Ongedwongen sfeer bij het koninklijk bezoek aan de Bollenstreek Industrie schonk bedrag voor beschutte werkplaats HILLEGOM: Bloembollenforum NOORDWIJKERHOUT: Zilveren bollenkist LISSE: Openbare les over tulpenstengelaaltje aanwezigen waren o.m. - behalve de Leidenaars in Bra bantse klokkengietern DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „werkbezoek" aan de bollenstreek was hiermee ten einde, doch vóór de terugkeer naar Soestdijk, bracht de koningin nog een kort bezoek aan het in de nabijheid van Treslong ge legen Chr. bejaardencentrum. wm. m i ii LINIA HfNTHOlHUïTS Te pen hoest en Keelpijn Uitwerking frappant (Advertentie) LANDELIJKE CONTACTRAAD VOOR BEDRIJFSECONOMIE Het Nederlands Episcopaat heeft zijn goedkeuring gegeven aan de op richting van een landelijke contact- raad voor het bedrijfsapostolaat. De oprichting van deze raad was nodig geworden gezien de uitbreiding van het bedrijfsapostolaat over ons ge hele land. Secretaris van de Landelijke Con- tactraad is hoofdaalmoezenier C. F. A. Geraets, Zeestraat 92 te Bever wijk, telefoon 02510-4575 en 5459. De contactraad bestaat op dit ogenblik nog geheel uit priesters. Het ligt echter in de bedoeling om later ook leken in dit orgaan op te nemen. De deken van Leiden heeft gistermiddag in het Noord-Bra bantse dorp Asten in het bedrijf van de firma Eysbouts het gie ten van de nituwe luid klok van de Lodewijkskerk en de grootste klok \an het nieuwe carillon in de toren van de kerk gezegend. Over ruim een maand kan men in Leiden al beginnen met het monteren van dit zestien klok ken omvattende carillon, dat in Leiden een oude traditie her steld. Het carillon wordt voor zien van een manuaal en van een ponsband waarop verschil lende melodieën gezet kunnen worden. Op de foto zegent de deken de vorm, terwijl arbei ders van Eysbouts haar vol gie ten met vloeibaar brons van ruim 1000 graden Celsius. Links van de deken, kapelaan C. A J. Netten. Op de achter grond de heer en mevrouw Van der Heijden. (Foto De Leidse Courant) (Voor verslag zie pagina 3). ZOEKT U een GOUDEN ARMBAND voor 70.en 100. of ƒ300.— en ƒ400.—? v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het Grote keuze in alle prijzen. Het was de koningin j (nog) niet! Door een misverstand raakte ir. Lisse, na her bezoek aan het laboratorium, de autu waarin de Leidse pers broederlijk (en zus terlijk) vereend de koninklijke bollenstreektocht meemaakte, uit de colonne. Het gevolg daarvan was dat wij - dat wil zeggen bovengenoemde Leidse pers - eerder dan de koningin bij Tres long in Hillegom arriveerden en aldus gelegenheid kregen de aankomst van hare majesteit af te wachten. langs een aantal grinnekende en ironisch nijgende fotografen betraden wij de hal van het Hil- legomse bollenpaleis, waar wij werden opgevangen door een breed lachende Tom Lodewjjk, die ons naar de voor ons gere serveerde plaatsen loodste. De grote schare in de zaal stond bij ons binnentreden in afwachting kaarsrecht. Nadat wij, niets vermoedend, onze plaats hadden ingenomen, klonk er een stem: „Het was een misverstand, dames en heren", waarna de staande menigte we derom een zittende houding aan nam. Wat bleek? Dat een al te ijve rig man (of vrouw, wie zal het zeggen) onze grote, glimmend- zwarte Leidse auto voor Harer Majesteits wagen had aange zien Maar het was de koningin niet. Wij echter, wisten van de prins écht geen kwaad. Beplanting van paleistuin in het najaar Alle foto's van het koninklijk be zoek aan de bollenstreek zijn van Foto Van der Horst, met uitzon dering van die met het diamanten bruidspaar VANP). In de burgerzaal van het raadhuis te Noordwijkerhout bood burgemeester P. M. M. v. d. Weijden koningin Juliana het geschenk van de zeven ge meenten aan: het zilveren model van een bollenkist. Met de aanvaarding van dit geschenk gaf H.M. tevens toestemming tot de beplanting van een der paleistuinen met bloembollen. Drs. A. G. F. Slootweg gaf een „openbare les" over de bestrijding van het beruchte tulpestengelaaltje, welke verhandeling door de koningin met grote belangstelling werd ge volgd. Zij stelde aan drs. Slootweg nog enkele vragen over het onder werp, bezichtigde een aantal micro scopische preparaten en voorts een grote maquette van de laboratorium gebouwen. Het bezoek duurde drie kwartier en om even vier uur vertrok het ge zelschap weer; als laatste in de rij der zeven gemeenten was zo langza merhand de beurt aan Hillegom ge komen. Onderweg naar deze gemeente bracht de koningin echter nog een kort bezoek aan een diamanten Zó zag de koningin vanaf het bordes van het raadhuis een deel van de Noordwijkerhoutse hope des vaderlands. besturen moeten Uw wens eer biedigen. Wèl zouden wij er prijs op stellen Uw toestemming te ver krijgen om in de loop van dit najaar in een van Uw paleistui nen een bollenbeplanting te mo gen aanbrengen. Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Rijnsburg, Voorhout en Noordwijkerhout de aan wezige loco-burgemeesters kun nen zulks getuigen zijn garant voor de kwaliteit der bollen en het vakkundig poten. De gemeentebesturen vleien zich met de hoop, dat hun ver zoek zal worden toegestaan en wel door de aanvaarding door Uwe Majesteit van dit kleine zil veren model van de originele kisten, waarin de bollen plegen te worden verzonden". De koningin aanvaardde het kistje en we mogen dus aannemen, dat zij daarmee toestemming gaf tot een be planting van een der paleistuinen met bloembollen. Onder leiding van dirigent Jan Postma zongen de zangverenigingen „Rokazano" en „Concordia" geza menlijk het „Domine salvam fac Re- Even later dan was vastgesteld kwam de koninklijke stoet bij restau rant „Treslong" in Hillegom aan. Vele inwoners waren daar op de been en juichten de vorstelijke bezoekers hartelijk toe. Voor het gebouw was plaats ingeruimd voor een groot aan tal bejaarden en invaliden. Na het gebruikelijke ceremonieel van begroeting door de burgemeester en voorstelling van de daarvoor in aanmerking komende personen, nam de koningin plaats in het midden van de geheel gevulde zaal, tegenover een klein podium. In Treslong werd thee geserveerd. In Treslong waren ook de burgemees ters van de gemeenten Lisse, Sassen heim, Rijnsburg, Voorhout, Noord- wijk, Noordwijkerhout en Oegstgeest, allen met hun echtgenoten, weer aan wezig, alsmede de voorzitters van de afdelingen van de Kon. Alg. Vereni ging van Bloembollencultuur, de voorzitters van de groepen van deze vereniging, de voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren en de voorzitters van de landengroepen van die bond, de voorzitters van de Commissie onpersoonlijke reclame, de KVOB Bloembollenstreek, verte genwoordigers van werknemers, de voorzitter van de Bond van detail- bloemenhandelaren en van de Rivib, de directeur van de veiling Hobaho uit Lisse, de voorzitter van het be stuur van de HBG-veiling en van de Hillegomse Beurscommissie en de voorzitter van „Theorie en Praktijk". Onder leiding van de heer T. Lode- wijk uit Hillegom werd een door hem geschreven „forum" gehouden, dat in de vorm van een samenspraak was gegoten, en waarin een „leek" op bollengebied door „vakmensen" over verschillende problemen werd inge licht. Hieraan namen deel mevrouw E. van Waveren-Kullberg (echtge note van een bollenexporteur), P. G Zeegers (kweker-exporteur), J. Bijlo (kweker) en P. A. van Saase (ex porteur) Het forum eindigde met de aanbieding van een bloemstuk aan H.M. de Koningin door de gezamen lijke leden van het forum. De koningin heeft zich vervolgens nog met enkele vertegenwoordigers uit het bloembollenbedrijf onderhou den. Tot slot sprak de burgemeester van Hillegom, jhf. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, mede namens zijn collega's, een dankwoord. Het officiële gedeelte van dit Na het bezoek aan Sassenheim, waarover wij in ons blad van gisteren reeds uitvoerig konden berichten, was Noordwijkerhout aan de beurt om de koningin binnen de gemeente grenzen te ontvangen. Voordien was echter nog in de aula van Sikkens' Lakfabrieken te Sas senheim door drs. Mees, als voorzitter van de Kring Bedrijven Bloembollen streek, aan HJV1. een chèque aange boden, groot vijf mille, te bestem men voor „een nader aan te geven doel. Het bedrag zal besteed worden aan de nieuwe Beschutte Werkplaats, die in Sassenheim zal worden ge bouwd. Wethouder J. C. Schrama, voorzit ter van de Stichting Beschutte Werk plaats, dankte de koningin en gaf een korte uiteenzetting over de noodzaak van een nieuw gebouw. „We zitten te springen om ruimte", aldus de heer Schrama, „maar in Nederland gaat alles helaas niet zo gemakkelijk. We wachten nog op twee goedkeuringen, waaronder de rijksgoedkeuring, om tot de bouw te kunnen overgaan." De koningin en de genodigden maakten, nadat een aperitief was ge bruikt, een korte rendgang langs de verschillende afdelingen van de fa brieken, alvorens zich naar de kan tine te begeven voor de lunch. Even als alle anderen ontving H.M. hier een knipkaart voor de kantine. Zij bediende zichzelf aan het buffet, waarna de buffetjuffrouw de kaart knipte. Ongedwongen zette de ko ningin zich aan een der tafeltjes en onderhield zich met haar tafelgeno ten. Aan een tweetal andere tafeltjes sprak zij eveneens met enkele perso neelsleden. De lunch bestond uit be legde sneedjes brood, een zalmslaatje en fruit. Op weg naar Noordwijkerhout reed de stoet langzaam door de vrolijk be- vlagde Hoofdstraat van Sassenheim. Ook hier weer hetzelfde beeld als in de andere plaatsen: veel vlaggen, veel met oranje getooide mensen, ryen schoolkinderen en ter hoogte van het raadhuis een erewacht van verkeers- brigadiertjes, die him „spiegelei" presenteerden. ,Ook in Noordwijkerhout wapperde van vele huizen de driekleur en wa ren in sommige straten versieringen van vlaggedoek aangebracht. Langs de weg naar het raadhuis stond een stralend bruidje naast een even stra lende bruidegom de stoet af te wach ten en zij ontvingen van de koning in in het voorbijgaan een extra har telijke groet. Bij Krophollers raadhuis was het een drukte van belang. Honderden schoolkinderen zongen hier de vorst- De koningin neemt bij het verlaten van het laboratorium voor bloembol- lenonderzoek te Lisse afscheid van de hoogbejaarde prof. dr. E. van Slogteren. in, die op het bordes had plaats ge nomen, een welkomstlied toe, waar na ..St. Jeanne d'Arc" een fikse mars blies. In de fraaie burgerzaal bood burgemeester P. M. M. van der Weij den, namens de zeven gemeenten de koningin het zilveren model van een bollen-exportkist aan. In het kistje, dat een scharnierend deksel heeft en dus als doosje dienst kan doen, staat aan de zijkant gegraveerd „Product of Holland". Op het deksel is een plaatje gemonteerd, dat de vorm van een label heeft en waarop de inscriptie: „Gemeenten Bloembollenstreek, 14.2. 1961". „Zodra Uw bezoek aan de bloembollenstreek bekend werd" aldus burgemeester Van der Weijden, namen de 7 gemeenten, welke U vandaag bezoekt, zich voor U een herinneringsgeschenk aan te bieden. Van bevoegde zijde werd ech ter vernomen, dat U bij Uw werkbezoeken liever geen ca deaus ontvangt. Hoe ongaarne (in dit geval) ook, de gemeente- ginam nostram". H.M. complimen teerde de dirigent en uitte tegenover de zangers en zangeressen haar be wondering voor de uitvoering. Aan het einde van haar bezoek aan Noord wijkerhout, dat tot rond drie uur duurde, luisterde de koningin, staan de op het bordes, nog naar het lied „Onze driekleur", gezongen door de kinderen. „De Harpe Davids" speel de het Wilhelmus. Via de Brink reed de stoet naar de Langelaan en de 's-Gravendamseweg, om over Piet Gijzenbrug naar Lisse te gaan, waar het laboratorium voor bloembollenonderzoek werd bezocht. (Advertentie) In het Laboratorium voor Bloem- bruidspaar, welk bezoek niet in het bollenonderzoek werd de koningin, officiële programma stond vermeld nadat verschillende genodigden ook en een min of meer particulier ka- hier aan H.M. waren voorgesteld, 'dXdb welkom geheten door de directeur, prof. dr. J. Ph. v. d. Want. Onder de T beide wethouders en de raadsleden - c J de professoren dr. E. van Slogteren, oud-directeur van het laboratorium, en W. F. Eysvogel, rector-magnificus van de Landbouwhogeschool in Wa- geningen, waarvan het laboratorium te Lisse, voor een groot deel gebouwd „door het vak" en later aan het rijk overgedragen, deel uitmaakt. Prof. Van der Want gaf in het kort een overzicht van de werkzaamheden van dit laboratorium. In de demon stratiezaal, waar de ontvangst van de koningin plaats had, hielden een tweetal vrouwelijke laboranten zich bezig met microscopisch onderzoek.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7