VEILIGHEIDSRAAD PRAAT NOG DOOR OVER DE KONGO Voorstanders Toenadering in de Kongo zelf van Gizenga Vrij rustig in de Kongo Oude heer in dichte mist doodgereden Morgen wordt het jongste der konings kinderen, prinses Marijke, veertien jaar Doorgeven naar de Assemblée Ongeluk op een lanceerbasis Amerikaanse ruimteproef Dode en gewonde bij onbewaakte overwegen 3)e CoidóeSoiiAatil: Directeur: J. F. J. M KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15249 De Veiligheidsraad vaart ook in de mist Telefoon: Directie Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertentie* 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs 1059 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advertent 17 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50. BRUSSEL NAM WRAAK OP NASSER. Honderden Belgische studenten, ver ontwaardigd over de brandstichting in de Belgische ambassade in Cairo, hebben donderdagmiddag de ambas sade van de Verenigde Arabische Re publiek te Brussel met stenen beko geld. Enkele ruiten sneuvelden. De .Nasser aan de galg" joelende betogers werden door de politie op een afstand gehouden. Later braken ongeveer honderd studenten door het politiecordon. Zij renden, anti-Nasser leuzen schreeu wend, naar de achterzijde van het ambassadegebouw. Toen de politie de studenten met gummistokken begon terug te drin gen, braken schermutselingen uit. Op de komst van drie vrachtwagens met geweren bewapende gendarmes be gon de menigte, die inmiddels tot duizend was aangegroeid, zich te ver spreiden. De Veiligheidsraad heeft donderdagmiddag het debat over de situatie in Kongo en de Russische eis, dat Hammarskjoeld aftreedt, hervat. Om herhaling van de incidenten van woensdag te voorkomen waren 200 man van de New Yorkse politie bij het gebouw geposteerd. De afgevaar digden van twintig landen wonen, als niet stemhebbend lid, het debat in de Veiligheidsraad bij. Zoals bekend, heeft de Sowjet-Unie het aftreden van Hammarskjoeld ge ëist, het staken van de V.N.-operaties in Kongo binnen een maand, ver oordeling van en sancties tegen België en de arrestatie van Tsjombe en Moboetoe. Waarnemers achten het uitgesloten, dat de resolutie waarin deze voorstel len zijn vervat, wordt aangenomen Zij verwachten, dat de westelijke landen later zelf een resolutie zullen indienen. Zowel Hammarskjoeld als Zorin waren bij de opening van de vergadering aanwezig. Evenals de vorige dag ignoreerden zij elkaar volkomen. (foto: MAX KOOT) Koning Mohammed van Marokko heeft besloten, het bewind van An- toine Gizenga in Stanleystad te er kennen als de wettige regering van Kongo, zo is donderdag te Rabat be kend gemaakt. De voorlopige Algerijnse regering, die in Tunis is gevestigd, en het be wind van Fidel Castro hebben het zelfde besloten. Eerder was de regering in Stanley stad al erkend door Tsjecho-Slowa- kije, Mongolië, Roemenië, Zuid-Sla- vië, Ghana en Guinea. Communistisch China en andere landen van het com munistische blok hebben vorige maand al aangekondigd, dat zij tot erkenning zullen overgaan als de Afrikaanse staten zulks doen. Indo nesië is, naar verluidt, hetzelfde van plan. Ook Polen en Irak erkennen de re- gering-Gizenga als de wettige rege ring. Incidentele arrestaties In de Afrikaanse wijk van Leopold- stad zijn donderdag vele arrestaties verricht. De Kongolese eerste mi nister Ileo heeft verklaard, dat zijn regering krachtig zal optreden tegen ordeverstoorders. Ileo heeft in de slotbijeenkomst van de te Leopoldstad gehouden in leidende conferentie van Kongolese leiders Loemoemba's dood als tragisch beschreven. Hij sprak zich uit tegen alle gewelddaden en hij verzocht de aanwezigen een minuut stilte in acht te nemen ter nagedachtinis van Loe moemba. In de kathedraal van Loelceaburg is maandag een H. Mis van Requiem opgedragen voor de nagedachtenis van Loeboemba. Een aantal aanwe zige mannen verklaarden verschei dene dagen geen das te zullen dra gen als teken van rouw. President Tsjombe van Katanga is donderdag naar het 640 kilometer ten noord-westen van Elihabethstad gele gen Boekema gevlogen, om uit de eerste hand een indruk te krijgen van het offensief, dat zijn troepen in de afgelopen week tegen opstandige Baloeba's in Noord-Katanga hebben uitgevoerd. Europeanen gearresteerd. In Kalima, op 100 km ten noord oosten van Kindoe, zijn woensdag twaalf Europeanen, onder wie een vrouw en een kind, door Loemoem- bagezinde soldaten gearresteerd, ge slagen en naar een militair kamp ge bracht. Dit is donderdag meegedeeld door een woordvoerder van de VN. Na tussenkomst van Maleise soldaten van de Volkerenorganisatie werden de Europeanen weer vrijgelaten. De woordvoerder zei, dat de toestand in Kalima gespannen is en dat er nog meer arrestaties worden ver wacht. De V.N. maken zich ook zor gen over de toestand in Stanleystad en speciaal over het lot van de acht Belgische soldaten, die een maand ge- Zes personen zijn om het leven ge komen doordat donderdag in de om geving van Roswell, New-Mexico, een geweldige kraan ontplofte en neerstortte in een 58 meter diepe put, die werd gegraven voor het onder brengen van een intercontinentale raket van het type Atlas. Veertien man werden gewond, van wie twee levensgevaarlijk. Bij Roswell worden twaalf van der gelijke putten begraven, elders in de V.S. vjjf. leden werden gearresteerd. Deze soldaten hadden „per ongeluk" de grens tussen Roeanda-Oeroendi en de Kongolese provincie Kivoe over schreden. In Leoplodstad gaan voorts geruchten dat de aanhangers van Loemoemba, die daar in de afgelo pen weken zijn aangehouden, te rechtgesteld zijn. Dit zou kunnen lei den tot wraakneming in Stan' leystad. De Kongolese autoriteiten in Leo poldstad zouden voorts opdracht hebben gegeven om alle belangrijke aanhangers van Loemoemba in deze stad te arresteren. In de neger wijk van Leopoldstad zijn woensdagavond twee Belgische priesters aangevallen. Donderdag morgen vroeg werd nog een Belgische priester aangevallen. Hij moest naar een ziekenhuis gebracht worden. De aanhanger van Loemoemba, die hem had aangevallen, kon aangehouden worden. Zoals bekend zijn woensdag in Boekavoe 25 Europenanen op last van de provinciale autoriteiten van Kivoe gearresteerd. Zij werden ruw behandeld doch later weer in vrijheid gesteld. Op Wallops Island, Virginia, is gis termiddag een raket met een bal lon-satelliet gelanceerd. Doel van de proef was de samenstelling van de atmosfeer te bestuderen en te on derzoeken of de raket geschikt is voor operationele doeleinden. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft meegedeeld, dat de vier trappen van de, ,Scout"-raket naar behoren heb ben gefunctioneerd, maar dat niet be kend is of de ballon, die op een be paalde hoogte ook inderdaad is op geblazen, in een baan om de aarde is gekomen. Men weet ook niet waar de ballon zich bevindt. De ballon, vervaardigd van plastic en aluminium, heeft een diameter van 3.6 meter en weegt 6.8 kilo. Hij moest een baan beschrijven die mi nimaal 640 km en maximaal 2.240 km. van het aardoppervlak is verwij derd. De afgevaardigde van Guinee, Diallo Telli, verklaarde als niet- stemhebbend lid, dat generaal De Gaulle, koning Boudewijn, de Belgi sche regering, de leiders van de Na- vo, Kasavoeboe, Tsjombe, Moboetoe, Bomboko en Kalondji „persoonlijk" verantwoordelijk zijn voor de moord op Loemoemba! Ook Guinee wenst, dat Hammar skjoeld en zijn naaste medewerkers zullen aftreden. De afgevaardigde van Madagascar steunde daarentegen Hammarskjoeld volledig. De vertegenwoordiger van Mali, Abdoulaye Maiga, verklaarde echter categorisch, dat zijn land geen ver trouwen meer heeft in de secretaris generaal en dat zijn aftreden zal worden toegejuicht. De vertegen woordiger van Senegal, Soce Diop, stelde voor, de kwestie Kongo te ver wijzen naar de Algemene Vergade ring, die volgende maand de zitting hervat. Ook de vertegenwoordiger van Kameroen, Aimé N'thepe, stelde voor om alle besluiten op te schor ten tot de Algemene Vergadering weer bijeen zal komen. Hierna werd de vergadering ver daagd tot vrijdagmiddag half vijf, Nederlandse tijd. in Kongo en erkenning van de rege ring van de Loemoemba-aanhanger Gizenga. RAPPORT VERZOENINGSCOMMISSIE Terwijl achter de schermen van de Veiligheidsraad pogingen werden on dernomen om een compromis-reso lutie over de crisis in Kongo op te stellen, werd het nieuws bekend, dat de verzoeningscommissie der Ver. Naties voor Kongo een rapport aan Hammarskjoeld's advies-commissie voor Kongolese kwesties had gezon den, waarin zij zich uitsprak voor de oprichting van een federale rege ring in de Afrikaanse republiek. Naar verluidt wenst de commissie uitbreiding van de regering Ileo, die door president Kasavoeboe in het le ven werd geroepen. Deze regering zou moeten worden uitgebreid met leden van de andere Kongolese par tijen, met inbegrip van die welke door Loemoemba werd geleid. Ileo zou gunstig staan tegenover deze suggestie en de vooruitzichten voor een dergelijke regering zouden bemoedigend zijn. De commissie, die sedert enige tijd in Kongo is, zou besprekingen tus sen de Kongolese groeperingen onder bescherming der Ver. Naties hebben voorgesteld, alsmede de onmiddel lijke bijeenroeping van 't parlement en beëindiging van alle buitenlandse hulp, die niet via de Ver. Naties gaat. Het rapport is donderdag door de adviescommissie van Hammarskjoeld besproken. KONGOLESE STATENBOND AlberJ; Kalondji, die zich president van de autonome staat Zuid-Kasai noemt, en zijn eerste-minister Nga- loela hebben zich donderdag uitge sproken voor vorming van een Kon golese statenbond. In boodschappen aan president Kasavoeboe, premier Ileo, diens minister van buitenlandse zaken Bomboko, generaal Moboetoe en president Tsjombe van Katanga stellen zij voor, dat op korte termijn in Bakwanga, de hoofdstad van Zuid- Kasai, een constitutionele vergade ring bijeenkomt om een dergelijke statenbond in het leven te roepen. Een compromis-resolutie Naar verluidt zullen de Verenigde Arabische Republiek, Ceylon en Li beria heden, vrijdag, een resolutie indienen die vaag genoeg is om ver schillende zeer uiteenlopende stand punten te verenigen en de operatie der Ver. Naties in Kongo nieuw leven in te blazen. Er zou niet worden gerept over kwesties als de positie van Hammar skjoeld, ontwapening van de strijd krachten der verschillende groepe ringen, de buitenlandse inmenging De 84-jarige heer K. Alberts uit Oldebroek is gisteravond omstreeks half tien op de rijksstraatweg Amers- foort-Zwolle door een vrachtwagen gegrepen. Hij was op slag dood. De heer Alberts is door de dichte mist de weg kwijt geraakt en op de rij baan terecht gekomen. Op de rijksweg bij Kruiningen is vanmorgen de 41-jarige G. J. A. Si mons uit Oisterwijk door een ver keersongeluk om het leven gekomen. Bij het inhalen van een vrachtauto kwam hij in frontale botsing met een uit de tegenovergestelde richting ko mende vrachtauto. De heer Simons was gehuwd. Door de zeer dichte mist CRISIS IN DE V.N. f"\E WOEDENDE uitvallen van het rode blok tegen de secretaris-ge neraal van de UNO, Hammarskjoeld, zijn formeel wel gericht tegen hem persoonlijk, maar in feite gaat het niet om zijn persoon maar om de structuur van het secretariaat-gene raal. En misschien ligt het doelwit nog wel verder, n.l. de verlamming van het stelsel van collectieve veilig heid, dat zo moeizaam is opgebouwd en toch al een kasplantjesbestaan leidt. Het is dwaasheid te bewe- 0 ren, dat Hammarskjoeld door de wijze, waarop hij het op treden van de Verenigde Naties in de Kongo heeft geleid, verantwoor delijk is voor de betreurenswaardige moord op Loemoemba. Zijn troepen hebben dat niet kunnen verhinderen, ten eerste omdat zij te gering in aan tal waren (de landen, waarop hij een beroep deed, waren niet bepaald scheutig), en ten tweede omdat hij van de Veiligheidsraad een te be perkt mandaat meegekregen had; hij mocht zich n.l. niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Kongolezen. Maar Moskou kreeg van Tsjombe die overigens helemaal niet Rus- sisch-gezind is een prachtige kluif op z'n bord geschoven en is de moord op Loemoemba direct gaan uitbuiten om zijn offensief tegen het secreta riaat-generaal van de Ver. Naties nieuw leven in te blazen. Zoals men zich herinneren zal heeft Moskou al eerder aangedrongen op de instelling van een drievoudig secretariaat, be- staaande uit een vertegenwoordiger van het Westen, een vertegenwoordi ger van het communistische bink en een vertegenwoordiger van de neutra- listische staten. Deze drie zouden dan gezamenlijk de besluiten van de Verenigde Naties moeten uitvoeren. Het is duidelijk, dat er dan niets van terecht komt. Zolang Hammarskjoeld nog in func tie is, zal het niet gemakkelijk zijn om naast hem twee andere functio narissen aan te stellen, maar zodra Hammarskjoeld weggewerkt is, komt de kwestie van de structuur natuur lijk op de proppen en met behulp van de staten uit Afrika en Azië is er wellicht een meerderheid te kwe ken voor de verlangens van Moskou. Het Westen doorziet deze tactiek volkomen en denkt er niet aan, Ham marskjoeld te laten vallen. Een andere pijl op de boog van Moskou is de eis om de UNO-troe- pen uit de Kongo terug te trekken onder het voorwendsel dat zij daar toch niets kunnen uitrichten en al leen maar aanleiding geven tot vecht partijen en moorden. Ja, nog erger, zij verhinderen de totstandkoming van ordelijke verhoudingen in de Kongo, daar hun opdrachtgevers „la keien van het imperialisme" zijn en het kolonialisme willen handhaven. „Laat de Kongolezen hun eigen za ken regelen", zei Zorin. Waarop de Amerikaan Stevenson antwoorde: „Wilt u dan, dat de Kongolezen el kaar uitmoorden?" Daar zou het in derdaad wel eens op uit kunnen draaien, als de Verenigde Naties zich terugtrokken. Maar dan zou het niet alleen met de Kongolezen gedaan zijn, maar ook met het opkomende stelsel van collectieve veiligheid door middel van UNO-politietroepen. In de Kongo wordt thans de crisis van de Verenigde Natis uitgevoch ten. heeft de heer Simons de tegenlig ger waarschijnlijk niet tijdig waar genomen. Gistermiddag is de 34-jarige J. Verhoeve, toen hij met paard en wa gen de onbewaakte overweg in de Molenstraat te Beilen wilde passeren, door de juist aankomende trein over reden en op slag gedood. Het paard bleef ongedeerd; de wagen werd vol komen vernield. Het slachtoffer, patiënt van de „Beileroord" te Beilen, heeft vermoe delijk door de dichte mist de trein niet zien aankomen. Omstreeks twaalf uur is tussen Varsseveld en Aalten een personen auto op de niet beveiligde overweg aan de Veen weg gegrepen door een trein. De bestuurder van de auto werd ernstig gewond. De wagen en de automatische koppeling van het trein stel werden zwaar beschadigd. Het treinverkeer had twintig minuten vertraging. Tussen Twello en Apeldoorn is om streeks kwart over een op een niet beveiligde overweg in de Holthoven- seweg een vrachtauto gegrepen door een trein. De bestuurder van de vrachtauto kreeg een shock. Het baanvak werd ongeveer een half uur versperd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Minder mist De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mee: Het omvangrijke hogedrukgebied boven Europa weet zich onvermin derd te handhaven. Het is ook in de hogere luchtlagen aanwezig. De pe riode met uitzonderlijk zacht weer wordt daardoor nog met enkele da gen verlengd, temeer omdat er een nieuw hogedrukgebied uit de richting van de Azoren komende, met het Europese hogedrukgebied in verbin ding komt bij de Golf van Biscaje. Het front tussen beide druksystemen is van weinig betekenis. Het uitge breide mistgebied boven West-Euro pa is niet in omvang afgenomen, maar de mistlaag reikt niet hoog meer, waardoor de zon op vele plaatsen in staat is de mist overdag te doen op lossen. In de zachte lucht bereiken de temperaturen waarden van omen nabij de 15 graden, maar waar de mist zich overdag handhaaft blijft 't kwik bij ongeveer 7 graden steken. Morgen komt er iets meer wind uit zuidelijke richtingen. ZON- EN MAANSTANDEN 18 Febr,: zon op 07.50; onder 17.59; maan op 09.25; onder 22.17. Hoogivaterstanden 18 Febr.: v.m. 5.38; n.m. 5.54. Mevrouw Jacqueline Kennedy ging met haar dochtertje Caroline samen op de foto, en voor deze gelegenheid kregen de poppen van Caroline een ereplaatsje. KORRELTJE Het is beter een pleziertje dan een vriend prys te geven.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1