VANDAAG ONTSCHEPING VAN DE „SANTA MARIA"? In de haven van Recife Chimpansee overleeft ruimtevlucht Bufferzone in de Kongo Amerika en Cuba Laat Moskou de Chinezen verhongeren Europees ruimte-onderzoek HOE wordt het weer? Hoogwaterstanden Het weer in Europa S)e Ccid6e(Sotvtcmt WOENSDAG 1 FEBRUAEI 1961 51ste JAARGANG No. 15235 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur UC1. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f 2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f8.Advertent. 17 et p. m.m.. Telefoontjes flAO. GESPREK VAN SMITH MET GALVAO De bevelhebber van de Amerikaanse marine in het Caraïbische gebied, schout-bij-nacht Allen Smith, is dinsdagmiddag om tien minuten voor één aan boord van de „Santa Maria" gegaan. Hij is bijna drie uur op de „Santa Maria" geweest. Toen hij weer aan boord van de „Gearing" kwam, zei hij, dat de toestand niet zo duidelijk was als men gehoopt had. Galvao geloofde, dat de nieuwe regering van president Quadros er akkoord mee zou gaan, dat de „Santa Maria" woensdag de haven van Recife zou binnenlopen, zo zei Smith. De Braziliaanse marine heeft dinsdag meegedeeld, dat de passagiers van de „Santa Maria" woensdagmorgen te Recife ontscheept zouden worden. Generaal Humberto Delgado, de leider van de oppositie in Portugal, heeft dinsdag in Rio de Janeiro verklaard, dat de „Santa Maria" naar Rio de Janeiro zal varen zodra de passagiers ontscheept zijn. GEEN UITLEVERING Een woordvoerder van het Portu gese ministerie van buitenlandse za ken heeft dinsdagavond te Lissabon op een persconferentie verklf-ard, dat de Portugese regering niet om uit levering van kapitein Galvao c.s. heeft gevraagd, indien zij zouden worden gearresteerd. Zij is ook niet voornemens dit te doen. De woord- Voerder zei ook, dat Portugal geen enkele stap in verband met de „San ta Maria" had gedaan bij de andere Navo-leden. De Portugese regeringswoordvoer der verklaarde verder, dat Portugal de V.S. heeft verzocht de veiligheid van passagiers en bemanning van de „Santa Maria" te verzekeren en zorg te dragen voor teruggave van het schip aan de rechtmatige eigenaars. De woordvoerder zei ook, dat Portu gal niet geraadpleegd was over de besprekingen, welke dinsdag aan boord van de „Santa Maria" door de Amerikaanse schout-bij-nacht Allen Smith en kapitein Galvao zijn ge voerd. Hij verklaarde verder, dat zich geen Portugese oorlogsschepen in 't zeegebied, waar de „Santa Maria" zich bevindt, ophouden. In antwoord op de vraag, of Por tugal de overmeestering van de „Santa Maria" als een daad van zee roverij beschouwt, antwoordde de woordvoerder: „Ja. Indien de groep, die de overval heeft uitgevoerd, uit een verantwoordelijke natie voort was gekomen of had behoord tot 'n volledig erkende organisatie, zou er over kunnen worden gedebatteerd, of hier al dan niet van zeeroverij sprake is. Doch dit is niet het gevaL Er bestaat een definitieve wettelijke omschrijving van misdaden als moord, roof, het onwettig vervoeren van wapens en het vervalsen van paspoorten. Portugal heeft dan ook de internationale politie-organisatie „Interpol" op de hoogte gesteld van de overmeestering van de „Santa Maria". De „Vera Cruz" De „Vera Cruz", het zusterschip van de „Santa Maria", dat eigendom is van dezelfde rederjj, die zich naar Recife had zullen begeven voor het overnemen van de passagiers van de „Santa Maria", is dinsdagmiddag uit de Braziliaanse haven Salvador naar Lissabon vertrokken. Verscheidene passagiers, die plaats hadden geboekt voor Recife, moesten het schip on der protest verlaten. Voorbereiding voor een metis De militaire rechtbank van Havan na heeft zes Amerikanen, die een in val in Cuba wilden doen, tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-fiscaal had de doodstraf ge- eist. De mannen waren in Miami, Flori da, aan boord van het jacht Aries" gegaan en wilden op Cuba een com mando vormen. Zij werden echter door de kustwacht opgemerkt, waarna zij niets beters wisten te doen dan hun wapens in zee te werpen en naar Havanna te varen. Daar werden zij gearresteerd. Eén van de advocaten had clemen tie bepleit door te wijzen op de vrij lating van de twee Amerikaanse vliegers door de Sowj et-Unie, en de verklaring van premier Fidel Castro, dat thans, nu Eisenhower is afgetre den, een toenadering tussen Cuba en de Verenigde Staten mogelijk is. Waarnemers zien in het feit, dat de rechtbank drie dagen heeft gewacht met het uitspreken van het vonnis, een aanwijzing dat de Cubaanse rege ring geen nieuwe spanning met de Verenigde Staten wil teweegbren gen. Een bijna vierjarige chimpansee is dinsdag op de Amerikaanse basis Cape Canaveral voor een ruimtevaart de lucht ingeschoten. De torpedobootjager „Donner" heeft de cabine vier uur na de lan cering op ongeveer 350 km. ten noordoosten van het grote Bahama- eiland opgevist. De chimpansee „nummer 65" leeft en zijn toestand is goed. Deze lan cering diende als voorbereiding voor de eerste ruimtevlucht van een mens, die de Amerikanen dit jaar, mogelijk in april, hopen te verwe zenlijken. Zes van de zever. Amerikaanse ruimtevaarders, die zijn aangewezen voor het eventueel (één hunner wordt uitgekozen) maken van een reis in een ruimtevoertuig, hebben te Kaap Canaveral het afschieten van de „Redstone"-raket met de chimpansee gadeslagen. De aap, een mannetje van bijna vier jaar, was gekozen uit zes chim pansees, vier mannetjes en twee vrouwtjes die voor de reis in aan merking kwamen. Uit radiosignalen, die uit de ruimtecabine, waarin de aap zich bevond, werden ontvangen, blijkt, dat het die* tijdens de vlucht bevredigend heeft gereageerd. Hij moest twee handels overhalen wanneer witte lichtjes gingen bran den, dit om zijn reacties te bestude ren, in het bijzonder tijdens de bijna vijf minuten van gewichtloosheid. Het dier zou een lichte elektrische schok aan de voetzolen krijgen in dien het deze handelingen zou na laten. Aan zijn lichaam waren elek troden bevestigd ter registrering van zijn lichamelijke functies. Klei ne camera's namen zijn activiteit waar. Het dier had een ruimtepak met temperatuur- en drukregeling aan. De drie meter hoge ruimtecabine, „Mercury" genaamd, bevond zich bovenop de „Redstone" waarvan hij zich tijdens de vlucht losmaakte. De afgelegde afstand wat ruim 200 km. groter dan voorzien was en de ca bine kwam tot een hoogte v. 248 km, 64 km. hoger dan de beoogde afstand van de aarde. De snelheid was 1.600 km. groter dan de vooraf bepaalde: 8.000 in plaats van 6.400 km. per uur. Het nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart vNasa) verklaarde, dat dit kwam doordat de aandrijf kracht groter was dan normaal. De cabine, welke door een vliegtuig was waar genomen, is precies gelijk aan die waarin de eerste ruimtevaarder plaats zal nemen. Een speciaal beryllium schild ab sorbeerde de meeste wrijvingshitte bij de terugkeer in de dichtere lucht lagen. Op ongeveer 6.800 meter hoogte opende zich een parachute, die de val afremde en op ongeveer 3.300 meter ging de grootste para chute open. Fen speciale zak van plastiek verzachtte de aanraking met het water. Daarop trad een ap paratuur in werking, waardoor licht stralen en radiosignalen werden uit gezonden en een kleurstof verspreid de zich over het water ter verge makkelijking van de opsporing. Ondernemende journalistiek Terwijl kapitein Galvao en de Amerikaanse admiraal Smith op de „Santa Maria" in conferentie waren, sprongen twee Franse fotografen bo ven het schip met valschermen uit een vliegtuig. Ze vielen beiden in zee, maar één van hen wist aan boord te klauteren. De andere werd opgepikt door de Amerikaanse tor pedobootjager „Gearing", zeer tot zijn ongenoegen. „Ik heb mijn leven gewaagd om op de „Santa Maria" te komen en niet cp deze torpedoboot jager", zei hij boos. De man is on der bewaking gesteld tot de aan komst in Recife. Stromen vluchtelingen arriveren da gelijks in kleine bootjes op Macao van het vasteland van China. Zij ver klaren allen, dat de hongersnood in China ondragelijk is. Bovendien worden in Hongkong dagelijks meer brieven ontvangen uit verschillende delen van China, waarin de voedsel- nood wordt bevestigd. Zelfs in Pe king, waar de regering toch graag de situatie het best op peil wil hou den, schijnt schaarste aan levensmid delen te heersen. China heeft de Russische regering gevraagd om dollar- en sterlinglenin- gen om de reusachtige graaninkopen te kunnen betalen, die nodig zijn door de misoogst in China. Er is echter geen enkele aanwijzing dat Rusland een lening verstrekt heeft. Ook zijn er geen grote verschepingen van graan uit Rusland naar China ge gaan. President Tsjang Kai-Sjek van na tionalistisch China heeft 100.000 ton rijst aangeboden. Tsjang beloofde, dat zijn regering onder de dekmantel van een hulp operatie geen militaire acties zou ondernemen. Belgisch koningspaar en de Toverfluit Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België hebben maandagavond in Brussel de jaarlijkse gala-avond van de Verenigde Algemene Belgische Pers bijgewoond. Op de foto zien we hoe een van de jongste medewerkers van de „Toverfluit", Mozart's opera, welke deze avond gepresenteerd werd, zijn opwachting bij het koninklijk paar maakt. Het merendeel van de zestien lan den, die afgevaardigden hebben ge zonden naar de conferentie over Europees ruimteonderzoek in Straats burg, heeft het Engels-Franse plan om gezamenlijk aardsatellieten te lan ceren gunstig ontvangen. Afgevaardigden van de kleine lan den hebben voorgesteld, dat in een eventueel akkoord over het geza menlijk lanceren van aardsatellieten bepalingen worden opgenomen dat Djt nommer bestaat uit 10 pagina's ook de industrie in hun landen orders r zal krijgen. Engeland en Frankrijk willen als eerste trap van de raket een (Engelse) „Blue Streak" gebrui ken, als tweede trap een (Fran se) „Veronique" of een andere gelijksoortige Franse raket, de derde trap zou kunnen worden vervaardigd door een consortium van landen. Het project strekt zich uit over vijf jaar. De kosten worden geraamd op 70 miljoen pond sterling (ruim 700 miljoen gulden). Gevechten gevreesd De jager en het wild bij elkander De bevelhebber van de Amerikaanse Marine in het Caraïbische gebied, schout-bij-nacht Allen Smith, is dinsdagmiddag aan boord van de „Santa Maria" gegaan. Smith zou met rebellenleider Galvao overleg plegen over de ontscheping van de passagiers. De schout-bij-nacht was met de Amerikaanse torpedobootjager „Gea ring" naar de plaats van ontmoeting - circa 35 mijl van Rec*i - gevaren. Foto: De ontmoeting tussen de „San ta Maria" en de „Gearing". (Telefoto) Generaal Rikhye, militair adviseur van de secretaris-generaal der V.N. in Kongo, heeft vrijdag gezegd, dat de V.N. van plan zijn, een bufferzone van militaire posten in te richten langs de grens tussen de Evenaar en Oostprovincie. Langs deze grens staan troepen van Moboetoe en Loemoem- bagezinde troepen in Oostprovincie tegenover elkaar en waarnemers ach ten een treffen op grote schaal niet uitgesloten. In de afgelopen dagen is reeds mel ding gemaakt van botsingen tussen Moboetoe's troepen en Loemoembage- zinde strijdkrachten diep in de Oost provincie. Zowel generaal Moboetoe als gene raal Loendoela, de bevelhebber van de Loemoembatroepen, hebben niet- officieel te kennen gegeven, dat zij Nieuwe aardsatelliet In Point Arguello, Californië, is dinsdagavond een aardsatelliet, „Sa- mos H" gelanceerd. De satelliet be vat foto-apparaten, die men wil be proeven. „Samos F werd 11 oktober vorig jaar, eveneei-s te Point Arguello, gelanceerd. De satelliet kwam echter niet in een baan om de aarde. Het is de bedoeling, dat „Samos n" een baan op 482 km. van het aardoppervlak zal beschrijven. Op deze hoogte kunnen de camera's fo to's van objecten op aarde maken. Er zijn geen plannen om de foto apparatuur bij de terugkeer uit de ruimte op te »angen. Later he^ft de luchtmacht meege deeld, dat ae satelliet in een baan om de aarde is gekomen. De omloop tijd is 1 uur en 35 minuten. Samos H is maximaal 560 km. en minimaal 480 km van het aardoppervlak ver wijderd. zich niet verzetten tegen de inrich ting van de V.N.-posten. Volgens generaal Rikhye zijn de Verenigde Naties „zeer bezorgd" over het bombarderen van Manono in Noord-Katanga door onbekende vlieg tuigen. De Verenigde Naties hebben bij president Tsjombe van Kaïanga „zeer krachtig geprotesteerd" tegen de bomoardementen. De Verenigde Naties overwegen ernstig hun troepen in Manono ge heel terug te trekken. Hoewel de Ver enigde ïNaties geen concrete inlichtin gen over de bombardementsvliegtuigen hebben, had een officier van de V.N. in Albertstad een vliegtuig gezien met een Belgische bemanning, die handgranaten laadde, vertrok en 15 minuten later zonder de granaten terugkeerde, aldus generaal Rikhye. De terugtrekking van troepen van de V.A.R. uit Kongo is dingdag be gonnen. Globemasters zullen 50v man troepen naar Egypte terugbrengen. Volgens generaal Rikhye zal de uit eindelijke repatriëring van meer dan 5.000 man troepen (van de V.A.R., Guinea, Marokko en Indonesië) de strijdmacht van de V.N. grotendeels voor haar taak onbruikbaar maken. Onstandvastig De Bilt, woensdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: Een aktieve uepressie is over de Noordzee in oostelijke richting ge trokken. Ze deed in de nanacht en ochtend de wind in ons land belang rijk toenemen. De depressie wordt gevolgd door een rug van hoge lucht druk, die via de Britse eilanden naderbij komt. Verwacht wordt, dat deze rug de komende nacht Neder land zal voorbijtrekken met opkla ringen. Vervolgens bevindt er zich op de Oceaan een nieuwe depressie, die zijn invloed uitbreidt in de rich ting van West-Europa. In verband daarmee houdt het wisselvallige weer aan, waarbij morgen later op de dag de regenkansen weer groter worden, terwijl bovendien de wind weer zal toenemen. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LATER NIEUWE DEPRESSIE Aanvankelijk opklaringen, tot overwegend matig afnemende en naar zuid krimpende wind. Later toenemende bewolking, gevolgd door regen en tot krach tig of stormachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere temperaturen, voor namelijk in de nacht en ochtend. Zon- en maanstanden 2 Febr.: zon op 08.20; onder 17.29; maan op 19.30; onder 08.55. 2 Febr.: v.m. 4.44; n.m. 4.50. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON KORRELTJE Onverschilligheid is het begin van mislukking. max. min. sneeuw 1 2 geh. bew. 3 2 geh. bew. 0 —10 regen 4 0 zw. bew. 7 3 onbew. 9 3 regenbui 7 3 geh. bew. 9 4 zw. bew. 10 2 regenbui 12 4 regenbui 12 regenbui 8 5 licht bew. 14 7 geh. bew. 5 1 regen 11 3 regen 11 2 onweer 11 3 regenbui 12 4 sneeuw 7 2 geh. bew. 11 1 zw. bew. 8 1 onbew. 14 geh. bew. 11 7 zw. bew. 15 7 geh. bew. 6 licht bew. 16 7 motregen 17 12

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1