Tweede Kamer nam gisteren defensiebeleid op de korrel Bewapening Nieuw Guinea in het geding Langdurig-zieken krijgen helft vergoed Tijd besparen en toch fijner eten! Zuidelijk Flevoland valt in 1968 droog Sprint in korte broek Jongetje verdronken Botsingen in de mist WOENSDAG 8 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Gisteren is de Tweede Kamer begonnen het defensiebeleid van minister Visser in beschouwing te nemen. Verschillende belangrijke vragen zijn daarbij naar voren gekomen. In het bijzonder de KVP- deskundige, vice-admiraal Moorman, ging diep in op de verhouding met de Verenigde Staten, terwijl de heer Roosjen (AR) zich afvroeg of minister Visser wel bij de goede instanties in Amerika te rade is gegaan. Het Nieuw-Guinea-beleid werd door de P.v.d.A. aan de orde gesteld. De heer Wierda gaf toe dat de mensen in dat gebiedsdeel bescherming nodig hebben, maar vond het toch overdreven om daar jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie heen te brengen. Dat speelt maar in de kaart van Soekarno's propaganda, zei de so cialistische afgevaardigde. Was minictpr bii illitfp hun PIicht> eenmaal gemaakte af- W as minibier DIJ JUISIC spraken na te komen Er is iets ver- ontrustends aan de vermindering van (Amerikaanse) instanties de Amerikaanse hulp. j De heer Roosjen (AR) noemde de te rade: minister een optimistisch man, die wellicht wat te veel op de Ameri- Vice-admiraal Moorman bracht kaanse toezeggingen heeft ver hulde aan de Verenigde Staten, die trouwd. Heeft minister Visser di in negen jaar tijds meer dan een groeiende Amerikaanse terughou miljard gulden aan Nederland schon- dendheid niet zien aankomen? ken. Aan de andere kant kon hij 't iets komt toch maar niet zo uit de toch begrijpen dat Amerika een deel lucht vallen. Is hij wel bij de juiste van de lasten thans aan Europa zelf instanties te rade gegaan en heeft wil overdragen. Het gaat ons nu hy de toezeggingen zwart op wit? eenmaal economisch voor de wind. In tegenstelling met de heer Roos- Toch zal de minister er goed aan jen meende de afgevaardigde van de doen de Amerikanen te wijzen op WD, lt.-gen. Couzy, dat de Ameri- uitvaardigen, waarover aan de S.E.R. advies zal worden gevraagd. kanen reeds lang genoeg hadden ge waarschuwd, dat Europa zelf moest gaan betalen. Nederland heeft óók niet helemaal aan zijn verplichtin gen voldaan en het zal, bij vermin dering van de Amerikaanse hulp, steeds moeilijker worden daaraan te voldoen. Ook de heer Moorman stelde later de vraag hoe ons land aan zijn ver plichtingen moet gaan voldoen. De vraag, of de 1912 miljoen gulden, die voor de verdediging zijn uitgetrok ken, wel voldoende zijn, is niet te beantwoorden, stelde de heer Wierda (PvdA), die met de heer Koersen (KVP) de mogelijkheid besprak van meer parlementaire controle op het defensiebeleid en de defensie-uitga ven. KONINKLIJK GESPAN OP HOL. Twee paarden voor een brik uit de koninklijke stallen in Den Haag zijn gistermorgen op hol geslagen toen de dieren schrokken in de Witte de With- straat ter hoogte van de Van Die- menstraat Het gespan holde de Marnixstraat in, waar een tot nu toe onbekend ge bleven burger de paarden tot staan heeft gebracht. De koetsier was machteloos, omdat de leidsels bra ken toen de paarden op hol sloegen. Er zijn overigens geen mensen ge wond. Het op hol geslagen gespan heeft wel wat materiële schade aangericht. Van een auto werd de zijkant open gereten, van een andere auto werd de zijkant ingedrukt en verschillende wagens kregen deuken. Een cycloon heeft dinsdag twee steden in de Indische staat Assam ge teisterd. Twaalf mensen kwamen om het leven en veertig werden gewond. De verbindingen met de steden zijn verbroken. Vol-automatische postkantoren voor zelfbediening AMERIKAANSE MILITAIR NEERGESTOKEN Minister Van Rooy: „Meer verpleegsters rangen" De minister van Sociale Zaken, mr. dr. Ch. van Rooy, heeft gisteren Aan de Amstel in Amsterdam heb ben een 27-jarige in Frankrijk gele gerde Amerikaanse militair J. W. en een 26-jarige Brabander W. H. F. M Over enkele maanden zullen de B. vannacht hevig met elkaar gevoch- Voorts volgt nog deze maand een eerste «automatiseerde nostkantoren, waarWi de Amerikaan enige mes- beslissing over de kwestie, van de steken opliep. Hij is in zorgwekkende tandheelkundige hulp op de scho- waar niemand meer voor loketten be- toestand naar het Binnengasthuis len. hoeft te wachten, de z.g. „stille post- overgebracht. Aanleiding tot de kantoren", In Nederland In gebruik vechtpartij was een 26-jarige vrouw, ae Indonesische C W. von E., eige- worden gesteld. Deze „zelfbedienmgs- naresse van een café aan de Amstel, Met betrekking tot de fluoridering postkantoren", die langer geopend de verloofde van de Brabander. FLUOR IN DRINKWATER Ten einde de bezwaren van reclameborden in vreemde talen te ondervan gen, heeft de VW te Zandvoort een tweetal borden ontworpen, die in witte of lichtgevende witte verf op donkerblauwe achtergrond nieuwe aan duidingen voor overnachtingsadressen geven. Het eerste bord (een bed) duidt een overnachtingsadres zonder meer aan; terwijl het tweede bord kamer(s) met ontbijt aangeeft. De borden worden uitgevoerd in een weer- bestendig plasticmateriaal. Zandvoor heeft met deze borden een Neder landse primeur. in de Tweede Kamer meegedeeld, van het drinkwater zag de minister zulien zyn dan de normale kantoren, Uit het langdurige verhooi dat de een gunstige ontwikkeling in het verschiet. Op zijn departement wa- vrouw en een getuige vannacht is af- dat de ziekenfondsen voortaan ge- chTeTOp" zöï" 'departement' wa- omvatten een postzegelautomaat, „enomenr„ri.-r, de litie dat durende een jaar aan langdnrig-zie- ren reeds verschillende verzoeken geldwisselapparaat, schrijftafel, weeg- §e Brabander uit zelfverdediging ken, die in verpleeginrichtingen ver- o™ schaaI- brievenbus en telefoon. moet hebben gehandeld. blijven, gedurende maximaal een Uit de Icaraer^erden^an ^ïer- D,%~d iS" t^ed^g jaar de helft van de verpleegkosten schillende zijden suggesties aan de Pe PTT-zelfbediening, welke nood- verlofganger liet v 2 3 n minister gedaan zelf initiatieven te zakelijk is geworden, vanwege het geen verhoor door de politie toev moeten vergoeden. De maximum- nemen> Vooral de drinkwatervoor- personeelstekort, dat door de vijf- uitkering zal 7,50 per dag bedra- ziening in de meest onrendabele ge- daagse werkweek nog groter zal wor gen bieden baarde de Kamer nogal wat den, wordt voorlopig in dienst geno- zorg. Deze zorg kwam tot uiting in men in Almelo, Assen. Delfzijl, Dor- De verpleegsterssalanssen maken een motie, waarin de bedoeling van drecht, Enschede, Nijmegen en Til- thans een onderwerp van gesprek de Kamer is neergelegd voor de on- burg. uit in het Georganiseerd Overleg. fendal>ele gebieden tot maatregelen De zelfbedieningskantoren worden i ««ff,» geraken, zodat het werk in aan- ondergebracht in de gewone postkan- De minister wilde ook meer diffe- sluiting op het tienjarenplan zal toren Ze krijgen een aparte toegang Nederland koopt en schenkt een Dode-Zee-rol rentiatie in de verpleegstersrangen, zodat er meer promotiekansen zul len zijn. OVERLEG toren. Ze krygen een aparte toegang, die ook 's avonds geopend zal zijn. De postzegelautomaat is nieuw, werkt y-. elektrisch en is geschikt voor zegels DL r-CiUitaLe," ™n.,,h.fL°nd,f™S van verschillend! waarden. kunnen beginnen. DE PLANTA-AFFAIRE Commentaar op het boek Job hoeft geen angst te hebben voor Brandend maagzuur Als O maar Renniss b|j de hand hebt Dan dooft U 't vuur in 'n oogwenk, stiit U de snerpende pijn nog vóór ze goed kan doorzetten Steek daarom altijd 'n paar Rennies by U Ze zijn een voor een hygiënisch verpakt en U kunt ze innemen zondei dat iemand er weet van heeft Geen glaasje water, geen vieze smaak In tegendeel, doodgewoon laten smel ter op uw tong En als uw speeksel met de wondere Rennies-oplossing uw maag bereikt, is de brand op slag gedoofd. (Advertentie) in de z.g.n. Planta-affaire zullen in een nota aan de Kamer worden voorgelegd, beloofde minister Van Door de Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onder- Zweedse geleerden pro-beren er ,7WO) _a, een Dode zeerol" >ht«r ltnmpn ..it u/at voAr inurP. ZO®k ^"U' MI eeD »UOaC JtTSSL&E SStïil-S STATES ^Tuk 3d worden zekochl, wsarvan de Kon. de ziekenfondsen en de organisaties aan de gang. De minister was niet van ziekenhuizen. Dit overleg ge- bang voor een „tweede Plantazaak" van bestaat, dat bij opgravingen in de Ned. Academie van Wetenschappen schiedt ter voorbereiding van de Zonder hoofdelijke stemming werd provincie Uppland is gevonden bin- exelustere recht op de bestude- wet od het ziekenhuiswezen en de tenslotte de begroting voor sociale nen een kring van stenen. Volgens n minister hoopt dat dit overleg de zaken en volksgezondheid door de voorlopig oordeel zou er ook onkruid ring en publikatie krijgt. Na bestude- basis voor deze wet zal leggen. De Kamer goedgekeurd. en bloed in verwerkt kunnen zijn. ring tD publikatie zal de rol als een minister hecht grote waarde aan -■ De nieuwe Nederlandse mode „Nederlandse schenking" in het mu seum in Jeruzalem ondergebracht worden, dat deze documenten Jor danië niet mogen verlaten. Het betreft hier een Aramees „tar- gum", gemaakt omstreeks het begin van onze jaartelling, van het boek Job, dat in een grot by Qumran is gevonden. Een targum is een para frase èn exegese van een bijbelboek, althans van enkele hoofdstukken. Het is mogelijk, dat in de gevonden parafrase uitsluitsel te vinden is over gedeelten van het boek Job, waarvan de interpretatie moeilijk is, omdat de huidige tekst verminkingen vertoont. „Valse broeder" liep rond met trouwbeloften De politie te Utrecht heeft dezer dagen gearresteerd een timmerman, de 46-jarige D. E. L., die een flink aantal vrouwen had voorgespiegeld met haar te zullen trouwen, maar dat ze hem dan eerst wat geld moesten lenen. De timmerman deed zich over al voor als „broeder bij de genees kundige dienst" en de verschillende dames, veelal weduwen en geschei den vrouwen, hadden hem grif ge loofd. De man liep tegen de lamp na dat één vrouw, die de timmerman vijfhonderd gulden had gegeven, naar de politie was gegaan, omdat ze de zaak niet meer vertrouwde. SPAARFONDS „WIJ KOMEN" THANS 1.5 MILJOEN GULDEN. Volgens een opgave van de Rijks postspaarbank hadden op 1 maart j.l. de deelnemers aan het spaar- en reis fonds „Wy komen" ten behoeve van emigranrienouders en hun kinderen, voor een bedrag van 1.500.000 aan reisgeld gespaard. Dank zij dit spaarsysteem konden reeds 500 ouders naar hun kinderen in de emigratie- landen vertrekken. Ondanks het op nemen van spaargelden voor deze reizen bleef de inleg met ongeveer 100.000 per maand stijgen. Met de bij vele gemeentelijke en particu- Mannequin Tanja toont hier twee modellen uit de nieuwe voorjaars-zomer- here spaarbanken ingelegde bedragen, geheeTvan'de* winkeldiefstallen heb- collectie 1961 van de Amsterdamse couturier Dick Holthaus: links een tail- is het totaal nu gestegen tot 1.5 mil- ben gepleegd. leur van beige wollen stof (rodier) en rechts een boutique-ensemble. joen gulden. vrijwillige samenwerking; mocht dit niet worden verwezenlijkt, dan heeft hij nog wel een stok achter de deur. Binnenkort zal het kabinet een nota over ziektekostenverzekering Minister Korthals heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de polder zuidelijk Flevoland in 1968 zal droogvallen. De bedijking en bijbe horende werken zullen in 1967 ge reedkomen. De kosten zijn geraamd op 150 miljoen voor het tijdvak na 1960. Voor het verkeer is de bedijking van zuidelijk Flevoland van groot belang. Er komen twee belangrijke voorlopige wegverbindingen tot stand: Amsterdam Muider berg) - Lelystad en Amsterdam (Muider- berg)-Nijkerk. Eerstgenoemde weg vormt een nieuwe verbinding met het noorden des lands, de tweede weg leidt naar het oosten, buiten het Gooi om. Nieuwe personen aangehouden in zaak Nederlands Ballet Naar aanleiding van de winkel diefstallen gepleegd door leden van het Nederlands Ballet, waarvoor vo rige week zeven aanhoudingen zijri verricht door de Haagse politie, zijn inmiddels nog vyf personen aange houden. Zij zijn geen leden van het ballet, maar alleen bevriend met of familie van de danseressen. Nadere bijzonderheden wilde de Haagse re cherche nog niet verschaffen, omdat men nog geen enkel overzicht heeft van de rol, die deze figuren in het Een Britse officier, verbonden aan het Navo-hoofdkwartier voor Noord-Europa in Kosas bij Oslo, ging één dezer dagen in een kort broekje een paar rondjes hard lopen, omdat hij graag fit wilde blijven. Hij kwam per ongeluk terecht op de terreinen van een kliniek voor geesteszieken. Hij bemerkte zijn vergissing, draaide zich om en sprintte het terrein af. Op dat ogenblik zagen twee oppassers hem. Het gezicht van een man, die in een kort broekje hard in de rondte liep, was blijkbaar te veel voor hen. Zij sprongen in een auto. zetten de achtervolging in en grepen de officier, toen hij nog net binnen het terrein was. Zijn hevige protesten in het En gels, dat zij niet verstonden, overtuigden hen er nog meer van dat zij met een geesteszieke te doen hadden. De officier werd dan ook prompt opgesloten. Pas nadat een psychiater naar de „patiënt" was komen kijken, werd de officier vrijgelaten. EEN MODERNE KLACHT, DIE 6000 JAAR OUD IS De oudste schriftelijke overleve ring, die de moderne mens bezit, be vindt zich in het Stedelyk Museum van de voormalige Turkse hoofdstad Konstantinopel, het vroegere Byzan tium. Het document is ongeveer zes tig eeuwen oud. Het is een papyrus, waarvan de aanhef luidt: „Helaas, de tijden zijn niet meer wat zij eens waren. Iedereen wil tegenwoordig 'n boek schrijven en de kinderen ge hoorzamen hun ouders niet meer". Sedert die klacht in de grijze oud heid werd geuit en geboekstaafd, zijn er nog heel veel meer mensen ge komen, die boeken willen schrijven en is de papyrusplant eens de eni ge leverancier van papier 'n klei ne jongen geworden in de rij der producenten van de onnoemelijk gro te hoeveelheden papier, waarop de mensen der twintigste eeuw hun schrijfwoede kunnen koelen. Maar de kinderen zijn even onge hoorzaam gebleven-en dat de tijden niet meer zijn wat zij eens waren, is nog even waar als.zes duizend jaar geleden! De oudste schriftelijke klacht is dus een zeer moderne klacht ALPHEN AAN DEN RIJN Het sinds gistermiddag vermiste 5-jarige jongetje André van Zome ren, wonende in de Fazantenstraat 1, is vanmorgen om acht uur levenloos opgehaald uit de Rijn. Het kind was gistermiddag nor maal van zijn woning naar de kleu terschool gegaan, waarbij het over de Julianabrug moest. Met andere kinderen is het daar aan de water kant gaan spelen. Enkele uren later vond men het jasje van André. De gewaarschuwde politie is direkt gaan dreggen met bovenvermeld resultaat. Op de Steekterweg zijn vanmor gen om ongeveer half acht 2 auto's in de dichte mist met elkaar in bot sing gekomen. Een vrachtauto, ko mende uit de richting Alphen en be stuurd door een inwonjr uit Koude kerk, reed op het kruispunt met de Spoorlaan tegen een truck met op legger, beladen met betonnen palen, op. De chauffeur had de truck niet opgemerkt. De vrachtauto liep zwa re materiële schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Eveneens deden zich geen persoon lijke ongelukken vöor bij een ket tingbotsing om half negen vanmor gen op de Herenweg, waarbij zes vierwielige motorvoertuigen betrok ken waren. Ter hoogte van het ben zinestation aldaar reed een bestel wagen achter op een vrachtauto met aanhangv/agen. De chauffeur had door de dichte mist zijn voorganger niet opgemerkt. Twee daarachter rij dende chauffeurs merkten de op el kaar gereden auto's wel op, doch 2 daar weer achter rijdende automo bilisten niet. Doorrijdend schoven zij ook de twee voor hen rijdende wa gens op het obstakel op de weg. Zwa re materiële schade v/as het gevolg. Enkele uuto's waren volkomen wrak ken geworden, die later door een kraanwagen werden weggesleept. De miniatuurstad „Madurodam" zal binnenkort worden verrijkt met een nieuwe attractie: een model van de grote ertstanker „Jacob Verol- me" die in 1957 in Alblasserdam van stapel liep. Het model is een ge trouwe copie op één vijf en twintig ste van de ware grootte. De overdracht, op 2 mei, wordt een nauwgezette nabootsing van een officiële tewaterlating. Op het ter rein van Madurodam zal daarvoor een kleine helling worden gebouwd, van waar af het schip in het water zal glijden. Een kleindochter van de heer Verolme, Ellen Robert, ver richt de doopplechtigheid, met een miniatuur fles champagne....

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8