(281) „HAVO geschikt voor leerlingen die HBS voortijdig verlaten" (50%) PTT-er had principiële bezwaren tegen uniform Dokter Claudia Vermoedelijke dader gearresteerd Mgr. Bekkers uit voorzorg bediend Netheidswedstrijd bij Ned. Spoorwegen Ruime periode van overgang Abbas mobiliseert Duitse arbeiders Nieuwe grondwet voor Z. Rhodesia in autos Wapenvondst in Zuid-Tirol? WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 In appèl tegen ontslag Wegens hardnekkige weigering om volgens voorschrift in uniformkle- ding op zijn wenk te verschijnen, werd vorig jaar aan de vakman eer ste klasse der PTT, Th. Douma te Wolvega, ontslag uit de dienst gege ven. De betrokken ambtenaar ging hiervan in appèl bij de centrale raad van beroep in Utrecht, waar hij ge legenheid kreeg, zijn bezwaar tegen dit ontslag toe te lichten. Hij vertel de, dat hij destijds van een parti culier radiodistributiebedrijf naar de PTT was overgegaan en dat men hem toen had vrijgesteld van de verplichting een uniform te dragen. Omstreeks 1956 begon de directeur van het telefoondistrict Leeuwarden aan te dringen op het dragen van uniformkleding door alle ambtena ren. De heer Douma was daar echter niet toe overgegaan, omdat hij prin cipiële bezwaren heeft tegen unifor men. Hij meende, dat men deze be zwaren had moeten eerbiedigen. De pleitbezorger van de ambte naar betoogde, dat het aan de heer Douma gegeven ontslag een veel te straffe maatregel was voor iemand die 20 jaaT trouw zijn plicht heeft ge daan. Als gevolmachtigde van de minister van waterstaat trad op de referenda ris J. Striker te Den Haag, die wees op de voor alle ambtenaren geldende verplichting tot het dragen van een uniform. De heer Douma was enige malen tevoren gewaarscnuwd voor het mogelijk ernstige gevolg van zijn houding in deze. Uitspraak 28 februari. De aanranding in Dordrecht Vannacht is in Rotterdam de 21- jarige G. W. uit Dordrecht aange houden, die er van verdacht wordt, zaterdag j.l. in zijn woonplaats een 78-jargie vrouw aangerand, en van 500,beroofd *e hebben. De Dordt- se politie kon nog geen verdere me dedelingen doen, het onderzoek is in volle gang. Over de arrestatie van de jonge man kon de Rotterdamse politie ver tellen, dat hij vannacht, vergezeld van een Duitser en een Engelsman, op straat twee agenten aanschoot. „Ik ben Gerard Jansen uit Maas tricht", zei hij, „en deze Duitser heeft deze Engelsman beroofd". De agenten roken een drankluchtje en namen het drietal mee naar het po litiebureau. Daar ontkende de Duit ser zijn Engelse collega beroofd te hebben. Vervolgens toverde de po litie uit de zak van „Jansen" het paspoort van de Engelsman.... en om de zaak ingewikkeld te maken zei „Jansen", „Ja dat heb ik van de Duitser afgepakt, omdat die het van de Engelsman gestolen had"De Engelsman was inmiddels wat ont nuchterd en wilde maar liever ver trekken. Hij had zijn paspoort nu terug en wilde geen aangifte doen. De buitenlanders liet men gaan, maar „Jansen" werd nog eens aan de tand gevoeld. De Maastrichtse po litie werd gebeld en „Jansen" bleek er niet te wonen. Men keek hem nog eens aan en vond dat hij eigenlijk veel op de 2i-jarige G. W. uit Dor drecht leekDeze werd gezocht, en daarom gaf men hem in elk ge val maar over aan de Dordtse po litie. Saeha Dénisent naar songfestival in Knokke Een kleine tip van de gemeimzin- nige sluier rond het songfestival van Knokke is opgelicht door het bekend worden van tenminste een deel neemster. Sacha Dénisent, de jeug dige chansonnière, is door Lou van Rees gecontracteerd om voor de eer ste keer op een festival het Neder landse lied te vertegenwoordigen. Wie de andere drie vocalisten zijn is tot nu toe angstvallig geheim ge houden. Mgr. Th. M. P. Bekkers, Protono- tarius Apostolicus, oud-nationaal-di- recteur van de Pauselijke missiege nootschappen in Nederland, ere-ka- nunnik van het bisdom Haarlem en tot november van het vorig jaar rec tor van Huize „Bijdorp" te Voorscho ten, waar hij nu nog woont, is maan dagavond uit voorzorg door rector J. C. M. Hamers bediend. De toestand van mgr. Bekkers is wel niet direct zorgwekkend, maar gezien de leeftijd en de last, die mgr. de laatste weken wat van zijn hart heeft, leek het hemzelf gewenst tot bediening over te gaan. Ook dit jaar is door de Neder landse Spoorwegen een netheidswed strijd voor stations georganiseerd. Het was in drie districten verdeeld en nu heeft Amsterdam, Maastricht en Rotterdam de uitslagen bekend gemaakt. In district Amsterdam kreeg Heerhugowaard de eerste prijs, Santpoort Zuid de tweede en Heem- stede-Aerdenhout de derde prijs. In het district Maastricht kreeg Bae- sem-Heijthuijsen de eerste prijs, Haelen en Schin op Geul de tweede en derde prijs. In district Rotterdam kreeg halte Rotterdam Zuid de eer ste prijs, Leidschendam-Voorburg de tweede prijs en Den Haag, Laan v. Nieuw Oost-Indië de derde prijs. /POTTER SMJfÜI f LINIA HINIIIOLPIUirs Tertcn hoes! en Keelpijn yUitwerking frappant (Advertentie) Vele wijzigingen in MAMMOETWET VOORZITTER A.N.W.B. AFGETREDEN Naar wij vernemen heeft de heer P. F. Zimmerman, voorzitter van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB zijn functie neergelegd. Het alge meen bestuur heeft in zijn plaats be noemd mr W. A. Offerhaus, commis saris van de koningin in de provin cie Groningen. De heer Zimmerman is op eigen voorstel wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd afgetreden. Teneinde de continuïteit in het be stuursbeleid van de ANWB te ver zekeren heeft hij zich op algemeen verzoek bereid verklaard nog enige tijd als vice-voorzitter de bond te blijven dienen. De heer Zimmerman werd in 1947 tot voorzitter van de ANWB geko zen. Mr W. A. Offerhaus, commissaris van de koningin in de provincie Groningen, is sinds 1945 lid van het dagelijks bestuur van de ANWB en sinds 1949 vice-voorzitter. GAS VERSTIKKING De heer M. uit Haarlem heeft gis teravond bij terugkomst in zijn wo ning in de keuken zijn 37-jarige echtgenote, mevrouw H. M.S. en zijn eenjarig zoontje levenloos aan getroffen. Zij w?ren door gasver- stikking om het leven gekomen. De gaskraan stond wijd open. De politie deelde mede, dat de vrouw de laat ste tijd bijzonder nerveus was, om dat haar zoontje een operatie moest ondergaan. KATWIJK 50 kV station Architect G. Ha- merpagt te Arnhem heeft namens de directie van de Stedelijke fabrieken van gas en elektriciteit te Leiden 't bouwen van een 50 kiloVolt-station te Katwijk opgedragen aan de N.V. Aanneming Maatschappij „Panagro". te Warmond, voor 318.296,- voor zover het de bouw betreft en de staalconstructiewerken aan Ingenieur Escher's Constructiewerkplaatsen en Machinefabrieken N.V., te 's-Gra- venhage, voor 27 500,-. SASSENHEIM A. REMMERSWAAL VOORZITTER VAN HARDDRAVERIJVERENIGING Een bespreking door het bestuur der pas opgerichtte harddraverij- vereniging „Sassenheim en Omstre ken", om te komen tot een taken- verdeling, heeft tot een bevredigen de oplossing geleid. Van het bestuur, dat uit dertien leden bestaat, is voorzitter geworden de heer A. Remmerswaal; le secre taris de heer A. Zwaan, 2e secretaris tevens le penningmeester de heer W. Speelman en 2e penningmeester de heer H. Verdegaal. Ook werd besloten zo spoedig mo gelijk een ledenvergadering te be leggen ter vaststelling van de sta tuten en reglementen. Op deze vergadering wil het be stuur ook een plan de campagne op stellen. UITBREIDING „HYGIA" De nieuwbouw-uitbreiding van Hygia, Ter Meer en zn N.V., Sas senheim, is gereed gekomen na een bouwperiode van ongeveer 10 maan den. De officiële ingebruikname van het fraaie en moderne pand zal vrij dagmorgen 10 februari a.s. om half elf plaats vinden in tegenwoordig heid van burgerlijke autoriteiten en leidende figuren uit de kringen van handel en nijverheid. De ingebruikname zal verricht worden door de diocesaan voorzit ter van Alg. Kath. Werkgeversver eniging in het bisdom Haarlem, prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN SASSENHEIM Bij Haar bezoek aan de bollen streek op 14 februari a.s. zal H.M. de Koningin ook enige tijd in Sas senheim doorbrengen. Volgens de inmiddels vastgestelde route-regeling zal H.M. met Haar ge volg te 12.50 uur aankomen bij Sik- kens Lakfabrieken N.V., waar be halve de leden van de gemeenteraad een beperkt aantal genodigden uit industriële kring aanwezig zullen zijn. Te 14.15 uur zal de stoet bh' Sik- kens vertrekken om via de Hoofd straat en de provinciale weg zich te begeven naar Noordwijkerhout. In deze route zal langzaam gereden worden vanaf Huize „St. Bernardus" tot het kruispunt bij Hyacintha. Het verkeer door de Hoofdstraat zal van 14 tot 14.30 uur over de Parklaan of de Rijksweg 4 worden geleid. De kinderen van de lagere scholen zullen op de trottoirs worden opge steld ter hoogte van het raadhuis en de R.K. kerk, alwaar ook de beide plaatselijke muziekverenigingen aan het gebeuren luister zullen bijzetten. De bevolking wordt dringend ver zocht te vlaggen en langs de Hoofd straat zoveel mogelijk belangstelling te tonen. Concerten Wederom staat Sas senheim een tweetal culturele evene menten te wachten. Maandag 13 fe bruari geeft in de Geref. Kerk aan de Julianalaan de bekende organist Feike Asma op het orgel van deze kerk, dat behoort tot de grootste van Nederland, een concert. Op het programma, dat om acht uur aan vangt, staan werken van o.a. J. S. Bach, G. F. Handel en J. Stanley. Op 14 maart geeft het Christelijk Man nenkoor een concert. Hieraan werkt mede de negerbas Henry Blackman. Geboren: Cornelia Johanna doch ter van Van der Plas, Cornelis, land arbeider, en van Van Duin, Jansje. Aders: Westerstraat 51; Clara Jo hanna Maria, dochter van: Van Vliet, Bartholomeus Jacobus, bloemist knecht en van: Van Dijk, Johanna Maria. Adres: Charbonïaan 15. El ders: Jolanda Karin, dochter van: Broer, Hendrik, bloembollenhande laar, en van: Van Noort, Adinda. Adres: Fl. Schoutenstraat 38; Maria Louisa Jacoba, dochter van: Schra- ma, Gijsbert Cornelis, assistent ac countant, en van: Reeuwijk, Maria Wilhelmina. Adres: Bijweglaan 42; Lenie Johanna, dochter van: Hooger- vorst, Petrus Jeroen, onderaanne mer, en van: Van der Niet. Johanna. Adres: Marijkestraat 8; Wilhelmina Theodora, dochter van: Vos, Pieter, hrandstoffenhandelaar, en van: Snaar<?aren, Anna. Adres: Hoofdstr. 270: Titia Johanna Marina, dochter van: Van Leeuwen, Willem, bloem- bollenreieziger. en van Klein. Hike Dina. Adres. Ter Leedelaan 36. Ondertrouwd: Van Baren, Simon 24 iaar, kellner. wonende te Leiden, Sophiastraat 82 en den Hollander, Cornelia Johanna, 18 jaar, zonder be roep, wonende te Sassenheim, van Heemstrastraat 40. Datum huwelijks- voTtrekking: 14 februari 1961. Overleden: Bleijerveen, Johanna Hendrika Gezina, wed. van Honders, 84 jaar. zonder beroep, gewoond hebbende: Dr. de Visserlaan 2. Dat. overlijden: 2 februari 1961. WARMUNDA-CONCORDIA 2-2 Dat voetbal een spel vol verras singen is en de uitslag van een wed strijd eerst kan worden vastgesteld indien voor de laatste maal het fluit je van de scheidsrechter geklonken heeft, is zondagmiddag weer eens duidelijk gedemonstreerd. Gedurende de gehele wedstrijd was het Concor dia, dat domineerde en de toon aan gaf. Het was een lust om deze club aan het werk te zien, waarbij het goede combineren en de technische beheersing van het spel op viel. Hiertegenover stak het schamele spel van Warmunda wel bijzonder af. Voor de rust wist Concordia twee maal te doelpunten en aan deze doel punten was het slechte verdedigen van de achterhoede niet vreemd. Warmunda mocht zich gelukkig prij zen, dat voor de rust de voorsprong van Concordia beperkt bleef tot 2 doelpunten. Men hoopte, dat na de rust Warmunda uit een ander vaatje zou gaan tappen, doch zij die zulks hadden gehoopt, werden zeer teleur gesteld. Ook na de rust nam Concordia het spel geheel in handen en was over alle linies uitgesproken de sterkste. De Warmunda-aanhang had zich reeds bij de stand van zaken neerge legd, toen Warmunda tien minuten voor het einde nog zowaar twee maal wist te doelpunten, hetgeen zeker niet in overeenstemming was met het tijdens de wedstrijd vertoonde snel. Maar doelDunten zijn nu eenmaal be slissend. Warmunda heeft door deze uitslag meer gekregen dan haar toe kwam en voor Concordia was het een bittere tegenvaller, want zij hadden verdiend deze wedstrijd te winnen. Ondanks het slechte weer van de laatste weken was het veld goed be speelbaar, doch het bezoek, liet .ge zien de weersomstandigheden van zondag, veel te wensen over. Zeven maanden nadat hij van de Tweede Kamer het voorlopig verslag over het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, bij velen beter bekend als de mammoetwet, heeft ontvangen, heeft minister Cals thans zijn memorie van antwoord aan die Kamer toegezonden. Zij is mede ondertekend door de minister van landbouw en visserij. Van de 117 artikelen van het wetsontwerp zijn er niet minder dan 67 gewijzigd. In een persconferentie heeft de minister verklaard, in alle ernst te hebben geprobeerd aan vele in het voorlopig verslag geuite wensen tegemoet te komen. In een aantal gevallen betekende vervulling van die wensen een verbetering zonder meer. Er waren ook gevallen, waarbij men zou kunnen zeggen „Het kan zo, het kan ook anders". De minister koestert de hoop, dat het wetsontwerp tussen het paasreces en het zomerreces door de Tweede Kamer in het openbaar zal worden behandeld. Hij verwacht dat met die behandeling ongeveer zes weken ge moeid zullen zijn. bijzondere methodieken. Verder kan, wegens het ontbreken van een voor geschreven urentabel, de verdeling van de aantallen lessen in de ver plichte vakken door de scholen zelf worden geregeld. Er is een marge tussen het minimaal aantal lessen, dat door de leerlingen moet worden gevolgd en de som van de minimum getallen lessen in de verplichte vak ken. De minister heeft in het wetsont werp een wijziging aangebracht, die moet voorkomen dat uitsluitend de eindexameneisen de inhoud van het onderwijs zouden bepalen. Deze zomer nog in behandeling? Overgangsrecht. Ruime aandacht besteed de minis ter aan het overgangsrecht. De kamer heeft het in haar macht de wet niet in werking te laten tre den als zij niet met het overgangs recht akkoord gaat. De minister heeft, om alle onzekerheid daarover weg te nemen, alsnog uitdrukkelijk in het wetsontwerp vermeld dat in de wet, die de inwerkingtreding re gelt, het overgangsrecht zal zijn op genomen. Hij vertrouwt erop, dat op grond van deze wijziging en van zijn mede delingen over de inhoud van het overgangsrecht de beduchtheid ten aanzien van het voortbestaan van bestaande schelen en de financiële gevolgen voor de besturen dier scho len zal worden weggenomen. Zelf regelen. Ter illustratie van de grotere vrij heden die het wetsontwerp, in ver gelijking met de huidige situatie, biedt, noemt de minister de eind examenregeling (minder examen vakken en de mogelijkheid van dif ferentiatie), de ontwikkelingsmoge lijkheden voor de schoolgemeen schappen, de ruimere gelegenheid tot aanpassing van het onderwijs aan Zes jaar Atheneum Uitvoerig bespreekt de minister de verschillende schoolsoorten. De vijf jarige HBS wordt omgezet in een zesjarig atheneum, dat uitsluitend het karakter van pre-universitair on derwijs zal krijgen. Latijn of niet Op grond van beschouwingen, die na de indiening van het wetsontwerp zijn verscehnen, heeft de minister het eenvoudig latijn als verplicht vak op deze school geschrapt. Het blijft mo gelijk. eenvoudig latijn (en esperan to) als facultatief vak in het leer plan op te nemen. In het overgangsrecht zal hij voor de thans bestaande vijfjarige HBS een aanpassingstijd aan de nieuwe situatie opnemen, opdat met de be- KORTE GOLF Voordat bergingssleepboten ter plaatse waren, is dinsdagmiddag in het Engelse Kanaal de 1.671 ton gro te Noorse vrachtboot ..Braga" gekap seisd en gezonken. Naar radio-Bou logne meldt, zijn alle 29 beman ningsleden veilig en wel aan boord van twee Franse schepen. In Moulin-sous-Fleron is dins dag het lijk gevonden van een 34- jarige vrouw, die bij de verschui ving van een geweldige hoop sintels op vrijdag j.l. om het leven is geko men. In totaal zijn thans elf lijken van slachtoffers geborgen. Nabii Pristina in het zuiden van Zuid-Slavië is dinsdag een lawine neergekomen op een groep van twaalf jeugdige skilopers. Eén jongen kwam om het leven en twee andere wer den bedolven en zijn nog niet terug gevonden. Reddingsploegen zijn be gonnen naar de vermiste jongens te zoeken. De Algerijnse regering in balling schap heeft besloten tot mobilisatie van in Marokko en Tunesië woon achtige Algerijnen. Voorlopig alleen de ongehuwde mannen tussen 20 en 30 jaar, naar schatting 30.000 perso nen. Waarnemers wijzen er op, dat de Algerijnse rebellen de laatste tijd meer aanvoer van wapens hebben en achten het niet uitgesloten, dat de opstandelingen binnenkort 'n groot scheepse aanval gaan doen op de on der stroom staande versperringen, die de Fransen langs de grenzen van Algerië hebben aangelegd. Bemiddeling van Bourguiba President De Gaulle zal zeer waar schijnlijk vandaag (woensdag) Mo hammed Masmoedi, de Tunesische minister van voorlichting, ontvangen, zo is van de zijde van de ambtswo ning van de president bekend ge maakt. Waarnemers verwachten, dat de minister, die zijn land in Parijs als ambassadeur heeft vertegenwoordigd, zal spreken over een eventueel ge sprek tussen De Gaulle en -«resident Bourguiba van Tunesië. Een derge lijke ontmoeting, zo menen waarne mers, zou vredesonderhandelingen over Algerië kunnen inleiden. Alle politieke partijen van Zuid- Rhodesia met uitzondering van de rechtse Gemenebestpartij hebben besloten tot revolutionaire verande ringen in de grondwet, aldus is in 't slotcommuniqué van een conferen tie over de grondwet van Zuid-Rho- desia meegedeeld. De regeringen van Engeland en Zuid-Rhodesia zullen, zo nodig in overleg met de deelnemers aan de conferentie, de details van 'n nieuwe ontwerp-grondwet uitwerken. Het aantal zetels in het parlement van Zuid-Rhodesia zal van 50 tot 65 worden verhoogd. Krachtens een nieuwe stemprocedure zullen ten minste vijftien zetels worden inge nomen door Afrikanen. Geen kandi daat kan echter worden gekozen met de stemmen van kiezers van uitslui tend één ras en geen lid kan als ver tegenwoordiger van een bepaald ras worden gekozen. Volgens het slotcommuniqué was de meerderheid het er over eens, dat Engeland bereid zal zijn, van de meeste bevoegdheden, die het op grond van de tegenwoordige consti tutie bezit, afstand te doen, als be paalde waarborgen waarover men 't ook eens was, in de nieuwe grond wet worden opgenomen. Volgens het Westduitse bureau voor de statistiek in Wiesbaden bevindt een vierde deel van alle auto's in West-Duitsland zich in het bezit van arbeiders. Hun aandeel in het totaal autobezit is hiermede twintig maal zo groot als in 1954. Over het algemeen geven de West- Duitse arbeiders de voorkeur aan kleine auto's tot 500 cc., maar ook hun aandeel in het bezit van grotere auto's neemt gestadig toe. Op het ogenblik bevinden zich in West-Duitsland meer dan vier mil joen auto's in particulier bezit, het geen vier maal zo veel is als in 1954, aldus het bureau. Volgens berichten uit onofficiële bron waarvan het Italiaanse nieuws agentschap Ansa gewag maakt, heeft de Italiaanse politie dinsdagavond in de Italiaanse provincie Alto Adige (Zuid-Tirol) vijf mensen aangehou den, nadat nabij de Oostenrijkse grens een hoeveelheid wapens was gevonden, die voldoende zou zijn voor de bewapening van zeventig mensen. In het betrokken gebied woont een groot aantal Duits spre kenden. Zoals bekend bestaat er tus sen Oostenrijk en Italië 'n geschil over de positie van deze bevolkings groep. Er hebben zich de laatste tijd gewelddaden voorgedaan. langen van de desbetreffende leer lingen volledig rekening worde ge houden. De minister kan niet inzien, dat het niet geven van latijn in de brug- klasse van een gymnasium een terug dringen van de eigengeaardheid van het gymnasium zou betekenen. Toch heeft hij door een wijziging van het wetsontwerp de mogelijkheid open gelaten, dat schoolbesturen desge wenst het latijn aan de vakken van het brugjaar toevoegen. Hij heeft er zich over beraden hoe hij de begaaf de beziters van het MAVO-diploma (Middelbaar Algemeen Voortgezet Onderwijs, het huidige ULO) alsnog toegang tot het hoger beroepsonder wijs kan verschaffen. HAVO Over het nieuwe schooltype, het Hoger Algemeen Voortgezet Onder wijs (HAVO) zegt de minister, dat een samengaan met het voorberei dend wetenschappelijk onderwijs hem toeschijnt de beste kansen op ver wezenlijking te bieden, al moet het niet uitgesloten worden geacht dat bij voldoende grote MAVO-scholen ook het samengaan HAVO-MAVO kan ontstaan. De HAVO-school zal naar 's mi nisters mening in een behoefte voorzien voor hen, die nu voor tijdig de HBS verlaten (50 pet. van het totale aantal HBS-leer- lingen) en die toch in staat zijn tot meer dan het behalen van een Mulo-diploma, en voor de Ulo- abiturienten, bij wie het Ulo niet de grens van hun vermogen is, zonder dat het zeker is dat ze het huidige HBS-diploma zullen behalen. MAVO Het Middelbaar Algemeen Voort gezet Onderwijs (MAVO) zal de leer lingen een zodanige uitrusting moe ten geven dat zij, na vervolgens enig beroepsonderwijs te hebben genoten, een functie in het beroepsleven kun nen vervullen. Meer dan in de hui dige Ulo-school kan bij het MAVO rekening worden gehouden met ver schil in kwaliteit van de leerlingen. Het doel van een leerplan met de zelfde vakken in het eerste leerjaar van de scholen voor VWO, HAVO en MAVO is niet, de leerlingen aan het einde van dat leerjaar allen op een gelijk niveau te brengen. Het is veel eer de opzet dat de leerlingen, die van schooltype verandert, zonder tijd verlies kan overstappen in het vol gende leerjaar van de andere school en daarbij niet belemmerd wordt doordat hij enig vak van de andere school niet gehad heeft. De minister is van oordeel, dat de voorstanders van het gymnasium, die in. de instelling van de brugklasse ook bij deze school in zekere zin een gelijkstelling van het gymnasium met het lyceum zien, wellicht te weinig oog hebben voor de bevorderende werking die de lycea, ondanks de schijn van het tegendeel, gehad heb ben voor de verbreiding van het on derwijs in de klassieken. Geen klaar stomen. Over de eindexamens zegt de mi nister, dat een schoolexamen in be ginsel de voorkeur verdient boven een examen, afgenomen door een buiten de school staande aparte commissie. In dat laatste geval is het gevaar niet denkbeeldig, dat de school een opleidingsinstituut voor het examen wordt in plaats van een vormingscentrum. De handhaving van de huidige regeling voor de Mu lo-examens is geschied onder het voorbehoud, dat voor het centraal afgenomen examen 'enkele regelen zullen moeiten worden vastgesteld. De minister zal bevorderen dat, naast godsdienstonderwijs voor bij zondere en bijbelkennis voor open bare scholen, de volgende niet-ver- plichte vakken in een algemene maatregel van bestuur worden op genomen: Bij het VWO: een andere vreemde levende taal dan Frans, Duits en En gels, Fries, Esperanto, wijsbegeerte, cultuurgeschiedenis, sterrekunde en voordrachtskunst, bovendien voor 't gymnasium Hebreeuws en voor het atheneum Latijn. Bij het HAVO: een andere vreem de levende taal dan Frans, Duits en Engels, Latijn, Fries, Esperanto, kunst en cultuurgeschiedenis, voor drachtskunst. Bij het MAVO: een andere vreem de taal dan Frans, Engels en Duits, Fries, Esperanto, machlneschrijven en stenografie. Bij het LAVO: Frans, Duits, En gels, Fries, Esperanto, declamatie, kinderverzorging.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5