S)aC^uW6oti/tant VER. NATIES WILLEN AMERIKAANSE OORLOGSSCHEPEN NIET Terugtrekking van Dajal geëist Gizenga niet naar Madagascar Zo'n dringende boodschap? Hoe de ontvoerders van Eric te werk gingen De zaak thans geheel opgehelderd V.N.-agenda besnoeid Nog geen Algerijns bestand WOENSDAG 8 MAART 1961 51ste JAARGANG No. 15265 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZFN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Ontvoerders liepen tegen de luxe lamp Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent... 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. De vier Amerikaanse marineschepen, die Washington* de V.N. heeft aan geboden en die in de richting van de Kongo stoomden, hebben de steven gewend en zullen hun goodwill-reis naar Zuid-Afrikaanse havens voort zetten, zo heeft de Amerikaanse marine dinsdag meegedeeld. De Amerika nen zeggen in een verklaring, dat „de aanwezigheid van de schepen in de wateren van Kongo niet verlangd wordt door de Ver. Naties." De Kongolese regering heeft dinsdag het recht voor zich opgeëist alle vlieg tuigen van de Ver. Naties in Kongo te inspecteren. Indien de Ver. Naties niet op deze eis ingaan, krijgen de strijdmachten van de wereldorganisatie geen toestemming belangrijke installaties te Banana en Matadi weer te bezetten, aldus heeft de waarnemende minister-president, Delvaux, dinsdag op een persconferentie te Leopoldstad meegedeeld. EEN GHANEES PLAN President Kwame Nkroemah van Ghana heeft .dinsdag in de Algeme ne Vergadering der V. N. voorge steld, onmiddellijk een „nieuw, ver sterkt en hoofdzakelijk uit Afrika nen bestaand opperbevel van de V. N." in Kongo te vormen. Volgens Nkroemah moeten alle vliegvelden en havens van Kongo onder toezicht van de volkerenorga nisatie gesteld worden opdat er een einde komt aan de invoer van wa pens. Verder zouden alle buiten landse diplomatieke missies in Kongo voorlopig teruggetrokken moeten worden om het nieuwe bevel van de V. N. de kans te geven „de koude oorlog uit Kongo te weren". Nkroemah wil voorts dat alle Kongolese troepen ontwapend wor den. Zij moeten hun wapens vrij willig aan de V. N. geven en deze ontwapening moet dan leiden tot reorganisatie en heropleiding van het Kongolese leger onder leiding van de volkerenorganisatie. Als be paalde onderdelen van het Kongo lese leger hun wapens niet willen afgeven, moet geweld worden ge bruikt, aldus Nkroemah, die tevens eiste dat al het niet-Afrikaanse per- TEGEN DAJAL Delvaux beschuldigde de V. N. er van het eerst te hebben geschoten in de gevechten te Banana en Ma tadi en eiste, dat Dajal wordt terug getrokken als speciale vertegen woordiger van de wereldorganisatie in Kongo. Oprechte samenwerking van Kon go en de Verenigde Naties is onmo gelijk zolang Dajal, die reeds lang geleden het vertrouwen van de Kon golezen heeft verloren, niet wordt verwijderd, aldus Delvaux. Dajal heeft zijn vertrek naar New York tot het einde van deze week of begin volgende week uitgesteld. Men acht het niet uitgesloten dat -hij binnenkort zal worden vervangen. soneel, dat bij het Kongolese leger dienst doet, direct uit Kongo uitge wezen wordt. GIZENGA KOMT NIET Volgens de U. S. National Broad casting Corp. neeft de premier van de Loemoembistische regering in Stanleystad, Gizenga, verklaard dat hij de conferentie van Kongolese po litici in Tananarive op Madagascar niet zal bijwonen. Zoals bekend besloten de deelne mers aan de conferentie maandag de aanvang van de besprekingen uit te stellen, omdat Gizenga te kennen zou hebben gegeven wel naar Tana narive te kor. en. De andere Kongolese leiders heb ben nu besloten de conferentie ook zonder Gizenga te houden. Aanwezig zijn president Kasavoe- boe, premier Ileo (beiden uit Leo poldstad), Tsjombe, president van Katanga, Kamitatoe, hoofd van het bestuur van de provincie Leopold stad, Kalondji, president van Zuid- Kasai, Moekenge uit Noord-Kasai, Bolikango, hoofd van de provincie Evenaar, en Moanda, hoofd van de Bakongo-stam. THOMAS BEECHAM OVERLEDEN. De Engelse dirigent en componist sir Thomas Beecham is vanmorgen vroeg in zijn woning te Londen als gevolg van hersentrombose overle den. Hij bereikte de leeftijd van 81 jaar. Sir Thomas Beecham was met zijn sikje en stekelige humor een in de ge hele wereld bekende figuur. Bij een concert in Londen noemde hij zijn gehoor eens een „bende wil den" Bij een andere gelegenheid merkte hij op: „Er zijn voor een or kest twee gulden regels. Het moet gelijktijdig beginnen en getijktijdig eindigen. Wat er tussenin gebeurt, kan het publiek geen bliksem sche len". De Russische premier Chroesjtsjef zal vandaag de Amerikaanse ambas sadeur Thompson ontvangen. Chroesjtsjef is in Siberië, waar hij een agrarisch congres bijwoont. Am bassadeur Thompson zal hem daar een persoonlijke boodschap van pre sident Kennedy overhandigen. Thompson heeft donderdag aan de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, gevraagd een ont moeting voor hem te regelen. Hij vertelde aan verslaggevers, dat hij dringende redenen had voor een be spreking met Chroesjtsjef. Het zal de eerste maal zijn, dat Chroesjtsjef een ambassadeur buiten Moskou ontvangt. Men leidt daaruit af, dat de Russische premier veel waarde hecht aan de boodschap van Kennedy. Arrestanten in Parijse ontvoeringszaak Deze fotocombinatie toont de zes verdachten, die zijn gearresteerd in ver band met de ontvoering, in april van het vorig jaar van de vierjarige Eric Peugeot in Parijs. Bovenste rij v.1ju.: Pierre Larcher alias „mooie Serge", die inmiddels heeft bekend; Raymond Rolland alias Roland de Beaufort, zijn medeplichtige, die eveneens heeft bekend, en Jean Rotman. Onderste rij vJji.r.: Marie Guy, Ingelise Bodin, „Miss Denemarken", en Rolando Niemezyk. (telefoto) KONGO-CRISIS IS UNO-CRISIS LIET KONGOLESE DRAMA, waar- van iedere dag stromen berich ten binnenkomen, begint in de aan dacht van het lezend publiek te ver flauwen. Dit is te begrijpen, want 't duurt al zó lang en het ziet er naar uit, dat het nog lang genoeg zal du ren. Ten slotte begint de gedachte post te vatten, dat de Kongo ver weg is en per slot van rekening maar 'n oerwoudstaat is, waar het voor ons weinig uitmaakt of Kasavoeboe dan wel Tsjombe of wie dan ook de la kens uitdeelt. Toch is de Kongo wel degelijk 0 van belang, ook voor ons, niet omwille van de koffie of de cocosnoten, maar omwille van de vraag of de Verenigde Naties erin zullen slagen er ordelijke toestan den te herstellen. Zullen de troepen van de V.N. het af moeten leggen zelfs tegen zo'n ordeloze bende als het Kongolese leger? Wat zal men ervan moeten denken als Hammars- kjoeld zijn onmacht moet erkennen en het denkbeeld van een internatio naal politieleger een fiasco zal blij ken te zijn? Het gaat niet zozeer om de Kongo als zodanig, maar om de doeltref fendheid van een wereldorganisatie, die is ingesteld om oorlog buiten de wereld te houden. Wanneer de UNO de Kongolezen, die zelf geen orde op hun zaken kunnen stellen, zal moeten overlaten aan het spel der hebzuchtige mogendheden, zal dat te wijten zijn, niet aan de onoplosbaar heid der Kongolese vraagstukken, maar aan de zwakheid, de besluite loosheid, de onenigheid van de UNO zelf. Gisteren is de Algemene Vergade ring van de Ver. Naties weer bijeen gekomen te New York en het Kon golese probleem zal wel weer een royaal stuk van de aandacht opeisen. Er is al een Ghanees plan op tafel gelegd om op de eerste plaats het Kongolese leger onder controle te krijgen en zonodig geweld te gebrui ken. Afrikanen ondex elkaar zijn niet zo zachtzinnig, zij weten hoe zij hun broeders moeten aanpakken. Maar de V.N. hebben geen hand om een vuist te maken. Men heeft voor de oplos sing van het Kongo-probleem ge meend goed te doen, om voorname lijk gekleurde V.N.-troepen te laten optreden, maar het ongeluk daarbij is, dat de gekleurde landen niet vol doende mannetjes ter beschikking willen stellen. De Amerikanen heb ben in een opwelling vier oorlogs schepen disponibel willen stellen om de bases Matadi en Banana terug te veroveren, maar zij hebben zich wij selijk bedacht. Men had de Russen eens moeten horen, als dat doorge gaan was! Het hele probleem zou in een minimum van tijd uit de wereld zijn als die twee de Amerikanen en de Russen elkaar eens vonden. De V.S. zijn bereid voorlopig alle punten op een paar na van de agen da van de Algemene Vergadering der V.N. te schrappen om een gunstiger internationaal klimaat te scheppen voor ontwapeningsbesprekingen. Dit is dinsdag meegedeeld door Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de V.N. Stevenson zei, dat de V.S. de agenda graag tot het allernoodzakelijkst be perkt zouden zien. Daarmee zouden dus omstreden kwesties, zoals de toestand in Hon garije, de Tibetaanse kwestie, Cuba's klacht over Amerikaanse agressie en de klachten van verschillende Ara bische landen over Britse agressie in Oman voorlopig van de baan zijn. Het Russische regeringsblad „Izwestia" had maandag een artikel gepubliceerd, waarin gezegd -werd dat de Sowjet-Unie niet zou aan dringen op bespreking in de Algeme ne Vergadering van de Amerikaan se spionagevluchten boven Russisch gebied. Maar het zou vanzelfspre kend zijn, aldus de „Izwestia", dat „de andere zijde" dan eveneens kwesties van de agenda moest schrap pen, „die daar alleen op staan om de koude oorlog aan te wakkeren". Mooi succ$s voor Franse politie Met de arrestatie van de ontvoer ders van de kleine Eric Peugeot heeft Jean Verdier, het hoofd van de Fran se Veiligheidspolitie, een wedden schap met Edgar Hoover, de direc teur van de Amerikaanse FJS.I. ge wonnen. Toen Verdier enige maan den geleden in verband met het ko mende bezoek van De Gaulle de Ver enigde Staten bezocht, meende Hoo ver dat de Fransen er niet in zouden slagen de ontvoerders binnen 'n jaar op te sporen. Verdier nam de uitda ging aan. Het is hem thans gelukt; de zaak is „rond" en de gearresteer den hebben bekend. Larcher en Rolland,, die zondag in gezelschap van een medisch student en 3 vrouwen gearresteerd zijn in 't Franse wintersportplaatsje Megève in de Alpen, hebben toegegeven dat zij met z'n tweeën de ontvoering heb ben gepleegd. Drie van de vier an deren onder wie de Deense schoon heidskoningin Ingerlise Bodin wor den beschuldigd van heling, omdat zij een deel van het losgeld hebben aangenomen. Een danseres die was aangehouden is op vrije voeten ge steld. Larcher bedacht het plan Larcher, die al werd gezocht we gens mishandeling, blijkt degene te zijn die op het idee van de ontvoe ring is gekomen. Hij was in de win ter 1959-1960 zonder geld komen te zitten door een mislukte transactie met bandrecorders en overwoog toen een roofoverval te plegen. Omdat hij dit bij nader inzien te riskant vond, kocht hij een roman, „Ontvoering" genaamd, en ontleende daaraan het idee een kind van rijke ouders te ontvoeren en een losprijs te vragen. Zich realiserend dat hij het plan niet alleen zou kunnen uitvoeren, nam hij Rolland in vertrouwen. Deze leef de al geruime tijd op te grote voet en had voortdurend gebrek aan geld. Samen kochten zij een adreslijst van vooraanstaande families, die wel een grote losprijs zouden kunnen be talen. Omdat Rolland de Peugeots kende, werd besloten deze familie uit te kiezen. De voorbereiding Hierna begonnen Larcher en Rol land met de voorbereiding van de ontvoermg. Zij schaduwden 't kin dermeisje en de chauffeur, die de kinderen elke dag naar de golfbaan van Saint Cloud brachten, stelden zich nauwkeurig op de hoogte van de omgeving van de golfbaan, en be sloten de kleine Eric uit de kinder tuin te ontvoeren. Vervolgens stalen zij een auto, waarna zij klaar waren hun plannen uit te voeren. Op de dag van de ontvoering bleef Larcher in de auto zitten, terwijl Rolland via een gat in de muur, die het golfter rein omgaf, daarin binnendrong. Na de uitvoering van het plan, brach ten zij Eric naar een huis in het de partement Seine et Oise. Over de ligging van het huis, waar de jongen gevangen werd gehouden, wilde de politie nog geen nadere mededelin gen doen. Larcher begaf zich van tijd tot tijd naar Parijs om vanuit een publieke telefooncel de vader van Eric op te bellen. Op de dag van de betaling van het losgeld lieten de twee ontvoerders de jongen alleen in de woning ach ter. Rolland nam van zijn vader het losgeld over, en begaf zich vervol gens via de Passage Doisy naar Lar cher, die hem daar met een auto op wachtte. Hierna haalde de beide, 50 miljoen frank rijker geworden ont voerders de jongen uit zijn tijdelijke bewaarplaats, en zetten hem later neer voor een café in de Avenue Ray mond Poincaré, waarin Eric tenslot te werd gevonden. Roland en Larcher namen vervol gens de wijk naar de provincie. On derweg staken zij de gestolen auto in brand. Vrolijk leventje Van het losgeld van vijftig miljoen frank hebben Roland en Larcher, die een vrolijk leventje gingen leiden, naar hun zeggen reeds 43 miljoen uitgegeven. Hun verkwistende levenswijze heeft ten slotte tot hun arrestatie ge leid. De politie kwam namelijk op 't spoor van de mannen, doordat zij grote sommen geld uitgaven. Rolland kocht bij voorbeeld een opvallende sportwagen. Toen de mannen in gezelschap van de student en de drie vrouwen vorige week een dure wintersportvakantie in Megève hielden, kreeg de politie de definitieve bewijzen in handen. Toevallig verbleef de familie Peugeot ook in Megève, toen Larcher en Rol land werden aangehouden. De vader van Eric Peugeot heeft onder ede verklaard, dat de man, die hij het losgeld heeft gegeven, Ray mond Rolland is. Hij heeft Eric nog niet verteld, dat zijn ontvoerders zijn gearresteerd. Van de zijde van de politie is mee gedeeld, dat een confrontatie van Eric en Rolland en Larcher niet no dig is. Men acht het niet juist de herinneringen aan de ontvoering weer wakker te roepen. Woensdag is in een Parijse garage een bedrag van ongeveer ƒ46.000.— opgespoord, dat afkomstig was van het indertijd voor de ontvoerde Eric Peugeot betaalde losgeld. Het geld werd gevonden op aanwij zingen van de arrestant Pierre Lar cher, die het had verborgen in de kofferruimte van een Amerikaanse auto, die in de garage op naam van Robert Rotman was gestald. Larcher had zich voor deze gelegenheid die naam aangemeten, waarbij hij zich voordeed als een oom van de in zijn gezelschap zijnde student in de me dicijnen Jean Rotman. De Parijse politiemannen, die het onderzoek in deze zaak leiden, zijn er thans van overtuigd, dat de twee ont voerders Larcher en Rolland mede plichtigen moeten hebben gehad en wel met name te Düsseldorf in West- Duitsland, die hen behulpzaam zijn geweest bij de inwisseling van het losgeld. Tegenspraak van geruchten Wereld conferentie in een mandje Op de voorjaarsbeurs in Frankfort is een firma uitge komen met poppen van staatslieden, die als auto- mascottes gebruikt kunnen worden. In een mandje zien we van links naar rechts broederlijk bij elkaar de poppen van Fidel Castro, John F. Kennedy, Charles de Gaulle, Nikita Chroesjtsjef, Konrad Adenauer en Willy Brandt. Een woordvoerder van de Franse regering heeft gisteravond te Parijs berichten tegengesproken dat er reeds een „gentlemen's agreement" tot stand zou zijn gekomen, dat een wapenstilstand zou regelen tussen Frankrijk en de Algerijnse rebellen. Volgens de door de Franse rege ring tegengesproken berichten was men tot 'n „gentlemen's agreement" gekomen om de militaire operatie te staken en voorbereidingen te treffen tot een conferentie over een officieel bestand. Uit gewoonlijk betrouwbare bron was vernomen, dat de conferentie tegen het einde van de maand zou beginnen. Hoofd van de Franse dele gatie zou Louis Joz>_ zijn, de minister voor Algerije. Als mogelijke confe rentieplaats werd Chateau de Champs 25 km ten oosten van Parijs ge noemd. De Tunesische minister van voor lichting, Masmoudi, die als bemidde laar is opgetreden, had gisteren be vestigd dat de eerste geheime fase der onderhandelingen voltooid is. Masmoudi, die de besprekingen van vorige week tussen president De Gaulle en president Bourguiba voor bereidde, verklaarde dat „thans het ogenblik is gekomen voor officiële onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen." Hij zei dit voor zijn vertrek naar Tunis waar de „Algerijnse voorlopige regering" is gevestigd. „De Algerijnse trein staat op de rails. Wij hopen dat hij het goede station bereikt. Er moet in ieders be lang snel worden gehandeld," aldus zei Masmoudi toen. De Algerijnse rebellen-premier Fer- hat Abbas is gisteren uit Rabat in Tunis teruggekeerd. Gevechten Volgens het Franse hoofdkwartier in Algiers zijn gisterochtend bij de versperringen langs de grens met Marokko vijftig Algerijnse opstan delingen gesneuveld en vijftien ge vangen genomen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Hier en daar nachtvorst In de vochtige lucht, die dinsdag met zwakke zeewinden landinwaarts is gestroomd, heeft zich in de nacht van dinsdag op woensdag bijna over al in ons land mist gevormd, die op sommige plaatsen bijzonder dicht was. De vliegvelden Deelen, Soester- berg en Eindhoven hadden enige tijd een zicht van minder dan 20 meter. Ondertussen nam hel hogedrukgebied in West-Europa weer wat in beteke nis toe. Het wordt niet door depres sies bedreigd. Het rustige weer met slechts kleine regen kansen duurt dan ook voort. De komende nacht zal er hier en daar nachtvorst voorkomen, terwijl er zich ook weer mist kan vormen. ZON- EN MAANSTANDEN 9 Maart: zon op 07.09; onder 18.35; maan op 01.13; onderl0.36. H oogwaterstanden 9 Maart: v.m. 7.36; n.m. 8. KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1