Het koninklijk bezoek aan de Bollenstreek VOORHOUT „Een levend boeket van bloemen" NOORDWIJK RUNSBURG „Bolbloemen in wintertijd" DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 zich in het dagelijkse leven bezig houdt met de export van bloemen. De koningin toonde hier ook grote be langstelling voor een in bedrijf zijn de machine, die de polithyleen zakjes, waarin zich voor de export bestemde bloemen bevinden, electrisch dicht- last. Zó verpakt, blijven de bloemen circa zeven dagen goed. Een typische verzameling Rijns- burgse bloemenauto's stonden er voorts opgesteld. Zelfs was er een motorcarrier, geladen met verschil lende soorten bloemen, die op speci fiek Rijnsburgse manier aan „de juf frouw" te koop werden aangeboden. De Rijnsburgse opgravingen Kaarten en maquettes De vice-voorzitter van de stichting V"W Noord wijk, de heer L. van Ster kenburg, vertelde hier iets over de betekenis van het toerisme en de re creatie in de streek. De heer Van In Voorhout was de publieke tribune omgezet in een toneel de veilinghal „onder de klok te ko men" begaf het hoge gezelschap zich naar de eigenlijke veilingzaal. De vei ling was in vol bedrijf en de koning in werd hier voorgelicht door de voorzitter van de veilingvereniging, de heer G. van Delft, en de direc teur T. (Teun) Kr alt. Deze heren gaven een kort over zicht van de ontwikkeling der vei ling sinds 1914. Op 14 februari van dat jaar werd nl. de veilingvereni ging „Flora" opgericht. Op de tribune volgde koningin Juliana met grote belangstelling het systeem van vei len. De bloemen werden daarbij als altijd gekeurd door keurmeester M. Heemskerk. Afslager A. van Egmond bediende de klok en schrijver H. van Iterson deed, gewoon als altijd, zijn haastige werk van het noteren der kopers en aan deze verkochte par tyen. Voor haar vertrek uit de veiling hal tekende koningin Juliana het gastenboek. Vervolgens nam het gezelschap kennis van de werkzaamheden, ver bonden aan de binnen- en buiten landse handel. EE werd hierby voorgelicht door de heer J. Vianen, een Rynsburgse grossier in bloemen, voor wat betreft de binnenlandse han del, en de heer N. den Heijer, die Grote belangstelling toonde de ko ningin ook voor de opgravingen op het terrein van de voormalige abdij, die onder leiding van prof. dr. W. Glasbergen te Amsterdam, een ge boren Rynsburger, in 1949, 1952 en 1960 en thans ook in 1961 voor de vierde maal, worden gedaan. Burgemeester B. H. Koomans stel de prof. Glasbergen aan de koningin voor. Ook werden aan H.M. voorge steld de Rynsburgse amateur-archeo loog S. C. H. Leenheer, alsmede dr. B. K. S. Dijkstra, anatoom in Gro ningen, welke laatste zich heeft be ziggehouden met de identificatie van de in het koor der abdijkerk ontdekte skeletten van leden van het Holland se gravenhuis. De heer Leenheer gaf hier een kor te uiteenzetting over de in 1133 ge stichte abdij, prof. Glasbergen lichtte de resultaten van de opgravingen toe. Vervolgens gaf dr. Dykstra een uit eenzetting over de identificatie van de gevonden skeletten, in bet bijzon der die van graaf Willem I, Floris IV, Floris V en Jan L Bijzondere aan dacht had de koningin voor de door het zwaard van Gerard van Velzen zwaar beschadigde schedel van Flo ris V. De toelichting werd gegeven aan de hand van een aantal tentoongestel de voorwerpen, afkomstig van de op gravingen, alsmede van een collec tie foto's en reproducties, te zamen met andere voorwerpen, zoals bv. een charter van Floris V uit het jaar 1290. Nadat de koningin haar grote dank had betuigd voor dit interessante on derdeel van haar bezoek aan Rijns- burg, vertrok de stoet om tien minu ten voor elf voor een rondrit door het vrolijk bevlagde Rijnsburg en de beide Noordwijken. De tocht door Rijnsburg na het be zoek aan de veiling „Flora" en de op gravingen stond in het teken van een bijzonder hartelijke sfeer. Een vrien delijk zonnetje, dat eindelijk de mist baas was geworden, zette alles in een vrolijk oranje-zonnetje. Langs de route werd druk gevlagd. De harte lijk juichende bevolking, bijna allen met oranje getooid, verleenden aan deze tour een feestelijk karakter. Rijen schoolkinderen flankeerden grote gedeelten van de route. Aan het eind der gemeente werd de koningin uitgeleide gedaan met klanken van de muziekvereniging „Wilhelmina". De eerste bloemenaanbieding in Rijnsburg. bollenvelden en polders en de meren van Warmond. De heer Van Sterken- burg sprak daarbij nog over de Keu kenhof en de internationale tulpen- rallye, waarbij in het bijzonder het accent viel op Noord wijk, als „rust punt" tussen deze en dergelijke eve nementen. Maquettes lieten de geplande ont wikkeling zien van „Noordwyk-rond- de-vuurtoren", het bad- en strand- bedrijf voor de dagtoerist en Noord- wijk-Zuid dat meer in het bijzonder wordt bestemd voor hen, die een lan ger verblijf in Noord wijk in den zin hebben. De koningin liet zich vrij langdu rig over de verschillende maquettes voorlichten. De belangstelling van H.M. ging nog verder dan de verkla ring van de heer Van Sterkenburg, want herhaaldelijk stelde zij vragen waarop dan weer de nodige aanvul ling moest komen. H.M. had nog een kort onderhoud met de heer en mevr. v. Berckel. Het bezoek aan Noordwijk duurde tot twaalf uur. Toen vertrok de ko ninklijke stoet, gevolgd door de rij auto's met de verdere genodigden en „officials" naar de kleinste der zeven gemeenten, naar Voorhout. De schooljeugd presenteert zich Het was tién over twaalf toen ko ningin Juliana en haar gevolg by het stemmige raadhuis van Voorhout ar riveerden, waar H.M. begroet werd door burgemeester P. M. F. Smol ders. Even tevoren was zij door een haag van vlaggende en wuivende mensen het dorp ingereden. Voor de B.N.S. hadden zich alle leerlingen van de school opgesteld in hun vak- kleding. De bakkers by de bakkers en de koks by de koks enz., een bij zonder aardig schouwspel. De burgemeester stelde vervol gens de beide wethouders C. Prins en A. W. de Groot aan de vorstin voor, alsmede de raadsleden, ge meentesecretaris J. W. v. d. Aard weg en de heer G. Prins, als voor zitter van de Voorhoutse Oranjever eniging. en technische scholen en van de B.N.S. Regisseur van het door Bernard Verhoeven geschreven spel was de heer A. Vlasveld uit Voorhout. Het spel was zeer boeiend en char mant, met soms zeer geestige tekst, die echt hartverwarmend en goed door de kinderen naar voren werd gebracht. Het sluitstuk van de opvoering bestond uit het schikken van bloe men in een vaas, die voor de zetel van de koningin stond opgesteld. Voor dit werk waren aangewezen Nelly van Diest, 14 jaar, Ineke De- del, 6 jaar en Netty Smit, 5 jaar. De vaas werd gevuld met tulpen van een zeldzame variëteit: Oranje tulpen, Prinses Irene. De koningin onderhield zich hier na ongedwongen met de kinderen. Opvallend was, dat de kinderen niet de minste verlegenheid toonden. H.M. complimenteerde regisseur Vlasveld met het 'raaie spel. Na afloop van dit fleurige en on gekunstelde onderdeel van het pro gramma, miakte het hoge gezelschap zich alweer op voor het vertrek uit Voorhout. De graven van Holland en de Rijnsburgse historie Precies tien uur vanmorgen arri- mans (Rijnsburg), mr. G. F. W. van veerde koningin Juliana per auto Berckel (Noordwijk), P. M. M. van vanaf Soestdijk voor de ingang der der Weijden (Noordwijkerhout), P. gebouwen van de Rijnsburgse vei- M. F. gmolders (Voorhout), J. baron lingvereniging „Flora", welke gebou- van Knobelsdorff (Sassenheim), mr. wen echter op grondgebied van de Th. M. J. de Graaf (Lisse) en jhr. mr. gemeente Oegstgeest zijn gelegen. dr. O. F. A. van Nispen tot Panner- De koningin was gekleed in een den (Hillegom). lange, grijze mantel zonder kraag; Verder werden hier aan de hoge zij droeg een zwart, nauw aansluitend bezoekster voorgesteld de wethouder hoedje met witte veertjes rond de van Rijnsburg, de heer K. Zandber- rand en zwarte hooggehakte schoen- gen de raadsleden, gemeentesecre- tjes. De mantel van de koningin was taris J. Geldhof, alsmede de heer D. lila gevoerd. Heemskerk, voorzitter van de Rijns- De ontvangsthal van de veiling was burgse Oranjevereniging. De tienja- zeer smaakvol versierd met randen rige Gerda van Delft, dochtertje van van rode, witte en blauwe hyacinten, de voorzitter der veiling, bood de ko- veelkleurige toefs van tulpen en gro- ningin een boeket aan, bestaande uit te bloemstukken van rose anjers en gele freesia's, gemengd met bolbloe- blauwe irissen. Daartussendoor ston- men van verschillende kleur, den groene boompjes. Bij de aan- Nadat alle genoemde persoonlijk- komst van de konmgin hing er nog heden aan H.M. waren voorgesteld, een grauwe mist, maar reeds spoedig maakte de koningin met haar gevolg deed de zon pogingen door de grijze een rondgang door de veilinghallen massa heen te breken en met succes. Allereerst werd het in bloei trek^ Het gevolg van de koningin be- ken" van bloembollen in ogenschouw stond uit mevrouw W. A. Repelaer genomen. Ter voorlichting daarvan van Driel, geboren van Willigen, da- was in de hal een broeikasje opge- me du palais en mr. J. van der Hoe- bouwd. De bloemkweker P v d. ven, particulier secretaris van Hare Bosch en de chef van de proeftuin Majesteit. Rijnsburg, de heer P. van Dijk, toon- Het gezelschap werd hier ontvan- den de koningin dit practische voor gen door mr. J. Klaasesz, de com- beeld van een broeibedrijf, zoals dit missaris der koningin in de provincie in Rijnsburg en naaste omgeving Zuid-Holland, die hier de burgemees- wordt uitgeoefend, ter van Oegstgeest, de heer H. L. du Langs een groot aantal wagentjes, Boeuff, aan de koningin voorstelde waarop tulpen, narcissen, anjers en - omdat, zoals reeds gezegd, deze roZ€n een veel- en felkleurige plaats van aankomst gelegen is in de niassa waren opgetast, gereed om in gemeente Oegstgeest - alsmede de burgemeesters van de zeven gemeen- ten, die vandaag zullen worden be zocht. Dat waren de heren B. H. Koo- Druk op de knop in de Flora-veiling. Hot topn^mp lil dp hollpnstrppk De raadzaal had voor deze gele- kwart voor een nl. werd de ^llcl lUCi löllic 111 UC 1IU11UIOU TOIk genheid een tydelyke verandering vorstm ln Sassenheim verwacht, 1 I 95 ondergaan. De publieke tribune was J^aar de Bollenstreekse industrie stelt Zich VOOr nL omgebouwd tot een toneel, waar- ?aar opwachting zou maken en waar 'op door een dertigtal kinderen van tevens het gezelschap een eenvou- een groot aantal scholen uit de ze- dl.£*lu™ bedryfscantine van Na de rondrit door Rijnsburg, sterkenburg deed dit aan de hand ven gemeenten een bloemenspel v ^fns lakfabrieken n.v. zou ge- Noord wij k-Binnen en No9rdwijk aan van een drietal kaarten en evenzo- werd opgevoerd. Alle vormen van Zee arriveerde de koningin en haar vele maquettes. onderwijs in de streek waren ver- gezelschap bij hotel „Rembrandt". jw. der kaarten ,„-ld mn tegenwoordigd. Onder de jonge ac- Ter hoogte van de Beeklaan was j j rr? 7 oeeia van teurs bevonden zich leerlingen van H.M rS ïerwêlkomd toor buraï Noordwjjtoe kust en de streek, die kleuter-, lagere- en Ulo-scholen, I» Noordwijk bezichtigde de Konin- meaitermr. V™l£X,te d e b£ duin BLO-scholen, huishoud-, tuinbouw: gin maquette, van de badpUaU. de wethouders J. v. Leeuwen en J. de Geus, de raadsleden, gemeentesecre taris B. Ike, dokter H. Kruyt en no- taris B. Pasma, resp. voorzitter van u de Oranjeverenigingen „Binnen" en •„Zee" aan de koningin voorstelde. Hier stond de muziekvereniging „Ex celsior" Toen ging het verder door het dorp Binnen. De tocht ging ook door het duinen gebied. Daar stonden enige villa-be woonsters met hun peuters die H.M. een boeket bloemen wilden aanbie den. De koningin zag het niet zo gauw en reed eerst nog een stuk door. Even later stopte zij en toen konden de villabewoonsters hard naar de auto rennen en de bloemen aanbieden. Na deze charmante afwijking van het protocol werd de rit naar Zee voortgezet. Een leuke en treffende vondst van de ontvangende gemeente was de opstelling van de redding boot Kurt Carlssen bij de vuurtoren. In de zaal van hotel „Rembrandt", die voor deze gelegenheid was ver sierd met witte freesia's, bevonden zich onder meer vertegenwoordigers der zeven gemeentelijke WV's, de Horeca en Horecaf Noordwijk, de Keukenhof en de demonstratietuin Treslong te Hillegom, alsmede de corso-comité's Bollenstreek en Rijns burg.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7