Het bezoek van de koningin aan de bollenstreek baby en i U" i Rondom de aarde Elk medium eist zijn eigen spel De „Santa Maria" De toestand in Kivoe Kidnapper vermoordt jongen Run op de RAI overweldigend Drie straatslijpers vielen kelner aan ïModeshowj i „Uw i Amerika's nieuwe hoop: Saturnus-raket MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De aslawine in België Oververmoeid na een nacht graafwerk, heeft een Belgische geestelijke even rust gezocht op een gevel-element. De passagiers van de „Santa Ma ria" - met uitzondering van de klei ne groep, die reeds per vliegtuig uit Recife is vertrokken - zijn zondag aan boord gegaan van de „Vera Cruz", die via Tenerife en Madeird naar Lissabon vaart. Gezagvoerder kapitein Mario Maia is zaterdag, nadat de „Santa Maria" aan de eigenaars was overgedragen aan boord gegaan. De „Santa Maria" zal waarschijnlijk over enige dagen de onderbroken reis voortzetten, na proviand te hebben ingeslagen. Op 1 maart vertrekt het schip voor een „cruise" uit Lissabon. De opstandelingen verblijven nog in de kazerne van de militaire politie in Recife, maar zullen deze week toe stemming krijgen zich in de stad te begeven en papieren ontvangen die hen in staat stellen een betrekking te zoeken. De vertegenwoordiger van de re derij van de „Santa Maria" te Recife, heeft zaterdag aldaar verklaard, te menen, dat op vijf na alle 368 leden van de oorspronkelijke bemanning van de „Santa Maria" naar het schip zullen terugkeren voor de terugreis naar Lissabon. De vijf bemanningsleden hebben zich bij de rebellen van kapitein Galvao gevoegd. Vermoedelijk heb ben zij eveneens verzocht als politiek vluchteling in Brazilië te mogen blij ven. De Portugese regering heeft zon dagochtend vroeg een verklaring uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat zij niet van plan is stap pen te nemen om uitlevering van kapitein Galvao en zijn mede-op standelingen te verkrijgen. Zij zegt te vertrouwen op „het geweten" van die landen welke in staat zijn in overeenstemming met hun eigen wet geving stappen te nemen tegen dege nen die de gepleegde misdaden als roverij, vrijheidsbeperking, moord en dergelijke hebben begaan. De Nigeriaanse troepen van de V.N. en de Kongolese troepen, die vrijdag in de provincie Kivoe de hele dag met elkaar gevochten hebben, hebben vrijdagavond een „wapen stilstand" gesloten. De Nigerianen hebben de Kongo lezen, die Loemoemba steunen, „zware verliezen" toegebracht, zo meldt het hoofdkwartier van de V. N. in Leopoldstad. Van de Nigeria nen is een officier gesneuveld. Vier soldaten werden als vermist opgege ven, doch twee van hen zijn zondag ongedeerd op hun post teruggekeerd. Men hoopt dat ook hun twee land genoten het gevecht hebben over leefd. Het peleton Nigeriaanse militai ren was op de weg naar het vlieg veld van Kindoe, toen het werd aan gevallen. De Nigerianen wisten hun hoofdkwartier te bereiken, maar zij werden later belegerd door 1500 Kongolese militairen. Aan dit beleg kwam vrijdagnacht een einde, nadat de Kongolezen uit Stanleystad en Boekavoe bevel hadden gekregen de strijd te staken. KATANGA. De 52-jarige Franse kolonel Roger Trinquier heeft zaterdag in Parijs meegedeeld, dat hij het aanbod heeft aanvaard van president Tsjombe van Katanga om de Katangese strijd krachten te reorganiseren. Een vertegenwoordiger van presi dent Tsjombe is in Zuid-Afriika aan gekomen om vliegers te ronselen voor zeven straalvliegtuigen, die Katanga kortgeleden heeft ontvan gen. Een chauffeur te Calcutta die zaterdagavond een scholier omver had gereden en daarom achtervolgd werd door een woedende menigtè, heeft toen hij aan zijn achtervolgers wilde ontsnappen, dertig mensen aangereden van wie er vier zijn overleden. Hij reed vervolgens te- een eethuis op. De menigte greep de man en mishandelde hem zo hevig, dat hij korte tijd later in het zie kenhuis bezweek. Twintig mensen zijn met verwondingen in een zie kenhuis opgenomen. Uit Ingolstadt in Beieren wordt gemeld, dat een 18-jarige arbeider, Peter Schwaiger, heeft bekend de 7- jarige Hansi Knaupp tijdens een carnavalsbal uit het café van Hansi's vader te hebben ontvoerd en later te hebben vermoord. Het stoffelijk overscho* van de jongen werd zon dagnacht op aanwijzing van de moor denaar gevonden op een open veld dichtbij het dorp Friedrichshofen, waar de familie Knaupp woont. De jongen werd zaterdagavond ontvoerd; later op de avond kwam een 12-jarig vriendje de ouders van Hansi een brief brengen, die hij van een jongeman had gekregen. Daar in werd een losgeld van 2000 mark geëist; indien dit bedrag niet op een aangegeven plek gedeponeerd zou worden, zou Hansi vermoord wor den. De vader van de gekidnapte jon gen bracht onmiddellijk de politie op de hoogte en deze verspreidde 't signalement van de kinderrover, zo als dat was opgegeven door Hansi's vriendje, over heel West-Duitsland. Dit signalement is de man noodlot tig geworden. Hij heeft de jongen vermoord, nadat hij gezien had dat de plaats, waar het geld gedeponeerd moest worden, door de politie in het oog werd gehouden. Haagse Politierechter: ook voor politie Zondag hebben 45.803 (v. j. 36.000) een bezoek gebracht aan de 43e ten toonstelling van personenauto's en kampeerwagens in het nieuwe RAI- gebouw te Amsterdam. Sinds de ope ning, op donderdag j.l., zijn nu reeds 103.427 bezoekers de toegangspoorten van de RAI gepasseerd. Vanaf zondagochtend 10 uur, tot ongeveer 3 uur 's middags, heeft een onafgebroken rij wachtenden voor de glazen toegangsdeuren van het ge bouw gestaan. Tot ver in de omtrek stonden auto's geparkeerd, veelal tot op de trottoirs. Bij de politie kwamen tientallen telefoontjes binnen van omwonenden, die last hadden van de op de stoep geparkeerde auto's, maar het bleek ondoenlijk om deze wagens te verwijderen. De afvoer van de grote stroom be zoekers stelde de politie voor vele problemen, maar op enige kleine op stoppingen en aanrijdingen na kon het verkeer in de juiste banen wor den geleid. De 48-jarige kelner C. J. M. Roo- vers uit de Snellinckstraat te Rotter dam is in de nacht van zaterdag op zondag op de Westzeedijk zonder enige aanleiding door een drietal jongemannen zodanig geschopt en geslagen, dat hij ernstig aan neus en ogen werd gewond en in het oogzie kenhuis moest worden opgenomen. De drie jongelui hadden na slui tingstijd van de café's onderweg al enige malen voorbijgangers lastig ge vallen, waarbij een hunner, de 22- jarige classificeerder P. van V., in- plaats van klappen uit te delen, zelf een pak slaag had opgelopen. Daar over woedend geworden, namen zij zich voor de eerste de beste, die zij op straat tegen kwamen, af te ranse len. De kelner werd hiervan het slachtoffer. De gewaarschuwde po litie trok er na het gebeurde onmid dellijk met een overvalwagen op uit en mocht er in slagen het drietal op te sporen. Behalve de genoemde Van V. kon den nog in bewaring worden gesteld: de 21-jarige expeditieknecht C. van W. en de 18-jarige machinebankwer ker A. J. G. van K. Zy hebben een volledige bekentenis afgelegd. Gelijk bekend, is H.M. de Konin gin voornemens op 14 februari een bezoek aan de bloembollenstreek te brengen. In grote lijnen houdt het program ma voor dit bezoek in hetgeen wij reeds eerder publiceerden. Te Rijnsburg wordt een bezoek ge bracht aan de bloemenveiling „Flo ra", waarbij wordt getoond het trek ken van bolbloemen, het veilen en het klaarmaken voor binnenlandse handel en export. In Noord wijk zal nader worden in gegaan op de betekenis van het toe risme en recreatie voor de streek. In Voorhout zal het onderwijs uit de verschillende gemeenten zich aan hare majesteit presenteren. Te Sassenheim vindt bij een be zoek aan de Sikkens' lakfabrieken een ontmoeting plaats met de indu striëlen en geeft de voorzitter van de kring „Bedrijven Bloembollenstreek" een uiteenzetting. In Noordwijkerhout zal de konin gin een rondrit maken door de ge meente en wordt haar een geschenk aangeboden. In Lisse wordt bezichtigd het la boratorium voor bloembollenonder- zoek, wetenschappelijk centrum voor deze cultuur. Hillegom tenslotte stelt H. M. de Koningin in de gelegenheid kennis te maken met vertegenwoordigers uit het bloembollenbedrijf, waartoe een ontvangst zal worden gehouden in restaurant „Treslong". In een forum worden aspecten van Bloembollencultuur en -handel be licht. Gerzon toont weer wat Mode is voor Aanstaande Moeders... wat praktisch en charmant, prettig J en elegant is in de dagen der verwachting! En bovendien krijgt u een hartverwarmend overzicht van Gerzon's collectie baby- spulletjes. Alles in rustige sfeer, met een plezierig praatje er- bij... Dinsdag 14 februari a.s., 's avonds 8 uur in Restaurant van der Heijden, Breestraat 83. GRATIS TOEGANGSKAARTEN bij Gerzon aan de kassa. LEIDEN (Advertentie; AWWVWWWVW WWVVVVWVVVWVWWVWVW^ OUDE-WETERING „ST. THEODULPHUS" SPEELDE „DE VOETBALPOOL" Met een zeer goed verzorgde uit voering voor een stampvolle zaal heeft de toneelvereniging „St. Theo- dulphus" opnieuw haar bestaans recht bewezen. De keuze was ditmaal gevalen op „De Voetbalpool", een blijspel in 3 bedrijven door Arnold Ridly. Een pittig stuk vol echte Engelse humor, dat verhaald voor welke veelsoorti ge moeilijkheden Philip Stafford komt te staan wanneer hij, samen met zijn zoon en een buurman de hoofdprijs van de voetbalpool wint. Wanneer dan na een hele serie ver gissingen en ruzies de politie op de proppen komt en arrestaties dreigen, komt een happy-end, dat een origi neel slot voor het stuk vormt. Voor het zover is heeft men echter veel gelachen. Op uitmuntende wijze werden de rollen vertolkt waarbij vooral Jackie Worral en Sir Philip Stafford uit blonken. Het komische effect van de bijgeluiden achter de coulissen was Dit Is de enorme Saturnus- raket, Amerika's nieuwe hoop. Aan de ontwikkeling van deze raket, die wat lengte betreft met een flink kantoorgebouw kan wedijveren, wordt op het ogenblik ln koortsachtig tempo gewerkt. Het is een raket, waarmee zware vrachten in de ruimte zullen moeten worden gebracht. Deskundigen hebben berekend dat met deze raket een lading van ongeveer 1200 kg in een baan om de aarde kan worden gebracht en een wat lichtere la ding naar de maan kan worden geschoten. De raket is voorzien van ge weldige startmotoren, die een druk van niet minder dan 600.000 kg kunnen ontwikkelen. Deze motoren worden op het ogenblik getest en wanneer de Saturnus-raket voor praktisch gebruik gereed is, zullen de Verenigde Staten een raket be zitten, waarmee nagenoeg elk type voertuig in de ruimte kan worden gebracht. Een grote moeilijkheid bij de ze raket is de brandstof. Hoe wel de mogelijkheden van vaste brandstof de laatste maan den zeer ztfn toegenomen denkt men voor het aandrijven van de motoren van de Saturnus- raket toch aan vloeibare brand stof. De risico's zfln nogal groot want de kans op explosie is niet gering. In verband hiermede wordt thans gezocht naar nieu- WHHHWUWV WWWWHHH1 Laadruimte Zgn. „vierde trap". Twee motoren plus brandstoftanks voor vloeibare oxl- geen, genoeg voor ontwikkeling van een druk van 17500 kg. Zgn. „derde trap". Vier motoren en brandstoftanks, genoeg voor een ontwikkeling van een druk van 35000 kg. Zgn. „tweede trap" pl. brandstoftanks genoeg voor ont wikkeling van een druk van 400000 kg. Zgn. „eer8te trap". Acht startmotoren pl. brandstoftanks voor kerosine en oxigeen, genoeg voor de ontwikke ling van een druk van 600000 kg. we methoden voor het gebruik van vloeibare brandstof om het explosiegevaar te verminderen. goed uitgebuit. Het samenspel was enthousiast applaus van het publiek bijzonder goed. De mise en scène le- mocht oogsten. verde in verband met het grote aan- In het kluchtige blijspel „Eduard tal spelende personen en het on- wordt mens" gaven de junioren danks alle voorzorgen nog wat klei- een staaltje van hun kunnen. Enkele ne toneel een enkele moeilijkheid op, goede krachten sterken weer de ver- waaraan we echter gaarne voorbij- wachtingen voor de toekomst van de zien. toneelvereniging. Het gezellig sa- Al met al een uitvoering die er menzijn na afloop werd verzorgd wezen mocht en die dan ook een door het duo Van Drielde Bruyn. JOHAN KAART ZEGT EEN ARTIE ALLE MARKT S T DIE VAN EN THUIS IS Het lichtere genre „En het luchtiger genre Kaart grinnikt „Ruim twintig (Van onze verslaggever) BUSSUM (P. P.) - „Eigenlijk heb ik geen speciale voorliefde. To neel, film, televisie, ik vind het allemaal heerlijk om te doen. En ik ben blij, dat ik daartoe in de gelegenheid ben." Dat zijn woorden van een van Nederlands bekendste acteursJohan Kaart, wanneer wij hem even spreken tijdens de generale repetitie voor een televisiestuk. Het zijn woorden, die deze artiest ten voeten uit tekenen, want ongetwijfeld spelen meer acteurs en actrices graag op toneel, zowel als voor de film en de televisie, maar een groot deel van hen heeft toch een voorkeur voor één dezer media. Johan Kaart daarentegen spreekt de waarheid, wanneer hij zegt, dat al deze mogelijkheden om zijn talent te uiten hem even dierbaar zijn en wel omdat deze kunstenaar er behoefte aan heeft zich op verschil lende manieren te kunnen uiten. Dat blijkt ook al uit zijn gehele loopbaan, waarin we zien, dat Kaart nogal van afwisseling houdt. Achttienjarige greep grote kans Johan Kaart werd op 17 februari 1897 te Amsterdam geboren. Nadat hij de h.b.8. had bezocht, ging hij in 1915 naar de toneelschool. Zijn ver blijf was daar echter van korte duur, slechts drie maanden. Bij „Het Ne derlands Toneel", kreeg hij van Jan C. de Vos Sr. dadelijk een belangrij ke rol in „Het" stuk van Van Riems dijk „Mea culpa". Iets dergelijks komt in de toneelwereld maar zel den voor. Het ls werkelijk een uit zondering wanneer een achttien jarige zonder enige noemenswaar dige opleiding en ervaring een der gelijke belangrijke rol krijgt te spelen. Maar in het geval van Johan Kaart was het zo, dat deze kans zich voordeed en hij pakte die met beide hemden aan en had succes Later kwam hij onder andere nog bij de Toneelvereniging van Herman Meyermana en bij het Schouwtoneel van Jan Musch en Van der Horst. Met de Lobo's en Constant van Kerckhoven samen vormde hij Comoedia. Met het Ver enigd Toneel van Verkade en Ver beek trad hij op in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Een jaar onder brak hij zijn optreden in dit ge zelschap voor een engagement bij De Speeldoos van Constant van Kerckhoven. Later was hij onder andere verbonden aan het Centraal Toneel, dat toen onder directie stond van Louis de Bree. Met Fien de la Mar en Jan van Ees samen richtte hij in het begin van de der tiger jaren Het Nieuwe Toneel op. In deze gehele periode speelde hij diverse grote rollen. Wij noemen hieruit slechts de titelrol in Goldo- ni's „De knecht van twee meesters", Sancho Panza in Langendijks „Don Qulchot", een der hoofdrollen in „Wij zijn geen kinderen meer", waarin Cees Laseur de andere hoofdrol speelde. jaar". Het was In het midden van de dertiger jaren, dat hij voor het eerst in een revue optrad én wel samen met Heintje Davids. „Was dat niet een grote overgang vragen we. Neen, dat hoort bij de artiest Kaart. Het was de enige mogelijkheid om al zijn talent te kunnen ontplooien. Het serieuze genre had hij naar zijn smaak lang genoeg beoefend, nu moest er eens wat anders komen. Ook in dit genre had hij bijzonder veel succes, ja misschien nog meer dan voordien. Drie jaar achtereen trad hij met de onsterfelijke Buziau op in de BouwmeesteTrevue. Hier deed hij een schat aan ervaring op. Maar toch trok het echte toneel hem weer. In 1939 richtte hij het toneelge zelschap „De Komedianten" op, dat voornamelijk kluchten en blijspelen speelt, vrijwel steeds onder zijn regie Beroemd werd de serie „Pot- 9 Johan Kaart zoals wtf hem allemaal kennen. as en Perlemoer**, waarin Johan Kaart over de 1000 keer Perlemoer was, terwijl de rol van Potaa op voortreffelijke wijze vertolkt werd door Johan Boskamp. Film en televisie Voordat de televisie zijn intrede deed maakte Kaart nog van een ander medium gebruik, de film. Hij speelde mee in diverse bekende Ne derlandse films, zoals „De Jantjes". „Malle gevallen", „De familie van mijn vrouw", „De Big" en na de oor log ln„Een koninkrijk voor een huis". In het buitenland filmde hij ook, zoal» in Berlijn de film „'t Was 1 april" en in Wenen „De 4 Müllers". Toen de televisie in Nederland zijn intrede deed, zag Johan Kaart ook daar weer mogelijkheden. Wij hebben hem in de loop der Jaren verscheidene malen in belangrijke rollen op ons fluorescerend scherm kunnen zien en ook hier bleek weer heel duidelijk, welk een voortreffe lijk acteur deze man is. Zelf zegt hij er van „Het is zo heerlijk om van al deze media ge bruik te kunnen maken, want elk medium stelt zijn eigen eisen. Zo mag je voor de televisie beslist niet zo spelen als op het toneel. Op de planken moet je eigenlijk meer over drijven, omdat er een betrekkelijk grote afstand is tussen de acteur en zijn publiek. Dat is noodzakelijk om iedereen te kunnen bereiken. Bij film en televisie mag je persé niet overdrijven. Daar moet je je beper ken, maar er rekening mee houden, dat de toeschouwer als het ware op je lip zit Je moet hier dus veel meer aandacht besteden aan de klei ne nuances, elke trek van Je gezicht, de beweging van je ogen zelfs ls be langrijk, maar moet bescheiden zijn, vergeleken bij de mimiek op het toneel". En nu de musical Natuurlijk willen we ook wel eens weten hoe Johan Kaart de mu sical bevalt Want momenteel viert deze 64-jarige triomfen in „My fair lady"; eigenlijk een experiment want Nederland heeft de musical ia deze vorm nog niet gekend. Ook hierover is Kaart enthou siast, want alles wat met toneel U maken heeft koestert zich in zijn warme belangstelling. Al deze vor men en genres wil hij graag zelf be oefenen en daardoor ls hij ook zo'n allround acteur geworden. Zo all round als we misschien ln Neder land verder niet (meer) hebben. Hi houdt van het serieuze genre, Im4 lichtere, het komische, de zang, dans en van afwisseling, ook wal betreft de middelen waarmee hi lol het publiek kan komen. Nu hij la d« musical zijn plaats heeft, vindt hij het heerlijk zo nu en dan eens onder de hete lampen in een televisie studio te staan en daar een rol in een serieus stuk te spelen. Dergelijke gelegenheden doen zich voldoende voor, want door zijn veelzijdigheid ia Johan Kaart overal in de toneel-, film. en televisiewe reld een gewaardeerde kracht Wij moeten ons praatje afbreken, want het klokje van gehoorzaamheid en de floor-manager roepen. Er moef gerepeteerd worden. Voldaan ver laten we de studio. We maakten wat beter kennis met een groot acteur en een bijzonder sympathiek mens. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3