ZIJN GEWETEN WAS NIET ZO WIT ALS ZIJN SPORTWAGENTJE Chroesjtsjefs landbouw politiek een mislukking Pracht handen „Sint Jans Fanfare" concerteerde ca huldigde oud-voorz. C. P. J. Paardekooper MAANDAG 23 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 VRAAG HET UW BAKKER r\c Rotterdamse vreem- delingenpolitie heeft •hem op het vliegtuig naar Londen gezet en een zucht van verlichting geslaakt. Het was Edmund A. F. Ni chols-Roth, van Oostenrijk se nationaliteit, die, hoewel hij nauwelijks geld bezat, de grote financier en za kenman uithing en vele vooraanstaande bedrijven in Nederland heeft bena deeld. Het moeilijke van het geval was, dat de man geen oplichting of anders zins ten laste gelegd kon worden. De man had meer van een dagdromer, een fantast, die zich in de rol van rijke man zeer leven dig kon inspelen. Een posi tieve eigenschap van deze heer Edmund was wel, dat hij op alle mensen, die hij ontmoette, een imponeren de indruk wist te maken. Zelfs op de commissaris van politie te Rotterdam, die nog onder de indruk kwam van zijn hoffelijk optreden, zijn onberispelijk uiterlijk van een gentle man, en zijn melkwitte sportwagen, waarde 40 mille. Tientallen zijn door deze fantast op dwaalwe gen geleid. Hij begon zijn illustere optreden in ons land met een persconfe rentie te Hilversum, waar hij zich bekend maakte als de eigenaar van schepen, groot vriend van Onassis en man van de showbusi ness. Hij was van plan, zo deelde hij mee, met com merciële televisie in Ne derland te beginnen. Hier toe zou hy gebruik maken van zenders in zijn radio- en TV-station in Liechten stein, waarvan hij zich en passant de bescheiden eigenaar noemde. Dit liet weer niet na indruk te ma ken. Phonogram en Profil- ti trapten in het verhaaltje, dat overal zo aannemelijk klonk, dat men zich haast te om de sympathieke za kenman crediet te ver schaffen. Phonogram be gon met opnamen van het sprong hij op alle tijden van de dag in zijn room witte wagen om zich weer met een hagelwitte glim lach, hét kenmerk van de showbusiness, bij een vol gend slachtoffer te laten aandienen. Op zijn tochten door Nederland werd Roth bij voorkeur vergezeld door zijn charmante „echt genote" Mae Martin, 'ie in een gulle bui omhangen Handige pseudo-zakenman tvilde met commerciële TV beginnen Amerikaanse zangeresje Billy Poole, een schone, die de directeur van de in middels opgerichte N.V. Delta Televisie uit Parijs had meegebracht. Ook van Mae Martin, die aan ieder een, die daar prijs op stel de, werd voorgesteld als de echtgenote van Nichols- Roth, mocht Phonogram een opname maken. Ach teraf is ook gebleken dat Mae Martin in het geheel niet met de van miljoenen dromende zakenman was getrouwd. Air Vanuit een luxe-hotel in Hilversum leidde de onge twijfeld handige kerel zijn operaties. Met het air van wercï met een bontmantel van ongeveer 10.000. Ja, want dat moet ook gezegd worden, hy smeet te pas en te onpas met het geld dat hij overal en altijd wist los te branden. De eerste grote stunt van de N.V. Delta Televisie in een Rotterdamse dancing, waar opnamen gemaakt zouden worden, werd de voortvarende crediet I os- peuteraar toch noodlottig. De vreemdelingenpolitie van de Maasstad ging eens neuzen in de zaken in de business van de man. Zij ontdekte zowaar, dat hij schulden had. Men ging verder, men kwam er on der andere achter, dat men in Hilversum de grootste moeite had moeten doen om de hotelrekening be taald te krijgen. Bij na vraag bleek verder, dat Onassis geen reder kende, die er ook nog een radio- en tv-station op na hield Zo hy een tanker bezat, die op drie na de grootste ter wereld moest zijn, dan was hij toch hard op weg om met het ding te stran den op de nuchtere klip pen van de vreemdelingen politie. Terug Billy Poole was het zeu ren om salaris ook moe ge worden. Volkomen ontmoe digd en teleurgesteld in haar promotor, was zij weer naar haar nachtclub in Parijs vertrokken. Toen de politie de zaak rond had kwamen de beslagen. Er viel weinig te beslaan. De witte sportwagen natuur lijk en enige peperdure kleinigheden, die gedienc hadden om het leven var de big boss en zijn char mante „echtgenote" meei schittering en fleur te ge ven. Met het tegoed in Italië was ook niet veel tc stoppen. Schuldeisers daar hadden er ook beslag oj. laten leggen. Toen de zaken geregeld waren stapten de heer ei mevrouw Nichols-Roth ei Martin in gezelschap vai twee kinderen onder he waakzaam oog van d vreemdelingenpolitie op d roltrap van het vliegtui naar Londen. Wellicht on daar verder zaken te gaan dryven? Dat kan niet sche len. in ieder geval: hier op gehoepeld. arrestaties. Een veertienjarig Alge rijns meisje werd doodgeschoten. In het gebied van Ghardimaou, bij de versperringen langs de Algerijns- Tunesische grens, werd een Franse patrouille beschoten door Algerijnse opstandelingen, die zich op Tune- sisch gebied zouden hebben bevon den. Zes Fransen sneuvelden. Tube 95 ct Hamea-Gelei Het >s de Hamamelis die 't 'm doe' (Advertentie) In Alsdorf, bij de Westduitse stad Aken, heeft een maniak zon dagochtend de banden van 130 auto's stukgesneden. Ook de banden van twee voor het bureau geparkeerde politie-auto's werden beschadigd. De banden zijn veelal onherstelbaar vernield. Paus Johannes heeft zaterdag in zyn particuliere bibliotheek func tionarissen van de E.G.K.S. ontvan gen, die hem door de voorzitter van de Hoge Autoriteit, Piero Malves- titi, werden voorgesteld. De Paus onderhield zich ruim een half uur met zijn bezoekers, die vervolgens door kardinaalstaatssecretaris Tar- dini werden ontvangen. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is zondag overleden de 60-jarige mej. A. Onmacht «uit Am sterdam, die veertien dagen geleden met haar rijwiel tegen een bestel wagen botste op de hoek van de Bil- derdijkkade en het Kwakersplein. De dame is toen met ernstige verwon dingen opgenomen. In Havanna is de ondertekening bekendgemaakt van twee handels overeenkomsten tussen de Cubaanse overz ;e-handelsbank en commu nistisch China. Onder deze overeen komsten zal China 1 miljoen ton sui ker en 5.000 metrieke ton koper van Cuba kopen. Een gedeelte van de winter- oogst in de Zuid-Chinese provincie Kwantoeng is door de „hevige kou degolf van de afgelopen jaren" be schadigd, zo heeft radio-Peking me degedeeld. De omvang van de schade werd echter niet medegedeeld, maar er werd gezegd, dat de koudegolf de provincie van 17 tot 21 januari heeft getroffen. ZOETERMEER Poffertjes-actie. Wederom zal dit jaar een poffertjesactie gehouden worden voor de Reinildagroep. De gidsen en kabouters willen noodza kelijke kampmaterialen aanschaf fen. Deze week zullen de bestellin gen worden opgehaald. Op zaterdag 4 februari zullen de poffertjes wor den thuisbezorgd. ZOETERWOUDE Gewaardeerd optreden v. „St. Matthias"' Warmond gramma met de mars Our Director werd geëindigd trad maitre Van Bo- hemen nog eenmaal met zijn tam- Drie concertavonden te kunnen boers en bbazuinblazers op Jom een geven is wel een bewijs, dat sympa- marsen te horPen en thie en de belangstelling van de bur- dem0nstreren. Het publiek gaf, door gerij voor de St. Jansfanfare geer een krachtjg applaus, telkens weer hoog gestegen is. bewijs van waardering van de ge* De openingsrede van de secretaris, nummers, de heer N. C. v. Velzen, was een en al uiting van dankbaarheid voor de In de pauze sprak de heer N. C. allerwege gegeven financiële en mo- van Velzen de oud-voorzitter, de rele steun, waardoor het mogelijk is heer C. P. J. Paardekooper, toe om geworden, schulden gedeeltelijk af hulde en dank te brengen voor zijn te lossen, nieuwe solo-instrumenten jarenlang werken voor de Fanfare, en muzieklessenaars aan te kopen, begonnen 57 jaar geleden als 14- en zes bazuinen aan het tamboer- jarig tamboertje, later als secretaris korps toe te voegen. en, tot aan zijn ziekte, die hem tot Voor een „het oog wil ook wat"- ontslag noopte, als voorzitter, uitbreiding hebben zich reeds enkele r9 een nn'Ol?,n,J doordat de dames als majorettes opgegeven, **.K. Bond van Harmonie- en Fan- waarvoor de 12 maitre-stokken al farecorpsen in Zuid-Holland, een ligeen te wachten. gouden medaille had toegekend aan Als de autoriteiten en de burgerij de heer Paardekooper, welke de steun blijven geven, zal het ijverige heer Van Velzen op de rever mocht bestuur trachten van de Fanfare, de spelden. trots van Zoeterwoude te maken De muzikanten gaven blijk van Dit concert stond geheel in het te- waardering door een origineel ge- ken van algehele vernieuwing. Was schenk een speciaal door Potteric het in het verleden vaste gewoonte Zaalberg gebakken bierpul, waarop het orkest tevoren achter het doek behalve fraai ui,-evoerde muziek- op te stellen nu traden de muzikan- emblemen de inscriptie st0rd: Sint ten in voorbeeldige orde naar hun Jans Fanfare i9.10.1903-22 jan, '61, plaatsen, zodat directeur Ik H. van c p j paardekooper. Veen onmiddellijk de „Le Tambour r Maitre-mars kon laten inzetten Erevoorzitter Dit eerste nummer maakte door het goed ritmisch samengaan, zowel Bovendien mocht de scheidende in de groepen, orkest, tamboers en voorzitter nog een kist sigaren in bazuinblazers, als tezamen, een ge- ontvangst nemen. Onder een krach- weldige indruk, waarbij vooral de tig applaus werd de heer Paardekoo- discipline van de tamboer-maitre, de per tot erevoorzitter benoemd, heer W. K. van Bohemen, die bo- £je heer Paardekooper dankte voor vendien de concerttrom slaat, aan deze huldiging, onderscheiding en de dag kwam. geschenken en verklaarde niet wee- In de Wals-selectie gaven vooral moedig heen te gaan, omdat nu al de eerste bugel, trompet, trombone zjjn wensen, vooral die van de tot en de saxofoons, een goede partij; standkoming van het tamboerkorps de ontbrekende goede bezetting van met bazuinblazers, vervuld zijn. Op de baritons en bassen veroorzaakte de zinspeling van de heer Van Vel- een leegte in de instrumentatie. zen> een kapitein te zijn die zijn De Teenager-Fantasie, de nieuwe schip verlaat, getuigde, dat het schip zware opgave vn de dirigentenbond, Fanfare niet zinkende, maar meer werd een succesnummer, evenals de. dan Qoit zeewaardig is. luchtig gespeelde Schlittenfahrt, een yoordat „Sint Matthias" voor het voetlicht kwam gaf de regisseur de heer G. G. van Elburg een verkla- Wilt II iptc wplpn rinS van de komische thriller „Doe IT 111 U 1C13 1YC1C11 niet zo gek!", door Jan van Duynen. Nadat St. Matthias in de drie vo- Wil abonne J. WNI. D. te rige keren afwisselend met een blij- lofarendsveen opgeven zyn biuto spe^ een drama en een komisch spel, weekloon, het bedrr van de inge- ajhier is opgetreden, was de nieuwe t u^ri A.OW-prc,! lp- ingeh u- variatie een thriller, waarin de den loonbelasting, id. ïngenouaen schrijver - gelukkig op een door veel premiebijdrage sociale verzekering komische variaties onderbroken wij- Zonder deze gegevens kan zijn vraag Ze - wil aantonen, dat tenslotte ieder niet worden beantwoord. mens tot misdaad, zelfs tot moord in staat is Vraag J. G. K. te Leiden. Uw inko- Regisseur Van Elburg stond naast men bedraagt, zoals aangegeven de moeilijke regie van dit, voor be- 7735.Hiervan gaat af omdat u roepstoneel geschreven stuk, in de 65 jaar of ouder ben 624.belast- laatste week nog voor de moeilijke baar inikomen bedraagt dan 7111. taak, de rol van inspecteur Rames Hiervoor is inkomstenbelasting ver- - wegens ziekte van de acteur - te schuldigd 888.Ingehouden werd moeten spelen. reeds aan loonbelasing 512.zodat Het werd weer een prachtig spel U nog een navordering moet verwach- met een zeer goede bezetting in alle ten van f 376.Het loon als volks- rollen; amateursspel van de beste teller valt buiten beschouwing, daar soort, waarbij de kleine fouten gaar- deze bijverdienste een bedrag van ne vergeven worden. 260.niet te boven gaat. Vooral hebben wij bewondering hoe, in het laatste bedrijf, dat met Pluisjes op jurk Ik heb een zijn vele ontknopingen, zwak ge- wijnrode jurk van tinneroy die erg schreven, zo moeilijk te spelen is, aanhangt. Allemaal kleine pluisjes, de vaart er toch in gehouden werd. Wat is hieraan te doen? vraagt T. v. Grime, typering, kostumering, decor- H. en rekwisieten waren zeer goed ver- U kunt niet anders doen dan steeds zorgd. St. Matthias mocht met dit maar weer afborstelen met een bor- spel weer bogen op een succes in stel die iets vochtig gemaakt is. Zoeterwoude. Pasternaks vriendin veroordeeld Ter gelegenheid van de gebedsweek voor de eenheid der kerken, uitgaande van de Wereldraad van Kerken, en de „Internationale Bidweek voor de eenheid onder de christenen" van de Rooms Katholieke Kerk hebben de KRO en de NCRV besloten hun morgenwijdingen voor een week te co- ordineren. Zondag was uit de Engelse Hervormde Kerk aan het Begijnhof to Amsterdam een uitzending van de KRO waaraan werd meegewerkt door ▼J.n.r.: prof. dr. W. J. Kooiman, rector dr. J. G. Remmers en ds. J. J. Meu- aelaar. Verder werkte mee het „St. Ignatiuskoor" o.l.v. pater B. M. Huybers uit Amsterdam. straffen voor anti-sociaal gedrag, ver duistering, het onwettig stoken van drank en dronkenschap Chroesjtsjef zoekt de oorzaak van de mislukking overal in, maar de ware oorzaak is, dat de boeren een deel van de oogst achterhouden om hun vee van de on dergang te behoeden. Zij voelen er niets voor om hard te werken, al hun oogst af te geven en verder maar af te wachten of zij nog iets krijgen om zelf te eten. Ondergronds Bayreuth Onder de oude Westduitse muziek- stad Bayreuth is een wirwar van eeuwenoude tunnels en kelders ont dekt. De omvang van het gangenstel sel is nog niet vastgesteld, maar het schijnt zich tot onder het gehele middeleeuwse stadsgedeelte uit te strekken. Op sommige plaatsen gaan de gangen over elkaar heen. De ont dekking werd gedaan toen er in twee straten plotseling diepe gaten in 't wegdek vielen. Vermoedelijk stam men de catacomben uit de tijd van de dertigjarige oorlog (1618-1648). GEEN ONDERWIJS IN GODSDIENST De plenaire vergadering van het centrale comité van de Poolse com munistische partij heeft zaterdag ochtend met algemene stemmen de door het politieke bureau voorge stelde hervorming van het lager en middelbaar onderwijs goedgekeurd. De herziening houdt o.a. de afschaf fing van het godsdienstonderwijs op de scholen in. Het lager onderwijs zal, volgens 't plan, in plaats van zeven, acht jaar gaan omvatten en het zal beter aan gepast worden aan de technische en economische behoeften van 't land. Tijdens zijn leven heeft de Sovjet regering de Russische schrijver Bo ris Pasternak niet durven aanvallen, maar na zijn dood wreken de auto riteiten zich op degenen, die hem na stonden. Zo is mevr. Olga Ivinskaya, een vriendin van Pasternak, thans veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf en haar dochter Irina tot 3 jaar we gens het „onderhouden van misda dige contacten met buitenlanders". Volgens radio-Moskou zou mevr. Ivinskaya langs illegale weg meer dan 800.000 roebel hebben ontvan gen. In hotels, in haar buitenhuis en zelfs aan haar huisdeur werden haar pakjes met geld overhandigd door westelijke correspondenten of door buitenlandse studenten, die dit geld door tussenkomst van een westelij ke ambassade in Moskou hadden ont vangen. Ook kreeg zij nylon-mantels en andere goederen, die met de uit het buitenland verkregen royalties waren gekocht. Radio-Moskou verklaarde tenslot te, dat de dochter van mevr. Ivins kaya, Irina Emelyanova, die aan 'n literaire onderwijsinstelling in Mos kou studeert, ook bij een en ander betrokken was. Zoals bekend heeft Pasternak „Dokter Zjivago" laten uitgeven bij een Italiaanse uitgever. Mevr. Ivins kaya „maakte gebruik van haar vriendschap met de schrijver" en adviseerde hem, de royalties die door buitenlandse banken via de of ficiële kanalen op zijn naam werden overgemaakt, te weigeren. Onrustig Algerië In Tizi Ouzou, ongeveer honderd kilometer ten oosten van Algiers, zijn zaterdag twee bommen ontploft, waardoor volgens voorlopige gege vens van de politie zeven mensen om het leven zijn gekomen en 24 ge wond. De bommen ontploften toen Robert Buron, de Franse minister van openbare werken en vorkeer, voor een kort inspectiebezoek aan kwam. Voorts werden in Tizi Ouzou nog twee niet-ontplofte bommen gevon den, die echter explodeerden toen men probeerde ze te demonteren. Een sergeant van het Franse leger werd zwaar gewond. In Blida en Bou Arafa demon streerden grote groepen jonge Alge rijnen zaterdagmiddag tegen 't Fran se bewind. De auto's van Europea nen moesten het ontgelden. De Fran se veiligheidstroepen joegen de be togers uiteen en verrichtten twaalf Koningin en aartsbisschop Premier Chroesjtsjef zal de komen de dagen bezoeken brengen aan de Oekraine, het noordelijk deel van de Kaukasus en Georgië, en wellicht ook •an de landontginningsprojecten in Kazakhstan en het Sowjet Verre Oosten. Dit blijkt uit een rede die hy deze week in het centraal comité van de communistische partij heeft ge houden, en die zaterdag in het rege ringsblad „Izwestia" werd gepubli ceerd. Chroesjtsjef keerde zich fel tegen verspilling. De bouw van de sport paleizen in de Oekrainse hoofdstad Kiev en de Georgische hoofdstad Tiflis had kunnen wachten nu het belangrijker is woningen, scholen, ziekenhuizen, kraamklinieken en kin dertehuizen te bouwen. De premier zal op zijn reis speciaal inspecteren. Zoals bekend, heeft het centraal comité de afgelopen week voornamelijk over de landbouw en de tekortkomingen, die hierin zijn ge constateerd, gesproken. Er zijn leiders van collectieve land bouwbedrijven die, onverantwoorde lijke beloften hebben gedaan, maar geen organisatorische of politieke maatregelen namen om ze na te ko men. Een niet onaanzienlijk aantal le vert alle graan af om- als één van de eersten te kunnen zeggen de taken te hebben vervuld, maar houdt niets over om het volgend jaar te zaaien en vraagt dan de regering om zaai zaad en voer. Zij die zich hieraan schuldig maken dienen uit de partij te worden gestoten en voor het ge recht te worden gedaagd. Chroesjtsjef bepleitte strengere Vietnamezen in Laos Volgens de rechtse regering van Laos onder leiding van prins Boen Oem zijn drie Noord-Vietnamese re gimenten ter sterkte van 3000 man de provincies Savannachet en Sara- vane in Zuid-Laos binnengetrokken. Russische transportvliegtuigen van het type Iljoesjin-14 zouden deze troepen twee luchtdoelkanonnen en andere voorraden hebben verschaft. Volgens de minister van voorlich ting in de regering Boen Oem staan 7000 soldaten, „van wie de meerder heid (Noord-Vietnamese) Vietminh- troepen", tegenover de regerings- strydkrachten. Het front strekt zich uit van Nam Bac ten noorden van de residentie Loeang Prabang tot Moeong Mo, bij de rivier de Nam Mo aan de grens met Noord-Viet nam. De veronderstelling, dat de meer derheid van de vijandelijke troepen uit Noord-Vietnam komt, is geba seerd op het feit, dat men orders in het Vietnamees heeft horen geven, rystkommen heeft gevonden die de Vietnamezen gebruiken en in her wonnen terrein hondenlijken heeft aangetroffen. „Het is bekend dat hond een lievelingsgerecht van de Vietnamezen is", aldus de minister. Vrijwel het gehele tweede batal jon van de parachutisten van kapi tein Kong Lae zou naar de rechtse troepen zyn overgelopen. Verdwenen Britse officier terecht In een ravijn bij Blairgowrie, Schotland, is zaterdag het lijk ge vonden van de Engelse luitenant van marine Henry Drummond, die sinds 1 januari werd vermist. Omdat Drummond was gestatio neerd op Pitreavie Castle, één der hoofdkwartieren van de vijf NAVO- vloten en toegang had tot bepaalde militaire geheimen, werd zyn ver dwijning in verband gebracht met spionage. Omstreeks deze tijd wer den namelijk in Londen vijf perso nen wegens spionage gearresteerd, onder wie twee functionarissen van het ministerie van marine. Uit de positie van het wrak van de auto, waarin het lijk van Drum mond werd gevonden, meent men te Op de reis van Engeland naar India maakte het Britse koninklijke paar een kunnen opmaken, dat hij is veron- tussenstop op Cyprus. Het werd begroet door de president van Cyprus, gelukt en op slag dood moet zyn aartsbisschop Makarios, met wie de koningin een onderhoud van ongeveer geweest twintig minuten had. EEN VAN ONZE"" 7 SOORTEN: Fries. Bereid van a broken rogge, zonder I enige toevoeging. He» I stevige lekkere brood, I dat onze Noordelijke I landgenoten zo waar- I deren. Dót moet U ook I eens proeven. U kunt I er heerlijke sandwiches I van maken voor Uw gezellige avondjes. Ho, fijn, roggebrood! v Kinderen zijn dol op roggebrood. Laat hen er maar van eten zoveel zij lus ten. Het is gezond, voedzaam en licht /verteerbaar. Bovendien bevordert rog- gebrood de spijsvertering, 'p roggebrood smaakt olie brood- beleg, zoet of hartig. Een sneetje roggebrood is weer eens iets anders dan de gewone boterham. LET OP DE NAAM TEN HOEVE OP ELK PAKJE. Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw roggebroodbakkers. Neem morgen weer een pakje. Uw bakker heeft het. (Advertentie'.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6