TUINIER MET PLEZIER! Jubilerende secretaris Joh. C. Vink van L.T.B. gehuldigd Gero-Cassette Gezondheid Woning- en scholenbouw in de belangstelling bij behandeling begroting Zuid-Tirol ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT FAU1NA 4 ALPHEN AAN DEN RIJN Onderscheiden met gouden bondsspeld Een goede, activerende secretaris te zijn van een vak- en standsorga nisatie tegelijk en dit nog wel der tig jaren lang, is waarlijk geen si necure. Dat vergt van de desbetref fende functionaris veel offers en een grote dosis liefde en gemeenschaps zin. Zo'n secretaris bezit de plaat selijke afdeling van de LTB te Al phen aan den Rijn in de persoon van de heer Joh. C. Vink, die ove rigens ook vele tientallen jaren ver tegenwoordiger is van de commer ciële instelling van de LTB, de hui dige Centrale Coöperatie. De eigenlijke dag van het 30-jarig jubileum van de heer Vink ligt al in het verleden. Hij viel toen sa men met een verblijf van de heer Vink in het ziekenhuis. In die tijd hebben de katholieke agrarische kringen samengespannen om de heer Vink na zijn thuiskomst eens wel verdiend in het zonnetje te zetten. Dat is vrijdagavond gebeurd in een 'eestelij ke bijeenkomst in hotel .Toor", die door de LTV als goede jastvrouw is belegd en die met een tort en vlot begroetingswoord van haar voorzitster, mevr. Straathof- Captein een aanvang nam. Er was veel belangstelling. Leden van de LTB met hun echtgenote en leden van de LTV met hun echt genoot vormden de grootste groep ZOEKT U een van 40.of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. DE GERO-SPECIALIST Drs N. H. M. W. van Wersch, alg. secretaris van de inter-diocesane LTB, bevestigt de gorden speld van de bond op de revers van de heer Joh. C. Vink, dertig jaar secretaris van de LTB Alphen van de aanwezigen. Daarnaast wa ren er van de LTJ, de LTM en van de landarbeidersbond „Sint Deusde- dit". Ook de Coöperatieve Boeren leenbank Raiffeisenbank, kantoor Alphen a. d. Rijn zond een delegatie in de personen van haar directeur, de heer Pool en van haar voorzitter, de heer H. S. Kroft, terwijl voorts ook deken E. A. M. Paap als gees telijk adviseur van de LTB aan de bestuurstafel plaatsnam. De bijeenkomst werd verder ge leid door de heer P. van Vliet, voor zitter van de LTB, die na enkele in terne mededelingen, het woord ver leende aan drs. N. H. M. W. van Wersch, algemeen secretaris van de interdiocesane LTB. De heer Van Wertsch schetste in zijn toespraak de verantwoordelijke taak van 'n secretaris van 'n stands organisatie en van een vakorgani satie, die de LTB tegelijk is en prees in de heer Vink vooral zijn active rende opvatting van zijn taak. Er gaat van hem steeds een stimule rende kracht uit, een aanstekelige energie en een offerbereidheid, die velen tot voorbeeld kan strekken. Ook in znij functie bij de Centrale Coöperatie behartigde hij de LTB- belangen uitnemend. Als waardering speldde de heer Van Wersch hierna de heer Vink de gouden ere-speld van de bond op de revers en bood hem tevens de daarbij behorende oorkonde aan. Van een niet geringe dankbaar heid getuigde de heer P. v. Vliet, de huidige voorzitter van de LTB, een van de tien, die de heer Vink al heeft gediend. Spr. wees op de goe- (Advertentie). de verstandhouding en de prettige sfeer, waarvan de jubilaris steeds de promotor in het bestuur is. Als een van de uitingen van de goede geestelijke inslag van de heer Vink noemde spr. diens nooit aflatende zorgen voor het organiseren van de jaarlijkse boe+e-tocht naar het ge nadeoord Heiloo. De heer Van Vliet richtte zich ver volgens met een persoonlijk dank woord tot mevrouw Vink-Mourits, die zich steeds een goede gastvrouw toont tijdens de besprekingen in haar huis. Namens de LTV, de jongste orga nisatie in de katholieke agrarische kring te Alphen aan den Rijn werd de Vink in het zonnetje gezet door mevrouw Duindam, vice-voorzitster. Zij herinnerde aan de startperiode van de afdeling, waarbij de dames veel steun mochten ervaren van de in het organisatieleven geroutineer de LTB-secretaris. De heer G. M. Wolvers, voorzitter van „Sin Deusdedit", de organisatie van de landarbeiders, die zo nauw bij de land- en tuinbouw zijn be trokken, prees de jubilaris om zijn gemoedelijke omgangsvormen. Deken E. A. M. Paap noemde de jubilaris „de jeugdige, vrolijke Vink", die mede door zijn prettig optreden en zijn geestige kwinksla gen zo zichtbaar de band in de LTB versterkt en er slag van heeft moei lijkheden in vriendschappelijkheid en broederschap op te lossen. Nadat mevrouw Straathof-Captein namens de LTV aan mevrouw Vink- Mourits een boeket bloemen had aangeboden, bood de heer H. S. Kroft de heer Vink een bloemstuk aan namens de Coöp. Boerenleen bank Raiffeisenbank. Na God dank te hebben gebracht voor de genoten gaven en gezond heid, dankte de heer Vink allen \oor de hem bereide huldiging en de ont vangen geschenken, inzonderheid voor de ere-speld van de bond. Tijdens het zakelijk gedeelte van de bijeenkomst heeft de heer P. v. Vliet de aandacht van de aanwezi gen bepaald bij de overleden leden, in het bijzonder bij het overlijden kort geleden, van de oud-voorzitter, de heer Jac. P. Boere. Deken Paap bad voor de zielerust van de over ledenen. De voorzitter deed voorts enkele mededelingen omtrent de nieuwe contributieregeling, die weliswaar een verhoging van 10.laat zien, doch zulks in feite niet is omdat dit bedrag aftrekbaar is voor land bouwschap. Opiniepeiling. Er zal een opinipeiling worden ge houden over de betekenis van het weekblad „Boer en Tuinder". Naast Westland en Grotebroek is ook Al phen aan den Rijn uitverkoren hier aan mee te doen. De bijeenkomst daartoe is bepaald op 28 febrnari a.s. Hi( rna gaf de heer Van Wersch in vogelvlucht over de vele activi teiten van de LTB in het belang van de leden, als stands- en vakorgani satie, activiteiten welke vaak aan de aandacht van de leden voorbijgaan. BODEGRAVEN Politie. Wachtmeester le klasse L. Goor, die sinds 1945 werkzaam in het Bodegraaf se korps der rijkspoli tie, zal per 1 maart a.s. worden over geplaatst naar Reeuwijk (Brug). Collecte voor Kongo. De collec te die door de schooljeugd is gehou den ten bate van Kongo heeft de somma opgebracht van 1.236,44. De leerlingen van Chr. Industrie- en Huishoudschool droegen bovendien aan extra-giften nog af 100. De kroon werd gespannen door de meis jes van de St. Jozefschool die het hoogste bedrag bijeenkregen name lijk: 263,42. Bravo! voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een I BABYSET GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP (Ad vertenue) KOUDEKERK Artesia schonk fraaie plaquette Gisteren ontving burgemeester Q. Waverijn van Koudekerk aan den Rijn, in verband met het op 24 ok tober 1960 genomen besluit, waarbij Koudekerk aan den Rijn, in het kader van het „People-to-People"-program werd geproclameerd tot Sister-City van de gemeente Artesia (Califor- nië), een zeer fraaie plaquette, be vattende deze proclamatie. De pla quette i. uitgevoerd in mahoniehout, waarop 'n bronzen plaat met de pro clamatie. In het begeleidende schrijven bracht de burgemeester van Artesia dank voor de ontvangen foto's van Koudekerk aan den Rijn en van de verslagen van de uitreiking van de oorkonde door de culturele attaché bij de ambassade van de Verenigde Staten van Noord-Amerika mr. Lang- staff. op 8 december j.l. te Koude kerk aan den Rijn. LEIDERDORP Oranje-vereniging. Gisteravond kwam de Oranje-vereniging in het Dorpshuis bijeen voor het houden van haar jaarvergadering. Na opening door de voorz., de heer W. C. v. d. Wijngaard, gaven secretaris en pen ningmeester een overzicht van het afgelopen jaar. De penningm. meldde een batig saldo. Uit het verslag van de secretaris bleek weinig optreden naar buiten. De 5-meifeesten waren georganiseerd door het 5-Mei Comité. Bij de bestuursverkiezing werden in de vacature van wijlen de heer P. v. d. Kwaak en door het aftreden van de heer Van der Sijs als nieuwe bestuursleden gekozen de heren Kret en Vervark, terwijl de secre- tairs, d heer J. de Dood, werd herko zen. Een ingekomen schrijven van enige inwoners van Leiderdorp zal, na bestudering door het bestuur, in een volgende ledenvergadering worden behandeld. 30 ApTil (te vieren 1 mei) zal het bestuur trachten een goed verzorgde avond te organiseren. NTEUWVEEN VARKEN VLOERDE BROMFIETSER Gistermorgen tijdens de vrij dich te mist, is de bromfietser P. v.d. P. wonende te Ter Aar, op de weg Blokland, alhier, in botsing gekomen met een varken die zonder op het verkeer te letten, de rijweg overstak. De bromfietser kwam te vallen en werd in een nabijgelegen woning binnengedragen. Dr. Van Dongen constateerde een hoofdwond en in wendige kneuzingen. Het slachtoffer werd per ziekenauto naar het aka- demisch ziekenhuis te Leiden ver voerd. Het varken kwam er beter af, het liep weg en behoefde zich niet onder geneeskundige hulp te stellen. Het bleek dat het varken, toebeho rende aan een in de nabijheid wo nende veehouder, zonder diens toe stemming was gaan passagieren.. De bromfiets werd behoorlijk bescha digd. TUINIER MET MEER PLEZIER SIERTUIN linnenshuis kan in kistjes of potten al veel worden ezaaid, bijv. Petunia, Salvia, eenjarige Phlox en La- hyrus. De zaadbakjes moeten goed kunnen ontwate ren door een laagje scherp zand, grind of potscherve- m één of meer gaten in de bodem. Ze worden gevuld net een mengsel van bladaarde en scherp zand en na iet zaaien afgedekt met een glasruit (op stukjes hout) )i doorlatend plastic. In de vochtige grond zaaien we net fijne zaad breedwerpig en het grovere zaad op rijtjes uit, we dekken het af met fijne grond of zand. Het zaad met net zoveel grond afdekken als het zelf dik is! De grond wordt even aangedrukt en de bakjes in het donker geplaatst tot het zaad is gekiemd. Dan in het licht, steeds vochtig houden (voorzichtig over- broezen) en als de plantjes boven staan glas of plastic verwijderen. Langzamerhand wordt het tijd de gera niums te verpotten, ze lichter en warmer te plaatsen en meer water te geven. Bij open weer worden violen en andere tweejarige planten van het kweekbed op de vakken uitgezet. GROENTETUIN Voor het maken van een koude bak zoeken we een zonnige en beschutte hoek in de tuin, met goede af watering en gemakkelijk van het huis of de overige tuin te bereiken. De grootte hang af van het gebruik: voor het zaaien van jonge planten is 12 ramen vol doende, voor het kweken van groente heeft men min stens 3-—4 ramen nodig. De afmetingen worden verder door de ramen bepaald, het meest worden eenruiters De Italiaanse minister van buiten landse zaken Segni heeft vrijdag avond in de Kamer van Afgevaar digden de hoop uitgesproken, dat de onderhandelingen met Oostenrijk over Alto Adige, (Zuid-Tirol) zullen worden hervat Het is niet juist te zeggen, dat de onderhandelingen, die hij vorige week in Milaan met zijn Oostenrijkse ambt genoot Keisky heeft gevoerd, zijn afgebroken. Men kan slechts zeggen, dat zich moeilijkheden hebben voor gedaan, aldus Segni. De Kamer verwierp een Neo-fas- cistische resolutie, waarin de regering werd verzocht de kwestie spoedig aanhangig te maken bij het interna tionale gerechtshof. Met 211 tegen 100 stemmen en bij twee onthoudingen keurde de Kamer een christen-democratisch resolutie goed waarin de regeringspolitiek werd goedgekeurd. Communisten en neo-fascisten stemden tegen. De so cialisten waren niet aanwezig. gebruikt met een buitenwerkse maat van 80 x 150 cm. De hoge zijde komt aan de noordkant, hier wordt een fYxJIkTej CrxJi-jt1 plank van 30 cm opgezet, gesteund door paaltjes van 50 cm lengte, aan weerszijden van de plank op 100-150 cm afstand in de grond geslagen. Tegen de plank en op de binnenste paaltjes wordt een lat bevestigd, waar de ramen ook op steunen. De zijkanten van de ba1* worden gesloten met planken of bij een tijdelijke bak met rechtop geplaatste glasruiten. Het hout wordt te voren geverfd of geolied. Voor een meer duurzame bak gebruikt men betonelementen, die op maat kunnen worden gekocht en in elkaar worden gepast. De bak wordt gevuld met een mengsel van bladaarde of tuin grond, oude mest en turfmolm, dat een paar maanden tevoren is gereedgemaakt. In de gisteravond onder leiding van burgemeester K. van Diepenin- gen gehouden raadsvergadering van Leiderdorp werd o.m. de begroting behandeld. Deze begroting, die een ongedekt nadelig saldo vertoont van 107.867,98 werd z. h. st. aangeno men. Vooraf echter gingen de algemene beschouwingen waarin de diverse fracties hun wensen en verlangens kenbaar maakten. De rij werd ge opend door de heer Los (A.R.) die, evenals trouwens de overige spre kers, zijn waardering uitsprak voor het totstandkomen van deze begro ting en begrip toonde van het feit, dat deze een tekort vertoonde van ruim een ton, hetgeen gezien de ka pitaalsuitgaven van de gemeente, niet zo onbegrijpelijk was. Spr. zei geen nieuwe plannen of wensen te koesteren. Wel was hij benieuwd hoe het nu eigenlijk stond met het cen traal gymnastieklokaal, waarvan in 1958 reeds melding werd gemaakt en wel 2 in getal. Vanzelfsprekend noemde hij ook de woningbouw. Complex VI is vol. Is er op andere plaatsen grond be schikbaar voor goedkope woningen? Dan had de heer Los het over een uitspraak van de minister, die extra bouwvolume beschikbaar wilde stel len voor bouwvereniging. Zit hier voor Leiderdorp perspectief in? UiU breiding van het zwembad staat op het program. Indien dit niet ver wezenlijkt kan worden binnen rede lijke tijd, dan bepleit hy beperking voor niet-inwoners van Leiderdorp zodat voor plaatsgenoten voldoende gelegenheid blijft om te zwemmen. Een ander punt was het onderhoud van de tuinen in complex V hetgeen door de gemeente geschiedt. Kan dit niet door de eigenaars geschie den zodat de gemeentedienst wordt ontlast? Bemoeiende politiek. De heer Nievaart (PvdA) is het niet eens met de centrale overheid. Diens christelijk sociale politiek gaat steeds verder in het bemoeien van de armslag van de gemeentebestu ren. Het voert een belastingverla- gingspolitiek maar dwingt de gem. besturen de plaatselijke belastingen op te voeren Ook het steeds gerin ger aantal toewijzingen van woning wetwoningen, 15 voor Leiderdorp bij een lijst van 70 k 80 woningzoeken den in z. i. veel te laag. Hij bepleit voorts meer eengezinswoningen en beperking noogbouw. De heer Lolling (Gem. Belang) ziet met vertrouwen de toekomst te gemoet. Dit vertrouwen put hij uit het investeringsprogramma van B. en W. Wel vraagt hij of het college iets kan doen wanneer een urgen tieverklaring voor de bouw van een school is afgegeven en toch niet ge bouwd kan worden als gevolg van allerhande beschikkingen. Is hier wel voldoende overleg tussen onder wijs en volkshuisvesting? Voor 1961 zijn er 3 urgentieverklaringen en er is nog geen cpa in de grond gesto ken. De heer De Graaf (CHU) kan, na raadpleging van het investerings program, weinig wensen of verlan gens kenbaar maken. Hij constateert BOSKOOP G.D.S. In verband met het 40- urengebed zijn er voor de voetbal vereniging GDS geen competitiewed strijden vastgesteld. dat in 50 jaar ontzaglijk veel is ge daan in de gemeente en hoopt dat hiermee voortgegaan zal worden op dat de gemeente aantrekkelijk zy en blijve. Hij vraagt er voor te waken dat de goedkope woningbouw niet gaat ten koste van de kwaliteit. Antwoord van de voorzitter. Deze wil zich gaarne aansluiten bij de waardering voor het totstand komen van de begroting en die er aan hebben medegewerkt. Dit is te danken aan de ijver van het perso neel en voor de wijze waarop dit deze taak heeft behandeld. Spreker weidt uit over de woningbouw in de gemeente en de te maken kosten waarover in de Kamer is gezegd, dat de gemeentebesturen er mee moeten ophouden. Maar, vraagt spr., hoe moet dit dan wél? Voor de bouw van de 21 wonin gen, bestemd voor ingezetenen van de gemeente, wordt gewacht op de premietoezegging. Als deze afkomt kan met de bouw begonnen worden. Er is gevraagd naar het uitbreidings plan. Hoewel de beslissing is geno men is er nog niets van bekend. In de volgende raadszitting hoopt de voorz. hierover meer te kunnen ver tellen. Ook over het bouwrijp ma ken van grond in de Zij liaan en Meyepolder, in het nieuwe uitbrei dingsplan gelegen, zullen in de vol gende raad voorstellen worden in gediend. Scholenbouw. De scholenbouw vormt ook al een groot probleem. Dit gaat niet meer per school maar per lokaaL 2 Loka len zijn toegewezen voor een school van 4 lokalen. Mogelijk worden dit jaar nog 2 lokalen toegewezen. De raad zal dan moeten beslissen wie hiervan mag profiteren. Over de af wikkeling van de scholenbouw deelt de voorz. mede wordt een plan niet eerder in behandeling genomen voor de urgentieverklaring er is. Dan gaat het plan de verschillende instanties langs, alvorens de goed keuring erop wordt verkregen. De uitbreiding van het zwembad met een 50 m. bad komt eveneens in de volgende raadszitting aan de or de. Detoestemming hiervoor berust bij het ministerie van volksgezond heid dat rekening houdt met het streekbelang. Men kan dus het bad niet uitsluitend voor ingezetenen openstellen zonder het eigenbelang te schaden. De voorz. wil ev. maat regelen bij overbelasting van het zwembad overlaten aan het bestuur van de Zwemvereniging. Voor overdracht van het onder houd der tuinen aan de eigenaars voelen B. en W. heel veel maar dit schept problemen omdat waarschijn lijk niet alle bewoners dit willen. Open oog hebben B. en W. ook voor recreatie en sport. De overheid heeft hier een taak en er zal niet alleen aandacht aan besteed worden maar ook maatregelen genomen wor den. Het centraal gymnastieklokaal is een ware lijdensgeschiedenis gewor den. De plannen ervoor waren in een zeer vergevorderd stadium maar door verschillende ambtelijke han delingen, zoals spr. zich voorzichtig uitdrukte is de bouw achterwege ge bleven. Hij hoopt dat binnen afzien bare tijd de bouw zal plaats vinden, maarer zijn vele wegen die be wandeld moeten worden voor de goedkeuring afkomt. Op het verdere verloop van de vergadering komen wy nader terug. Koude oefening voor sleeërs [^RO&rrEWth^^ ramen SOxISOcm ZUO FRUITTUIN Wanneer een appel of peer niet meer voldoet, maar de boom niet te oud en nog gezond is, kan hij worden omgeënt. De takken worden schuin afgezaagd en de top recht bijgesneden. Met een stevig mes wordt een spleet gemaakt, zo diep dat het mes tot de rugzijde is weggezonken. Van het nieuwe ras worden enten gesneden met minstens twee goede ogen, aan het on dereind wigvormig bijgesneden. De spleet wordt met het mes geopend, de ent erin geplaatst, waarbij de zij kanten van ent en onderstam moeten samenvallen om een goede vergroeiing te bevorderen. Wordt de ent niet vanzelf vastgeklemd, dan binden we de verede ling met raffia dicht. Met veel entwas worden de wond en het topje van de ent lucht- en waterdicht afge dekt. Een Indonesische Dakota met 21 passagiers en vijf bemannings leden wordt vermist op een vlucht van Soerabaja naar Balikpapan. Het laatste contact met het toestel kwam tot stand toen het ongeveer een half uur onderweg was en boven het eiland Bawean in de Java Zee vloog. De 22-jarige lichtmatroos J. Roeien uit Almelo, bemanningslid van de Delf zij lse coaster „Ursa Mi nor" is gisteravond verdronken in de haven van Briston (West-Enge- land). Hy verloor zyn evenwicht toen hij in een sloep langszij de kustvaarder met onderhoudswerk zaamheden bezig was. Het nieuwe dorp Dronten in de IJselmeeipolder, waar binnen enige tyd tegelijkertijd 477 woningen, drie scholen, 13 winkels, een medisch centrum, kerk en een school in aan bouw zullen zyn, zal als eerste plaats van Nederland een mobiele telefoon centrale krijgen. Zodra de aanwe zigheid van de mobiele centrale door vaste voorzieningen overbodig is ge worden zal men haar dus weer el ders kunnen gebruiken. Over enkele weken worden in Amerika de wereldkampioenschappen bob slee gehouden. De Zweedse deelnemers aan deze wedstrijden zijn volop in training en een van de onderdelen van hun oefenschema is een fikse veldloop, gevolgd door een bad in ijskoud water. Het zou ons bepaald niet aanlokken, doch de jongens vinden het machtig. Enfin, wij hoeven gelukkig niet deel te nemen aan de kampioenschappen...

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4