Onregelmatigheden in legerdump reed tegen boom botersmokkelaars Betrapte dief nam voor 20 mille aan juwelen mee Vragen over legerleiding Belgische douane na rookbom van „Verschrijving" door ambtenaren is niet altijd strafbaar meent Bond van Gemeenteambtenaren DINSDAG 24 JANUARI 1961DE LEIDSE COURANTPAGINA 7 Dan maar geen diepvriesbrood (Advertentie) Ambtenaar was niet zuinig met accu's Dezer dagen zijn voor een verhoor aangehouden drie van de vier gebr. B. uit Leerdam, die in die gemeente de leiding hebben van de fa. Boog- stein, een accumulatorenfabriekje. Zij worden er van verdacht de in middels ontslagen ambtenaar van t ministerie van defensie, de in Soes- terberg wonende, 63-jarige P. J. van den O. te hebben omgekocht. Vol gens inlichtingen waarover het bu reau bijzondere criminele onderzoe kingen van de staf koninklijke ma rechaussee in Den Haag beschikt, zouden de gebr. B. in de jaren 1958 en 1959 op onregelmatige wijze par tijen accu's hebben verkregen uit de legerdump in Soesterberg. In deze legerdump worden gere geld overtollige legergoederen, wel ke voor de krijgsmacht niet meer bruikbaar zijn, afgestoten. Deze goe deren worden tezamen gebracht in kavels, welke op gezette tijden via de domeinen worden verkocht. Op deze wijze werden ook partijen ac cu's van verschillende soorten en Pakken boter op de weg De smokkelaars probeerden aan vankelijk nog te ontkomen door het strooien van spijkers en het over boord zetten van pakken boter. Auto mobilisten, die getuige waren van de achtervolging, haastten zich, zon der op hun banden te letten, de te grabbel gegooide boter in te palmen. Toen de smokkelaars de douane niet meer van zich af schenen te kunnen schudden, kwam de laatste troef. In een bocht gooiden zij de rookbom met het genoemde gevolg. De smokkelaars ontkwamen. Staatssecretaris valt over vakantieregeling voor S.E.R.-personeel Drs. W. K. N. Schmelzer, staatsse cretaris van algemene zaken heeft aanmerkingen gemaakt over 'n ont werpverordening van de SER, inhou dende een vakantieregeling voor het SER-personeel. In dit ontwerp heet het, dat de werknemer recht zou hebben op een schadeloosstelling van 1/300 deel van zijn jaarsalaris per niet opgenomen vakantie als om dringende redenen wegens dienstbelang het vakantie verlof niet geheel kan worden ge geven. De staatssecretaris heeft thans te recht gesignaleerd, dat de SER zelf in het advies over een wettelijke va kantieregeling het geven van een schadevergoeding voor niet verleen de vakantie heeft afgewezen. De SER moet nu ook tegenover het eigen personeel hetzelfde standpunt inne men, meent de staatssecretaris. Het dagelijks bestuur van de SER heeft de redelijkheid van de ziens wijze van de bewindsman ingezien en nu voorgesteld, de desbetreffen de bepaling te schrappen. De heer Anthony Armstrong Jones, de echtgenote van prinses Margaret van Engeland, is maandagochtend zijn werkzaamheden begonnen als volon tair bij de Raad voor de Industriële Vormgeving. Een kwartier voor het begin van de werktijd meldde hij zich bij het Londense centrum voor vormgeving, waar hij werd verwelkomd door de directeur van de raad, de heer Paul Reilly. „Diepgevroren groot brood staat in kwaliteit achter bij vers gebakken brood. Dit is na uitgebreide proeven, genomen door onder andere het Cen traal Instituut voor Voedingsonder zoek (een onderafdeling van het TNO) en de koninklijke Gist- en Spi ritusfabriek te Delft, onomstotelijk bewezen". Aldus heeft de Nederland- sche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf in een publikatie geconcludeerd. In de publikatie wordt vervolgens gezegd, dat diepvriezen zeer kost baar is, grote investeringen voor koelinstallaties vergt en vergroting van de bedrijfsruimte noodzakelijk maakt. Hierdoor zouden de kosten voor een bedrijf, dat duizend balen bloem per week tot brood verwerkt, tenminste 3 Vs cent per ingevroren brood bedragen. Voor een bakkerij die 30 balen bloem per week ver werkt komen deze kosten op 6 k 7 cent per ingevroren brood. De vereniging meent voorts, dat algehele afschaffing van nachtarbeid niet door toepassing van diepvries kan worden verkregen. Door toepas sing van diepvries in de ambachte lijke bakkerij zou het verkoopuur van vers gebakken brood echter wel vervroegd kunnen worden. India heeft het Britse vorstenpaar een sprookjesachtige ontvangst bereid. De ontvangst in het paleis van de Maharadja van Jaipoer was glorieus. Koningin Elizabeth zat op de rug van een zwarte olifant De draaekabine was van Fihgraan-goud. De olifant zelf was overdekt met zilveren bellen. Naast de koningin zat de Maharadia in een kostuum van blauw-zijde brokaat. (Teiefoto) Tijdens afwezigheid van de bewo ners heeft de 32-jarige smid G. A. L. zonder vaste woon- of verblijfplaats, ingebroken in de woning van de tex tielhandelaar J. Tets de Vries te Vinkeveen. De dief weVd gistermor gen door de Amsterdamse recherche van zijn bed gelicht, maar de gesto len juwelen, ter waarde van ƒ21.000 zijn nog zoek. Zondagavond was de smid de wo ning binnengedrongen toen de heer des huizes met zijn vrouw en doch ter afwezig was. Hij forceerde een ruitje aan de achterzijde en opende een draairaam. Pinnen haalde hij verscheidene kasten en laden over hoop, totdat hij in een wandkast in de voorkamer een aantal kostbare sieraden vond, waaronder een gou den dameshorloge met briljanten, oorbellen met diamant en gouden armbanden. De smid wilde net met de sieraden een goed heenkomen zoeken, toen de familie Tets Je Vries thuiskwam. Het ging allemaal zo onverwacht, dat de textielfabrikant de smid meteen op de hielen zat. De inbreker zag geen kans zijn auto te starten; hij liet zijn wagen staan en rende de donkere polder ii.. De textielfabri kant gaf het autonummer i.an de po litie door zodat deze spoedig de iden titeit van de inbreker kon vaststel len. De smid is reeds meermalen veroordeeld wegens inbraken. De heer v. d. Kieft (AR) heeft vragen gesteld in de Tweede Kamer over geruchten van mutaties by de legerleiding. Aan deze vragen ligt ten grondslag de kwestie van de op volging van luitenant generaal G. J. Lefèvre de Montigny, die volgend jaar afscheid neemt als chef van de Generale Staf der Koninklijke Land macht. Als zijn opvolger werd ge noemd de nog betrekkelijk jonge ge- neraal-majoor A. V. v. d. Wall Bake, 49 jaar oud, die een mooie staat van dienst heeft en bovendien goed past in de NATO-aanbeveling tot verjon ging van het officierencorps. Veront rust over deze tendentie, zo wordt gezegd, heeft de Raad van Opper- officieren besloten de 58-jarige com mandant van het eerste legercorps, luitenant generaal P. J. Gips voor te stellen als de toekomstige chef van de Generale Staf. Een dezer dagen weer wild-west aan de Belgisch-Nederlandse grens tijdens een jacht an douane-ambte naren op botersmokkelaars. De smok kelaars hebben dit keer van 'n nieu we methode gebruik gemaakt om aan de douane te ontkomen. Toen de achtervolgende wagen van de doua ne de grote Amerikaanse smokkel auto tot op enkele meters genaderd was en het vuur geopend werd op de banden van de smokkelwagen werd door de smokkelaars een rookbom uitgeworpen. De douane kon de bom, die vlak voor hun auto ontplofte niet meer ontwijken en reed tegen een boom. Beide douaniers werden licht gewond. In het Belgische plaatsje Welden kreeg de Belgische douane de Ne derlandse smokkelauto in het oog. Een wilde achtervolging ontstond, toen de smokkelaars de wijk namen in de richting van Turnhout. Vlijtige Anthony Het sprookje herleeft in onze dagen Zit U goed, heren De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft maandagochtend in het oude RAI-gebouw in de hoofdstad de Textiel Grossiers Beurs ge opend. Foto: mr. G. van Hall (links) en de ambassadeur van Denemarken, Z. Exc. J. W. H. Eickhoff, namen hun gemak ervan op een Deens bankbed. MEDAILLE VOOR INVALIDE REDDER Op 8 augustus *1960 heeft de 52- jarige invalide kantoorbediende ,de heer M. Beenhakker, een vrouw ge red uit het water van de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam. De heer Beenhakker mist een been, is ech ter een goed zwemmer. Na de dren kelinge in het water met de tanden in haar kleding gegrepen te hebben wist hij haar. aan de kant te bren gen. In opdracht van de burgemees ter van Amsterdam, mr. G. van Hall, is hem thans de bronzen medaille van het Carnegie Heldenfonds uit gereikt. Dichters zetten uitgeverij de voet dwars De president van de rechtbank in Haarlem heeft de vordering toege wezen, die de Amsterdamse dichters Hans Andreus Remco Campert, Sy- bren Polet en Simon Vinkenoog in kort geding hadden ingesteld tegen de uitgeverij J. H. Gottmen te Haar lem, omdat deze in haar Vierluik- serie zonder hun toestemming gedich ten van hun hand had opgenomen. Eisers hadden gevraagd,' op straf fe van een dwangsom van 500,- te verbieden, dat de uitgave verder zou worden verbreid, vermenigvuldigd of openbaar gemaakt. De president van de rechtbank heeft de dwangsom bepaald op 100,-. Ds dr. E. D. Spelberg, directeur van de VPRO, die wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd op 1 juni 1963 de VPRO zal ver laten, zal vermoedelijk opgevolgd worden door drs I. J. van Houte, thans hervormd predikant te Mid delburg. Met ingang van 1 septem ber 1961 is hij daarom benoemd tot adjunct-directeur van de geluidsom- roep. In het Weekblad van de Neder landse Bond van Gemeenteambte naren wordt naar aanleiding van de bekende „verschrijvingen" in de ge meente Goes de vraag gesteld wat de houding moet zijn van ambtenaren die van superieuren opdracht krij gen foutieve administratieve boekin gen en handelingen te verrichten. Onderscheid maakt het blad tussen dat, wat een ambtenaar eigener be weging adviseert en dat, wat hij moet verrichten ter uitvoering van een, wat het blad noemt „in de be- stuurssfeer genomen beslissing". Wat het eerste geval betreft is het goed, eens open uit te spreken dat het een ambtenaar allesbehalve siert wanneer hy zijn bestuurders die als regel in technisch en administra tiefrechtelijk opzicht minder compe tent zijn dan hij iets in overwe ging geeft dat de toets van een res pectabele bestuursvoering niet kan doorstaan. Neemt de bestuurder een derge lijk advies min of meer argeloos over, dan treft de ambtenaar een ernstig verwijt. Voor de stelling dat de ambtenaar dan straffeloos zou be horen te zijn, voelt het blad niets. De Landelijke Stichting Katho liek Sociaal en Cultureel Centrum voor Rijn- en Binnenvaart is voor nemens met ingang van het school jaar 1962-1963 een katholieke dagnij verheidsschool annex internaat voor binnenscheepvaartonderwijs te Rotterdam op te richten. „VERSIEREN" Nu blijkt het te kunnen voorko men, dat een burgemeester of wet houder tot een ambtenaar zegt: „Ver sier de zaak maar". Wat moet de ambtenaar dan doen? Hij moet zich er van bewust zijn, zo schrijft het blad, dat hij geen „persoonlijk eigendom" van de be stuurder is, maar dat hij in dienst is van de gemeente. Hij heeft de plicht de bestuurders voor te lichten hoe men in de openbare dienst heeft te handelen, hoe aan de wettelijke voorschriften naar letter en geest moet worden voldaan. Wil de bestuurder dan toch nog de hand met die voorschriften lich ten, dan is dat zijn taak en zijn ver antwoordelijkheid. De ambtenaar heeft alleen een adviserende taak en tegen hem kunnen alleen maat regelen worden getroffen als zijn houding en advies tot de foutieve be slissing hebben geleid. Het gaat niet aan de ambtenaar zonder meer in te lyven bij het be stuurscollege. Is dit college eerlijk, behoorlijk en alzijdig voorgelicht, dan behoort het op eigen benen te staan en de verantwoordelijkheid voor wat het doet ook zelf en geheel op zich te nemen. Het weekblad ziet daarom niet in welke „straf" ambtenaren hebben verdiend, die binnen de grens van hun eigen bevoegdheid en plicht zijn gebleven. De met beboterd hoofd in de zon lopende gemeentelijke over heid, straf uitdelend aan haar amb tenaren, lijkt een vreemde figuur. Twee Norbertijnen in Kongo (opnieuw) gearresteerd samenstellingen van de hand gedaan. De gebr. B. zouden de ambtenaar Van den O. door hem om te kopen (in totaal stopten zij hem enige hon derden guldens toe) hebben bewo gen, hun ook accu's (in totaal enige honderden) mee te geven welke niet tot de te verkopen kavels behoor den. De beide broers Willem (42 jaar) B. en Arend (34 jaar) B. werden vo rige week donderdagavond aange houden door personeel van de ko ninklijke marechaussee. De eerste kwam gisteren en de tweede van middag weer op vrije voeten. De der de van de gebr., Arie B., werd za terdag aangehouden en vandaag weer vrij gelaten. Het bureau bijzondere criminele onderzoekingen van de staf koninklijke marechaussee in Den Haag, dat onder leiding staat van majoor K. W. Walthuis, heeft het on derzoek in deze zaak vrijwel rond. Het proces-verbaal dat zal worden opgemaakt, zal naar de officier van Justitie bij de rechtbank in Utrecht worden gezonden. Filmster en hardloper De twee Nederlandse Norbertij nen, die 19 december in de Oost- provincie in Kongo door aanhangers van Loemoemba werden ontvoerd en weer vrijgelaten zijn opnieuw ge arresteerd. Zowel pater Servaas Dit- trich (Maastricht) overste van een missiepost, als zy'n assistent pater Metsers uit Leur (N. Brabant) zijn naar de Oost-provincie overgebracht. Volgens de laatste berichten zou pa ter Dittrich zyn ontvlucht en zich schuil houden in een oerwouddorp bij betrouwbare christenen. Het ge hele missiegebied rond de grens van de Oost-provincie en Evenaar-pro vincie is in staat van alarmtoestand. Elk ogenblik kan de strijd tussen soldaten van Loemoemba en de troe pen van Moeboetoe ontbranden. In de Opera te Rome ontmoette Gina Lollobrigida de donkere marathon overwinnaar Abebe Bikila uit Ethiopië, bij gelegenheid van de première van de officiële film van de Olympische Spelen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7