Rondom de aarde Vrachtauto uit Zoetermeer tegen goederentrein Leidse taalkenner vertrok naar Honduras Twee dodelijke ongevallen in Kerkrade Ook 's zondags verkeerslichten in Amsterdam ATOOMKRACHT VOOR RUIMTESCHEPEN DINSDAG 31 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 IMPASSE VOOR ONDERNEMINGS RADEN In de enkele dagen geleden ver- schenen Memorie van Antwoord betreffende de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1961 heeft minister van Rooij voor de zo veelste maal tegenover de Tweede Kamer de ervaring van de regering uitgesproken, dat „in het algemeen nog steeds niet van een bevredigen de situatie (ten aanzien van de vor ming van ondernemingsraden) kan worden gesproken. „Zoals in dit soort parlementaire voertaal gebrui kelijk is, heeft de bewindsman zich heel eufemistisch uitgedrukt. In werkelijkheid zou men kunnen le zen, dat de vorming van bedoelde wettelijk verplichte. organen een abominabel-treurig verloop laat zien, na de eerste fase, waarin de goed- willenden van start gingen. De impasse heeft al geruime tijd de aandacht van de regering, het parlement en van de speciale com missie van de Sociaal-Economische- Raad, maar er is nog steeds geen kruid gewassen, dat tegen de onlust van een aanzienlijk deel van het be drijfsleven om in het eigen bedrijf tot de vorming van een onderne mingsraad over te gaan, een afdoen de remedie zou kunnen zijn. Sinds 1950 reeds bestaat de wet op de ondernemingsraden, die het hoofd van een onderneming met 25 of meer werknemers verplicht bedoelde raad in te stellen. Destijds werd bepaald, dat vier jaar na de inwerkingtreding van de wet aan haar verplichtingen voldaan zou moeten zijn. Daarvan is bitter weinig terecht gekomen. Blijkens het jongste SER-rapport was nog maar in 37 procent van de in aanmerking komende bedrijven aan de verplichting gehoor gegeven. Thans is bij de SER-commissie de vraag in studie, of de ondernemings raden (overal) wel in een behoefte voorzien; en of dus in concrete ge vallen wel moet worden betreurd, dat ze in een groot aantal onderne mingen nog niet bestaanHet lijkt voor de hand te liggen, dat daar een aanzienlijk deel van de mo tivering voor de slakkegang moet worden gezocht: in onvoldoende be hoefte namelijk aan een onderne mingsraad om-welke-reden-dan-ook, zodat men ook kwalijk de animo kan opbrengen om voor de wet en haar vervulling warm te lopen. Nederlandse inzending op Berlijnse „Groene Week?' Op feestelijke wijze is in de erehal van het Berlijnse tentoonstelli de „Groene Week van Berlijn 1961", de belangrijkste Westduitse winter tentoonstelling op het gebied van landbouw en voedselvoorziening, geopend. Foto: De Nederlandse delegatie bood aan de Berlijnse burgemeester Willy Brandt (tweede van rechts) een fruitmand en een belangrijk bedrag aan geld voor behoeftige Berlijners aan. Op de achtergrond een model van de Bathbrug van Alkmaar. Eén dode, twee gewonden Gisteravond om half zeven is in De Lier een vrachtauto met drie inzit tenden tegen een goederentrein van de Westlandse Stoomtrammaatschap pij gereden. Eén van de inzittenden werd op slag gedood, één werd zwaar en de derde inzittende werd licht gewond. Het ongeluk gebeurde op de Bur gemeester Crezeelaan, op een punt waar de tramrails in een scherpe bocht de weg kruisen. Men neemt aan dat de bestuurder van de vrachtauto ondanks de signa len van de machinist de trein niet heeft horen aankomen. De kabine van de vrachtauto werd door de locomotief geheel tegen de grond gedrukt. De inzittende, die licht werd ver- wond, heeft zelf telefonisch hulp in geroepen. Politie en ziekenauto's wa ren spoedig ter plaatse. De 28-jarige E. van Gent uit Zoe termeer kwam om het leven. De heer Van G. was getrouwd en vader van één kind. Hartig of zoet, op roggebrood smaakt alles goed! Neem morgen weer eens een polqe roggebrood. Een prettige afwisseling bij de broodmaaltijd. Roggebrood is voedzaam, licht verteerbaar en be vorderlijk voor de spijsvertering. Gezond voor jong en oud. Ook in roggebrood is er afwisseling genoeg. Keuze uit 7 soorten, waaronder zout loos voor dieetpatienfen. IET OP OE NAAM TEN HOEVE OP ELK PAKJE Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw roggebroodbakkers. VRAAG HET UW BAKKER (Advertentie) Jwim/ï CTt-riChristus is wat inhoud betreft 99* II III LuitiH z0 ouc| ajs Kerk zeif; de „naam" stamt uit de tijd dat de Heraldiek Vreemde woorden en zinswendingen onderwerp van studie De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. H. L. A. van Wijk, lector in e Tweede Kamer heeft de ver- onderstelling geuit, dat de be- «e Spaanse en Portagese taal-en let- langstelling van de bedrijfsgenoten lerkunde aan de Leidse Universiteit, zou ontbreken, omdat de raden on- een subsidie verleend vcor een stu diereis van twee maanden naar Hon- Zwaargewond werd de ongehuwde L. In 't Veer, eveneens uit Zoeter meer. De chauffeur R. van Mill, uit Zoetermeer, werd licht gewond. Beide gewonden zijn naar een zie kenhuis in Delft vervoerd. voldoende bevoegdheden hebben en ¥aii iyTtx_ lliaa„uclI uaaL daardoor dus ook een weinig aan- va" trekkelijke taak. Maar dat lijkt duras. In deze kleine Midden-Amen- gezien de gunstige voorbeelden in een reeks bedrijven onjuist. Wij kaanse staat zal dr. Van Wijk een studie maken van de wijze, waarop JAPANSE MUZIEK IN MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE TE LEIDEN Het genootschap voor muzikale Volkenkunde heeft de claviciniste prof. Eta Harich-Schneider uitgeno digd voor een toernee door Neder land. Op 6 februari zal zij in het kader van deze tournee in het rijks museum voor Volkenkunde te Leiden spreken over de traditionele Japanse muziek. Ook zal zy bandopnamen van deze muziek ten gehore bren gen. Prof. Eta Harich-Schneider heeft voot vijf op de Hamsbosweg in zijn aan de Japanse keizerlijk hofmusici woonplaats van een bromfiets geval- ondericht gegeven in Westerse klas- len en daardoor overleden, sieke muziek. Op haar beurt heeft De 40-jarige mevrouw A. Stroy— zij veel geleerd over de 1200 jaar De Pijper, eveneens uit Kerkrade, is, oude Japanse hofmuziek (Gagakoe), toen zij per fiets een straat wilde alsmede over de Shinto-en-Boeddha- oversteken door een vrachtauto over- cultusmuziek. reden. Zij was op slag dood. De 45-jarige heer P. Loesberg uit Kerkrade is gistermiddag om kwart De wapenspreuk van mgr Hendriksen Mgr. Th. G. A. Hendriksen, be noemd hulpbisschop van kardinaal Alfrink heeft als bisschop de wapen spreuk: „Per Arma Christi" geko zen. Mgr. Hendriksen heeft ook een verklaring van zijn devies gegeven, welke wij hieronder laten volgen: Per Arma Christi. Bij „arma" moet hier gedacht worden aan het Franse „Armoiries" en het middeleeuwse „Waepnen", zoals we dat vinden in „Waepnen Christi". Die meervoudige „arma" zou men in modern Nederlands kun nen vertalen door ,,'t wapen" in de zin van „wapenschild", en zo men het meervoud wil behouden door „wapentekenen". Het devies op zijn Nederlands luidt dus: „door 't wapen van Chris tus" of beter door: „door de wapentekenen van Christus". Wapentekenen zijn tekenen die men tijdens de strijd als kenteken in het schild heeft gevoerd en die men na de overwinning als zege tekenen draagt. Welnu, zulke wapentekenen by Christus zyn de vijf H-H. Wonden alsook de lijdenswerktuigen die als instrumenten bij het lijdensoffer zijn gebruikt. De voornaamste zijn ener zijds de zijdewonde en anderzijds het kruis. Oude devotie. De devotie tot de wapenen van begon te bloeien. Men wilde toen naast wapenen van vorsten, bis schoppen en plaatsen ook 't Wapen van-Christus in ere houden. De wonden zijn de bronnen van het Kostbaar Bloed, de dure prijs waardoor we nog steeds worden vrij gekocht, het kruis is het zegenende teken bij uitstek geworden in onze Kerk. Het kruis is het teken dat een bisschop voor zijn handtekening plaatst. „Per Arma Christi" doet hij zijn werk. Met ingang van 1 febrauri a.s. zul len alle verkeerslichten in Amster dam dagelijks, dus ook des zondags, van 7.00 uur tot 24.00 uur in werking zijn. Op de betrokken kruispunten hoopt men hiermee zowel een verbe tering van de verkeersregeling al* van de verkeersveiligheid in het bijzonder voor de voetganers te verkrijgen. Op het Moleneind te Tilburg is, vlak voor de oversteekplaats voor wielrijders, de 72-jarige frater Se- baldius, in de wereld A. Derks, ge boortig uit Wanroij, door een achter op komende bus van de B.B.A. gegre pen en op slag gedood. Het slacht offer was woonachtig in het fraters huis Sint Eligius te Loon op Zand. feloven, dat de oorzaak van boven- edoelde onlust primair moet wor- **et Spaans aldaar geschreven en ge den gezocht in de sociale verhoudin- sproken wordt, gen in bepaalde ondernemingen, zo als trouwens ook minister van Rooij terecht aan de Kamer Het ontbreken van een *n een onderhoud vertelde dr. Van voorhoudt WiJk> dat, waar talrijke studies spe- voldoende ciaal °P fonetisch gebied over het vertrouwenssfeer tussen werkgever Spaans van verschillende gedeelten en werknemers is daarvan vaak de van Spaans-Amerika zijn verschenen, eerste oorzaak. er bijna niets gepubliceerd is over de De meer technische en structurele taaleigenaardigheden in Bolivia en moeilijkheden voor sommige bedrij ven die ook door de minister wor den aangevoerd, lijken ons bij bovenstaande symptomen vergele ken zeker niet onoverwinlijk. Honduras. Nu stelde een zijner oud leerlingen, mejuffrouw Stuiver, die thans als kanselier aan het consulaat van Honduras te Rotterdam werk zaam is, hem voor een kleine twee Het is nu zeker nog te vroeg om jaar een Hondurees boekje ter hand, een alomvattend en sluitend oordeel waarin vele archaistische en merk- over deze merkwaardige kwestie te waardige en zinswendingen voor geven, zolang de SER de zaak nog kwamen. Dr. Van Wijk richtte daarop „ARS AEMULA NATURAE Oudste schildergenootschap van ons land Opgericht floor Frans van Mieris Goede tentoonstelling in „De Lakenhal" Liet Leids schilder- en tekenge- nootschap „Ars aemula naturae" (De kunst is de mededingster der m onderzoek heeft. Zij vertoont - een brief aan de auteur van het be- een der oudste (zo piet hét oudste) der nog bestaande schilders genoot- tussen haakjes ee veel parallelle wuste boekje, om nadere inlichtingen verschijnselen met de onlust voor de over het geschreven en gesproken publiekrechtelijke bedrijfsorganisa- Spaans in diens land. Als antwoord kers. De Amsterdamse schilder Breit- ner is nog een poosje leraar bij „Ars" geweest en telde Floris Verster als „de veelbelovendste" onder zijn leer lingen. Een bepaalde richting in de kunst staat „Ars" niet voor; hoewel het ge nootschap onder zijn leden een vrij sterke groep jongeren telt is enige min of meer extreme kimstrichting er uiterst spaarzaam vertegenwoor- natuur) mag beschouwd worden als digd, zoals blijkt uit de thans in De Lakenhal» ingerichte tentoonstelling van werken der leden. tie in belangrijke sectoren van het ontving de hispanoloog toen 'n schrij- bedrijfsleven, waarover de SER eveneens het hoofd breekt. Verheugend is wel, dat de volks vertegenwoordiging aan het vraag' - hem ongetwijfeld zouden interesse- stuk aandacht blijft geven en het ren wie hy eventueel gesukkel met slechts l«dzaam aan- genUjsten ter invuling zou kunnen ven, waarin hem de namen van twaalf vooraanstaande Hondurezen o werden genoemd, wier publikaties opleïding als" van de bundeling van schappen van ons land. Opgericht door Frans van Mieris lAeze tentoonstelling is er een van (de Jonge, 1689-1763), is „Ars" on- een vrij ver doorgevoerde gelijk- geveer 250 jaar oud en nog steeds matigheid van artistiek kunnen, werkzaam, zowel op het gebied van over het algemeen zich bewegende wel toejuichen, speciaal met betrek king tot de vraag, of de wet (sinds ruim tien jaar van kracht) de be- verte niet het gewenste resultaat had, ried dr. Van Wijks vriend, prof. Ch. E. Kany, hoogleraar in het Spaans aan gearriveerde schilders en tekenaars, amateurs of vakbroeders. Het genootschap, gezeteld op het Pieterskerkhof nr. 9, telt momen- rond een goed gemiddelde. Er zijn weinig toppen, maar geen diepte punten. Sommige werken roepen sterke herinneringen op aan bekende figu- staande frustratie wel toelaat en of ..Unieversity of California en ze anders gezegd toch maar kenner by uitnemendheid van de syn- ongewijzigd moet worden gelaten. Op die vraag dient men wel spoedig na het verschijnen van het SER-rap port een antwoord te geven. taxis der Spaans-Amerikaanse dialec ten, hem aan, zelf naar Honduras te gaan om daar persoonlijk: met de schrijvers te spreken. teel ongeveer veertig werkende le- ren als b.v. Raoul Hynckes, zowel in den en organiseert een viertal cur- trant als in keuze van onderwerp: sussen, te weten aankomend teke- Visage mystère, een olieverf van W. nen, modeltekenen, schilderen en H. Mühlstaff, die echter met 'n pot- boetseren. Dé leerlingen van deze cursussen behoren niet tot de wer- loodtekening van het Leidse Lori- danshofje en een schaal met appe- kende leden, wel maken een aantal len óók bewijst een eigen pijl op de leraren daarvan deel uit Voorzitter boog te kunnen zetten. Het laatste van „Ars" is de tekenaar J. B. Vol- Hoe sneller hoe lievergetrouwd De heer Jacques Beurskens, die Ud is van de Roermond se motorclub „M.A.C. Roennondia", wij best weten, dat hij een verwoed motorliefhebber is en heeft bewezen dat die liefde niet behoeft te tanen als er liefde voor een vrouw in het spel komt. Toen hij zaterdagochtend in het huwelijk trad met mej. Pinkse, voerde hij zijn bruid per motor-met-zijspan naar de kerk. Leden van de club zorgden voor een passend escorte. Ondanks de gladheid liep alles goed af! zeer fraai van kleur, mooi blauw en geel in fel contrast. Het is ondoenlijk om alle dertig inzenders onder de loep te nemen en wanneer wij namen noemen be tekent dat ook geen discriminatie van de niet genoemde inzenders. Als geheel genomen is het een bijzon der goede tentoonstelling met knap vakwerk, zowel van de amateurs als van de schilders om den brode. I Tit de aantekeningen, die wij bij eftn bezoek aan de tentoonstel ling maakten, diepen we echter wél die over enkele bijzonder knappe naakten op van F. Reitman, waar van het studieblad in rood ons het meest kon bekoren. Het liggende naakt heeft fraaie gedeelten, maar ook een zwakke partij in de om- hooggestrekte armen. Er hangt een goede tekening van een landschap bij Leiden van Rein Dool, een zelfportret van Kees Buur man en een zonnig bospad van E. Lechner-Oosterman, die ook een fijn geschilderd merelnest inzond. Sterke portretten zijn voorts aanwezig van H. Milikowski-de Raat, een zonnige gouache „Lage Vuurse" van Ben Mone, een sterk olieverf „Allemansgeest" van W. Nederlof. Merkwaardig door de sterk eigen visie op een onderwerp is de teke ning in O. Ind. inkt „Boomwortels" van J. B. Volkers. In een aquarel van P. v. Weerlee, „de Santis", treft een prachtige dieptewerking. Tenslotte wijzen we op een energiek vrouwen portret van Leny Pander. Enkele Jrieine plastiekjes van Ger- rit v. d. Post verdienen de aandacht, alsmede een tweetal decoraties van gebrand en geschilderd opaalglas. Hiervan zeer in het bijzonder ,,'t Zwemt en 't Vliegt", een simfonie in groen en zwart. De atoomreactor, op bovenstaande foto, die op een robot IHkt, Is de voorloper van gelijksoortige apparatuur, die men binnen een paar jaar hoopt te gebruiken voor de aandrijving van Amerikaanse ruimteschepen. Met de reactor zijn reeds succesvolle proeven genomen. Het gebruik van atoomkracht voor de toekomstige ruimte schepen komt steeds dichterbij. General Electric heeft een gro te serie proeven afgesloten met een kleine atoomreactor en een turbojetmotor; de mogelijkhe den van deze atoomkracht in een straalmotor worden verder onderzocht. Deze atoommotoren zijn noodzakelijk voor ruimte- vluchten over grote afstand, in het bijzonder voor „tochtjes" naar andere planeten waar lan dingen en opstijgingen bij betrok ken zijn. Een groot obstakel voor deze ruimtevluchten is de grote hoe veelheid gewone brandstof, die meegenomen zal moeten worden voor de terugreis. Hierdoor zal de ruimte, die overblijft voor bemanning en instrumenten, zeer beperkt blijven. Wanneer kleine atoommoto ren geschikt kunnen worden ge maakt om ruimteschepen in de ruimte te schieten en de energie kunnen ontwikkelen om deze schepen na een landing op een planeet weer op te laten stijgen, zal dit obstakel met gemak overwonnen kunnen worden. Zulke krachtbronnen maken het mogelijk „ruimtestations" en ruimteraketten tot bijna in het oneindige te laten opereren omdat „bijtanken" voor zeer lange tijd niet nodig zal zijn. Hoewel de atoommotor van Ge neral Electric op dit ogenblik nog bedoeld is voor gebruik in vliegtuigen, is het aan geen twijfel onderhevig, dat de ont wikkeling ervan het pad verder zal effenen voor speciale moto ren, die in ruimteschepen kun nen worden gebruikt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7