m rm/hu imslmugat, rSéj imistm SCHERP 1 1 Kostbare werken verdwenen „Pro Ecclesia" voor veertigjarig zangersjubileum V astenavondviering startte in Leiden in de St. Jozefwijk 3 5 6 H A Burgerlijke Stand Leidse agenda Laatste Berichten Rallye Monte Carlo Kordate winkel bediende verijdelde beroving Hij stopte de trein... MAAÜIMG 23 JANUARI 1961 DE LEIDSE LÜURAN. PAGINA 2 GEM AANKONDIGING AARDAPPELMOEHEID De burgemeester der gemeente Leiden brengt ter openbare kennis, dat ten Stadhuize, kamer 125, voor een ieder ter inzage liggen de be- achikking van de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening van 8 februari 1957, nr. L/PA 3037, en de daarbij behorende, op deze gemeente betrekking hebbende kaarten en lijst, zoals deze op 1 de cember 1960 opnieuw zün vastge steld. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een volkstuin, gelegen binnen een op de kaarten aangeduid en op de lyst omschreven Pindakaas wordt speciaal aan bevolen voor kinderen, zwak ken. herstellenden en mensen, die zwaar werk moeten ver richten. Koop echter de beste n.l. PINDAKAAS van (Advertentie) gebied (volkstuincomplexen), tenzij deze teelt wordt uitgeoefend op een voor het betrokken teeltjaar in ie beschikking genoemd en op de kaar ten aangeduid gedeelte van het ge bied. Het zangersjubileum van de heer A. J. van Mil, vice-voorzitter van het Lodewijkskoor, dat 20 november vorig jaar werd gevierd, vond gister morgen na de Hoogmis haar hoog tepunt door de uitreiking van het gouden kruis Pro Ecclesia et Ponti- fice. Tijdens de huldiging enige maan den geleden roemde deken Haring, pastoor van de St. Lcdewijkskerk te Leiden, uitvoerig de kwaliteiten van zijn trouwe zanger, die voor 40 jaar zijn intrede deed op het kerkelijk zangkoor en achtereenvolgens lid was van het koor van de Koepel kerk te Zoeterwoude, het St. Petrus- De heer Eichorn 25 jaar in dienst bij IV.E.M.-Leiden Vrijdag was het 25 jaar geleden dat de heer Eichorn in dienst kwam als ketelmaker bij de NEM. Om half twaalf werd hij in de conferentie- kamer van de NEM ontvangen. Aan wezig waren de directie, de heren Hofman en Stokman. Hij werd toe gesproken door de heer Hofman als directeur van de NEM. De heer Hofman beschouwde hem als een zeer goed vakman, een voor beeld voor de jongeren. Namens de directie bood hij hem een enveloppe met inhoud aan. De montagechef, de heer Ouwehand, die vervolgens het woord voerde, was vol lof en waardering voor het werk van de jubilaris op de mantage-afdeling. De voorzitter van de Jubileumcom- commissie, de heer Deroge, sprak enige waarderende woorden en over handigde namens het Jubileumfonds een scheerapparaat en een douche- cel-straalkachel. Het feest werd ver der voortgezet met een gezamenlijk diner in De Vergulden Turk. koor en het St. Lodewijkskoor te Leiden. Hij xon hem echter de on derscheiding nog niet opspelden, omdat deze nog niet uit Rome gear riveerd was. Gistermorgen was het zover. Het voltallig zangkoor dromde na de Hoogmis de woning van de heer Van Mil aan de Garenmarkt binnen om met de in feeststemming verkerende familie getuige te zijn van het uit reiken van Je pauselijke onderschei ding. Nadat deken Haring, nogmaals zijn dank had uitgesproken voor de verdiensten van de heer Van Mil, reden waarom Z.H. de Paus beslo ten had aan de heer Van Mil het Gouden Kruis te verlenen, kreeg mevrouw Van Mil, die althoos ach ter de jubilaris heeft gestaan in zijn activiteiten op het gebied van de kerkzang, de vererende taak toebe deeld, het goud op de revers van haar man te spelden. Met een kort woord dankte de heer Van Mil Z.H. de Paus, voor de verleende onder scheiding. Zolang het hem gegeven zou zijn, zou hij onvermoeid zijn krachten en capaciteiten blijven schenken aan de ODluistering van de eredienst. Nadat men op hartelijke wijze feli citaties had gericht tot de jubilaris en zijn familie, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Vele leden van de KAV, KAJ en KAB St. Josephwijk hebben zich za terdagavond door het slechte weer niet laten weerhouden de carnavals avond bij te wonen. De voorzitter, de heer W. Lager- berg mocht daarom tn een goed ge vulde zaal deze avond openen. Hij heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de wijkbesturen en het da gelijks bestuur van de KAB en het bestuur van de KAV en KAJ. Na enige mededelingen te hebben gedaan, stond hij zijn plaats af aan „The Rhytme Club", die vlot enige dansnummertjes ten gehore gaf. Hierna was het woord aan de gast van deze avond, de heer Jacq. van Kollenburg, die met zijn liedjes, de aanwezigen snel in de greep had, vooral de jongelui achter in de zaal, die wel wat rumoerig waren, maar het was toch een carnavals avond. Na zijn eerste optreden buitelden weer de gezellige tonen van „The Rhythme Club" door de zaal, waar bij de jongeren niet op hun stoelen konden blijven zitten en er een ge zellig dansje werd gemaakt. Hierna was het woord nogmaals aan Jacq. van Kollenburg, die enige liedjes liet meezingen. Direct hier na volgde de pauze met een kleine verloting. Na de pauze vervolgde de heer Jacq. van Kollenburg zijn optreden. De zaal zong nog eenmaal heerlijk mee met liedjes van heden en ver leden. Uiteindelijk was het woord geheel aan Theo Wisse en zijn band, die dadelijk begon met een grootse polonaise, waarin de carnavalsstem ming tot uiting werd gebracht. Tuinhuisjes worden niet verhuurd Naar aanleiding van een uitlating van ir. J. C. H. Drost, hoofdingenieur Stedebouw van de gemeente Leiden, tijdens een lezing voor de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen op 16 januari jl. ontvingen wij van de Algemene Bond van Volkstuin- dersvereniginen in Nederland 't vol gende schrijven: „Wij betreuren het ten zeerste, dat u de mening van ir. Drost als zouden elders in het land volkstuin huisjes verhuurd worden aan de meestbiedende vakantiegangers, in uw blad heeft gepubliceerd. Wij achten deze mededeling, die volkomen in strijd is met de prak tijk, een aantasting van de goede naam van het georganiseerde volks tuinwezen. In feite is de gang van zaken als volgt. Elke volkstuinder moet ieder jaar opnieuw aan zijn verenigings bestuur vergunning vragen om ge durende de zomermaanden met zijn gezin in zijn tuinhuis te mogen ver blijven. Deze vergunning wordt eerst verleend, nadat gecontroleerd is of het tuinhuis voldoet aan de eisen, die daaraan door de organisatie wor den gesteld. Verblijf wordt derhalve alleen toe gestaan aan het gezin van de betrok ken volkstuinder. Verhuur aan an deren is verboden op straffe van royement. Wij kunnen niet nagaan, waar het sprookje van verhuur van volkstuin- m m Uc^de, BIJGELOOF POTLOOD EN GEEST 2 7 8 9 ,0 li v. 15 .8 17 18 20 ml f 23 2i 25 28 29 31 WIE geen waarde hecht aan „duis tere machten" uit het bijgeloof heeft niet beleefd wat een Leidenaar dezer dagen in een der buitenwij ken beleefde. Hij liep onder een lad der door en kreeg prompt een lik verf op zijn jas, waarvoor hy op hoge toon schadevergoeding vroeg bij de man, die hoog op de ladder stond. Deze was niet alleen niet voor scha devergoeding te vinden, ovendien kwam hij dreigend met de rest van de pot verf naar beneden en beloof de de voorbijganger de inhoud er van op het nog met besmeurde deel van zün costuum te ledigen zo hij niet maakte, dat hij wegkwam. Hierop ontstond een kort handge meen, waarbü de inhoud van de pot met verf tóch op het colbert van de ngelukkige terechtkwam. In scheik Horizontaal: 1. voorzetsel, 4. de' van een huis, 9. profeet, 11. ongaar ne, 12. lieden van adel, 13. water in 7riesland, 14. leeg, 15. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 17. scheikun dig element (afk.), 18. boom, 21. voorzetsel 23. deel van een kachel, 25. afnemend getij, 27. bergruimte onder een huis, 28. verstand, 30. kaasworm, 31. vaster koper in een winkel, 32. Ie boek van Mozes (afk.). Verticaal: 1 bakt men brood van, 2. dorp in Gelderland, 3. gem. in Bel gië, 5. meisjesnaam, 6. soort onder- wys (afk.), 7. gem. in Gelderland, 8. hoepel, 10. voegwoord, 16. Ned. schilder, 19. glüvoertuig, 20. boom, 22. stad in Duitsland, 23. bergweide, 24. palmboom, 26. schel, 29. afkorting van Dona. Oplossing morgenavond. scheikundige kringen spreekt men van een katalysator; dit is een stof, die door haar aanwezigheid een scheikundige reactie bespoedigt. De dosis extra-verf was voldoende om bij het slachtoffer een laaiende reactie op te wekken die ermee ein digde, dat hy de half gevulde pot op het hoofd van zijn opponent wist te plaatsen, waarbij de verf, hardgeel van kleur, zich over het gezicht van de schilder verspreidde. De vechtenden werden door om standers die eveneens iets van het geel kleurenfestyn meepikten, ge scheiden. De besmeurde ongelukkige niet-schilder verklaarde op luide toon, dat hy er politiewerk van zou maken. De schilder zett onver stoord zyn werk voort, nadat hy met wat terpentyn, de kleur van zijn gezicht tot zachtgeel had terug gebracht; wachtend op de volgende klant, die onder zijn ladder zou doorgaanjuet gebeurde op een vrydag en er waren zwarte katten in de buurt. Klop af! De 16-jarige vellenploter J. Doove, wonend aan de Lombokstraat te Leiden is zaterdag aan zijn rech- terzyde gewond geraakt tengevolge van het feit, dat hy by het scheren van een schaap in een vellenplote- rij aan de Rijnkade te Leiden in de geopende schaar viel. Hy werd naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Bij de politie zijn klachten bin nengekomen van Leidenaars, die wandelend over de Hooigracht met een laag roet bedekt geraakten. On derzoek naar de herkomst van het roet heeft geen succes gehad. Volgens cr.twerp van het archi tectenbureau J. J. Splinter te Lei den zal het aannemersbedrijf J. Be- kooy te Leiden aan de Uhlenbeck- kade vyf middenstandswoningen voor eigen rekening gaan bouwen. Ruim 100 Engelse dahliakwe kers en liefhebbers, leden van de Britse Dahlia Vereniging, zullen van 15 tot 17 september een bezoek aan ons land brengen. De Britse Ver eniging, die momenteel deze trip aan het voorbereiden is, heeft o.a. Leidse dahliakwekerijen in het plan opgenomen. Het ligt verder in de bedoeling, dat het ge-elschap een bezoek zal brengen aan kwekeryen in Aalsmeer en in Baarn. In Enge land is de belangstelling voor Ne derlandse dahlia's sterk gestegen en wordt het Hollandse sierteeltpro- dukt hogelijk gewaardeerd. Dinsdag 24 januari a.s. zal het vijftig jaar geleden zyn dat mr. A. J. Sauër, geboren te Wemeldinge en thans wonende te Groningen, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschappen. huisjes zyn oorsprong heeft gevon den. Verwart men wellicht de kam- peercentra met de georganiseerde volkstuincomplexen? In dat geval ware het beter om het georganiseer de volkstuinwezen eerst te leren kennen". Naschrift van de redactie: Het is niet de bedoeling van ir. Drost ge weest op een misstand te wijzen. Hij heeft slechts willen beweren, dat met verhuur van zomerhuisjes de volkstuinders op de verkeerde weg zouden zijn. Uit eigep informatie was hem een geval van verhuur (el ders in ons land) ter ore gekomen. Volkstuinders dienen op de eerste plaats „tuinders" te blyven, zo heeft hy willen betogen, het huisje mag pas op de tweede plaats komen. DIPLOMAZWEMMEN IN LEIDEN Voor het diploma A van de KNZ3 zyn geslaagd de heren: L. Immink, H. Klom, J. de Beer; de dames M. G. Ticheloven, E. Vermondt; diploma B, de dames L. Vermondt en A. B. Wachter. Geboren. Gerard Maurits, zn van L. de Jong en G. Hollander; Jolanda, dr van K. v. d. Berg en C. M. Kok; Cornelis, zn van J. H. de Mooy en D. van Dyk; Gerard Sietze Johan, zn van S. H. Attema en T. H. Roosjen; Benedict William, zn van N. W. Kingsbury en B. A. Stephens; Jan- nigje Christina, dr van K. Ravens- bergen en C. Verhorst; Hans Peter, zn van J. W. Netto en C. M. van Soest. Overleden. E. Pelt, w. v. A. Oolt- huis, 70 j.; C. Kouwenberg, e. v. F. G. Houps, 64 j. MAANDAG 23 JANUARI LAFV Kleurendiawedstrijd: „Portret", Rest. „De Doelen", 8 uur n.m. VIRO Mr. dr. C. Berkhouwer: Reizen naar Japan en Formosa, 8 u. n.m. in „Het Witte Huis", Oegst- geest. Mij. Voor Toonkunst Uitvoe ring Missa Solemnis van Ludwig v. Beethoven 8.15 uur n.m. in de Stads gehoorzaal. KAV-St. Leonardus Jaarverga dering en gezellig samenzyn in het Leonardushuis, Haagweg, 8 uur n.m. DINSDAG 24 JANUARI R.K. E.H.B.O. Beginnerscursus. „In de Vroolycke Arke", L. Pieters- kerkkoorsteeg 15, 8 uur n.m. Museum van Oudheden Lezing door dr. J. H. C. Kern. Leidse Tuiniers en Bolemistenver- eniging Ledenvergadering in café Aniba, 8 uur n.m. WOENSDAG 25 JANUARI K.I. Vita Nova Jaarvergadering in de foyer van de Stadsgehoorzaal, 9.30 uur v.m. Ver. tot Bevordering Welsprekend heid 8 uur n.m. vergadering in „Het Gulden Vlies". Stedelijke KAV Jaarvergadering in „De Harmonie", 8 uur n.m. Leidse Ver. van Postzegelverza melaars. Jaarvergadering in rest. „Zomerzorg", 8 uur n.m. Comité Jeugdnatuurwacht. Excur sie naar museum v. Nat. Historie (Raamsteeg) 4 uur n.m. DONDERDAG 26 JANUARI R.K. Lerarenver. „St. Bonaventu- ra" Vergadering in „Het Gulden Vlies", 8 uur n.m. Comité Jeugdnatuurwacht. In structiefilms voor 5e klassen in de foyer van de Stadsgehoorzaal 9.15 en 10.45 uur en 2.15 uur n.m VRIJDAG 27 JANUARI L.R. Z.V. .,die Leythe" Jaar vergadering gerecht 10, 8 uur n.m. Leidse Filmliga Vergadering 8 uur n.m. in rest. Van der Heyden. Ars Aemula Naturae Opening van de tentoonstelling in „De La kenhal" door de burgemeeser, jhr. mr. F. H. Kinschot, 8 uur n.m. ZATERDAG 28 JANUARI P.V. „De Landbouw" Feest avond, 8 uur n.m. in „Den Burcht". Jeugd-E.H.B.O. 23 uur Zeever kenners, R.K. Lyceum; Mariënpoel- straat; 3.154.15 uur meisjes, „Vroo lycke Arke", L. Pieterskerkkoor- steeg 15. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend: apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807. BIOSCOPEN De films in de week van 20-27 ja- nuair zyn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Les quatre cents coups, 18 jaar. (Vanaf maandag: Een stad zoekt zyn moordenaar, 18 j. Lido: De wraak van een verdach te, strikt volwassenen.' Luxor: De zondares van Parijs, vol wassenen. Studio: De maagdenbron, 18 j. Trianon: Minnespel, volw. Rex: De bruiden der Morlock monsters, 14 j. TONY ARMSTRONG AAN HET WERK Lichtelyk nerveus en een kwar tier te vroeg kwam de echtgenoot van prinses Margaret, Tony Arm strong Jones, maandagochtend in een door een chauffeur bestuurde zwarte „Rover" bij zijn nieuwe kan toor in West End aan. Armstrong Jones wordt adviseur van de raad voor industriële vorm geving in Haymarket. Een groot aan tal journalisten, fotografen en nieuwsgierigen had zich voor het ge bouw verzameld. Armstrong-Jones, zonder jas en nerveus glimlachend, werd bij de in gang van het gebouw begroet door de directeur van de raad, Paul Reilly. OEOSTGEEST Geslaagd Aan de Ryksuniversi- teit te Utrecht is geslaagd voor het kerkelijk examen de heer A. J. Apon te Oegstgeest. LEIDERDORP Geboren. Catharina Pietronella Geertruida, dr van A. van Evert en E. de Munnik; Eric Jos, zn van J. de Ruiter en M. M. J. de Gooyer, Jeroen Joannes, zn van G. C. Smink en G. W. M. Dagelet; Franciscus Cornelis Robertus, zn van P. L. H. Ebskamp en P. A. Berg. Ondertrouwd. Frederik Willem Luitwieler, 23 jaar en Meia Ellen Burgerjon, 17 jaar. Getrouwd. E. A. T. Vonk en M. van Winkel. VOORSCHOTEN Raadsagenda. De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor een openbare vergadering bijeenge roepen op vrijdag 27 januari 1961 's avonds om 8 uur. De agende ver meldt o.a. de volgende punten: sub sidiëring van kraamcentra. Benoe ming van leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Be noeming van een vakleerkracht in vaste dienst aan de openbare ulo. Verlening van subsidie aan de Stich ting Recreatie. Het aangaan van een vaste geldlening groot 350.000. Voorstel tot onteigening van grond met opstallen, gelegen aan de Pau wenstraat, toebehorend aan de heer J. F. N. van Os. Aankoop van per ceel Schoolstraat 94 door de gemeen te. Onteigeningsvoorstel inzake de gronden in Adegeest, toebehorend aan de wed. Hooymans-van Leeu wen. Beschikbaar stellen van 'n cre- diet groot f 600.voor de aanle; van een insteekhaven ten behoeve van de patrouilleboot van de Ryks- politie. UIT DE RAADSTUKKEN Verhoging subsidie kraamcentra. De stichting kraamcentrum „Schenk en Vliet" te Voorburg en het Wit- Gele Kruis-centrum voor kraamhulp* „Leiden en Omstreken" te Leiden, genieten elk jaar een subsidie van 1.per verzorgingsdag voor de hulp aan Voorschotense gezinnen bij een blijde gebeurtenis. Door loons verhogingen zyn de kosten per ver zorgingsdag gestegen. Daarom is de gemeente verzocht tot verhoging van de subsidie over te gaan. B. en W. stellen de raad voor om met ingang van 1 januari de subsidie te stellen op 1.50 per verzorgingsdag. Subsidie stichting Recreatie. Het bestuur van de stichting Recreatie heeft in ons land ter bevordering van de properheid een actie gelan ceerd. De actie wordt gevoerd onder het motto „Opgeruimd staat netjes". Deze actie kost veel geld. Aan de gezamenlyke gemeenten van Neder land is een bedrag van f 500.000 ge vraagd, d.i. 50% van de totale kos ten. Volgens een door de stichting gehanteerde maatstaf zou de bijdra ge van Voorschoten neerkomen op 4 cent per inwoner ofwel een bedrag van 575.B. en W. zijn, gezien de toenemende verontreiniging van ons dichtbevolkte land, van het be lang van deze actie overtuigd en ge ven de raad in overweging dit een malige subsidie tot bovengenoemd bedrag beschikbaar te stellen. Voorstellen tot onteigening. Met 't oog op het uitvoeren van de sane ringsplannen met betrekking tot de „voor- en achterkazerne" worden door de gemeente al geruimen tijd pogingen ondernomen om tijdig de beschikking te krügen over de gron den met opstallen, gelegen tussen de Schoolstraat, Pauwenstraat en de Bij dorpstraat. Met een deel van de eigenaren kon in minnelyk overleg overeenstemming worden bereikt, met een ander deel hebben de on derhandelingen niet tot een positief resultaat geleid. Het betreft hier o.m. de aan de heer J. F. N. van Os, alhier, toebehorende grond met op stallen. In het belang van de volks huisvesting zijn B. en W. van oor deel, dat onteigening dient plaats te vinden. Met de eigenaren van pand Schoolstraat 94 is thans overeen stemming bereikt. Perceel School straat 94, woonhuis met schuur en erf zal door de gemeente van de eigenaren de heren H. en W. van Kampen gekocht worden voor de som van 12.500 met de conditie, da4 de hieruit voortvloeiende belasting- schade ook door de gemeente voor haar rekening zal worden genomen B. en W. vinden deze koopprijs en de gestelde voorwaarden aanvaard baar en stellen de raad voor tot aan koop over te gaan. Jarenlang poogt de gemeente in minnelyk overleg de beschikking te krygen over de aan mevr. de wed. J. J. Hooymans-van Leeuwer. in Adegeest in eigendom toebehoren"*» gronden met opstallen, groot 16.22.60 ha. Om aan het uitbreidingsplan „Adegeest" uitvoering te geven dient in het belang van de volkshuisves ting onteigening plaats te vinden. Botenhuis politievaartuig. De groep Voorschoten van de Rijkspolitie be schikt over een patrouilleboot, waar mede 's zomers op de Vliet en om geving surveillance wordt verricht. Voor de boot is een botenhuis nodig, hetwelk krachtens voorschriften niet door het Rijk beschikbaar wordt ge steld. De gezamenlijke wachtmees ters van de afdeling Voorschote hebben thans het plan opgevat een dergelyk botenhuis zelf te bouwen. Het bovenhuis is in onderdelen reeds gereed. Er is echter nog een insteek-haventje nodig. Dit insteek- haventje kan gegraven worden langs de Hofweg op het terrein van he' gemeentelyk gasbedrijf. De aan het graafwerk verbonden kosten wor den begroot op ƒ600.—. De vrijko mende grond kan worden gebruikt voor het ophogen van het terrein van het gasbedrijf. B. en W. stellen voor het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. AUTOMOBILISME Volgens een officieus klassement, opgemaakt vanmorgen om vier uur, hadden 20 van de 305 ploegen, die zaterdag aan de Rallye Monte-Carlo waren begonnen, de strijd gestaakt. Nog 285 équipes waren in de strijd. Het grootste /erlies leed de groep, di* in Monte Carlo was gestart. De Nederlandse deelnemers zijn over het algemeen de nacht van zon dag op maandag zonder kleerscheu ren doorgekomen. Slechts Joek Tak en mevrouw Vader, die met een NSU uit Stockholm varen vertrokken, brachten het er minder goed af. Na dat eerst in Luik strafpunten waren opgelopen, meldden zy zich later niet bij de contro i in Chalons sur Mar- ne. Het is echter niet zeker of zij hebben opgegeven. De overige wa gens van de Stockholm groep arri veerden alle op tijd, evenais die uit Warschau De eersten, die Chalons bereikten, w-ren de Nederlanders Dee en Gorris met een SAAB, ge start in Stockholm, die ook in Luik deze groep aanvoerden. Uit Provinciale Bibliotheek van Zeelaiul Uit de provinciale bibliotheek van Zeeland zijn op onverklaarbare wijze enkele zeer kostbare werken ver dwenen. Dit is vanmorgen meege- deeld door de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, tij dens zijn nieuwjaarsrede. Er zijn van de verdwenen werken wel doubletten aanwezig, zo zei de commissaris, die voorts meedeelde, dat het onderzoek in deze kwestie nogal wordt bemoei lijkt doordat de bibliothecaris ten gevolge van een zeer ernstige ziekte niet in staat is de nodige inlichtin gen te verschaffen. Dank zij de snelle reaktie van 'n winkelbediende is zaterdagavond 'n beroving op de Rijswijkseweg in Den Haag nog goed afgelopen voor het slachtoffer. De vrouw van een winkelier aan deze straat liep na sluitingstijd van de winkel met een zeventienjarige bediende uit de zaak naar haar woning aan de overkant van de straat. Zij nam een tas, waar in 3.000 gulden zat, mee, die zij, om dat zij de huisdeur niet snel kon open krygen, op de grond zette. Juist op dat ogenblik passeerde een ongeveer 50-jarige man, die het tweetal vroeg hoe laat 't was. Zonder op antwoord te wachten gritste hy plotseling de tas weg en zette het op een lopen. De bedeinde ging achter hem aan en wist de man te grijpen. De man liet de tas vallen, haalde iets te voor schijn uit zijn achterzak en zei: „Pas op of ik schiet". Onmiddellük weer klonk inderdaad een schot, vermoe delijk gelost uit een alarmpistool. De bediende deinsde terug, maar had nog zoveel tegenwoordigheid van geest om de tas te grijpen. De man is spoorloos verdwenen. Een veertienjarige Mulo-scho lier uit Den Haag heeft gister middag op een onbewaakte overweg in Delft uit baldadig heid een trein laten stoppen. De jongen was midden op de spoor lijn gaan staan, heftig zwaaiend. De trein van Rotterdam naar Den Haag moest wel stoppen, wilde men geen ongelukken veroorzaken. Personeel van de trein wist de jongen, voor hy zich uit de voeten kon maken, te grijpen. Hij werd meegeno men naar Oen Haag en daar overgegeven aan de politie, die hem met zyn moeder naar huis liet gaan, nadat proces-verbaal was opgemaakt. MOEDER PLEEGDE MET 12-JARIGE ZOON DIEFSTALLEN De 30-jarige mevr. M. H. van G.- B. is voor de officier van justitie ge leid, omdat zy met haar 12-jarige zoon sinds november j.l. diefstallen zou hebben gepleegd. De recherche trof bij haar thuis een grote partij goederen aan, o.a. 44 blikken aard beien, zeven dozen ontbijtkoek, vier fietsen, vier wandelwagens, 'n kin derwagen, horloges, plaids, en ge reedschap. Enkele eigenaars heeft men reeds op kunnen sporen. Het werkterrein van moeder en zoon be trof voornamelijk de winkels in het centrum van de stad. Maar de jon gen ging er ook wel alleen op uit en nam dan langs de weg of in het ha vengebied mee wat van zijn gading was. Toen de jongen weer eens op de loswallen rondscharrelden, viel de aandacht van de politie op hem, want er was aangifte gedaan van diefstal van 48 blikken aardbeien daar in de buurt. Bij een verhoor heeft hy alles opgebiecht.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2