Lh LWKLGAT ^éjmmTAO SCHERP Jeugdnatuurwacht blijft strijden voor flora en fauna Strijd tegen parkeer-excessen Leraren-vereniging „St. Bonaventura" Burgerlijke Stand Leidse agenda Leidse postzegelverzamelaars verhandelen enorme bedragen Laatste Berichten Sjoukje Dijkstra vergroot voorsprong Leidse Universiteit VRIJDAG 27 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PA' 11NA 2 m VOORGERECHT A lien die prijs stellen op het bezit van een onderscheiding kunnen alvast hun keuze gaan maken in de wandelgangen van het stationsge bouw, want daar houdt het Neder lands Leger- en Wapenmuseum een soort aoorkopende miniatuurexpedi tie, die de minnaars van het lintje of de medaille het water in de mond zal brengen. Naast de ridderorden, die nog gebruikelijk zijn, bevindt zirh in een der vitrines een keur van medailles, die vroeger de revers sierden van wakkere borsten. Een van de mooiste is wel de „Of- ficiersdienstmedaille voor XXV ja ren Trouwen Dienst van de Schut terij'. Een plakkaat dat dateert van 1861. Het is jammer, dat de schut terij over de kop is, de medaille maakte veel van het schutteren goed. Maar vergeet ook niet het Lom bok-kruis uit 1894 vervaardigd uit het brons van een veroverde kanon en de medaille van aandenken aan de bezetting van de Citadel te Ant werpen. Ge begrijpt het al, dit is een kleinood uit het jaar 1832. Dat was een jaar waarin we nog Citadels in Antwerpen konden bezetten. De vier of vijf vitrines in het stationsgebouw onthullen meer; zij tonen hoe in de 16e eeuw een kruithoorn eruit kon „DOT T E R" Blouses en Rokken MODEHUIS BOTERMARKT 17 LEIDEN TELEF. 32765 Invallende dooi De Bilt, vrijdag 10 uur Het KNMI deelt mede: Belangrijke wijzigingen in de lucht drukverdeling zullen tol gevolg heb ben, dat in ons land de dooi zal in vallen. Het Scandinavische hoge- drukgebied is namelijk tamelijk snel in zuidoostelijke richting naar West- Rusland weggetrokken; terwijl actie ve Oceaan-depressies zich geleidelijk verder in oostelijke richting over de Britse eilanden uitbreiden. In de nacht van donderdag op vrijdag kwam tijdens het passeren van een rug van hoge luchtdruk in ons land hier en daar nog strenge vorst voor. De laagste temperatuur werd gemeld uit Zuid-Limburg, maar reeds in de ochtend begon de vorst af te nemen bij toenemende zuidelijke winden, welke het warmtefront van de Oceaandepressies voorafgaan. Boven de Britse eilanden bevindt zich een uitgestrekt neerslaggebied, dat zich in de nacht van het westen uit over ons land zal uitbreiden. De neerslag zal waarschijnlijk als sneeuw beginnen, maar daarna overgaan in regen, waarbij de temperaturen mo gelijk nog niet tot boven het vries punt zijn gestegen. Na het passeren van het front mag echter toenemende dooi worden verwacht. zien, en wat voor handschoenen de krijgslieden droegen. Men mag dit tentoonstellinkje als een voorgerecht beschouwen, die de eetlust moet prikkelen. Op een kleine plattegrond staat omschreven hoe men in het grote legermuseum aan de Pesthuislaan kan komen. Er is niet6 zo goed voor de ka raktervorming van een journalist als een drukfout. Men vertelt zelfs, dat er courantiers zalig, zo niet heilig zijn geworden alleen door het ge duld, dat zij wisten op te brengen in het blijmoedig dragen van ver minkingen in volzinnen die zij zelf geschreven hadden. Zij namen de verguizing als een offer, legden zich erbij neer, dat zij als analphabeten te kijk werden gezet, alleen maar om dat men per vergissing van een d een t maakten, of het met de diepere zin van een lange ij niet al te nauwkeurig namen. De grootste zelfverloochening wordt ongetwijfeld van broodschrijver gevraagd als hij, zich wagende aan een niet-alledaag- se zegswijze, deze zegswijze nog niet alledaagser in de krant ziet afge drukt en hij te kijk wordt gezet als iemand, die het misschien goed be doelt, maar vér boven zijn krachten tilt. Dit was het geval met de „nu merus clausus", welke in het SISEO- verhaal van gisteren verminkt ge raakte tot „numerus clausules". U weet het nu, de vermeende schrijver van dit wanwoord was de schrijver niet. HÜ is bovendien lang geen hei lige en heeft in de zelfverloochening nog maar een uiterst lage trap van ontwikkeling bereikt. Vandaar Aandacht voor de radio-uitzending in het Nationaal Programma op de avond van 31 januari a.s., de verjaar dag van prinses Beatrix studente aan de Leidse Universiteit. Uitgezonden wordt gelukwens van de rector magnificus, felicitaties van buitenlandse universiteiten, studen tenliederen en van 9.30-10.30 uur een klankbeeld van de Leidse Uni versiteit van 1575-1975, door stad- gennoot B. A. V. Mourik, schrijver van Universitas Leidensis, en J. Reinboud. Medewerking werd ver leend o.a. door studenten, Leids Ama teur Toneelgezelschap, de organist van de Pieterskerk en toneelspelers van Hilversum. Het Leidse aannemersbedrijf Gebr. Schouls N.V. was de laagste inschrijfst.er op het bestek Rijkswa terstaat no. 37, dienstjaai '61 met de som van 927.900. Dit bestek omvat het voltooien van een aarden baan en het aanbrengen van schrale be- tonfunderingen en asfaltbeton met bijbehorende werken van weg no. 3 in de gemeente Nieuwerkerk aan de IJssel. De gunning is nog aangehou den. Aan dit zelfde bedrijf is gegund door de gemeente Naarden bestek no. 5, dienstjaar '60, inhoudende het maken van grondwerken, riolering, funderingen, asfaltdeklagen, enz. in het uitbreidingsplan Zuid-West voor een bedrag groot 245.500. In het bedrijfspand aan de Oos terkerkstraat is gisteren een stalen pijp uit elkaar gesprongen, ten ge volge waarvan de 18-jarige opper man E. Stikkelorui.i Soembastraat, een bloedende wond aan het voor hoofd kreeg. De ontploffing ontstond door toedoen van een verwarmings monteur, die er niet direct in slaag de een acyteleen-lasbrander te ont steken. Gas verzamelde zich in een stoompijpje van ongeveer een meter lengte. Na het ontsteken van de brander ontplofte het pijpje. Het slachtoffer moest door dt EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Schoorsteenbrandjes ont.tonden gister in de Diefsteeg en aan de Lange Mare. De heer E. J. Bonger, directeur van de PTT te Leiden zal op 1 april van dit jaar het feit vieren, dat hij 25 jaar aan de PTT verbonden is. De Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Leiden bestaat op 24 april a.s. zes tig jaar. (Advertentie) Bijna duizend jongens en meisjes, allen leerlingen van Leidse scholen, hebben gistermorgen en gistermiddag in de Stadsgehoorzaal genoten van van twee instructiefilms van de Stichting Jeugd en Natuur. De films wer den vertoond op initiatief van het Leidse Comité Jeugdnatuurwacht, dat samen met de jeugdige actieve natuurwachtertjes probeert om andere kin deren, en eigenlijk iedereen, bij te brengen, dat men zuinig en vooral lief devol moet omspringen met het mooie, dat de natuur - helaas niet meer met gulle hand - te bieden heeft. Het schone dat ons nog rest, staat voortdurend bloot aan aanslagen, waarvan de jeugd zelf de reden niet kan geven. POTT.OOD EN GEEST No. 537. Horizontaal: 1 opvouw baar reclame-boekje, 5 achting, 6 al tijd 8 muzieknoot, 9 ♦elwoord, 10 on- bep. voornaamw., 13 water in Fries land, 14 opmerkzaam, 17 plaatsje in Z.-Frankrijk aan de Rivièra, 18 scherp, gevat. Verticaal: 2 Europeaan, 3 part, 4 eer, 6 gem. in Utrecht, 7 geneeskun dige leefregel, 8 lidwoord, 11 schei kundig element (afk 12 aanwijzend voornaamw., 15 vooi zetsel, 16 land in Europa (afk.). Oplossing no. 536. Horizontaal: 1 gordel, 5 ba, 6 do, 7 als, 9 ren, 10 Ide, 11 smeer 13 one, 15 aan, 17 Leo, 19 ar. 21 L.S.. 22 namens. Verticaal: 1 gal, 2 ra, 3 Ede, 4 long. 5 bal, 8 Simon, 3 reëel, 12 taan, 14 pos, 16 ara, 18 els, 20 de. De gemeente Leiden, die niet zel den de gemaakte kosten en de ge dane moeite voor het Leidse natuur schoon, in enkele ogenblikken door de streken van enkele bengels te niet gedaan ziet wbrden, heeft zich tenvolle achter de activiteiten van het Comité Jeugdnatuurwacht ge schaard. Zij heeft ook in samenwer king met de Kamer van Koophandel de garantie gegeven, dat de film vertoning van hedenmorgen finan cieel mogelijk was. Reeds eerder steunde de gemeente de Jeugdna tuurwacht. Twee jaar geleden instal leerde de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de eerste wachter- tjes. Wethouder J. C. van Schaik breidde het aantal nog eens uit, vo rig voorjaar, juist de tijd waarin aan de natuur zoveel schade kan worden aangericht óf voorkomen. Onderwijzers werken mee Met installeren van wachtertjes komt men echter niet ver. Dat zag ook het comité. Het idee moet ook bij de kinderen levend gehouden worden. Men vond in een groot aan tal onderwijzers enthausiaste natuur, wachters. Het comité heeft met haar voorzitter de heer A. Boogaard, in specteur bij het Lager Onderwijs, de weg naar de schooldeur gt vonden. Na de instructiefilms van vandaag zal aan het onderwijzend personeel, dat haar medewerking wil verlenen, Grote hondenkeuring en tentoonstelling van „Rijnland" A.s. zondag staat de Stadsgehoor zaal in Leiden weer in het teken van de hond. De talrijke hondenlief hebbers in Leiden en omgeving zul len juweeltjes van fokkerskunst kun- nenbewonderen in allerlei kleur en vorm, vanaf de imposante Dogach- tigen tot de miniatuurtjes, de Dames hondjes. Sterk bezet zijn de populaire rassen zoals de Boxers (waarmee de keuringen beginnen), de Cocker- Spaniels en de Airdale-terriers. Erkende keurmeesters zullen hun beoordelingen door de microfoon toe lichten. In de loop van de middag zal er een parade gehouden worden van een dertigtal honden in de kam pioensklasse, honden, die op grote tentoonstellingen in binnen- en bui tenland de hoosste onderscheidingen veroverd hebben. Voor liefhebbers, die wat meer over hondenrassen of hun uitverko ren ras willen weten, of die hun keuze uit de bonte verscheidenheid van rassen nog moeten maken, biedt deze clubmatch een kans, die niet ge mist mag worden. De toegang is vrij, het nemen van een catalogus om de keuringen te volgen is echter wel verplicht. Voor Leiden en omgeving belooft deze dag weer het kynolo- gisch evenement van het jaar te wor den. De keuring begint om 11 uur 's morgens. regelmatig instructiemateriaal wor den toeggezonden, zodat zij zich met de kinderen in de idealen van de Jeugdnatuurwacht kunnen verdie pen. Men heeft de instructiefilms sa mengesteld, uitgaande van de ge dachte, dat, als men enige kennis van de natuur opdoet, snel onverschillig heid plaats maakt voor stille bewon dering en liefde. Met gesproken woord van de heer C. Voorhoeve, directeur van de Stichting Jeugd en Natuur, ontdekten de kinderen de ontroerende details, die moeder na tuur in ieders omgeving heeft neer gelegd. De Jeugdnatuurwacht beperkt zich niet alleen tot het voorkomen van vernielingen aan het natuurschoon. De papierbakkenactie is erop ge richt om de goede harmonie en de netheid te bevorderen. Papieren en dozen horen niet thuis tussen het levend groen. Met de jeugd die echt wel ergens warm voor kan lopen we denken aan de tuin- en papier bakkenactie op de Prinses Margriet- school aan de Boshuizerkade kan men stellig een eind op de goede weg komen: behoud van het groen en 't leven binnen en buiten de stad. Bij besluit van 28 november 1960 heeft de raad in de Verordening op de Straatpolitie een bepaling opge nomen, waarbij parkeerexcessen worden tegengegaan. De bepaling luidt als volgt: 1. Het is verboden, tenzij met schriftelijke vergunning van burge meester en wethouders, een voer tuig op de openbare weg te doen of te laten staan: a. met het kennelijk doel dit te ver handelen of te huur aan te bie den, zulks voorzover dit voertuig deel uitmaakt van de handels voorraad van degene, die een be roep of gewoonte maakt van het verhandelen of verhuren van voertuigen; b. met het kennelijk doel door mid del daarvan reclame te maken; c. terwijl daaraan andere dan ge ringe herstel- of onderhoudswerk zaamheden worden verricht door of vanwege degene, die er zijn bedrijf of nevenbedrjjf van maakt voertuigen te herstellen of te stallen. 2. Het is verboden, tenzij met schriftelijke vergunning van burge meester. en wethouders, een voer tuig, dat in niet rijklare staat ver keert, langer dan twee achtereen volgende dagen op de openbare weg te doen of te laten stilstaan. 3. Voor de toepassing van dit ar tikel wordt onder voertuig verstaan, hetgeen artikel 1, lid 1, sub. a, van het Wegenvekeersreglement daar onder verstaat. Bedoeld besluit is onlangs in wer king getreden. Voor de R.K. Lerarenvereniging ,.St. Bonaventura" trad gisteravond op de heer A. C. Schweigmann, psy chiater te Amersfoort, die een inlei ding hield over de psychologische problemen van de hedendaagse jeugd, meer in het bijzonder van de middel bare schooljeugd. Deze problemen vinden hun oorsprong in verschillen de „condities", waarin het karakter wordt gevormd. Voor de hedendaagse jeugd treden hier op de ontwrichting van de oorlogs- en na-oorlogsjaren, de verandering van het =ociologisch klimaat, de gezagscrisis in het ge zin en de veranderde of veranderen de aard van de school. De docenten in groot getal bijeen hebben de uiteenzetting van de heer Schweig mann geboeid gevolgd en, nu eens als gedoceerden, belangrijke stof ter overweging :n bestudering meegekre gen als een soort vrij „huiswerk". Aller waardering uitte zich in het dankwoord van de voorzitter, drs. A. P. M. de Bie, die de belangrijke ge- dachtenwisseliirg, welke op de inlei ding volgde, in de goede baan hield. EMISSIE WERNINK GESLAAGD. Bij de uitgifte van nominaal 389.000 aan aandelen door Wer- nink's Beton en Aanneming Maat schappij N.V .te Leiden hebben, naar wij vernemen, alle houders van claims van hun recht tot inschrijving gebruik gemaakt. Huldigingscomité gaat jubilerend 3 october- bestuur origineel geschenk aanbieden Blijkens een circulaire gericht aan de leden is een huldigingscomité van plap aan het bestuur van de 3 Oc- tobervereniging te Leiden een hul deblijk aan te bieden, dat zeer ori gineel moet zijn. Het comité laat zich uiteraard nog niet uit over de vorm, waarin dit huldeblijk is gego ten. Aanleiding is het 75-jarió bestaan van de 3-Octobervereniging, dat dit jaar gevierd zal worden. Zoals reeds uit 'n vroegere publikatie is geble ken, is het bestuur van de 3-Octo- bervereniging voornemens de fe. j- telijkheden over enige dagen uit te breiden. Een ander geschenk aan het jubilerende bestuur zal zijn het (naar men hoopt goede) resultaat van een intensieve ledenwervings actie, welke duurt tot 15 september aanstaande. Een lijst met namen van de nieuwe leden zal het bestuur worden aangeboden. In het huldigingscomité hebben zitting mej. A. Langeveld en de he ren A. J. Kors, A. Parmentier, A. W. Taselaar, S. Platteel, W. F. v.d. Reijden en J. v.d. Waard. Geboren: Sita Patricia, d.v. J. L. Schaefer en S. G. L. Hulst; Evert Jan., z.v. P. J. V. Vliet en L. Handgraaf; Eric, z.v. W. Moseman en M. Oldenhuizing; Hendrika, z.v. J. J. Vermeer en N. v.d Tang Maria Johanna, d.v. J. M. Hogen- boom en M. C. H. v. Dinten; Andrew Richard, z.v. C. G Smits en B. D. Wood ward; Julia Sophia, d.v. A. J. Veltman en S. J. C. Gebbing; Ingeborg Hester Elisabeth, d.v. G. F. Jonckheer en I. E den Tex. Overleden: P. J. Stikvoort, 67 j., man; jhr. W. J. M. v. Eysinga, 82 j., man; J. T. Rempt, 32 j., dochter; J. L'Abée, 72 j.. e.v. A. de Vrind; J. H. Hellema, 63 j-, w.v. C. P. v. Bezeij. Geboren: Geert Jan, d.v. W. G. B. Huijsmans en A. N. Glynn; Antonius Wilhelmus, z.v. W. v. Steenbergen en H. G. v. Benten; Stanley Gerrit Pie- ter, z.v. G. Wortman en L. R. Linger; Helena Nicoline, d.v. J. J, v.d. Steen en S. H. Blansjaar. Gehuwd: A. Duindam en D. J. L. Platteel; J. N. M. v. Dijk en A. H. G. Kamerling: J. C. Ravesloot en K. H. Bierling; W. H. de la Rie en P. C. Kalse; P. A. A. Fasel en D. H. Bon; W. Haneveld en C. M. Reus; J. J. M. Berbee en C. J. de Bruin; J. C. Se- lier en G. v. Houten; J. A. de Croon en J. G. Lina; J. A. v. Vliet en H. E. v. d. Meij; W. Kokkedee en J. Ver hoogt. Overleden: M. Zwaan, 69 j., e.v. H. Oosterom; N. den Hoed, 83 j., man; A. Rietkerk, 59 j., e.v. T. Rijnsburger; J. Korsuize 61 j., man; M. C. Göken, 62 j., vrouw. REÜNIE TITUS BRANDSMA U-L.O. Aangemoedigd door het succes, dat de vereniging van oud-leerlin gen van de Titus Branos-ia ULO mocht hebben bij het organiseren van haar laatste reünie, heeft zij niet geaarzeld ook dit jaar weer een bij eenkomst te houden. Op zaterdag 28 januari a.s. zal dan ook de derde reünie van deze school worden ge houden. Aanvang 8 uur. Na een korte algemene ledenver gadering zal op deze avond een ca baretprogramma worden opgevoerd onder de titel „Vanavond bij Cees..." het geheel staat onder leiding van de heer C. Mentink. Daarna zal er ruimschoots de gelegenheid bestaan tot het maken van een dansje op de muziek van de Blue Moon Combo. Zij die deze avond wensen te be zoeken, die in het St. Antoniusclub- huis zal worden gehouden, kunnen lid worden door zich op te geven bij de secretaris J. A. Brosse, Lage Rijn dijk 12a te Leiden De avond zal du ren tot ongeveer een uur na mid dernacht. Prof. van Eysinga overleden Oud-docent van koningin Juliana Dinsdag is overleden prof. jhr. mr. W. J. M. v. Eysinga, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteiten in Gronin gen en Leiden, oud-rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie. De crematie heeft vanmor gen in alle stilte plaats gehad. Willem Jan Mari van Eysinga werd op 31 januari 1878 te Noord wij kerhout geboren. Hij bezocht het gymnasium in Den Haag en studeer de aan de rijksuniversiteit in Leiden in de rechtswetenschappen. Hij pro moveerde in 1900 tot doctor in de rechtswetenschappen en in 1906 tot doctor in de staatswetenschappen. Zijn „dissertatie" proeve ener inlei ding tot het Nederlands tractaten- recht heeft veel bekendheid verwor ven. In 1912 werd hij hoogleraar in het volkenrecht aan de Rijksuniver siteit in Leiden. In 1931 werd hij tot rechter in het Permanente hof van internationale justitie benoemd. Hij vervulde deze functie tot 1946. In 1907 was prof. v. Eysinga toegevoegd gedelegeerde bij de tweede vredes conferentie. Van 1910 tot 1930 had hij zitting in de Internationale Ru'n- vaartcommissie. In de jaren 1920 tot 1930 was hij regelmatig lid van de Nederlandse delegaties ter vergade ring van de Volkenbond. In volken bondskringen was prof. v. Eysinga een geziene persoonlijkheid. Koningin Juliana heeft, toen zij in Leiden studeerde, van prof. Van Eysinga les gehad in staats- en vol kenrecht. VRIJDAG 27 JANUARI Kunst en Genoegen. Ouder- en do na teursa vond. 8 uur n.m. in de Stads gehoorzaal. L.R. Z.V. ,die Leythe" Jaar vergadering gerecht 10, 8 uur n.m. Leidse Filmliga Vergadering 8 uur n.m. in rest. Van der Heijden. Ars Aemula Naturae Opening van de tentoonstelling in „De La kenhal" door de burgemeeser, jhr. mr. F. H. Kinschot, 8 uur n.m. ZATERDAG 28 JANUARI Bond van Speeltuinverenigingen. Streekconferentie. Clubhuis Ooster kwartier, Ambonstraat. 15.30-19.40 uur. P.V. „De Landbouw" Feest avond, 8 uur n.m. in „Den Burcht" Jeugd-E.H.B.O. 23 uur Zeever kenners, R.K. Lyceum; Mariënpoel- straat; 3.154.15 uur meisjes, „Vroo lycke Arke", L. Pieterskerkkoor- steeg 15. Reünie Titus Brandsma ULO. St. Antonius clubhuis. Aanvang 8 uur n.m. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend: apotheek Kok, Rapen burg 9, 'tel. 24807. BIOSCOPEN. De films in de week van 27 jan. tot 3 febr. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd: Lido: „Vlammen over India", 14 jaar. Luxor: „Het verhaal van Ruth", 14 jaar. Studio: „De Maagdenbron", 18 jaar. Trianon: „Een stem in de mist", 18 jaar. Rcx: „De spionne van Berlijn", volwassenen. In de jaarvergadering van de Leid se vereniging van Postzegelverza- laars klonken in de diverse jaarver slagen niets dan optimistische klan ken. In de algemene terugblik van de voorzitter memoreerde de heer D. J. Meyboom het vierde lustrumjaar, de algemene bondsvergadering in april hier ter stede en de grote tentoonstel ling in oktober j.l. Hij was zijn mede bestuursleden dankbaar voor hun werk en de leden voor de uitstekende medewerking. De heer G. M. Minnema berichtte in zijn jaarverslag van de stijging van het ledental tot boven de 300; hij durfde zelfs als motto te geven „op naar de vierhonderd". Ook de bibliotheek onderging weer een behoorlijke uitbreiding. De afgetreden velingmees-ter, de heer J. Spijker, gaf een goed over zicht van de rondzenddienst en de veilingen. Men staat versteld over de bedra gen, welke bij de ronzendingen cir culeren. Bij 296 rondzendingen ging het over een cataloguswaarde van 146.000, terwijl er voor f 7700. werd verkocht. Ook de tien veilingen met 485 kavels brachten nog f 1400.— op. In de 21 secties van de rondzenddienst namen 270 leden deel. wat een per centage van meer dan 90 pet. bete kent. Geen wonder ook. dat het vol tallig aftredende bestuur ^ij luide acclamatie in zijn geheel werd her kozen, waarna de heer Meybooip dankte voor het betoonde vertrou wen. Tijdens de veiling toonde de heer A. Ouwehand zich een waardig op volger van de heer Spijker. In deze vuurproef zoals de heer Ouwehand het zelf betitelde, wist hij 28 kavels aan de man te brengen. Met nog enkele mededelingen sloot hierna de heer Meyboom deze op gewekte jaarvergadering. KUNSTRIJDEN Sjoukje Dijkstra heeft bij het 2de verplichte figuur totaal moeten er zes worden gereden, waarna za terdagavond de kür volgt haar voorsprong op de Oostenrijkse Re- gine Heitzer aanzienlijk vergroot. De totalen na de eerste twee figu ren waren voor de eerste drie: 1. Sjoukje Dijkstra 255 p., 2. Regine Heitzer 243.9 p., 3. Karin Frohner 234.9 p. Piet van de Pol (53) terug naar de wedstrijdsport De veelvoudige Nederlandse biljart kampioen, die tevens meermalen Europees- en wereldkampioen was, de nu 53-jarige Rotterdammer Piet van de Pol, is op zijn besluite om zich uit de wedstrijdsport terug te trek- rijker Scherz. Hij zal zijn rentree maken in een driekamp, die op 17, 18 en 19 maart te Stuttgart wordt gehouden. De drie- kamp bestaat uit anker kader 71/2, driebanden en bandstoten Behalve Van de Pol zullen aan deze drie kamp deelnemen de Belg Vervest, de' Duitser Lütgehetmann en de Oosten rijke Scherz. Reeds staat ook op zijn programma het Nederlands kampioenschap ere klasse 47/2, dat van 1 tot en met 4 juni te Leeuwarden wordt gehouden. Geslaagd voor het Cand. ex. Se- mietische taal- en letterkunde de heer K. R. Veenhof te Kampen; voor het Doet. ex. Nederlands Recht de heer J. van Dooyeweerd te Rijswijk. Rectificatie: Geslaagd voor het Doet. ex. Biologie de heer A. C. Post humus te Leiden (cum lande). TAFELTENNIS WESTBROEK WINT POLITIE 10-KAMP Gisteren is in Assen een 10-kamp gehouden waarvoor de sterkste po- litie-tafeltennissers waren uitgeno digd. In dit selecte gezelschap toon de de LPSV-er J. Westbroek zich uiteindelijk de sterkste. De eind stand is als volgt: 1. Westbroek (Lei den), 2 Zwart (A'dam), 3 Hekman (R'dam), 4. Poelstra (A'dam) 5. Bol (Arnhem, 6. Rikken (Wageningen), 7. Weideman (Lochem), 8. Nijdeken (Deventer), 9. Aardema (Groningen), 10. v. d. Hilst (A'dam). KLAVERJASSEN IN LEIDEN In de ere-afd. van de Klaverjas- competitie te Leiden staat DSB nog twee, maar vrijdag gaat zij op be zoek bij KNG nummer drie en dan vermoeden wij dat die twee van plaats verwisselen. Krantz zal zijn best moeten doen tegen Zaalberg, wil zij aan haar de rode lantaarn over doen. In de eerste klasse schijnt het, dat de koplopers een gemakkelijk program hebben; of komen er ver rassingen? In de tweede klasse lo pen Oosthoek en T en D uit. SLF en Sportief zullen elkaar bevechten voor de derde plaats. In de derde klasse staat DSB 3 aan de kop met twee wedstrijden meer gespeeld. Uitslagen: Ere-afd.: DSB-Zaalb. 8-4, SLF-Zaalb. 5-7, Krantz-KNG 3-9, Oosth.-T en D 8-4. Eerste klasse: MDS-Sportief 7-5, Gr.oord-AWS 7-5, Centrum-MDH 8-4, DVS-PvH 4-8. Tweede klasse: Zaalb.-PvH 9-3 KNG -MDS n.b., Centrum-SLF 5%-6l/s, DSB-TenD 3-9, Oosth.-KNG 8^-3«/;. Derde klasse: DSB3-Gr.oord 7-5, Oosth. 3-Oosth. 4 n b., Sportief-DSB 4 8-4. OEGSTCEEST LOOP DER BEVOLKING IN 1960 De bevolking dezer gemeente, die op 1 januari i960 bestond uit 13528 personen (62*5 mannen en 7283 vrouwen) nam in het jaar 1960 toe met 561 personen (289 mannen en 272 vrouwen) zodat het aantal in woners op 1 januari 1961 bedroeg: 14089 (6534 mannen en 7555 vrou wen). Er vestigden zich in de gemeente 1763 personen (782 mannen en 981 vrouwen) terwijl 1328 personen (570 mannen en 758 vrouwen) uit de ge meente vertrokken, derhalve een vestigings overschot van 435 perso nen (212 mannen en 223 vrouwen). Door geboorte nam de bevolking toe met 244 personen (134 jongens en 110 meisjes). Van de geboorten vonden er 164 plaats in deze ge meente (91 ongens en 73 meisjes) en 80 elders (4? jongens en 37 meis jes). Door overlijden nam de bevolking af met 118 personen (57 mannen en 61 vrouwen). Alhier overleden 77 personen (38 mannen en 39 vrou wen) terwijl 41 personen (19 man nen en 22 vrouwen) elders overle den. Het geboorte overschot bedraagt derhalve 126 personen (77 mannen en 49 vrouwen). In deze gemeente vonden 2 ge boorten plants van personen, beho rende tot de bevolking van een an dere gemeente. Hier overleden 32 personen (18 mannen en 14 vrouwen) die elders woonplaats hadden. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg: 37. Het aantal ingeschreven vonnissen van echtscheidingen: 4. Voor 1959 waren de cijfers als volgt: Bevolkingstoename: 163. Ves tigingsoverschot: 74 (1240 vestigin gen tegenover 1166 verrtokkenen). Geboorte-overschot: 89 (234 gebore nen tegenover 145 overledenen). Het aantal huwelijken bedroeg. 87.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2