BOEKENNIEUWS Balletdanseressen „regelden" dat het een lust was Paasvee- tentoonstelling 1961 te Leiden Haags politie-commissaris sprak voor oudercomité „St. Jan Baptist de la Salie" GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN DONDERDAG 9 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Onderzoek naar „gap-balletten" afgesloten De Haagse recherche heeft het on derzoek afgesloten tegen een aantal leden van het Nederlands Ballet en vrienden en familieleden van deze artisten. De betrokkenen werden vo rige week aangehouden, verdacht van een groot aantal winkeldiefstal len. Zoals bekend begon deze affaire op 23 januari te rollen, toen twee dan seressen van het ballet, de 21-jarige C. B., en de 19—jarige E. V. werden aangehouden wegens diefstal van een bontmuts uit een Haags modemaga zijn. Bij huiszoeking werd bij een van de meisjes nog een japon aan getroffen, gestolen uit een Amster dams warenhuis. Een maand later kwam een bericht uit Amsterdam, dat de meisjes, behalve deze japon, nog twee andere moesten hebben ont vreemd. De meisjes werden toen opnieuw aan de tand gevoeld. Ze bekenden andere japonnen ook te hebben ge stolen, maar bovendien vertelden zij in de afgelopen zes maanden tal van winkeldiefstallen te hebben gepleegd. „Overigens", zo verklaarden zij, „wa ren wij niet de enige leden van het ballet, die dergelijke feiten pleeg den". Al spoedig hadden collega's ge merkt hoe goedkoop en gemakkelijk men op deze wijze in zijn levenson derhoud kon voorzien en alle moge lijke dingen kon bemachtigen, waar voor het salaris normaal niet toerei kend was. Er waren er geweest, zo vertelden de meisjes, die alles stalen waar hun Er had zich zelfs een bepaald jar gon ontwikkeld: op roof uit gaan was „regelen", gestolen goed heette „van tante gekregen", enz. Ook had men al ontdekt waar diefstallen gemak kelijk en moeilijk gepleegd konden worden. Rotterdam was bijvoorbeeld te modern, door het ruim gebruik van glas in de warenhuizen. In Den Haag was de groep langzamerhand te bekend geworden. Maar Amsterdam was „heerlijk ouderwets". Ook in Groningen, Leeuwarden en Heerlen had men diefstallen gepleegd. De meisjes werden zelfs zo bru taal, dat het in een Haags waren huis op een goed moment is voor gekomen, dat zij een beauty-case een voudig wegnamen onder de ogen van de winkeljuffrouw. Ze zeiden te gen haar: „Juffrouw, ik neem hem zo maar mee". Buitengekomen ont dekten de meisjes, dat er geen sleu teltje bij de case was, waarop een van hen naar binnenging en nog een sleuteltje stal. De totale waarde, van hetgeen in de afgelopen twee weken door de politie is opgespoord bedraagt zeker vijfduizend gulden. Van de twaalf aangehoudenen zijn er inmiddel vijf op vrije voeten gesteld. WARMOND Inbraak in koffietent. In de af gelopen nacht is er ingebroken in de koffietent aan de Warmonderdam. Ongewenste bezoekers hebben zich toegang tot het huisje verschaft door een ruit aan de achterzijde in te drukken. De buit bedroeg wat snoep goed. KORTE GOLF Bij Katihar, aan de grens tussen West-Bengalen en Bihar, heeft zich een botsing tussen een passagiers- en een goederentrein voorgedaan, die aan elf personen het leven heeft ge kost. Er werden 37 personen gewond. De toestand vanelf der gewonden is ernstig. De Westduitse actrice Romy Schneider is woensdag in Parijs aan een acute blindedarmontsteking ge opereerd. Zij zou gisteravond met haar verloofd Alain Delon optreden in het Theatre de Paris in een to neelstuk. De VEBO te Leiden organiseert op 17 maart a.s. voor de elfde maal een Paasveetentoonstelling. Ditmaal valt deze tentoonstelling in 't jaar, waarin de VEBO haar 25-jarig bestaan viert, hetwelk zal plaats vinden in augus tus a.s. Ook deze keer belooft de Paasvee tentoonstelling iets goeds te worden en dat is heel belangrijk. Immers, de rundveefokkerij in ons land ontleent zijn fc.tekenis aan twee produktierichtingen: melk en vlees. Komt in het midden van het jaar de VEBO met het fok vee naar voren, voor Pasen is het 't slachtdier, dat aller aandacht vraagt. Op deze ten toonstelling zullen onze mesters laten zien waartoe deze vakmensen in staat zijn. Het bestuur van de VEBO hoopt, dat de bevolking van de Randstad kennis gaat nemen van de prestaties van onze beste vleesproducenten. Het aantal inzenders is weer groot, vooral het gemeste kalf is goed ver tegenwoordigd. Bij het groeiend aantal inwoners van de Randstad is er „vlees" nodig. Gezien de hoge levensstandaard is de vraag naar vlees en vleeswaren toegenomen. Op 17 maart a-s. zullen 125 runde ren, 40 kalveren en enkele varkens en schapen op het tentoonstellings terrein op de veemarkt te Leiden te zien zijn. LANGERAAR Over gevaren voor de jeugd Door het oudercomité van de St. Jan Baptist de la Salleschool werd gisteravond in het parochiehuis een onderavond gehouden. De opkomst der ouders was matig. Misschien was het mistige weer hiervan oorzaak. In het openingswoord verwelkomde de voorzitter van het comité, de heer Th. Otto, o.a. wethouder H. A. Vol- gering en de leden van het schoolbe stuur en de heer J. Kalf, commissa ris van politie te 's Gravenhage en spreker op deze avond. Een actueel punt was onderwerp van bespreking op deze ouderavond, nl. „De geva ren voor de jeugd op straat en wat daarmede samengaat". Verder deelde de voorzitter mede, dat over enige tijd een contactavond zal worden be legd voor de ouders van de kinde ren uit de hoogste klassen en de resp. onderwijzers of onderwijzeres sen. Het doel van dit contact zal zijn, te spreken over wat het kind gaat doen na de lagere school. Tot. voor zitter van het comité was benoemd de heer Th. Otto, secretaris is de heer G. Wijzenbroek en penningmeester de heer M. Kroft. Lezing van de heer Kalf. Hierna verkreeg de heer Kalf het woord voor de behandeling van het onderwerp van de avond. De heer Kalf deed dit op prettige wijze. De stof bleek zo uitgebreid, dat het moest blijven bij korte grepen uit zijn rijke ervaring. Allereerst gaf hij een uiteenzetting over het gehele politie-apparaat, hoe het is en hoe het eigenlijk zou moeten zijn. On derhoudend werd verteld over de diverse misdrijven, inbraken, zwen del en bedrog en zoveel andere mis daden waarmede de politie te ma ken krijgt. Jeugd hetzelfde gebleven. Sprekend over de afdeling kinder en zedenpolitie was de heer Kalf van mening, dat de jeugd van tegen woordig precies eender is als de jeugd van vroeger. Met voorbeelden van wat geschreven werd over de jeugd van circa 70 jaar geleden en nog veel verder terug tot in het grijze verleden, staafde hij deze me ning. Het nozemprobleem bestaat in hoofdzaak in de publiciteit en de kleding. Volgens hem behoeft men niet te geloven, dat de jeugdcrimi naliteit zwaarder is dan vroeger. De jeugd leeft haar agressiviteit nu in hoofdzaak uit op bromfietsen en win keldiefstallen. Opmerkelijk is, dat de baldadigheid waar men vroeger mee te maken had, achteruitloopt. Spr. vertelde verder over de weinige zorg die ouders zich maken om hetgeen hun kinderen doen. Van de gelegenheid tot stellen van Aan het slot van de avond bracht de voorzitter dank aan de heer Kalf voor zyn uiteenzetting. „Janine, heldin van het ver zet, door Ilse Langner Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. Janine is een eenvoudig boeren meisje, dat een winkeltje beheert ergens in een Parijse buurt. Hier speelt dit verzetsverhaal zich af. De geschiedenis is er geen van spannen de acties van maquisards, die de vij and met de wapenen in de vuist verrassen. Het boek toont meer de menselijke kam van het verzet, niet zoetelijk, somtijds rauw en realis tisch, maar bovenal levend door de echtheid van zijn inhoud. „Frans eten thuis" door Alexander Watt, bew. door Lidya Winkel Uitg. G. J. A. Ruys, Bussum. Het zij ons vergund bij hoge uitzon dering misschien als we in een uitbundige stemming verkeren de goede, degelijke vaderlandse pot eens ontrouw te zijn en ons onder te dompelen in de geneugten, welke la bonne et honnête cousine frangaise de goede en eerlijke Franse keu ken ons te bieden heeft. De schrij ver heeft geput uit geheime en min der geheime recepten van meester lijke cuisiniers en een blik op de genoemde ingrediënten noodt direct tot een enthousiast experimenteren. Er zijn ontdekkingen bij welke zeer de moeite waard zijn en leiden van eenvoudige gerechten tot onverge lijkelijke en zelfs intrigerende culi naire strelingen. Het is allemaal niet zo ingewikkeld als u denkt, de ge middelde huisvrouw zal met de voor treffelijke recepten geen moeite hebben. Dit bijzonder aardige bundeltje uit gelezen gedichten, toepasselijk op welhaast alle leervakken der mid delbare scholen, is uitgegeven in het kader van de Boekenweek 1961 door de Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels als GEVESTIGDE PERSONEN IN DE WEEK VAN 23 FEBR T/M 1 MAART 1961 H. W. v.d. Weijden en fam., machinist, Juliananstr. 67; K. C. M. Veerman-Marijt en fam., Sieboldstr. 32; J. J. L. Moerland en fam., Rijnsburgerweg 140; A. v. Win kel en fam., chauffeur magazijnbed., Sta tionsweg 35; L. 't Hart en fam., rijks ambtenaar, Haagweg 264; D. v.d. Bergh en fam., vertegenwoordiger. De Goeje- str. 60; P. Sanders, Burgsteeg 1; T. A. Goodway, corrector, Antillenstr. 150; M. J. Lobo, 1.1. verpleegster, Hooigracht 11- 29; V. Marcatti, sjouwer, Kort Rapen burg 5a; C. H. van Onzen, huishoudster, Haagweg 262; M. O. L. H. Meeuwis, 1.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; E. M. Rob, 1.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; C. P. J. v. Burik, 1.1. verlpeegster, Rijns burgerweg 10; F. H. Koffijberg-Lansink, journaliste, Haagweg 248; M. S. Cle ments, 1.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. v. Gijn, Rijnsburgerweg 40; D. Brieër, winkelier. Hooigracht 4a; U. C. v.d. Berghe, militair, Bernhardstr. 41; A. A. v. Houten-Riel, P. Wilhelminastr. •5; B. H. G. Sleumer, Klikspaanweg 13; J C. v.d. Oever, 1.1. verpleegster, Rijns- .urgerweg 10; A. M. de Pijper, Heren gracht 31; H. S. Kok, militair, Hoge- v/oerd 40; H. G. van Koperen, militair, Aloemstraat 5; L. de Jong, militair, Meerhof 22; J. A. La verman, verpleeg ster, Sweelincklaan 36; T. M. Laverman, gezinsverzorgster, Sweelincklaan. 36; G. H. v. Pelt, Piet Paaltjenspad 3; G. J. P. Augustijn, Klikspaanweg 7; F. Kuipers, chauffeur, Lopsenstr. 22; M. J. C. Jonk, I.1. verpleegster, Mezenstr. 2: H. B. v. Aller, 1.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; A. L. Meek, adj. ass. huishouding. Rijnsburgerweg 10; J. J. Zwaan, 1.1. ver pleegster, Mezenstr. 2; A. J. M. Panne- lakker, Hogewoerd 177; T. M. de Bruin, erares, Vreewijkstr. 5; C. B. Muzerie, ss. boekhandel, Lange Mare 104-104a; L. Wery, wetensch. hoofdambt RU, Witte Singel 10; J. A. G. de Ronde-Wes- sels Beljaars, Rijnsburgerweg 140; W. A. Maaskant, Rijnsburgerweg 10; A. R. L. Graaf v. Rechteren Limpurg, Bree- str. 14; H. Lamet, informateur, Heiligen Geesthofje 16; G. N. I. Han, secretaresse, Hogerbeetsstr. 8; A. S. v.d. Holst, 1.1. verpleegster, Hooigracht 11-29; P. H. Bakker Schut, Rapenburg 12; A. J. M. Schrijver, Rapenburg 12; E. Koekkoek] naaister, Rijnsburgersingel 46. VERTROKKEN PERSONEN IN DE WEEK VAN 23 FEBR T/M 1 MAART 1961 G. Westerveld en fam., Raamsteeg 53 n. Bussum, Hamerstr. 38; A. v. Domme len en fam., Ed. v. Beinumstr. 73 n. Hil versum, Wolvenlaan 87; G. J. A. Minx en fam., Tit. Brandsmalaan 41 n. 's-Graven- hage, 2e Schuytstr. 189; I. Z. Louiszoon en fam., W. de Zwijgerlaan 147 n. Suri name; J. B. F. Broier en -fam., A. v. Burenhof 5 n. Voorschoten, a.b. achter, Valkenburgseweg; R. A. Goutier en fam., Vliet 27 n. USA; H. P. Oldriks en fam., Stieltjesstr. 31 n. Australië; J. Wiegel en fam., Kapteynstr. 4 n. Rotterdam, Gla- diolusstr. 10a; T. S. The en fam., Rich. Holstr. 57 n. USA; F. H. J. Merkus en fam. a.b. t/o Sumatrastr. 66 n. Deventer, Ceintuurbaan 303; J. Paauw en fam., Hoge Rijndijk 272 n. Epe, Vijverlaan 22; G. P. Goudberg en fam., Kanaalweg 88 n. Nederl. Antillen; G. Groeneweg en fam., Maresingel 71 n. Katwijk, Boslaan 189; W. K. Dikland, Haarlemmerstr. 247a n. Pijnacker, Emmapark 64; N. v.d. Vlist, Haarlemmerstr. 17 n. Amsterdam, Kla- renburg 273; A. v.d. Vlist-v.d. Bos, v.d. S. Bakhuyzenlaan 13 n. Amsterdam, Kla- renburg 273; S. v. Baren, Sophiastr. 82 n. Noordwijk, Golfbaan 64; A. A. H. Meurs, Donkersteeg 19 n. Hilversum, Sparrenlaan 24; T. J. A. Meertens, Coorn- hertstr. 22 n. Frankrijk; G. A. G. Meer- tens-Paardenkooper, De Sitterlaan 36 n. Frankrijk; F. W. Gressie, Duikerstr. 5 n. Zwitserland; J. Kramer, GaGsstr. 26 n. Hooge en Lage Zwaluwe, Kerkdijk 39; C. L. S. Verhult, Rijnsburgerweg 10 n. Rotterdam, Spoorsingel 90b; M. Tomaula- Tehupuring, Dijckstr. 37 n. Venlo, Hor- sterweg 16a; A. Versluis, P. C. Hooftlaan 1 n. Leerdam, Q. de Palmelaan 18; A E. Jensen, Witte Singel 27 n. Amsterdam, Damrak 10 III; J. A. Breugom,- a.b. Utr. Veer t/o 2 n. Zaandam, Burg. Versteeg- str. 19; G. M. O. van 't Oostende, Bern. Zweersstr. 5 n. 's-Gravenzande, Van Goghstr. 32; G. M. T. v. Beukering, v. Slingelandtlaan 8 n. USA; H. Waltl, J. W. Frisostr. 33 n. Duitsland; J. v.d. Kas- teelen, Oppenheimstr. 25 n. 's-Graven- hage, Ahornstr. 25; J. A G. Maintz, Mors hage, Ahornstr. 25; J. A. G. Maintz, Morsstr. 62-64 n. Alphen a.d. Rijn, Dil- lenburgstr. 52; J. M. v. Huissteden, Mors str. 62-64 n. Bussum, Amersfoortsestraat- weg 5a; B. Corpel, Vreewijkstr. 18 n. USA; E, M. A. Noordhof, Rijnsburger weg 10 n. Arnhem, Koningstr. 12; J. M. Ockeloen, Rijnsburgerweg 10 n. Oegst- geest, Warmonderweg 36; G. E. Sigrist, Rijnsburgerweg 10 n. 's-Gravenhage, Vier Heemskinderenstr. 236; W. Touten- hoofd, Moddermanstr. 47 n. Australië; J. Engelhard, Noordeinde 2a n. Katwijk, Wassenaarseweg 75; J. Bijl, Morsstr. 62- 64 n. Barneveld, Jan de Jagersweg 44; M. E. Tieben-Brusche, Drie Octoberstr. 55a n. Haarlem, Alb. Verweylaan 1II; M. M. Ronghe, Schelpenkade 41 n. Zut- phen, Rosenhoflaan 34; J. C. Schelvis, Zoeterwoudsesingel 52 n. Noordwijk, Duinweg 29; O. B. Poppe, Maresingel 71 n. Oegstgeest, Ridderspoorlaan 21; F. M. Damave, Boerhaavelaan 152 n. Rotter dam, Stadhoudersweg 122b; H. J. W. M. Diepstraten, Joh. de Wittstr. 48 n. Am sterdam, Jan Luijkenstr. 13; T. v. Loo- keren .Merelstr. 21 n. Rotterdam, Noord singel 68a; L. F. J. M. Theunissen, P. Paaltjenspad 3 n. Grevenbicht, Markt 5; M. Vreugdenhil, Roodborststr. 53 n. Oegstgeest, Leidsestraatweg 4; W. C. Bag- chus, Rijnsburgerweg 10 n. Rotterdam, Nw. Binnenweg 276c; C. I. v.d. Llppe. Rijnsburgerweg 10 n. Vlaardingen, Prof. Teldersstr. 165; J. J. Postmus, Rijnsbur gerweg 10 n. Rijnsburg, Kanaalstr. 17; A. O. Baumer, Rijnsburgerweg 140 n. Duitsland; C. J. v. Gerven, Conradstr. 1 n Hilversum, Loosdrechtse Bos 7; H. J. T. ten Berge, Klikspaanweg 12 n. Oegst geest, Pr. Irenelaan 56 H. A. J. Biesjot, Muldersstr. 26 n. Weert,, Biest 43; S. Linschooten, Koninginnelaan 17 n. Lei derdorp, Hoogmadeseweg 53; M. J. Kol derman, Koninginnelaan 6 n. Amster dam, Overtoom 283; M. Hoek, Plantage 16 n. De Bilt U., Sweelincklaan 12; J. H. C. Mooijeklnd, De L. de Kanterstr. 30a n. Oegstgeest, Duivenvoordestr. 41; C. G. v.d. Akker, Moddermanstr. 104 n. Voorschoten, Hyacinthstr. 11; M. J. de Jong, Rijnsburgerweg 10 n. Rotterdam, Korfmakersstr, 41a; C. P. M. Neefjes, Herensteeg 21 n. Noordwijk, Van Pan- huijsstr. 52. collectieve propaganda van het Ne derlandse boek. W. van Beusekom, de samensteller, noemt zijn bloem lezing gedichten, welke betrekking hebben op de school en dus op het leven. Hij is naar onze smaak uit stekend in zijn opzet geslaagd. „Maneschijn in de zomer nacht", door P. G. Wode- house Uitg. Prisma-boe ken, Utrecht. Op zijn eigen wijze, onnavolgbaar van humor, lost Wodehouse een groot aantal moeilijkheden op welke steeds speciaal voor hem te zijn ge creëerd. Er is een deurwaarder op onhebbelijke wijze aan de gang met zijn beroep. Dat is Mr. Bulpitt en verder maakt u ook nog kennis met de prinses von und zu Dwornitzchek, in Wodehouse's ogen „het zand in de spinazie van onze beschaving". Ver der menen wij u niets verder over deze Wodehouse te hoeven vertellen. Het is als de kostelijke wijn, welke geen krans meer van node heeft. „Het gebeurde niet in Pa- rijs", door C. Ontigo Uitg. Thijmfonds; Den Haag. Een grappige en spannende detec tive met romantische inslag over een rijke fabrikant,, die met zijn doch ter en secretaris naar Parijs gaat om daar opwindende avonturen te be- leyen. De opwinding blijft uit, maar juist als het gezelschap weer naar huis wil terugkeren wordt de doch ter ontvoerd. Voor de schrijver aan de ontknoping toe is, worden er heel wat sensationele gebeurtenissen uit de doeken gedaan. Het is een gezel lig boek, dat de liefhebbers niet zal teleurstellen. „De onbekende uren" Ge schenk tijdens de Boeken week 1961. Nog onbekend is de auteur van deze novelle, welke wordt aangeboden aan kopers, die meer dan ƒ5,- in de boekhandel willen besteden. Aan dit geschenk is tevens een prijs vraag verbonden. Als u de auteur raadt dingt u mee naar aanzienlijke boekenprijzen. De onbekende uren zijn die van een jongetje, dat door drie mannen ontvoerd is. Het verhaal is kenne lijk geïnspireerd op de recente ont voering van het zoontje van de Fran se automagnaat Peugeot. De weder- f Aangeboden voor dame echtpaar van middelba re leeftijd, zonder kinde ren, mooie zit- en slaap kamer, badk., met kook- gel., vrije w.c., prachtig uitzicht. Br. met inlichtin gen bur. v. d. blad onder no. 8352. •y Morris Minor type 1956 Goed bruikbare auto, spotprijs 1950.. Gar. J. v. tf. Meer, Hoge Rijndijk 4a, tel. 25259, na 20 uur telef. 30794. •SP Citroën 1961. nieuw model, v. een onzer cliën ten wegens omst. Inruil mog. Gar. J. v. d. Meer, Hoge Rijndijk 4a. telef. 25259, na 20 uur tel. 30794 SP Goggomobil 1957 met schuif dan; betrouwbaar autotje; door inruil slechts 1650.-. Gar. J. v. d. Meer, H. Rijndijk 4a, tel. 25259. SP Ford Customline '55, ecyl. motor. gew. versnel ling, onverwoestbare auto Bij ons slechts voor 2400.-. Gar. J. v. d. Meer, Hoge Rijndijk 4a. tel. 25259. 'SP Renault 4 1955 de Luxe keurig wagentje in goede st.; benz. verbr. 1 16, te- ten aantr. prijs. Gar J. v. Meer. Hoge Rijndijk 4a, tel. 25259, na 20 uur tel. 30794. ■SP Opel Olympia 1957 met neuwe motor, 2 kleuren gespoten met 3 maanden garantie, prijs 2400.-. Gar. J. v. d' Meer, Hoge Rijn dijk 4a. tel. 25259, na 20 uur. tel. 30794. waardigheden van Rim Coral, het knaapje, vanaf zijn oplsuiting tot aan de teruggave aan zijn ouders, worden door de onbekende auteur knap beschreven in een vertellende trant, die het bevattingsvermogen van Rim nergens voorbijschiet en de gedachten van het kind getrouw, bij na kinderlijk, weergeeft. Het ver haal laat niet na ontroering te wek ken. „Prisma praktisch muziek boek", door Theo Willemze. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Spelenderwijs neemt dit boekje de muziekliefhebber mee door de we reld der muziek zonder steeds in vak-jargon te vervallen. Het bevat luchtige verklaringen van enkele basisbegrippen der muziektheorie en daarnaast een uitgebreide schat aan nuttige wenken. „Toch val je in mijn han den", door Haller-Harward, - Uitg. De Lanteern, Utrecht Een gepensioneerde commissaris van politie zet na zijn eervol ontslag zijn speurwerk voort naar een mis dadiger, die het op het leven van roodharige jonge meisjes heeft ge munt. In deze zeer spannende en boeiend geschrevend politieroman, waarin ook de romantiek niet ont breekt speelt zelfs de onderwereld een sympathieke rol bij het ontmas keren van de moordenaar. Op een goede, of liever kwade dag besluit de assistente van de commissaris zichzelf beschikbaar te stellen als lokaas en danDe afloop willen wij u graag besparen; het is de moeite waard, dit zelf na te gaan. „José en Pedro uit Portu gal" Zuid-Holl. Uitge versmaatschappij Den Haag. De prachtige serie beschrijvingen over de jeugd in andere landen is uitgebreid met een kleurrijke en zonnige reportage over de jeugd van Portugal, het leven in het Douro- dal, waar de beroemde portwijn van daan komt. Aantrekkelijke lectuur en boeiende foto's, ook voor oude ren. „Verraad op Venus", door W. J. Verbeeten N.V. Drukkerij De Spaarnestad. De auteur weet wel wat een ruimte reis van enkele weken betekent. Bo vendien kan hij de spanning tot een uiterste doen toenemen door het verhaal een intrige mee te geven die de jeugdige lezers opnieuw zal boei en. De Venusmannen beramen weer duistere plannen; het gaat er hard aan toe Christen en Wereldburger, door Jacq. Leclercq. Nr. 3 van de Credo-reeks. Uitg. Stan daard-Boekhandel, Amsterdam/ Antwerpen. Onder redactie van paters Carmelieten. In een zestal hoofdstukken behan delt de schrijver (hoogleraar van Leuven) de samenhang van christen en bewoner van onze planeet; chris telijk universalisme en wereldbur gerschap. Groenten in eigen tuin, door P. A. Kruijk Prisma-uit gave, Utrecht. Een beetje groenten kweken in eigen tuintje is een liefhebberij, wel ke ons in het bloed zit. Voorwaarden daarvoor zijn echter een lapje grond en op de tweede plaats enige vak kennis. Voor het eerste moet u zelf zorgen, voor het tweede zorgt dit handige boekje. U behoeft trouwens niet stil te blijven staan bij groen ten alleen, ook over fruit en krui den kweken handelt dit boekje. Te keningen verduidelijken de tekst. Jennings in de knel, door Anthony Buckeridge. In de serie Prisma-juniores is dit weer een spannend verhaal voor jon gens van 9-12 jaar. Jennings is nl. een jongen, die het erg goed bedoelt maar altijd het slachtoffer is van gek ke situaties. Je hebt van die pechvo gels; zij leveren stof voor allerlei leuke verhalen. Zoals dit. Biezenwerk. Door Henk Car- lier. Nr. 28 Vrijetijd-reeks. Uitg. Cantecleer, Utrecht. In dit handige boekje behandelt de schrijver een vorm van huisvlijt door middel van biezen. De tekst wordt aangevuld met duidelijke werkteke ningen en goede foto's. Het schijnt hoofdzakelijk bedoeld voor jeugdige personen maar ons dunkt dat ook vele handige volwassen knutselaars er plezier van kunnen hebben. Eldorado Jane, door Phyllis Bottome. Uitg. A. M. C. Stok, Zd. Holl. Uitg. Mij., Den Haag. Liefhebbers van het genre gang sterromans kunnen aan dit boek van de Engelse schrijfster hun hart op halen. Het gaat dieper dan de ge wone beschrijvingen van het milieu van de misdaad, omdat het ook de reclassering, zij het op eigen wijze, van de jeugd raakt. Volwassenen. In de greep van Soekarno, door H. Schmidt. Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. „Achtergronden van een proces te gen een Nederlander" is de onderti tel van dit kloeke boek, dat de heer Schmidt heeft geschreven en onlangs bij de uitgeversmaatschappij Sijthoff is uitgekomen. Men herinnert zich de geruchtmakende processen in Djakar ta tegen de Nederlanders Jungschla- ger en Schmidt, beiden beschuldigd van subversieve activiteiten tegen de Indonesische regering. De heer Jung- schlager is gestorven voordat het vonnis tegen hem kon worden uitge sproken. De heer Schmidt is tot le venslang veroordeeld, maar na enige tijd vrijgelaten. Wanneer wij dit ver haal lezen komt ons het hele proces weer voor de geest, zoals dat in exten- so in de Nederlandse dagbladen is ge publiceerd. Het was een absurd pro ces, dat spotte met elk begrip van rechtspleging. Men wilde in de heer Schmidt per se de legendarische aan voerder der guerilla-troepen kapitein Schmidt zien en hem in een spec taculair proces veroordelen. Ofschoon het zonneklaar was, dat de getuigen stonden te liegen en dat de heer Schmidt geregeld op zijn kantoor te Bandoeng aanwezig was geweest op de tijdstippen, dat hij in het oer woud bij de guerilla-troepen was „ge zien" moest hij veroordeeld wor den. Het „volk" eiste zogenaamd zijn hoofd. In werkelijkheid was alles doorgestoken kaart om een voorwend sel te hebben voor een hernieuwde anti-Nederlandse agitatie. De heer Schmidt vertelt heel de opzienbarende geschiedenis op een eerlijke doch levendige manier, zodat het een boek is geworden, dat zich prettig laat lezen, voorzover men een dergelijke rechtsvertoning dan pret tige lectuur kan noemen. De uitgave is uitstekend verzorgd. Dichters omnibus. Zevende bloemlezing, beschikbaar ge steld door Esso-Nederland n.v. (niet in de handel). Een verzameling van 31 Nederland se verzen van dichters verschillender pluimage, bekend en (nog) onbekend. Achterin het boekje zijn korte gege vens over de dichters opgenomen. Uitgeverij Stols/J. B. Barth is ver antwoordelijk voor het aantrekkelijke uiterlijk. 550ste STAATSLOTERIJ 4e klas 16e lijst HOGE PRIJZEN 100.000 4737. 5000 17407. 2000 2391. 1500 7648 1000 1330 6118 6909 9143 14077 14310 14733 19942. ƒ400 2269 4748 6154 6692 8321 8508 12911 1339713942 13949 13991 S2242 S7fin19fisl° 97^ 14243 4816 5507 5564 5942 6038 6144 7671 8128 190cfe 19529 19602 21768 16205 17564 17880 18133 18258 18486 18504 PRIJZEN VAN 80,— !147 499 531 536 619 632 643 802 811 819 876 892 953 982 *0p SI 116 359 291 462 660 818 "g g SR |g Jg 420 456 459 559 1S Sg 558 SS 784 g 967 362 403 "fg g g 528 630 632 713 743 805 848 4948 987 i73 i83 201 24? 275 297 372 374 14021 030 054 168 327 360 369 452 553 593 654 665 796 839 840 846 921 949 978 15020 054 087 126 162 188 226 550 693 828 838 855 876 973 994 16056 220 221 248 300 349 520 529 729 904 943 969 17008 099 152 233 254 262 392 412 492 736 837 855 18029 063 071 090 236 269 404 458 911 995 18027 228 246 293 391 435 572 600 601 852 20017 093 170 173 228 235 242 305 381 462 678 718 864 889 895 944 953 21069 102 181 261 301 447 505 542 557 613 903 934 943 963 821 883 885 978 8169 204 261 478 572 687 828 943 990 9073 099 118 119 138 142 150 198 273 342 441 465 468 521 590 596 653 671 717 876 933 939 949 960 2000 2014 092 188 213 236 257 258 279 290 292 299 306 320 374 379 389 405 428 465 470 536 600 631 659 808 851 863 892 969 9S2 989 998 8025 026 043 050 068 108 136 138 165 182 238 247 261 276 2S9 295 370 396 402 404 413 419 427 432 485 512 522 553 565 609 617 630 636 639 674 710 720 722 732 783 836 879 914 930 947 954 982 *021 035 039 053 085 098 108 137 151 157 711 724 765 845 881 aoi 8031 037 046 061 099 106 125 141 168 175 259 263 293 310 321 327 368 379 392 420 49~ 521 572 620 628 686 709 745 750 787 879 935 940 943 6009 011 020 023 026 043 101 220 223 230 248 326 328 431 442 459 512 521 564 587 595 617 63S 647 650 689 701 721 766 777 976 991 997 967 876 888 921 926 949 958 ™37 081 090 142 162' 183 204 242 243 246 flS 367 466 478 497 502 531 539 573 609 614 630 650 720 803 835 836 840 876 .890 897 899 916 929 946 965 974 986 990 8003 004 020 022 126 194 240 252 258 270 398 325 374 378 414 424 431 466 567 397 |14 ^34 658 734 7^ 742 768 775 777 „S07 820 825 848 885 920 948 971 985 998 •050 108 165 177 178 240 265 279 313 317 329 385 390 402 414 429 437 460 479 486 502 512 515 560 570 673 707 791 831 833 904 910 913 921 949 977 985 992 10005 021 110 137 147 156 161 165 229 244 344 368 378 380 437 444 448 450 460 475 481 506 559 588 629 652 657 716 754 761 UI 816 823 824 847 902 994 931 945 11063 069 089 132 139 159 177 201 228 243 259 266 288 318 334 342 458 495 536 542 543 547 558 560 576 596 605 610 624 627 634 638 675 689 690 697 768 776 783 792 823 824 847 883 900 946 949 951 956 989 996 12025 028 165 206 374 434 488 511 575 578 628 636 654 655 707 715 719 734 747 757 764 789 804 818 828 837 910 946 13018 023 026 052 056 063 121 124 131 142 192 220 283 301 302 312 340 368 399 427 455 458 501 507 526 560 578 590 591 631 654 747 788 789 799 832 842 868 906 960 14038 052 066 078 108 124 249 297 322 333 339 349 366 374 401 413 425 426 458 460 483 525 532 541 561 578 592 630 668 694 725 727 732 758 761 844 878 880 909 943 15009 045 063 066 081 132 133 139 185 241 254 270 363 436 438 469 496 523 545 586 639 706 732 744 745 756 763 780 787 817 825 851 879 913 16090 106 122 159 255 284 289 301 306 376 382 386 394 432 452 500 509 533 534 560 561 563 596 611 619 653 699 745 789 794 805 838 885 902 937 958 961 970 978 17019 023 079 090 103 112 141 169 250 260 291 298 313 323 358 389 411 476 486 554 572 585 593 618 649 702 719 760 784 796 843 867 868 893 908 926 953 18016 021 069 075 077 082 110 116 170 171 184 185 198 206 210 225 229 250 278 311 331 338 357 400 428 437 439 508 573 595 640 648 653 736 767 788 870 887 912 19001 033 040 103 146 152 179 213 234 303 389 411 420 469 471 546 557 560 569 573 574 583 584 595 633 672 750 758 801 844 896 912 923 937 946 977 98S 997 854 1% lg 780 797 815 888 MOM 017 039 079 080 097 098 151 234 267 289 399 318 320 435 440 460 476 519 540 lol III III 623 662 699 713 749 766 771 828 852 863 879 893 899 904 992

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5