Minister Korthals opende vanmorgen gehele Rijksweg 4a Première van „Banja" aan nemelijk en op vele punten sterk gebracht door Leidse studenten Bfonchï letten Kongolese Rondetafelconferentie Energie-besparing van 10 miljoen per jaar 134 Richtingsborden op nieuwe Rijksweg Duitsland wil de V. S. helpen radio TëLe visie iLIGTVOETl 1K« gmgètjf/2 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Technische snufjes De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft vanmorgen de rijks weg 4a, lopende van net verkeers plein Ypenburg onder Rijswijk naar Burgerveen officieel geopend. Reeds sinds februari 1958 was het stuk tot Hoogmade in gebruik. Door het weg nemen van de laatste beletselen bij het aquaduct onder de ringvaart van de Haarlemmermeer is thans de laatste zeventien kilometer van Neerlands modernste, kruisingvrije autosnelweg in gebruik genomen. Voordat minister Korthals naar het te openen traject reed werd in restaurant Hoornwyck te Rijswijk een bijeenkomst belegd, waar de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, de waarnemend commissaris van de koningin in Noord Holland mr. H. Westerman, leden van de vaste com missies van Verkeer en Waterstaat uit de Eerste en Tweede Kamer, ge deputeerden der Hollanden en bur gemeesters van de gemeenten op het traject Amsterdam-Rotterdam aan wezig waren. De minister dankte de provinciale besturen voor de tijdelijke verbin ding tussen 4a en 4 gedurende de tijd, dat het aquaduct in aanbouw was. In negen jaar tijds werd het grote werk, dat 66 miljoen gulden Operatie 4A" van A.N.W.B. Nu Rijksweg 4A de grootste autosnelweg tussen Amsterdam en Rotterdam door minister Korthals officieel is opengesteld, heeft de wegwijzerdienst van de ANWB zijn tot nu toe grootste project tot uit voering gebracht. Om de weggebruikers en de tus senliggende gemeenten op een dui delijke manier naar hun bestemming te verwijzen, plaatste de Toeristen bond niet minder dan 134 nieuwe richtingsborden. Deze grote blauwe borden (sommige met een opper vlakte van ruim 6 m2) zijn uitge voerd in reflecterend materiaal, waardoor zij reeds van een afstand van meer dan 100 meter duidelijk leesbaar zijn. De ANWB paste voor het project zijn nieuwe systeem voor autosnelwegen toe, waarbij ten be hoeve van elke afrit ten minste vier borden van groot formaat werden geplaatst. Door de openstelling van rijksweg 4A werd het tevens noodzakelijk, dat 24 wegwijzers in de omgeving geheel of gedeeltelik werden ver nieuwd. Binnen veertien werkdagen was „operatie 4A" voltooid. Om de invalswegen van Voorburg en Den Haag niet te zwaar te be lasten, wordt het verkeer vanuit de richting Amsterdam naar Den Haag en de randgemeenten gesplitst. Bij de samenkomst van de oude rijks weg 4 en de nieuwe rijksweg 4A bij Burgerveen, vindt het gemotoriseerd verkeer met bestemming Den Haag centrum en Scheveningen borden die verwijzen naar de oude rijksweg 4, die via Sassenheim en „Haagse Schouw" naar Den Haag voert. Het verkeer naar Voorburg, Rijswijk en Den Haag zuid-west (de nieuwe woonwijken) wordt verder langs rijksweg 4A geleid. De ANWB trof deze maatregel in overleg met de Rijkswaterstaat en de betrokken gemeenten. Bij het aquaduct „Ringvaart Haar lemmermeerpolder" plaatste de Bond twee „riviernaamborden" ter aan duiding van het eerste aquaduct in het Nederlandse wegennet. vergde, voltooid, inclusief 23 viaduc ten, een onderdoorgang van de spoorlijn Den Haag-Pijnacker, een basculebrug over de Oude Rijn en het aquaduct. Het traject werd ge legd door dikke, slappe veenlagen van negen tot veertien meter dikte, ontstaan door de grote wouden, die in de omgeving van Leiden tal van plaatsep zoals Zoeterkwoude, Wou- brugge, Bospolder enz. namen ga ven. Deze wouden bestonden 25 eeuwen geleden. Bij de aanleg van de weg zijn er vele sporen van deze bossen: gave stammen van een en twee meter dikte terug gevonden. Besparing: 10 miljoen. Minister Korthals zeide, dat de nieuwe weg reeds een besparing van achttien percent op de rit Rotterdam -Amsterdam zal opleveren, hetgeen ruim 10 miljoen gulden per jaar be tekent. Van de vele technische noviteiten, die bij deze weg zijn toegepast noem de minister Korthals niet slechts het aquaduct met electrisch verwarmde hellingen, maar ook de toegepaste zand-cementstabilisatie in de boven laag van de weg op 15 centimeter dikte. Ook voorgespannen beton ter dikte van 12 centimeter werd in een proefvak toegepast als wegverhar ding, terwijl dezelfde techniek ge bruikt werd bij de bouw van viaduc ten. Het viaduct bij Roelofarends- veen werd geheel fabrieksmatig ver vaardigd. De minister verklaarde, dat dit jaar de in het reeds opengestelde weggedeelte ontstane golvingen zul len worden weggewerkt. Hij bracht dank aan de rijksdiensten, labora toria en wegenbouwers, die de aan leg van deze weg mogelijk maakten. In het bijzonder huldigde hij de hoofdingenieur ir. J. Wever, die het werk geleid heeft. Bakens. Ook bracht minister Korthals hul de en dank aan de Kon. Toeristen bond ANWB voor de wijze, waarop de weg bebakend werd. De ANWB heeft in enkele weken tijds de rijksweg 4a voorzien van 134 nieuwe richtingsborden. Het grootste daarvan heeft een oppër- vlakte van zes vierkante meter. Deze grote blauwe borden zijn uitgevoerd in lichtgevend materiaal, zodat zij ook bij duisternis reeds op honderd meter afstand leesbaar zijn. Het nieuwe systeem voor autosnel wegen werd toegepast. Voor elke af rit werden tenminste vier borden geplaatst. Op andere wegen werden twee dozijn wegwijzers gewijzigd. Om de invalswegen van Voorburg en Den Haag niet te zwaar te be lasten wordt bij de samenkomst van de wegen 4 en 4a onder Burgerveen Op de foto ziet men het punt waar bij Burgerveen de Rijks wegen 4 en 4a zich splitsen. Rechts rijden de auto's, die van Amsterdam gekomen, in de richting Den Haag spoeden. Zij rijden op de „oude" Rijksweg 4- Links van het ANWB-bord ziet men de nieuwe Rijksweg 4a, die vanmorgen door minister Kort hals is geopend. Zoals het nog niet van kracht zijnde baken laat zien, worden de automobi listen voor Leiden naar deze weg verwezen. Zij krijgen aansluiting met het Leidse wegennet bij Lei derdorp (centrum) of Zoeter- woude (Zuid en Zuid-west). Au tomobilisten met bestemming Leiden noord kunnen beter van de oude verbinding gebruik ma ken via Oegstgeest en Rijnsbur- gerweg. In het bijzonder dorpen als Roelofarendsveen, Rijpwetering, Hoogmade, en Leiderdorp zullen van de nieuwe Rijksweg profi teren. Amsterdam en Rotterdam liggen by wijze van spreken naast de deur. Geheel links ziet men de auto's, die rijdend op rijksweg 4 en komend uit de richting Den Haag, over het via duct Rijksweg 4a zojuist gekruist zijn. (Foto: De Leidse Courant) De Bondsregering heeft de Ver enigde Staten financiële hulp tot een bedrag van 982 miljoen dollar aan geboden, zo verneemt DPA uit be trouwbare bron. Deze hulp, die niet zal worden herhaald, is aangeboden bij de onderhandelingen over de maat regelen, die West-Duitsland zou kun nen treffen om de druk op de Ame rikaanse betalingsbalans te verlich ten. Het aanbod omvat een vervroegde aflossing van na-oorlogs schuld tot een bedrag van 600 miljoen dollar, een bijdrage van 75 miljoen voor het Amerikaanse internationale ontwik kelingsfonds, voor uitbetaling van 250 miljoen dollar op inkopen van militair materieel in de Verenigde Staten, verhoging van de Duitse bij drage in de kosten van de infrastruc tuur van de NAVO met 12 miljoen dollar en het openen van een bij zondere rekening voor aanvullende aankopen van militair materieel tot Let oen - TeL. 23005 (Advertentie KORTE GOLF De Amerikaanse filmactrice Anna May Wong is zaterdagavond, 54 jaar oud, in Hollywood tengevol ge van een hartaanval overleden. Anna May Wong werd in Los Ange les uit Chinese ouders geboren. Zij speelde in de rfaren dertig in talrijke films de „Oosterse vamp". Volgens het resultaat van een onderzoek In de Westduitse stad Of fenbach beschikken daar slechts drie van de 38 leerlingen van een school klas over een eigen tandenborstel. Zeven kinderen moeten hun borstel delen met inderc kinderen uit het gezin. Bij dertig van de 38 kinderen staat echter thuis een televisietoe stel. Bij een landverschuiving op Le- wobatang (Kleine Soenda-eilanden) zijn 36 mensen omgekomen. Het ge bied werd door storm en zware re gens geteisterd. Dies-viering Leidse Universiteit De eerste opvoering van „Banja" van de Russische revolutie-schrijver W. Majakowski (1893-1930) gisteravond in de Leidse Schouwburg ter ge legenheid van de Dies-viering mag, gezien de hoge eisen van het stuk, ge slaagd genoemd worden. Met de opvoering hebben het Leids Studenten Toneel en de Toneelver eniging voor Vrouwelijke Studenten en het Leids Studenten Ballet een prestatie geleverd, die men gerust hoog mag aanslaan. De opvoering geschiedde in strikt besloten karakter voor hoogleraren, de wetenschappelijke staf en oud-alumni. Onder de oud-alumni bewoog zich ongedwongen en onopvallend H.M. de koningin, die er telkenjare prijs op stelt bij de Dies-viering aanwezig te zijn. H.M. de Koningin temidden van oud-studenten In het stuk zien we aan de ene kant de verstarde en remmende bu reaucratie van het jonge rode Rus land, met als voornaamste vertegen- Hoestdronk in tobletvorm.95ct (Advertentie) Zonder of met Loemoemba? het verkeer in de richting Den Haag naar het traject over Sassenheim- Haagse Schouw verwezen, althans voor de bestemmingen Den Haag centrum en Scheveningen. Voor de route voor Den Haag-Zuidwest, Rijs wijk en Voorburg wordt er naar de nieuwe weg verwezen. Deze regeling kwam in overleg met rijkswaterstaat tot stand. Tijdens de samenkomst in Hoorn- wjjck voerde ook de commissaris van de koningin in Zuid-Holland het woord. Mr. Klaasesz bleek zeer verheugd over deze „reprise" van 11 februari 1958, toen het eerste deel van rijks weg 4a geopend werd. Hierdoor, zo zeide hij, heeft thans weer een der best denkbare beleggingen van rijks- gelden in de vorm van het restant van deze rijksweg gestalte gekre gen. In de afgelopen jaren hebben reeds 7.295.000 auto's van het stuk tot Hoogmade, en de drie miljoen gulden gekost hebben provinciale noodver- bindingen, gebruik gemaakt Na deze met grapjes doorspekte toespraak van de Commissaris van de Koningin begaf het gezelschap zich van Hoorn wij ck-Ypenburg naar de aquaduct in de Ringvaart van de Haarlemmermeer, waai minister Korthals op zeer bijzondere wijze de gehele rijksweg 4a symbolisch open de. De conferentie van Kongolese lei ders, die de afgelopen week in Leo poldstad is gehouden, heeft de da tum voor de Ronde-tafelconferentie waaraan alle Kongolese groeperin gen zouden moeten deelnemen, vast gesteld op 15 februari. De conferen tie zal in Kamina, in de afgescheiden provincia Katanga, worden gehou den, en beoogt de bestaande crisis in het land tot een oplossing te bren gen. De voorbereidende conferentie in Leopoldstad werd donderdag voor de eerste maal door afgevaardigden van Loemoemba-gezinde partijen bijge woond. De pro-Loemoemba-partijen zouden besloten hebben een gemeen schappelijk front te vormen. „The New York Times" zegt in Washington te hebben vernomen, dat de nieuwe Amerikaanse regering ervan overtuigd is, dat de vorming van een nieuwe, federale regering de enige hoop op het voorkomen van een chaos en burgeroorlog in Kongo biedt Een noodzakelijke voorwaarde voor het vormen van een dergelijke re gering is het ontwapenen van de Kongolese strijdkrachten. Daarom staan de Verenigde Staten geheel achter 't streven van Hammarskjoeld naar maatregelen opdat de strijd krachten zich niet langer in politieke kwesties kunnen mengen." De regering-Kennedy erkent, dat een coalitieregering zonder Loe moemba, of ten minste vertegen woordigers van zyn groepering, waarschijnlijk geen succes zal heb ben. Gevechten met Nigerianen In Kindoe, in de Kongolese pro vincie Kivoe, zijn hevige gevechten uitgebroken tussen Nigeriaanse troe pen van de Ver. Naties-macht en Kongolese troepen, aldus heeft een woordvoerder der Ver. Naties in Leo poldstad medegedeeld. Eén Nigeriaanse luitenant werd gedood, terwijl vier Nigeriaanse sol daten worden vermist. Het aantal slachtoffers onder de Loemoemba- gezinde Kongolese militairen is niet bekend. De Nigerianen, die tegen over een overmacht van zeven tegen één stonden, zijn in hun hoofdkwar tier in Kindoe omsingeld. De gevechten begonnen vrijdag morgen vroeg en duurden volgens de laatste berichten in de middag nog voort. De Kongolezen, wier aan tal in Kindoe op 1.500 werd geschat, hebben zowel vanuit Stanleystad als Boekavoe opdracht gekregen de strijd te staken, doch of zij hieraan gevolg hebben gegeven, is nog niet bekend. De sterkte der Nigeriaanse troepen bedroeg ongeveer 200 man. Het Ni geriaanse contingent is sinds zijn aankomst in Kongo reeds verschil lende malen betrokken geweest in gevechten met Kongolese troepen. Zij leverden o.m. een gevecht van een dag lang in Boekavoe, toen zij een groep van vijftig Oostenrijkers bevrijdden, terwijl zij de vorige maand in Manono in een gevecht verwikkeld werden. Volgens de V.N.-woordvoerder wer den donderdagavond zes Kongolezen gedood na een ruzie tussen een dron ken Kongolese militair en enige Ni gerianen. Gemeend wordt, dat de gevechten van gisteren een gevolg waren van wraakgevoelens bij de Kongolezen na het gebeurde van donderdag. „Ontwapening betekent oorlog" „De Verenigde Naties willen het Kongolese leger ontwapenen, maar elke poging daartoe betekent oor log." Dit heeft generaal Moboetoe, de bevelhebber van het Kongolese leger vrijdag op een persconferentie in Leopoldstad verklaard. „Wij zullen ons nooit laten ontwa penen," zo zei hij. Hammarskjoeld speelt met vuur, want ontwapening betekent oorlog tussen het Kongolese leger en de Ver. Naties. woordigers Iwan Iwanowitsj en de coprochef Struikelblokski. Aan de andere kant werken een strijdbare jonge communist en een geleerde met de zich door arbeid bewust wor dende massa aan de eindvoltooiing van de communistische gedachte. Dank zij de uitvinding van een tijd- versnellingsmachine van de geleerde, kan men een kijkje gaan nemen in het jaar 2030. Met zijn optimistische visie heeft de schrijver stelling wil len nemen tegen de bureaucratie, die een snelle groei naar het commune- systeeih in de weg staat. Het is te vens een manifestatie van het geloof van de schrijver in de onherroepelij ke groei naar de communes als de ideale onderdelen van de ideale heil staat. VAN DE TWEE ASPECTEN in het stuk was de bureaucratie verreweg de meest geslaagde. De dankbare tekst van de hoofdfiguur Struikel blokski is door II. A. van Opstall zeer talentvol en op alle punten ac ceptabel gebracht. Zeer positief was ook het spel van de klerk Optimis- tenko, hoewel van deze rol met méér routine nog meer gemaakt had kun nen worden. Zeer goed ook B. Eliaa als Iwan Iwanowitsj. De „tegenpartij", de jonge strijd bare progressieve communist Vora- nov, de geleerde en de fosforiseren- de vrouw, de concreetgeworden ideo logie, had een zwaarder accent kun nen hebben, als we althans de visie van de schrijver in de o?voering te rug denken te vinden. Door het do mineren van Struike'.bbkski, was 't zeker voor de pauze moeilijk te zien, waar de schrijver van wie we we ten, dat het een strijdbaar revolu tieschrijver was eigenlijk naar toe wilde. TOCH MOETEN WE alleszins waardering hebben vwr het spel van de tegenpolers. De rollen werden bijna alle boven de middelmaat ver tolkt. Het is daarom vreemd para doxaal, dat door de genoemde uit blinkers, naar ons gevoel, het stuk iets scheef getrokken werd, waaruit ons verlangen naar meer tegenaccent voortspruit Het Leids Studenten Bal let gaf een korte en goede expressie aan de communistische gedachte: Door arbeid overwinning op het ka pitaal. Hoewel we ervan overtuigd zijn, dat sommige onderdelen sterker had den kunnen zijn, zijn we ook van me ning, dat het langdurig applaus aan het einde van de avond ten volle verdiend was. Regisseur Tom van Beek zal „Ban ja" hedenavond voor oud-alumni en genodigden en maandagavond voor de studenten met een gerust hart en tot tevredenheid van het publiek kunnen opvoeren. Th. J. v. d. Heijden Lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 (Advertentie) Eindelijk thuis na een bange reis een bedrag van 25 miljoen dollar. Omtrent de overige 20 miljoen dollar zijn geen nadere gegevens bekend. Machine ontcijfert Maya-geschriften De Sowjet-geleerde Sobolef heeft in een rapport over een geslaagde proef tot ontcijfering van geschriften met een rekenmachine gezegd, dat in de komende drie of vier maanden alle Maya-geschriften in de Sowjet- Unie ontcijferd en gepubliceerd zul len worden. Volgens het rapport is het drie le den van de Sowjet-Unie-academie voor wetenschappen gelukt met be hulp van een elektronisch brein onge veer veertig procent van de z ge naamde Madrileense en Dresdense Maya-teksten te ontcijferen. De apparatuur heeft in twintig werkuren ongeveer een miljoen re- kenoperaties verricht. Volgens Sobo lef zijn nog tien tot elf miljard be rekeningen nodig om alle schrifte lijke getuigenissen van de vroegere Indiaanse hoge Maya-cultuur te kun nen ontsluieren. Na hun avontuurlijke omzwervingen op de „Santa Maria" zijn de Nederlandse passagiers van dit gekaapte schip vrijdagavond laat op Schiphol aangekomen. Foto: Eindelijk terug in Nederland, al zou het nog geruime tijd duren voordat de familieleden naar wie hier wordt gewuifd, konden worden omarmd. Radio, televisie en pers eisten onverbiddelijk hun deel in het welkom.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7