AyswiciiCLXHVïciw I E»dd?"a HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE BOLLENSTREEK Het begon in Rijnsburg en het eindigt in Hillegom Treinongeluk in Engeland LOEMOEMBA BLIJKT Men vreest voor de VERMOORD TE ZIJN terugslag in Kongo Bus tegen boom Presentatie van onderwijs en bedrijfsleven Troepen der V. N. in alarmtoestand Eén dode, tien gewonden rn DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 ^Lm 51ste JAARGANG No. 15246 Directeur: J. F. J. M. KOENS. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j dan ecn Wn(le j Hoofdredacteur LC J. ROOZEN. BUREAUS: PAFENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem„ Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.— Advertent. 17 ct p. m.m.. Telefoontjes f 1.5 Tivee Kennedy's Wie is dit meisje, dat haar kleine broertje zo teder kust? Tijdens een bezoek aan het Witte Huis in Wash ington zag een fotograaf dit tafereel tje van Caroline Kennedy met John F. Kennedy jr., die nog maar een paar maanden oud is. DONKER AFRIKA Vandaag is het de dag van het langverbeide bezoek van koningin Juliana aan de bollenstreek, tenminste voorzover dit economisch belangrijke gebied is gelegen in de provincie Zuid-Holland. Daarom zal Hillegom vandaag de laatste pleisterplaats zijn, hoewel het eigenlijke gebied, dat gemeenlijk wordt aangeduid als „de bol lenstreek" zich veel verder uitstrekt dan de grenzen van het zuide lijke der beide Hollanden reiken. Het geldt vandaag een werkbezoek. Dat wil dus zeggen, dat de vor stin op de eerste plaats kennis zal nemen van wat er op vele ge bieden leeft en vooral werkt in de streek. Maar daarnaast zal ook de bevolking als geheel ui de gelegenheid zijn haar vreugde over dit bezoek en haar aanhankelijkheid aan de regerende vorstin tot uiting te brengen. Zeven gemeenten zullen worden bezocht Het als altijd minutieus vastgestelde programma valt, nu het een streekbezoek geldt, in verschillende, op zichzelf onafhankelijke on derdelen uiteen. Zo valt in Rijnsburg speciaal het accent op de bloemenhandel (met als interessant intermezzo de oudheidkundige opgravingen op het terrein van de voormalige abdij) - het in bloei „trekken" van bol- bloemen, het veilen daarvan en de binnen- en buitenlandse bloe menhandel. Het toerisme heeft zich gepresenteerd in de bloemenbadplaats Noordwijk, terwijl in Voorhout het onderwijs - dus in het bijzonder de jeugd - aan bod is gekomen. De industriële ontwikkeling van de streek werd in Sassenheim on der de loep genomen en tenslotte komt vanmiddag in Lisse en Hille gom het bloembollenvak volledig aan zijn trekken, in Lisse het wetenschappelijk onderzoek en in Hillegom de economische beteke nis van deze belangrijke vaderlandse teelt en handel. Noordwij kerhout tenslotte genoot de eer het punt van samenkomst te zijn van de zeven burgemeesters met de koningin. Hier werd namelijk het gebruikelijk geschenk van hun gemeenten aan de vór stin aangeboden. H.M. de koningin begon haar bezoek aan de Bollenstreek met Rijnsburg, waar zij wordt rondgeleid door burge meester Koomans. Een personentrein is maandag avond op het station van Baschurch in het graafschap Shropshire in Mid- den-Engeland achterop een goede rentrein gereden. De machinist en de stoker van de personentrein alsmede een ander lid van het treinpersoneel dat zich in 't voorste deel van de trein bevond, kwamen om het leven. Een aantal van de ongeveer twintig reizigers moest wegens shock worden behan deld. TUNESISCHE TROEPEN UIT KONGO? President Bourguiba heeft de se cretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, een telegram gezonden, waarin hij zegt, dat de Tunesische troepen in Kongo wel licht zullen worden teruggetrokken „wanneer zij niet meer in staat zijn hun oorspronkelijke opdracht uit te voeren." MET DE DOOD VAN Loemoemba wordt de situatie in de Kongo er niet beter op. Wij kunnen moei lijk enige sympathie opbrengen voor de man, die voor een groot deel ver antwoordelijk is voor de chaos, waar in de Kongo is gestort, en op wiens aandrijven duizenden onschuidigen het leven hebben gelaten in de woe lige dagen van zijn „bewind" maar aan de andere kant is het ver gelden van moord met moord een daad, welke altijd en overal 0 de scherpste afkeuring ver dient. Bovendien is het dom, een politieke tegenstander op die manier uit de weg te willen ruimen, want men bereikt er juist het tegen deel mee. Een dode Loemoemba is veel gevaarlijker dan een levende Loemoemba. Men ziet het in de ver ontrusting onder de V.N. In de Kongo vreest men een opleving van de moord en doodslag, nog erger dan in de eerste dagen van de onafhanke lijkheid. Vóór- en tegenstanders van Loemoemba zullen elkaar te lijf gaan met een fanatisme als nooit te voren want Loemoemba is nu in de ogen van zijn aanhangers een mar telaar geworden, een held van de vrijheid. Buiten de Kongo geven de tegenstanders van Oost en West el kaar de schuld en de man, op wiens hoofd de slagen van links en rechts neerkomen, is Dag Hammarskjoeld, wiens V.N.-troepen deze val in de chaos niet hebben weten te voorko men. Voor Moskou is deze domme en on vergeeflijke moord een kluif, welke het zich niet zal laten afnemen. Zo- rin heeft in de Veiligheidsraad reeds de toon aangegeven: Loemoemba moet verheven worden tot de natio nale held, niet alleen van de Kongo, maar van geheel Afrika. En zijn moordenaars zijn de „imperialisten", waaronder gemakshalve alle rivalen van Moskou gerangschikt kunnen worden. Onder deze omstandigheden zal 't niet gemakkelijk zijn om de Kongo lese brandhaard in het hartje van Afrika onder de knie te krijgen. Niet alleen lopen er in het brandende ge bouw allerlei lieden rond met brand fakkels, maar bovendien zijn de brandweerlieden verdeeld. De één spuit water, de ander spuit benzine, een derde loopt stiekum weg. De verdeelde „Verenigde Naties'" hebben een hopeloze taak en voor 't innerlijk verscheurde Kongo zullen zware dagen aanbreken. In een greppel nabij Preston is het lijk van een man gevonden, dat later werd geïdentificeerd als dat van de 53-jarige atoomgeleerde Do nald Ford Phillips, die elf dagen ge leden verdween. De politie vermoedt niet, dat er misdaad in het spel is. Mevrouw Phillips heeft de politie medegedeeld, dat haar man zich de laatste tijd zorgen had gemaakt over zijn werk. De Katangese minister van binnenlandse zaken, Moenongo, heeft aan de pers meegedeeld, dat Loemoemba, Okito en Mpolo zondag door bewoners van een dorpje zijn vermoord. De lijken zijn door drie Katangese ministers herkend. De lijken zijn begra ven op een plaats die geheim zal worden gehouden. Ook de naam van het dorpje en van de stam, die daar woont, zullen niet onthuld worden. Wij willen niet, aldus Moenongo, dat het graf een bedevaartplaats wordt en ook niet, dat de bevolking van het dorpje moeilijkheden zou krijgen. Zij is misschien wat overijld te werk gegaan, maar dat is vergeeflijk, omdat men kon aannemen dat de vluchtelingen gewapend waren. De minister zei, dat het dorp de beloning krijgt, die voor het aanhouden van de vluchtelingen is uitgeloofd. „Ik zou liegen als ik zei, dat de dood van Loemoemba mij bedroefd maakt. U kent mijn gevoelens in deze: Het was een misdadiger, die de dood van duizenden in Katanga en tienduizenden in Kasai op zijn geweten heeft, zonder nog te spreken van de vervolgingen en de slachtingen in Oost- provincie en Kivoe. In een gerechtelijk proces zou hij ter dood zijn veroor deeld." Minister Moenongo had overigens liever gewild, dat de drie hadden kunnen worden berecht. Tot hen, die de Katangese regering nu van moord betichten, zei Moenongo: „Bewijs dat maar". Aan de Ver. Naties ontzegt Katanga bij voorbaat het recht zich met deze kwestie te bemoeien. Hij herinnerde in dit verhand aan de zaken Sacco en Vanzetti, Julius en Ethel Rosenberg en Caryl Chessman. Hij sprak ook van het uit de weg ruimen van oppositie- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's leiders in Zuid-Amenka, koning Feisal van Irak, duizenden Balneha in Kasai, de Kameroense leider Feliz Moumie, miljoenen Russen in Russische concentratiekampen, generaal Maleter en Imre Nagy Band klapte: Vanmorgen om half acht is een autobus, met zestien personen op de rijksweg in Maqfbracht in volle vaart tegen een boom gereden. De heer L. Pijnenburg, uit Heikant-Deurne, die voorin naast de bestuurder zat, is hierbij om het leven gekomen. Tien andere personen, met arm- en been breuken en diverse andere verwon dingen, zijn naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Hierbij was ook de chauffeur, die een gebroken pols had. Het ongeluk gebeurde, doordat de rechter voorband van de bus klapte. De bus vervoerde arbeiders, uit de omgeving van Deume, naar hun werk. WIE TREFT NU DE SCHULD? Een opname van Loemoemba toen hij nog premier van Kongo was. ONDERZOEK DER V.N. Het hoofdkwartier der Verenigde Naties in Elisabethstad heeft aange drongen op volledige medewerking bij zijn onderzoek naar de omstandig heden rondom de gevangenhouding, ontsnapping en dood van oud-pre mier Loemoemba. In een uitgegeven communiqué werd gezegd, dat van de dood van Loemoemba met grote bezorgdheid is kennisgenomen en dat het daarom allernoodzakelijkst is dat de V.N. de grootst mogelijke medewerking bij het onderzoek wordt verleend. ALARMTOESTAND De troepen van de Verenigde Na ties in Kongo zijn in staat van alarm gebracht met het oog op eventuele ongeregeldheden naar aanleiding van de moord op Loemoemba. Dit geldt in het bijzonder voor de Oostprovin cie en de provincie Kivoe, waar de aanhangers van Loemoemba aan het bewind zijn. De vertegenwoordiger van Ham marskjoeld in Kongo, Dayal, zei „ge schokt en vol afschuw" over de dood van Loemoemba te zijn. „Moord op politici heeft onvermijdelijk reper cussies. Thans komt de kwestie van verantwoordelijkheid aan de orde." Men vreest represailles wanneer de autoriteiten in de Oostprovincie en Kivoe maatregelen nemen tegen de volgelingen van Kasavoeboe. Men acht een burgeroorlog niet uitgeslo ten. De Belgische minister van staat Henri Rolin verklaarde Loemoemba „voldoende te hebben gekend om zijn nagedachtenis eer te bewijzen." Ro lin, die aan de rondetafelconferentie van vorig jaar heeft deelgenomen, voegde hier aan toe, dat Loemoem ba „zich vaak onrechtvaardig jegens België heeft getoond, maar de aak van onafhankelijkheid oprecht en vu rig was toegedaan." ,.Er is alle reden om aan te nemen, dat Loemoemba op wrede wijze ter dood is gebracht." Rolin zei te vre zen, dat dergelijke methoden meer en meer hun stempel op de Kongo lese politiek zullen drukken. De Parijse bladen van alle rich tingen betreuren de wijze, waarop Loemoemba het leven heeft gelaten. De conservatieve „Le Figaro" schrijft dat, wat Loemoemba's verantwoor delijkheid voor het Kongolese drama ook is geweest, geen enkel beschaafd land de wet van oog om oog, tand om tand kan toestaan. De Marokkaanse minister van voor lichting Ahmed Alaoui heeft ver klaard, dat de dood van Loemoemba „een georganiseerde, weloverwogen moord is. De V.N. zijn medeplichtig door hun passiviteit en hun zwijgen." Russische beschuldigingen Radio-Moskou constateerde gister avond, dat Loemoemba „op lafharti ge en verraderlijke wijze is ver moord, en wel door Tsjombe, Moboe- toe, Kasavoeboe en Kalondj." Het station voegde hieraan óe: „Het mes voor het volvoeren van deze politie ke vergeldingsmoord werd door de Belgische kolonialisten en hun wes terse bondgenoten in de vuile handen der moordenaars gedrukt. En de monsterachtige misdaad werd door secretaris-generaal Hammarskjoeld met de blauwe vlag der VN. gedekt. De geschiedenis zal een genadeloos oordeel over hem vellen." De Cubaanse regering heeft drie dagen officiële rouw afgekondigd in verband met de dood van Loemoem ba. Het vakverbond wil een dag sta king in de gehele wereld uit protest tegen deze „moord, bedreven door de imperialisten en hun lakeien". De federatie van studenten veroordeelde het „Yankee-imperialisme, de oor- naamste verantwoordelijke" (voor de dood van Loemoemba). Opklaringen De Bilt, dinsdag 10.00 uur. Het KNMI deelt mee: Het weer in West- en Midden-Europa blijft onder invloed van een krachtig hogedruk- gebied, waarvan het centrum zich langzaam over de Alpen naar het oosten verplaatst In het hogedruk- gebied is de bewolking in het alge meen verder afgenomen. De begren zing van het wolkendek verplaatste zich reeds in de nacht ook langzaam in noordelijke richting over ons land en dinsdagmorgen was het alleen in de noordelijke provincies nog zwaar bewolkt. De lucht in het hogedrukgebied laat hoge maximum temperaturen toe. Maandagmiddag werden in Zuid- Frankrijk temperaturen van 23 gra den gemeten. In de zone, waar boven Frankrijk, Italië en Joego-Slavië de totale zonsverduistering zal optre den, zijn de weersomstandigheden algemeen gunstig. Slechts hier en daar komt wat ho gere bewolking voor en op enkele plaatsen ook ochtendmist, maar op de meeste plaatsen kan op helder weer worden gerekend. In ons land zijn de omstandigheden ongeveer het zelfde, alleen is de kans op locale ochtendmist hier wat groter. ZON- EN MAANSTANDEN 15 Febr.: zon op 07.56; onder 17.53- maan op 07.55; onder 18.20. 15 Febr.: nieuwe maan. Hoogivater standen 15 Febr.: va. 3.26; n.m. 3.40. KORRELTJE Het hoofddoel van het leven is niet kennis, maar actie.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1