UIT DE OMGEVING WIE WEET.... DE BRONZEN ADELAAR SPORT Langspeelplaten WEET U HET OOK NIET VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT FAG1NA 11 LISSE ONTWIKKELINGSAVOND EN JAARVERGADERING BOND VOOR HET GEZIN Onder voorzitterschap van de heer C. Strik vond donderdagavond in het K.A.B.-gebouw de jaarvergadering plaats van de Bond voor het Gezin, welke werd voorafgegaan door een causerie door rector Raadsgelders uit Den Haag, die kwam spreken over het onderwerp „Levenskeuze". Ondanks de zeer dichte mist wilde rector Raadsgelders de leden niet teleurstellen en was blij dat hij heel huids was aangekomen. Levenskeuze wil eigenlijk zeggen; de richting welke de jongemensen willen kie zen, wanneer zij in het volle leven komen te staan. De hulp van de ouders is in deze levensperiode een zeer grote vereiste. Kinderen wor den tegenwoordig opgevoed om een diploma te halen, men houdt in het geheel geen rekening of het kind er wel capabel voor is. Hier zit een groot gevaar in. De godsdienstige vorming wordt vandaag de dag door diverse dingen bedreigd. Vroeger ging men dikwijls naar de kerk, tegenwoordig wordt het lof overgeslagen, omdat men naar de televisie moet kijken. Het kind moet aan de ouders kunnen zien dat het geloof iets doet. De ouders moe ten hierin het voorbeeld blijven ge ven. Ook wat betreft de priesterroe ping. Na de pauze vertoonde rector Raadsgelders een filmpje over de betekenis van het priesterschap. Hierna ging men over tot de jaar vergadering en deelde de heer Strik de aanwezigen mede, dat er morgen (vrijdag) een jongeren-conferentie zal worden gegeven voor de jeugd van 16 tot 25 jaar. Uit het jaarver slag van de penningmeester bleek, dat de ontwikkelingsavonden over het algemeen zeer slecht worden be zocht. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat er een ba tig saldo was van 207,41 dit is ruim 100.meer dan vorig jaar. In de rondvraag werd door een lid het idee geopperd de ontwikkelings avonden samen te laten vallen of te combineren met die van de K.A.B. of middenstandsvereniging, hetgeen door het bestuur in overweging zal worden genomen. Ook werd het idee geopperd een speciale avond te be leggen uitsluitend voor de dames. Ook hieraan zal gevolg worden ge geven. Jongeren-conferenties Onder auspiciën van de interparochiële jeugdraad wordt vrijdag (heden avond dus) des avonds te 7.30 uur in het K.A.B.-gebouw, de eerste van de vier jongerenconf eren ties gehouden. Kapelaan W. J. de Graaff uit Am sterdam, moderator van een lyceum, zal een inleiding houden met als ti tel: „Mensen in nood". De overige conferenties zullen plaatsvinden op 24 febr. a.s. en 3 en 10 maart, even eens in het K.A.B.-gebouw. NOORDWIJKERHOUT RIJNLANDSE BLOEMKWEKERS BIJEEN In hotel Van der Geest hielden donderdagmiddag de bloemkwekers- leden van de LTB, kring Rijnland 'n LEIDSE BILJART BOND Uitslagen van gespeelde competitie wedstrijden: le klas A: De SpijkerbakDe Caram- bolé 6-2, UVSTOG 4-4, Rijnegom't Noorden 5-3, De Vriendschap't Cen trum 6-2. le klas B: 't Spoortje—DVH 6-2, De Morschpoort't Zuid 6-2, De Poort v. Cleef—De Spijkerbak 2 2-6, DOS 2—De Heul 4-4. 2e klas: De Carambolé 2DVS 6-2, De Morschpoort 2De Vriendschap 2 8-0, De ZijlpoortDDE 4-4. 3e klas: 't Spoortje 2Rijnegom 2 2-6, DVH 2—UVS 2 4-4, TOP 3—DOS 3 2-6, De Zijlpoort 2DVS 2 4-4. 4e klas: Poort v. Cleef 2De Heul 3 4-4, De Morschpoort 3De Sport 4-4, De Vriendschap 3De Carambolé 3 8-0, De Spijkerbak 4—TOG 2 4-4. 5e klas: Rijnegom 3De Zijlpoort 3 6-2, UVS 3—De Vriendschap 4 2-6, 't Centrum 3—TOP 4 6-2, De Carambolé 4't Noorden 2 8-0. 66e klas: De Zijlpoort 4De Spijker bak 6 3-5, UVS 4De Morschpoort 5 2-6, De Heul 4—DVS 4 2-6, DVH 3—'t Cen trum 4 4-4, 't Spoortje 3TOP 5 4-4. bijeenkomst, waarop onder meer het woord is gevoerd door de heer J. Liemburg, hoofdassistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. Voorzitter H. Kuipers uit Oegst- geest betreurde in zijn openings woord de wel bijzonder slechte op komst van de leden. Wat de resul taten van het afgelopen jaar in de kringen der bloemkwekers betreft meende de heer Kuipers, dat deze in financieel opzicht gunstig genoemd kunnen worden. De heer Liemburg van de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst hield 'n inleiding over het forceren van bol gewassen met de hyacinthen en iris sen. Spr. gaf een uitgebreide uiteen zetting over de genomen proeven met opgave van alle gegevens wat de temperatuur enz. betreft, tenein de de bloei te vervroegen. De meeste proeven op de proef tuin worden genomen met tulpen en narcissen. De laatste tijd houden wij ons aldus de inleider ook bezig met jonge hyacinthen, welke zeer geschikt zijn voor preparatie en waarbij een zeer goede bloem wordt verkregen. Spr. ging wat dieper in op de platsteelbehandeling vooral met de broei voor Kerstmis. Aan de hand van prachtige dia's werd het gesprokene nog eens extra onderstreept. Opmerkelijk was bij de meeste getoonde tulpenrassen de gunstige resultaten van één week 34 graden. Het is steeds weer boeiend om de resultaten van deze proeven, welke op de proeftuin te Lisse wor den behaald, te zien. Na de verto ning der dia's werden talrijke vra gen gesteld, welke allen een ruime beantwoording kregen. Opdracht aan Noordwijkerhoutse firma De firma Gebr. den Elzen, alhier kreeg van de dienst van ge meentewerken te Weesp namens b. en w. aldaar de opdracht tot het on derhouden van alle platsoenen in die gemeente gedurende 1961. NOORDWIJK VERGAD7KING KON. MIJ v. TUINBOUW EN PLANTKUNDE BEOORDEELDE „HUISBROEI" Het was gisteravond op de maan delijkse bijeenkomst van de Kon. Mij. voor Tuinonuw en Plantkunde in „Het Hof van Holland" compleet voorjaar door een 20-tal inzendin gen bloembollen van de verplichte „huisbroei" van de leden, terwijl de heren Gebr. Zandwijk als vrije in zending een pracht collectie tulpen en bijgoed hadden opgesteld. Hier bij zagen wij uitmuntende broeiproe- ven van Crocussen, Iris reticulata, Scilla's en Blauwe Druifjes en te recht had de jury bestaande uit de heren Jos de Mooij, Jac. de Mooij en C. Lindhout aan deze collectie een 10 met lof toegekend. Door ontstentenis van de voorz. werd deze bijeenkomst gepresideerd door de heer H. Schipper, die bij opening zijn genoegen uitsprak over de grote opkomst en hierbij bijzon der welkom heette mevr. dr. Orth, de spreekster voor deze avond. Inge komen was een mededeling van de West-Friese Flora, die haar tentoon stelling houdt van 21-25 februari in Bovenkarspel. De voorz. kon een be zoek ten zeerste aanbevelen en deed tevens de suggestie in het bestuur te overwegen volgend jaar een ex cursie naar deze tentoonstelling te organiseren. Door het hoofdbestuur was als voogd van de afd. aangewe zen de heer P. W. A. Swalen uit Den Haag. Een tweetal nieuwe leden konden worden geïnstalleerd. De uitslag van de inzendingen huisbroei v/as 1. mevr. Bloemberg 25'/2 p. (wis selbeker), 2. mevr. Gravendaal 24'/° p., 3. J. Passchier 23 3/4 p., 4. H. Rijnbeek 22'/ï p., 5. F. Barnhoorn 21 p., 6. H. Schipper 20 3/4 p., 7. mevr. Duindam 20V* p., mevr. Ohms 2OV2 p., 8. mej. Gravendaai I8V2 p., 9. A. C. Lindhout 18 p. Hierna verkreeg mevr. dr. Orth het woord voor haar causerie „Jaar getijde in Nederland", toegelicht met een serie kleurendia's, opgeno men in eigen land in de verschillen de jaargetijden. Deze dia's gaven overduidelijk de schoonheid in de natuur, die men in eigen land kan ontdekken, weer. Voor het puntenstelsel verkregen Berg Smit 10, H. Schipper 8 en F. Barnhoorn 7 punten. In de bestuurs vergadering was reeds besproken de voorj aars-excursie en in principe vastgesteld in de tweede helft van mei een tocht naar Brabant, met als hoofddoel Den Bosch. Een afgerond programma zal op de maartverga dering worden uitgebracht. Deze vergadering werd vastgesteld op 9 maart, waarop als spr. zal optreden de heer Deelder, die zal spreken over houtgewas en de inrichting van het Staatsbosbeheer. SJC KRIJGT 3e SPEELVELD Het bestuur van SJC kan binnen kort overgaan tot het inrichten van een derde speelveld. Voor een ge deelte is hiermede de kwestie van de „veldnood" opgelost. Met de weten schap, dat SJC tot nog toe haar 25 elftallen moest laten spelen op twee velden, kan men zich indenken dat deze toestand onhoudbaar was. Het nieuwe veld ligt aan de achterkant van het sportpark en sluit hierbij direct aan. De ouderen zullen wel weten dat SJC in het eerste jaar van de oprichting, in afwachting van de totstandkoming van het sportpark, reeds op dit veld heeft gespeeld. Bij de vele verbeteringen die in de laat ste jaren reeds zijn aangebracht, is dit een verdere stap in de goede richting. Het wachten is nu nog op (een) weldoener(s) voor een nieu we kleedgelegenheid, een behoor lijke cantine, eenteveel om op te noemen, om datgene aan onze ka tholieke jeugd te kunnen bieden, wat zij in een gezonde sportbeoefe ning kan vinden. VOORHOUT Vijf jubilarissen (40 jaar) in intieme kring gehuldigd Het was gisteren zowel voor de directie als voor het personeel van de Bloembollenexport en kwekerij firma C. Colijn en Zonen, Jacoba v. Beierenweg alhier, een bijzondere dag. Niet minder dan vijf leden van het personeel, die 40 jaar lang bij voornoemde firma werkzaam waren, t.w. de heren J. J. Bel, Boerhaave- straat 17; Ant. Does, Jac. v. Beieren weg 36; Joh. v. Leeuwen, Jac. v. Beierenweg 45; L. Zwetsloot, Heren straat (allen te Voorhout) en C. v. d. Tang, Wilhelminastraat, Noord- wijk, herdachten in intieme kring dit jubileum. Nadat deze vijf jubilarissen door het personeel waren gecomplimen teerd, werd op het kantoor een kopje koffie gedronken. Medegedeeld werd dat in verband met verschillende omstandigheden, dit feit meer of ficieel herdacht zal worden op een latere datum. V.V.V.-Voorhout hield jaarlijkse contactavond In café „De Bonte Koe" hield de VVV Voorhout haar jaarlijkse con tactavond .De voorzitter betreurde de slechte opkomst. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de ere-voorzitter, burgemeester P. M. F. Smolders, en tot wethouder C. Prins. Hij memoreerde nog de vreugdevolle dag van het bezoek van onze koningin. Dit was van grote propagandistische waarde geweest voor Voorhout. Hoewel alles was geprobeerd om meer leden te winnen heeft dit nog maar weinig resultaat gehad. De meesten zien blijkbaar het nut van een VVV nog niet in. De notulen en het goed verzorgde jaarverslag had den de vole aandacht. De financiën waren goed beheerd. Een contributieverhoging voor be drijven en voor hen die kamers ver huren kan op den duur niet uit blijven. Burgemeester Smolders, die grote belangstelling heeft voor de VW, was verheugd over de grote activiteit van de vereniging. Hij vond, dat Voorhout, hoewel klein, toch fijn naar voren was ge treden bij het bezoek van de ko ningin. Hij betreurde, dat er nog maar zo weinigen lid zijn van de VVV. Hij deed dan ook een beroep op alle be langhebbenden, zich aan te sluiten. Ook deed spr. de verheugende me dedeling dat bij het gemeentebestuur een verzoek was binnengekomen tot aankoop van grond in het Overbos voor de bouw van een hotel-restau rant. Voorlopig nog niet zo groot, voor 16 bedden. Na de pauze werden enige inte ressante films vertoond, welwillend afgestaan door de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer. WASSENAAR Reserve-politic hield vaardigheids- rit. Voor de derde keer is donder dagavond voor de leden van de Was- senaarse reserve-politie een vaardig- heidsrit georganiseerd: een puzzle- rit gecombineerd met een aantal op gaven, die de opmerkingsgave en de wetskennis van de reservisten op de proef stelden. Er was nl. onderweg een aantal overtredingen geënsce neerd, die door de deelnemers moes ten worden opgespoord. In de Lang straat bijvoorbeeld stond een auto verkeerd geparkeerd. In do School straat werd in een slijterij sterke drank na sluitingstijd verkocht aan een jongen beneden de 16 jaar, op de Oostdorperweg was een kruide nier „in overtreding" omdat hij nog klanten in de winkel had en boven dien een niet-gejjkt gewicht ge bruikte. Op een stille plek in Rijksdorp speelde een adspirant-agent van po litie voor inbreker. Hij had een lad der tegen een gevel geplaatst en hield zich daar op verdachte wijze op. En als hij werd aangehouden probeerde hij nog een valse naam op te geven. Zo zat deze vaardig- heidsrit vol voetangels en klemmen, afgezien nog van de problemen en probleempjes, die de routebeschrij ving de deelnemers stelde. De wisselbeker, die voor de derde keer werd uitgeloofd, werd gewon nen door R. Boverhof, die 0 straf- punten behaalde. Op de tweede plaats eindigde J. Markestein met 11 strafpunten. A. J. P. v. d. Ham werd derde met 24 strafpunten, op de voet gevolgd door J. Gordijn met 25 straf punten. De heer S. v. d. Bent, voorzitter van de plaatselijke commissie voor de reservepolitie reikte de prijzen uit en dankte namens de deelnemers de heer P. Zwanenburg, die met zijn assistenten deze rit had voorbereid. Propagandist stak gelden in eigen zak. De Wassenaarse recherche heeft vorige week een 30-jarige Ha genaar gearresteerd, die in dienst was van een particulier instituut. De man bekende, in de laatste 2 jaren een bedrag van ongeveer 5000. dat hij ten behoeve van het instituut incasseerde, te eigen bate te hebben aangewend. De oplichting werd in verschillende gemeenten gepleegd. De man is voor de Officier van Jus titie geleid. Twee kleine brandjes. Woens dagavond werd de brandweer twee keer gealarmeerd voor kleine brand jes. In Aubergne de Kieviet werd een schoorsteenbrand gemeld. Ge bleken is, dat roetaanslag was gaan branden. De brandweer raagde de schoorsteen schoon. Dezelfde avond rukte de brand weer uit naar restaurant Bijhorst, waar op de eerste etage brand was ontstaan in een papieren tafelbedek king, vermoedelijk doordat een kaars was omgevallen of een sigaret naast de asbak terecht gekomen was. De eigenaar van het restaurant wist met behulp van een schuimblusser het vuur te doven, zodat de schade be perkt bleef en de brandweer niet be hoefde op te treden. Onderlinge Gymwedstrijden. De R.K. Sportvereniging „Snel en Le nig" heeft onlangs de onderlinge gymnastiekwedstrijd gehouden. De volgende winnaars kregen 'n prijs. Jongens Pius X school: 1. Hans Remmerswaal; 2. Otto Remmerswaal, 3. Herman Boel. Jongens St. Willibrordusschool: 1. Jan Kroon; 2. Gerard Looyenstyn; 3. Paul Beyersbergen. Jongens St. Jan Baptistenschool: 1. Pieter Nederhof; 2. Frans Houdyk; 3. Marcel de Mey. Meisjes afd. A: 1. Tineke v. Steen, 2. Elsje Stijnman, 3. Anneke Kroon. Meisjes afd. B: 1. Netty Paarde- koper, 2. Maria v. d. Barselaar, 3. Ria Looyensteyn. Meisjes afd. C: 1. Jeanne Pieterse, 2. Gerda Wisse, 3. Roos van Steen. De wisselbeker voor de beste meis jes-turnster ging naar Jeanne Pie terse. Geboren. Dennis Anthonius, zn v. A. Muller en E. Duran; Helena Pe- tronella Elisabeth Maria, dr van P. S. Hoekstra en E. T. van Buuren; Jean Antoine, zn van D. Moser en C. Minosa; Joséphine Willemina Maria, dr van T. J. C. de Ruyter; Maria Johanna Theresia, dr v. J. J. Schro der en T. M. Tap; Theodorus Johan nes Joseph, zn van T. J. M. van der Velde en T. M. Paanakker. Ondertrouwd. R. Wynants (Düs- seldorf) en S. G. M. J. de Boer; A. Lie vaart (Rozenburg) en G. P. Ro denburg; P. E. v. d. Mark en M. C. Mechelse; A. v. d. Tempel en D. W. Warnaar. Gehuwd. P. J. C. l'Ami en G. J. Laarman; J. J. Brakenhoff met S. A. Zomer; J. L. v. d. Krogt en A. M. E. Braun. Overleden: Maria Louisa Joanna Köhlen, 58 jr, geh. gew. met J. L. Voorham; Jacoba Vrijenhoek, 71 jr geh. met S. de Bloois; Margaretha Maria Drabbe 43 jr. geh. met J. P. Th. van Hulst; Cornelis van Wijk, 55 jr.; Willem Alexander Koller 67 jr; Hendrik Johannes Albertus Jan sen 92 jr.; Hendrik Vogelaar 75 jr. De N.V. GeïllustreerdeP res bracht in haar Margriet-Discotheek een vier tal nieuwe langspeelplaten uit in het klassieke genre. Het zijn alombekende werken, welke de muziekliefhebber goed in het gehoor liggen. Brönislaw Gimpel speelt met het Radio Orkest Baden-Baden o.Lv. Rolf Reinhardt het Concert voor viool en orkest in D gr. t. opus 36 van Peter Tchaikoys- ky. Het Concert voor piano en or kest nr. 2 in C kl. t. opus 18 van Serge Rachmaninow wordt uitgevoerd door het Pro Musica Orkest te We nen, dirigent Harold Byrns met so listische medewerking van Orazio Frugoni. Beethoven's Vijfde Piano concert in Es gr. t. opus 73 horen we in een uitvoering van het Pro Mu sica Orkest. München, o.l.v. GeThard Hoffman, solist Walter Gschwindt. Op de laatste plaat staat de Symfo nie nr. 5 in e kl. t. opus 95 (Uit Dc Nieuwe Wereld) van Dvorak, ge speeld door het Bamberg Sympho- nie Orkest, dirigent Heinrich Holl- reiser. Hoewel de orkesten niet van wereldnaam zijn en ook de solisten niet tot de „groten der aarde" gere kend worden is het ten gehore ge brachte van zeer behoorlijke kwa liteit. De in een der platen voorko mende technische onvolkomenheid kunnen we niet op rekening van de uitvoerenden schrijven. Al met al een begerenswaardige aanvulling voor ve ler platenverzameling. Klaverjastelling. G. v. d. K. stelt een vraag over de klaverjastelling. Antwoord: Uw voorbeeld van kla verjastelling is juist. Als de spelers van partij A en de spelers van partij B in de voorlaatste spel beiden on der 1500 stonden en in het laatste spel beiden boven 1500 gekomen zijn, wint de partij die in 't laatste spel „op nam" en niet beet ging. Het kan dus inderdaad voorkomen, dat de winnen de spelers minder punten boven ge komen zijn dan de verliezende partij. Er wordt (weinig) wel gespeeld, dat ook het verschil in punten afgere kend wordt in welk geval de hoogste score natuurlijk van de lagere wint, doch waarbij de partijwinnaar best de lagere score kan zijn. Op het winnen van de partij, staat dan ook een tevoren afgesproken premie, die dus in het laatste voorbeeld aan de geval A inkomen Loon 3300 Verwervingsk. 100 3200 1000 4200 215 spelers met de lagere score partij - winnaars) toevalt. Bij het z.g. wedstrijdklaver jassen wordt als regel slechts van elke spe ler opgeteld, hoeveel punten hij over één speelzitting (meestal met 3 ver schillende partners) gemaakt heeft. Het „winnen" of „verliezen" van een „partij" is daarbij dan minder be langrijk. Als ik meer verdien? Hoeveel moet ik betalen als ik 1000.meer verdien en hoeveel als ik ƒ2000.— meer verdien met zelfstandig werk?, vraagt J. W. M. D. Met de premies van de sociale ver zekeringen vloeien enige bijtellingen en aftrekkingen van uw belastbaar inkomen uit. Als regel zullen deze el kaar ongeveer compenseren; aange nomen wordt, dat het in dit geval zo is. Tevens wordt aangenomen dat u ongehuwd bent. geval B 3300 100 3200 2000 5200 215 Bijverdiensten Betaalde premie A.O.W. Belastbaar inkomen 3985 Verschuldigde Inkomstenbelasting (tarief 1960) 463.— Reeds ingehouden loohbelasting 381. te verwachten aanslag inkomstenbelasting 704.— 381. 323. bewerkt door J. A. DE HELDER-SCHERPENHUYSEN 59 Ook generaal Michel is gevallen. Dan kan de golf niet langer voortwoeden want tegenover haar staat een on doordringbare muur van levende mannen, die vechten voor de eer van Engeland en die grimmig be sloten hebben hun leven duur te ver kopen. Zij zullen zich tot de laatste man verdedigen. De Franse gelederen zijn verbro ken. Generaal Michel geeft vlak voor hij sneuvelt bevel de gelede ren te herstellen. Hij had een bajo- netaanval moeten bevelen om die rode muur te breken. Verwarring begint zich van zijn troep meester te maken, nu hij ge vallen is. Opeens zijn alle bevelen met elkaar in tegenspraak. En ver weg op de heuvels van Frichemont tekenen de eerste rijen Pruisische bajonetten zich tegen de ondergaan de zon af. Wellington heeft hen gezien. Blü- cher is eindelijk gekomen! Nog één laatste krachtsinspanning, nog één reusachtige, bovenmenselijke wor steling en het einde is in zicht. Hij geeft het bevel tot de grote aanval. „Vooruit, jongens", roept kolonel Saltoun zijn brigade toe, „nu is het onze beurt". Met hun koppen naar beneden vliegen de Britten vooruit. De ja gers zijn al uiteen gedreven, maar achter de jagers, tegenover de bri gade van Maitland, nadert de Oude Garde. En nog riepen zij „Vive l'Em- pereur!" De Engelsen stormen vooruit, ter wijl Blücher's kanonnen al bulde ren. Dan begint de slachting, want de Oude Garde gaat toch in vastaan- ecngesloten eskadrons vooruit. De bronzen adelaars op hun mutsen schitteren in de gouden stralen van de ondergaande zon. Zo naderen zij het dodelijke vuur; zij vallen als ko ren voor de zeis. Zij weten, dat dit het begin van het einde is. Misschien kan het hun niet schelen nog lan ger te leven, als hun keizer geen keizer meer is. Maar nu brandt het geschut van Blücher vlak achter hen los. Zijn colonnes winnen meer en meer veld; van alle kanten woedt er een ha gelbui van kogels om hun bont mutsen. Maar de oude bromberen aarzelen niet. Zij gaan voorwaarts, recht op het kruisvuur van de Britse kanonnen af. Velen roepen nog: „Vive l'Empereur!", maar anderen schreeuwen al: „Wij zijn verraden! Sauve qui peut! Red wat er te red den valt!" De Pruisen zijn achter hen; de Engelsen vallen hen van voren aan en een paniek maakt zich van hen meester. „Sauve qui peut", klinkt het nu telkens langs de rand van het pla teau. En de klanken planten zich voort langs de helling tot in het dal waar Reille's troepen en een regi ment kurassiers en nog drie batal jons jagers zich gereed maken, dc aanval te ondersteunen. Reille en zijn infanterie staan stil en luisteren; de kurassiers staken hun opmars en terwijl op de top van het plateau de grenadiers van Donzelet, de brigade van Kempt en Lambert, aanvallen en sneuvelen, verbreidt het gerucht zich overal: „Wij zijn verraden! Sauve qui peut!" Een paniek maakt zich van de jon gere mannen meester. Zij keren met hun paarden naar het dal terug. Een overhaaste vlucht begint, de paniek neemt toe. De Engelsen aan de ene en de Pruisen aande andere kant: „Sauve qui peut!" Ney is bijna niet te herkennen tussen zijn mannen. Zijn gezicht is koolzwart van het kruit; hij heeft geen steek, geen epauletten en zijn zwaard is gebroken. Woede en bit terheid klinkt in zijn schorre stem, als hij het gedemoraliseerde leger beveelt hij vervloekt het en hij waarschuwt het. „Wacht tenminste om te zien, hoe een maarschalk van Frankrijk sneu velt op het veld van eer" roept hij. Maar de stem van deze zelfde man nen bij Moskou naar de overwin ning voerde, heeft nu zijn macht verloren. De mannen roepen: „Vive Ney!" maar zij vluchten. De vlucht wordt algemeen. De cavallerie komt achter hen aan. Alles, wat hindert, wordt achtergelaten, rechts en links neer gesmeten. La Haye Sainte is ont ruimd, Hougomont, Papelotte, Plan- cenoit zijn verlaten. In de bossen en Veertigduizend man cavallerie. in- op de velden zijn vluchtende man- fanterie, artillerie, zijn nu alle uil- nen en hoort men het geluid van de putting vergeten en vliegen vooruil, hollende paarden. heuvel op heuvel af. Alleen de Oude Garde is onwan kelbaar. Terwijl om hen heen alles uiteengedreven en vernield is, ver dwenen als sneeuw voor de zon, gaan zij voort. Zij tonen een sublie me volharding en een minachting voor de dood. Eén voor één worden hun colonnes verwoest en nu zijn er geen andere om hen te vervangen. Tegen de nacht vormen de overwini- naars van Jena en Austerlitz voor het laatst een carré om de bronzen adelaar al klinkt heel in de verte de kreet „Sauve qui peut!" de bron zen adelaar wordt tot het laatst be schermd tegen de grijpende handen van de vijand. Zij sneuvelen tot de laatste man. De Oude Garde heeft opgehouden te bestaan. Dan rijdt Wellington naar de rand van h.t plateau en staat voor de dappere Britse troepen. Hij zwaait zijn hoed hoog in de lucht. En van links en rechts komen zij opdagen, Engelsen, Hannoveranen, Belgen, Brunswijkers om het terug trekkende leger, dat al verslagen is, een laatste slag toe te brengen. V. Op de weg naar Genappe rijdt Na poleon eenzaam een veld op en stapt af. Hij is enige tijd meegesleept door de stroom, die in panische angst links en rechts gevlucht is. Hij draagt een grijze jas en een oude steek. Naast zijn paard loopt hij naar Wa terloo terug als een slaapwandelaar, die een droombeeld volgt! Zware grijze wolkenbanken jagen door de lucht en verduisteren het koude maanlicht, dat met zijn stra len dit verlaten slagveld beschijnt. Hij hoort hoe zijn grote leger hals over kop vlucht. De Pruisen op hun hielen en hij hoort het gekerm van de duizenden gewonden. Bij de boer derij van la Belle Alliance hebben Wellington en Blücher elkaar ge vonden en de hand gedrukt. Maar de slaapwandelaar loopt naast zijn witte paard verder en kijkt naar de horizon in de verte, waar de rode gloed van smeulende branden een onheilspellend licht over de heuvels werpt. Hij loopt verder. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11