Weerbericht DE ADELLIJKE VROUWENABDIJ VAN RIJNSBURG Uit de opgravingen komt haar historie te voorschijn BtyüJ Nieuw bedrijfsgebouw te Sassenheim Hygia-Ter ingezegend Meer VERSCHENEN Mgr. Hendriksen 7 maart gewijd Het weer in Europa PAUZE KORTE GOLF PUZZEL PUNT ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 In 1133 kreeg de gravin-weduwe Pe- tronella van Holland onenigheid met de abdij van Egmond en zij stichtte zelf op grafelijk goed in Rijnsburg bij Leiden een abdij, even als die van Egmond bestemd voor Benedictijnen. Toen in 1183 de abdij kerk werd gewijd, was het klooster bevolkt door Benedictinessen van z.g.n. vierkwartierenadel, d.w.z. dat de vier grootouders van adellijke stam moesten zijn Hoe die abdij er heeft uitgezien is niet bekend; we weten alleen dat ze, mèt de kerk, werd gebouwd door gravin Sophia, de weduwe van Dirk VII van Holland. Het klooster heeft bestaan tot de eerste of tweede be legering van Leiden, in 1573 of 1574 dus, toen de Leidenaars alle zware gebouwen in de omgeving van hun stad vernielden om te voorkomen dat de Spanjaarden zich er zouden nestelen. Alleen een toren bleef staan en hiertegen werd in 1578 een her vormde kerk gebouwd, als zodanig de oudste kerk van de „nieuwe reli gie" in Nederland. De restanten van de verwoeste abdij bleven als ruïne staan tot 1811, toen ze door de rege ring werden opgeruimd. De toren Prof. dr. W. Glasbergen, de leider van de opgravingen, geeft vanaf de toren een toelichting op de werk zaamheden (foto De Leidse Courant) pvc toren is gebouwd van zware tufsteen met onregelmatige met- selverbindingen en opgetrokken vol gens de Romaanse bouworde. De drie onderste geledingen hebben licht spleten, daarna volgt een geleding, die met vertikale richels in vakken is verdeeld. Daarboven zijn nog twee geledingen gebouwd, waarin men la ter galmgaten heeft gebroken. Het geheel is afgesloten met een rond- boogfries. Een onoordeelkundige „restaura tie" vond in 1929 plaats, maar die moest op last van hogerhand worden stopgezet. Lelijke pleisterplekken zijn nog de overblijfselen van dit „opknapkarwei". De renaissance hoofdingang dateert uit de 17e eeuw. In de noordelijke torenmuur zijn nog fragmenten te zien van de vroegere zaalindeling. Hoewel zulks niet geheel vaststaat, moet de nog bestaande toren de zui delijkste zijn van een tweelingtoren. Is dat juist, dan moet de andere to ren gestaan hebben op de plaats waar zich nu het raadhuis van Rijnsburg bevindt. Van deze situatie is men uit gegaan om de situatie der opgravin gen te bepalen. Het is gebleken, dat dit juist is gezien, want men vond het oude koor, met de grafelijke ka pel, waarin 16 regerende leden van het Hollandse gravenhuis waren bij gezet, in de lengteas, gerekend van het midden tussen de (vermoedelijk) twee abdij torens. Resten in de kerk De tegenwoordige kerk is een merkwaardige lappendeken. Er zijn delen van Romaanse kolommen, o.m. uit de kapittelzaal, in ver werkt. Er zijn nog Romaanse kraag stenen uit de oude kerk en de oor spronkelijke verbindingsboog tussen toren en kerk is nog aanwezig. De vloer is bedekt met grafstenen van abdissen, zerken, die met hun afme tingen van 4x2 meter tot de groot ste van West-Nederland behoren. In de muur is een memoriesteen gemetseld, gewijd aan de nagedach tenis van graaf Willem I en diens vrouw, Aleidis van Gelre, overleden in 1218. Het schrift op de steen da teert echter pas van plm. 1520 en moet dus in die tijd (opnieuw?) zijn gehakt. Ook is ingemetseld een graf steen van abdis Ada, een dochter van Willem I van Holland. Deze lag in de kerk begraven voor het hoofdal taar, waar ook Floris IV, Floris V en Jan I waren bijgezet. Tenslotte nog een kleine steen, waarop de naam „Petronella". Op het kerkhof staat 'n muur, die gebouwd is van oude kloostermoppen van de abdij en el ders in Rijnsburg staan nog wel schuurtjes van hetzelfde materiaal. De in 1578 gebouwde kerk is vier maal vergroot. Blijkens een opschrift in de kerk voor de tweede maal in 1660, de volgende keren in 1903 en 1923. De oorspronkelijke torenbe kroning werd in 1830 vervangen door de tegenwoordige bakstenen achtkant met omgang en spits. in wordt deelgenomen door het rijk, de provincie en de Amsterdamse universiteit. De eerste onderzoekingen werden reeds in 1613 gedaan door de Rid derschap van Holland, waaronder Jan de Lalaing, die de fundamenten liet opmeten. Deze opmetingen kon den bij het onderzoek in 1949 worden bevestigd. Men vond toen het kla- verbladvormige koor met de in 1309 gebouwde gravenkapel, waarin de resten werden gevonden van 16 le den van het Hollandse Huis, waar onder abdis Ada en graaf Floris V. Ze konden worden geïdentificeerd door de Amsterdamse anatoom dr. B. K. S. Dijkstra, deels doordat vele schedels de voorhoofdsholte misten, een veelvuldig voorkomende eigen schap van leden van het geslacht Holland. Er werden zeldzame tegel fragmenten gevonden met een inge- stempelde leeuw, vrij zeker afkom stig van de kapelvloer. Ook werden resten aangetroffen van een oudere kerk uit 975. Naar de mening van prof. Glas bergen bevinden zich onder d e abdij - resten nog sporen van Merovin- gische boerderijen, maar het zoeken daarnaar is te kostbaar. Nieuwe vondsten f"\e in 1949 begonnen opgravingen werden voortgezet in 1951 en dezer dagen is men voor de derde maal begonnen. Thans kon de ligging van de oostvleugel van het abdij- complex worden vastgesteld, met de kloostergang en de kloosterhof. In de kloostergang werd een groot aantal skeletten blootgelegd van overlede nen, die niet in de kerk of de graven- kapel werden bijgezet. Onder de be vloering van de kapittelzaal kwam een ouder graf te voorschijn met een sterk verweerd geraamte, alsmede sporen van 'n z.g.n. plaggengraf, dat echter doorsneden was door de me- terdikke abdij muur. Voorts vond men resten van een ouder bouwwerk dan (Medegedeeld door het KNMI, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur). WESTELIJKE WIND Opklaringen maar ook plaat selijk enkele buien. Krachtige tot matige, aan de kust aanvan kelijk tijdelijk harde westelijke wind. Iets minder zacht. Afdruk van een Leeuwentegel, af komstig van de vloer der grafelijke kapel. Deze tegels zijn zeer zeldzaam en dragen de oudst bekende afbeel ding van „de Leeuw van Holland". de abdij, wellicht het eerste onder komen van de nonnen, vóór met de bouw van de latere abdij werd be gonnen. Vrijdagmorgen stiet men op sporen van een vuurplaats, die men nog nader hoopt te kunnen identifi ceren. Het kan een spoor zijn van de brand (naar men aanneemt in 1196), maar het is niet uitgesloten dat het sporen zijn van een oude bewoning. Voor dit laatste zou de aanwezigheid van dierlijke beenderen kunnen plei ten, resten van maaltijden of offers. De thans aan de gang zijnde op gravingen zullen waarschijnlijk du ren tot het einde van deze maand. Verdere nasporingen zullen dan tot een later tijdstip worden uitgesteld. Mettertijd zal de plaats van de voor malige abdij van Rijnsburg worden bebouwd. de stalenboeken Vraag de boeken (geheel vrijblij vend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". Oplettende reiziger voorkwam overstroming Een oplettend treinrieziger, de heer J. A. Vermeeren uit Breda, zag in de vroege avond van 31 januari in het voorbijgaan, dat er water stroomde door de boe zemkade in de Tedingerbroekpol- der onder Leidschendam. Bij aankomst stelde hij onder nauw keurige opgave van de bewuste plaats de politie van een en an der op de hoogte. De volgende morgen zag hij echter, dat het gat belangrijk groter was geworden, waarna hij de stationschef van Leidschendam en de machinist van het Hoog- heemaadschap van Delfland waarschuwde. Hierop werd on middellijk met het herstel van de dijk begonnen. Hoewel de heer*Vermeeren zijn optreden als vanzelfsprekend be schouwde, hebben dijkgraaf en heemraadschap van Delfland hem als blijk van waardering een boekwerk over het Gemeenlands- huis van Delfland aangeboden. Opgravingen De bisschopsconsecratie van mgr. Th. G. A. Hendriksen, benoemd tot titulair bisschop van Eumenia en hulpbisschop van kardinaal Alfrink zal plaats hebben op dinsdag 7 maart in de metropolitane kerk te Utrecht. Als consecrator zal fungeren kar dinaal Alfrink. Medeconsecratoren zijn mgr. J. Baeten, bisschop van Breda en mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam. De plechtig heid zal onder meer worden bijge woond door mgr. J. Beltrami, aposto lisch internuntius in Den Haag. Wetsontwerp over opheffing van gemeente Zwammerdam Grenswijzigingen moeten volgend jaar van kracht worden Bij de betreffende gemeentebestu ren is thans uit Den Haag het wets ontwerp aangaande voorgenomen Rath Doodehaefver N.V. (Advertentie) De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI sneeuw 4 5 STOCKHOLM motregen 1 2 OSLO mist 7 4 ABERDEEN 1. bew. 11 2 LONDEN regen 11 9 AMSTERDAM regen 10 7 BRUSSEL regen 9 6 LUXEMBURG h. bew. 1 1 PARIJS regen 12 4 BORDEAUX zw. bew. 13 3 GRENOBLE onbew. 12 —1 NICE zw. bew. 13 8 BERLIJN regen 5 4 FRANKFORT geh. bew. 9 1 MüNCHEN onbew. 6 1 ZüRICH zw. bew. 10 1 GENèVE zw. bew. 10 3 LOCARNO 1. bew. 14 —2 WENEN h. bew. 6 1 INNSBRUCK mist 5 —6 BELGRADO geh. bew. 6 2 ATHENE zw. bew. 9 6 ROME onbew. 17 0 AJACCIO onbew. 19 1 MADRID onbew. 19 1 MALLORCA mist 1 LISSABON onbew. 19 8 grenswijzigingen in de Rijnstreek binnengekomen. Het betreft hier o-a. de gemeenten Alphen a. d. Rijn, Bos koop, Bodegraven, Zwammerdam, Waddinxveen en Hazerswoude. Het is de bedoeling, dit wetsontwerp, dat op 1 januari 1962 van kracht moet worden, aan de Tweede Kamer ter goedkeuring voor te leggen. De ge meenten moeten binnen drie weken hun eventuele bijzondere opmerkin gen aan de regering kenbaar maken. Zoals bekend, wordt in het plan van 1957, dat in dit wetsontwerp in hoofdzaak wordt aangehouden, ge adviseerd de gemeente Zwammer dam op te heffen en het grondgebied te verdelen onder de gemeenten Al phen a. d. Rijn, Boskoop, Bodegra ven en Reeuwijk. Prinses Irene is gistermiddag om twee uur van Schiphol naar München vertrokken, waar zij in het komende weekend bij een bevriende familie aan feestelijkheden zal deelnemen. De prinses keert maandag terug. Morgen: Zondag „Quinquagésima", de „vijftigste" (dag vóór Pasen). TE VEEL DRUKTE. De vervloeking die de Heer de rij ken in het gezicht slingert, geldt voor hen die bezeten zijn door het verlan gen naar bezit, maar ook voor hen die slachtoffers :yn van de zucht naar ongebreidelde activiteit, waardoor zij geen tijd meer vinden voor het ge bed, de eredienst en de rust in God. Wie geen zondag meer kent, voor hem wordt de arbeid een keten die hem geen tijd en rust meer laat voor God. (Dr. B. Haring, Moraaltheologie H, 273). Oplossing no. 507. Horizontaal: 1 laan, 3 klok, 5 aar, 7 erker, 9 een, 11 snoek, 13 sta, 15 ter, 16 spelt, 18 Sam, 20 Reest, 22 Eli, 23 maar, 24 Maas. Verticaal: 1 loge, 2 nar, 3 krent, 4 kaak, 6 aks, 7 enter, 8 roest, 10 esp, 12 era, 14 aleer, 16 stam, 17 tel, 19 mees, 21 sim. Vrijdag waren wij in de gelegen heid de thans weer aan de gang zijnde opgravingen in ogenschouw te nemen, daarbij voorgelicht door de leider der onderzoekingen, prof. dr. W. Glasbergen van het Instituut voor prae- en protohistorie van de Ge meentelijke universiteit van Amster dam, en diens assistent, de heer Don ker. De opgravingen geschieden in opdracht van de Stichting Gedenk teken Graven van het Hollands Huis, te Rijnsburg, waarvan burgemeester B. H. Koomans voorzitter is en waar- Een overzicht van het terrein der opgravingen, gezien vanaf de toren trans. De pijltjes wijzen de plaatsen waar sketetten werden blootgelegd (foto De Leidse Courant) Zoals wij reeds gis teren meldden werd de nieuwbouw bij Hygia Ter Meer en Zn, Sas senheim in gebruik ge steld. In de feestelijk ver sierde bedrijfscantine werd een groot aantal genodigden, namens de directie, verwelkomd door de heer F. Bibo. Twee dochtertjes van een der directeuren boden vervolgens aan de echtgenoten van de burgemeester, prof. Steenkamp en beide directeuren bloemen aan. Na deze ceremonie was het de heer L. A. Ter Meer, die met een gevoel van trots sprak over wat heden was klaar gekomen, waar bij spreker het feit memoreerde, dat des morgens pastoor C. Bakker 't bedrijf reeds had ingezegend. Zich tot prof. Steen kamp wendend vroeg spreker hem tot de officiële ingebruikname van het bedrijf over te gaan. In zijn toe spraak haalde prof. Steenkamp het woord aan van de president der Verenigde Staten, Joh. F. Kennedy, die in zijn installatierede had ge zegd „met niemand te willen ruilen met wie dan ook ter wereld". Spreker was overtuigd dat ook de heren Ter Meer deze mening waren toegedaan. Hij wenste hen toe, dat hun produkten evenals de bloembol len nog meer bekendheid zouden krijgen. Met het opentrekken van een grote ritssluiting nam spreker ver volgens de laatste beletselen weg tot de toegang van het nieuw** pavil joen. Na de rondleiding verzamelde het hele gezelschap zich wederon» in de cantine voor het uitbrengen van een heildronk. Vele sprekers. Het was de heer J. O. van der Vegte als bedrijfsleider, die hierin voorging, na namens het gezamenlijk personeel woorden van gelukwens tot de directie te hebben gericht. Deze woorden gingen vergezeld met de aanbieding van een speciale klok, uniek in Nederland. Burgemeester J. baron van Kno- belsdorff bracht woorden van ge lukwens namens het gemeentebe stuur. Namens de familie sprak pater H. Ter Meer woorden van gelukwens. Vervolgens spraken nog de heren Ritter namens het architectenbureau Ritter en de Graaf, de heer Dikna- gel (Holl. Beton My) en de heer Venema namens kring bedrijven Bloembollenstreek. Mej. Rasenberg sloot de ry met een toepasselijk ge dicht op deze voor Hygia zo belang rijke dag. 's Middags had van 3 tot 5 uur een zeer druk bezochte receptie plaats. „Ik heb zojuist de liftenfabrikant aan de telefoon gehad, directeur, en ze heb ben beloofd, meteen morgen vroeg iemand naar ons toe te sturen." Nederlandse emigrante omgekomen Naar wij vernemen is bij een trein ongeluk, dat donderdag in de Noord- Amerikaanse staat Ohio op onge veer 160 kilometer ten zuiden van Cleveland is gebeurd een Nederlandse passagiere, als de enige van alle inzittenden om het leven gekomen. Het was mevrouw Roemers uit Maastricht, die dinsdag j.l. met haar echtgenoot en hun baby per KLM van Schiphol met bestemming Cali- fornië was vertrokken. Het echtpaar behoorde tot een groep van enkele tientallen Nederlandse immigranten, die naar Californië op weg waren. De uit Indonesië afkomstige me vrouw Roemers werd uit een rijtuig- raam geslingerd en kwam terecht on der de ontspoorde restauratiewagen. Zij liep een schedelbreuk op en bo vendien ernstige brandwonden door het in vlam geraakte gas uit een gebroken, leiding.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7