In de Krantentuin DE WOLKENETERS Avonturen Correspondentie WITTE KRUIS WITTE KRUIS HET KNUTSELHOEKJE SAGEN UIT DE TIJD VAN FRODE FREDEGODS ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 VAN BAMBO door oom Toon Ruim een week voor 't huwelijk moest Bambo noodzakelijk naar Manil la om verschillende aangelegenheden en zaken voor zijn a.s. schoonvader te re gelen. Gedurende de 3 dagen, die daar mee gemoeid waren, logeerde hij in 't huis, dat ze in de buurt van de haven voor 't gemak nog aangehouden hadden. De laatste avond doorliep hij om zich de tijd te korten nog eens al de ver trekken, waar talloze voorwerpen hem herinnerden aan de gebeurtenissen en avonturen van de laatste jaren: z'n ge weren en andere wapens, 'n jachtkle- ding, merkwaardigheden uit verschil lende landen en niet te vergeten in een hoek z'n opgezette, onvergetelijke vriend Ami, die zoveel vreugde en leed met hem gedeeld had. 't Werd hem warm en tevens wee om 't hart, als hij terug dacht aan dit trouwe, verstandige dier, dat hem met grenzeloze toewijding en moed gediend had. Wat leek hij veel op de grote aap van zijn buur in Bidando. Hoe jammer, dat hij niet meer leefde, anders zouden de twee apen een goede aanleiding geweest zijn om met de ge heimzinnige buurman kennis te maken. Opeens schoot hem 'n lollige gedachte te binnen. Als ik eens in de huid van Ami kroop! Hij is zowat van mijn groot te, dus dat zou wel kunnen. Dan ga ik met buurmans aap kennis maken en vind dan wel de gelegenheid om eens te zien, wat zich in dat raadselachtige huis wel afspeelt. Hij voegde de daad bij z'n kluchtige inval, maakte voor zichtig de huid, waar deze samenge voegd was, los en haalde er 't vulsel helemaal uit. Dan trok hij z'n borek en z'n handschoenen uit en kroop in Ami's omhulsel, 't Was of 't voor hem ge maakt was. Hij maakte enkele passen en wat zotte sprongen voor de spiegel en vond, dat hij zijn plan best kon uit voeren. Nauwelijks was hij uitgelachen om zijn malle inval en zijn geslaagde gedaanteverandering, of hij meende stappen te horen. „Wie is daar?" riep hij. Geen antwoord, maar 't geluid der passen was bijna niet meer hoorbaar. Maar Bambo wenste liefst niet gezien te worden in zijn vreemde vermomming, trok inderhaast een paar schoenen aan, wierp een mantel om zijn schouders en zette 'n zeemanshoed op, die in z'n buurt hing. Hij wilde juist in de spiegel kij ken, hoe één en ander hem stond, toen hij plotseling van achter door twee ge maskerde kei-els werd aangegrepen. De verrassing was zó groot, dat hij al over meesterd en gebonden was, vóór hij aan tegenweer had kunnen denken. De man nen stopten hem nog een dikke prop in zijn mond, blinddoekten^ hem en droe gen hem vervolgens in "een rijtuig, dat voor de buitendeur wachtte. De beide gemaskerden namen ook plaats, waar na het rijtuig zich in snelle vaart ver wijderde. Waarheen? De tocht duurde niet zo heel lang. De niet al te best gestrate weg, leek hem veel weg te hebben van die naar Bidanto. Toen het hem geluk te in een onbewaakt ogenblik even met z'n geboeide handen de blinddoek een paar centimeters op te schuiven, meen de hij ook huizen van het stadje te her kennen. Kort voor 't einde van de tocht, werd de doek voor zijn ogen nog eens extra bevestigd, zó, dat 't zeker uitge sloten was nog iets te zien. De prop in zijn mond begon zijn ademhaling der mate te bemoeilijken, dat hij haast bui ten bewustzijn raakte. Opeens hield het rijtuig stil en ter stond opende zich een poort. Vervol gens zette het zich weer in beweging, reed even over zachte grond en stopte toen weer. Eén der mannen stapte uit, greep Bambo bij de benen, terwijl de ander hem bij de schouders pakte. Blijk baar sjorden de kerels hem door 'n kille vochtige gang en daalden vervolgens en kele trappen af. Het was duidelijk, dat ze 't water in. Heerlijk was 't water. De ren. Er hing een muffe, gronderige lucht. Bambo werd allesbehalve zacht op een strobed neergeworpen. De pro^i werd uit zijn mond getrokken en de blinddoek afgenomen, maar de koorden om z'n armen en benen liet men zitten. (Wordt vervolgd) EEN VERZOEK Wie wil er een ziek jongetje blij ma ken door hem een kaart of briefje te sturen? Hij moet nog een heel tijdje blij ven liggen en zijn vader en moeder kunnen hem niet zo dikwijls komen be zoeken, want ze wonen zo ver. Zijn adres Is: Keesje van Zaal, Zeehospltinm Kinderzaal Wijkduin. NOG EEN VERZOEK Bep Rietveld, Dorpsstraat 191, Hazers- woude, zou zo graag een corresponden tievriendin hebben van 12-13 jaar om eens bij elkaar te komen en samen te gaan fietsen. Duultje Conijn, Oeffelt. Zeg Duultje, wat leuk, dat je nog steeds onze Kran tentuin leest en ook meedoet, al woon je zo ver, helemaal in Oeffelt. De op lossing was goed. Schrijf eens iets over de school daar, misschien wordt het wel een aardig opstelletje. Dag Duultje. Groetjes ook aan je ouders. Nellie van Es, R'veen, vertelt over: EEN WEDSTRIJD Rina en Peter zouden die middag naar de film gaan. Toen ze voor de bioscoop stonden, stond er op de deur met grote letters: „Geen film". „O, wat jammer", zei Rina. „Och, wat geeft het. Misschien weet moeder er wel wat op", vond Peter. Toen ze thuiskwamen, zei moeder: „Natuurlijk weet ik er wat op. Het zwembad't Is verleden week pas geopend. Gaan jullie maar naar het zwembad". „Ha! fijn mam!" riepen ze alle twee. „Hier is je zwempak". Ze liepen nu samen naar de Kaag. „We hebben aan die gulden vast ge noeg", zei Rina, die het geld bij zich had. Toen ze bij het zwembad waren liep een meneer op hen toe: „Willen jullie ook meedoen mee de wedstrijd?" „O, graag meneer". „Kijk eens, daar is een echt podium". „Wie zou 't winnen, Peet?" vroeg Ri na, toen ze klaar stonden aan de start. „O, vast die lange knul". De badmeester floot en gelijk doken ze 't water in. Heerlijk was 't water. De lange was tweede en die kreeg een kwam Peter aan, nog een paar ferme slagen enhij won. O, wat was hij blij. Hij moest boven op het podium ko men en hij kreeg een compleet tennis spel met een prachtig filmapparaat. De langeg was tweedes en die kreeg een zwembroek met zwemvliezen. De derde was Piet NuUekus die 'n paar rolschaat sen kreeg. Ze gingen vol blijdschap naar huis en vonden het helemaal niet jammer dat de film niet doorging. Leonie Mulder, Leiden, heeft ook een verhaaltje gemaakt. BANGE WIM Moeder zei: ,,'t Is bedtijd", maar Wim durfde niet naar boven. Hij is altijd bang, omdat hij denkt dat er 's avonds een boeman op de zolder zit. 's Avonds laat hoorden vader en moeder boven iemand lopen. Ze gingen kijken en daar zagen ze Wim, die in een diepe stoel zat te slapen. Wim schrok zo hevig van zijn ouders, omdat hij dacht dat het die ven waren, maar toen vader het licht aandeed, zagen ze het verschrikte ge zicht van Wim. Moeder kalmeerde hem gauw en Jan, z'n broertje, vertelde het van de boeman op zolder. Toen namen vader en moeder de bange Wim mee naar de zolder en daar moest hij om zijn bahgheid lachen, omdat er op de zolder alleen maar wat kisten stonden en aan de lijn de was hing te drogen. Met een zoen op zijn wang werd hij weer onder de wol gestopt. Cathrien Zuldberg, Leiden, heeft eens een versje geleerd, dat ze zó mooi vindt. Nu wil ze het voor jullie uit haar hoofd opzeggen. Begin maar Cathrien, wij luis teren. DE MUIS Op het dak van een huis Zat een aardige muis. Ze had een nestje gebouwd voor haar jongen En ze leefden zowaar Heel gezellig met elkaar En ze dansten ep piepten en sprongen. Moeder Muis die sloop zacht, Naar omlaag iedere nacht Om wat rijst voor haar kleintjes te stelen. En dan sloop ze heel vlug Naar de zolder terug Om de rijst met haar kleintjes te delen Maar eens op een keer Kwam het muisje niet meer En de kindertjes hadden geen eten. Een ondeugende kat Had het muisje gevat En hem zo maar de kop afgebeten. Rietje Weellng, Leiden. Dank je wel. Riet, voor de raadsels. Die kan ik altijd heel goed gebruiken. SJ&nl Langeveld, Voorhout, vertelt: OP HET IJS Jan keek elke dag op de barometer. Hij wou zo graag vorst hebben maar 't bleef maar slecht weer. En ja hoor, op een dag kwam Jan uit bed en de baro meter stond op vorst, 't Had die nacht al flink gevroren ook, want de bloemen stonden op de ramen. Het bleef een paar dagen vriezen en Jan hoopte dat hij za terdag zou kunnen schaatsen. En het kon ook. Jan ging naar het ijs, er wa ren nog meer kinderen. Toen hij zijn schaatsen had aangeboden kwam juist zijn vriendje Jan aan en samen gingen ze rijden. Ze schaatsten wel een paar uur tot ze even gingen rusten bij een kraampje en chocolademelk dronken. Lekker was dat! Daarna gingen ze ver der en ze zagen Frits ook nog. Die ging ook met hen mee. 't Ging heerlijk met de wind op de rug, maar bij de hoek kregen ze tegenwind, dus hard schaat sen. Frits keek op zijn horloge en daar zagen ze dat ze naar huis moesten. Om zes uur waren ze weer thuis en juist kon Jan door de radio horen, dat het ging regenen, 't Was jammer, maar niets aan te doen. De ijspret was gauw afge lopen. Bertheke Friebel, Zoeterwoude. Leuk Bertheke, dat je voortaan met ons mee doet. Dan kun je samen met je vrien dinnetje Marja de raadsels oplossen. Met plezier heb ik je gezellige briefje gele zen. Dag Bertheke. Groetjes aan Marja. Joke Fransen, Ter Aar, stuurde ons: WAT JAMMER! Ik zat op school in de bank maar steeds te denken aan de volgende week, want dan zou ik met vader en moeder naar Frankrijk gaan. Wat duurde zo'n week lang en ik kwam maar niet ver der met rekenen. De school ging uit en ik liep naar huis. Wat zag ik daar? De gordijnen van de slaapkamer waren ge sloten. Vader was ziek. Griep! Het zou zeker wel een week duren, eer vader beter was. De dag van vertrek was aan gebroken en vader was nog niet beter, dus we gingen niet. Moeder had het ook zo druk. Ja, 't was jammer. „Er is niets aan te doen," zei moeder. Koos Meyer, Hazerswoude komt met: RUZIE OP BED De tweeling Jan en Kees lagen rustig te slapen. Jan werd het eerst wakker. Dadelijk maakte hij Kees ook wakker. Maar deze riep: „Schei uit joh!" Geen van beiden konden ze meer sla pen. Ze bleven wakker. „Kees je hebt mijn kussen." „Nietes". „Kijk dan eens naast je." „Nee", was het antwoord en ze kro pen onder de dekens. „Ja, ik heb hem," riep Kees en gaf Jan een trap. „Die krijg je terug," zei Jan woedend. .A-u!" riep Kees want hij kwam met zijn hiel op het randje van het ledi kant. Jan kwam lachend onder de dekens vandaan en stak zijn tong uit Dat maakte hem woedend en „boem" daar sloeg hij Jan een bloedneus. Maar die kreeg hij terug. Ze sprongen op en trokken elkaar aan de haren. De een schreeuwde nog harder dan de ander. Toen kwam vader en gaf ze allebei een pak slaag. „Als ik jullie nog eens hoor, dan gooi ik de een in de schuur en de ander in het kolenhok." „Als ik in het kolenhok moet, maak ik me pikzwart", zei Jan brutaal. Daar had hij al een klap te pakken. „Laat dit een goed lesje zijn geweest," riep vader nog toen hij weer terug ging. En het was weer rustig. Er liggen nog goede oplossingen van: Lida Wijsman, Hazerswoude; Kees v.d. Laken, Leiden; Els Karremans, Voor schoten; Cobi van Rooyen, Llsse; Anne ke Janssens, Alphen; Joke van Velzen, Leimuiden; Fred de Rijk, Langeraar; Willy v. d. Pijl, Ter Aar; Josephine Heelwinkel, Leiden; Anneke v. Sprons- sen, Wassenaar, Ria Loos, R'veen; Ed die Knijnenburg, Stompwijk, Anneke Kerkvliet, R'veen; T. v. Emmerik, R(jp- wetering; Ria van Egmond, Aarlander- veen; Alle Markus, Oud Ade; K. Ter- steeg, Oud Ade; Ria Wijfjes, Nieuw- veen; Jan Brasker, Ineke Brasker en A. van Slingerland, Leiden. OPLOSSING VAN HET VORIGE RAADSEL Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. Deze keer heeft Ida T.d. Veer, Geest- weg 68, Roelofarendsveen het boek ge wonnen. NIEUWE RAADSELS 1. Welke rozen bloeien niet? 2. Hoe kan iemand tachtig jaar le ven en maar twintig verjaardagen mee maken? 3. Waarom geven witte schapen meer wol, dan zwarte schapen? De oplossingen deze week insturen aan: Tante Jo en oom Toon van de Krantentuin Leidse Courant, Papen gracht, Leiden. Weer ligt er een prachtig boek klaar! Dag allemaal. TANTE JO EN OOM TOON DE €Ckte, PIJNSTILLER Inderdaad, verlaat u rustig op Witte Kruis. Zo gemakkelijk in te nemen want verkrijgbaar in drie vormen tabletten, poeders of cachefs. DUTIM N.V. ©COSTGf 1ST (Advertentie) beslist op de vastgestelde tijd op de bestemde plaats moest zijn. De kapi tein wist gelukkig een hele boel over Op de binnenzijde van je werkschrift plak je een stevige envelop waarvan je de klep verwijderd hebt en je hebt een bergplaatsje voor potlood, gum, liniaal, uitknipsels, enz. HOE ZAGEN? Oplossing elders. In het algemeen houdt men de zaag, zoals op de lijntekening is aangegeven. Maar moet je dun hout zagen, waar makkelijk splinters afbreken, dan houdt men ze liever, zoals de stippellijn aan- f eft, zo zegt tenminste de vakman! DE KAPITEIN WIST RAAD In de winter van 1929 werd een vrachtvaarder door het ijs ingesloten. Hij had een waardevolle lading, die warmte en ijs daardoor vond hij uit eindelijk een uitweg. Hij liet zijn manschappen olie en zwarte verf mengen, daarna stuurde hij hen het ijs op met bezems en luiwagens gewapend. Ze kregen opdracht om op het ijs 'n zwarte, 12 meter brede streep te trekken tot aan het punt, waar meer open water was. Toen ze daarmee klaar waren konden de mannen uitrusten, terwijl de zon de rest van het werk deed. Je moet namelijk weten dat zwart de warmte opneemt (absorbeert) en daardoor het ijs doet smelten. Na een maand was het gedeelte van 't ijs dat zwart gemaakt was, gesmolten en de kostbare lading kwam nog juist op tijd op haar bestemming. Andere vaartui gen, die niet zon lepe kapitein hadden, moesten nog een maand wachten, al vorens het ijs gesmolten was. Als je vic.Kunt A en vierkant B be kijkt, zou je niet geloven, dat je vier kant A helemaal op het witte deel van B kunt leggen, zonder dus het zwarte deel te bedekken. Je knipt daarvoor A precies in stukken, zoals in fig. A is aangegeven. Daarna leg je ze op het blanke deel van B, zoals in figuur e is aangegeven. Het lokaas Oplossing: dit is natuurlijk alleen maar mogelijk, vierkant B groter is dan A. Nu trad echter een kwade heks op, die haar zoon de gouden ring liet ste len. Toen de koning de schuldige wilde bestraffen, veranderde de heks zich in een zeekoe en stiet met de horens de koning dood. De omgeving van de koning vreesde dat het nu met de „Frodevrede" afge lopen was, als het volk de dood des konings vernam. Wellicht zouden de overwonnen volken zich weer losscheu ren van het rijk; en daarom besloten zij de moord geheim te houden. De dode koning werd rechtop in zijn staatskoros gezet en door het hele rijk rondgereden, alsof er niets gebeurd was. Maar toen ten laatste de dood van de koning niet meer geheim kon blijven, begroef men hem in een heu vel bij Vaerebrö op het eiland Seeland en deze streek heet nu nog steeds Frodeberg. j De sage vertelt verder nog, dat de j enige zoon van de koning in Rusland stierf en dat de Denen daarom besloten S diegene tot zijn opvolger te kiezen, die het beste en mooiste lied aan de nage- dachtenis van koning Frode zou wijden. De bard (trekkende zanger) Hjarne werd hierbij overwinnaar en dus tot koning der Denen gekroond. Naar het kinder carnaval! Wie niet naar carnaval gaat, heeft in elk geval de tijd, de acht verande ringen te vinden waar door de beide tekeningen van elkaar verschillen. Oplossing elders. Slot. ••••••••••••••••••••••••••••••••••a*

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9