DE QROTE SPRONQ Behoudzuchtig, maar toch goede zakenlui IS „MAKE-UP" WEL ZO GEZOND? DER ALLERBESTE MENSEN Commissaris Qavaghan had 't niet gemakkelijk DE LEIDSE COURANT MOG NIET ZO LANG GELEDEN was geen Samburu er met een stok toe te bewegen om ook maar een stuk vee te verkopen. Tegenwoordig behoren de maandelijkse veemarkten in hun land tot de meest in trek zijnde plaatsen van samen komst. Honderden krijgers komen dan van heinde en ver - - ja, vèr - want sommigen moeten meer dan 100 kilometer te voet afleggen met hun vee! - naar de markt. Zij dragen rode gewaden. Zij hebben het gezicht met oker ingesmeerd. Zij zien er krijgshaftig uit. Maar noch zij, noch de stam- oudsten, noch de met kralen behangen vrouwen hebben enig kwaad in de zin. De (muzikale) klanken hunner taal vermen gen zich met het geloei der koeien en de kreten der vee drijvers, die de dieren brengen naar de in stofwolken gehulde kralen. De Samburu zijn behoudzuchtig van aard. Met hand en tand houden zij vast aan hun oude gebruiken en gewoontes. Hun stam kwam ongeveer een eeuw geleden uit het Nijldal naar Kenya. Menige Samburu vertoont Egyptische gelaats trekken. Velen hunner dragen nog steeds het haar in vlech ten. Toen zij in Kenya kwamen, telden zij vijfduizend zielen en bezaten dertigduizend stuks vee. En zij noemden - en noe men - zich „II Logop", de „Allerbeste Mensen ter Wereld". Zij zijn ervan overtuigd, dat zij dat ook werkelijk zijn. Hun herkomst uit het Nijldal en het feit, dat zij thans 35.000 zielen tellen en 350.000 stuks vee bezitten, versterkt hen in hun superioriteitsgevoel. Bovendien weten zij, dat hun vee, mits goed gefokt en verzorgd, tot de beste vleesleveranciers van Afrika behoort. GAVAGHAN TREEDT OP VOORAL dank zij verbeterde veterinaire zorg nam het vee der Samburu in de loop dezer eeuw snel in aantal toe, dat de weideplaatsen uitgeput dreigden te geraken. Districts commissaris T. J. F. Gavaghan, die reeds als bestuursambte naar in andere delen van Kenya had gewerkt, onderkende het gevaar tijdig. Hij besloot om zowel de Samburu-mensen als het Samburu-vee uit de 'gras-nood' te helpen en slaagde daarin ook werkelijk In luttel jaren tijds maakte hij de krij gers der Samburu welvarend en wel, door hen te overreden de sprong van de veehuishouding naar de geldhuishouding te maken. Het was verre van eenvoudig om de „Allerbeste Mensen der Wereld" te overtuigen, dat het wenselijk was om een deel van hun vee te verkopen. Immers, voor hen was het veebezit identiek met onze spaarduiten plus levensverzekeringspolis plus slager plus maatschappelijke positie. Gavaghan liet zich niet uit het veld slaan. Hij praatte uren, ja dagen aan één stuk om de stamoudsten op zijn hand te krijgen. Maanden had hij nodig om him duidelijk te maken, hoe zij hun vee het best konden houden. Eindelijk knikten de stamoudsten ,JA'. Het besluit om voortaan gèregeld veemarkten te houden, viel bij de krijgers in goede aarde. Gavaghan ontwierp voorts in overleg met de (uit Afrikanen bestaande) Districtsraad een plan om de afgegraasde weidegronden rust te gunnen en zo de opmars van de woestijn tegen te houden. Tegenwoordig zijn er drie veemarkten (elk op een andere plaats) per maand. De Samburu-stam bestaat uit tien groepen. Iedere groep moet een aantal stuks vee ter markt brengen. Hoeveel, dat hangt samen met de hoogte der door de leden der groepen betaalde belastingen. Vee van slechte kwaliteit wordt in een nabij veld-abattoir geslacht en verwerkt tot gedroogd vlees, beendermeel en huiden. De jonge stieren worden opgekocht om gemest te worden op de gronden van de boerderij van de Districtsraad. De dieren van goede kwa liteit vinden hun weg naar een slachthuis in de buurt van Kenya's hoofdstad Nairobi. Jaarlijks worden er op de Samburu-markten ongeveer tien duizend stuks vee aangevoerd. De Samburu zelf slachten en verorberen 21.000 runderen. De jaarlijkse vee-aanwas van Het 'Geval-Samburu' is interessant, omdat het typisch is voor een stadium in de economische geschiedenis van veel volken op aarde. 30.000 stuks leidt dus niet tot vergroting van het aantal Samburu-runderen. Dit was het doel, dat Gavanagh zich ge steld had. GELD, GELD DE PRIJZEN op de Samburu-markten zijn in de regel goed. Tal van krijgers verlaten zo'n markt met tweeduizend en meer gulden in contanten op zak. Ik zag zelf eens een Sam buru drieduizend gulden wegstoppen. „Wat gaat u met dat vele geld doen?" vroeg ik. Het antwoord luidde„Truck-koop en laat-rij voor mij met waar van ander." Inderdaad, een week later was Kenya een vervoersbedrijf en een Samburu- ondernemer rijker! Want al hebben de Samburu dan een hoge dunk van zichzelf en al zijn zij behoudzuchtig, toch zijn zij in de regel tevens goede zakenlieden. Zij slaagden erin om de gevaren, die nu eenmaal altijd verbonden zijn aan de omschakeling van de veehuishouding op de geldhuishouding, te omzeilen en de moeilijkheden de baas te blijven. Sedert die omschakeling - nu een kleine tien jaar geleden begonnen - zijn zij aanmerkelijk welvarender en economisch minder kwetsbaar geworden. Aan Gavaghan komt de eer toe, de Samburu te hebben ge holpen bij de beslissende sprong van de goederenhuishouding naar de geldhuishouding, een sprong, die vrijwel ieder volk van enige ontwikkeling in de loop der eeuwen moest maken. Dank zij die grote sprong bevinden de Samburu zich thans in een wereld met ruimer grenzen dan Noord-Kenya, namelijk in de 'Wereld van het Geld'. Dank zij die sprong konden zij hun welstand vergroten en ontkwamen zij aan het gevaar van verarming als gevolg van uitputting der wei degronden door een teveel aan grazende dieren. Gavaghan was tevreden. En dat zijn de Samburu, de 'Allerbeste Mensen ter Wereld', zelf ook. r- Foto boven: Bij alle markten inspecteert en prijst een expert de dieren die te koop worden aangeboden. Foto hiernaast: Maandelijkse ver koping is een po pulaire gebeurte nis in het Sam- buru-district van Noordelijk Kenya. Zij hebben ge leerd, dat met een efficient markt- systeem de kud- hen rijk kunnen maken. „Wat doet u nu met dat vele geld?" vroeg ik aan een Samburu, die ik drieduizend gulden zag wegstoppen in zijn tas. Het antwoord luidde: „Truck koop en laat-rij voor mij met waar van ander." Een week later was Kenya inderdaad een vervoersbedrijf en een ondernemer rijker. Koper en verkoper zien er tevreden uit. Mogen de dames voor hun ge zondheid eigenlijk wel schoon heidsmiddelen als lipstick, ge zichtspoeder, crème en nagellak gebruiken Soms komt men immers de be wering tegen dat de huid van al die spullen zou bederven en dat er vergiftiging door kan optreden! Zelf zijn de dames ook wel eens bang voor een schadelijke invloed. Onlangs nog werd ons gevraagd of het geregeld inslikken van klei ne hoeveelheden lipkleursel niet ongezond was. Bona-fide In het algemeen kunnen we het „opmaken", dat door vele vrouwen wordt gedaan, gelukkig als een on schuldige bezigheid beschouwen. De fabrikanten van kosmetische preparaten houden rekening met de opvattingen van hun chemici en andere wetenschappelijke werkers, die een wakend oog houden op de zuiverheid van de grondstoffen en de nauwgezetheid bij de bereiding. Materialen waarvan de giftigheid vaststaat worden in onze dagen door de bona-fide kosmetische in dustrie niet gebezigd. Kleine hoeveelheden Zodoende wordt er dus al dade lijk bij de produktie een zekere aandacht besteed aan het al of niet schadelijk zijn van dit soort pre paraten. Daarmee is de vraag echter nog niet beantwoord of sommige stof fen misschien tóch schadelijk Wer ken wanneer de mens er geregeld kleine hoeveelheden van binnen krijgt. Dit probleem geldt niet speciaal voor kosmetische produkten: het regelmatig gebruik van conserveer middelen, van tandpasta, van af- wasmiddelen stelt ons voor het zelfde vraagstuk. Overgevoeligheid Ziekteverschijnselen door toe passing van kosmetische middelen kunnen optreden als gevolg van een zuiver persoonlijke overgevoe ligheid. Sommige dames krijgen eczeem of andere huidafwijkingen door be paalde parfums of door stoffen die bij het permanenten der haren worden gebezigd. Afwijkingen aan het lipslijmvlies kunnen het gevolg zijn van een be staande overgevoeligheid tegen de tamelijk veel gebruikte kleurstof Slechte gewoonte Voorts zijn bij allergische perso nen ontstekingen aan oogleden en oogbindvlies geen uitzonderingen, hiervoor moet nogal eens ooghaar verf aansprakelijk worden gesteld. Maar ook nagellak kan de oor zaak zijn van deze oogaandoenin gen: menigeen heeft de slechte ge woonte telkens met de vingers in de ogen te wrijven. Zulke overgevoeligheidsreacties treden vaak niet op wanneer men voor het eerst met de desbetreffen de stof in aanraking komt, vaak vertonen zij zich pas na herhaalde toepassing. Op zoek Dat is een verraderlijke kwestie. Wie zou er nu zelf op komen dat een ooglidontsteking veroorzaakt zou kunnen worden door de nagel lak die men al geruime tijd ge bruikt? Ook voor de geneesheer die de ze stoornissen te behandelen krijgt is de zaak niet zo eenvoudig: al lereerst moet hij de afwijking maar herkennen als allergische reactie. Dan gaat het er nog om de ziek makende stof, „het allergeen", te vinden, er wordt niet dadelijk ge zocht bij de middelen die dienen ter verzorging en verfraaiing van het uiterlijk. dr. H. W. Scalogne.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10