PANG is alleen RANG als er Weerbericht De Ver. Naties in rep en roer RNtgP op staat Tsjombe's opmars Radio Vaticana liet zich uithoren Het Russische schot op Venus Het weer in Europa SPANNING IN LEOPOLDSTAD STIJGT HAMMARSKJOELD WIL ONDERZOEK De landbouw in Tsjecho-Slowakije Franse ambassade omsingeld Dertig jaar Vatikaanse Radio V Is er leven op deze planeet? Jeugdige boefjes PAUZE PUZZEL Veel tulpen en narcissen van uitstekende kwaliteit op Haarlemse keuring DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Door de gebeurtenissen van de laatste dagen is de spanning in Kongo aan zienlijk gestegen. Typerend hiervoor is het feit, dat de Nigeriaanse leden van de V.N.-politiemacht, zich voor hun patrouilles door Leopoldstad van schilden hebben voorzien om evenuele stenen en dergelijke af te weren. De bijeenkomst van de Veiligheids raad is gisteren verdaagd tot woens dag om de leden in staat te stellen de situatie, zoals die door de moord op Loemoemba is ontstaan, te bestu deren. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft maandag in de Veiligheidsraad voor gesteld een internationaal onderzoek in te stellen naar de dood van Loe moemba. De raad was gistermiddag om 17.00 Ned. tijd in New York bijeengeko men om de toestand in Kongo te be spreken. Enkele uren vóór de aan vang van de bijeenkomst was offi cieel in Elisabethstad meegedeeld, dat Loemoemba was vermoord. Hammarskjoeld noemde het nieuws van de dood van Loemoemba „ern stig en tragisch". Aard en betekenis van deze zaak maken een volledig en onpartijdig onderzoek noodzake lijk. De stafchef van het V.N.-leger in Kongo, de Ethiopische brigade-gene raal Iyassoe Megasaha, had tot taak een onderzoek in te stellen naar de beweerde ontsnapping van Loemoem ba. De premier van Katanga, Tsjom- be, heeft echter geweigerd hem te ontvangen. De Amerikaanse afgevaardigde, Stevenson, noemde de dood van Loe moemba „ontmoedigend en betreu renswaardig". Stevenson zei „deze jongste tragedie" te betreuren, maar nu „moeten wij ons allen verenigen, niet om te wreken, maar om te ver zoenen. De Veiligheidsraad moet al les doen om een constructieve oplos sing te vinden en vrede en orde her stellen." Loemoemba als .nationale held" De vertegenwoordiger van de Sow- jet-Unie, Zorin, zei, dat de moord op Loemoemba „een van de afschuwe lijkste misdaden van de kolonisators tegen het Kongolese volk" was. Hij beschreef Loemoemba als een natio nale held van de volkeren van Kon go en Afrika. Hammarskjoeld's voorstel „een zo genaamd onderzoek in te stellen is huichelachtig". Hij zal ongetwijfeld voorstellen, dat zijn eigen staf het onderzoek instelt. „Na hetgeen in Katanga en Kongo is gebeurd heb ben wij niet het minste vertrouwen in de secretaris-generaal en zijn staf'. Daarop besloot de raad op voorstel van de afgevaardigde van de Ver- Het centraal comité van de Tsjecho- Slowaakse communistische partij heeft een resolutie aangenomen, waarin kritiek wordt geoefend op be paalde takken van de landbouw en het beleid van het ministerie van landbouw, aldus meldt het Tsjecho- Slowaakse persbureau Ceteka. „Enkele coöperatieve landbouwbe drijven hebben de belangen van de staat ondergeschikt gemaakt aan hun eigen belangen en sommige leden van coöperatieve landbouwbedrijven heb ben hun persoonlijk belang boven dat van het bedrijf gesteld. Tevens dient een einde te komen aan het indienen van valse rapporten over de produk- tie". De voornaamste oorzaak van de tekortkomingen op landbouwgebied zou het lage peil zijn van het politie ke en organisatorische werk van de nationale comité's en aankoopcom missies. Het ministerie van land bouw zou niet genoeg invloed uitge oefend hebben op de comité's en de uitvoering van besluiten van partij en regering niet voldoende gecontro leerd hebben. enigde Arabische Republiek, Omar Loufti met tien tegen één stemmen (Liberia) de zitting tot woensdag te verdagen, om de afgevaardigden ge legenheid te geven zich te beraden over de toestand die door de moord op Loemoemba is ontstaan. Loemoemba is „weloverwogen en met voorbedachte rade" om het le ven gebracht. Deze moord „zal zowel in Kongo als in internationaal op zicht ernstige gevolgen hebben, waar door het prestige van de Verenigde Naties en het optreden in Kongo wordt bedreigd," aldus Omar Loefti. De koppen bijeen Onmiddellijk na afloop van de bij eenkomst kwamen de afgevaardig den in vergaderingen bijeen om de toestand te bespreken. In het hoofdkwartier van de Ver. Naties circuleren geruchten dat de Sowjet-Unie, en mogelijk ook Zuid- Slavië en de Verenigde Arabische Republiek, thans overwegen de re gering van Gizenga in Stanleystad als de wettige regering van Kongo te erkennen. Enkele waarnemers menen, dat een dergelijke verklaring overbodig is, omdat Gizenga vice-premier in het kabinet-Loemoemba was, en de Sow jet-Unie en een aantal neutrale lan den dit kabinet - niet dat door Ka- savoeboe is gevormd - nog steeds als de wettige regering van Kongo be schouwen. Ruim 70 man van het Laotiaanse leger hebben maandag het gebouw van de Franse ambassade in Vientia ne omsingeld. Hierin bevindt zich de correspondent van het AFP, Paul Vaughan, die zaterdag door de Laoti aanse politie was gearresteerd, doch wist te ontsnappen. Voor de aanhou ding is geen reden opgegeven. De Laotiaanse soldaten brachten pantservuisten en machinegeweren in stelling voor de ambassade. De Franse ambassadeur heeft zaterdag al geprotesteerd tegen de arrestatie van Vaughan, die al 2 jaar in Vien tiane is. De H. Vader heeft zondagmorgen in de zaal der zegeningen de techni sche en redactionele medewerkers van Radio Vaticana ontvangen, wel ke gisteren haar 30ste verjaardag vierde. De Paus heeft er zijn vreugde over uitgesproken, dat de katholieken uit de gehele wereld sinds de oprichting van deze radio de stem van de Paus kunnen horen, zelfs al wonen zij in de uiterste hoeken der aarde. Bijzondere hulde bracht de Paus aan de paters Jezuieten, aan wie de leiding van de Vatikaanse Radio is op gedragen. Na de nieuwe 100-kilowattzender van de Keulse katholieken ver wacht Radio Vaticana binnenkort de aankomst van een tweede even ster ke korte golfzender, een geschenk van katholieken uit Australië en N.- Zeeland voor een eigen aetherver- binding met het centrum van de Kerk. Het is de bedoeling dat het Vati kaanse zenderpark in Santa Maria di Galeria binnen afzienbare tijd kan beschikken over vijf 100-kilo watt- zenders. De Nederlandse zender is al sedert het heilig jaar in bedrijf. De Duitse zender kan tegen het einde van 1961 waarschijnlijk in bedrijf worden ge nomen. Thans moeten dus nog voor twee zenders de benodigde middelen gevonden worden. HET PROCES TEGEN EICHMANN Het proces tegen Adolf Eichmann zal op verzoek van diens verdediger worden uitgesteld tot 10 april, zo is dinsdag van gewoonlijk welingelichte zijde in Tel Aviv vernomen. Aan vankelijk zou de openbare behan deling op 15 maart beginnen. (Advertentie) De troepen van Tsjombe hebben maandagmiddag Boekama, een ves ting van de Baloeba in Noord-Katan- ga, veroverd. Boekama ligt op 600 km ten noord oosten van Elisabethstad. De Katan- gaanse troepen hadden zich voor de aanval op dit bolwerk in twee groe pen verdeeld. Een groep rukte op vanuit het noorden en de andere vanuit het zuiden. Vlak bij Boekama verenigden beide groepen. Vóór zij dit bolwerk bereikten, hadden zij vele versperringen moeten opruimen die door de Baloeba waren opgericht. In een officieel Katangaans commu niqué wordt gezegd, dat de opstande lingen op het ogenblik in wanorde vluchten. Driehonderd gewapende Baloeba zouden zich hebben overge geven. De bevelhebber van de V.N.-troe- pen in Leopoldstad heeft president Tsjombe van Katanga ervoor ge waarschuwd, dat hij „volledig ver antwoordelijk zal zjjn voor de gevol gen", als de Katangaanse troepen bij hun offensief tegen de Baloeba in Noord-Katanga op de troepen van de V.N. mochten stoten. Tsjombe's leger wordt op 2000 man geschat. Het is gemotoriseerd en staat onder bevel van Europese offi cieren. In het gebied, waar de Katangese troepen in het offensief zijn, bevin den zich slechts geïsoleerde groepen soldaten van de Ver. Naties. Tsjom be's mannen hebben het mijncentrum Loeëna al bezet en rukken nu op naar het noorden om de spoorweg tussen Elisabethstad en Kamina in handen te krijgen. Grote reikwijdte, weinig middelen Gisteravond laat heeft de Neder landse spreker van de Vaticaanse ra dio zich laten uithoren. Althans zo stond het aangekondigd in de inter nationale Omroepbladen en daar hoorden we inderdaad het bekende geluid van die regelmatig terugke rende spreker in het Vaticaan. Die Nederlandse spreker is pater Her man van der Kroft s.j., samen met Fred Ladenius verantwoordelijk voor de uitzendingen, die Stazione Radio Vaticana biedt in de Nederlands- Vlaamse afdeling van Vaticaanstad. Wat daar zoal aan te pas komt, is uitvoerig belicht bij gelegenheid van het dertig jarig bestaan van de Va ticaanse radio. Men weet ook, in welke royale mate de katholieken van Nederland in de vijftiger jaren hebben meege werkt aan de uitbouw van het Va ticaanse zender, dat ze „Radio Anno Sancto" aan Paus Pius XII hebben cadeau gedaan, maar dat dit kostba re geschenk een paar jaar in Rome onuitgepakt is gebleven, zoals men zegt in afwachting van de bijplaat sing van andere aangeboden zenders. In het jongste „Brandpunt" van de KRO-televisie is intussen duidelijk gemaakt, dat Radio Vaticana thans kan rekenen op een zenderpark, dat Sowjetrussische geleerden hebben maandag te Moskou verklaard, dat 't zondag jl. gelanceerde interplanetai re ruimtevoertuig tussen vijftien en 31 mei a.s. in de omgeving van Ve nus zal zijn aangekomen. Het zal dan Venus hetzij rechtstreeks treffen, hetzij zelf een kleine planeet van Ve nus worden. Wanneer het ruimtevoertuig Ve nus niet zou raken en een baan om de zon zou gaan beschrijven, zal het de aarde op zyn weg terug niet te gen komen. Zijn „jaar" zal korter zijn dan het onze, aldus de Sowjet russische professor Sternfeld, die een vooraanstaande deskundige op 't ge bied van de sterrekunde en de ruim tevaart is. Hij verklaarde ook, dat 't ruimtevoertuig mogelijk enkele der geheimen van Venus, deze in wol ken gehulde en als de meest geheim zinnig beschouwde planeet, zal ont hullen. Een van deze geheimen is, of er leven op Venus bestaat. Het lanceren van een ruimtevoer tuig richting Venus betekent tevens het verrichten van pionierswerk bij het voorbereiden van het afschieten van een dergelijk voertuig met be stemming Mars, aldus Sternfeld. Professor Sternfeld besloot: „Het gaat er nu om of de radio-uitrusting aan boord van het ruimtevoertuig de tientallen miljoenen kilometers af stand tot de aarde zal kunnen over bruggen, want dat is hetgeen wij met de proef willen aantonen." Volgens „Tass" wordt de tempera tuur in het ruimtevoertuig met be hulp van een warmteregeÜngsstelsel binnen bepaalde grenzen gehouden, om een goede werking der instru- ratuur bedroeg bij het jongste con- menten te verzekeren. Deze tempe- tact met het voertuig ongeveer twin tig gr. celsius. Een systeem van zon- ne-oriëntatie maakt dat de zonnebat- terijen voortdurend in het licht staan, opdat zy een maximaal ver mogen zullen opleveren. Er is tot nu toe vanaf de aarde twee maal con tact gemaakt met het ruimtevoertuig. Hierbij werden vele wetenschappe lijke gegevens ontvangen. Het gehe le instrumentarium bleek volgens de opzet te werken. „Tass" besloot met de mededeling, dat het de bedoeling is eenmaal per week gegevens te verstrekken over de reis van het ruimtevoertuig en de verkregen wetenschappelijke in lichtingen. De politie in Pittsburgh heeft een einde gemaakt aan de activiteit van een bende jeugdige inbrekers door de arrestatie van een meisje van acht jaar en haar zevenjarig broertje. Het meisje zou hebben bekend.dat zij na sluitingstijd een bank was bin nengedrongen door zich te wringen door een opening onder de deur van het souterrain. Zy had daarop de deur geopend om enige kameraadjes van tien tot twaalf jaar binnen te laten. De jongelui hadden echter enig in de wereld kan worden ge noemd. Ondanks die enorme omvang zijn de geldelijke middelen van Radio Vaticana zeer gering in vergelijking met de bronnen van andere radio- omroepen. En zo gezien zal er wel geen eigen Vaticaanse televisie bij komen. Deze omroep heeft geen abonnées die contributie betalen en winstbejag is uitgesloten. Verder is de Vaticaanse zender niet de offi ciële stem van de H. Stoel, even min als het dagblad de Osservatore Romano. Verkondiging van de daken In het culturele tijdschrift „West Vlaanderen", waarvan het jongste nummer geheel aan radio en televi sie is gewijd, heeft pater Van der Kroft aan zijn jubilerende zenders in Rome herinnerd en daarbij een toe passelijk woord van Christus aange haald: „Wat Ik U zeg in het duister, zegt gij dat op klaarlichte dag; en wat gij met uw oren hoort, verkon digt dat van de daken". Radio Va ticana brengt dat woord in toepas sing met behulp van de modernste technische middelen en ze bereikt zelfs de gelovigen van de Zwijgende Kerk. Want zelfs daar waar de priesters zijn verjaagd, de katholieke pers verboden is en een ijzeren gor dijn de communicatie tussen West en Oost als het ware heeft verbroken, daar verschijnen stipt als onzicht bare bezoekers op radiogolven van Radio Vaticana de verkondigers van het geloof, van het recht, de vrijheid en de vrede. Het meest beluisterde Vaticaanse radio-programma is het gezins-ro- zenkransgebed, 's avonds om negen uur. Op de twaalfde dag van iedere maand wordt de rozenkrans steeds door een Nederlands-Vlaamse groep voorgebeden, behalve als die dag een zaterdag is, want dan laten de Slo- waken zekere rechten gelden. Ver der zijn de culturele uitzendingen, veelal ook in het Nederlands, niet het hoofdbestanddeel van de pro gramma's maar dat is het woord van de Paus zelf, in een of andere vorm weergegeven. Pater v. d. Kroft heeft nochtans zich laten uithoren over het gehele programma, dus ook over het goede muziekje, dat in sfeer op het ge sproken woord moet aansluiten. Dat men daarbij in de Vlaams-Neder landse uitzendingen wonderwel slaagt, is voor een deel te danken aan de Katholieke Radio-Omroep, die enkele keren Nederlandse en Vlaamse muziek op de band heeft toegezonden, hetgeen later in het Vaticaan op fonoplaten is gezet. Die Vaticaanse radio is intussen haar 31ste jaargang begonnen. Ook in ons land moet men er toch eens naar luisteren; dat kan enkele dagen in de week, op golflengten 31.10, 41.38, 48.47 en 196 meter. Om tot be sluit eens een enkele belangrijk on derwerp in het Nederlands te noe men: het pijnlyk vraagstuk van het menselijk lijden. De Katholieke Ra dio- en Televisiegids brengt de luis teraar tevoren op de hoogte. weinig geluk, want zij waren niet zo handig de alarminstallatie uit te schakelen. De politie was snel ter plaatse. De kassier van de bank schat, dat de dieven op zijn hoogst drie dollar hebben kunnen bemach tigen. Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig van dins dagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur: RUSTIG WEER Droog weer met opklaringen, in de nacht en ochtend ook plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest Dezelfde of iets lagere tempera turen. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI sneeuw -0 -8 STOCKHOLM geh. bew. 3 1 OSLO geh. bew. -3 -3 KOPENHAGEN regen 3 3 ABERDEEN geh. bew. 11 9 LONDEN mist 11 3 AMSTERDAM mist 9 4 BRUSSEL onbew. 10 3 LUXEMBURG mist 7 1 PARIJS onbew. 13 3 BORDEAUX onbew. 18 7 GRENOBLE onbew. 15 1 NICE onbew. 16 6 BERLIJN geh. bew. 7 5 FRANKFURT mist 8 -1 MüNCHEN mist 6 1 ZURICH mist 13 -1 GENèVE mist 9 -0 LOCARNO onbew. 13 4 WENEN geh. bew. 9 4 INNSBRUCK mist 2 0 ATHENE regen 11 7 ROME bew. 16 1 AJACCIO onbew. 2 MADRID onbew. 21 2 MALLORCA mist 15 4 LISSABON motregen 17 10 Morgen: Aswoensdag. DE OUDE ADAM. Het is een daad van geestelijke ge zondheid, namelijk van zelfvernede ring, bij het begin van de vasten zich kruin of voorhoofd te laten be smeuren met as. Het as-kruisje herinnert er ons aan, dat het leven een korte vreugde is, en dat het wijs is daarmee rekening te houden. Bij het geven van het as-kruisje grijpt de Kerk terug naar het Boek der Schepping. Zij fluistert: „Stof zyt ge en tot stof zult ge terugkeren". Dan gevoelen we ons één met het gehele mensdom, van de hoogmoedige Adam af. Tot aan het einde van de vasten de nieuwe Adam, Christus, verheerlijkt opstijgt, na in zelf-ver- nedering te zijn ondergegaan. Opnieuw gingen de experts lichte lijk duizelig van de vele soorten tul pen en narcissen langs de tafels in de keuringszaal van het Krelagehuis. En opnieuw liet de kwaliteit der ten toongestelde bloemen niets, maar dan ook niets te wensen over. Piet Nes sen Zn, Santpoort, lieten een tafel vol beste tulpen zien met de rood- purperen Santiago, de typische Blue Lagoon en Piet Nijssens Memory al« uitblinkers. In de groep van Ruig- roks Broeiproevenbedrijf, Hillegom, waren het de abrikooskleurige Mary Housley, de prachtige Fosteriana Feu Suberba, de glanzend rode Red Fury en Trance plus de warm-gele Golden Trophy, die het meest opvielen. P. Hermans, Voorhout, bracht de fraaie Beauty of Apeldoorn, geel met rode nuanceringen. Van Anton Nessen Sc Zn, Santpoort, noteerde we o.m. de dubbele gele Monte Carlo, de beste gele Rambler en de rode Klipfontein. De diep-gele Hytama van J. v. d. Berg, Anna Paulowna, trok sterk de aandacht, evenals de merkwaardig getinte Bolivia en Montevideo. De intens-rode Lefebers Favorite mag dan geen nieuwe tulp zijn, het blijft van de Lefeber-aanwinsten nog altijd een van de grote favorietenJEug. v. d. Schoot, Hillegom, had deze tulp in gezonden. Een uitstekende indruk maakte ook de forse roserode Corn. Berk, die de fa. D v. Buggenum uit Hillegom ten tonele voerde. Drie beste pannen van de fraaie rode Ox ford bracht H. Nieuwenhuis, Lisse, naar voren. Van Warnaar Sc Co, Sas- senheim, zagen we prima kwaliteit van de Crater-parkiet. Klaas Hom mes, van de fraaie rode Flying Dutchman en van de witte Bartingon- zaailing White Standard, wat we een prima tup vinden. Purple Star, hel der purper van kleur en best van steel, werd tentoongesteld door Gebrs. v. d. Tang, Voorhout. De oranje Dutch Princess van Jac. Tol, St. Pancras, was nog wat rauw en zal volgende week ongetwijfeld een pri ma indruk maken. Van Colijn Sc Zn, Voorhout, zagen we de beste Cantor, de mooie Danseuse en de kloeke An ne Claire, stuk voor stuk tulpen, waarover we al meer de loftrompet hebben gestoken. Comet, de fris ge tinte sport uit parkiet Doorman, door de fa. C. A Verdegaal uit Hillegom in prima kwaliteit naar voren ge bracht, zag er best uit. Een sport die gretig aftrek vindt en terecht. Er stond van deze inzender trouwens nog een Doorman-sport onder de naam Royal Gem, maar deze is niet zo sprekend en levendig van kleur. Ko nijnenburg Sc Mark, Noordwijk, eta leerde de mooie rode Komeforos- zaailing Henry Dunant. In de groep van Van der Hoeks Broeiproevenbedryf, Nieuwe Nie- dorp, waren Sulphur Glory, Queen of Bartigons, de elegante leliebloemige King Solomon en de purperen Prince Charles de meest opvallende, met Beauty of Apeldoorn, de Kaufman- niana Stresa en de Fosteriana Can tate. De hyacinten werden vertegen woordigd door multiflora's van Mar coni, geëtaleerd door P. Dames, Lisse. Mooie narcissen kon men bewonde ren in de groep van Ruigroks Broei proevenbedrijf, Hillegom. Onder meer: de prachtige gele trompetten Dutch Master, Willem de Zwijger en Golden Top. Uitmuntende kwaliteit van de fraaie grootkronige Eddy Can- zoni voerde G. B. de Vroomen Sc Zn, Sassenheim, ten tonele. De charmante crocus chrysanthus is de laatste jaren zeer „en vogue". De fa. Hageman Zn, Haarlem, toonde er verschillen de variëteiten van. Van Staaveren, Aalsmeer, bracht de witte freesia White Swan in prima conditie, terwijl de fa. v. d. Berg uit Anna Paulowna de freesia Pimpernel inzond, een type qua kleur wel wat op de variëteit Prinses Marijke gelijkend maar die per van kleur. No. 509. Horizontaal: 1 danspar tij, 4 traag van begrip, 6 jongens naam, 9 afkorting van selenium, 11 muzieknoot, 12 voorzetsel, 13 gebod, 15 academische titel (afk.), 16 din gen naar een ambt, 17 spil van een wiel, 18 welaan, 19 meervoud (afk. Lat.), 20 ik (Lat.), 22 staatsbedrijf (afk.), 24 vogel, 26 zeepwater, 27 ieder. Verticaal: 1 zangstem, 2 maan stand, 3 stad in het noorden van ons land, 4 inhoudsmaat (afk.), 5 ver moeid, 7 overblijfsel bij verbran ding, 8 oude lengtemaat, 10 gelijk, 12 oogvocht, 14 meisjesnaam, 15 hals doek, 19 stap, 20 bijwoord, 21 voor voegsel, 23 korte kous, 24 waterstand (afk.), 25 lidwoord. Oplossing nr. 508. Horizontaal: 1 Aalst, 5 van, 6 ook, 8 Po, 9 top, 11 al, 13 ido, 15 spa, 16 neder, 17 als, 19 Ier, 21 si, 22 ork, 24 N.S., 25 som, 27 rog, 29 talon. Verticaal: 1 Aa, 2 ant, 3 sop, 4 To, 5 vod, 7 kap, 8 pinas, 10 onder, 12 laars, 14 ons, 15 Sri, 18 lis, 20 eng, 22 oma, 23 kro, 26 Ot, 28 on. Zonder woorden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3