Minister antwoordt op vragen over vloeken in het leger Onderwijzer stal boeken tot bedrag /3500 van 14-Jarige brak inbraak-record WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Minister Visser is blijkens zijn acht genomen en de gelegenheid memorie van antwoord aan de Twee- wordt gegeven tot het vervullen van de Kamer niet bereid gevolg te godsdienstplichten. Aan R.K. militai- geven aan de suggestie van enige ka- ren die aan een bedevaart naar Lour- merleden om militairen, die tegen des deel willen nemen kan een week een meerdere een klacht indienen extra verlof worden gegeven. Dit is wegens vloeken in diensttijd over te evenzeer het geval voor prot. militai- plaatsen naar een ander garnizoen ren die deel willen nemen aan de om hen hierdoor te behoeden voor jaarlijkse conferentie georganiseerd rancuneuze maatregelen van de zijde door de protestantse geestelijke ver van hen, tegen wie de klacht werd zorging te Mas Soubeyras in Frank- ingediend. rijk. Er is geen enkele aanleiding te ver- onderstellen dat dergelijke rancuneu ze maatregelen worden getroffen. Bovendien zou dit getuigen van wei nig respect voor de geloofskracht dergenen, van wie dan zou worden verondersteld dat zij uit angst een klacht achtewege laten, aldus mr. Visser. Evenmin is de minister bereid meer bekendheid te geven aan de bepaling uit artikel 27 van het Reglement be treffende de Krijgstucht, waarbij on- der meer het bezigen van vloeken Utrecht is dez'er dagen aangehouden, zowel buiten als in de dienst aan alle verdacht van diefstal van een groot militairen is verboden. Deze bepaling aantal kostbare boeken uit een boek- is algemeen bekend en herhaling handel aan de Nachtegaalstraat. De van bekende en voor ieder duidelijke man was daar een trouwe bezoeker, voorschriften leidt slechts tot ver- wat ook vrijwel klopt, want reeds vlakking hiervan, aldus de minister, meer dan een jaar worden er boe- Advertentie) Nederlandse bloemen op tentoonstelling in Turijn Poging om gehele collectie op dak te verbergen mislukte Zondagsrust. Over de zondagsheiliging merkt de minister op, dat het verblijven in een bivak gedurende een zondag niet steeds kan worden vermeden. De zon dagsrust wordt zoveel mogelijk in 42 Stuks sinds sept. De tentoonstelling „Italia 61" te Turijn, een manifestatie ter gelegen heid van het eeuwfeest van de Ita- linaanse staatkundige eenheid, zal worden opgeluisterd met een grote bloemenexpositie: „Fiori del mon- De 34-jarige onderwijzer J. uit was de veelbelezen onderwijzer be- do". De tentoonstelling wordt gehou- trecht is dezer dagen aangehouden, zig zijn voorraad op het dak te bren- den van 28 april tot 7 mei. verdacht van diefstal van een groot gen. Een van zijn buren vond dit De Nederlandse siergewassen-or- dermate vreemd, dat de politie op- gamisaties nemen aan deze expositie nieuw gewaarschuwd werd. De goe- deel met een gemeenschappelijke in de buur kreeg echter een troost. De zending van boomlkwekerijprolukten, onderwijzer moest de 180 ontvreem- bloembollen en snijbloemen. De in de boeken naar beneden brengen, zending wordt verzorgd door Plant- waarna hy met de politie meeging. propageanda-Holland, het Centraal Daar bekende hy ook nog 120 boe- v0«ni. De politie van Breda heeft als „recordhouder" onder de jeugdige misdadigers, die in de laatste weken bij tientallen zijn aangehouden, een Vn. "en NUC,ïlS; echter gemakkelijk te* bepalen. Aan briek aangewezen. Deze N. heeft z^n fiet hing namelijk een plaatje thans bekend deels samen met een zi:n Taaffiirlrrflnnnl msoi* mnccill nllaan ken uit de winkel vermist. Hij had de gewoonte kleine aankopen te doen en van de gelegenheid gebruik te maken kostbare boeken mee te ne men. Zo langzamerhand was bij het winkelpersoneel het vermoeden ont staan, dat de trouwe bezoeker niet te goeder trouw was. Daarom hield men hem zaterdagmorgen extra in het oog en zo werd ontdekt, dat hy behalve het betaalde boekje ook nog een boekwerk van 72, meenam. Een van de boekhandelaren hield de man, toen hij juist op zijn fiets wilde wegrijden aan, en verzocht hem mee naar binnen te gaan. Daar bekende de onderwijzer de serie diefstallen. Toen de boekhandelaren echter met hem naar zijn huis wil den gaan, om de collectie te bekij ken, zette de man eenmaal weer op het trottoir het op een lopen. De richting welke hy insloeg was b^r, naar *ün Bloembollen Comité en de Vereni- ken naar zijn moeder in Arnhem ge- t?iii bracht te hebben. De totale waarde van de verzameling, die hij verkre- 's voor Nederland op de bmnenten- gen heeft was ongeveer 3500,-. toonstelling ruim 2000 m2 gereser- De reden, waarom de onderwijzer Y,e—Algemeen arrangeur is ïr. A. zich op deze ongebruikelijke wijze Csizik te Aalsmeer, de collectie had aangeschaft, was Het comité heeft 6000 tulpen ge- uiteraard tweeërlei: Hij had geen plant in het park voor het Turijnse geld en wilde toch boeken hebben, station, 10.000 stuks by de ingang Die had hij nodig voor zijn studie, van het tentoonstellingsgebouw en Deze heeft hij echter voorlopig 25.000 stuks in de aangrenzende rots- moeten afbreken. tuin. VOOR NEDERLANDSE DEFENSIE Meer geleide wapens maar minder vliegtuigen leeftijdgenoot, maar meestal alleen, 42 inbraken en diefstallen te hebben gepleegd. N. borg de sinds september ver zamelde buit achter een schot op de zolder van zijn ouderlyke woning. De politie vond er radio's, elektro- apparaten, transistors, lantaarns, mes sen, een verrekijker, een tent en ge reedschappen, alles bij elkaar ten minste 2000.waard. Zijn partner in een deel van de Verbergen Toen de politie en een lid van het v/inkelpersoneel daar aankwamen, BRANDSTOFFENBEURS IN ROTTERDAM. VS! rrpvp,, 9^ St£»rfi<ylitf>r4 de nieuwe raketwapens van de lucht- v.3. geven -sa aiariiöniers verdediging za] geleidelijk geschie den. Nauwkeurige aansluiting zal Sedert het opstellen van de plan- hierbij niet altijd mogelijk zijn, om- nen van de Nederlandse Koninklijke dat voor overgang van het ene soort Luchtmacht en de^ vermelding^ daar- vvapen naar het andere het perso- van in de memorie van toelichting nee] voor enige tijd aan de dienst op de begroting van het departement moet worden onttrokken. In het ver- van defensie voor het dienstjaar '61 band van de luchtverdediging van zijn twee ingrijpende wijzigingen geheel Centraal-Europa kan echter opgetreden, deelt de minister van worden gesteld, zo deelt minister defensie, ir. S. H. Visser, mede in Viseser mede, dat deze aansluiting zijn vandaag verschenen memorie acceptabel is. van antwoord op het voorlopige ver- Met de bondsrepubliek Duitsland brandstoffenhan- s*a£ ^er Tweede Kamer. en België worden thans de mogelijk- De Nederlandse diefstallen, de 14-jarige Van B., was del heeft een eigen „hoek" in de Rot- M- Vi__p_ Hpp1t vprdpr dat heden bezien van een gezamenlijke wegens onbetekenende diefstallen terdamse Koopmansbeurs. Dinsdag- ^OQ__TV1+_Q_+ j '#5rii traming voor de f 104-g „starfighter". - Hor, moor Mua ri0 „ion™ at. hoewel daaromtrent nog geen defim- Inschak{- al een paar keer aangehouden, maar middag werd de nieuwe beurs ge- op last van de rechter-commissaris opend door de adjunct-secretaris van laatste keer kreeg men hem aan de in Brandstoffen, praat en liep N. in de val. De jon- van wie het initiatief was uitgegaan, gens zijn ook buiten Breda aan de De aanleiding tot de wekelijkse slag geweest. In Rijen stalen zij on- bijeenkomsten (de beurs wordt dins- geveer 400 en in Haamstede op dagsmiddags van 2 tot 4 uur gehou- j I...... t derland verwachte aantal squadrons de heer J. Oskam, vliegtuigen zal verminderen, doch t - Inschakeling van het tweepersoons ue auj unci-secreuwis vou lesvUeïtuiï van dit type is hierbij telkens weer naar huis gestuurd. De de bond van Nederlandse Handelaars „„„Lehte een Tan dï onderwerpen. dat het aantal eenheden geleide wa pens van het type „Hawk" met één zal dienen te worden uitgebreid. De hulp der Verenigde Staten is KLM en Venezolaanse luchtvaartmaatschappij -iNcaci laiiubt; nanim xii net „owi- F F «I waarbij ZIJ tevens een warmwater- naar een beter contact met de groot- fighter»-straaljager-projekt op vijf- „aan nailW sammwprlren apparaat, lampen en een pidk-up stuk handel en naar een oriëntatie van de e„dertie milioendollar waaruit viif- ëddn nau" SamenwerKen e1noBan marktsituatie. - - -■ - - Schouwen namen zij uit een lege den) was vooral de behoefte van de ,hans de£nitie( vastgesteld voor het bungalow de tent en de verrekyker, detailhandelaren (6000 in totaal) Nederlandse aanta] ta het „star- sloegen. entwintig vliegtuigen zullen worden In Breda vielen hun ook enkele Voorlopig zal alleen in vaste brand- OTtvangen Naar het A.N.P. verneemt, hebben brommers en een scooter in handen, stoffen worden gehandeld, maar men Teneinde de kosten van de derde de K.L.M. en de onlangs opgerichte ren kerk stalen zij een geluids- verwach. op den lange duur ook t,pnhcid geleide wapens van het type Venezolaanse luchtv.-maatschappij vesterke, die zij daarna maar m het transacties m vloeibare brandstof- „Hawk« te kunnen bestrijden was V.IA.S.A. (Venezolana International water wierpen. fen. het onvermijdelijk, aldus de minis- de Aviacion S.A.) overeenstemming Intocht van prins Carnaval in Nice ter, het Nederlandse aandeel in het aantal te financieren F 104-g „star fighter"-vliegtuigen met vijf te ver minderen tot vijfennegentig. bereikt over een samenwerking op technisch, operationeel en commer cieel gebied. EISEN VAN DE NAVO In afwachting van de bestelde straalvliegtuigen zal de V.I.A.S.A. van de K.I.M. een Douglas DC-8- Minister Visser verwacht met het straalverkeersvliegtuig met beman- op deze wijze uit eigen fondsen aan ning huren, voor het onderhouden, te schaffen aantal „starfighters", met ingang van 1 april, van de Mid- - - - J i-Aflanti KETELBRAND BIJ VAN GELDER LN RENKUM Gistermiddag is ketelbrand uitge broken in een elektrisch ondersta tion van de centrale van fabriek I van de n.v. Koninklijke Papierfa brieken Van Gelder Zn te Renkum. De brand is geblust door de bedrijfs- brandweren der beide fabrieken met assistentie van de vrijwillige brand weren uit Renkum en Oosterbeek. Enige honderden kabels - zijn ver brand. Hierdoor zijn een papierma chine, 2 kalanders, een bobineuse en een omwikkelaar uitgeschakeld. Het zal nog enige weken duren, voor dat de schade definitief bepaald kan worden. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Schoenmakersbranehe is het nog niet eens over vrije zaterdag In de gisteren te Tilburg gehou den vergadering van de Nederland se rooms-katholieke Bond van Schoenwinkeliers is gesproken over de arbeidstijdverkorting in deze branche. Duidelijk is daarbij geble ken, dat de zienswijze van de werk gevers en de werknemers zeer uit eenloopt. Werkgevers Mr H. D. M. Lambooij, secretaris van de rooms-katholieke Midden standsbond, toonde zich voorstan der van een rouleersysteem. Het economisch rendement van de onder nemingen mag niet in gevaar wor den gebracht. Loskoppelen van de winkelsluitingswet en de werktij denregeling zou volgens spreker een eerste vereiste moeten zijn. Het vaststellen van openingstijden afgestemd op de koopgewoonte -is echter een kwestie van beleid van de ondernemers zelf, zo zei hij. Voor velen bedraagt de zaterdag- middagomzet ca. 30 van de we kelijkse omzet. Werknemers De heer P. Maltha, secretaris van de Nederlandse rooms-kath. Bond v. administratief- verkoop- en verze- keringspersoneel „St. Franciscus van Assisië" toonde zich namens de werknemersorganisaties voorstander van de gedwongen winkelsluiting op zaterdagmiddag. Ondanks overleg over vrije zater- Door een noodlottige samenloop van omstandigheden is in Tilburg de 24-jarige mevrouw A. de Kort door gasverstikking om het leven ge komen. Haar man, die in de vroege ochtend per fiets naar zijn werk gaat, stalt deze fiets in de keuken. Waarschijnlijk is hij bij het wegne men van de fiets in aanraking geko men met de gasslang, die hierdoor los schoot. Toen de man van zyn werk terugkeerde, trof hij zyn vrouw levenloos in de slaapkamer aan. dag, blijven verbetering van de ar beidsvoorwaarden, lonen, vakanties en pensioenen van primair belang. Spreker verwierp een rouleersys teem als oncontroleerbaar. Dit sys teem zou volgens hem niet ten gun ste van de consument en de onder nemer werken. Spreker voelde het meest voor de vrije zaterdagmiddag, omdat hij verwachtte, dat de koop gewoonten van het publiek zich snel zullen aanpassen bij de nieuwe si tuatie. Aetherklanken DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8 00-24.00 7.00 Nws. 7.20 Gram. 7.50 Dagope ning. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10 50 V.d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Opvoeden als liefhebberij, lezing. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Lich te muz. 14.00 Kamermuz. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 'n Odyssee met z'n twee, hoorsp. 15.50 Zangrecital, 16.15 Voordr. 16.35 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 V.d. jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sport- praatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Filharm. ork., koor en solist. 21.05 De vrouw van boven, hoorsp. 22.30 Nws., beursber. uit New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7-30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. 10 00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 V.d zieken. 11.45 Ge wijde muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennws. 13.25 MiL ork. 14.00 Lichte muz. 14.30 Ka- merork. 15.30 Gram. 16.00 Bijbel- overdenking. 16.20 Fluit en clavecim- bel. 16.50 Gram. 17.00 V- d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nws. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radio- krant 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken parade. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 2255 Boekbespr. 23.00 Mil. kapel 23.30 Boekbespr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Act 20.30 Documentaire film. 21.00 Reiziger zonder bagage, TV-spel. 22.20 Einde. Boom tvoei op dubbeldekker vermeerderd met die toestellen van dit type die uit de hulp zullen wor den verkregen, alsmede door een aantal thans in dienst zijnde straal jagers langer voor operationele ta- den-Atlantische diensten van Cara cas naar Lissabon, Madrid en Rome, en van Caracas naar Parijs, Londen en Amsterdam. Voorts is overeengekomen, dat het ioiigi.1 Yuvi wi- - ken aan te houden, zo goed moge- persoieel van de V.I.A.S., lijk aan de komende eisen van de NAVO te voldoen. De overgang van vliegtuigen naar Minister Visser over de bestemd voor genoemde diensten en technische en commerciële medewer kers door de K.L.M. zullen worden opgeleid. De overeenkomst zal in geen en kel opzicht van invloed zijn op het zelfstandige karakter en de struc tuur van beide Iuchtvaartmaat- oefeningen bij La Courtine sc'!appiien c J De K.L.M. zal in Europa als gene ral-agent van de V.I.S.A. optreden. De kosten van de oefeningen bij La Courtine, welke uitgaan boven die, welke zouden zijn verbonden aan dergelijke oefeningen indien het mogelijk zou zijn deze in Nederland te houden, hebben in 1959 3,9 mil joen bedragen. Hierin zijn begrepen toelagen buitenland, transportkos ten, huisvesting, meerkosten voe ding en benzine, schadevergoeding e.d. Voor 1960 worden de extra-kos ten eveneens op een zodanig bedrag geraamd. Het aantal doden en ge wonden gedurende de oefeningen in La Courtine bedroeg in 1959 drie doden en zeven ernstig gewonden en in 1960 vijf doden en vier ernstig gewonden. In 1959 waren de dode lijke ongelukken alleen te wijten Deze nieuwe Vezolaanse luchtvaart maatschappij is aangesloten bij de internationale organisatie van bur ger luchtvaartmaatschappijen, de I.A.T.A. Gemeentesecretaris van Mill geschorst door raad De gemeenteraad van Mill en St- Hubert heeft gisteravond besloten de gemeentesecretaris, de heer drs. J. P. van de Geijn te schorsen, na de bewogen scène vorige week in de burgemeesterskamer. De heer Van aan verkeersongevallen. Vyf ge- Zr hnrT wonden waren aan dezelfde oorzaak meestei.f de he€r H Hofmans, in de kraag gevat en buiten de deur ge zet. te wijten, en twee zwaar gewonden veilen door een ongeval tijdens de oefeningen. In 1960 waren de doods- oorzaken: twee verkeersongevallen, Reeds jaren lang bestond er n grote beide bii Dassapieren tiidpns hpt rivaliteit tussen de beide heren, die al jaren geleden begonnen was, toen zij beiden als jong ambtenaar werk- Zijne kolderieke majesteit prins Carnaval heeft weer zijn intocht gedaan in de Zuid-Franse stad Nice, waar tienduizenden hem vrolijk verwelkom- beide by passagieren tydens het weekeinde, één tijdens de oefenin gen en twee door tragische samen loop van omstandigheden (bilksem- zaam waren op het secretarie van de inslag, laaghangende hoogspannings- gemeente Groesbeek. Het was allang kabel). Dit aantal ongelukken, hoe een geheim in Mill, dat de zeer dan ook betrturd, ligt relatief verhouding gespannen was. lager dan in de burgersector in Ne- Na het gebeurde van de vorige derland, aldus de minister van de- week zyn de burgemeester en de fensie in zijn memorie van ant- secretaris ontboden naar Den Bosch, woord op de begroting voor 1961 tot waar de commissaris der Koningin de Tweede Kamer. hen heeft gehoord. De huisvesting ■<-an de Nederland- De schorsing wordt gekwalificeerd se troepen in La Courtine is voor als maatregel van orde. De raad wil den. We zien hier de „koninginnewagen", die in de stoet van praalwagens het gestelde doel alleszins bevredi- zich voorlopig nog geen oordeel aan- in hot oanolff non o neinr Tnoovaoil J in het gevolg van de prins meereed. gend. Tijdens een fikse storm is In het Londense district Ealing een dobbeldeks- bus getroffen door een omvallende dikke boom. Het gevolg was, dat de chauffeur van de bus, Frederick Turner, met vrij ernstige verwondingen anderhalf uur in zijn cabine opgesloten geraakte. Zijn vrouw, conductrice op de bus, en drie passagiers werden eveneens gewond. Met dikke kettingen moest de boom van de zwaar beschadigde bus worden getrokken.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7