Russisch circus mag niet meer optreden Michelangelo-postzegelserie Kampeerwagen van de v.W. Haaiemverv~ Kort geding verloren door staatscircus Paus schonk drie kaarsen aan Nederland TV-nota geen kans in Kamer Advocaat vraagt revisie moordzaak Wat lezers schrijven Procureur-generaal bij Hoge Raad over verkoop van bidprentjes DINSDAG 28 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Kudde schapen met drie vermenigvuldigd Het aantal schapen van de kudde op de Ginkelse heide onder Ede - grote attractie voor steeds meer toeristen - is met drie vermenigvuldigd, doordat alle 45 schapen ccn tweeling ter wereld hebben gebracht De foto toont de zo sterk uitgebreide kudde door het uitgestrekte heide gebied op weg naar de kooi. De president van de Arrondisse mentsrechtbank in Den Haag, mr. J. H. C. Slotemaker, heeft gistermid dag afwijzend beschikt op de eis van de directie van het Russische staats circus. Zoals bekend hadden de Rus sen zaterdag in kort geding tegen de Staat der Nederlanden de president van de Haagse rechtbank gevraagd de Nederlandse regering te bevelen, alsnog toestemming te verlenen voor een optreden van het Russische cir cus in ons land gedurende het tijd vak van 1 tot en met 8 maart. De Russen, die werden vertegen woordigd door de Haagse advocaat en procureur mr. G. Reddimggius grondden hun eis op de stelling, dat de Nederlandse regering, door ver blijfsvergunningen te geven voor de tijd van drie weken, bij de Russen de stellige verwachting had gewekt, dat zij ook werkvergunningen zou den krijgen voor dit tijdvak. De president van de Haagse recht bank overwoog in zijn vonnis, ge staafd door de getuigenverklaring van een hoofdcommies van het mi- niesterie van Sociale Zaken, dat de Nederlandse vertegenwoordiger van het Russische circus reeds voordat de visa waren aangevraagd door het ministerie op de hoogte was ge bracht van het feit, dat er bezwa ren bestonden tegen een tournee en dat deze Nederlandse impressario daarop de verzekering had gegeven, dat de Russen uitsluitend zouden op treden te Rotterdam in de week van 21 tot en met 28 februari, aangezien zij op 2 maart present moesten zijn in Keulen. Veel later pas werd de regering uit de couranten gewaar, dat de Russen van plan waren een week langer in ons land te blijven en nog dachten op te treden in de Expo-hal in Hilversum. Slechts een week Naar aanleiding van deze berich ten en nog voordat de Russen om werkvergunningen hadden gevraagd, stelde de regering zowel de Russi sche ambassade als de cirsusleiding in kennis van het feit, dat slechts voor één week werkvergunningen zouden worden gegeven en dat werk vergunningen voor een tweede week zouden worden geweigerd. De eis zou zelfs in het gunstigste geval niet kunnen worden toegewe zen, aldus de president, omdat de arbeidswet vreemdelingen van 1934 de regering geheel vrij laat haar be leid in dezen te bepalen, waardoor de rechter dus niet bevoegd is een bevel, als door de Russen verlangd wordt, tegen de regering af te ge ven, De president van de Haagse rechtbank weigerde daarom de ge vraagde voorzieningen en veroor deelde eisers in de kosten van het geding. Naar wij van de zijde der organi satoren vernemen, heeft het gemeen tebestuur van Aiken het staatscircus een vergunning verleend in die stad op te treden van 3 tot en met 7 maart. De laatste voorstelling in Ne. derland zal dus plaats vinden (van daag) dinsdag 28 februari in Rotter dam. (Advertentie) Hoofdagent gearresteerd De centrale recherche van de Am sterdamse politie heeft de 47-jarige gehuwde hoofdagent C. gearresteerd, die ervan wordt verdacht ontucht te hebben gepleegd met een 17-jarige arrestante. C., die op het hoofdbureau van politie was belast met de cellen- controle gedurende de nacht, zal waarschijnlijk morgen aan de officier van justitie worden voorgeleid. An dere vrouwelijke arrestanten beschul digden C. van het vergrijp, waarna een onderzoek werd ingesteld. De hoofdagent werd na zijn arrestatie opgesloten in het bureau Leidseplein. Grote belangstelling voor nieuwe vertaling Nieuwe Testament De nieuwe vertaling van 't Nieu we Testament trekt zoveel belang stelling, dat de uitgeefster niet aan de vraag kan voldoen. Zoals bekend is de uitgeefster de onlangs opge richte katholieke bijbelstichting „St. Willibrord". Van de eerste druk a 25.000 exemplaren waren er 7500 voor België bestemd. Een kleine tweede zending wordt aan het eind van deze week bij de boekhandel verwacht. De laatste aflevering ge schiedt eind maart. Met de tweede druk zal men niet voor het najaar gereed zijn. De verschijningsdatum van de goedkopere uitgave, die klei ner van afmeting is door het inkor ten van voetnoten, is nog niet be kend. Overleg gaande over vijfdaagse werkweek politie en brandweer Omtrent de invoering van de vijf daagse werkweek voor het politie personeel wordt op het ogenblik overleg gepleegd met de vakorgani- taties, die heeft de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, gisteren medegedeeld tijdens de begrotingsbehandeling door de gemeenteraad. Hij voegde hieraan toe, dat de arbeidsverkorting ook hier moet worden doorgevoerd en dat de overschakeling bij de politie naar de minister van Binnenlandse Za ken aan de burgemeester heeft be richt niet in twee fasen zal ge schieden, maar in één keer. Ook voor de brandweer zal zo spoedig mogelijk de 5-daagse werkweek dienen te worden ingevoerd. Bestudeerd wordt thans, welke de consequenties hier van zullen zijn en welke maatrege len genomen zullen moeten worden. Intussen dient volgens mr. Kolfscho ten wel beseft te worden, dat de brandweer een zogenaamde „aanwe- zigheidsdienst" is, die niet te verge lijken is met andere diensten. Op 2 feb., het feest van O.L.Vrouw Lichtmis, zijn, zoals elk jaar gebrui kelijk, door de verscheiden basilie ken en door de generale huizen van de Orden en Congregaties te Rome kaarsen aan de H. Vader aangebo den. Dit jaar heeft Paus Joannes drie kaarsen hiervan bestemd voor Ne derland, het vorige jaar slechts twee, die resp. gingen naar de kapel van het Mirakel te Amsterdam en naar de kapel O.L.Vrouw van Den Bosch. Zaterdagmiddag jl. heeft mgr. G. Beltrami, de apostolische internun tius in Den Haag, de eerste kaars overhandigd aan de abdij Konings hoeve van de Trappisten te Tilburg. De tweede kaars is aangeboden aan de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen. Deze heeft de kaars nog geen bestemming gegeven. De derde kaars zal aangeboden worden aan de zusters Carmelitessen van Drach ten. „De kaarsen van 1961 betekenen voor alles een verheerlijking van 't apostolaat van de Katholieke Kerk. Zij herinneren de werkers van het actieve apostolaat ook aan de fun damentele waarden van het gebed en de zelfverloochening. Opnieuw heeft de H. Vader het inwendig en beschouwend leven in het volle licht willen stellen en tegelijkertijd wil hü de andere vormen van het apos tolaat hieraan ondergeschikt maken". Dit wil de Paus zien als hoofdinten tie bij de bestemming van deze kaar sen voor de verschillende landen. Een straalvliegtuig, dat op 3000 meter hoogte boven het Moezeldal vloog, heeft in Bernkastel (West- Duitsland) een aardverschuiving ver oorzaakt, toen het de geluidsbarrière doorbrak. Een leeg gebouw werd be schadigd maar niemand werd ge wond. Van goed-ingelichte zijde ver nemen we, dat de televisie-nota van de beide staatssecretarissen van O.K. en W. en van Econo mische Zaken bij eventuele be handeling in de Tweede Kamer van de Staten-generaal op groot verzet zal stuiten. Men meent zelfs te kunnen afleiden, dat 'n meerderheid tegen de opvattin gen van mr. Scholten en dr. Veldkamp zal zijn. In hoofdzaak tégen kunnen de Partij van de Arbeid en de Anti-Revolutionai re partij worden geacht; in de Kath. Volkspartij zal slechts een kleinere groep voor de nota zijn. Bij de Christelijk Historische Unie is de helft voor, de andere helft tegen (mogelijk zelfs 5 te gen 3). Communisten en Paci fistische partij kunnen worden geacht voor de nota te zijn. Overigens behoeft men niet bevreesd te zijn, dat verwerping van de nota een kabinetscrisis tot gevolg zal hebben. Immers: het betreft hier geen wetsvoor stel. Na arrestatie in zaak „Marcel" Na de arrestatie van de Rotterdam se kappersbediende, verdacht van moord op Marcel Nivard, heeft een der advocaten, die in 1950 betrokken was bij een moordzaak, waarbij een Rotterdamse glasblazer tot 8 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, op nieuw revisie aangevraagd, dat inder tijd door de Hoge Raad was afgewe zen. De glasblazer hield indertijd tot zelfs voor de Hoge Raad zijn onschuld vol, doch werd toch veroordeeld. Tot op zekere hoogte zijn er overeen komsten in de zaak-Marcel Nivard en de moord op Keesje /ermeulen in '48, waarvoor de Rotterdamse glasblazer werd veroordeeld. De advocaat, mr J. van Meurs, die toen bij het revisie- onderzoek ten gunste van de glasbla zer was betrokken, achtte het nu zijn plicht zijn oude revisierekest aan de Justitie ter bestudering te overhan digen. De officier van Justitie, mr. J. van Leeuwen, die met de moordzaak Marcel Nivard is belast, deelde ons desgevraagd mede, dat er nog geen aanleiding bestond de zaak Keesje Vermeulen opnieuw in onderzoek te nemen. Eindhoven vijfde stad van Nederland; Haarlem zesde De Italiaanse posterijen zullen overgaan tot de uitgifte van een serie van negentien postzegels, gewijd aan Michelangelo en zijn befaamde fresco's aan de binnenzijde van de koepel van de Six tijnse kapel van het Vatikaan te Rome. De zegel van 200 lire draagt de beeltenis van de grote kunstenaar, de andere zegels allemaal koppen van figuren in de wandschildering „De Schep ping". Hier volgen bijzonderheden van de zegels: De zegel van één lire is grijs en draagt het hoofd van een van de naakten van de wandschildering; die van vijf lire is oranje en draagt een dergelijke afbeelding; die van tien lire is vermil joen-oranje en draagt eveneens de afbeelding van het hoofd van een naakt; de zegel van 15 lire, die paars-rose is, beeldt de kop uit van de profeet Joel; de bruine zegel van 20 lire toont de kop van Sybilla van Libië; de groene zegel van vijfentwintig lire toont de kop van de profeet Jesaja; de violette zegel van dertig lire draagt een afbeelding van de kop van Sybilla van Eritrea; het rode exemplaar van veertig lire toont de kop van de profeet Daniel; de licht-olijfkleurige zegel van vijftig lire toont de Sybilla uit Delphi; de rood-bruine zegel van vijfenvijftig lire toont de kop van Sybilla van Cuma; het exemplaar van zeventig lire is blauw en toont de kop van de profeet Zacharias; die vijfentachtig lire is donkergroen en toont de profeet Jonas; de zegel van ne gentig lire is karmozijn-rood en toont de profeet Jeremia; de steenrode zegel van honderd lire beeldt de kop uit van de profeet Ezechiel; de blauwe van honderdvijftien lire toont weer een kop van een van de naakten; de warm-bruine zegel van honderd vijf tig lire draagt ook de kop van een naakt; de zegel van tweehon derd lire, welke de kop van Michelangelo draagt is donker zee blauw; de emerald-groene zegel van vijfhonderd lire toont Adam en de Venetiaans-rode zegel van duizend lire toont Eva. TT" 1 "17 \f[J geschenken meegebrac „Geef me de vijf', zo reageerde Haarlems burgemeester mr. O. Cre- mers, toen hij zijn ambtgenoot van Eindhoven ir. H. Witte in de raad zaal van de Lichtstad ontmoette en hem de hand drukte. Eindhoven was namelijk maandag middag met 169.603 inwoners de vijf de stad van ons land geworden. Haarlem „degradeerde" naar de zes de plaats met 169.579 inwoners. De raadzaal was feestelijk versierd met geurige kleurrijke bloemen en op de plaats van ieder raasdlid lag een ban- ketcijfer 5. De raadszitting had amper een half uur geduurd en toen ir. Witte zijn ambtsketen aflegde werd een deputa tie van de burgerij in de gelegenheid gesteld gelukwensen aan te bieden, welke wensen gepaard gingen met het optreden van het tamboers- en kla roenenkorps van het zeventiende in- fanterie-bataljon Chassé uit Oirschot, dat de gehele raadzaal vulde met zijn schetterende klanken. Even la ter kwamen de Haarlemse gasten, de burgemeester met zijn echtgenote en de directeur van „Haarlems Bloei", de heer W. van Willigen met zijn vrouw. Mr. Cremers had verscheidene geschenken meegebracht, die allen in Haarlem vervaardigd worden. gerlijke stand en is van mening, dat men hem als ambtenaar 't gebruik van een ambtswoning niet mag ont nemen. Een jaar geleden is burge meester met verlof gezonden, omdat zijn persoonlijk gedrag aanleiding gaf tot ernstige kritiek. Daar 't zeer lang duurde voor er een definitieve beslissing werd genomen, nam de heer Hoekzema zelf ontslag. Dit werd verleend en enige weken geleden werd de nieuwe burgemeester, de heer J. L. van Leeuwen, voorheen burgemeester van Brouwershaven, geïnstalleerd. Maar de oud-burge meester nam geen ontslag als amb tenaar van de burgerlijke stand en om de zaak niet op de spits te drij ven heeft de raad besloten, dat dit zo kon blijven en dat de nieuwe bur gemeester de status van waarnemend ambtenaar zou krijgen. Op deze gronden weigerde de oud-burge meester zijn ambtswoning te verla ten. zoldiging, geneeskundige voorzienin gen e.d. zijn gelijk aan die van de beroeps-militairen. De kort-verband vrijwilligers zullen een dienstver band van vier of zes jaar kunnen aangaan, voor de aanvang, of tijdens het verblijf in militaire dienst voor eerste oefening als dienstplichtige. Doel: dienstverkorting. Het is de bedoeling dat door deze maatregelen de diensttijd met twee maanden verkort zal kunnen wor den. Voor het zover is zal het nog wel enkele jaren duren. Want er is berekend dat men behoefte heeft aan ongeveer 10.000 langer-dienenden, zo heeft de staatssecretaris van De fensie, de heer M. R. H. Calmeijer gistermiddag in een persconferentie in Den Haag medegedeeld. Oud-burgemeester weigert ambtswoning te verlaten De kwestie Oostburg heeft een merkwaardig staartje gekregen, want de oud-burgemeester mr. K. Hoekzema, wil zijn ambtswoning niet verlaten. Hij weigert nL ontslag te vragen als ambtenaar van de bur- Wervingscampagne vrijwilligers voor leger en luchtmacht De actie tot aanwerving van kort- verband-vrijwilligers en vrijwillig nadienenden voor de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Lucht macht gaat beginnen. Vandaag zijn de leger- en luchtmachtorders ver schenen. Zowel in kort verband vrijwilli gers als de vrijwillig nadienenden zullen behoren tot het reserve-per soneel. Dit houdt in, dat alle rege lingen die op het reserve personeel van toepassing zijn ook voor deze vrijwilligers zullen gelden. Hun be- ALPHEN a-d. RIJN. EER WIE EER TOEKOMT De eerste jeugd cursus EHBO was heus niet, zoals u in de krant van vrijdag jl. meldde, de eerste. De eerste werd gestart in 1957 door „St Martinus", waarna nog twee cursus sen volgden voor het diploma A en een voor het diploma B. Wij hopen in de loop van enkele weken weer een groep met het diploma B naar huis te sturen. Wij vinden hel ge meld initiatief prachtig, maar van „eerste" gesproken, dan óók „St Martinus". Met dank voor de verleende ruim te, namens het bestuur, C. A. DE RIJK, secr. „St. Martinus" Op 1 maart zullen de Volkswagenfabrieken beginnen met het in serie bou wen van deze kampeerwagen, welke als basis de V.W.-bestelanto heeft. Het zitkamertje kan door enkele handgrepen in een slaapkamertje voor vijf personen worden veranderd. Het wagentje heeft drie kasten en een koelkist, een kookgelegenheid en een afwasinstallatie. De ruimte om te kamperen kan worden vergroot door aan de ingang van de wagen een tent vast te bouwen. Bagage kan op het dak worden vervoerd. Nooit op zondag De Hoge Raad krijgt binnenkort de vraag te beantwoorden of des zon dags op straat bidprentjes mogen worden verkocht. De Hagenaar J. H. H. heeft in Gouda op zondag bid prentjes van de H. Rita van Cassia en van kardinaal Alfrink verkocht. De economische politierechter te Rot terdam oordeelde de verkoop wel iswaar in strijd met art. 8 der win kelsluitingswet, maar gaf desniette min ontslag van rechtsvervolging vanwege art. 10 van het verdrag van Rome (vrijheid van meningsuiting). De officier van justitie ging van deze uitspraak in cassatie. Voor een denkbeeld, aldus de pro cureur-generaal bij de Hoge Raad, is een verstandelijke activiteit nodig, voor voorlichting 't verschaffen van enigerlei opheldering. Hij betoogde, dat wellicht een beroep had kunnen worden gedaan op art. 9 van het verdrag van Rome de vrijheid van gedachten, beden en godsdienst maar, omdat de verkoop heeft plaats gevonden als straathandel en niet in verband met aanbidding, lering en beoefening of waarneming in gods dienstig verband, zou een dergelijk beroep evenmin kans van slagen hebben. Bij gebreke van een gede tailleerde beschrijving van de onder havige partijen zal de Hoge Raad zijn taak als cassatierechter naar spr. meent echter niet kunnen uitoefenen. In het midden wilde spr. laten of de economische politierech ter niet gemotiveerd had dienen te beslissen op het gedane beroep op de grondwettig gewaarborgde druk persvrijheid. Geconcludeerd werd tot vernietiging van het vonnis cn ver wijzing der zaak. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 28 maart

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7