Leest de wereld zich naar de ondergang? Wat lezers schrijven DINSDAG 24 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Ook Soraya gaat aan het iverk (Advertentie» DE DAGELIJKSE SLAAPBEHOEFTE VAIM KINDEREN SS ST, Sd cz S3 S3 ÏS7 S3 S3 S3 S3 S3 S3 Z S3 z S3 SJ Z Z z z; z Z z 13 E3 !3 g: Zï t-2jaar cal4uur 3-4 jaar 5-6 jaar 7-TO jaar 11-16 jaar ca12-l4u. caJQ5-11 U. ca.9.5-10u ca.Q.5-9u 17jaaren ouder ca. 8.-6 uur Het echtpaar F. van Rieke (85 jaar) en mevrouw J. van Rieke-Jan- sen (86 jaar) te Musselkanaal zal op zaterdag 28 januari 65 jaar ge trouwd zijn. Beiden zijn nog goed gezond. Uit hun huwelijk zijn vijf kinderen geboren, van wie er een is overleden. De 17-jarige invalide jongen Jan Meereboer in Den Helder is zondag avond achter de ouderlijke woning verdronken. Hij was achter het huis in de wei naar een ponnypaardje aan het zoeken, toen hij over 'n muurtje struikelde en onder het ijs in de sloot schoot. De 37-jarige J. Peeters uit Vel den is in de nacht van zondag op maandag in het Duitse plaatsje Strae- len, ter hoogte van Ver.lo met zijn auto geslipt en om het leven geko men. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Drie artsen uit München hebben onderzoekingen gedaan naar de slaap- behoefte van kinderen. Uit hun onder zoekingen is gebleken dat kinderen, naar gelang zij ouder worden, een af nemende slaapbehoefte hebben. De meeste slaap geniet een kind als het nog een baby is, dan slaapt het prak tisch (je hele dag. Dr. Hellbrüger en dr. Lange, beweren echter dat dit toch niet helemaal juist schil nt te zijn. Hoewel de baby naar ons ge voel constant in slaap is, zouden er perioden zijn dat het kind wakker is, in dien zin dat het in een soort sche mertoestand is. Als de baby ouder wordt, krijgt het ook minder behoefte aan slaap. In onze grafiek zien wij deze slaap behoefte weergegeven Jonge kinde ren hebben een grotere slaapbehoefte dan oudere kinderen. Uiteraard geven deze cijfers het gemiddelde weer. De slaapbehoefte zegt overigens weinig over het tijdstip van het naar bed gaan. Er zijn nu eenmaal ochtend en avondtypes. Er bestaan ook moei lijke slapers en zij die met het grootste gemak door alle lawaai en ongemak heen kunnen slapen. Muziek en langdurige televisie kun nen slaapstoornissen bevorderen, rust is in die gevallen dus geboden, trou wens een rustige omgeving is altijd goed voor elk kind. Is het kind eenmaal 16 jaar, dan richt het zijn slaapbehoefte naar die van de volwassenheid, deze slaapbe hoefte kan men stellen op 68 uur, er zijn er zelfs die het met minder slaap kunnen doen, maar dat zijn dan de uitzonderingen die de regel beves tigen. Ex-keizerin Soraya van Perzië is in Wenen aangekomen om daar aan het werk tc gaan in een leidinggevende functie bij de Weense vestiging van de Engelse Noble Automobile Corporation". De foto toont haar hier na aan komst in de Oostenrijkse hoofdstad met York Noble, hoofd van genoemde maatschappij. (Telefoto) WAARDERING VOOR BEJAAR DE ORGANISATIE-LEDEN LEIDEN, 23 jan. In uw blad d.d. 18 jan. jl. las ik in het verslag jaarvergadering R.K. Werkmeestersbond, o.a.: Namens het hoofdbestuur van de Ned. R.K. Werknemersbond sprak de heer Veldhoven zijn waardering uit voor de trouw van de jubilarissen. In de beginperiode van de organisa ties volgden de werkgevers de acti viteiten van hun georganiseerd per soneel met een achterdochtige be langstelling. Het was soms zelfs zo, dat men zijn promotiekansen wel vaarwel kon zeggen als men al te grote activiteiten voor de organisa ties aan de dag legde of zitting nam in een bestuur. Om de dank om te zetten in direc te daden, ondersteunde de geestelijk adviseur van de kring Leiden, kape laan G. Lemmers, tegen het einde van de vergadering het voorstel van de heer Van Hees om een subsidie te verlenen aan de bejaardenbond, om dat er ook oud-werkmeesters zijn, di na een leven van hard werken en ijveren voor sociale vooruitgang in financieel penibele omstandighe den verkeren. Ondergetekende hoopt met alle bejaarde leden en oud-bestuurders van de resp. vakverenigingen dat dit voorstel door alle vak-afdelingen in daden zal worden omgezet. Met dank voor de plaatsing D. W. KLEIN, oud-bestuurder De wereld heeft steeds meer papier nodig, omdat er steeds meer ge drukt en verpakt moet worden. Elke sekonde verschijnt er op de wereld een gedrukt exemplaar van een krant en eLke minuut komt er er gens een boek van de pers. Sommi ge zondagsbladen van Amerikaanse kranten zijn zó dik, dat voor het drukken van de hele oplage er een hoeveelheid hout verwerkt moet worden, die overeenkomt met ca. 60 ha. bos! Er is een berekening ge maakt wat het zou betekenen, als de mensenmassa's van Azië, Afrika en Zuid-Amerika, die thans voor het grootste deel nog analfabeet zijn, zich de gewoonte eigen maken van het le zen. En waarom zouden zij dit in de toekomst niet doen? Deze toename van het lezen zou een dermate grote hoeveelheid kran ten en boeken vragen, dat men in 510 jaar alle bossen van de aarde vernietigd zou hebben om aan de grondstof te komen voor het druk ken van deze kranten en boeken! Zou men geen aandacht aan deze ontwikkeling van de papierbehoefte schenken, dan zou de theoretische kans bestaan dat de wereld zich let terlijk aan het „dood lezen" gaat Als er n.L geen bos meer zou zijn, wordt de levenscyclus van de natuur ver stoord en treedt er verdorring en onvruchtbaarheid van de aard op. De wereld heeft nu eenmaal papier e.d. nodig en de papierproduktie van de wereld is dan ook enorm. In onze gra fiek geven wij een overzicht wat het kost om de wereld te laten lezen, of te voorzien van al die zaken waar het papier voor nodig is. Totaal produceert de wereld jaar lijks ca. 72 miljoen ton papier en karton. Hiervan neemt Noord-Ame- rika meer dan de helft voor zijn re kening. Gelijktijdig is Noord-Ameri- ka echter de grootste verbruiker van papier, want jaarlijks neemt dit con tinent ca. 65 pet. van de wereldpro- duktie tot zich, voor eigen gebruik. De behoefte aan papier stijgt steeds meer, dat is ook de reden dat de produktie over de laatste 9 jaar, met maar liefst 60 pet is toegenomen. Het is logisch dat een dergelijke produk- tiestijging niet tot in het ongeremde voortgezet kan worden, want buiten de papierproduktie heeft men het hout ook dringend nodig voor de huizenbouw, de industrie e.d. De Bosbouw staat derhalve voor de dubbele opgave, het stijgende hout- verbruik te dekken, terwijl gelijktij dig het bos als noodzakelijke le vensvoorwaarde beschermd dient te worden. Het is dan ook te betreuren, dat vandaag aan de dag, de helft van de wereldhoudkap verbrand wordt, omdat men in bepaalde ge bieden niet de beschikking heeft over andere verwarmings- en energiebron nen. Het ziet er dus naar uit dat, wil men aan de stijgende houtbehoef te kunnen voldoen, er steeds meer internationaal overleg nodig zal zijn wil men een van de peilers voor het leven op de aarde niet aantasten: het bos! „Een verovering op de Hi malaya" door Bernard Pier re Uitg. Broekman en De Meris N.V., Amsterdam. Dit boek, met een voorwoord van Sir John Hunt, beschrijft een tocht naar een „7000 meter'' hoge berg, in dit geval de Nun in het Himalaya- gebergte. Het gaat niet in de eerste plaats om deze berg, maai meer in het algemeen over de moeilijkhe den, de voorvallen tijdens en het fascinerend mooie van deze tochten, hetgeen juist, zoals ook goed be schreven is, de grote aantrekkings kracht uitoefent op de beklimmers. „Magellan" door Stefan Zweig Uitgave Broekman en De Meris, Amsterdam. De historie is al even wreed geweest voor Magellan als zijn tigen tijds omstandigheden. Zeker, er is een zee engte genoemd naar de man, die er, als eerste in de geschiedenis, in slaagde de wereld te omzeilen, maar hoe weinig was nog bekend van de persoon Magellan en de vele moei lijkheden, die hij op zijn tocht had te overwinnen. Tijdens een zeereis naar Zuid-Amerika op een luxe pas sagiersboot werd Stefan Zweig ge grepen door te mythe rond de oude zeevaarders. De tocht die Magellan rond de aarde maakte, de heroïsche strijd tegen gevestigde meningen Je aarde was niet ro d de gebrek kige nautische instrumenten, deden hem vermoeden, dat Magellan een figuur waa, waar Odysseus zich nog niet in de verste verte mee kon me ten. Uit het hiS'Orisch onderzoek van Zweig, is een boekwerk ge groeid dat, mede door de voortref felijke stijl, een werk van betekenis is geworden. „De Tiran", door Werner Bergengruen. Uitg. De Fontein, Utrecht. De Italiaanse stad Cassano komt in onrust door een moord, gepleegd in de slottuin van een dictator, ge naamd de Tiran, uit de tijd van de renaissance. Het hoofd van de poli tie krijgt de opdracht deze moord tot een oplossing te brengen. De „reconstructies", die deze weet te melden, worden door de Tiran door zien. Dit, en een „bekentenis" van een gestorvene, brengen allerlei on aangename verwikkelingen te weeg waarin een ieder in de stad betrok ken wordt De opoffering van een eenvoudige ';rver is er tenslotte de aanleiding toe, dat in een grote rechtszitting het geheim van de moord wordt opgelost. „Stofdrukken" door Lotte Marie .an Oordt Uitg. Cantecleer, ULecht. In de vrije tijd-reeks is thans een boekje verschenen, dat wil leren zelf gekochte stoffen te bedrukken. Het zelf maken vanstempels kan men hieruit ook leren, en hierbij staan de nodige voorbeelden ten dienste. „Wapens uit de rimboe" door L.'ic Ambler Uitg. De Fontein, Utrecht. In Engeland als de beste crime story van het jaar gekozen geeft dit boek op een boeienne wijze als leesstof een niet grote maar wel belangrijke wapensmokkel, waarin een degelijke Amerikaanse akenman op een we reldreis verzeid raakt. Het geheel weet de schrijver op aangename en boeiende wijze te vertellen. „Oost-Az'ë in gevaar" door Lorenz Stücki Uitg. Pris ma, Utrecht-Antwerpen. Thailand, Zuid Vietnam, Indonesië, Hongkong en Japan zijn enkele lan den, waarmede de schrijver kennis wil laten maken. Dit doet hij door de oude cultuurbegrippen, de kaste- verschillen en de wisselende poli tieke stromingen te verhalen en te verklaren. Ook laat hij de vele ste den uit die streken doorwandelen, door ze zeer duidelijk te beschrij ven. Kinderen van de Schotse Hooglanden. Gefotografeerd door E. C. van Houten met tekst van Nico Scheepma ker. Uitg. Zuid-Hollandsche Uitgeversmaatschappij, Den Haag. Kinderen van de Schotse Hooglan den is het vijfde hoek in de serie over kinderen van andere landen. Door de vele kleurige foto's en de duidelijke en eenvoudige tekst is het een aardig 1 oekje geworden, dat de lezer een goede algemene indruk geeft van Schotland. „De wonderdokter van Lam- barene" door J. D. Degreef Uitg. Helmond, Helmond. In de helden serie (speciaal voor de jeugd) wordt in dit boekje het won derlijke leven van Albert Schweit zer behandeld. In eenvoudige taal worden hier de belangrijkste punten uit Schweitzers leven, zijn jeugd, zijn studie, zijn muzikaliteit en voor al zijn werk in iet kamp Lambarene naar voren gebracht. Dit kleine maar fijne boekje kunnen wij zeer aan bevelen voor de jeugd. gehouden gaat worden met de wo ningnood onder de gezinnen met ma tige en lage inkomens. Terdege stellen we echter belang in de nieuwe wegen in de buiten landse politiek. Uit ie samenstelling van Kennedy's Brain Trust valt in dit opzicht al veel op te maken Zal Kennedy een soepeler politiek te genover het Kremlin gaan voeren. Chroesjtsjef heeft gezegd: „Kennedy lijkt een ver tandig man en als jul lie een verstandig man kiezen, is dat niet in ons voordeel." Zyn verkie zing is in de Russische pers niet zon der teleurstelling begroet. Duidelijk is in ieder geval dat het er Kennedy en zijn adviseurs allereerst om gaat, het initiatief in de buitenlandse po litiek weer in handen te krijgen dat men zich tijdens Eisenhowers bewind heeft zien ontglippen. Joachim Joesten waagt zich aller minst aan voorbarige voorspellingen. Hij geeft in dit boek eenvoudig de feiten weer, hij interpreteert deze feiten en weet uit het voorhanden materiaal conclusies te trekken die voor ons belangrijker zijn dan de feiten. De vlotte, journalistieke schrijftrant maakt het boek boven dien prettig leesbaar. Het boek is tot op het laatst bij: Zelfs de definitieve samenstelling van het kabinet ont breekt niet. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. Schoolradio. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hammondor gelspel. 13.00 Nws. en tentoonstel- lingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Dit is Uw leven. 15.00 Als Vader niet meer werken kan, lezing. 15.10 V. d. jeugd 17.00 Voordr. 17.25 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratiepraatje d. H. A. van Luyk. '8.00 Nws. en comm. 18.20 Regeringsuitz.: Nieuw perspectief voor het bibliotheekwerk in de provincie, d. Mr. L. B. van Ommen, chef afd. volksontwikke ling van het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen. 18.30 Radiovolksuniversiteit: Toneel: het literaire aspect, d. W. Pos. 19.00 V. d. kind. 19.10 Ik hoor de roep, toespr. 19.20 Act. en VARA-varia. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.50 Dg vreemde vrucht, hoorsp. 22.40 Nws. 22.50 Zestig jaar levenservaring, lezing. 23.00 Gram. 23.15 Tussen mens en nevelvlek, praatje. 23.30 Jazzmuz. m. comm. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.0C NCRV. 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Schriftlezing en overdenking. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Ra diokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zie ken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.05 De koperen helm, hoorsp. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Koor en ork. 12.37 Alle-Dag-Kerkdienst. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 Musettemuz. 13.45 Gram. 15.00 Jongerenork. 15.45 Piano a quatre mains. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koorzang. 18.20 Het spectrum, lezin gen. 18.35 Gram. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Kamerork. 21.00 Menne Simons, van de Ge meente Gods, lezing. 21.20 Vocaal ens. 21.40 Gram. 21.45 Muzikale dis cussie. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Gram. 23.25 Platen- nieuws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. -en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.30 Zang en pia no. 20.40 Documentair progr. 21.10 Franse chansons. 21.30 Welbeschouwd forum. GRAMMOFOONPLAT EN- PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) van 18-20 uur Charleston, Alexander's Ragtime Band, Rag mop, Dob's cha cha, Kla rinetten blues, Lullaby of birdland, Donna vatra, Red river rock, Rou lette, Das hab' ich in Paris gelernt, Festival swing, The whistler and his dog, Sing little birdie, Let the great big world keep turning, Problems, Music, music, music, If you were the only girl in the world, I'm nobody's sweetheart now, Yes, Sir that's my baby, Suzie darlin', Hot cappuchino, Torero, Golden striker, Diana, Across the alley from the Alamo, We should be together, Happy days and lonely nights, To know him is to love him, Limehouse blues, Piove, Angelina, Come prima, Some of these days, The honey suckle and the bee, Hel lo, hello, who's your ladyfriend, In a shanty in old Shanty town, Bird dog, Cayo coco, Hawaiian wedding song, Bye bye blackbird Midget rod, I'm afr-id the masquerade is over, Sweet and lovely, Heigh-ho, Some day my prince will come, One song. VATIKAANSE RAMO (196 m.) 7.00 Nv.s. 7.10 Gym. 7.23 Gram, en 22.15 uur Woorden van Paus act. 8.00 Nws. 8.18 Gram, en act 9.00 Johannes over de a.s. Algemene Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Kerkvergadering. jaarlijkse wereldproduktie aan papier PRESIDENT JOHN KENNEDY Boeiend boek over een boeiende persoonlijkheid Als Prisma nummer 598 verscheen zojuist President Kennedy door Joa chim Joesten. De nieuwe man die sinds „Inaugu ration Day" Het Witte Huis bewoont, de man van wiens tact, beleid en in zicht voor een groot deel ons aller toekomst afhangt: John Kennedy is opeens een belangrijke figuur ge worden. Het is voor ons de moeite waard te weten wie hij is, hoe hij is als mens, politicus; tot welke presta ties hij in staat is. Vooral van het laatste hebben wij tijdens de verkiezingen wel enige in druk gekregen. John Kennedy heeft de verkiezing tot president niet alleen met elke vezel van zijn wezen be geerd, maar deze ook verwezenlijkt met een doortastendheid en een doel bewuste nauwkeurigheid, die Ameri ka tevoren nooit had aanschouwd. Kennedy had een menigte vooroor delen en een groot aantal hindernis sen te overwinnen. Joachim Joesten geeft er in dit boek een uitstekend beredeneerd overzicht van. Ook geeft deze bekende in Ameri ka woonachtige journalist die een grondige kennis bezit van de poli tieke structuur en stromingen in de Verenigde Staten, een bijzonder boei end antwoord op de vragen die in ons opkomen: Waar komt deze man vandaan? Wat hebben wij van hem te verwachten? Daarbij interesseert het ons misschien minder dat de bouw van twee miljoen woningen per jaar op het Democratisch pro gramma staan, dat meer rekening Drie modellen uit de lente-zomercollectie van de Italiaanse ontwerpers „Rapuano": links: een mantelpak van zijde in een wit en blauwe schotse ruit met een geknoopte ceintuur. Midden: een ochtendpakje in lichte witte en bruine wol met „kippepoot", en een ceintuur die de plooien bijeenhoudt. Rechts: een spierwitte wollen complet van wol met 'n sjerpachtige ceintuur.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8