DE WOLKENETERS 77lc Tlliléan Semi-profclubs steunen kandidatuur Jos Coler voor functie voorzitter Nieuw Russisch straalvliegtuig op Schiphol Verkeersbrug over Beneden-Merwede Katwijkse logger op sleeptouw 51 MR1?ON7I?iV AÏÏFÏ AAR *2 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 voor kracht en gezondheid pindakaas eten van Na maanden tegen de lamp gelopen Beheerder vakantie-oord maakte vele slachtoffers door oplichterij Oude bekende van de politie Na maandenlang intensief speur werk is de Haagse politie er deze week in geslaagd de 44-jarige oud hofmeester bij de grote vaart P. J. B. uit Voorthuizen op verzoek van de Barneveldse gemeentepolitie te arresteren. De man is overgebracht naar Barneveld, waar hij zich thans achter slot en grendel bevindt. Heden zal hij voor de officier van justitie te Utrecht worden geleid. Voor ƒ20.000.—. B., die beheerder was van het va kantieoord „De Jachthoorn" in Voorthuizen, welk bedrijf wordt ge ëxploiteerd door de Stichting Ver voer- en Havenbedrijven te Rotter dam, wordt er van verdacht personen en zaken in vele delen van ons land te hebben opgelicht, in totaal voor een bedrag van 20.000. Door valse voorwedsels en verzinsels zou hij zijn slachtoffers goederen en geld uit de zak hebben geklopt. Hij trok er met een gekochte, maar niet betaalde auto op uit en liet zijn goedgelovige slachtoffers erin lopen. Ziekteverlof. B. maakte een betrouwbare in druk. Men kreeg argwaan tegen hem, toen zijn werkgever klachten binnen kreeg over niet betaalde rekeningen van het vakantiebedrijf, dat B. be heerde. Bij controle in juli van het vorige jaar bleek het bedrijf een te kort te hebben van 3500. B. werd met ziekteverlof gezonden. Hij voor zag, dat het bij een nader onderzoek gevaarlijk voor hem zou kunnen wor den. Hij nam de benen en zette el ders zijn praktijken voort. Maandenlang was hij voortvluch tig, maar intussen kreeg de Barne- velde gemeentepolitie zoveel bewijs tegen hem in handen, dat zijn aan houding werd verzocht. Hij bleek reeds eerder veroordeeld te zijn voor oplichting en flessentrekkerij. Een particulier uit Voorschoten, een ze kere P., verkocht hem een tweede hands auto, die B. nooit heeft be taald. De firma S. uit Rotterdam, een meubelhandel, leed door de oud-zee man een verlies van 2300, terwijl de firma G. uit Amsterdam voor ƒ2350 de dupe werd van zijn prak- „Heilige daders" blijven in voorarrest De sinds 25 november jl. gedeti neerde „ambassadeur" van de schertsorganisatie „De Heilige Daad" Jolle Jansma uit Bussum, wil in vrijheid worden gesteld. De Am sterdamse rechtbank heeft zijn ver zoek afgewezen, doch J. heeft zijn raadsman appèl bij het gerechtshof laten aantekenen. Het voorarrest van de bij de So- crates-affaire betrokken ex-onder- directeur van de Amsterdamse Bank T. Hovmg, de ex-Socratesmedewer- ker H. E. Wijsma en de „ambassa deur" van de „Heilige Daad" M. J. J. Volraat en Jolle J. is opnieuw met dertig dagen verlengd. Het vooronderzoek in beide affai res is nog steeds niet voltooid. De Amsterdamse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker, die met het omvangrijke onderzoek is belast, zal over enige tijd bepaalde stukken uit het Heilige Daad-dossier ter beschik king stellen van de Duitse justitie in verband met het mogelijke aandeel dat de hoofdfiguur van deze „boven nationale en bovenkerkelij ke organi satie", de Duitser Arnold Dreis, in de oplichtingsaffaire heeft gehad. Zoals bekend is zit Dreis thans in Wiesbaden een oude straf uit. De Nederlandse justitie heeft geen be langstelling voor Dreis. tijken. Bij de oud-caféhouder S. uit Ede leende hij op schuldbekentenis ƒ2350, maar betaalde nooit terug. Zonder betaling schafte hij zich zogenaamd voor het vakantieoord duur meubilair aan zonder te beta len. Sinds juli 1960 was hij voort vluchtig. Toen hij in de omgeving van Rot terdam en Den Haag met zijn „werk" doorging, vloog hij tegen de lamp. Met reumatiek kan niemand werken De zorg voor Uw gezin vereist de inzet var al Uw kracht en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zijn geschikt voor grote lichamelijke prestaties. Wrijf ze weg. Uw reumatiek. Uw spit. Uw lenden pijn: wrijf ze weg met Kloosterbalsem (Ak ker-Balsem). die diep in de weefsels door dringt en door de warmte die ze daar op wekt. Uw pijn verdrijft. Ook U zult zeggen: ..Kloosterbalsem - geen goud zo goed." PATER FID EL IS JUTTE O.F.M. t (Advertentie) Het aantal op Schiphol landende toestellen is gistermiddag met één uitgebreid. Sinds gisteren nl. komt de Hongaarse luchtvaartmaatschap pij Malev twee maal per week op Schiphol met de Ilyushin-18, een Russisch vliegtuig met vier turbo prop motoren, dat 89 passagiers kan vervoeren. Elke motor heeft een ca paciteit van 4015 pk. Het toestel kan 13Vï ton vracht en passagiers mee nemen. De kruissnelheid bedraagt 670 en de topsnelheid 710 km. per uur. Tot gisteren werd de dienst van Malev uitgevoerd met een Ilyushin- 14, De Ilyushin-18 vliegt 's woens dags van Boedapest via Brussel naar Schiphol, waar de machine volgens schematijd om kwart over drie moet aankomen. Een uur later keert het vliegtuig regelrecht terug naar Boe dapest. Zondags volgt het een omge keerde route. Het vliegt 's ochtends eerst naar Amsterdam en vandaar weer naar Boedapest via Brussel. Nog maar 'n wip. Door het inschakelen van de gro tere Ilyushin-18 toestellen is de reis- duur aanzienlijk verkort. Deze was tot vandaag tussen Amsterdam en Boedapest vijf uur en zal nu slechts twee uur en een kwartier bedragen. Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben gisteren besloten een bedrag van 3,4 miljoen gulden bij te dragen in de bouw van een verkeersbrug over de Beneden-Mer wede, tussen de gemeenten Dor drecht en Papendrecht. De brug krijgt een vaste overspanning met 205 meter, en een beweegbaar deel aan de noordzijde met een door- vaartwijdte van 30 meter. Het be weegbare gedeelte wordt een bas cule-brug. De brug wordt 17,25 meter breed, er komen twee rijwielpaden, van drie meter breed, en een rijweg breed 7.25 meter. De totale kosten zullen 13,5 miljoen gulden bedra gen. Aan de financiering werken mee: Het Rijk, de gemeente Dor drecht en Papendrecht en de pro vincie Zuid-Holland. Het Rijk betaalt 5,4 miljoen .evenals Dordrecht. De Provincie draagt 3,4 miljoen gulden bij en Papendrecht zal 1,1 miljoen gulden moeten voteren. Provinciale Staten wezen ingeko men bezwaren van industrieën af. Deze bezwaren houden in dat de brug te westelijk gelegen zou zijn (onmiddellijk ten oosten van de Merwede-haven in Dordrecht). De Katwijkse motorlogger KW 23 „De Volharding", die als gevolg van een gebroken roerkoning stuurloos geraakte op ongeveer 150 mijl ten noorden van IJmuiden, is nu door de KW 73 „Maria Jacoba" op sleep touw genomen. De KW 73 behoort evenals de KW 23 tot de rederij voorheen A. den Duik uit Katwijk aan Zee. De sleep wordt vandaag in de loop van de middag in IJmuiden ver wacht. Het provincialaat der Francisca nen deelt mee, dat in de ouderdom van 58 jaar te Gulik in Rijnland (Duitsland) plotseling is overleden pater Fidelis Jutte, Rotterdam, lid van de Nederlandse Minderbroeders provincie. Wegens gezondheidsrede nen was hij de laatste jaren werk zaam als rector o.a. te Sterksel en te Wegberg. Sinds december 1957 in het stadsziekenhuis te Gulik. Zijn gymnasiale studie maakte hij aan het Kruisherencollege te Uden. Hij trad in 1924 in de Minderbroedersorde. Te Weert ontving hij de H. Priester wijding op Laetare zondag 1931. Hij was enige jaren kapelaan n.l. te Sit- tard en Wychen en verder leraar En gels aan het priestercollege te Me- gen. Als assistent van de kloosters te Venray, Nieuwe Niedorp en Woer den was hij een bekend predikant van missies, lijdensmeditaties en ver schillende tridua. Vooral ook heeft hij naam gemaakt door zijn vertalin gen van talrijke radiotoespraken en preken van de bekende Amerikaanse Mgr. Dr. Fulton Sheen en andere pre dikanten. De alombekende „Verbum Sanum"-serie uitgegeven door Gooi en Sticht te Hilversum is vanaf het eerste in 1951 uitgegroeid tot een reeks van 36 deeltjes in 1959. De uit vaart en begrafenis zullen plaats hebben a.s. vrijdag 3 februari te Maas tricht, vanuit de Minderbroederskerk in de Tongetsestraat. De noordelijke clubs, die uitkomen in de sectie betaald voetbal, hebben gister avond tijdens een vergadering in Gro ningen unaniem besloten de kandidatuur van de heer Jos Coler (Sparta) voor de (Advertentie) post van voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB te steunen. Ook de semi-profclubs uit de distric ten oost en zuid, respectievelijk bijeen gekomen in Deventer en in Eindhoven, besloten zich te scharen achter de kandi datuur van de heer Coler. Drie jongens, door® opkomend water bedreigd, gered Drie knaapjes van ongeveer tien jaar uit Bergen op Zoom hebben gistermiddag enige angstige uren doorgemaakt, toen zij op de slikken van de Oosterschelde door het op komende water werden ingesloten. Door de vloed verrast kon het drie tal niet meer te voet terugkeren. Hun hulpgeroep werd opgemerkt door enige voorbijgangers, die ech ter geen hulp konden bieden. Mili tairen uit de Oranje-Nassaukazerne hebben uiteindelijk uitkomst ge bracht. Met behulp van een rubber bootje hebben ze de verkleumde knapen uit him benarde positie ge haald. Voorstel Enschedese Boys verworpen De afgevaardigden van de oostelijke clubs spraken echter hun spijt uit over het feit, dat de heer H. J. van Dalen (SC Enschede) de functie van voorzitter niet kan aanvaarden. Zij verwierpen een voorstel van Enschedese Boys om te ko men tot een betaalde voorzittersfunctie en spraken zich, evenals district zuid, uit voor een uitbreiding van de secrèta- risfunctie. Ook de westelijke clubs De heer Jos Coler - dat hebben de gis teravond in vier steden in het land ge houden vergaderingen van de clubs uit het betaalde voetbal wel aangetoond - kan bij zijn kandidaatsstelling voor de functie van voorzitter van de sectie be taald voetbal rekenen op de steun van alle verenigingen. Ook de westelijke semi-profs, die in Den Haag bijeenkwa men, blijken nl. unaniem de kandidatuur Coler te steunen. VOETBAL F. C. TRIEBEL OVERLEDEN In Voorburg is vanmorgen ten gevolge van een tram-ongeluk op 73-jarige leef tijd overleden de heer F. C. Triebel. De heer Triebel was secretaris van de Alge mene Nederlandse Voetbalvereniging de Zwaluwen. Op de Hoky in Den Haag heeft HIJS HOKIJ gisteravond een grote overwinning behaald op de Canadese legerploeg „The Queens Own Rifles": 15-3. De tussenstanden waren 7-1, 5-1 en 3-1. BORSTBEELD VOOR EDUARD VERKADE IN ARNHEM Na de voorstelling door de „Haag- sche Comedie" van „Lieve Leuge naar" gisteravond in Arnhem is in de Arnhemse Schouwburg met enig officieel vertoon een borstbeeld van de acteur Eduard Verkade onthuld. De buste is vervaardigd door de Arn hemse beeldhouwer Johan van Zwe den. Burgemeester Matser uitte zijn erkentelijkheid voor de gedane moei te het borstbeeld een plaats te ge ven in de schouwburg. Dr. W. Verkade, een zoon van de acteur, die zelf wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, sprak woorden van dank en wees op de pioniers arbeid, die zijn vader heeft verricht in een periode, waarin de overheid nog zuinig was met het geven van gelden voor het toneel. Om de Engelse beker Peterborough niet naar vijfde ronde Peterborough United, de „Cup- fighter", die al zo vaak prominente clubs in de Engelse bekercompetitie heeft uit geschakeld, is er niet in geslaagd door te dringen tot de vijfde ronde. In een beslissingswedstrijd voor de vierde ronde werd Petersborough met 2-1 uitgeschakeld door Aston Villa, dat nu in de vijfde ronde uitkomt tegen Tot tenham Hotspur. Manchester United uitgeschakeld Ook voor .anchester United is de be kerstrijd dit seizoen ten einde. De ploeg verloor met 7-2 van Sheffield Wednes day. Het team van Sheffield komt in de volgende ronde tegen Leyton Oriënt uit. De uitslagen waren verder: bekercom petitie vierde ronde: Huddersfield Town Barnsley 1-1; New Castle United Stockport County 4-0 (winnaar thuis te gen Stoke City of Aldershot); Luton TownManchester City 3-1. „Replays" vierde ronde: Blackburn RoversBolton Wanderers 4-0 (winnaar uit tegen Shef field United). De „replay" tussen Aldershot en Stoke City, die op het terrein van Aldershot werd gespeeld, eindigde na verlenging met dezelfde stand als waarmee begon nen was: 0-0, zodat deze clubs elkaar nogmaals zullen ontmoeten. VOLLEYBAL OPSTELLING LEIDS VOLLEYBALTEAM Voor de op vrijdagavond 10 februari te spelen erewedstrijd tussen het Leidse volleybalteam en het Rotterdamse Liba non '50, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de afdeling Leiden NeVoBo, is de Leidse ploeg als volgt samenge steld: A. de Weijert, J. van Heek, H. Kwestro, D. Bonnet (allen HVL), Jacq, de Vink (Kangeroes) en F. Sieval (PW). Reserves: P. B. v. Duijvenbode (KVC, Katwijk), J. Broersma (Kangeroes), P. Btikkelorum, B. Leurink en C. Karstens (allen Prof. Wijk). Het Duitse ijshockeyteam heeft gis teravond in Bad Toelz een verrassend gelijkspel behaald tegen de Verenigde Staten: 2-2. De tussenstanden waren 0-1. 1-0 en 1-1. KLAVERJASSEN KLAVERJAS-UITSLAGEN In de ere-afd. bleef DSB de baas over KNG; daar ook Oosthoek won kwam er geen verandering in de kopgroep. Bij de eerste klasse was de grote verrassing, dat 't Centrum P. v. H. met 8-4 versloeg. Groenoord nam de leiding over van MDS. Sportief werd derde door z'n grote overwinning. In de tweede klas staat Oosthoek alleen aan de kop, doordat T D verloor van MDS. Door het gelijke spel van Oosthoek 3 is DSB 3 nog meer uitgelopen. Uitslagen. Ere-afd.: SLF-Oosthoek 5-7, KNG-DSB 4l/»-7,/ï, Krantz-Zaalberg n.b. Eerste klasse: Sportief-DVS 11-1 regl., MDH-Gr.oord 3' j-8'/t. MDS-AW 5 7'/t- 4'/s, 't Centrum-P. v. H. 8-4. Tweede klass: MDS-T D 7-5. Oost hoek-P. v. H. 6-6, Sportief-SLF 6-6, DSB- 't Centrum 10-2, Zaalg-KNG n.b. Derde klasse: DSB 3-DSB 4 10-2 regl., Gr.oord-Sportief 3-9 regl., SLF-Oosth. 3 8'/i-3'/ï, Oosth. 3-Oosth. 4 6-6. Aetherklanken VALERI BRUMEL TEGEN JOHN THOMAS Een aantal Russische atleten zal deel nemen aan enige indoor atletiekwed strijden in New York. De grootste inte resse gaat ongetwijfeld uit naar de strijd tussen de hoogspringers de Rus Valeri Brumel (2.25) en de Amerikaan John Thomas (2.22). De Russen komen in hun eerste wedstrijd uit op 17 februari, op de Amerikaanse indoorkampioenschap pen op 25 februari en nog enkele wed strijden, die allen in het Madison Square Garden in New York zullen worden ge houden. Naast Valeri Brumel starten ook de Europese recordhouder verspringen Igor ter Ovanesian en Momotkov, Rus sisch kampioen op de 1500 meter. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10, Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Dit en het andere, iezing. 10.05 Morgen wijding. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kind. 11.15 Pianorecital. 11.30 Or gel en zang. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: U'itz. voor de land bouw. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.25. Boekbespr. 14.45 Nederl. volksliedjes. 15.00 Hoe en waarom ik tot schrijven kwam, lezing (4). 15.30 Orgelspel. 16.00 Lichte muz. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Gram. 17.53 Act. 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Italiaanse muz. 18.50 ')e puntjes op de i, lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. 19.30 Het platteland ,nu, lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boek bespr. 20.10 Literaix progr. 20.20 Voordr. 20.35 Herdenkingsprógr. 20.50 Nederlands-Vlaams Cultureel contact, lezing. 21.00 Gram. 21.50 Quizprogr. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 Soc. nws. in Esperan to. 23.10 Muziekrevue. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Kamermuz. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Gram. 14.35 Piano en orgel. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Pianorecital. 17.00 Boekbespr. v. d. jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Beursber. 17.45 Metro- pole-ork., koor en solist. 18.20 Bra bants halfuur. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Polit. lezing. 19.40 Verz. progr. v. d. sold. 20.30 Avondcollege. 21.00 Lichte muz. 21.40 Jong - oud - eeuwig, Godsd. gedach ten wisseling. 21.55 Zangrecital. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.10 Gezin nen en weduwen, lezing. 22.55 Lich te muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekjourn. en weer- overz. NCRV: 20.20 Voordr. 20.40 Muzik. progr. 21.10 Filmprogr. 21.20 Act. 21.55 Lezing. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) van 18-20 uur I. Alexander Borodin: fragmenten uit „Prins Igor"; II. Igor .Strawins- ky: „Le Sacre du Printemps"; III. Peter Tsjaikowsky: „Doornroosje" (Ballet. Proloog: le acte). VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22.15 uur Leeronderricht van Pius XII over echtscheiding. J_MA v/ 1 i MjJLJI 1 rm I 9 m 11 ll\ r\ B I schatten en bereid die neer te leggen aan de voeten van de vrouw, die hij bewerk» door J. A. DE HEL1)ER-SCHERPENHUYSEN heja!"ciystal de Cambray zou ver- nederd worden! De Marmont die 46 komen. Hij wist dat er nog wat geld zich inbeeldde dat hij meer van haar En in Lyon was er geen schutter, in de schatkist over was meegebracht hield dan ooit een man zou kunnen geen koningsgezinde, geen vrijwilli- uit Elba en in gedachten fantaseer- doen, hoopte tegelijkertijd, dat zij ger, zelfs geen zwerver, die bereid de over de dag, dat de keizer Fon- vernederd zou worden en dat zij was dat eerste schot te lossen en taineblau of Parijs binnen zou ko- daar bitter onder zou lijden. Hij hoewel maarschalk Macdonald ook men, om daar zijn trouwe De Mar- voelde, dat haar trots zijn enige vij- beweerde, dat hij het zelf zou doen, mont te vinden. Daar zou hij hem de and was; haar trots en haar konings- bedacht hij zich op het laatste ogen- vijf en twintig millioen francs over- gezinde vooroordelen. Het laatste blik, toen hij te midden van zijn handigen, eens het eigendom van de leek hem het ergste niet; vol ver- aarzelende troepen recht tegenover keizerin, maar nu door De Marmont trouwen in het succes van zijn kei- de overwinnaar van Austerlitz en van die koningsgezinde verraders zer, dacht hij dat al die dolle ko- Jena stond: de man in zijn grijze opgeiëst. ningsgezinden wel gauw het hopelo- jas, die hem op de slagvelden van Dit beeld streelde zijn eerzucht, ze van hun zaak zouden inzien en Lombardije tot maarschalk van Hij wist dat niemand een dienst rui- dat zij zich langzaam, maar zeker in Frankrijk en hertog van Tarante ge- mer en edelmoediger beloonde dan het onvermijdelijke zouden schikken slagep had, zijn wapenbroeder, die Napoleon; hij wist dat er dan niets en zich aan zouden passen aan het zijn eigen legerrantsoen met hem bestond, dat hij De Marmont nieuwe glorietijdperk, dat nu voor gedeeld had, die naast hem bij de niet kon bereiken. Titels, geld eer, Frankrijk zou aanbreken, bivakvuren had geslapen en voor alles wat hij wilde, zou hij kunnen Haar trots! Nu, die zou dit keer wie nu van het ene eind van Lyon krijgen, en met dit alles tot zijn be- wel voor goed gebroken zijn, net als tot het andere de kreet opging: „Vive schikking, zou hij nogmaals Crystal van die Bourbonse prinsen en die l'Empereur!" de Cambray tot vrouw vragen. slappe, oude koning. jy O! Zij zou tegen die tijd opnieuw Deze aangename fantasiën vervul- vernederd zijn. Zij zou met haar va- den Victor De Marmont op zijn weg Victor De Marmont wachtte niet der en al die trotse aristrocraten van Lyon naar Fontainebleau. In tot de keizer in Lyon kwam; hij deed weer tot armoede en ballingschap ge- plaats dat hij de keizer tegemoet ook geen moeite de stad binnen te doemd worden, tenminsteals hij reisde, ging hij hem voor op zijn route. Toen hij eenmaal Ville-Fran- En De Marmont hield stil in die in geslaagd was het leger bij elkaar che voorbij was, stuurde hij het dorpjes, om het bericht te bevesti- te houden. Nog vóór Napoleon zich grootste deel van zijn escorte naar gen: „Ja, inderdaad, hij komt, in heel vertoond had, deserteerden de sol- Lyon terug, waar de keizer nu wel Frankrijk wordt hij hartelijl. verwei- daten; maarschalk Ney, de dapperste aangekomen zou zijn; hij had een komd!" militair van Frankrijk, had zich te oppervlakkig verslag van zijn tocht „Denk eens aan Laffray, Greno- Auxerre bij zijn keizer gevoegd, op schrift gesteld en dat moest de ble en Lyon! Het leger schaarde zich Nee! De Marmont had geen tijd sergeant, die het commando over het overal als één man achter zijn ba- om in FontainebJeau te blijven Pa- troepje had de keizer zelf in handen nieren!" rijs moest hij zien! Parijs, dat'van geven. Hij hield maar twee mannen En dan ging De Marmont weer daag de overhaaste vlucht van de bij zich, stak zichzelf en hen in een- door naar een volgend dorp, een vol- oude, onbeminde koning zou bijwo- voudige reiscostuums, die hij te Vil- gende stad en het duurde niet lang nen. Parijs, dat zich nu als 'n bruid le-Franche kocht en zette zijn tocht of er werd niet meer gefluisterd, zou tooien om haar bruidegom te naar het noorden voort zonder veel maar de komst van de keizer werd ontvangen! Parijs, in afwachting en haast te maken; langs de wegen wa- luidkeels uitgeschreeuwd. spanning, waar de oude driekleur nu ren zelden struikrovers, hij en zijn Na Nevers was hij nog maar 24 al weer vrolijk in de wind wapper- twee mannen waren goed gewapend uur voor Napoleon uit. Het werd een de vanaf het raadhuis en het Louvre en als hij misschien achterblijvers ware zegetocht, de kranten en bul- op de kerktorens en de regerings van het koningsgezinde leger tegen- letins stonden er vol van. Waar De gebouwen. kwam zouden die wel te veel ver- Marmont kwam, werd hij met toe- Die nacht logeerde hij in 'n klein vuld zijn van hun eigen terugtocht, juichingen ontvangen, als de man die hotel in de buurt van het Louvre om veel aandacht te schenken aan hem gezien had, die er bij geweest maar hij was de hele avond op de een reiziger in burger. was, toen de keizer Grenoble bin- Place du Caroussel temidden van de Overal waar De Marmont de kei- nentrok. Overal bevestigde hij, dat menigte, die voor de Tuilerieën zer vooruit reisde, zelfs in de kleinste het waar was, dat de keizer binnen- wachtte en zag, hoe de zwakke ko- gehuchten, was het riieuws van de kort weer te Parijs zou zijn en dat ning en zijn hof het paleis verlieten, komst van de keizer al doorgedron- er nu voor goed een eind zou komen De menigte zweeg cn was toch bink- gen. Het was of de vogels in hun aan de dwingelandij en onderdruk- baar ontroerd. Het zien van die oude vlucht het nieuws al meevoerden, king door de regering van domme ziekelijke koninu die na een bal- Wie anders zou het zo gauw kunnen aristrocraten en laffe prinsen. lingschap van drie en twintig jaar verspreiden? Overal verzamelden de In Fontainebleau kreeg hij te ho- cn een korte regeringsperiode van boeren zich m troepjes en fluister- ren, dat in de Tuilerieën het hof in nog geen twaalf maanden nu weer den het elkaar toe, dat hij kwam een paniek was en dat de Comte gedwongen werd in ballingschap te „de keizer komt, de keizer komt". d'Artois, noch een van de prinsen er gaan, maakte grote indruk.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5