s)e cddóesoivïcmt fleXa Nederland bleef in greep van dichte mist Ettelijke slachtoffers Dat is niet miss(elijk) Mist veroorzaakt ongelukken Benzine bedreigt Napier TSJOMBE EIST TERUGTREKKING VAN V.N.-TROEPEN De toestand wordt er slechter mee 100.000 eruit 24 Oppositie tegen candidaat Willy Brandt V.N.-militairen krijgsgevangen Emigreerde onder Hitler-regiem De zaak- Peugeot Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZFN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 9 MAART 1961 51ste JAARGANG No. 15266 TSJOMBE: „Wij kunnen het zelf veel beter Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w„ f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. Vier mensenlevens heeft de mist, die sinds dinsdagavond boven ons land hangt, geëist. Driemaal werd een landbouwtractor op een niet be veiligde overweg door een aanstor mende trein gegrepen, waarbij de bestuurder werd gedood. Tussen Hengelo en Oldenzaal was de 30-jarige G. Borghuis uit Deur- ningen, nabij Vught de 32-jarige F. van den Aker uit Esch en bij Mep- pel de 36-jarige H. J. Broekman uit Koekange het slachtoffer. De naast G. Borghuis zittende 44-jarige G. J. Oudelansink uit Asselo werd zeer ernstig gewond. Bij Veenendaal slip te de 37jarige ambtenaar bij de rijkswaterstaat de heer Verlaan uit Maarsbergen met zijn motor. Een achterop komende vrachtauto kon hem niet meer ontwijken. De heer Verlaan was op slag dood. Over het hele land had het ver keer met moeilijkheden te kampen. Het wegverkeer werd hier en daar ernstig gestremd, zoals bijvoorbeeld op de rijksweg Maastricht-Roermond, waar bij botsingen veel materiële schade ontstond. Tussen Kesteren en Nijmegen reed een personenauto door de bomen van een met knip perlichten beveiligde overweg. Niet alleen het wegverkeer onder vond vertraging, ook het verkeer te water en in de lucht lag grotendeels stil. In de loop van de dag werden alle veerdiensten in Zeeland en het veer Enkhuizen-Staveren gestaakt. In Rotterdam was het verkeer over de Nieuwe Waterweg beperkt, op het Noordzeekanaal kwamen gister nacht het uitvarende Nederlandse motorschip „Ouwerkerk" en het Duitse kustvaartuig „Hoffnung" met elkaar in aanvaring. Gistermiddag om kwart over drie is de veerboot „Hoofdingenieur van Elzelingen" in Maassluis aangevaren door de kust vaarder „Geestdam", die op radar voer. Zowel Schiphol als Zestienhoven zaten potdicht. In de loop van de middag verbeterde het zicht op Schiphol enigszins, zodat een vrij D.e Kongolese leiders, die in Tana- groot aantal vliegtuigen kon opstij- narive op Madagascar bijeen zijn. is vanmorgen om zeven uur een trac tor met melkwagen in botsing geko men met een trein. De bestuurder van de tractor werd gedood, zijn zoon zwaar gewond. De trein kon op eigen kracht doorrijden naar Meppel, waar de reizigers in een andere trein over stapten. De volgende trein had twin tig minuten vertraging. Het slachtoffer is de 51-jarige H. Kragt uit Den Hulst. Zijn 14-jarige zoon, die mee was gegaan om op het verkeer te letten, werd zwaar ge wond. Hij is naar een ziekenhuis in Zwolle vervoerd. De heer K. was met melk op weg naar de fabriek. Bij het oversteken verongelukt De 17-jarige L. Langerijs uit Beem- ster is woensdagmiddag bij het over steken van de Schermerhornerweg in Beemster aangereden door een bestel auto. De jongen werd met zeer ern stige verwondingen vervoerd naar 't ziekenhuis te Alkmaar, vanwaar hij later werd overgebracht naar Leiden. Daar is hij in de afgelopen nacht aan zijn verwondingen bezweken. Het slachtoffer had aan de kant van de weg staan praten met enige vrienden. In de dichte mist was hij toen. zonder voldoende te letten op het drukke verkeer, de weg overge stoken. ZOEKT U EEN gouden ring voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ruime keuze in alle pry zen. Executie in Frankrijk? Door de dichte mist zijn woensdag op de Westduitse autowegen een se rie ongelukken gebeurd, waarbij vol gens de laatste gegevens 104 mensen min of meer ernstige verwondingen hebben opgelopen. De schade wordt op rond 1 miljoen Mark geschat. Alleen al op de auto weg tussen Düsseldorf en Dortmund werden 70 mensen gewond. In Oberhausen botste een tram te gen een lange rij voor een bescha digde auto stilstaande trams. Vieren twintig personen worden gewond. Op de autosnelweg in de omgeving van Oberhausen deden zich 25 onge lukken voor, waarbij veertien perso nen verwondingen opliepen. President De Gaulle zal voor de eerste maal moeten beslissen, of een vrouw onder de guillotine zal ster ven. Mevrouw Berthe Borgniet werd gisteren ter dood veroordeeld, omdat zij de schuur achterin haar tuin, (Advertentie) waarin haar neef Gaston woonde, in brand gestoken had, waarbij Gaston levend verbrandde. Als verontschul diging voerde zij aan, dat Gaston onzindelijk was. De 224 kilometer ten Noordoosten van de Nieuwzeelandse hoofdstad Wellington gelegen stad Napier wordt bedreigd door het gevaar van ontplof fing van een kwart miljoen liter ben zine, die is weggevloeid uit een tank in de industriële buitenwijk Ahuriri. Er worden thans voorbereidingen getroffen om de buitenwijken van Napier te ontruimen. Een stijging van de temperatuur in Napier en omgeving vergroot het gevaar voor een ontploffing. Er worden maatre gelen genomen om de toevoer van gas en elektriciteit naar het bedreig de gebied af te snijden. Een groot gebied rondom Napier is afgezet. Men poogt thans de weggevloeide benzine naar de tank terug te pompen. Volgens een nog onbevestigd be richt ontstond het lek, teen er van uit een in de ha "en van Napier lig gende tankboot benzine naar de tank werd opgepompt ben verklaard all#»n nrricrc te wil- De arrestanten uit de ontvoeringszaak-Peugeot zijn in het paleis van justitie oen verklaard, alleen orders te wil Versailles bij Parijs verhoord. Foto: Ingelise Bodin („Miss Denemarken"), len aannemen van koning Hassan n vriendinnetje van Raymond Rolland, verlaat na haar verhoor huilend het paleis van justitie op weg naar de gevangenis van Versailles. (telefoto) Conferentie op Madagascar Dodelijke gevaren van Marokko. De 800 Marokkanen in Kamina vormen de laatste groep van het con tingent van ruim 3.000 man, dat door de Marokkaanse regering uit Kongo wordt teruggetrokken. De eerste eenheden van de 600 T ecn. 0, man verse troepen, die Tunesië het In 5&0ste Staatsloterij is de hon- opperbevel van de Verenigde Naties derduizend gevallen op lot nummer in Kongo heeft toegezegd, zijn woens- 4737. dag in Leopoldstad aangekomen. Voorlopig zullen zij dienen tot ver- De series van dit lot werden ver- vrijetijdsverf gen" Geen ~ênkêï°toêstel kon echter hebben de V.N. woensdag verzocht Tsjombe herhaalde de drie „dode- sterking van het garnizoen van Leo- kocht bij de volgende adressen: landen. geen nieuw initiatief in Kongo te ne- lijke gevaren" die z.i. Kongo bedrei- poldstad. De troepen zijn zwaar be- Serie A: F. Driessen, Reguliers- Gisteravond is het 6875 b.r.t. me- men zolang het resultaat van de „top- gen: voogdijschap der Verenigde Na- wapend en beschikken o.m. over ra- dwarsstraat 121c, Amsterdam, tende motorvrachtschip „Montfer- conferentie" in Tananarive nog niet ties, waardoor Kongo een nieuwe ket-munitie. Serie B: A. de Graaf, Cath. Beers- land" van de Kon. Hollandsche Lloyd bekend is. Zij zeggen in een telegram koloniale status zou krijgen; com- Indonesische troepen ter sterk- mansstraat 4a, Rotterdam, tijdens dichte mist in de vluchthaven aan Hammarskjoeld, dat de toestand munistische penetratie, die wordt te van één bataljon, die zich op het Serie C: mevr. C. van Hessen, Jan aan de Westerdoksdijk in Amster- in Kongo door een neuw initiatief of vergemakkelijkt door wanbegrip bij ogenblik in Kongo bevinden, worden Luykenlaan 56, Den Haag. dam in aanvaring gekomen met twee de verdere uitvoering van reeds ge- bepaalde Kongolese leiders en traag- door Indonesië teruggetrokken in ver- Serie D: G. Noppert, Grotestraat 77, daar gemeerd liggende binnensche- nomen besluiten veel slechter zal heid bij het westerse blok; de vor- band met ontevredenheid bij de In- Heerenveen. pen, de „Vios" en de „Avontuur", worden. ming van een tweede „Korea" in donesische regering over de door de Serie E: mevr. A. Mijjer, Koningin- Door de kracht van de aanvaring Kongo, dat zowel de Sowjet-Unie als Verenigde Naties gevolgde politiek, nestraat 41, Breda, werden beide schepen dwars door de President Tsjombe van Katanga de Verenigde Staten zullen willen Vrijdag a.s. zouden deze troepen Serie F: mevr. M. Sandberg, Park remmingen gedrukt, waardoor ze, diende woensdag een ontwerpresolu- gebruiken als een proefterrein voor vertrekken. Griffioen 2, Middelburg, evenals het steigerwerk, aanzienlijke tie in. Hierin wordt onder meer ge- nieuwe kernwapens. schade opliepen. Hoewel de lege zegd, dat de Kongolese leiders, die schepen bemand waren liep geen in Tananarive bijeen zyn, de resolu- RECALCITRANTE MAROKKANEN van de opvarende verwondingen op. ties van de Veiligheidsraad van 21 februari beschouwen als een ontoe- Volgens onbevestigde berichten in Op een niet beveiligde overweg in laatbare aanval op de onafhankelijk- Tann«u<,tnj de Melerweg, gemeente Nieuwleusen, heid van de volkeren van Kongo en Leopoldstad, zouden de 800 man Ma- van mening zijn dat deze resoluties rokkaanse troepen, die in Katanga in strijd zijn met het Handvest der op transport wachten om naar Ma- T_ rokko terug te keren, geweigerd heb- In een kolenmijn nabij Foekoe- Hy stelde voor, dat alle Kongolese oka in Zuid-Japan zijn 82 mijn ver- leiders onmiddellijk een gemeen- "en £evo'£ *e geven aan een order kers ingesloten na een brand op 400 schappelijk front zouden vormen „te- van het V.N.-hoofdkwartier om na^r meter diepte. Negen arbeiders wa- gen de jongste resoluties van de ae provincie Leopoldstad te worden ren erin geslaagd de oppervlakte te Veiligheidsraad Als dit gemeen- overgebracht ter versterking van de bereiken. De brand werd bedwon- schappelijk front tot stand komt, zou 6 6 gen en reddingsploegen zyn de mijn de terugtrekking van alle V.N.-strijd- V.N.-strijdmacht. De Marokkanen binnengegaan. krachten uit Kongo worden geëist. zouden volgens deze berichten heb- [Mlii.„„.iiillll kwaliteitsverf snel vasthoudend - wasbaar! Kies uit de muurkleuren De Westduitse bondskanselier Ade- - nauer heeft «den* het Bondsdagde- ^p'^^^dslen^ig^ gemeen schap taai verzet tegen Ulbrichts systeem, aldus zei hij. (Advertentie) kelyk en op politieke punten te voe ren. Hij noemde de aangeroerde kwestie er één van brandende actua- liteit Duizenden vluchten maande- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's lijks. uit de Sowjet-Russische zone, honderdduizenden blijven op de plaats waar het lot hen heeft neer- zijn respect uitgesproken voor alle emigranten, die uit eerbare beweeg redenen handelden en voor allen die om gelijke motieven binnenslands verzet tegen Hitier hebben geboden. De verklaring van Adenauer volg de op een incident, toen de socialis tische woordvoerder Erler ervoor ge pleit had bij de berichtgeving over het proces-Eichmann duidelijk te doen uitkomen, dat Hitier en Eich mann niet met Duitsland vereenzel- Afnemende mistkansen Pierre Larcher en Raymond Rol- De Bilt, donderdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Gisteravond en vannacht is de mist opnieuw zeer dicht geworden. Het mistgebied bedekte toen Nederland, een groot deel van België, Noordwest- Frankrijk en Engeland. In Duitsland was slechts op enkele plaatsen mist aanwezig. Het hogedrukgebied, dat het weer vigd moesten worden. Toen bij het land, die bekend hebben in april van in West-Europa beheerst, heeft zich noemen van Hitier en Eichmann ook het vorige jaar de vierjarige Eric ^eer naar Centraal-Europa ver- de naam „Brandt" werd geroepen, Peugeot te hebben ontvoerd, hebben Plaatst- Tengevolge daarvan is er in reageerde Erler opgewonden met de rechter van instructie laten weten, onze omgeving geen luchtaanvoer „Als ik tussen Eichmann en Brandt dat zij de bekende strafpleiter René van ^ef me^' w,aarc*00r mistkan- moest kiezen, zou ik Brandt kiezen". Floriot als hun verdediger hebben sen oe|angriJk kleiner worden. Mor- Erler drong er toen bij Adenauer op aangezocht. §en za* waarschijnlijk overal de zon aan, zich van alle persoonlijke aan- doorkomen en wordt het zeer zacht vallen op de socialistische kandidaat Met hun drie medeplichtigen, die v°orj aarsweer. voor het kanselierschap Willy Brandt, tot dusver zijn aangehouden, bevin- komende nacht zal er evenwel de burgemeester van West-Berlijn, den Larcher en Rolland zich sinds Plaa-selyk nog weer mist worden ge- Soedanese VN-militairen, die door Kongolese troepen krijgsgevangen zijn gemaakt tijdens de gevechten in lVIatadi, wachten met de handen boven het hoofd op verder transport naar Leopoldstad. (telefoto) vanwege het feit dat deze gedurende woensdagmiddag in de gevangenis vorrn(*- de oorlog buitenslands had vertoefd, van Versailles. te distanciëren. Adenauer zei nog, De politie neemt aan, dat Rolland 701V. FIV IVT A AINICT A MTtFlVI dat het Duitse volk eensgezind was en Larcher een of meer medeplichti- I AliliEJi in zijn veroordeling en afschuw van gen in West-Duitsland hebben ge- Eichmann en diens misdaden. In alle had, die hen hielpen de bankbiljet- 10 Maart: zon op 07.07; onder 18 36* partyen, aldus Adenauer, waren er ten, waarvan de nummers bekend maan op 02.20; onder 1121 mannen en vrouwen geweest, die waren, in te wisselen, consequent tegen het Nazidom ge- Naar verluidt is geld, dat tot het vj streden hadden en in de concentra- losgeld behoorde, in Düsseldorf ge- tl OOQWdtCVStCllldeil tiekampen terecht waren gekomen, vonden. 0 Niemand, die uit .persoonlijke of po- De politie is van plan binnenkort litieke beweegredenen emigreerde, de ontvoering van Eric uit een speel- 10 Maart: v.m. 8.22; n.m. 8.56. niemand die gebleven was en op zijn tuin bij de golfvelden van Saint post verzet had geboden, kon een Cloud in de omgeving van Parijs te verwijt worden gemaakt wanneer reconstrueren. De kleine Eric zal zeer zijn motieven en zijn optreden zelf waarschijnlijk niet in deze reconstruc- achtenswaard waren geweest. tie worden betrokken, daar men hem Adenauer drong er bij zijn verkla- de hele geschiedenis wil laten verge- ring op aan, de verkiezingsstrijd za- ten. KORRELTJE Alles heeft zijn zwakke zijde, ook uw moeilijkheden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1