VERSCHENEN Kleuters in de klemschroef t Er was géén kind geboren KINDEREN van te enge behuizing ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA in Paul Huf teas zichtbaar beivogen Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag is de acteur Paul Huf vrijdag in de Amsterdamse Stads schouwburg gehuldigd. Foto links: De acteur Paul Huf was zichtbaar ontroerd. Foto rechts: Uit dankbaarheid voor de huldiging kuste Paul Huf Albert van Dalsum op het voorhoofd. Ilit de keuken geklapt „Een witte kool uit Noordscharwou nog immer wachtend op de kou, las in een krant de prijzen van dg sla: de kool erkende zuchtend: „Tja, mij lusten ze niet rauw". Nu, die kou die is er inmiddels wel geweest, maar de kool is er wat z'n verzuchting betreft toch wel een beetje naast. Heel fijn gesneden, vermengd b.v. met wat fijne reep jes rauwe knolselderij en aange maakt met mayonaise, is zo'n knap perige rauwe koolsla beslist verruk kelijk. Hetzelfde geldt voor rauwe zuurkool, aangemaakt met wat room. Geef zuurkoolsla eens met aardappelpubée en braadworst, rol pens of casselerrib en witte- of groenekoolsla met rijst en goulash. Ze vormen maaltijden die zeker in de smaak zullen vallen! ZONDAG: grapepfruitcocktail, kalfsoesters schorseneren, aard appelen, hopjespudding. MAANDAG: ramequin, aardappel- purée, spruitjes, appelmoes (pruimen in de week zetten) DINSDAG: rijst, goulash, kooksla, griesmeelpudding met compöte van gedroogde pruimen (bonen in de week zetten) WOENSDAG: bruine bonen, spek, aardappelen, gestoofde uien, ci- troenrijst met vanillesaus. DONDERDAG: hutspot met klap stuk, coupe .yoghurt met bes sengelei. VRIJDAG: ovenschotel prei met kaas, aardappelen, tomaten saus, Jan in de zak. ZATÊRDAG: kaasbouillon, boeren omelet. RAMEQUIN In een beboterde vuurvaste scho tel worden laagsgewijs 150 gr dun ne sneetjes brood en 200 gr jong belegen in plakken gesneden kaas gelegd. 3 eieren worden met zout, peper en noot losgeklopt, liter melk erbij gedaan en over het brood gegoten. Zodra het vocht erin Is ge trokken wordt wat paneermeel over het brood gestrooid, een paar klon tjes boter erop gelegd en de rame quin in 30 min. in de oven gaar en lichtbruin gebakken. JAN IN DE ZAK 150 gr. bloem, 10 gr. gist, 1 ei, 10 gr. suiker, ldl. lauwe melk, iets zout, 75 gr. krenten, rozijnen en su kade. De gist met de suiker roeren, een kuiltje in de bloem maken, de gist hierin schenken, het losgeklopte ei, de melk en het zout toevoegen alles goed dooreen mengen en beslaan tot zich luchtblazen gaan vormen. De gewassen krenten enz. toevoegen en het deeg toegedekt op een lauw warme plaats laten rijzen. Het ge rezen deeg in een, in warm water uitgespoelde en met bloem besto ven, doek binden, zó dat er vol doende ruimte overblijft voor het rijzen en 3 uur in een pan met ruim kokend water (met op de bodem een schoteltje om aanbranden te voorkomen) laten koken. De doek verwijderen, de koek even laten uitdampen en met een stevig draad je in plakken snijden. Opdienen met stroopsaus of bruine basterd suiker. ITALIAANSE BRUID EN BRUIDEGOM 1961 Tijdens een show van nlenwe voorjaars- en zomermode in Flo rence werd ook ruime aandacht aan brnid en bruidegom besteed. Links: Een bruidstoilet van vito. De schouders en armen zijn gebor duurd met witte bloemen. De sluier valt over de japon. De bruidegom is aangekleed door Brioni. Rechts: Een exclusieve bruidsja pon van Marucelli. Opvallend zijn de stroken. (Advertentie) De politie te Maastricht heeft don derdagavond proces-verbaal opge maakt tegen een 41-jarige bouwvak arbeider A. K., die zich aan een vrij selden voorkomend misdrijf, namelijk een valse geboorte-aangifte bleek te hebben schuldig gemaakt. De man had namelijik bij de bur gerlijke stand enige dagen geleden de geboorte van een dochtertje laten registreren, terwijl van die geboorte geen sprake was. Op vertoon van de geboorte-aan gifte in zijn -trouwboekje had de man daarna bij het ziekenfonds Zuid- Limburg de gebruikelijke uitkering bij een geboorte van 55 gulden ont vangen. De man verkeerde in financiële moeilijkheden en had gedacht op deze wijze die moeilijkheden op te los sen. K. is aan de officier van justitie voorgeleid en in verzekerde bewa ring gesteld. In het water gestapt om gerucht te vermijden Toen een inwoner van Venlo don derdagavond laat terugkeerde van 'n vergadering en bij de voordeur be merkte dat hij met het verwisselen van costuum voor de vergadering vergeten had de huissleutel in zijn zak te steken, besloot hij door het kelderraam naar binnen te klimmen, in plaats van met bellen de nachte lijke rust in zijn huis te verstoren. Hevige schrik toen hij zich van het kozijn liet zakken en tot zijn borst in het water kwam te staan. Tijdens zijn afwezigheid waren de kelders van de woningen aan het Maaschrik- sel onder gelopen. Toen hij boven kwam zat zijn vrouw op hem te wachten in de keuken. Zij had ge merkt, dat haar man de sleutel had vergeten, en was daarom niet naar bed gegaan. PRINS BERNHARD NAAR DE SOEDAN. Prins Bernhard zal maandag 6 fe bruari naar de Soedan vertrekken om zich op de hoogte te stellen van de huidige economische en sociale ont wikkeling in dit land en de daardoor geschapen mogelijkheden voor Ne derlandse initiatieven in beschouwing te nemen. Na een kort verblijf in de hoofdstad Khartoem zal de Prins op uitnodi ging van de Soedanese regering naar het zuidelijk deel van het land gaan. Daarna zal hij in Tanganyika de grote boerderij bezoeken, die daar voor een Nederlandse combinatie, waarvan de Prins deel uitmaakt, wordt geëxploiteerd. De prins zal reizen met de Fokker- Friendship, die ter beschikking van de koninklijke familie is gesteld. Van dit type vliegtuig heeft de regering van de Soedan onlangs enkele toestel len aangekocht. de stalenboeken van de unieke nieuwe R D-collectie behang laargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van Ik", Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. Mogelijk: Diensttijdverkorting 2 maanden RATH DOODEHEEFVER (Advertentie» De staatssecretaris van defensie, de heer M. R. H. Calmeyer, heeft in een vraaggesprek voor de televisie enkele mededelingen gedaan over de voorgenomen diensttijd verkorting. Diensttijdverkorting is alleen moge lijk, aldus de staatssecretaris, als aan de Navo-verplichtingen, voor wat be treft de sterkte van de parate strijd krachten wordt voldaan. Dit bete kent bijvoorbeeld voor de Neder landse land- en luchtstrijdkrachten een sterkte van 100.000 man. De gedachten van de regering gaan uit naar een diensttijdverkorting van twee maanden. Hierdoor zouden tienduizend man aan de parate troepen worden onttrokken, aldus staatssecretaris Calmeyer. Dit zou kunnen worden opgevangen door langer dienen var beroepspersoneel en vrijwillig bijtekenen van dienst plichtigen. De regering hoopt, dat een deel van de dienstplichtigen voor vier jaar zal willen bijtekenen. Als compensatie voor de langere dienst tijd van deze categorie dienstplichti gen, stelt de regering zich voor hun een taak in het leger te geven, over eenkomstig hun burgerlijke taak. Bij beëindiging van het korte dienstverband zal een premie wor den verstrekt van 25 procent van het genoten jaarinkomen als mili tair. Ook bestaat de mogelijkheid tot. het geven van een renteloze lening, terwijl de „kortverbanders" boven dien gelegenheid krijgen door studie tijdens hun diensttijd, zich voor te bereiden op hun taak in de burger maatschappij. KOLENDAMPVERGIFTIGING. De 75-jarige weduwe mevrouw Van Hees en haar 46-jarige zoon zijn levenloos aangetroffen in hun woon wagen aan de Achterstraat in Oss. Buren ontdekten, nadat zij zich toegang tot de woonwagen hadden verschaft, 1 stoffelijke overschotten. Uit een onderzoek, dat onder leiding van de offiicer van justitie in 's-Her- togenbosch is ingesteld, is gebleken dat de vrouw en haar zoon door ko lendampvergiftiging om het leven zijn gekomen. KATWIJKSE KOTTER HEEFT MACHINESCHADE De Katwijkse motorkoter KW 112 „Ariea", groot 41 ton, heeft gemeld dat het drie mijl ten zuidwesten van het lichtschip Tessel met ma- chineschade ronddrijft. De KW 58 „Cornelia Adriana", die in de buurt was heeft de KW 112 inmiddels op sleeptouw genomen en koers gezet richting IJmuiden. Hier worden de schepen in de namiddag verwacht. OPLOSSING: WAT IS HIER FOUT IN HET RESTAURANT? 1. Een brilleglas ontbreekt, 2. de strepen in de dasknoop lopen ver keerd, 3. het borstzakje zit aan de verkeerde kant, 4. de jas hangt niet aan de kapstok, 5. een stoelpoot ontbreekt, 6. de krant is verkeerd bevestigd, 7. de hand van de kelner heeft zes vingers; achter de kaart is nog de duim, 8. de kelner draagt geen boordje. Het moet niet ió Maar zo Moeder tegen oma: „Ik weet werkelijk niet meer, wat ik met Henkje moet beginnen. Hij wil 's mid dags eenvoudig niet meer slapen. Hij huilt en stribbelt tegen en gaat minstens tienmaal weer zitten voordat ik hem zover heb, dat hij rustig blijft liggen." Oma: „Je moet even doorzetten - zijn grotere broer heeft toch ook altijd 's middags geslapen als hij uit school thuiskwam. Een goede raad: Kinderen zijn verschillend, ook in hun slaapbe- hoeften. Een moeder moet kunnen vaststellen hoe veel slaap ieder kind op zich nodig heeft. Zij mag een kind nooit dwingen ook 's middags te gaan slapen alleen omdat ook de oudere kinderen dit gedaan hebben. Moeder tegen vader: „Ik geloof, dat we wat ver andering moeten brengen in de slaapuurtjes van Henk. Hij gaat 's middags zo met tegenzin slapen, en hij schijnt het ook niet meer nodig te hebben. Ik laat hem voortaan maar opblijven, dan kan hij meteen na het avondeten gaan slapen." Praktische wenken voor de huisvrouw ONZICHTBARE REPARATIE linkerkant onder aan een maas om hoog, brengt de naald onder de daarboven liggende maas door en gaat dan terug naar het punt van uitgang en trekt de naald weer op de linkerkant. Versleten stukken van een pull over kunnen onzichtbaar met brei- steken gerepareerd worden, zolang er nog geen gat in zit. Met een naald, waarmee men kousen ver stelt en wat wol in de kleur van de pullover (eventueel m men deze wat uitdunnen) naait men op de volgende "'ij ze: men steekt van de FOUTEN IN HET BREIWERK kunnen de aanblik van uw werk stuk benadelen. Soms kunt u zo'n fout met een breisteek wegwerken. Het best kunt u de steek laten val len en gaat u de betreffende plek voorbij en haakt deze dan met een haaknaald weer weer óp. Het probleem van het binnen spelen Welmenende grootouders en har telijke ooms en tantes geven aan de kleuters nogal eens spelletjes en werktuigen cadeau waar het betref fende kind nog veel te jong voor is. Het werkt heel ontmoedigend ■■p een klein jongetje als hij geen kans ziet iets te beginnen met die spik splinternieuwe, veel te mooie con structiebouwdozen. En vader vergist zich want ook de vaders vervallen maar al te vaak in deze fout als hij denkt dat hij zelf met zo'n bouwdoos al heel jong hijskranen bouwde! Wat dan wel? Er is genoeg speelgoed, dat wèl geschikt is voor kleuters. Op onge veer twee- tot driejarige leeftijd ge ven we een lijs met enkele eenvou dige poppekleren ofwel een stevig soeeleoedbeest. Verder kunnen we zulke kleintjes gelukkig maken met een poppebed, een kleurenmozaiek, een bezempje en een borstel. Spelletjes met de ouders, zoals plaatjes kijken, liedjes zingen, rijm pjes opzeggen komen ook al op zeer jonge leeftijd in aanmerking. Als de omstandigheden er naar zijn, ver dienen een zandbak, schepjes, em mertjes. vormpjes en een bak met water echter verreweg de voorkeur. Met vrijheid van beweging in de buitenlucht heeft een kleuter name lijk maar weinig speelgoed nodig! Puddingen Het allereerste hebben zulke jon ge kinderen aan een ruimte om in te kunnen hollen, te kruipen, te klauteren en te dollen. Onbewerkte dennestammetjes vormen in de mo derne kleuterverblijven de verruk kelijke klimhuizen. waarop allerlei variaties mogelijk zijn. Een ondiepe vijver, omringd door helder zand, vraagt alleen nog maar een schepje om puddingen te maken, een emmertje om water uit te gieten en om wat mee te zitten knoeien. Een kleuter heeft het zo nodig dit alles naar hartelust te kunnen doen, niet belemmerd door onpraktische kleding, niet gehin derd door vermaningen. met het stuk papier waarin het ver pakt was .tot verdriet van de ge ver. En vergeet ook niet, dat ge schikt kleuterspeelgoed niet mag splinteren en dat het geen giftige kleurstoffen mag afgeven. Hobbelpaard Iets grotere kinderen, zo van drie tot vier jaar, krijgen een hobbel paard. een prentenboek met een voudige voorstellingen, kleurboeken, papier en kleurpotloden. De blok kendoos kan worden uitgebreid, de poppenwereld eveneens. Kies nu een onbreekbare pop met ogen en haar. verwisselbare kleer tjes. een poppewagen. een gezellig serviesje en laat ze daar nu eens échte thee mee schenken en drinken en ook een beetje morsen zonder dat er iemand vreselijk boos wordt. Dingen voor buiten genieten ook hier weer de voorkeur: een drie wieler. een kru'wagen, een karretje, een slee, een step. Domino Voor de leeftijd van vier tot vyf jaar beschikken we weer over an dere mogelijkheden: hamertje tik, opzetfiguren, een dominospel, plas ticine. zwembeertjes. Deze kinderen zijn dan ook toe aan verkleedspel- letjes, aan versjes uit he-' le ren, aan sprookjes van Moeder de Gans. Nu komt ook helpen in het huis houden ter spprake: een stofdoek, een dweiltje. een gietertje om plan ten te verzorgen. Voor buitenspelen gaat er op deze leeftijd niets boven een autoped. Indien men iets laat stomen of verven doet u dit op eigen verant woording. Raakt het ter behande ling gegevene in het ongerede of gaat het stuk verloren, dat vergoedt de zaak nimmer meer, dan de waarde van het gebruikte goed. Men kan nooit nieuw voor oud eisen. Bekrompen Veel moeilijker wordt het, wan neer er binnen moet worden ge speeld en is dat niet meestal het geval? Dat kan dan nooit meer zijn dan een surrogaat. Dat „binnen spe len" moet het ravotten in de bui tenlucht zoveel mogelijk nabij ko men en dat is meestal niet goed doenlijk. Op een kleuterschool kan er in dit opzicht nog wel iets worden bereikt, wanneer 't schoolbestuur en de leerkrachten er het nut ten minste van inzien. Maar kom nu eens om al deze dingen in een wo ning die slechts uit twee tamelijk bekrompen vertrekjes bestaat. Dan moet het „echte speelgoed" wel te hulp worden geroepen om het kind iets te doen te geven. Splinteren Maar laat dat dan toch speelgoed zijn, dat gelegenheid geeft tot crea tieve bezigheid, m.a.w. het kind moet met zijn speelgoed zelf iets kunnen maken. Naar het allerbeel- digste luxe speelgoed dat heel on doelmatig kan zijn, kijkt een kleu ter vaak helemaal niet om. Maar al te vaak gaat het kleintje dan heel tevreden zitten spelen ft i

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10