KASAVOEBOE TEGEN VEILIGHEIDSRAADPLANNEN Katanga onkent beschuldigingen Kotter vóór Rijnmond te Katwijk gestrand ypwp?*! De politieke crisis in België Kennedy nodigt Soekarno uit Brand aan boord van Noors schip KOM VROEG! Iedere cliënt kan slechts één pullover kopen Onbeschadigd uit de ruimte Koningin Elizabeth naar de Paus Reddingboot haalde bemanning van boord Franse marine houdt schepen aan VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15255 Loemoemba werd terechtgesteld Na Tsjombe heeft nu ook Kasa- voeboe zich uitgesproken tegen uit voering van de maatregelen, die in de jongste resolutie van de Veilig heidsraad zijn vervat. In een telegram aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, sir Patrick Dean, zegt Kasavoeboe, dat deze maatregelen „een aanslag op de soe vereiniteit van Kongo" vormen en dat „het Kongolese volk de uitvoe ring van deze maatregelen of pogin gen daartoe nooit zal toestaan." „Kongo is vastbesloten met alle be schikbare middelen zijn soevereini teit te verdedigen." Ook Albert Kalondji, die zichzelf tot president van Zuid-Kasai heeft uitgeroepen, heeft in een telegram aan secret.-generaal Hammarskjoeld van de Ver. Naties geprotesteerd te gen het jongste besluit van de Vei ligheidsraad. Hij zegt daarin o.m., dat het volk van Zuid-Kasai zich nim mer zal buigen voor het neo-kolonia- lisme van de V.N. en zich voor de verdediging van zijn vrijheid zal op offeren. Kasavoeboe zegt, dat door de vor ming van de regering Ileo de moge lijkheid van burgeroorlog is uitge sloten. In plaats van te besluiten tot militair optreden - zonodig, om een burgeroorlog te voorkomen - zouden de Ver. Naties de onderhandelingen over uitbreiding van de regering hebben moeten steunen. Deze onder handelingen zouden „praktisch met succes zijn bekroond". In diplomatieke kringen te New York is donderdag vernomen, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, de Afrikaan se lid-staten van de Ver. Naties heeft verzocht om vijfduizend militairen voor de V.N.-strijdmacht in Kongo. Men zei, dat Hammarskjoeld deze strijdmacht wil brengen op 25 batal jons of ongeveer 23.000 man. Op het ruim vierduizend ton me tende Noorse schip „Gudveig" is in de nacht van donderdag op vrijdag brand uitgebroken in de machine kamer. Het schip bevindt zich aan de En gelse oostkust ter hoogte van Nor folk. Het Britse schip „Tennyson'' heeft een aantal opvarenden van de „Gud veig" aan boord genomen. Vijf be manningsleden, onder wie de kapi tein en de marconist, zijn nog op hun schip gebleven. Twee reddingboten, waarvan er één brandweerlieden aan boord heeft, zijn uitgevaren om de Noor te helpen. Het reddingswerk onder vindt last van dichte mist. Een hef- schroefvliegtuig wordt gereed ge houden om de thans in mist gehulde „Gudveig" zo nodig weer op te spo ren. De radio van de Noor werkt niet meer. KATANGA ONTKENT Een woordvoerder van de Katan- gese regering heeft de beschuldiging van Dayal, dat Katangese troepen een uitroeiingsoorlog tegen de Ba- loeba's voeren en talrijke dorpen hebben platgebrand, van de hand ge wezen. De vertegenwoordiger van Ham marskjoeld in Kongo heeft scherp Door ruimtenood van één der groot ste fabrikanten is het ons gelukt een partij prachtige, ZUIVER WOLLEN PULLOVERS tegen zó'nlage prijs in te kopen, dat wij U een sensationele aanbieding kunnen doen. Fantas tische kwaliteit, zware kabelsteek, leuke V-hals, vele moderne sportieve Meun 3.000 pul lovers, met een normale winkelprijs van 32.50, moeten in één dag weg en daarom betaalt U, voor de jongensmaten van 13-17 jaar en voor ALLE HERENMATEN, voor deze zuiver wollen pullovers de ongelooflijke 7C prijs van M Niet goed, geld terug! Schrifte lijke of telefonische bestellingen worden niet aangenomen. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hoek Goudesingel Katendi. Lagedijk hoek Dorpsweg West-Kruiskade 35 (Jj Zwart-tinnen soldaten van Tsjombe geprotesteerd tegen de wijze, waarop de militaire operaties in het gebied van Luena, Boekama en Kabondo- Dianada worden uitgevoerd. Volgens de woordvoerder zijn slechts tien Baloeba's gedood en on geveer dertig gewond. Een tiental dorpen is verwoest, maar de Baloe ba's zouden ze zelf in brand hebben gestoken alvorens te vluchten. Er zijn nauwelijks gevechten geleverd, aldus de woordvoerder. Meer dan duizend Baloeba's zou den naar „het bevrijde gebied" zijn teruggekeerd en met de herbouw van de verwoeste dorpen zou reeds een begin zijn gemaakt. DE TERECHTSTELLING VAN LOEMOEMBA Het Britse blad „Daily Sketch" heeft vandaag gemeld, dat de eerste minister-president van Kongo, Loe moemba, is terechtgesteld door een vuurpeloton, dat handelde op bevel van de regering van Katanga. Volgens het blad heeft een 31- jarige Duitser, die een peloton Afri kaanse soldaten commandeerde in een kamp op 650 kilometer van Eli- sabethstad, gezien, dat Loemoemba werd terechtgesteld. Het vuurpeloton stond onder commando van een Bel gische officier. De Duitser, luitenant Arnim, heeft te Rome meegedeeld, aldus het blad, dat de Belgische officier op last van de staatsleider van Katanga, Tsjombe het vuurpeloton bevel gaf te schie ten. De Belg was, toen Loemoemba onder de kogelregen viel, naar voren gelopen en had zijn revolver leeg geschoten op het lijk. Arnim deelde mee bevel te hebben gekregen met zijn peloton het lijk te begraven. Later waren vier leden van het vuurpeloton terechtgesteld. Arnim zag in, dat zijn leven gevaar liep, omdat hij teveel wist. Hij trok in vier dagen tijds door het oerwoud naar Elisabethstad, waar hij zich als burger voordeed. Hij verliet het land met een lijn-vliegtuig. Arnim zei negen jaar in het Fran se vreemdelingenlegioen te hebben gediend. Hij is zeven maanden in Kongo geweest. De bijzondere vertegenwoordiger in Kongo van de V.N., Dayal, heeft donderdag meegedeeld, dat de auto riteiten in Stanley stad „ontwijkend" zijn geweest over het lot van een aantal politieke gevangenen aldaar. Er konden geen duidelijke inlichtin gen verkregen worden over deze mensen en er waren „hardnekkige geruchten", dat zij uit de weg ge ruimd waren, aldus Dayal. Ook daar is het: Lijmen De voorzitter van de Belgische Christelijke Volkspartij, Theo Lefè- vre, heeft donderdag op een perscon ferentie in Brussel verklaard, dat een kabinetscrisis nog voordat op 26mrt. verkiezingen zullen worden gehou den „niet uitgesloten" is. Oorzaak is de weigering van de liberale minis ters in het kabinet Eyskens over te gaan tot uitvoering van de „een- heidswet" vóór de 26e maart. De heer Lefèvre betoogde, dat de katholieke ministers de directe uit voering wensen van de uit de een heids wet voortvloeiende besluiten, die reeds zijn uitgewerkt. „De libera len zullen verantwoordelijk zijn voor de rampspoedige gevolgen indien zij de uitvoering van een wet belemme ren, die is opgesteld door een rege ring waarvan zij deel uitmaken en door het parlement is goedgekeurd." De CVP-voorzitter verklaarde ver der, niet te zijn geraadpleegd over een regeling met de liberale partij, dat de uitvoering van de „eenheids- wet" zou blijven rusten, nadat deze week koning Boudewijn de ontslag aanvrage van de liberale ministers had geweigerd. Op een vraag of de katholieke ministers zich aan een dergelijke regeling gebonden achtten, antwoordde hij: „onder normale om- lAdveiietiUe). President Tsjombe van Katanga heeft een eigen erewacht gekregen. De uniformen doen denken aan de Franse republikeinse garde. De ruimtecabine van het type Mercury, die dinsdag bij een vlucht van 2300 km een hoogte van 172 km bereikte, heeft van deze proef vrijwel niet geleden, zo heeft een Amerikaanse geleerde op de proef- basis te Kaap Canaveral bekendge maakt. Slechts was het metaal van de ca bine enigszins zwart geworden door de temperatuur van 1.650 graden cel- cius, waaraan het ruimtevaartuig blootstond, toen het met een snel heid van 20.000 km per uur in de dampkring terugkeerde. De twee van glas voorziene kijkgaten hadden in het geheel niet geleden. Volgens in het Vaticaan ontvan gen berichten zijn in communistisch China twee Katholieke geestelijken in de gevangenis overleden. Het zijn de 48-jarige pater Chen Pingjen, die in 1959 tot zeventien jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, en de 47- jarige pater Chen Ti-Min, die in 1955 twaalf jaar gevangenisstraf kreeg. Beiden waren vroeger werkzaam in het bisdom Swatow. Bijzonderheden over hun dood zijn niet bekend. standigheden zou dit tot het aftreden van de CVP-ministers leiden." De nieuwe onenigheid tussen de twee regeringspartijen in België zal vrijdag op de wekelijkse vergadering van het kabinet in een beslissend stadium komen. Tijdens de perscon ferentie enkele keren betogend, dat België zich onder de huidige omstan digheden een nieuwe crisis nauwe lijks kan veroorloven, antwoordde de CVP-voorzitter ontkennend op vragen, of het aftreden van de ka tholieke ministers uitgesloten is. Begin deze week werd het katho liek-liberale kabinet van prof. Eys kens hersteld, nadat koning Boude wijn het ontslag van de liberale mi nisters had geweigerd en het parle ment werd ontbonden. De CVP-voorzitter legde op zijn persconferentie vooral de nadruk op de gevolgen van het uitblijven der fiscale maatregelen, die in de „een heids wet" zijn vervat. Geschat wordt, dat hierdoor de Belgische schatkist per maand 450 miljoen frank zal der ven. Koningin Elizabeth en de hertog van Edingburgh zullen op vijf mei door paus Johannes in audiëntie worden ontvangen, zo is door de persdienst van het Buckingham pa leis bekendgemaakt. De audiëntie zal plaats vinden aan het einde van een staatsbezoek van de koningin en prins Philip aan Ita lië. Zij komen op twee mei in Rome aan. De laatste regerende Britse vorst, die een paus bezocht, was. ko ning George V in 1923. In 1952 brachten Elizabeth, die toen nog kroonprinses was, en prins Philip tijdens een particuliere reis door Italië een bezoek aan Paus Pius XII. Na het staatsbezoek zullen de vor stin en de prins nog particuliere be zoeken brengen aan Venetië, Floren ce, Milaan en Turijn, voordat zij op 9 mei per vliegtuig naar Engeland terugkeren. ANGLICAANSE VERTEGENWOORDIGER IN ROME De persdienst van de Anglicaanse Kerk heeft donderdag bekend ge maakt, dat kanunnik Bernard C. Pawley benoemd is tot vertegen woordiger van de Anglicaanse Kerk bij het secretariaat voor de eenheid van de christenen. Dit secretariaat, dat onder leiding staat van kardinaal Bea S.J., is een van de organen, die door paus Johannes in het leven zijn geroepen in verband met de voor bereiding van het komende Oecu menische Concilie. In de ajelopen nacht is op ge ringe afstand van de uitwatering bij Katwijk aan Zee in de mist de houten kotter Arnemuiden II, de „Vrouw Leentje" op een zandbank gestrand. Het scheepje, dat zeventien ton meet en dat in 1926 werd gebouwd, was onder de Nederlandse kust aan het vis sen op garnalen en platvis. Aan boord waren schipper-eigenrtir P. Meulemeester en nog drie op varenden. Men hoopte aanvan kelijk het scheepje, dat op de eerste zandbank was vastgelo pen, vanmorgen bij hoogwater op eigen kracht vlot te brengen, maar eer het hoogwater kwam was het reeds lek geslagen. De bemanning van 4 leden, t.w. schipper Meulemeester, twee zoons en een neef, gaf omstreeks half acht de wens te kennen van boord gehaald te worden. Van Katwijk aan Zee is toen de mo- torstrandreddingboot van de KNZHRM uitgevaren. Deze is er in geslaagd de vier man van boord te halen. Al hun bezittin gen hebben ze moeten achter laten. De kans dat het houten vaar tuigje nog kan worden geborgen is zeer gering, daar het steeds dieper in het zand wegzakt. Vanmiddag stak nog slechts mast en giek boven het water. Het scheepje is verzekerd. De bemanning is met het schip te dicht onder de kust ge komen. De oorzaak moet ge zocht worden in de mist en de duisternis. KORTE GOLF De 41-jarige vertegenwoordiger H. Timmerman uit Steenwijk is gis termorgen bij een botsing op de rijksweg ten noorden van Wolvega met zijn personenauto om het levpn gekomen. Het ongeluk geburde toen de heer Timmerman een voor hem rijdende personenauto volgde op 't moment, dat deze een andere per sonen-auto passeerde. Hij kwam daarbij in botsing met een uit tegen gestelde richting komende truck met oplegger. De auto werd tegen een boom geslingerd. Slechts met behulp van zagen kon het slachtoffer uit de wrakstukken worden gehaald. Korte tijd daarna is hij overleden. De heer Timmerman was gehuwd en vader van vijf kinderen. Volgens een Russische geleerde, bestaat het oppervlak van de maan uit een substantie, gelijkend op hard geworden schuim, en niet uit een dikke laag stof, zoals algemeen wordt aangenomen, aldus een bericht van Tass. Uit radiosignalen van de maan zou zijn gebleken, dat de schuim laag ruim een meter dik is. In de haven van La Plata is donderdag de 6.948 ton metende Ar gentijnse tankboot „Florentino Ameghino" ontploft en in tweeën gebroken. De eerste berichten ma ken melding van vier doden. Het schip was in reparatie en er was slechts een 20-tal arbeiders aan boord. De Philippijnse marine heeft twee schepen naar de wateren rond om het eiland Jolo gestuurd, waar de „Honey" door zeerovers wordt belaagd. De noodseinen van de „Honey" zijn in Singapore en Manilla opge vangen. Jolo is een van de zuidelijke eilanden van de Philippijnen. Een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag meegedeeld, dat president Soekarno een uitnodiging van president Kennedy heeft aan vaard om een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten. De Amerikaanse ambassadeur van de V.S. te Djakarta, Howard Jones, heeft donderdag de uitnodiging aan Soekarno overhandigd. Deze zal het bezoek aan de V.S. brengen tijdens een wereldreis, die half april zal be ginnen. De Franse marine heeft woensdag avond en donderdagochtend opnieuw twee in de Middellandse Zee varen de schepen aangehouden, de Engelse „West Breeze" (6.275 ton) en de Pa namese „Anastasia". De „Anastasia" mocht, na te zijn doorzocht, de reis vervolgen, het En gelse schip, op weg van Sjanghai naar Liverpool, werd geruime tijd vastgehouden en grondig doorzocht, maar kreeg daarna eveneens toe stemming de reis voort te zetten. Naar verluidt is het schip door communistisch China gecharterd. Vier jongelieden hebben don derdag te Londen een auto van prin ses Margaret en haar echtgenoot, Armstrong-Jones, gestolen. De po litie ontdekte de auto vier uur na de diefstal en zette een achtervolging in. De dieven moesten de strijd op geven, maar desondanks zagen drie van hen kans te ontkomen. Dit nnmmer bestaat uit 12 pagina's Zacht De Bilt, vrijdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: Een storm uit Frankrijk trok in de loop van de nacht naar de Noordzee. Bij het voorbijtrekken viel in ons land overal regen, in Limburg plaat selijk ongeveer 25 mm. De storing bracht ook een wijzi ging in de hoogtestroming boven West-Europa. Ons land komt nu in de komende dagen binnen de invloed sfeer van Oceaandepressies met aan houdende aanvoer van zachte Oceaan- lucht en af en toe wat regen. Het continentale hogedrukgebied verplaatste zich nu in de richting van Rusland. ZON- EN MAANSTANDEN 25 Febr.: zon op 07.36; onder 18.12: maan op 13.28; onder 04.35. H oogwaterstanden 25 Febr.: v.m. 12.05; n.m. KORRELTJE Elke grote tegenslag is een toets steen van het karakter. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Ook in België is het „lijmen" geblazen Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZF.N. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Ad verten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.--. Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1