GALVAO GAF DE „SANTA MARIA" OVER cUndes,ie"e Het schip aan de eigenaars teruggegeven Passagiers van de „Santa Maria" zijn op Schiphol aangekomen i mmmam Sintelberg stort zich op huizen Gaivao „ere-burger" van Recife De hongersnood in China Rechters op Cuba ontslagen Angstige verhalen over vreemde dagen Ernstig ongeluk bij Luik weer? Hoogwaterstanden Het weer in Europj S)e CcldieSoii^cmt ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15238 Directeur: J. F. J. M KOENS. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LE1DETS EN OMSTREKEN Op de Santa Maria was het warmer dan op Schiphol Hoofdredacteur LCJ. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f2.55 p. maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p.p. 18.— Advertent. 17 et p. rn.ni.. Telefoontjes f 1.50. POLITIEK ASIEL IN BRAZILIë Kapitein Henrique Gaivao, de leider der rebellen die zich van de „Santa Maria" hadden meester gemaakt, heeft het schip vrijdag te 22.15 uur Ne derlandse tijd in een plechtigheid op het hoofddek overgedragen aan de Braziliaanse schout-bij-nacht Fernandez Diaz. De plechtigheid werd bijgewoond door een honderdtal journalisten. Schout bij-nacht Fernandez Diaz had tevoren de voorwaarden van de overdracht, waarover na ingespannen onderhandelingen overeenstemming was bereikt, bekendgemaakt, namelijk: 1. De „Santa Maria" wordt ter beschikking gesteld van de Braziliaanse marine. 2. Over het lot van het schip zal door de Braziliaanse regering worden beslist, hetgeen zal geschieden in overeenstemming met het internatio nale recht. 3. Gaivao en zijn 28 volgelingen krijgen het recht als politieke vluchtelin gen in Brazilië te mogen blijven. Tijdens de plechtigheid stelde schout-bij-nacht Diaz kapitein Gaivao de vraag: „Stemt u ermee in uw schip aan de Braziliaanse marine over te dragen?" Gaivao, die kaarsrecht in de houding stond, antwoordde na een korte pauze: „Ja, dat doe ik." Gaivao en zijn 28 volgelingen hebben de nacht van vrijdag op zaterdag doorgebracht in de kazerne van de militaire politie te Recife. TER BESCHIKKING VAN DE EIGENAARS De Braziliaanse radio heeft mee gedeeld, dat de regering van presi dent Quadros de „Santa Maria" ter beschikking van de eigenaars en de Portugese regering heeft gesteld. Het schip zal waarschijnlijk vandaag nog aan de marineattaché van de Portu gese ambassade worden overgedra gen. Na de plechtigheid van de over gave vroeg men kapitein Gaivao of hij tevreden was dat het schip aan de eigenaars wordt teruggegeven. Hij antwoordde: „Neen, de kwestie moet door het internationale ge rechtshof worden beslist". Gaivao wilde aansturen op 'n uit spraak van het internationale ge rechtshof, die, naar hij hoopte, zou maken dat het schip niet aan zijn rederij zou worden teruggegeven. Hierbij zou hem een beslissing van het hof voor ogen hebben gestaan, die het schip tot „oorlogsbuit" zou hebben verklaard, hetgeen zou heb ben gemaakt dat het in de haven van Recife bad moeten blijven. „ERE-BURGER" Toen kapitein Gaivao en zijn man nen aan land gingen werden zij door de burgemeester van Recife begroet. Allen namen een minuut stilte in acht. Met auto's en bussen werden de opstandelingen naar de kazerne van de militaire politie gebracht Vandaag zal de gemeenteraad van Recife een voorstel behandelen om kapitein Gaivao tot ereburger te be noemen. Een socialistische afgevaar digde in het parlement van Pernam- buco heeft een motie ingediend om de rebellenkapitein tot ereburger van de staat te benoemen. Een Braziliaan, die vrijdagmiddag het schip verliet, verklaarde, dat ka pitein Gaivao zijn volgelingen in de eetzaal van de eerste klasse bijeen had geroepen, waar hij hen vervol gens gedurende een kwartier in hartstochtelijke bewoordingen toe sprak. Na hem sprak zijn plaatsver vanger, de „professor" Stomay Bello, die enkele van zijn aanhangers tot tranen toe wist te bewegen met zijn opwekking om immer te volharden in hun strijd voor „vrijheid en be vrijding van onze Portugese landge noten". De Braziliaan verklaarde de De regering in Peking heeft in de afgelopen weken een veertigtal schepen gecharterd op de Londense scLeepvaartbeurs en wel voorname lijk om het in Canada en Australië gekochte graan naar het hongerende Chinese volk te kunnen brengen. Peking heeft grote hoeveelheden graan gekocht in Canada en Austra lië. Dit duidt wel op de ernst van de toestand in communistisch China. Na de machtsovername door de communisten in 1949 heeft China, dat in normale tijden landbouwpro- dukten uitvoert, nog nooit zoveel geld voor invoer uit het Westen be steed als thans. Met Canada is een overeenkomst gesloten voor de levering van 750.000 ton tarwe en 260.000 ton gerst. De Chinezen zuilen hiervoor ruim 180 miljoen gulden moeten betalen. Pe king heeft in Australië 1 miljoen ton tarwe jesteld voor een totaalbe drag van bijna 220 miljoen gulden. Hiervan was al 300.000 ton door de Chinezen in december aangekocht. Met de V.C., het derde land, dat nog een overschot aan tarwe heeft, is geen contract gesloten, daar de V.S. alle handel met communistisch China verboden hebben. China heeft er Lij Canada en Aus tralië op aangedrongen het graan met de meeste spoed te leveren. indruk te hebben, dat Gaivao niet bereid is, zijn rol als leider van de opstandige beweging tegen de rege- ring-Salazar op te geven. Aanklacht De rederij van de „Santa Maria" heeft kapitein Maia opdracht gege ven, bij een Braziliaanse rechtbank een klacht tegen Gaivao en de zij nen in te dienen wegens diefstal van het schip, moord, vernieling en vrij heidsberoving. Ook zou hij 'n klacht moeten indienen tegen de Portugese oppositieleider Delgado, die heeft meegedeeld de actie te hebben ge organiseerd. De „Santa Maria" ligt nog steeds binnen de havenhoofden van Recife, op enige afstand van de kade. Het schip maakt lichtelijk slagzij, het geen geweten wordt aan het onver mogen van de opstandelingen om met behulp van de lenspompen het kielwater op gelijk peil te houden. OPLEIDING IN PORTUGAL Het einde van het avontuur van de „Santa Maria" is in Portugal met opluchting ontvangen, zowel door de publieke opinie die, hoewel men met belangstelling het verloop van deze zaak volgde, voortdurend aan de overtuiging hebben vastgehouden, dat kapitein Gaivao en zijn metge zellen uiteindelijk in Brazilië een toevlucht zouden zoeken. Maar al is het avontuur zelf dan ten einde, de naklanken ervan zullen nog lange tijd blijven weergalmen. Op binnenlands niveau overheerst in verschillende kringen, en vooral in economische kringen, de overtui ging dat in de huidige politieke situ atie in het land een ontspanning zal moeten komen. In regeringskringen is men enigszins verbitterd over de gang van zaken en ook talrijke dag bladen hebben er hun verwondering over uitgesproken dat, uit welke menselijke overwegingen dan ook, deze gehele aangelegenheid met Gai vao werd afgedaan, waarbij men over het hoofd zag dat deze alleen maar een zeerover was. Op Cuba zijn vrijdag 132 rechters, onder wie een lid van het hoogge rechtshof en zes presidenten van hoven van appel, ontslagen wegens contra-revolutionaire activiteit, „dui delijk immoreel gedrag", of onge schiktheid om andere redenen. Volgens een officiële bekendma king is de maatregel genomen om „de vereiste dynamiek in de Cu baanse justitie te handhaven". De zuiveringsactie onder de Cu baanse rechters begon in december, toen dertien leden van het hoogge rechtshof werden ontslagen. Verwelkomd door een tiental grondstewardessen van de KLM, die stapels dekens en warme winterjassen en jacks over de trap het vliegtuig binnen- torsten, zijn gisteravond om half twaalf de circa veertig Nederlandse pas sagiers, die het bange avontuur op de „Santa Maria" hebben meegemaakt, op Schiphol aangekomen. Evenals in Recife (Brazilië) en Lissabon, waar het door de Shell gehuurde vliegtuig een tussenlanding maakte, was er een overweldigende belangstelling van de zijde van pers, radio en tele visie. Uit heel West-Europa waren de reporters naar Schiphol gekomen om van de aankomst verslag uit te brengen. Natascha kroop onder de tafel Foto: Natasche van Venetien was bang geworden in al die drukte op de luchthaven. Het meisje was veilig onder een tafel gekropen. Beeld van de aankomst van de passagiers van de „Santa Maria". een plekje te vinden waar zij onge stoord een passagier konden onder vragen. Dat was echter volslagen on mogelijk en het mag een wonder he ten dat zij zich niet met him lange microfoonkoorden in een onontwar bare knoop verwikkelden. Krachtige houding gaf de doorslag Met het felle licht van schijnwer pers op zich gericht daalden de pas sagiers een voor een de trap af naar de gereed staande bus en dank zij een hoog boven het bus uittorenende televisiecamera, die op een vorkhef truck was geplaatst, kon heel televi siekijkend Nederland dit gadeslaan. In de vertrekhal van het vliegveld ontwikkelde zich enkele minuten la ter een bijna komische, vredelieven de veldslag. Temidden van het felle licht der schijnwerpers, van zenuw achtig elkaar verdringende verslag gevers en persfotografen, poogden radio- en televisie-reporters met mi- cofoons in de hand in deze chaos Gesprekken. Ondanks de talloze moeilijkheden werden er toch nog interviews afge nomen. Zo vertelde de 39-jarige Shell-employé Willem J. van der Kooy, die met zijn 36-jarige vrouw en twee kinderen in Nederland terug keerde voor een kort verlof, hoe alle passagiers in de eerste klasse welis waar rustig waren gebleven, maar zich toch als gevangenen gevoelden. „Wij meenden de eerste dag dat het een soort muiterij was", vertelde hij. „Iedereen was zaterdag aan boord ge komen Het was ontzetend warm en tegen middernacht viel plotseling de machine uit. evenals de luchtverver singsinstallaties. Het was in mijn hut niet meer uit te houden en dus liep ik het stille dek op. Plotseling zag ik een van de de stuurleden badend in zijn bloed op de grond liggen. Twee bemanningsleden tilden hem op en brachten hem snel weg. Hoewel ik mij hierover verwonderde, meende ik nog dat het hier een vechtpartij betrof, die voortgevloeid was uit het temperament van het Zuidameri- kaanse bloed en om drie uur des nachts begon de machinekamer weer te stampen. Toen merkte ik echter aan hetlangzaam draaiende sterre- beeld, dat het schip van koers ver anderde, doch pas de volgende och tend, zondagochtend dus, werden wij bij elkaar geroepen in de lounge van de eerste klasse en hoorden wij Gai vao in het Spaans en het Portugees een verklaring afleggen. Onzichtbaar. „We zagen hem echter niet, want hij sprak via een geluidsinstallatie. Later herhaalde hij, zij het in het kort, in de Engelse taal, dat hij met een aantal vrienden het schip van de bemanning had overgenomen", aldus de heer Van der Kooy. Aanvankelijk had niemand Gaivao kunnen zien, doch later weL De re bellenleider oefende n.1. persoonlijk censuur uit op alle telegrammen die verzonden werden. „„Ik heb twee te legrammen naar Nederland ver stuurd", vertelde de heer Van der Kooy, „beide malen moest ik ze zelf aan hem voorleggen". Willem van der Meer, een 30-jarige employé van de Curagaose dok-mij. in Willemstad, die in Amsterdam zijn verlof gaat doorbrengen, vertelde dat de isolatie van de buitenwereld op het laatst der mate op de zenuwen van de passagiers ging werken, dat zü onderlinge ruzie kregen, vooral de Amerikanen. Op een dag toen de span ning ten toi steeg werd een van de rebellen door passagiers onder lei ding van een Spanjaard letterlijk door een ruit van de eerste klas sa lon gegooid. „Ik kan u verzekeren, dat wij nog aan boord van de Santa Maria zaten indien wij en de leden van de oorspronkelijke bemanning niet in opstand waren gekomen", zei hij. Het verongelukte missie-vliegtuig Over het verongelukken van de „Cessna" van de missie-luchtvaart- vereniging nabij de Wisselmeren op Ned. Nieuw-Guinea meldt de cor respondent van het ANP te Hollan- dia: Zaterdagmorgen vroeg heeft een Beaver-watervliegtuig van de lucht vaart-maatschappij „De, Kroonduif" twee ernstig gewonden naar Biak overgebracht. Het zijn pater Ver- heyen, de piloot van de „Cessna" en de heer Theo Jansen, leider van het „Taai-experiment" van de Katholieke Missie aan de Wisselmeren. Later in de morgen heeft een an dere Beaver van „De Kroonduif" ook een derde gewone, pater Bruisma, missie-overste te Sentani nabij Hol- landia, naar Biak overgebracht. De vierde inzittende, pater Smits uit het gebied van de Wisselmeren, die licht werd gewond, is in Erero- tali achtergebleven. 1 Deze foto is gemaakt door een Nederlandse passagier van de „Santa Maria", een Shell-employee uit Rotterdam, die kans zag een gehele kleinbeeldfilm vol te „schieten" zonder dat de rebellen het merkten. We zien hier Hen rique Gaivao (rechts) met een adjudant op de brug van het gekaapte schip. Te Moulin-sous-Fleron bij Luik is gistermiddag om 5 uur een sintel- hoop op een vijftiental woningen neergestort. Vermoedelijk als gevolg van de zware regens is de massa, die bestaat uit vuil, slakken en as van de elektrische centrale te Bressoux even na het invallen van de duister nis gaan schuiven, waardoor een dal aan de voet letterlijk werd opgevuld. De grondverschuiving strekt zich uit over een lengte van 1 kilometer. Men schat dat 20 tot 25 personen zijn be dolven. Het ongeluk gebeurde kort nadat de meeste arbeiders, die in de hui zen woonden, van hun werk waren teruggekeerd. In de rij huizen, die bedolven werden, woonden dertig mensen, doch dit betekent niet dat zij allen thuis waren toen de ramp zich voltrok. Aan de andere kant lie pen er echter ook voorbijganger op straat. Ook een in de hoofdstraat van het dorp rijdende autobus werd on der de neerstortende massa bedol ven. Een ooggetuige vertelde, dat hij een hevige ontploffing hoorde, ter wijl op hetzelfde ogenblik het licht uitging. Onmiddellijk daarna zag hij een grote stofwolk op zich toekomen en hoorde hij in nabij gelegen hui zen om hulp roepen. De massa leek op een lavastroom en strekte zich over een afstand van een kilometer uit In vele gevallen ontsnapte de enkele ogenblikken tevoren gewaar schuwde bevolking aan de toestro mende massa, die een deel van twee straten bedekte. Een andere oogge tuige, een automobilist, die achter een vrachtwagen reed, zag de mas sa gruis aankomen. Hij stopte on middellijk en vluchtte. De vracht wagen met twee inzittenden werden bedolven. Men heeft weinig hoop in de bedolven woningen nog overle venden te vinden, als deze zijn uit gegraven. Hieraan wordt met man en macht gewerkt. Het ziet er ech ter naar uit, dat er dagen mee ge moeid zullen zijn om iets te berei ken. Men staat voor een massa van een miljoen kubieke meter en het is duidelijk, dat men voor grote moei lijkheden zal komen te staan. Enkele jaren geleden heeft zich in Dison een soortgelijke ramp voor ge- Aanhoudend onbestendig De komende dagen blijft het weer onder invloed van Oceaandepressies, waarbij overwegend gematigd zachte lucht wordt aangevoerd. De depres sie, die gisteren ten westen van Schotland was gelegen, trok van nacht snel naar de Noordzee. Het neerslaggebied bracht vanmorgen op vele plaatsen in ons land sneeuw. Achter de neerslagzóne drong weer zachtere lucht het land binnen. Zon dag zal waarschijnlijk de volgende storing weer enige neerslag bren gen. daan, toen een moddermassa enkele huizen overspoelde. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) AANHOUDEND ONBESTENDIG Veranderlijke bewolking met enige regen, mogelijk cp enkele plaatsen ook sneeuw. Weinig verandering in temperatuur. Ma tige tot krachtige wind uit wes telijke richtingen. Zon- en maanstanden 5 Febr.: zon op 08.15; onder 17.34; maan op 22.46; onder 10.07. 6 Febr.: zon op 08.13; onder 17.36; maan op 23.53; onder 10.30. 5 Febr.: \jn. 6.13; n.m. 6.24. 6 Febr.: v.m 6.46; n.m. 7.02. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN zürich GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME ATHENE geh. bew. 1 3 sneeuw 1 5 onbew. 3 17 onbew. sneeuw regenbui sneeuw regen geh. bew. regen motregen geh. bew. licht bew. geh. bew. zw. bew. sneeuw half bew. geh. bew. onbew. Iciht bew. sneeuw onbew. zw. bew. 2 3 3 7 1 6 1 7 0 4 1 8 1 4 7 1 16 7 3 0 6 0 1 1 2 1 5 1 6 7 6 0 2 1 14 1 16 KORRELTJE Moeilijkheden zijn als distels, pak ze aarzelend aan en ze steken; grijp ze stevig vast dan breken de stekels.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1