MMh\ Eerste Kamer uit kritiek op beleid spijtoptanten balastore Wetsontwerp over ploegenarbeid voor bakkerijbedrijf Men geloofde dat hij „commandeur" was Effectenbeurs reageerde zeer gunstig op revaluatie Aangrijpend... KUNSTmelkprodukten worden actueel voor onze export Politie-chauffeur krijgt overuren niet vergoed WOENSDAG 8 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT Bisschopswijding mgr. Hendriksen PRETTIG WONEN VRAAGT OM BALASTORE ZONGORDIJNEN I EFFECTENBEURS ZOEKT DE JUISTE KOERS Een beeld van de plechtige bisschopswijding van mgr. Th. G. A. Hendriksen tot hulpbisschop van Utrecht: Op de foto zien we de wijdeling op zijn troon. Links: Kardinaal Alfrink. Meer strengheid bij zedenmisdrijven geëist Mr. A. C. W. Beerman, minister van justitie, heeft van verschillende Eerste Kamer-leden felle kritiek te horen gekregen over zijn beleid inzake de spijtoptanten en over het gratiebeleid met betrekking tot de ergste Duitse oorlogsmisdadigers. De ongerustheid, die in de Kamer heerst over de golf van zedenmisdrij ven, die de laatste tijd over ons land gaat, ontlaadde zich in soms bewogen beroepen en ernstig vermaan van verschillende leden. Vooral mej. mr. Zeelenberg (P.v.d.A.) weerde zich in deze zaak en gaf daarbij als haar oordeel te kennen, dat in psychopateninrichtingen afdoender beveiligings maatregelen moeten worden toegepast en dat men voorzichtig diende te zijn met het geven van proefverlof. U maakt uw woning beter en completer met balastore. Bala store koopt u voor elk raam pasklaar bij de woninginrichter. U hangt ze zelf in 10 minuten op en ze kosten zó weinig. 1. Tempert het licht De sleufjes van balastore filteren zon en schel dag licht tot vriendelijk licht kleur geven uw kamers een modern accent van ge zelligheid. 3. Maakt kamers Intiem Uw balastore beschermt i tegen inkijk en schept een sfeer van intimiteit. In de Amsterdamse effectenbeurs heerste gistermiddag enige nervositeit in verband met het vaststellen van de eerste koersen naar aanleiding van de revaluatie van de gulden. De bijgaande foto toont een overzicht van de drukte met op de voorgrond de volle scheepvaarthoek. Onmisbare luxe voor uw woning ZAAK VAN SPIJTOPTANTEN GOEDHARTIGE» BEHANDELEN. Wij zijn er wel niet gerust op, al dus de K.V.P.-afgevaardigde jhr. Van Meeuwen, maar als de minister bereid is de zaak van de spijtoptan ten „goedhartig" te behandelen, dan zal het wel in orde komen. Enkele afwijzende beslissingen hebben het rechtsgevoel van het volk geschokt. Wij hebben ten aanzien van deze mensen een plicht te vervullen, al dus spr., en als het geld kost zal Ne derland dat er voor over moeten heb- benè. Met anderen uitte de heer Van Meeuwen felle kritiek op het beleid van minister Beerman. Baron de Vos van Steenwijk stel de vast, dat de regering zich tot nu toe weinig heeft gestoord aan het verlangen van de kamers over de kwestie der spijtoptanten. Als de spijtoptanten geen visum krijgen, dan rest hun niets dan dood te gaan, aldus de afgevaardigde van de CHU. Hij achtte spoedig handelen van de regering noodzakelijk. Maatregelen moeten worden genomen, waardoor de repatriëring zal worden versneld en verruimd. GEEN GRATIE. Verschillende leden hebben mi nister Beerman gevraagd toch vooral geen gratie te verlenen aan de ergste Duitse oorlogsmisdadigers Lages, Fi scher, Kotalla en Aus der Fünten. Medelijden is hier misplaatst; op de eerste plaats moet er voor worden gezorgd, dat zij geen kwaad meer kunnen doen. Zij hebben gratie ge kregen van de doodstraf, maar laat dat het meeste zijn wat wy voor hen Bij de Raad van State berust thans een wetsontwerp van de staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid tot het invoeren van ploe genarbeid in het bakkerijbedrijf. In dit wetsontwerp wordt voorgesteld, over te gaan tot het toestaan van ploegenarbeid in het bakkerijbedrijf, waardoor de mogelijkheid wordt ge opend om ook het verkoopuur van vers brood van 10 tot 9 uur te ver vroegen. De meningen in de SER zijn over dit onderwerp zeer verdeeld. De te genstellingen omtrent de vervroeging van het verkoopuur zijn nog scherp tussen het grootbedrijf en de kleine werkgevers in het bakkersbedrijf. doen. Zelfs voor „opjarenstelling" dienen zij niet in aanmerking te ko men. Dit ging jhr. v. Meeuwen echter wel wat te ver. De naastenliefde moet bij dat alles ook een rol spelen. Wij moeten het waarderen, aldus spr., dat de minister zich bij zijn gratiebeleid laat leiden door de christelijke barm hartigheid. Mr. J. P. Witteman (KVP) meende dat de minister in zijn verde diging van zijn beleid wel geslaagd STRENGERE STRAF BIJ ZEDENMISDRIJVEN. „Het land is geschokt door de uit barsting van sexuele criminaliteit", aldus mej. mr. Zeelenberg van de P. v. d. A. De minister moet misdaad en ziekte niet op één lijn stellen en in de huidige omstandigheden voor gevallen van levensberoving, die sa menhangen met sexuele afwijkingen, in beginsel gevangenisstraf doen op- Baron de Vos van Steenwijk wees op het gevaar van verderfelijke lec tuur uit het buitenland. Spr. meent dat ook jeugdleiders zitting moeten hebben in de commissie ter bestrij ding van pornografie. De heer Van Bruggen (CHU) pleit te voor strengere bestraffing, nauw keurige controle op sexueel-abnor- malen en toezicht na de invrijheid stelling. Prof. Diepenhorst (AR) wees op het grote gevaar van films, die op het ogenblik in de drie grote steden draaien. De arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft vandaag de 35-jarige Haagse lakspuiter J. A. H. wegens oplichting veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier maanden met aftrek en hem ter beschikking ge steld van de regering om van harent wege te worden verpleegd. H. heeft zich tegenover een Haag se gescheiden vrouw vier jaar lang uitgegeven voor „Commandeur van de Zuid-Afrikaanse marine". Hy leef de al die tijd op haar kosten. Zelfs zag hij kans dezelfde comedie op te voeren bij een gezin te Schevenin- gen. Wanneer hij in Scheveningen vertoefde, dacht de gescheiden vrouw, dat de commandeur met geheime op drachten buitenslands was. H. haalde het stoute stukje uit zich geduren de deze tijd bij de gescheiden vrouw te presenteren als „de dubbelganger van de commandeur". Hij werd wegens oplichting ver oordeeld, omdat hij de vrouw ertoe had bewogen voor hem een brom fiets te kopen, omdat het, zoals hy zei, een Zuidafrikaans marine-offi cier verboden is in het buitenland een huurkoopcontract aan te gaan. EL is al herhaaldelijk wegens op lichting veroordeeld. VOORARREST DEN BESTEN OPNIEUW VERLENGD De raadkamer van de Amsterdam se rechtbank heeft gistermiddag de voorlopige hechtenis van de gedeti neerde Socrates-directeur Nic den Besten opnieuw met 30 dagen ver lengd. Na verwarrend begin Vertrouwen in de gulden is giste ren op de Amsterdamse effectenbeurs tot uiting gekomen. Tal van buiten landse kooporders moesten op deze beurs verwerkt worden. Beleggingen van het internationale kapitaal zoch ten de gerevalueerde gulden, 't Gis teren bereikte koerspeil bleek zelfs zeer vast, ondanks het, feit, dat men rekening moest houden met een theoretisch koersverlies van 4 3/4 pet. Het was gedurende het eerste half uur van de beurs verboden te han delen, omdat het beursbestuur de ef fectenkantoren in de gelegenheid wilde stellen de cliënten in te lich ten over de stand van zaken. Men maakte daarvan uitvoerig gebruik. De telefoons bleven voortdurend be zet. Aan het begin van de handel ontstond een wilde beweging. Maar in plaats van sterk-dalende advies- koersen kwamen in de meeste ge vallen, gelijkblijvende en zelfs iets hogere biedprijzen op de borden. Het vervolg bleek veel vaster dan gedacht werd en al spoedig verdwe nen vele verkooporders in de mist om snel plaats te maken voor koop orders. Tegen het einde van de beurs bleek zelfs, dat de hogere biedprijzen in koersen waren veranderd, die het koerspeil van vóór de revaluatie zeer dicht benaderden. Bijna alle fond sen van de internationale sector haal den het belangrijkst deel van het verlies, dat men geschat had, in. In Middelharnis is aanbesteed het bouwen van een brug over het Ha ringvliet tussen Ooltgensplaat en Numansdorp, waardoor het eiland met het vaste land zal zijn verbon den. In totaal waren er 29 inschrij vingen. De hoogste was het aanne mersbedrijf A. Broere N V. uit Am sterdam voor 13.614.000; laagste aannemerswerken oorheen H. J. Ne- derhorst uit Gouda voor 8.713.000. De gunning is aangehouden. Het aanbestede werk bestaat jt het maken van een basculekelder en de onderbouw van de stalen brug. De bovenbouw van de brug, die on derhands is aanbesteed, wordt reeds in een fabriek vervaardigd. De brug krijgt een rij vloerbreedte van 25.50 meter. Hierop komen twee rijbanen, elk 8.25 meter breed en van elkaar gescheiden een berm vai. een meter breed. Aan de oostzijde van de rij weg komt een 5,5 meter brede paral lelweg voor langzaam verkeer. Twintig jaar wroeging over diefstal De groente- en fruithande laar Fr. Jacobs te Venlo vond dinsdagmiddag in zijn brieven bus een pakketje, dat het kost bare gouden herenhorloge be vatte, nem in het begin van de tweede wereldoorlog ontstolen. De dief heeft kennelijk lang wroeging gehad van de diefstal, want hij voegde bij het horloge een briefje van de volgende in houd: „Het heeft mij altijd dwars gezeten, dat ik dit hor loge wegnam. Telkens als ik het in myn handen nam, trilde ik over mijn hele lichaam. Ik heb werkelijk spijt van mijn daad en ik vraag u beleefd om vergiffenis". Het pakje was niet door de post bezorgd. Het was niet voorzien van een adres van de afzendei en het met de hand geschreven briefje droeg geen ondertekening. Het bestuur van het produktschap voor zuivel beraadde zich vanmorgen over een aan de minister van Land bouw en Visserij uit te brengen ad vies inzake het op de markt bren gen van kunstmelkprodukten: melk- LATE ROEPINGEN SEMINARIE „DE KIBO" TE HATTEM BREIDT UIT Sedert de oprichting van het se minarie voor late roepingen „de Ki- bo" te Hattem in 1957 volgden meer dan twintig studenten het gymnasi aal onderwijs. Tien van hen zijn overgegaan naar de hogere studies. Vier en twintig studenten volgen momenteel de cursussen. Daar 't aan tal aanvragen hoger ligt dan de op namecapaciteit, heeft de leiding aan het architectenbureau J. Leicher te Maarssen de opdracht gegeven uit breidingsplannen in bungalowbouw uit te werken ten einde- op alle aan vragen in te kunnen gaan. 't Semi narie staat onder leiding van de Pa ters van de H. Geest produkten waarin het melkvet is vervangen door niet van melk af komstig vet. In het by zonder gaat het daarbij om de vraag of de Ne derlandse zuivelindustrie betrokken mag zijn bij de produktie van „filled milk", een uit magere melkpoeder en plantaardig vet samengesteld ver- vangingsprodukt voor gecondenseer de melk, en zo ja: welke wijzigingen dan moeten worden aangebracht in de Nederlandse wetgeving, die dat nu in de weg staat en hoe moet wor den voorkomen dat de consument „filled milk" en echte gecondenseer de melk met elkaar verwart Voor ons land is het probleem van de filled milk vooral actueel gewor den door de grote concurrentie, die dit produkt sinds enkele jaren bete kent voor de Nederlandse export van gecondenseerde melk naar de Filip pijnen, en doordat een Nederlandse Condensfabriek, door het beschikbaar stellen van haar naam en een van haar handelsmerken, betrokken is bij de vervaardiging van filled milk op de Filippijnen en aldus in'conflict is gekomen met het controlestation voor melkprodukten. Jonge Duitsers overvielen taxichauffeur De surveillance met radiowagens, die de Rotterdamse politie dag en nacht onderhoudt, heeft gisteravond weer eens haar doeltreffendheid be wezen. Twee Duitse jongens, opva renden van het in de Merwehaven liggende Duitse zeeschip „Selma Mintz" hielden op de Mathenesser- weg een taxi aan en verzochten de chauffeur hen naar de Twee-Steden- straat te brengen. Daar aangekomen lieten zij hem midden op straat stoppen, sloegen hem met een hard voorwerp op het hoofd en sprongen de wagen uit zonder te betalen. De chauffeur, de 46-jarige D. J. Schaap, bleef bij zijn positieven. Hij rende de jongens achterna. Toen de ze echter dreigend op hem afkwa men, sprong hij weer in zijn wagen en waarschuwde per mobilofoon de politie. Deze verscheen zo snel met een radiowagen, dat een van de Duitsers nog op straat kon worden aangehouden. De ander werd onder een spoorwegwagon, waaronder hij was gekropen, gevonden. Het ble ken te zijn de 19-jarige H. J. S. uit Hamburg en de 17-jarige S. T. uit Altena. Beiden zijn gearresteerd. Naar aanleiding van een klacht door de gepensioneerde Amsterdam se hoofdagent van politie C. v. Hee- zik bij het ambtenarengerecht aan hangig gemaakt, heeft dit col lege beslist, dat de heer Van Heezik geen recht kan laten gelden op uitbe taling van de 6235 overuren, welke hij als chauffeur van enkele commis sarissen van politie sinds juli 1945 heeft gemaakt. De heer v. Heezik was altijd van mening geweest, dat hij vroeg of laat wel iets van die vergoeding zou ho ren, daarom had hy er aanvankelijk nooit aanspraak op gemaakt. Omdat hy na al die jaren mets vernam is hij de overuren gaan noteren. De noofd- commissaris wees echter zijn verzoek Een aangrijpend beeld van de Zweedse kunstenaar Arne Norberg, die met ^betaling van de hand. Het amb- zijn twee kinderen, de twaalf maanden oude Angela en de vijfjarige Rolf, 'enarangerecht is van oordeel, dat de uit een brandend huis vlucht. Hij heeft zijn vrouw, de schrijfster Synnoever eer Van Heezik, door zo lang te Ringlander-Norberg, in de vlammen moeten achterlaten. Zij is overleden. wac^ten met het declareren van zijn De heer Norberg verbrandde het hoofd. De familie logeerde bij vrienden overuren, de overheid de mogelij k- in Sundsvall, toen in het huis brand uitbrak. heid tot controle heeft ontnomen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7