MOSKOU BREEKT MET SECR.-GEN. HAMMARSKJOELD UNO moet zich uit Kongo terugtrekken Betogingen tegen Belgische ambassades Boeing van de Sabena verongelukt De moord op Loemoemba wordt uitgebuit Ook betogingen in Amsterdam Alle inzittenden omgekomen Opstandelingen in Indonesië S)e ftzidóeSouAa/nt KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15247 Moskou op het (koude) oorlogspad Directeur: J. F. J. M KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.— Advertent. 17 ct p. m.m„ Telefoontjes f 1.50. De Sowjet-regering verbreekt alle betrekkingen met Hammarskjoeld en zal hem niet langer erkennen als functionaris van de Verenigde Naties. De Russische regering verklaart zich bereid de „wettige regering van Gi- zenga" te steunen. De Russische regering beschuldigt België ervan de anti-kolonialistische resolutie van de Verenigde Naties te hebben geschonden en eist sancties tegen België. De regering eist voorts, aldus een dinsdag uitgegeven regeringsverklaring, dat binnen één maand een einde wordt gemaakt aan het optreden van de Verenigde Naties in Kongo en dat alle buitenlandse troepen uit Kongo worden teruggetrokken om de Kongolezen de gelegenheid te geven zelf te beslissen over hun binnenlandse aangelegenheden. Alle militaire eenheden en de gendarmerie van Tsjombe, de regeringsleider van Katanga, en Moboetoe, de bevelhebber van de strijdkrachten van de Kongolese regering, moeten zonder verwijl worden ontwapend. Ook alle Belgische militairen en burgers daar moeten dadelijk worden ont wapend en over de grens worden gezet. De strijdkrachten die op grond van een beslissing van de Veiligheidsraad in Kongo zijn, moeten dadelijk de „beulen van de kolonisators", president Tsjombe van Katanga en de Kongolese opperbevelhebber, generaal Moboe toe, in hechtenis nemen, zodat een rechtbank hen kan berechten. Hammarskjoeld dient afgezet te worden als secretaris-generaal, omdat hij deelnemer aan en organisator van de vergeldingsmaatregelen tegen voor aanstaande staatslieden van de Kongolese republiek is geweest. Deze maat regelen hebben de naam van de Verenigde Naties bezoedeld. De Russische regering zal geen betrekkingen met Hammarskjoeld meer onderhouden en hem niet meer erkennen als ambtenaar van de Verenigde Naties, aldus de regeringsverklaring. Vandaag Veiligheidsraad bijeen VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN De Veiligheidsraad komt woens dagmorgen half elf plaatselijke tijd (half vijf 's middags Ned. tijd) bij een ter bespreking van de crisis in Kongo, zulks op verzoek van de Rus sische permanente vertegenwoordi ger bij de Ver. Naties, de vice-minis ter van buit^ilandse zaken Zorin. Naar verluidt zou Zorin een zo spoedig mogelijke bijeenkomst van de Veiligheidsraad hebben gevraagd, om gelegenheid te hebben de Russi sche eis, dat binnen een maand een einde wordt gemaakt aan het V.N.- optreden in Kongo, aan de raad voor te leggen. Hammarskjoeld is onmiddellijk op de hoogte gesteld van de verklaring van de Sow jet-regering. Het was Chroesjtsjef, die vorig jaar herfst, toen hij de zitting van de Algemene Vergadering bijwoonde, de aanval tegen Hammarskjoeld in zette. Het hoofd van de Sowj et-dele gatie bij de Ver. Naties, de onder minister van buitenlandse zaken Zorin, heeft sindsdien voortdurend aanvallen ondernomen. De Russische regeringsverklaring wordt beschouwd als een verscher ping van de pogingen om Hammar skjoeld tot aftreden te dwingen. Toen de Sowj et-premier hem vorig jaar onomwonden verzocht af te tre den, weigerde Hammarskjoeld, zeg gend, dat de kleine naties hem no dig hadden. Maar waarnemers in New York zijn van mening, dat thans meerdere kleine landen niet meer zo geneigd zijn de secretaris-generaal te verdedigen. Hammarskjoeld wordt op de zelfde manier weggewerkt als Trygve Lie. In 1952 besloten de Sowjet-Unie en de communistische landen de toen malige secretaris-generaal eenvou dig te ignoreren, met als gevolg dat de activiteit van de Ver. Naties ge heel werd verlamd. Trygve Lie was toen verplicht af te treden. INTERNATIONALE TOESTAND VERSLECHTERD Diplomatieke kringen in Londen menen, dat de internationale toe stand door de verklaring van de Sowjetregering aanzienlijk slechter is geworden. De Sowjet-Unie schijnt er op aan te sturen de wereld in twee vijandig tegenover elkaar staan de groepen te verdelen, van voor- en tegenstanders van Hammarskjoeld, in plaats van te streven naar ont spanning. De Sowjet-regering meent kenne lijk, dat de alom betreurde dood van Loemoemba nuttig is in het kader van de politiek om de Afro-Aziati- sche landen tegen het westen te mo biliseren. Dit kan de ondergang van de Verenigde Naties betekenen en de kleine landen geheel uitleveren aan de macht van de grote mogend heden. Deze jongste ontwikkeling wordt in het bijzonder betreurd, omdat de hoop op toenadering tussen Moskou en de nieuwe regering in Washington groter scheen dan gedurende het laatste jaar van de koude oorlog het geval is geweest. Men vreest, dat de Sowjet-Unie de Verenigde Naties willen uitschake len om zichzelf met Afrika bezig te houden. De Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties, Adlai Stevenson, heeft verklaard, dat door de recente gebeurtenissen in Kongo de volke renorganisatie zelf in gevaar is ge komen. De Ver. Staten zullen Ham marskjoeld echter blijven steunen. NEDERLAND STEUNT HAMMARSKJOELD Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft, gevraagd naar commentaar op de verklaring van de Sowjet-regering over Ham marskjoeld, gezegd dat de regering deze hernieuwde aanval op de heer Hammarskjoeld betreurt. De secre taris-generaal geniet het volle ver trouwen van de Nederlandse rege ring". „De door Rusland gestelde eisen zouden er op kunnen wijzen, dat Rusland niet het ware belang van de Kongolezen nastreeft, doch eigen po litieke doeleinden." In Moskou, Belgrado, Rome, We nen, Londen, Bombay, New Delhi, Damascus, Cairt en Kartoem heb ben dinsdag duizenden voor de Bel gische diplomatieke missies gede monstreerd uit protest tegen de moord op Loemoemba. In Moskou trokken achtereenvol gens studenten uit Afrikaanse en Aziatische landen, Russische studen ten en ten slotte Russische arbeiders, in totaal naar schatting 6.000 perso nen, langs de Belgische ambassade. De studenten wierpen de ruiten in en staken een auto van een lid van de ambassadestaf in brand. Ook el ders in de Sowjet-Unie zijn talrijke protestbijeenkomsten gehouden. In Belgrado bestormden honder den betogers, voornamelijk studen ten, de ambassade en richtten daar verwoestingen aan. De politie, geas sisteerd door de brandweer, slaagde er niet in hen tegen te houden. De bestorming was voorafgegaan door een meeting op een der grote plei nen van de stad, waar volgens het Zuidslavische persagentschap Tan- Het laatste vervoermiddel van Loemoemba „bij leven"? Koningin Juliana bedient zichzelf aan het buffet van de Sikkens-kantine te Sassenheim voor de lunch. Naast de koningin ir. A. van Driel, directeur van de Sikkens- Groep. Achter de koningin mr. J. Klaasesz en de burge meester van Sassenheim, J. baron van Knobelsdorff. joeg 30.000 personen aan deelna men. Volgens een officiële verklaring zijn bij de demonstraties in Belgrado 45 politiemannen en brandweerlie den gewond. Vijf-en-twintig van hen zijn in een ziekenhuis opgenomen, onder wie 17 met ernstige verwon dingen. Bovendien hebben nog 35 burgers om medische hulp gevraagd. In de verklaring wordt voorts me degedeeld, dat de politie van traan- gasbommen gebruik heeft gemaakt om te trachten te beletten dat de demonstranten de Belgische ambas sade aanvielen. Ook in Serajevo, Ljubljana, Rije- ka, Skoplje, Nis en Novisad werden bijeenkomsten gehouden die door tienduizenden werden bijgewoond. Ook bij de Franse ambassade in Belgrado werden door voor een on afhankelijk Algerië demonstrerende betogers de ruiten ingegooid. Te New Delhi wierpen Afrikaanse studenten de ruiten van de Belgi sche ambassade in met rot fruit en bedorven eieren. In ,de Syrische hoofdstad Damas cus had een demonstratie van dui zenden studenten een ordelijk ver loop. In Cairo daarentegen werd een groep van ongeveer honderd stu denten, die zich bij de Belgische am bassade had verzameld, uiteenge jaagd. In Kartoem eisten voor de Belgi sche ambassade demonstrerende stu denten verbreking van de diploma tieke betrekkingen met België. In Wenen schilderden jongelui het woord „moordenaars" op de muren van het Belgische ambassadegebouw. Ca. 120 jongeren legden voor de deur een krans voor Loemoemba neer. In Kopenhagen demonstreerde een honderdtal personen met fakkels voor de Belgische ambassade. De be toging had een rustig verloop. Ook bij een demonstratie in Oslo, waar aan ca. 200 studenten deelnamen, deden zich geen incidenten voor. De politie kwam niet tussenbeide.» Een Boeing-verkeersvliegtuig van de SABENA is woensdagochtend, even voordat het op de luchthaven van Brussel zou landen, verongelukt. Het toestel kwam neer in het gebied van Kampenhout, enkele kilometers ten noorden van de luchthaven. De 72 passagiers en bemanningsleden van de Boeing zijn omgekomen. Een ooggetuige heeft gezegd, dat het reuzenvliegtuig langzaam daalde. Plotseling scheen het toestel weer omhoog te willen gaan. Er deed zich een ontploffing voor en het vliegtuig verloor snel hoogte en kwam van naar schatting 200 meter hoogte op de grond neer, als een brandend wrak. Over de oorzaak tast uien nog in het duister. Er was geen bewolking in het gebied van Brussel. Het toestel kwam rechtstreeks uit New York. Op deze lijn vliegt de Sabena met straalvliegtuigen van het type Boeing 707, die 110 tot 190 passagiers kunnen vervoeren. het de eerste reis van deze Boeing was. Het toestel was maandag uit Brussel naar New York vertrokken. De Sabena had vijf machines van het type Boeing 707. AMERIKAANSE KUNSTRIJDERS VERONGELUKT De Belgische minister-president Een woordvoerder van de Sabena heeft later meegedeeld, dat alle 72 inzittenden van de Boeing 707 zijn Kongolese politie-autoriteiten bekijken hier het interieur van de beschadigde auto, waarmee ex-premier Loe moemba zon zijn gevlucht, (telefoto) Voor het Belgische consulaat-ge neraal in het Museumkwartier te Amsterdam heeft gisteravond een groep van ongeveer tweehonderd jongelui met spandoeken, waarvan de teks door de duisternis niet lees baar was, een betoging gehouden in verband met de moord op Loe moemba. De politie sommeerde de betogers zich te verspreiden. Toen de jongeren geen gevolg aan de sommatie gaven, gebruikten de agenten de gummistok. De jongelui trokken daarna in groepjes via Leidseplein en Leidse- straat naar het Koningsplein, daar bij luide prosteterend tegen de moord op de voormalige Kongolese premier. Via de luidspreker van een politiewagen werden zij aange maand uiteen te gaan. Toen daarna gepoogd werd met zachte dwang de jongelieden te verwijderen, ontstond een handgemeen, waarbij de beto gers poogden een agent in het water van een der grachten te werken. Een andere agent schoot te hulp en loste een waarschuwingsschot in de lucht. De betogers keerden zich daarop tegen hem. Inmiddels was assistentie verschenen en werden de agenten ontzet. De agent, die men gepoogd had in de gracht te gooien, kreeg tijdens de vechtpartij een schop tegen zijn gezicht en ook zijn te hulp snellen de college kwam er letterlijk en fi guurlijk niet zonder kleerscheuren af. De verwondingen waren echter niet van ernstige aard. BELGEN IN LOELOEABURG VERMOORD Dinsdagavond is te Leopoldstad vernomen, dat aanhangers van Loe moemba maandagavond j.l. in Loe- loeaburg, in de provincie Kasai, twee Belgen hebben vermoord. De twee Belgen, die op het terras van een café waren gezeten, werden door aanhangers van Loemoemba met revolvers doodgeschoten, nadat deze hun hadden gevraagd wat zij van de dood van Loemoemba dach ten. De Belgen hadden hier niets op geantwoord, waarop zij werden doodgeschoten. Na dit drama hebben de Europese burgers in Loeloeaburg de wijk ge nomen in het gebouw, waarin het plaatselijk hoofdkwartier der V. N. is gevestigd. De Europese wijken in Loeloeaburg zijn thans verlaten. Het nieuws van de moord op de twee Belgen werd dinsdagavond te Leopoldstad door een ooggetuige medegedeeld. Loeloeaburg en omgeving zijn al tijd als een bolwerk der Loemoem- bagezinde Kongolezen beschouwd. omgekomen. Er waren 61 passagiers, Eysken h6eeft de plaals' van het moflct Amnri^nnon on ri 1 r homon. meest Amerikanen, en elf beman ningsleden aan boord. Redders haalden uit het wrak van ongeluk met de Boeing 707 meege deeld, dat er een ploeg Amerikaanse kunstrijders en kunstrijdsters aan het volkomen vernielde toestel boord van het toestel was Deze Ame- slechts verkoolde en verminkte lij ken. Twee inwoners van het dorp Berg waren op het veld aan het werk, toen het vliegtuig neerstortte. Eén rikanen zouden deelnemen aan de wereldkampioenschappen in Praag. De ploeg bestond uit zeventien men sen. Onder de slachtoffers bevindt zich van hen was op slag dood en de an- de zestienjarige Amerikaanse kam- dere werd een been afgerukt. - Volgens de eerste i- ui- pioene Laurence Owen. Ook haar moeder, mevrouw Maribel Vinson heeft het ongeluk zich even voor tien uur voorgedaan. Het toestel had al enkele minuten moeilijkheden met het landingsgestel, dat niet naar bui- ten wilde komen. Het vliegtuig kwam neer in een veld dichtbij vil- Dit nummer bestaat uit 10 pagina S la's en boerderijen. In zijn val rukte het een elektrische leiding los. Toen het de grond raakte, ontplofte het. Een ambtenaar van de verkeersto ren heeft meegedeeld, dat het vlieg- tuig vijftien minuten te laat in ver- Het hogedrukgebied, waardoor in binding kwam met de verkeerstoren, Owen, was aan boord van het vlieg- ZACHT Vlak voor het ongeluk ging het radio-contact verloren. Deze ambtenaar zei te geloven, dat heerst, verplaatste zich het afgelo pen etmaal van het Alpengebied naar het oosten, maar nam tegelij kertijd nog in omvang toe. De lucht in dit hogedrukgebied laat voor de tijd van het jaar zeer hoge tempe raturen toe. In De Bilt werd dins dag precies 15 graden bereikt, een waarde, die deze eeuw zo vroeg in het jaar nog niet gemeten is. In de zuidelijke provincies en in België en Frankrijk kwamen waarden van 17 xt j o u x xx -x tot 20 graden voor en aan de voet In Noord-Celebes hebben zich, vol- van de Pyreneeën zelfs 23 graden, gens een mededeling te Djakarta, Uiteraard was er een maximum in- eind vorige week zesduizend opstan- straling door het zonnige weer. In delingen overgegeven aan de rege- de totaliteitszone van de zonsverduis- ringstroepen. tering waren de weersomstandighe- Deze groep, de grootste die zich dit den over het algemeen goed. Er komt jaar overgaf, stond onder commando in het huidige weerbeeld weinig ver van Laurens Saerang, die nauw be- andering, aangezien de depressies op vriend was met de aanvoerder van de Oceaan na aanvankelijk een oos- de opstandelingen op Celebes, ko- lelijke koers gevolgd te hebben bn lonel Sumual Volgens een woord- de Azoren afzwenken naar 't noor voerder van de regering vallen de den in de richting van IJsland. Het opstandelingen die zich thans heb- hogedrukgebied boven Europa wordt ben overgegeven onder de algemene daaroor ongemoeid gelaten amnestie, die verleden jaar is afge kondigd. ZON- EN MAANSTANDEN Gisteren warmste 16 Febr.: zon op 07.54; onder 17.55; februaridag van deze eeuw maan op 08"28: onder 19 41- Het kwik is gisteren in Nederland H nO&Wnfpr?tfinrl£>Y* tot de voorjaarsachtige hoogte van OWUierSIUUOen 15 graden Celsius gestegen. Het ir Febr v m 4 11 n jw KNMI te De Bilt deelde mede, dat V,m* 4H' n m* 424' een dergelijke record-temperatuur deze eeuw op een zo vroege datum nooit eerder in ols land is geme ten. Gewoonlijk worden temperatu ren van omstreeks 15 graden Cel sius pas eind februari of begin maart bereikt KORRELTJE Door te tobben over iets waaraan U niets meer kunt doen, verliest U tijd voor wat U wèl kunt doen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1