Nederlands molenbezit gaat het molt langzaam achteruit HET „APENPROCES" OP DE FILM - ZATERDAG 4 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Ondanks vele pogingen tot behoud: stichting O ven is d nieuwe molenmakers op te leiden bleek ook te bestaan bij de stichting vakopleiding bouwbedrijf. Deze stichting zocht contact met de ver- ïg en, aldus het verslag, de mo- heid om door haar bemiddeling molenmakersvak te doen herle- i daardoor dichterbij gekomen. Het doet het bestuur van de ver eniging eigenaardig aan dat er soms molens worden bedreigd, voor de restauratie waarvan overheidsinstan ties vrij kort tevoren een subsidie Het aantal bestaande molens in Nederland is in het afgelopen jaar met vijl gedaald en kan nu gesteld worden op 986. Tevens is het percentage van de werkende molens van 40 procent tot 36,4 procent verminderd. Tot deze mnpnHlXpdprMn nSetw rf» slotsom zijn de archivarissen van de Vereniging tot hehoud van Molens in daarbij betrokken gemeente of^la- Nederland, „De Hollandsche Molen", gekomen na een inventarisatie over noLgiKhe d^cnst of Te lossen P het afgelopen jaar. Deze conclusie Is opgenomen in het jaarverslag over Toepassing van Fage huizenbouw 1960, dat vandaag tijdens de algemene ledenvergadering van de vereniging kan menige molen in werking hou- in Krasnapolsky in Amsterdam door de secretaresse, mej. E. F. Caro, is uit- dan. Een vliegveld, dat uitbreiding gebracht. behoeft, kan voor een nabije molen _T x x gevaar opleveren. De animo van de Molenaar Van den Berg ju?njen wor, aantal molens, stedeling, om in molens te wonen 6 dat de aandacht vroeg, wordt ge- groeit steeds. Verscheidene molens (Warmond) schat op 225 stuks. De vereniging werden hierdoor woonmolens en wordt steeds meer als vraagbaak be- konden zo behouden blijven, hoewel onderscheiden schouwd voor alles wat met molens ^e vereniging deze woonmolens te maken heeft, zowel in binnen- als eigenlijk een surrogaatoplossing voor Gelukkig is, aldus het verslag, buitenland, zo wordt in het verslag het molenbehoud vindt. Nederlands molenbezit in het afge- °Pgemerkt. Dit geeft voorts provin- Het onderscheidingsteken van de lopen jaar niet door rampen getrof- cl?gewiJs een gedetailleerde opsom- vereniging, het certificaat „blijk van fen. Wel werden er voor enkele mo- P1111? ,van talrijke molens, waar waardering voor het gebruik van de lens sloopvergunningen verleend, «erstelwerkzaamheden aan worden wind als drijfkracht en het instand maar daar tegenover staan drie her- Z1-'n verricbt. houden van de oud-Hollandse wind- boren molens. De vereniging koes- molen, die Nederland groot heeft tert de hoop dat de teruggang tot Nieuwe molenmakers. gemaakt en thans nog eerbied af- stilstand zal komen nu er een weg dwingt. Met hoopvolle verwachtin- lijkt gevonden om in het jaarlijks De molenmakers zijn echter, wat gen voor de toekomst", werd uitge- onderhoud van werkende molens hun aantal betreft, niet voldoende reikt aan een 6-tal molenaars, waar van overheidswege een subsidie te opgewassen tegen de vele karweien, onder aan de heer G. van de Berg, verlenen. De begrotingspost had die moeten worden uitgevoerd. De molenaar van de Broek- en Si- voor 1960 een verhoging ondergaan reeds lang gekoesterde wens om montjespolder bij Warmond, tot 150.000 gulden, waarmee het vooruitzicht was geopend dat de subsidies eindelijk weer wat ruimer konden vloeien en de achterstand in de grote restauraties ingehaald zou Verificatievergadering verschafte nuchtere cijfers en voorbeelden Ook bandencontrole in Brabant Op last van de minister van Justi tie is ook de politie van Oost- en Midden-Brabant een grootscheepse aktie begonnn tegen automobilisten, die met vrijwel of soms geheel ver sleten banden rijden. Tientallen ban den zijn door de politie van de wa gens gehaald en alleen vrijdag al zijn op de provinciale weg in Drunen 60 bekeuringen uitgedeeld. Over de juridische zijde van deze controle, met name of het rijden met gladde, versleten banden op een dro ge weg strafbaar is, lopen de menin gen nogal uiteen. Tot nog toe heeft geen der bekeurden een proces aan hangig gemaakt. Smaldeel I bestaande uit Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën (als vlaggenschip), Hr. Ms. jager Gelder land, Hr. Ms. fregat De Bitter en Hr. Ms. onderzeeboot Zeeleeuw, houdt thans ëen voorjaarsoefenreis in het Middellandse zeegebied. Deze maand zal in de Tyrrheense Zee geoefend worden met vliegtuigen van squadron 320 van de marinelucht vaartdienst, die daartoe zijn gesta tioneerd op het vliegveld Capodichi- no te Napels. Tevens zullen er oefe ningen gehouden worden met in Ita lië gebaseerde vliegtuigen van de Amerikaanse marine. Het smaldeel zal een bezoek brengen aan Toulon. Een bezoek aan Gibraltar staat later in de maand op het programma. Op 29 maart worden de smaldeel schepen in hun thuishaven terug ver wacht. "Van smaldeel V, bestaande uit Hr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman (als vlaggeschip), Hr. Ms. jager Gro ningen en Hr. Ms. jager Limburg, on dergaan de twee eerstgenoemde sche pen een onderhoudsbeurt. Exposé van Socrates-debacle De curatoren in het faillissement Socrates hebben tijdens een verifi catievergadering de financiële deba cle van deze bouw- en handelmaat schappij van miljoenengoochelaar Nic. den Besten in nuchtere cijfers en voorbeelden vertaald. Dat ge beurde bijna vier maanden na het rechtbank vonnis, waarbij de n.v« Socrates werd failliet verklaard. De 104 voorlopig erkende schul- eisers, die aanspraak maken op een bedrag van 2.519.914,50 (de fiscus- vordering van bijna een miljoen gul den niet meegerekend), kregen te horen, dat er voorlopig slechts een bedrag van 120.188,70 is te verde len. De dir. van de Amsterdamsche Bank, waarmee in januari jl. een overeenkomst is aangegaan, volgens welke alle aan de bank verbonden roerende en onroerende goederen haar in eigendom zullen worden overgedragen, is bereid gevonden 'n bedrag van 300.000 aan de curato ren beschikbaar te stellen ter be strijding van de faillissementskosten en voor een aanvullende uitkering aan crediteuren. Bepaald is, dat de fiscus hierin niet zal meedelen. Liquidatie bijna voltooid. De liquidatie van het aan de Am sterdamsche Bank als eerste hypo theekhoudster overgedragen onroe rend goed, is met uitzondering van enkele panden in Amsterdam en 't Scala-theater in Rotterdam, nage noeg voltooid. Desondanks blijft het door de bank gecalculeerde verlies ongeveer drie miljoen gulden. De verificatievergadering die ook werd bijgewoond door de gedetineer de Socrates-directeur Nic den Bes ten, werd geleid door rechter-com- missaris mr. C. J. van der Esch. Bij het voorlezen van de lijst van voor lopig erkende vorderingen, waarbij Nic den Besten en zijn raadsman mr. W. B. Wieringa enkele posten betwistten, ontstond een incident. Een van de crediteuren, die al eer der opmerkingen had gemaakt zon der het woord te hebben gevraagd, werd bij een nieuwe interruptie uit de zaal verwijderd. Een verrassing deed zich voor bij het voorlezen van de lijst van be twiste vorderingen. De salariseis van mej. Ingrid Baukamp werd alsnog preferent erkend 3700 in plaats van de opgevoerd ƒ7200), terwijl haar vordering van ƒ25.000 wegens geleend geld als concurrente vorde ring werd toegewezen. Hetzelfde ge beurde met de betwiste vordering van Contrax c.a. uit Amsterdam 10.483), nadat deze was verlaagd tot 5242.—. Het enorme tekort van „Socrates" werd toegeschreven aan allerlei won derlijke transacties. De heer Den Besten startte met zijn n.v. Codeco, nam in enkele jaren tal van maat schappijen (Hurex, Ruma, Clovis, Interdus, Neodus, Haco, Haagsche maatschappij voor huizenbezit e.d.) die laag genoteerd stonden over. Hij betaalde ze met kasgelden en hypo theken, hetgeen fiscaal catastrofaal was. Er werd een opsomming gege ven van de Socrates-deelneming aan buitenlandse ondernemingen en de oprichting van maatschappijen in de theaterwereld, een lippenstiftfabriek en een maatschappij die tankers van 120.000 ton zou gaan bouwen. Onbetrouwbare taxatie- rapporten. Voorts waren er onbetrouwbare taxatierapporten. Een stukje grond in Almelo werd voor 77.000 ge kocht, voor een half miljoen door verkocht naar de Dewah en ge taxeerd op 542.000. Bouwrijp zou het het dubbele waard zijn. Hetzelf de „trucje" probeerde Den Besten bij aankoop van 'n stukje grond in Am sterdam-noord toe te passen. De grond kostte 1,3 miljoen, die hij met 165.000 contant en de rest in wissels betalen. De koper weigerde de wissels evenwel. Als de transactie was doorgegaan, zou de grodn voor miljoen zijn doorverkocht. Deze „transactie" leverde „Socrates" een verlies van 165.000 aan handgeld en 100.000 aan commissiegeld op. In Den Helder verspeelde Den Besten op dezelfde wijze 53.000 en in zijn Cinerame-project nog eens 404.000. Herinnerd werd ook aan het fail lissement „Intersales". De Amster damsche Bank (1,3 miljoen) en „So crates" 600.000) kochten dit be drijf, dat bij openbare verkoop maar ƒ22.500 opbracht. De ontslagen on derdirecteur Hoving van de Amster damsche Bank regelde die transactie. Hij liet Den Besten slechts tekenen, zodat de Amsterd. Bank prefe rent bleef. Den Besten heeft volgens curator mr B. C. van Vliet van deze transactie niet geprofiteerd. Blijft de vraag waar de resterende twee mil joen gulden zijn gebleven. Mr. Van Vliet heeft aanwijzingen, dat ze naar Zwitserland zijn verdwenen. Ook in de foyer van liet Lunt-Fontanne Theater in New York, rookt men KENT. Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroetnde lichtblauwe micronite filter. In Nederland f 2.- per 20 Mti De „France" krijgt vleugelschoorstenen In St. Nazaire wordt voor de dienst Le Havre-Southampton-New 'Vork v.v. het nieuwe 68.000 tons stooipschip „France" gebouwd. Het zal het langste passagiersschip ter wereld worden. De lijnen van de boot worden mar kant gebroken door twee schoorstenen met vleugels. De rook zal niet boven uit de schoorstenen komen, doch uit de vleugeltoppen. De film „Inherit the wind" of in het Nederland? „Zal wind erven", welke deze week in Casino draait, is om verschillende redenen een be langwekkende film. Vooreerst van wege het onderwerp, dat behandeld wordt, maar ook wegens de manier waarop dit in beeld is gebracht en tenslotte wegens het spel van de twee hoofdrolspelers. De titel „Zal wind erven" doet wat vreemd aan, doch is het tweede ge deelte van de Bijbeltekst „Wie zijn huis in wanorde brengt zal wind er ven". Erg verhelderend werkt deze titel niet, maar zij verwijst althans naar de Bijbel, het boek, dat in deze film bij zonder in het geding is en wel de relatie van het Scheppings verhaal tot de resultaten van de moderne wetenschap. De inhoud van de film is het be kende „Apenproces", dat in 1925 in Dayton (in de Amerikaanse staat Tennessee) is gevoerd tegen een on derwijzer, die op school de leer van Darwin had besproken, hetgeen in strijd was met de opvattingen van de bevolking. Tegenwoordig is het een vrijwel overwonnen standpunt doch in die tijd waren er velen, die vasthielden aan de letterlijke tekst van het Scheppingsverhaal en de evolutieleer (volgens welke de mens naar het lichaam uit lagere organis men is voortgekomen) als goddeloos verwierpen. Dat deed men in 1925 ook in Dayton en vandaar dat er een hele volksbeweging ontstond tegen de onderwijzer onder aanvoering van een dominee en deze in een pro ces werd veroordeeld. In de film wordt dit hele proces uitvoerig weergegeven en het is de verdienste van de producers, dat zij erin geslaagd zijn de rumoerige haal leeft de spanning, siddert het fanatisme en speelt de heftige strijd om de vrijheid van mening een grote rol. De hele procesvoering is zeer ty perend voor de Amerikaanse toe standen op rechtsgebied. Niet het koele verstand, maar de animositeit en de gewichtheid van de advocaten hebben er de leiding. Dat komt goed uit in de twee grote tegenspelers Spencer Tracy als de verdediger van de onderwijzer en Frederic March, de fanatieke openbare aan klager. Dank zij de jury, die over de achtergronden van de kwestie van geen toeten of blazen weet, wordt de onderwijzer schuldig bevonden, ofschoon het vonnis van de rechter zeer mild uitvalt. Omdat de argumentering zowel van voor- als tegenstanders nogal aan de wilde kant is men schermt op Amerikaanse wijze met grote woorden en een fatsoenlijk weten schappelijk argument is er nauwe- lijks bij is er wel enig voorbehoud sfeer, waarm dit proces zich afspeelt te maken en dienen de toeschouwers volkomen tot haar recht te doen ko- te beschikken over een behoorlijk men. Processen zijn over het alge- onderscheidingsvermogen om de Te?n weinig geschikte stof voor on- juiste verhoudingen in het oog te derhoudende films, doch in dit ver- houden. MEDISCHE DIENSTEN Leiden en Omgeving Leiden In spoedgevallen nemen waar de artsen Mastenbroek, Veld- huyzen, v. Wingerden, 's-Gravesan- de en De Jong. Tandartsendienst: G. J. van Erk, tel. 21694. Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, tot zaterdagmiddag 6 uur Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23551. Alkemade en Leimuiden De artsen Muskens, Roelofarendsveen, tel. 01713-329, en Brinkhorst, Leimui den, tel. 01721-269. Bodegraven Dkt. C. G. A. van Beek, tel. 2268, zr. A. de Groot, tel. 2599. Boskoop Dr. Bom, tel. 2136. Hazerswoude zie Leiderdorp; dr J. de Goeje, tel. 01790-3636, Bent huizen. Katwijk-Rijn Dr. C. J. Hagen, teL 3222; apotheek Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk-Zee Dr. P. A. Visser, tel. 2023; apotheek zie Katwijk-Rijn. Koudekerk-Rijn zie Leiderdorp; zust. v. d. Holst, teL 01714-255, b„g.g. 402. Langeraar zie Nieuwveen. Leiderdorp Dr. M. P. Hennink, tel. 01710-33686; voor zr. zie Koude kerk. Lisse Dkt. F. J. L. M. Haase Jr., tel 3685. Nieuwkoop Dr. G. J. Bremer, tel. 01725-103. Nieuwveen Dr. A. v. Dongen, tel. 01723-101. Noordwijk Dkt. J. van Nes, tel. 2405, Duinrandapotheek van 12-1 en van 5-6 uur, Wit-Gele Kruis zr. Hooymans, tel. 3388, b.g.g. 2524. Noordwijkerhout en De Zilk Dr. K. A. v. Praag, tel. 02533-385. Oegstgeest De artsen J. H. Meissner, tel. 24865, en H. A. Rete- rink, tel. 20394. Rijnsburg zie Katwijk-Rijn. Sassenheim Dr G L. v. Raay, tel. 02532-7777;'voor zuster zie War mond. Valkenburg zie Katwijk-Rijn. Voorhout - Dr. W. J. Binnema, tel. 02532-7707; voor zuster zie War mond. Voorschoten Dr. H Olthuis, teL 2527. Warmond Dr. H. A. G Walen kamp, teL 01711-220; zuster Muiler man, teL 879, neemt waar voor de zrs. Meyssen en Konijn. Wassenaar De artsen A. F. F. Janse, tel. 3005, en J. C. de Neef, tel. 8303; Wassenaarse apotheek, Schouw- weg 32, tel. 2402. Woubrugge Zie Nieuwveen. Zwammerdam - Zie Boskoop. Zoetermeer Dkt. J. H. N. de Bruyn, teL 3059.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7