Wapenbergplaats ontdekt Bedden kunnen het huis niet in Spoorwegpersoneel wil eerder werkweekverkorting dan directie ZO ZIJN ONZE KINDEREN rqpsfc rr -■ voor Een visgraat doet 't nog steeds ZATERDAG 4 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Gewichtige opdracht voor Josephine Baker VLAGGEN ITT OP 6 MAART. In verband met het 12VI-jarig re geringsjubileum van H.M. de Konin gin zal op maandag 6 maart van de openbare gebouwen worden gevlagd. Bij sloping van een oude woning aan de Zuiderweg in Beemster is een opslagplaats van wapenen ontdekt Toen slopers een afgesloten kamertje wilden afbreken, viel een handgra naat naar beneden, welke niet ont plofte. De mannen waarschuwden de politie, die op haar beurt de Mijn- opruimingsdienst inschakelde. Bij onderzoek bleek het kamertje drie stenguns, veertien handgranaten en meer dan honderd patronen te be vatten. Bovendien stond er een doos met explosieve stoffen (zogenaamde potloden), voldoende om een grote explosie te veroorzaken. De wapens en munitie waren van Duitse en En gelse makelij. Wie ze daar heeft neer gelegd is onbekend. Het huis was vele jaren bewoond door een kluize naar. Deze man, de heer P. Grool, die vorig jaar is overgebracht naar een bejaardentehuis in Midden-Beem- ster, heeft aan de politie verklaard, dat het kamertje altijd afgesloten is geweest en dat bij zijn weten nooit iemand het heeft betreden. Binnenkort wordt in Parijs weer het bekende artiesten-gala gehouden, waarbij toneelspelers, filmsterren, enz. een circusnummer presenteren. Foto: Josephine Baker zal met gedresseerde olifanten in de piste verschijnen „Baldadige balletten" in Den Haag Danser en danseressen stalen kledingstukken De Haagse recherche heeft vijf danseressen, een leerling danser en nog een andere jongeman gearres teerd wegens diefstal van kleding stukken en schoonheidsmiddelen uit grote warenhuizen en winkelmaga zijnen uit het gehele land. Het zijn allen leden van het Nederlands Bal let Mevr. Sonia Gaskell, de leidster van het Ballet was zeer ontdaan toen zij van de arrestatie van haar pupillen, die van 17 tot 24 jaar oud zijn, vernam. De meisjes en jongens komen allen uit betere milieus. Er werd ook eerder uit een soort bal dadigheid dan uit geldgebrek gesto len. De zaak kwam vorige maand aan het rollen, toen twee danseressen, de 18 jaar oude L. V. en M. B. wer den aangehouden wegens diefstal van een bontmuts. De politie vond later bij een van de meisjes thuis een paar japonnen, waaraan de prijs kaartjes van een Amsterdamse mode zaak nog hingen. In Den Haag werd dezer dagen een wit leren vest ont vreemd. Ook hier wezen de sporen in de richting van „het ballet". Benauwde boel in gemeentewoningen Nu de eerste van de nieuwe ge meente-woningen aan de K. van Hee renstraat in Heerenveen gereed zijn, komen de gelukkige bewoners te betrekken. Daarbij is men tot enkele onaangename verrassingen gekomen. Een normaal bed van circa 1.30 meter breed, of een gewoon opklapbed kan met geen mogelijkheid in de woning worden gebracht. De draai van de trap is namelijk zo, dat de weg naar boven voor een dergelijk onmisbaar stuk huisraad niet toegankelijk is.. Het raam in de benedenkamer, dat groot genoeg zou zijn om een bed door te laten, is vast. De enige me thode is nu om via de bovenramen de bedden naar binnen te brengen. Deze ramen zijn ongeveer een meter breed en een meter hoog. Een ledikant van ongeveer 1.30 breed kan hier diago naal doorheen worden gewrongen, als men tenminste eerst het raam uit de sponningen heeft gelicht. De praktijk heeft inmiddels geleerd, dat dan nog zowel ledikant als kozijnen zwaar gehavend worden. Van de zijde van de dienst Gemeen tewerken in Heerenveen vernamen wij nog, dat het vrij veel virkomt, dat meubelstukken via de bovenra men naar binnen moeten worden ge bracht. De situatie bij de woningen in de K. van Heerenstraat vindt men daarom niet ongewoon. DRIE PREMIERS VOOR DE MICROFOON. Op maandag 6 maart zullen de drie premiers van het koninkrijk der Ne derlanden, prof. J. E. de Quay, mr. S. D. Emanuels van Suriname en E. Jonckheer van de Nederlandse An tillen, zich ter gelegenheid van het 12Vï-jarig regeringsjubileum van de Koningin in de uitzendingen van Ra dio- en Nederland wereldomroep tot de Nederlandse luisteraars over de ge hele wereld richten. De toespraken van de premiers van Suriname en de Nederlandse Antillen zullen in Nederland te beluisteren zijn in de ochtendkrant van de NCRV die aansluitend op het nieuws van 8.00 uur wordt uitgezonden. (Advertentie). de zich op het formele standpunt, dat deze arbeidstijdverkorting ^erst per 1 april 1062 kon worden doorgevoerd. Zonder overleg met de vakbonden heeft de directie van de Nederlandse Spoorwegen zich bij de autoriteiten in Den Haag georiënteerd en zonder dat zij ook in de personeelraad over leg hierover gepleegd heeft, legde de directie zich later vast op het "tijd stip van 1 oktober 1961. Uitspraak gevraagd. Op grond van het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen en de ge dragslijn voor de arbeidstijdverkor ting,, zullen de bonden zich nu wen den tot het college van rijksbemidde laars om daarvan een uitspraak te verkrijgen. Ook zal men nota's zen den naar de minister van Verkeer en Waterstaat en naar de leden van de Eerste en Tweede Kamer. De werknemers van de N.V. Nederland se Spoorwegen wensen precies zo be keken te worden als de werknemers bij het normale bedrijfsleven, zo zei de heer Kieboom tenslotte. Redelijk en rechtvaardig De vakbonden blijven op hun stand punt staan, dat de arbeidstijdverkor ting bij de Spoorwegen met ingang van de zomerdienstregeling moet worden ingevoerd en niet zoals de directie van de Nederlandse Spoor wegen wil, met ingang van de win- terdienstregeling. Dit hebben verte genwoordigers van deze vakbonden gistermorgen in Den Haag medege deeld, tijdens een bespreking die op het departement van Verkeer en Wa terstaat is gehouden en waaraan on der meer werd deelgenomen door de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat en de president van de Ne derlandse Spoorwegen. De directie van de Spoorwegen en de vakbonden waren het er al gerui me tijd met elkaar over eens, dat ar beidstijdverkorting kon worden inge voerd en zonder dat de tarieven be hoefden te worden verhoogd. De vak bonden hebben zich van meet af aan op het standpunt gesteld, dat deze arbeidstijdverkorting moest worden doorgevoerd met ingang van 23 mei 1961, zoals zij verklaren, in verband met de noodsituatie die in het spoor wegbedrijf is ontstaan. Spoed gevraagd. De secretaris van de Bedrijfsgroep Spoorwegen van de Nederlandse bond van Vervoerspersoneel, de heer J. Kieboom, zei op een in Utrecht ge houden vergadering van deze bedrijfs groep, dat er momenteel 1600 vacatu res bij de Spoorwegen zijn, dat vroege treinen te laat vertrekken of wegens gebrek aan personeel in het geheel niet rijden en dat men zelfs bezig is, Belgisch personeel aan te trekken. Hij noemde het redelijk en rechtvaar dig, dat de ar fbeidstijd ver korting zo spoedig mogelijk wordt gerealiseerd. De spoorwegdirectie, zo zei hij, stel- OPLOSSING: DRIE BERG BEKLIMMERS. Draait men het plaatje eenmaal naar links, dan ziet men de tweede bergbeklimmer rechts boven in de hoek; de derde man bevindt zich in het midden, vlak bij de hand van de tweede. OPLOSSING: WAT IS HIER FOUT? 1. het kruis van de toren is niet af, 2. de wijzers staan «erschillend, 3. de schoorsteen vooraan is niet vol ledig, 4. de vrouw heeft geen hand, 5. ook het meisje mist een hand, 6. een helft van haar kraag is weg, 7. een vogel vooraan boven het dak vliegt op zijn rug, 8. de halsketting van het meisje loopt niet door. Het moet niet zó Maar zó... Moeder: „Kom Steef, nu moet je me even helpen met je kamer opruimen. Er is toch zeker wel een boel dingen, die je kunt opruimen. Misschien kim je wel wat weggeven waar je toch te groot voor geworden bent." Steef: „Ja, die houten auto en dat karretje met het paard ervoor kan ik aan Rik geven. Maar dat draad wil ik wel houden om iets leuks mee te maken." Een goede raad: Vergrijp u niet aan de „schatten" van uw kinderen, als zij niet willen, dat u hun dingen aan raakt. „Oude rommel" is in hun ogen vaak van hoge waarde. De moeder: „Ik moet nu gauw opschieten eerst nog even de kamer van Steef opruimen en een hoop oude rommel van hem in de vuilnisemmer gooien voordat hij uit school thuiskomt." I Praktische wenken voor de huisvrouw PAS OP VOOR OVERBODIGE PONDEN Dikwijls is degene, die regeert over de kookpannen, mede verant woordelijk als het gewicht van de gezinsleden toeneemt. Het is altijd een verleidelijke gedachte het eten met een stuk boter, een lepel sui ker of met wat room smakelijker te maken. Al deze aanvullingen zijn oorzaak, dat de ponden in de loop der tijd toenemen. Twee tips mo gen w(j u hier geven waarop alleen maar valt te zeggen, dat ze waarde vol zijn. HET SPIEGELEI kan bv. ook in water in plaats van in boter gebakken worden. De bo dem van de pan mag juist even met water bedekt zijn en zogauw het water kookt komt het ei erop. U mag natuurlijk niet teveel water nemen, anders wordt het geen spie gelei. DE DRIE AARDAPPELTJES die men zich dagelijks kan veroor loven, als men tenminste de calo- rieeën wat wil inkrimpen, kan men het best in schijven serveren. Het vult dan nl. meer en als u ze dan nog wat met peterselie bestrooi is de schotel tegelijk decoratief en be vat de juiste vitamine, welke u no dig heeft. REUMATIEK TOCH DOOR TOCHT? VERERGERT DOOR AFKOELING Wilt u dat raampje alstublieft dichtdraaien? Het moge zijn, dat u er bezwaar tegen hebt in een bedompte kamer te zitten of in een treincomparti ment vol koude rook te reizen, er is een groot verschil tussen de nor male frisse buitenlucht en de ver raderlijke tocht die ontstaat door het openen van enkele ramen tegen elkaar of het blazen van een kille luchtstroom langs ons kwetsbare, warme lichaam. Daarom wordt de tocht door landgenoten uit alle pro vincies gevreesd als de pest. Een halve eeuw van opvoeding tot beter hygiënisch begrip heeft de ingekankerde afkeer tegen de tocht niet kunnen wegnemen. Het „raampjes open of raampjes dicht" is in de trein nog steeds het onder werp van de meest bittere twisten. Nu kan het dan waar zijn, dat het bar ongezond is om te verblijven in een omgeving waar de lucht wordt bedorven door het uitgeademde koolzuur van een mensenmenigte en door allerlei uitwaseming van luierbroeken tot natte regenjas sen maar in de algemene hekel aan tocht schijnt toch wel enig verstand verscholen te zitten. Automobilisten Tot die opvatting is een Neder landse arts gekomen, nadat hij ja renlang in een grote plattelandsge meente had gewerkt In de medi sche vakpers publiceerde hij on langs enkele belangwekkende er varingen die hij bij de behandeling van reumaleiders - had opgdaan. Hij vermeldt, dat pijn in schou ders en armen bij autobestuurders verdween natdat zij er toe waren overgegaan bij het chauferen altijd handschoenen te dragen. Bedoelde medicus tekent daarbij aan, dat de voorruit van een auto altijd koud is, ook al is de wagen verder ver warmd. Daardoor daalt er steeds een kille luchtstroom naar bene den: deze stroom strijkt langs han den en armen van de bestuurder, met alle gevolgen van dien. Evenzo brachten verbeteringen aan een tochtend portier genezing aan automobilisten die aan hard nekkige ischias leden. Koude „trek" Ook in huis zijn dikwijls maatre gelen te nemen waardoor lijders met spierpijn goed kunnen worden geholpen. Aanleg van centrale ver warming is een van die middelen. Helaas kan zulks slechts voor een minderheid van de reumapatiënten in aanmerking komen. Met bescheidener veranderingen is echter ook een goed resultaat te bereiken. Het plaatsen van een warmtebrond tussen het raam en de plaats waar de patiënt steeds zat te werken of waar zijn bed stond, bracht meermalen algehele bevrijding van pijnen in hals of le dematen. Ook heir vormde tocht waar schijnlijk een voorname oorzaak voor het optreden der klachten. Wanneer in de woonkamer een ka chel of haard brandt, wordt er een koude „trek" opgewekt, die door kieren of kliene openingen voort durend koude lucht in het vertrek brengt Geen afkoeling Bij veel mensen veroorzaakt de hierdoor ontstaande plaatselijke af koeling van de voeten, de hals of andere delen van het lichaam reu matische klachten. Het heeft dus wel zin dat reumalijders eens na gaan of zij misschien in hun dage lijkse omgeving een bron van tocht kunnen ontdekken en, zo ja, of die ook onschadelijk kan worden ge maakt. Nu betreft het in dergelijke gevallen hoofdzakelijk die vormen van reumatiek waarbij de patiërn verder geheel gezond is. Bij de reu matische aandoeningen die met koorts en algemeen ziekzijn gepaard gaan, ligt de zaak wel een beetje anders. Er kan in die gevallen niet op 'n volledige genezing worden gehoopt door het wegnemen van tocht en het toevoeren van wat extra-warm te. Toch geldt ook hier, dat het voorkómen van afkoeling zeer be langrijk moet worden geacht, want wat alle reumapatiënten gemeen hebben: bijna steeds verergeren hun klachten door koude. Dr. H. W. SCALONGNE (J it de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Pasen- valt dit jaar erg vroeg. Het huis helemaal schoon hebben voor Pasen zal dus vast niet lukken, maar de schoonmaakbezetenheid is er toch al en er komen nu weer heel wat weken waarin de maaltij den vaak de dupe zijn. We zijn toch maar al te gemakkelijk geneigd om dan gerechten op tafel te zetten, die noch wat de smaak, nochwat de voedingswaarde betreft, èf zijn. En dat is niet aardig tegenover de huisgenoten die in deze schoon- maakweken toch al in de verdruk king leven! Hieronder volgen daar om enkele goede maaltijden, die in een wip bereid kunnen worden. ZONDAG: grapefruitcocktail, kalfs- cotelet a la Foyot, aardappelen, doperwten, caramelbavarois. MAANDAG: gebakken aardappelen met kaas, sla van bieten en appel, broodschotel met gember. DINSDAG: verse worst, spruitjes, aardappelen, appelmoes met yog hurt. WOENSDAG: stamppot rauwe spi nazie, speklappen, sinaasappelvla. DONDERDAG: ei- en champignons- ragout, rijst, veldsla, vanillepud ding en chocoladesaus. VRIJDAG: Brussels lof met kaas, hartige rijstkoekjes, kerriesaus, beschuit met bessensap. ZATERDAG: landbouwerssoep, drie in de pan. KALFSCOTELET a LA FOYOT 2 fijn gesnipperde uien in 50 gr boter fruiten. 4 kalscoteletten met zout en peper bestrijken, 50 gr ge raspte kaas vermengen met 4 lepels paneermeel. De koteletten bedekken met een laagje gefruite ui, dan met de kaas en paneermeel bestrooien en goed aandrukken. Besprenkelen met wat gesmolten boter, nog eens met geraspte kaas en paneermeel bedekken en de koteletten dan in een vuurvaste schotel op een laagje gefruite ui leggen, een scheutje wijn en bouillon erbij doen, op het vuur aan de kook brengen, het vlees nog eens met gesmolten boter bedruipen en het gerecht dan in plm. 1 uur in de oven gaar laten worden. Ge regeld bedruipen. CARAMELBAVAROIS van 3 dl melk, */t vanille stokje en 120 gr gr suiker caramelmelk ma ken. 2 eidooiers met 60 gr suiker loskloppen, de caramelmelk erbij gieten en onder voortdurend roe ren op een klein vuur binden. 7 blaadjes geweekte gelatine oplos sen. De massa laten afkoelen en dan door 3>/ï dl stijfgeslagen room met de 2 stijfgeslagen eiwitten schep pen. In een beboterde puddingvorm overbrengen. Na het keren garne ren met slagroom. Mantels zijn in het winter seizoen onze trouwe bond genoten. Wat zouden wij zonder zo'n heerlijk be schuttend kledingstuk moe ten beginnen Er is geen vrouw die er buiten kan. Maar we zijn er niet alleen met een lekkere warme mantel. Neen we stellen ook andere eisen aan dit deel van onze garderobe, de mode verlangt dit van Al naar gelang deze mode en onze smaak kiezen we ons een wintermantel en dan zien we dat dit eigen lijk nog niet zo eenvoudig is als het lijkt. Vooral de iets oudere da mes hebben daar moeite mee, omdat de mode voor een belangrijk deel afge stemd is op jonge vrouwen. Toch vinden we voor de wat oudere vrouw ook hele leuke jassen in de collec ties. De moderne vrouw, ook al is ze niet jong meer, wil er niet zo bijlopen als haar moeder en grootmoe der, zij wil meedoen en ook modern en modieus gekleed gaan. Dat kan tegenwoordig heel goed, want we vinden in de collecties voor de oude re dames heel leuke en sportieve mantels. Een duidelijk voorbeeld hier van is wel de mantel op onze illustratie. Deze is uit gevoerd in een visgraat dessin, maar dan nogal fors, zwaarder dan we tot nu toe gewend waren. Dit J geeft een sportief effect, terwijl de mantel ook dank zij zijn model toch niet overdreven is, maar precies passend voor het type vrouw waarvoor hij is bedoeld, de niet meer jonge, mapr toch moderne vrouw. De mantel is uitgevoerd in een zwaar wollen stof, hangt van achteren ruim en heeft een loshangende ceintuur, die een leuk effect geeft. De opgestikte zakken accentueren het sportieve element in de mantel. Echt een leuk geheel, waarin het visgraatje het best doet.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10