WIE WEET.... Raad van Woubrugge discussieerde over grondprijzen Marktberichten WOENSDAG 1 MAART 1961 ^Nvwnoo_3snK£T-22« PAGINA 3 Onder voorzitterschap van burge- Tot commies-chef financiën-ge- meester van Wageningen kwam de meente-ontvanger werd met algeme- raad van Woubrugge dinsdagavond ne stemmen benoemd per 1 juli 1961 rnK voltalliff hiieen voor de behandeling de heer S. Nnwiin. thans commies t a als werken met 5000 gulden in min- ten van 6 op 8 gulden: 6-5 aangeno men. Met algemene stemmen sprak de raad zich uit voor verhoogde be grafenisrechten, leges, los- en laad plaatsrechten en verlaging van de post onvoorzien van 6000 tot 4245 gulden. Het voorstel de ten laste van de in deze gemeente uit te voeren kapi- voltallig bijeen voor de behandeling de heer S. Nawijn, thans commies van een lange agenda, waarbij de ter secretarie. voorstelde belastingverhogingen Bij de door B. en W. voorgestelde pëlïïkï regeling 'bo'uw-°ên'woning- de hoofdmoot vormden. belastingverhogingen en wijzigingen toezicht en de dienst gemeentewer- dering te brengen op de geraamde uitgave terzake van de gemeenschap- In zijn openingswoord wees de jn begrotingsposten dienst 1961, voorzitter op de datum 1 maart: teneinde het nadelig saldo te veria- Europadag, waarbij de aandacht ge- gen> ontstond een langdurige en al- vraagd wordt voor de Europese een- gemene gedachtenwisseling. wording. De heer Van der Wereld was tegen ken: 6-5'Stemmen aangenomen. Rondvraag. de rondvraag informeerde de Bij de ingekomen stukken was de de voorgestelde verhoging der rei- heer Sillevis naar de geringe druk verheugende mededeling van 't pro- nigingsrechten van 6 op 8 gulden en 0p het waterleidingsnet in het noor- vinciaal bestuur, dat Woubrugge over zag liever een post van 4500 gulden den, en wees hij op de te grote ver- 1961 een contingent van 13 woning- voor ziekenverpleging geschrapt, keersborden bij het kruispunt Heren- wetwoningén kreeg toegewezen daar deze inmiddels was vervallen. weg-Kruisweg. De heer Bank wenste (waarvan 3 ter vervanging van nood- Tevens was hij voorstander van een afrastering van de sloot bij de Van woningen) en een richtnorm van 10 z.g, forensenbelasting en beklaagde Poelgeestlaan en afvoer van het premiewoningen. Van het ministerie spreker zich over de Unimog, die overtollige water in de tuinen van de van Volkshuisvesting was bericht i.p.v. het huisvuil op te halen, eerder huizen bij het Noordeinde. De heer ontvangen, dat de bewoners van wo- een vuilverstrooier genoemd kan Van Luiing was tegen aanleg van 't ningwetwoninigen thans hun huizen worden, door de open bak. sportveld door de Heide Mij, gezien kunnen kopen tegen een na taxatie j)e voorzitter wees weer op de in- de ervaringen in Leiden en Alphen. vastgestelde prijs en een contante be- houd van de circulaire van GS, De heer Van der Wereld vernam, taling van 10 percent, waarbij de ge- waarin de normen voor een sluitende dat de gemeentelijke bijdrage voor meente zich voor het overige garant begroting werden gegeven. Dan is de kraamcentra van 1 op lVs gulden stelt onder zekere voorwaarden. deze verhoging der reinigingsrechten wordt gebracht. De heer Van Besloten werd aan het bestuur van 2eker verantwoord - - het Wit-Gele Kruis afd. Hoogmade opnieuw na 1 maart voor 'n half jaar Straatbelasting, optie te verlenen voor de aankoop van een terrein bij de Hervormde De heer Van Luiing informeerde kerk, bestemd voor de bouw van een naar de straatbelasting in de omlig- Wijkgebouw. gende gemeenten. Verschillende Van de stichting Christ. Gezinszorg staan thans ook op dit maximum (8 „.0. u afd. Haarlemmermeer was over 1960 en 10 oer cent), aldus de secretaris, van 'Leiderdorp bijeen "ter "behande- een nota ontvangen over de te ont- Wat c reinigingsrechten betreft, wil fjng van 0 a voorstel tot verhuur vangen gemeentelijke subsidie. Deze spreker wel betalen, als iedereen Van volkstuintjes- vergoedingen aan bedraagt voor 622 verpleepdagen een hieraan meedoet. Tevens pleitte hij de biizondere kleuterscholen over bèdrag van 3721 gulden. Bij de uit- voor één uniforme hondenbelasting jggp voorschotten op de vergoedin- eindelijke afrekening met de ge- van 10 gulden. De voorzitter stelde gen aan de bijzondere kleuterscho- meente Alkemade, na de grenswiizi- vast, dat hiervoor echter vaste nor- ipn Vf)nr iqei. w^iet vnftr hpt ninat ging in juli 1959 bleek, dat de ge- men zijn opgenomen in de desbetref- sen toonfreqëent relais t b.v de ?n- meente nog 9684 gulden dient te be- fende verordening. Een desbetreffend en uitsrhakeline van de straatver- talen. Besloten werd de op grond van voorstel past op een begrotingsver- lichting' krediet voor uitbreiding art. 101 der L.O.-wet aangevraagde gadering. Wat betreft de door de ^JX'd metebad krediet voorschotten voor de Buz. Lagere heer Van der Wereld genoemde post uit slratenfonds voor aanschaffing scholen te verlenen. Die voor de van 4500 gulden, hiervan blijft ten- van ppn hrue-nnfrpliik" tbv hPt Bijz. Neutrale, Christ Nationale en slotte een netto-resultaat van 1000 evmnastiekonderwiis in het alee- Rooms-Katholieke kleuterscholen be- gulden. Wat de woonplaatsforensen- nieelv krediet uit stratenfonds voor dragen resp. 1093, 1625 en 1268 gul- belasting aangaat, deze is in het bui- Intitbreldinfg vanTe tenland (in hotels e.d.) algemeen. clubhuis op het voetbalveld; krediet der Kraan vroeg weer aandacht voor de gevaarlijke brugleuning van de brug bij de Van Klaverweydeweg. LEIDERDORP Raadsagenda. Vrijdag 3 maart a.s. des avonds 8 uur komt de raad ringsverordening. Centrale verwarmingsketel De heer Van Tienhoven vroeg om uit stratenfonds voor overname, ten den. Zonder meer ging de raad accoord met een wijziging van de gemeente- een nader begrip van de term forens, behoeve van de ijssport, van het bij ^nV^elHpg "nSeU^r In de 5uidi*e *>u een vrij en ten behoeve vaS dé rioolwater- dienst en de gemeentelijke uitke- groot deel der bevolking hieronder zuiveringsinrichting opgerichte ge- vallen, hetgeen toch niet de bedoe- bouwtje; krediet voor overname van ling is De voorzitter betoogde nog, T' door de tennisclub gebouwde club- en ander administratief huis in het tennispark, voor de in- ■Rii Ei of mmf aancoEiof wan oon pp« m<>eilijk te regelen is. richting daarvan en krediet uit het tra^e ntlilïïitnmk^tf df brfod' u Tenslotte bracht wethouder Ven- stratenfonds voor de uitbreiding van WmfhrnsSo ten h^" hmler} m he' ™dden, dat vele het aantal tennisbanen; verhuur ten- S 2 79(1 ^uUlen fnfnnmeondl verbateringen reeds zijn aangebracht nispark voor de jaren 1961 en 1962 de beer Van der WereH llTÏ m,°e<enworden aangebracht, verhuur voetbalvelden en het korf- de heer Van der Wereld naar -de mo- waarbij alle leden steeds voorstem- gehjkheid dit te doen geschieden via den. Thans moet men ook niet op zij de plaatselijke middenstand, terwijl gaan.voor enkele impopulaire maat- de heer Sillevis liever een oliestook- regelen. installatie zag. Dit betekent welis- Zowel de heer Van Luiing als Den zn van G. van Beelen en M. Roman, waar hogere aanschaffingskosten, Hertog pleitten voor verbetering van Liesbeth, dr van J. Flohil en A. M. doch veel lagere onderhoudskosten, bestrating en verlichting van de van Thiel; Johannes, zn van A. M. Na discussie over het pro- en contra Vrouwgeestweg en waren daarom te- van Klaveren en M. van Essen; Ar- van oliestook werd het voorstel voor gen de voorgestelde verhoogde nolda Maria, dr van J. v. d. Wal en nader overleg naar B. en W. terug- straatbelasting, omdat deze werk- G. A. Opstal; Johannes Pieter Cor- verwezen. zaamheden steeds weer werden uit- nelis, zn vna J. H. Bloem en M. C. De voorzitter vroeg nog aandacht gesteld. De heer Venhuizen vond het Bijloo; Astrid Caroline, dr van A. voor een binnenkort ter inzage ko- niet sportief steeds over deze weg te Lepelaar en J. F. Keuter, mend uitgebreid recreatieplan voor praten en dan niet voor hogere Ondertrouwd. Jacobus Johannes v. de oevers van de Braassemermeer straatbelasting te stemmen. De voor- Atten, 25 jr en Hannelore Bernhar- naar een ontwerp van de planoloog zitter wees er in dit verband nog op, dine Hunting, 24 jr; Herman Guis, 'JJ °yer.de do°r dat de kwestie van de eigendoms- 24 jr en Cornelia Hester Rodenburg, de plaatselijke middenstandsverem- rechten bij deze weg een grote rol 23 ging ingestelde vruwillige winkel- speelden. Er is ook wel iets gedaan, sluiting gezegd te hebben, deelde hij 0m deze weg op te knappen. P Daars Tenslotte werd puntsgewijs over de reman; D. P. Kruidenier en E. M. wonmg. van het hoofd der openbare voorstellen gestemd. Verhoging van Wilpen. sjraatbelasting tot 8 en 10 percent: balveld voor 1961. Geboren: Jacqueline, dr van J. B. V. d. Wijngaard en D. J. Meijer; Rudi, Getrouwd. M. M. Pasman en T. Visscher; F. J. P. Baars en M. Bor- school 1200 gulden had gekost. Voorts besloot de raad, het reste rende noordelijke gedeelte van het Weteringpad aan het openbaar ver keer te onttrekken, waarbij de heer Schraverius nog wees op de gevaar lijke toestand, waarin het zuidelijk deel van dit pad verkeert, sinds de gemeentelijke vuilniswagen de be strating ernstig heeft beschadigd. Hierdoor is al een ongeluk gebeurd. Uitbreiding jachtwerf. Meer discussie leverde he agenda punt: verkoop van 300 vierkante me ter grond voor 15 gulden de meter en eventueel water voor 25 cent de meter aan de heer G. van Wijk ten behoeve van de uitbreiding van diens jachtwerf. De heer Van der Wereld wees er op, dat de gemeente niets kan verkopen, omdat zij juri disch gezien, nog steeds geen eige naresse van deze van de Provincie gekochte grond is. Tevens achtte hij de verhouding tussen de prijzen van land en water scheef getrokken en zag de prijs van het water graag tot 2.50 verhoogd. De voorzitter be toogde, dat mede volgens de taxa teur, dit een gangbare prijs was. Daar zowel de gemeente als de pro vincie destijds de besluiten tot aan koop van deze grond hadden goedge keurd, was het wachten nog op het vaststellen van de koopacte door de notaris, hetwelk door een samenloop van omstandigheden nog niet was geschied, doch binnenkort zal ge beuren. De heer Venhuizen oordeelde, dat de raad in dit stadium slechts een principebesluit tot verkoop en ver huur kan nemen. Tevens achtte hij de waarde van land en water gelijk. Het voorstel van de heer Van der Wereld, het water voor 2.50 te ver- kooen, vond echter geen steun. De heer Markx vond de ene prijs te hoog, de andere te laag. Bovendien kunnen we nog niet verkopen. Dit schept anders precedenten. Zijn voorstel, de prijzen te stellen op resp. 12.75 en 2.50 vond evenmin steun. Tenslotte werd het voorstel van B. en W., te verkopen na de definitieve grondoverdracht, met 9-2 stemmen aangenomen (tegen de heren Van der Wereld en Van der Kraan). Op de zelfde condities zal het terrein voor lopig worden verhuurd aan de heer Van. Wijk voor 300 gulden per jaar, mits deze aldaar geen tenten, cara vans, woonschuiten e.d. toelaat. Voorts werd besloten aan de bouw- organisatie Merkens te verkopen resp. 1120 en 300 vierkante meter grond aan de verlengde Gerbrand Swartlaan voor 20 gulden de meter. Hierop zullen t.z.t. gebouwd worden 7 premiewoningen en 4 garages. 6-5 aangenomen; idem reiniginsrech- M. Mol, Overleden. Klaas Spek, 72 jr; e. v. RUNSBURG Verloren en gevonden. Gevon den in de periode van 12 febr. t/m 23 febr. 1961 de navolgende voor werpen: herenrijwiel Tulpenstr. 8; 3-wielig kinderfietsje, Brouwerstr. 26; actetas inh. regen broek en lunch pakket, Rijnzichtweg 140, Oegstgeest; rood-gele kinderstep, Kanaalstraat 5; gebreide groen-blauwe spaal, Burg. Meyboomstraat 2c; ring met Lips- sleutel en flesopener, Hermansstraat 5b; zwarte gebreide sjaal, Oude Vlietweg 5; hangertje met hartje, Oude Vlietweg 9; kettinkje met 2 sleutels, Smidstraat 17; een paar blauwe kinderhandschoentjes, Kat- wijkerweg 1; grijze gebreide sjaal, Trompstraat 17; portefeuille porte- monnaie met spiegeltje van plastic, Anemmestraat 17. De voorwerpen kunnen op ge noemde adressen worden afgehaald. STOMP WIJK Voorlichtingsavond L.T.B. Van avond zal om 8 uur in „Het Blesse Paard" de uitgestelde voorlichtings avond, door de LTB afd. Stompwijk en Zoeterwoude georganiseerd, ge houden worden. De voorlichtings avond betreft „Varkensvoeding en varkensziekten". SASSENHEIM Men schrijft ons: Vanaf vrijdag 3 maart zal het Sassenheimse parochieleven het zon der de bekende figuur van kapelaan Van der Does moeten stellen wegens zijn benoeming tot kapelaan te Wate ringen. Ongetwijfeld heeft Sassenheim een ruime plaats veroverd in het hart van deze kapelaan, maar ook omge keerd kan zonder overdrijving ge zegd worden, dat kapelaan van der Does een onuitwisbare indruk in onze harten geprent heeft. Het zou te ver voeren alle herinneringen te releve ren, maar we kunnen hem na alle gebeurtenissen in de achetr ons lig gende jaren een der onzen noemen. Op donderdag 9 maart zal de paro chie 's avonds om 8 uur in het KSA- gebouw afscheid kunnen nemen van kapelaan Van der Does. Het priestercomité heeft deze da tum gekozen om gelegenheid te heb ben een waardig afscheid te kunnen voorbereiden. In verband hiermede zullen de le den van het priestercomité in de ko mende dagen een financieel beroep op uw medewerking doen. BEJAARDE FIETSER AANGEREDEN. Gistermorgen om vijf over zeven reed de 78-jarige W. Diederiks per rijwiel vanaf de Kerklaan de Hoofd straat op, zonder voorrang te verle nen aan een uit de richting Leiden komende bromfietser. Bij de aanrijding kwam hij te val len en liep een hersenschudding en een hoofdwonde op. Na naar zyn woning vervoerd te zijn, werd hij in de loop van de dag op aanraden van de dokter, naar een ziekenhuis in Leiden overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Huisbroeitentoonstelling. De jaar lijkse tentoonstelling -van dë Vereni ging van Sassenheimse huisbroeiers zal donderdagmiddag te 3 uur door burgemeester J. baron can Knobels- dorff worden geopend. Deze 'tentoonstelling, die in afwij king van voorgaande jaren, thans ge houden zal worden in het bollenhuis van de firma Warnaar en Co., Hoofd straat 135, belooft, als de voortekenen niet bedriegen, een nog groter evene ment te worden dan voorheen. Behalve de producten van huisbroei, zal men er ook kunnen bewonderen de resultaten van het bind- en schlk- werk, waaraan een wedstrijd is ver bonden met waardevolle prijzen. VOLLEYBAL. Teylingen loopt verder uit. Teylingen 1 (heren) heeft z'n voorsprong in de 3e klas NeVoBo weer vergroot dank zij een 31 zege op de Kweek 1. De Leidenaars wa ren in technisch opzicht niet eens zo veel minder dan de groen-witten, maar het ontbrak hun aan voldoende aanvalökxacht, vooral doordat de di recte aanval in de vorm van de smash uitgesproken zwak was. De Sassenheimers wonnen de eerste twee sets met 158 en 1510. Daarna werd stoom afgeblazen, waarvan de Kweek gebruik maakte 1015. In de laatste set liep Teylingen uit tot 142, dom melde daarna in, maar liet de gasten toch niet verder komen dan 15—9. Er moeten nu nog 6 wedstrijden worden gespeeld. Eerst een uitwed strijd tegen PSVA 2 op donderdag 9 maart, daarna op maandag 13 maart thuis tegen ODD. 1. Als alles meeloopt kan na die wedstrijd de kampioensvlag worden gehesen. De competitiestand 3e klas NeVoBo heren: Teylingen 1 1223 De Kweek 1 12—13 DES 1 10—12 De Vlam 1 10—11 PW 4 11—11 ODD 1 11—10 Donar 3 11— 9 WS 4 11— 7 Zeemacht 1 10— 6 PSVA 2 10— 2 LISSE DIPLOMA-UITREIKING CURSUS TULPENTEELT In aanwezigheid van de wnd. rijks- tuinbouwconsulent, ir H. J. Wezen berg, de heer Borkent, hoofd gewest NW-Nederland van de P.D., de com missie van toezicht en de cursusleider C. A. Gehrels van de P.D. te Lisse, zijn dinsdagavond aan 61 cursisten van de cursus tulpenteelt uitgaande van de afd. Lisse van de Kon. Alg, Ver. v. Bloembollencultuur de diplo ma's uitgereikt, waarvan er 18 wer den uitgereikt met lof aangezien het gemiddelde cijfer boven de 9 lag. Aan 4 cursisten kon het diploma niet v/order. uitgereikt. De navolgen de cursisten verwierven het diploma: W. Baaij, B. Dubbeldam, J. Groen in 't Woud, P. Hobo, D. v. Ruiten, J. Slobbe, W. Steenks, W. v.d. Zon, Ch. v. d. Zwet, G. v. d. Zwet, J. Barendts- zen, J. v. d. Berg, J. Bergman, C. Clement, H. v, Diest, J. v. Duin, M. Geerlings, J. Harting, H. Kaptein, P. Kortekaas, A. Lemmers, G. Lubbers, W. Reeuwijk, N. v. d. Salm, Th. Smakman, W. Verwoert, allen te Lisse; C. Heemskerk, L. Immerzeel, L. Koelewijn, A. v. d. List, Noord- wijkerhout; H. Heemskerk, Ch. Ho- man, T. Verbree, P. Vis, C. v. d. Meij, Sassenheim; W. Imanse, K. v. d. Veek, J. Hoogkamer, Abbenes; J. Koeleman, W. Nijssen, G. Roozen- daal, J. Wynia, Th. Jonkheer, Hille- gom; H. Nieuwenhuis, Warmond; J. v. Rhijn, W. Steen voorden, H. v. d. Klugt, Noordwijk; C. Verdegaal, Vo gelenzang; Th, Ver meij, Rijpwetering; J. Angevare, Voorhout; B. Berrevoets, Th. Dobbe, Ch. Flippi, G. Glas, De Zilk; G. v. d. Broek, Heemstede; J. Hogervorst, H. Wijsman, Oegstgeest; H. Nieuwenhuis, Warmond; C. Boo- gerd, Lisse; N. v. d. Meij, Sassenheim; L. v. Schie, Noordwijk. De heer Barendtszen bedankte na mens de cursisten en bood als dank Griekse koning een dag (incognito) in ons land Met een lijntoestel van de BEA is vanochtend koning Paul van Grie kenland uit Londen op Schiphol ge arriveerd. De Griekse vorst, die 60 jaar oud is, kwam voor een niet of ficieel bezoek van één dag in ons land aan. Hij maakte de reis incog nito. De koning was blootshoofds en ge kleed in een grijs costuum. Hij droeg zijn overjas over de arm. Onmiddel lijk na zijri aankomst stapte hij in een op het platform gereedstaande auto van de Griekse ambassade en reed daarin naar de scheepswerf van De Vries Lentsch. Hier bezichtigde hij het voor de Griekse marine in aanbouw zijnde hyper-moderne en uiterst snelle motorjacht, dat naar gehoopt wordt in november a.s. zal worden afgeleverd. Het krijgt elek tronische apparatuur en radar. Het bezoek aan de werf duurde slechts kort. Vanmiddag om 17.40 uur keert de koning met de KLM terug naar Londen. De koning bracht ook een kort bezoek aan koningin Juliana op paleis Soestdijk. DRIJVENDE BOK OMGESLAGEN. Vanochtend ca. kwart voor tien is de drijvende bok „Reebok", hefver mogen 90 ton, van de N.V. Gebr. Goedkoop bij het verplaatsen van een tank in de Petroleumhaven te Amsterdam door nog onbekende oor zaak omgeslagen. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Alleen de 60-jarige schipper G. H. Verwoerd kreeg een shock. Hij is naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. voor de ontvangen lessen de heer Gehrels een aandenken aan terwijl zijn vrouw een plant werd aangebo den. WOERDEN, 1 maart. Kaas Aan voer 3 partijen. Noteringen: le kw. 2.05-2.08. Handel kalm. RUNSBURG, 28 febr. Bloemen Anemonen 700-9.40 p. 100, Narcissen: Golden Surprise 60-65, Carlton 75-80, Yellow Horn 55-60, Fresia's: Blauwe Wimpel 110-115, Gloria 100-115, Snow Queen 95-110, Saffier 120-130, Tul pen: Mantels favoriet 100-110, Gol den Harvest 105-110, Elmus 100-105, Hesperos 105-110, Delice 90-100, Bea trix 110-120, Queen of the Night 190- 195, Prunus 130-135, Robinson 140- 145, Telescopium 90-95, Edith Eddy 90-95, Elisabeth 105-110, Her Crace 60-75, Dubbel gemengde tulpen 85- 95, White Virginia 110-115, Robinson 140-145, Winter Gold 75-85, alles per bos. ROELOFARENDSVEEN, 28 febr. Bloemen Freesia's 48-100, Irissen 160-180, Anemonen 49-71, Blauwe Druifjes 15-29; Narcissen; Fortuna 40-51, Early Glory 35-38, Semper Avanti 41-48, L. Koster 31-43, King Alfred 40-51, Carlton 41-54, Buxton 29-43, Actea 28-46, v. d. Wereld's Fa vorite 48-60, Narcissen v. koude grond 25-38; Tulpen: Elmus 118-127, Paris 80-97, Zenober 51-67, Rose Cop land 64-103, v. d. Eerden 73-105, Gol den Harvest 78-97, Lustige Witwe 83- 105, Apeldoorn 122-162, Reforma 70- 97, Hildegarde 65-81, Dr. Philips 120- 132, Carara 75-83, Edit Eddy 65-85, Purper Copland 73-88, Nassau 70-78, Crown Imperial 78-85, Wintergold 71-94, Piquante 80-90, Queen Eliza beth 90-103, Preludium 75-81, W.Pitt 80-101, Bruno Walter 120-126, Dub bele tulpen 59-90 p. bos; Am. Anjers 11-25 p. stuk. WEET U HET OOK NIET <2? Te koop: kinderledi- kanl, stoel en box, 25.-. Gasstraat 78, Leiden. Grondijs. Kunt u mij uitvoerig uitleggen wat grondijs is en hoe het ontstaat?, aldus P. v. L. Bij stilstaand water of nagenoeg stilstaand water zakt het water met het grootste soortelijk gewicht naar beneden en het lichtere water komt boven drijven. Nu heeft water van 4 gr. C. de grootste dichtheid. Op de bo- dom van sloten en plassen zal men dus water van 4 gr. C. aantreffen, wanneer deze wateren diep genoeg zijn, zelfs ook gedurende de zomer en winter. Hiérvan bevriest in de winter het oppervlak dus eerder dan het die per gelegen water. 'Bij rivieren stroomt het water vrij snel en wel aan de oppervlakte sneller dan langs de bodem door de wrijving met de bo dem. Het gevolg hiervan is een inten sieve menging van het water, waar door de temperatuur van het water in een rivier overal gelijk is. Daar water, dat in sterke beweging is min der gemakkelijk bevriest, dan water dat minder in beroering is, zal het wa ter op de bodem van een rivier eer der kans krijgen te bevriezen, dan het het water aan de oppervlakte. In dat geval vormt het ijs zich op de grond. Bij bevriezen van water neemt het soortelijk gewicht af door de volume- toename. Het op de bodem gevormde ijs krijgt daardoor op een gegeven moment voldoende drijfkracht om zich van de bodem los te maken en komt als een compleet ijsveld naar bo ven. Dit ijs wordt grondijs genoemd. Klaverjassen. Abonnee stelt een vraag: wie wint van 3 klaver jassers, waarvan er twee zijn die eni ge malen „nat" zijn gegaan. De eerste man wint in punten, maar is 5 x nat gegaan. De 2e man is tweemaal nat gegaan en de derde man is „droog" gebleven. Ondanks dit alles wint de „natte" op punten. Nu dat kan natuurlijk heel goed, want wie het eerst het afgesproken aantal punten heeft gehaald, wint, dat is toch duidelijk. Het gaat om het aantal punten en nergens anders om, maar dat iemand in een partijtje van laten we zeggen 1500 punten 5 x nat gaat, dat is toch wel erg. Mevr. J. G. te Voorhout wil weten of een meisje van 17 jaar, dat drie ochtenden bij een werkgeefster in de huishouding werkt, recht heeft op een ziekenfondscoupon. Dit is inderdaad zo, vanaf 1 januari j.l. moet aan dergelijke werkneem sters een ziekenfondscoupon worden uitgereikt. Vraag van abonnee A. P. te H. Zijn zeeschepen roerende of onroerende goedèren en tot welk tonnage? Antwoord: Zeeschepen zijn onroe rende goederen, voor zover deze sche pen tenminste twintig kubieke me ters bruto-inhoud hebben. Zeeschepen zullen dus te allen tijd onroerende goederen zijn en in vele gevallen ook de binnenvaartschepen. Van al deze schepen wordt een openbaar register gehouden. Tijdschriften, Kunt u mij hel pen aan het adres van enige Belgi sche tijdschriften op vrachtautoge bied?, vraagt J. T. v. N. Voor tijdschriften op vrachtautoge bied verwijzen wij u naar de Kon. Nederl. Automobielclub, Sophialaan 4, Den Haag, of de Kon. Nederl. Toe ristenbond, Parkstraat 1826. te Den Haag. Analiste. Wat is het verschil tus sen een medisch en een chemisch ana liste, aldus een abonnee. Een medisch analiste houdt zich bezig met het onderzoek op genees kundig gebied, of wat hiermede sa men kan hangen, zoals bloedonder zoek, bacteriënonderzoek, voedings bodems voor schimmels enz. Chemisch onderzoek is het onder zoek van alle chemische stoffen, dus hun hoedanigheden en de onderlinge reacties daarvan in het algemeen, dus niet alleen in het belang van de me dische wetenschap. Schip te water. Als een schip te water gelaten wordt, dan wordt door de koningin of een van de prinses sen een fles cognac tegen de boeg aangegooid; wat heeft dit te beteke nen?, vraagt mej. W. A- H- Dit is geen cognac, maar meestal een fles champagne. Het is de doop plechtigheid. Een schip draagt im mers een naam! tg* R.K. Meisje, 20 jr, zag zich gaarne gepl, in win kel en/of huishouding. Tel el. 01714—570. *2? Gevraagd: flinke hulu in de huishouding; geh. zelfst kunnende werken. E. Bakker. Groenten- fruithandei, Haarlemmer straat 212, Leiden. Gevr. een jongen voor de bloemisterij. A. Wessel- man, Noordkade 14, Roe- lofarendsveen. Beschaafde flinke win keljuffrouw gevraagd. Luxe bakkerij v. d. Sijs, Hoofdstraat 44, Leider dorp, tel. 23027. B.z.a. r.k. meisje, 16 jr. voor dag of dag en nacht. Leiden of omgeving, Lan- geweg 62, Roelof ar ends veen. V.W. de Luxe te koon. 97.000 km. gelopen: in uit stekende staat. Tel. 26050. Jongedame, 25 jaar. zoekt kamer in Leiden of omgeving. Br. onder no. 5002 bur. v. d. blad. 10 Rijlessen a 60 min. voor 47.50 in nieuwe Peu geot 403. Erkende bonds- autorijschool „Joop Groe nendijk", p.a. J. J. Bern el- man, Morsweg 135, Leiden tel. 01710—31283. •3? Helpt mee een kerk bouwen ter ere van St. Jo zef. Elk dubbeltje is wel kom, giro: 227223. A. A. J. Buys, bouw-pastoor, Leid- schendam. G? Een nieuw bed, een kwestie van vertrouwen! De grootste sortering te gen de laagste prijs, bij: De Kleine Winst Haar lemmerstraat 51, Leiden. 2" Ruiling. Gevr.: huis in Zoeterwoude of ander oml, gem., met tuin of stukje grond; genegen te kopen. Aangeb. heel huis je te Leiden aan vaarwa ter, is ook mogelijkheid te kopen. Br. onder no. 8295 pur. v. d. blad. Flink meisje gevraagd voor 4 a 5 halve dagen in de week. Mevr. Legerstee, Pr. Beatrixlaan 38, Öegst- geest, telef. 34119. 3? Gevraagd een werkster voor 2 ochtenden of 2 middagen p.w. Mevr. De Munk, Zoeterwoudseweg 106, Leiden. Ervaren verkoopster gevraagd. Tevens plaats voor een leerling-ver koopster. Aanmelden tus sen 7 en 8 uur. G. van Brussel, Haarlemmerstr. 267 tel. 22061. Gevraagd: nette win keljuffrouw en werkster. Foto Pijl, Haarlemmerstr. 108, Leiden, tel. 24889. ■3? Rest. De Beukenhof, Terweeweg, Oegstgeest, vraagt voor direct nette werkster. Jaarbetrekking. Hoog loon Aanmelden da- Gevraagd: nette huish. hulp in gezin met kleine kinderen. Wyttenbachweg 69 Oegstgeest tel. 20246. Te koop: 4000 pot an- ijvieplanten bij: L. Snoe- ker, Delftse Jaagpad 1, Leiden, bij de Lammebrug telef. 31631. '^2* Jonge hennen. Prima jonge hennen te koop en mestkuikens. Waardhui zen, Valk Boumanweg 18, Leiderdorp, tel. 30837. Werkman, 50 jr oud, vrijgezel, r.k., zoekt langs deze weg kennismaking met meisje'of wed., tussen 40 en 50 jr. Brieven, liefst met foto. te zenden onder no. 8264 bur. v. d. bl. JE* Televisie v.a. 5.- p.w. Diverse topmerken; zon der aanbetaling. Vraagt vrijblijvend inlichtingen Postbus 126, Den Haag. 3? Kredieten voor aan koop van auto's, machines, motoren, tractoren, vee, enz. Hypotheken van 4'/2%. Ook top-hypothe- ken. Ass.kant. J. Schouten v Boetzel.str. 93, Alphen aan den Rijn, tel. 01720 3449. t Kinderrijwielen vanaf 50; spartrijwielen vanaf 89.-. Ook Rudge en Sim plex voorradig. Fa. Dusos- wa, Turfmarkt 13, telef. 24409. fr Xussenkasten. kabinet, ekenkisten, halbank, bu reaus, secretaire, lade kastjes, oud-hollands dres soirs, kerkkandelaars. oud hollands koperen kronen lampen, koper, tin, Perzi sche kleden. Inkoop an tiek. Ter Wee, Hooigracht 86, lel. 25461. 3? Welke vrachtwagen chauffeur heeft zwart dic taat opgeraapt op 20 febr. bij de Blauwpoortsbrug. Gaarne bellen 33102, Tim mer. Voor bezitter grote waarde. De Sleutelkoning. Bij maken van alle sleutels, repareren, veranderen en leveren v. elk slot. Haar lemmerstr. 273, tel. 33958 (bij de Overdekte). Leve ring aan rijk en gemeen te. Maandagmorgen geslo ten. Reclameverkoop m eik- stel, 6 bekers met kan, crème goudlijn. Tijdelijke aanbieding voor 2.98. Al leen in De Bazar, Janvos- sensteeg 56. G? Hout, board en triplex. Hangkasten, legkasten en keukenkasten. „Wienese" ladders, trappen en stei gers voor loodgieters, schilders, aannemers en timmerlieden. Fabrieks prijzen. Komt vrijblijvend eens prijs vragen en kij ken. „De Houthal". Hoge- woerd 99, tel. 22536 3? Chevrolet bestel 1949, breed front; benzine 1 op 7; technisch en motorisch 100%. Afkomstig van ge meentedienst; oersterke wagen: spotprijs 425.-. v. Riebaekhof 8 (Kooi). Iedereen en zonder borg kredieten van ƒ250 t.m. 4000 voor aankoop meubelen, ledikanten, karpetten, gordijnen, wo ningtextiel; rechtstreeks van fabriek. Uiterst soe pele betaling. Strikte ge heimhouding. Vraag vrij blijvend inlichtingen. Postbus 1083, Rotterdam. S* Hardnekkige hoest? Prikkel, en kramphoest? Nacht- en rokershoest? Bronchicum Elixir helpt snel en zeker. Flacon 2. bij eike drogist. 3? Heeft U een feestje? Wij verhuren serviesgoed, lepels, vorken, messen, glaswerk, enz. enz. Het Emaillehuis, Haarl.straat 160-165B. 3? Te huur zonder chauf feur nieuwe Renault Dau- phine. Voor vacantie en weekenden. Loopt 1 op 17 Sigarenmagazijn Uljee, Schoolstraat 47, Voorscho ten, tel. 2755. 3? Gulf smeerstation. Se rieuze aandacht voor uw kostbare auto. Gulf-servi- ce, Verdamstraat 6. 3T Leert D.A.F. rijden. Eenvoudiger, goedkoper, Inl. bij Gebr. van Ulden, D.A.F.-dealer, Verdamstr. 6, tel. 23041. S* Accu batterijen, eerste kwaliteit, grote voorraad. Gebr. v. Ulden. Verdam straat 6. tel. 23041. 3? Behangwerk. Wilt U uw kamers laten behan gen? Bel dan eerst 25813 en wij komen kyken en prijs opgeven. Keuze uit 1000 dessins. Verfhandel Pelikaan, Pelikaanstr. 27. 3T A.s. bruidsparen uw bruidsstoet wordt le klas verzorgd door het gespe cialiseerde trouwautobedr. Zeemanlaan i2a. directie: De Jong, tel. 23Ó55. 7-pers. auto's met verwarming. Keuze uit zwarte, zilver- grijzen of witte bruids coupé. F Fiat 500 cabriolet. 2 tot personen; benzine 1 op 22, prima motor en ban den; geen olieverbruik. v. Riebeekhof 8 (Kooi). van Verkade-speciaalzaak, w.o. diverse wandvakken, glazen toonbank en vitri ne weegschaal. Te be vragen bij: Bins, Langstr. 66, wassenaar, tel, 3559, na 6 uur 4695.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3