Demonstraties tegen Belgen De dood van Loemoemba Marcel Nivard reeds de eerste dag van vermissing gestorven IVAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES Kennedy over Kongo Zonsverduistering waargenomen per raket lekker en gezond DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De dood kwam snel en onverwacht VN-functionarissen in Leopoldstad hebben medegedeeld, dat dinsdag, in Boekavoe, in de provincie Kivoe, 25 Europeanen zijn gearresteerd door Loemoemba-gezinde troepen. En kelen werden ruw behandeld en één van hen moest voor behandeling in een ziekenhuis worden opgenomen. De overigen werden later vrijgela ten. In Loeloeaburg in de Kongolese provincie Kasai is maandagavond een Belg door een Loemoemba-aanhan- ger gedood. Een Portugees, met wie hij zat te kaarten, werd gewond. In de buurt van de stad is een Belgische priester afgeranseld. Er is in Loe loeaburg een uitgaansverbod van 19 tot 7 uur afgekondigd. In verschillende steden is het ook gisteren tot demonstaties gekomen. Woensdag is voor de Belgische am bassade in Warschau opnieuw een heftige demonstratie uit protest tegen de moord op Loemoemba gehouden. Een menigte van ca. 300 woedende demonstranten, onder wie enkele Afrikanen, verzamelden zich voor 't gebouw, waar zware schade werd aangericht. De betogers wierpen de ruiten in en joelden „moordenaars". Een groep van ongeveer twaalf demonstranten, waarschijnlijk studenten forceerde de deur, vernielde het interieur en stak op straat hopen documenten uit de ambassade in brand. Zij wierpen in het gebouw met inkt. Speciale, gehelmde, oproerpolitie, die in de na bijheid van de ambassade was gesta tioneerd, kwam niet tussenbeide. De anonieme tip, die een rechercheur van de Rotterdamse zedenpolitie dinsdagavond kreeg en die nog geen uur later, zoals bekend, leidde tot de lugubere ontdekking van het lijkje van de 8-jarige Marcel Nivard in een poldersloot te Bergschenhoek, is tot nu toe anoniem gebleven. Daar de tip gever van zeer groot belang wordt geacht voor het verdere onderzoek heeft de kinder- en zedenpolitie van Rotterdam de man verzocht zich in verbin ding te stellen met de opsporingsambtenaren. Met één Van Nelle's .Afternoon* theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie! Mimiilllllllll Onderzoek na anonieme tip in volle gang In het bewuste telefoongesprek had de man beloofd zo spoedig mo gelijk naar het hoofdbureau te ko men. Dit is tot nu toe nog niet ge beurd. Maandagavond had de tipge ver, toen hij met zijn vrouw over de Provinciale weg nr. 19 reed, gezien, hoe een man een groot pak uit een geparkeerde Mercedes haalde en in de sloot schoof. Dinsdagavond belde hij nerveus op. Nog geen uur later werd het lijkje ontdekt. Men heeft practisch niet hoeven te zoeken. Op de aangegeven plaats stak een armpje van het vermoorde jongetje uit de sloot omhoog. Wurging? Dr. Zeldenrust, gerechtelijk patho loog-anatoom heeft nog dezelfde nacht sectie verricht op het stoffe lijk overschot. Vast is komen te staan, dat het jongetje do.*-i is se dert de dag van de verdwijning. Spo ren in het halsje wijzen op wurging of een poging tot wurgir.g. Het kind zal zich waarschijnlijk nog verzet hebben, want alle knopen waren van zijn blousje afgerukt. Het is niet ze ker of het kind door wurging om het leven is gekomen. Men acht het ook niet uitgesloten dat het kind in bewusteloze toestand in de sloot is gelegd. Men heeft nu de sloot afgedamd om rechercheurs gelegenheid te ge ven de sloot af te zoeken naar „stille getuigen" van het drama. Het onder- Advertentie). Afrikaanse studenten voor de Bel gische ambassade, die door een grote politiemacht werd bewaakt. De Belgische ambassade in Moskou de muren nog besmeurd met inkt en de vensters met karton afgesloten werd gisteren de gehele dag be- President Kennedy heef woens- zocht door de delegaties van fabrie- dagavond op een door de televisie ken en kantoren, die protesten tegen "!tB"OI>de,n, persconferentie ver- de moord op Loemoemba overhan- klaard, dat het de plicht van de V. S. dieden en andere leden van de V. N. zou Naar schatting 3.000 studenten te verzetten tegen iedere Z°"'Y"Se^Xttcn"11 „Toneeld® hebben de ruiten van de Belgische eenzijdige interventie in Kongo. „geofysische raketten gelanceerd, legatie iTlW inswooid Het «I dle warer. ""gerust met apparaten touww^d mef inktpotten bekogfld Hij zei ernstig bezorgd te zijn over t^£S.De» en met afbeeldinigen van Loemoem- wat een dreiging schijnt te zijn van automated* „geo- ba beplakt. in Kongo met de belangrijkste wes telijke bondgenoten van de Verenig de Staten is voorafgegaan. Bij dit overleg kwam men tot de conclusie dat een krachtig standpunt noodza kelijk en strategisch mogelijk is. Ge- 00 hoopt wordt, dat door een krachtige zeek in deze zaak wordt niet gevoerd houding de Sowjet-Unie ervan wordt door de Rijkspolitie var. Bergschen- weerhouden, eenzijdig in te grijpen, hoek. Op het bureau van de Rotter- damse kinder- en zedenpolitie heeft men 10 rechercheurs geheel vrij ge maakt om deze moordzaak tot klaar heid te brengen. De postcornmandant van Bergschenhoek is tijdelijk gede tacheerd bij de Rotterdamse politie. De Rotterdamse politie heeft ver zocht, dat getuigen van de gebeurte nissen op de weg in Bergschenhoek, In de Sowjet-Unie zjjn tijdens de l" irutuorHniciorinn ..n» 3vei, zich in verbinding stellen met het hoofdbureau van politie te Rot terdam (tel. 11.40.00, toestel 106 of 166). Onder de 72 slachtoffers van de verschrikkelijke vliegramp met de Boeing 707 van de Sabena bij Brussel bevindt zich de 17 mensen sterke Ameri kaanse kunstrijdploeg, welke op weg was naar Praag voor de wereldkam pioenschappen kunstschaatsen. Overwogen zou worden in verband hier mee de wereldkampioenschappen af te gelasten. Deze dramatische foto toont de ploeg op het vliegveld Idlewild bij New York voor het vliegtuig, waarin zij even later vertrok en bij Brussel verongelukte. AMBASSADES VERNIELD OPBRENGST VAN HART TOT HART-AKT1E 1.610.500,— De Van Hart tot Hart-aktie, ge- eenzijdige interventie in de binnen- fysische stations" tot op grotr hoog landse aangelegenheden van Kongo. te» waarna de stations werden losge- „Ik kan moeilijk geloven, dat een laten en een el^ktro-mechanisch ap- regering werkelijk van plan zou kun- paraat in werking werd gesteld voor nen zijn een dergelijke gevaarlijke de automatische oriëntatie van het houden ten gunste van de Stichtm- en onverantwoordelijke stap te on- station in de ruimte. De stations ble- §enT,?e'j5'en*JaaJ Laboratorium van dernemen. Niettemin acht ik het be- ven gestabiliseerd gedurende hun Bloedtranrfusiediienst van het Ne- langrijk dat er geen misverstand be- vlucht in de schaduw van de maan. derlandsche Roode Kruis en het Sa- staat omtrent het standpunt van de Dit was voor het eerst, dat de corona fPP1 Beerschoten (Lijders aan V. S. in een dergelijk geval. van de zon en de verschijnselen in Oogtuberculose) heeft een brutobe- Indien de V. N. Kongo zouden ver- de bovenste lagen van de atmosfeer <*ra4> opgebracht van ruim 1 miljoen laten zou dit e enramp zjjn". gedurende een zonsverduistering door zesn°nderdtienduizend gulden. - - - De 5 woonhuizen werden tijdens een radio-uitzenidng van The Ram blers gisteravond bekendgemaakt. Het betreffen de navolgende serie- letters en nummers: A 307058 - B 68404 - C 240388 - D 94711 en E In Cairo. De Belgische ambassade in Cairo, waarvoor zich in de loop van de mid dag duizenden betogers verzamelden, is geheel vernield. De ambassadeur, en de leden van zijn staf hebben een toevlucht gezocht in de Canadese ambassade. Dikke rookwolken kwamen door de kapotgegooide ramen naar buiten. Sommige demonstranten gingen met brandende fakkels in het gebouw rond. Ook in de Amerikaanse ambassade in Cairo werd brand gesticht. Van 't Amerikaanse voorlichtingscentrum werden de ruiten vernield. Twee auto's van Amerikaanse diplomaten gingen in vlammen op. Bij de Belgische ambassade trad de politie tegen de betogers op. Voor zo ver bekend is niemand gewond. In Kartoem, de hoofdstad van Soe dan, hebben dinsdagavond duizen den Soedanezen gedemonstreerd. Taxi's voerden zwarte vlaggen als teken van rouw over de dood van Loemoemba. In Accra demonstreerden ca. 3.000 Ghanezen achtereenvolgens voor de Amerikaanse ambassade en het kan toor van de Ver. Naties. Een vlag van de volkerenorganisatie werd ver scheurd. Naar schatting duizend studenten, die spandoeken meevoerden met „Hammarskjoeld aan de galg" en „de Ver. Naties zijn verantwoordelijk" trokken gistermiddag door het cen trum van Casablanca. In Parijs demonstreerden ca. 500 Dr. Pieters, directeur van de ge- Aan de president werd gevraagd een gestabiliseerd station werden ge neeskundige dienst van Katanga, of hij bereid zou zijn Amer. troepen observeerd. heeft tegenover de correspondenten naar Kongo te sturen, indien er De door de instrumenten van de Elisabethstad van het dagblad „The een tekort komt aan troepen voor stations verkregen gegevens werden J°haiinesburg verklaard, het V. N.-opperbevel in Kongo. Hij radio-telemetrisch naar de aarde D n 94/1000 n 04711 «n r zelf het overüjdenscertificaat van antwoordde hoopvol gezind te zijn overgebracht, de foto's van de corona SLft?nriwinnaii hïett Loemoemba te hebben getekend. Hij dat de huidige miek van de en d. spectogrammen kwamen per SpJ? kon geen mededelingen doen over taris-generaal om de troepen voor- parachute naar beneden. b« deorgamsatorgmneld, infll^TT.^TuAf^ hIVh namelijk uit Azië en Afrika te be- Ook z«n voor, tijdens en na de nL d€ heer P' Tams. Beyerlandsestr. EVuï!?.f. trekken succes zal hebben. zonsverduistering meteorologische ra- De „New York Times" meldt van- ketten gelanceerd voor waarnemin- daag dat aan president Kennedy's gen betreffende het effect van de zon- verklaringen over de Kongo een nestralen op de temperatuur van de zorgvuldig overleg over de toestand lucht en dergelijke. te constateren. Er bestaat geen en kele twijfel omtrent de identiteit van Loemoemba. Dr. Pieters sprak tenslotte de ge ruchten tegen, volgens welke Loe moemba in de nacht na zijn aan komst in Elisabethstad, nu drie we ken geleden, om het leven zou zijn gebracht Het Zuidslavische persbureau Tan- jug heeft uit Leopoldstad gemeld, dat Loemoemba in Katanga door een Belgische kapitein zou zijn doodge schoten. President Tsjombe heeft in een verklaring voor de pers meegedeeld, geen internationale commissie van onderzoek naar de dood van Loe moemba te zullen ontvangen. De re gering van Katanga zou echter geen bezwaar hebben tegen journalisten, die de omstandigheden waaronder Loemoemba de dood vond, willen onderzoeken. De naam van het dorp, waar zijn lichaam werd gevonden, zal hun echter niet worden meege deeld, aldus Tsjombe. CHINA EIST BHOETAN OP Het Indische blad „Indian Express" 3 te Schiedam. Trekkingslijsten, waarop 5005 prijzen (en hoofdprij zen) zijn aangegeven zullen op alle verkoopadressen ter inzage worden gelegd van 22 februari 1961 af. LANDBOUWSCHAP LEGT BESLAG OP BOERDERUEN Zeven landbouwers in en bij Hoo- geveen hebben aanzegging gekregen dat binnenkort tot verkoop van him boerderij zal worden overgegaan, omdat zij weigeren de wettelijke hef fing van het landbouwschap te be talen. Enkele maanden geleden heeft het landbouwschap beslag laten leggen op de melkgelden van de betrokken landbouwers. In de gevallen waar dit niet mo gelijk was is thans beslag gelegd op (Advertentie), de boerderij. SCHEEPJE IN DE MIST AANGEVAREN. Ter hoogte van detweede petroleum haven bij Vlaardingen is vannacht de binnenvaarttanker „Vlieland" van de Verenigde Tankrederij na een aan zegt uit betrouwbare bron te hebben varing gezonken. De vier opvaren- vernomen, dat China aanspraak den werden gered. De „Vlieland" is maakt op het koninkrijk Bhoetan, in de dikke mist in aanvaring geko- aangezien dit deel van Tibet zou uit- men met het Duitse vrachtschip maken. China zou bereid zijn Bhoe- „Treuenfeld", waarschijnlijk door- tans „regionale autonomie' 'te eer- dat de radar van het%mkertje dat biedigen op voorwaarde, dat het de ongeveer 450 ton meet uitgevallen politieke en economische banden met was- De juiste ligging van het wrak, India verbreekt. dat geheel onder yater is verdwenen, is niet bekend, maar de scheepvaart ondervindt geen hinder. Relletjes in de Veiligheidsraad BERGING VAN DE „ANGELINA 99 De berging van de Westduitse kustvaarder „Angelina", die tien dagen geleden op Texel is gestrand, vordert goed. De helft van de lading, die bestond uit 5000 balen rijst en chemicaliën, is met behulp van van een drag line en een vrachtauto gelost. Als de lading gelost is, zal de sleepboot „Simson" trachten 't schip vlot te trekken. Opdracht voor prof. Glasbergen Gedeputeerde Staten van Noord Holland stellen Provinciale Staten voor aan prof. dr. W. Glasbergen, directeur van het Instituut voor prae- en protohistorie te Amsterdam, op dracht te geven een lijst samen te stellen van te beschermen archeolo gische monumenten in die provincie. De opdracht zal dan worden ver leend naar aanleiding van een mel ding van prof. Glasbergen zelf, dat hij het noodzakelijk acht de grafheu- velnecropool te Zwaagdijk in West- Friesland zo spoedig mogelijk op zulk een lijst te plaatsen. VRUSPRRAAK IN UTRECHTSE SCHROOT AFFAIRE. Het gerechtshof te Arnhem heeft de heren W. en J. van D., directeu ren van de Alcu-metaal n.v. te Utrecht, vrijgesproken van de hun ten laste gelegde fraude bij het smel ten van projectielhulzen ten behoeve van het directoraat materieel land macht. Het gerechtshof te Arnhem achtte het tenlaste gelegd niet bewezen. De bevelen tot gevangenneming van ver dachten en tot het doen van een Naar aanleiding van de dood van Loemoemba is woensdag in de vergader- borgstorting als voorwaarde voor hun zaal van de Veiligheidsraad in New York een betoging gehouden, waarbij verblijf op vrije voeten zijn ingetrok- 21 personen zijn gewond. De foto toont negers en blanken in gevecht in een ken- van de gangen van het gebouw.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7