S)e CoidóeSoti^cmt TURKSTRA vraag uw bakker nü PIRATEN OVERMEESTERDEN EEN PORTUGEES PASSAGIERSSCHIP Vreemde vrijwilligers in de Kongo Vragen over overleden dienst plichtige in Tweede Kamer Brand op de „Saratoga" De eerste boodschap van Kennedy Meditaties via K.R.O. in vastentijd Hoogwaterstanden DINSDAG 24 JANUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15228 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Er is nog avontuur te beleven op zee Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8Advertent. 17 et p. m.m.. Telefoontjes f 1-50 IN DE CARAIBISCHE ZEE Oorlogsschepen achtervolgen het schip Gisteren is een Portugees passagiersschip, de „Santa Maria", in de Cara- ibische Zee overmeesterd door piraten. Minstens één scheepsofficier zou 'uitgeoefend1onWhS"portueêse ziin drnldresehnten en een andere znn dnnr hnnderanafen rijn een.nnd >"era Uitgeoefend op het Portugese enos Aires gaan. De 64-jarige Galvao heeft een functie bekleed bij het Portugese be stuur in Afrika. In 1947 haalde hij zich voor het eerst Salazars' onge noegen op de hals, toen hij als lid van de nationale vergadering een rapport indiende, waarin kritiek eerste Papoea-student Engelse vorstin kreeg biografie van Gliandi Volgens de „Nieuw Guinea Koe- o o rier" zal Australisch Nieuw-Guinea binnenkort zijn eerste universiteits student krijgen. Het is John Nautera die gegadigde is voor de Walter Strong Memorial Scholarship, een studiebeurs, ingesteld ter nagedach tenis van een directeur van gezond heidszorg. Als de beurs wordt toe gekend zal Nautera landbouwweten schappen aan de universiteit van Sydney gaan studeren. zijn doodgeschoten en een andere zou door handgranaten zijn gewond. De leider van de piraten is een gewezen officier van het Portugese leger, die in Willemstad op Curasao aan boord was gekomen. Zijn naam is Hen- ooo„_o rique Galvao. Hij heeft gedreigd het schip te laten zinken als een oorlogs- menzwering° tegen de regering, schip zou trachten hulp te bieden. De zeshonderd passagiers zouden Amerikanen, Nederlanders, Portugezen en Venezolanen zijn. Het was een bende van 69 man, die de bemanning van het schip ar resteerde en de besturing overnam. Het motief is onduidelijk. bestuur in Angola. Vóór 1958 had Galvao al drie jaar m de gevangenis gezeten wegens sa- ACHTERVOLGING Ondanks de waarschuwing van Galvao, dat hij het schip zal laten zinken als een oorlogsschip het iets De „Santa Maria" was zaterdag met 600 passagiers uit Willemstad op in de weg mocht leggen, zijn Ameri- Cura$ao vertrokken. In Willemstad waren 60 mensen aan boord gegaan, kaanse torpedoboot jagers, die in Pu- onder wie politiemannen en gouvernementsambtenaren die met verlof gin- erto Rico lagen, uitgevaren om de gen. Het schip, dat normaal tussen Lissabon en Zuid-Amerika vaart, kwam „Santa Maria" te onderscheppen. De van Venezuela en zou via Curasao en Miami naar Lissabon terugvaren. actie geschiedt krachtens de inter nationale rechtsbepalingen over pi- Salazar. In maart raterij en muiterij. Er zijn ook Ame- PASSAGIERS WAREN NAAR BED het bewind van Het Portugese ministerie van voor lichting heeft bekendgemaakt dat circa 70 passagiers van de „Santa ver°°rdeeld wegens opruiing tot ver- sporen. - -»*-,+ Tn 4 ftM. 1 1 fiCn ....'.i L» ..flTT.l afkomstig zijn, overmeesterd. De derde stuurman werd gedood 1958 werd hij door een Portugese rikaanse vliegtuigen ingeschakeld, rechtbank tot 16 jaar gevangenisstraf die de „Santa Maria" moeten op- vMvit ivta w f r.veroordeeld wegens opruiing tot ver- sporen. Maria"',"die" uit"verschillende landen zet- In januari 1959 wist hij uit een Het schip wordt thans achtervolgd hebben ziekenhuis in Lissabon, waar hij op- door verscheidene Britse en Ameri- genomen was, te ontsnappen. Een kaanse oorlogsschepen. Het is nu op maand later vluchtte hij naar de Ar- weg naar het eiland Martinique. het schip verscheidene bemanningsleden ambassade in de Portugese werden zwaar gewond, aldus het mi- 1 T%~ nisterie. In het communiqué van het Por tugese ministerie van voorlichting wordt voorts gezegd, dat de „Santa Maria" overmeesterd werd, toen al le passagiers naar bed waren. DE AVONTURIER GALVAO De piratenleider Henrique Galvao, die officier van het Portugese leger is geweest, is een tegenstander van Volgens het Canadese persbureau President Kennedy zal volgende week een „state of the union"-bood- schap tot een gezamenlijke bijeen komst van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden richten, zo heeft het Witte Huis rn.sf.ndag bekendge maakt. Volgens de perschef van het Wit te Huis, Pier-e Salinger, zal de pre sident zelf de rede uitspreken. De boodschap zou geen wetgevende voorstellen bevatten. Later zou de president echter boodschappen over afzonderlijke onderwerpen tot het Congres richten. De dag, waarop Kennedy zich tot de volksvertegenwoordiging zal rich ten, is nog niet bekend. Maandag middag besprak hij de inhoud van zijn boodschap met diplomatieke en militaire leiders. Dinsdag zou Ken nedy met de ministers van buiten landse zaken en defensie en andere topfunctionarissen van gedachten wisselen over het ontwapenings- vraagstuk. Ook zou hij een ontmoe ting hebben met democratische lei ders uit het Congres. hoofdstad. Hij verzocht om asiel. De zouden de piraten zeer goed gewa- regering-Salazar liet hem naar Bu- pend zijn. V.A.R. TREKT TROEPEN TERUG 'Gericht op jonge mensen' De KRO zal dit jaar in de Vasten tijd i.p.v. de tot nog toe gebruike lijke „Lijdensmeditaties" een zestal uitzendingen verzorgen van medita ties, bijzonder gericht tot jonge men sen. In deze meditaties worden kern punten van het geloofsleven behan deld, geplaatst in het licht van de Vasten en Lijdenstijd. Uit zes plaatsen zal wekelijks een dezer conferenties worden uitgezon den in het KRO-programma op de dinsdagavonden van 19.25-20 00 uur, te beginnen 21 februari er. eindigen de de dinsdagavond in de Goede Week. De uit te zenden meditaties komen uit 's-Gravenhage (pater Wesseling C.ss.R.), Maastricht (pater T. Boe laars O.C.D.), 's-Hertogenbosch (de zeereerw. heer J. Berentsen), Don gen (pater S. Jelsma M.S.C.), Vo- lendam (pater M. Hensen O.P.) en Enschede (de zeereerw. heer D. Cop- pens). In de uitzendingen zal er met zorg naar worden gestreefd deze confe renties, mede af te stemmen op de volwassen luistéraars. Tijdens zijn bezoek aan New Delhi heeft het Britse koninklijke paar uit handen van premier Nehroe een levensbeschrijving van Mahatma Gandhi ontvangen; de dag daarvoor had het paar een grote krans gelegd op de tombe van de Indiase staatsman, te Rajghat. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Vliet (KVP) heeft aan de minister van Defensie de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de minister in verband met het overlijden, op 26 september 1957 in Tilburg, van de dienstplich tige soldaat Cor van Bommel mede delen, of het waar is en, zo ja, hoe het dan is te verklaren, dat: a. Deze dienstplichtige, alhoewel In Katanga is 'n vreemdelingenlegi oen in 't leven geroepen. Naar van betrouwbare zijde verluidt, zijn eind vorige week een 300 Franse, Italiaan se en Duitse rekruten in Elisabeth- stad aangekomen, die nu worden op geleid. Een woordvoerder van de Belgische regering heeft verklaard, dat er onder de Belgische rekruten voor het leger van Antoine Gizenga in de Kongolese Oostprovincie vroe gere Nazi-collaborateurs en SS-lie- den zijn. De regering, zei hij, keurt de rekrutering in België door diver se Kongolese agenten af en heeft 'n gerechtelijk onderzoek daarnaar be volen. „Volgens de woordvoerder trekken ook „avonturiers en idealisten" uit andere Europese landen naar Kongo. De Belgische regering kan niet ver hinderen, dat er Belgen naar 't bui tenland gaan. Aanwervingsagenten kunnen evenwel voor de rechter worden gebracht. VAR-TROEPEN UIT KONGO De Ver. Arabische Republiek heeft secretaris-generaal Dag Hammars- kjoeld een nota gevonden, waarin wordt geëist, dat maatregelen wor den genomen om de terugkeer van het Kongolese VAR-bataljon naar Abstracte winterkunst In de Russische stad Frunze is de fontein in het park bevroren. In elk geval hebben de inwoners er nu een „winterbeeld" bij. Cairo nog vóór het einde van de maand te verzekeren. Het bataljon bestaat uit 520 parachutisten. Cairo berichtte, dat tot de terug trekking is besloten in overeen-^ komst met de besluiten van de ..Afri kaanse topconferentie" in Casablan ca. De zes landen, die aan deze con ferentie hebben deelgenomen, ver klaarden, dat zij hun troepen in Kongo aan het opperbevel van de Verenigde Naties zouden onttrek ken. De regering van d" Verenigde Arabische Republiek had hiertoe reeds eerder besloten, maar het se cretariaat van de Verenigde Naties „bleef talmen en om uitstel vragen", aldus radio-Cairo. De Afro-Aziatische solidariteits- conferentie in Cairo verzocht zondag de landen, die hun troepen aan het VN-opperbevel in Kongo hebben ont trokken, deze ter beschikking te stel len van „de wettige regering van Kongo in Stanleystad". De secretaris-generaal der VN Hammarskjoeld heeft maandag te New York verklaard, dat hij onver wijld maatregelen zal treffen voor het vervoer uit Kongo van de troe pen aldaar der Verenigde Arabi sche Republiek. VERZOENINGSCOMMISSIE HAD GEEN RESULTAAT De verzoeningscommissie der Ver enigde Naties is maandag na 'n ver geefse reis uit.Elisabethstad vertrok ken. Zij is er niet in geslaagd toe stemming te krijgen om de in Ka- tanga gevangengehouden oud-pre mier Loemoemba te bezoeken. Het verzoek hiertoe werd door de Nige- riaanse voorzitter van de commissie, Jaja Wachuku, gedaan tijdens een van de informele ontmoetingen, die de commissie met president Tsjom- be van Katanga heeft gehad. De re gering van Katanga heeft geweigerd officiële besprekingen met de com missie te voeren. Volgens een VN-woordvoerder is de commissie ook niet te weten ge komen, waar Loemoemba gevangen wordt gehouden. DE BESCHERMING VAN EUROPEANEN Na een zondag gehouden bijeen komst tussen Rajeshwar Dayal, de speciale vertegenwoordiger van se cretaris-generaal Hammarskjoeld in Leopoldstad en vertegenwworodigers van het corps diplomatique, heeft 'n woordvoerder der Ver. Naties mede gedeeld, dat de VN hebben beloofd, alle mogelijke hulp en bescherming te zullen verlenen aan Europeanen, die in de Oostprovincie en in de pro vincie Kivoe door aanhangers van Loemoemba worden bedreigd. De VN-woordvoerder deelde me de, dat in Stanleystad, de hoofdstad van de Oostprovincie, ongeveer hon derd Europeanen, merendeels Belgen, onder bescherming van de VN staan. Vierhonderd anderen zijn reeds uit de provincie Kivoe vertrokken, voor namelijk dank zij de goede diensten van het daar gelegerde Nigeriaanse contingent VN-troepen. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn in Stanleystad 35 Belgen aange houden, doch maandag waren op één na allen weer vrijgelaten. Er zouden zich in en om Stanley stad nog iets minder dan duizend Europeanen bevinden, voor 't groot ste deel Belgen. echte Friese beschuit - in de Split-Strip-Rol - handig open! REGINA KLASSIEK REGINA MODERN prachtig tafelcouvert voor u kijk op ds rol daar staat alles precies op in ernstige mate lijdende aan astma en uit dien hoofde aan een streng dieet en andere medische voorschrif ten onderworpen, toch werd goedge keurd voor de militaire dienst. b. Een verzoek om herkeuring van de hand gewezen werd. c. Hij eerst na 4'/i maand dienst tijd wegens gebreken uit de militai re dienst ontslagen werd. d. Pas na ruim 13 maanden door het ministerie werd geantwoord op een door de vader van de overlede ne tot de minister van Defensie ge richt verzoek om uitkering van een financiële vergoeding in verband met het overlijden van de dienstplichtige zoon? 2. Is de minister, indien het bo venstaande waar is, niet van oor deel, dat hier door de militaire in stanties ernstige en zeer te betreuren fouten zijn gemaakt? 3. Heeft de minister inmiddels maatregelen getroffen of is hij voor nemens die te treffen, welke herha ling van gevallen als hier gesigna leerd, voorkomen? 4. Waarom heeft de vergoeding, door het Rijk aan de ouders uitge keerd gelet op het feit, dat de zoon in zijn butgerfunctie een loon verdiende, dat aan het gezin zijner ouders ten goede kwam zich be perkt tot het bedrag der begrafenis kosten? 5. Is de minister bereid alsnog na te gaan of een ruimere schade vergoeding aan de ouders kan wor den toegekend? Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Advertentie) De Amerikaanse marine heeft maandagavond te Londen bekend gemaakt, dat zeven opvarenden van het Amerikaanse vliegkampschip „Saratoga" maandag bij een brand aan boord /an het 60.000 ton meten de oorlogsschip zijn omgekomen. De brand brak uit in een werktuig bouwkundige fdeling en duurde twee uur. Het schip voer op dat ogenblik door de Aegeïsche Zee. De zeven slachtoffers, onder wie vier officieren, kwamen door ver stikking om het leven. Een vijfde officier werd ernstig gewond. Volgens de Amerikaanse marine is de brand het gevolg van een lek in een benzinebuis. De „Saratoga" is op eigen kracht naar Athene doorgevaren, waar hij met geringe vertraging aankwam. De „Saratoga" maakt deel uit van de Amerikaanse zesde vloot. Het oorlogsschip is van hetzelfde type als de „Constellation" die vorige maand te Brooklyn door een zware brand werd geteisterd. Vier sche pen van deze klasse maken deel uit van de Amerikaanse vloot Zij heb ben elk een bemanning van 3.400 en hebben plaats voor negentig vlieg tuigen. (Medegedeeld door het KNMI in De Bilt. Geldig van dinsdag avond tot woensdagavond. Opge maakt te 11.15 uur) KOUDE OOSTELIJKE WIND Enkele opklaringen voorname lijk in het noorden van het land en plaatselijk wat lichte sneeuw voornamelijk in het oosten en zuiden. Matige tot krachtige oos telijke wind. Lichte tot matige vorst. Toenemende vorst Zon- en maanstanden De Bilt, 24 januari. Koude lucht uit Duitsland is in de afgelopen nacht met noordoostelijke winden over ons land uitgevloeid. Vanmorgen vroeg bereikte hij Zee land. In het noordoosten van ons land vroor het toen al 6 graden. In Oost-Duitsland kwam 1014 graden vorst voor. In Duitsland is plaatse lijk flink wat sneeuw gevallen on der invloed van een kleine storing, die nu echter in betekenis afneemt. Het centrum van het noordelijke hogedrukgebied verplaatste zich van de Poolzee naar Noord-Scandinavië. Het wordt in het noorden aangetast door een depressie, die over Spits bergen naar Noord-Rusland trekt. Een actieve storing, die midden over de Oceaan trok. doet de luchtdruk aan de westelijke kusten van Europa dalen. Het bijbehorende front zal tot over Ierland doordringen. Onder in vloed hiervan zal de oostelijke wind in ons land toenemen bij lichte tot matige vorst. De kans op sneeuw bbjft nog klein. 25 Jan.: zon op 08.31; onder 17.14; maan op 12.48; onder 02.54. 25 Jan.: v.m. 10.08; n.m. 10.48. Intentie Bidiveek: ALGEMENE INTENTIE: De eenheid van alle christe nen, zoals Christus die heeft gewild. 25 jan. Moge de eenheid der chris tenen voor alle mensen een bron van vrede en een teken van Christus' liefde worden. KORRELTJE Alle dingen, die men gebruiken kan, kan men ook misbruiken, alleen de deugd uitgezonderd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1