DF, NIEUWE op tijd gereed Raad van Zoetermeer behandelde gemeentebegroting 1961 Echtpaar F. Cammenga-Prins (Alphen) viert gouden huwelijksfeest MAANDAG 23 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Nasleep van onverkwikkelijke zaak Bij de behandeling van de gemeen tebegroting 1961 door de raad van Eoetermeer zijn door de diverse po litieke groeperingen zeer gefundeer de en opbouwende beschouwingen gegeven. Zoals te verwachten viel heeft de geruchtmakende raadsver gadering van 30 september 1960, waarin de raad kennis nam van een schrijven van de procureur-generaal B»r. J. D. van Gilze, waarin deze me dedeelde, dat de gedane aangifte van de heren J. J. N. Duinisveld en C. H. D. J. Beckmann omtrent corruptie of enig ander strafbaar feit door de gemeentesecretaris F. J. Ilermscn volkomen ongemotiveerd waren ge bleken, nog een nasleep gehad. De heer Duinisveld stelde, dat een vijftal politie-ambtenaren van de Rijkspolitie weigerden verklaringen af te leggen tegnover de P.-G. doch wel tegenover een onafhankelijke rechter-commissaris, daar zij geen persoonlijk nadeel wilden ondervin den. B. en W. verklaarden in hun antwoord, dat zij geen Teden von- deiyia de duidelijke uitspraak van de P.-G. in zijn schrijven vermeld in de raadsvergadering van 30 september er nog iets aan toe te voegen. Wel deelde het college mede, dat de P.-G. als fungerend directeur van politie hiërarchiek staat boven de officier van justitie. De heer M. van Gogh en andere raadsleden handhaafden hun motie van wantrouwen ten opzichte van de heer Duinisveld. Uit de gehouden besprekingen is voorts gebleken, dat de aanleg van een zwembad de eerstkomende jaren nog tot de vrome wensen zal blij ven behoren. De aanleg van het gemeentelijk sportpark zal afgezien van de aanleg van het zwembad niet minder dan ruim 700.000 gaan kos ten. Tot op heden is reeds uitgege ven een bedrag van rond vier ton. Voor de aanleg van parkeerruimte, kleedlofkalen, verlichting, hoofdvoet balveld met oefenboek, korfbalvel- den, tennisbanen, beplantingen enz. wordt een bedrag van rond drie ton geraamd. De gelden zullen verkre gen worden door reserven gekweekt door de verkoop van bouwgronden. De uitvoering van het project zal in twee etappen geschieden. De eerste etappe, waarvoor de gelden aanwe zig zijn, zal bestaan uit de aanleg van parkeerruimte, electrische verlich ting en kleedlokalen. Hiervoor is een bedrag gemoeid van 159250.—. Verder zal er gespaard moeten wor den voor het resterende bedrag. Eerst daarna, en hiermede rekent men op de totstandkoming van het plan groot-Zoetermeer kan het zwembad gerealiseerd worden. De bouw van een busstation is op de achtergrond geschoven, mede in verband met de toekomst van Zoetermeer als grote stad. De subsidiëring van de jeugdver enigingen zal besproken worden na de indiening van de verzoeken door de jeugdverenigingen. Verheugend is te vernemen, dat bij de in gebruik- name van de nieuwe raadszaal voor de publieke tribunne koffie zal wor den geserveerd. Evenees was het verheugend te ver nemen, dat burgemeester mr. N. Ver- nède inmiddels weer thuis gekomen is en dat het zich laat aanzien, dat de burgemeester binnenkort geheel her steld zijn werkzaamheden weer zal kunnen beginnen. Alvorens met de behandeling van de gemeentebegroting te beginnen had de raad eerst nog enkele andere punten te bespreken. De voorlopige vaststelling alsmede de goedkeuring van de begroting 1961 van de drinkwaterleiding. De Tien Gemeenten werden goedge keurd. Na ampele bespreking werd het voorstel van b. en w. tot benoeming van een hoofdleidster van de open bare kleuterschool teruggewezen B. en W. zullen rekening houden met de wensen van de raad zich hierover nader te beraden. Verschillende subsidieverzoeken werden goedgekeurd. De voorlopige vaststelling 1959 voor de rekening maatschappelijke zorg alsmede die van het gemeente lijk woningbedrijf met een totaal aan baten en lasten van ƒ239.810.55 en een totaal aan kapitaalsinkomsten en uitgaven van ƒ498.383.49 werden vastgesteld. Evenzo de gemeentelij ke rekening over 1959 met een nade lig slot gewone dienst van 70.637.05 en een batig slot kapitaalsdienst van 512.040.werden goedgekeurd. De begroting van het gemeentelijk woningbedrijf voor 1961 met een to taal voor de gewone dienst van 239.810.55 en totaal van kapitaals inkomsten en uitg. van 498,383.49 werd goedgekeurd. Die van maat schappelijke zorg met een gemeente subsidie van ƒ55.000.ging even eens onder de hamer door. Algemene beschouwingen. Hierna werden de algemene be schouwingen gehouden voor de eigen lijke behandeling van de gemeente begroting. Allereerst sprak de heer G. L. Kamphuis (KVP). Het deed spr. ge noegen, dat het nadelig saldo van de begroting 1960 van ruim drie ton nu teruggebracht was tot een kleine twee ton. De stof voor de Haagse ag glomeratie wilde hij uitstellen tot de desbetreffende raadszitting. Spreker roemde de medewerking van b. en w. bij de behartiging van onderwijs zaken. De vergoeding voor het v,g. l.o. is zelfs met 50 pet. verhoogd. De heer Kamphuis wees verder op het gebrek aan schoolruimte, waarbij vooral de r.k. Jongensschool het zwaarst gedupeerd is. Spr. wees op de verkeersveiligheid voor de school jeugd. De hoop, dat tenminste met de aanleg van een jeugdzwembad zou worden begonnen is vervlogen. Spr. vroeg of misschien, na de in- ringsinstallatie de Dobbe voor de jeugd klaar gemaakt zou kunnen wor den voor zwemgelegenheid. Spr. pleit te voor steun aan de jeugdverenigin gen, waarbij de raad een belangrijke taak heeft, daar het jeugdwerk bit tere noodzaak is. Nauwlettend toe zicht op het bioscoopbezoek achtte hij mede een dringende noodzaak. Spr. brak ook een lans voor het kopje koffie voor de publieke tribune. Namens de prot. chr. groepering sprak de heer M. van Gogh. Spr. wees op de zwarte bladzijde in de geschie denis van Zoetermeer door het voorgevallene in de raadszitting van 30 september j.l. Spr. had goede hoop op de realisering van groot-Zoeter meer, nu zelfs geen enkele gemee - te, zelfs Den Haag niet een eenslui dend advies had .Zoetermeer heeft zich bereid vertelaard aan een reële oplossing mede te werken. Eerst de sportvelden. Na heropening van de zitting deel de de loco-burgemeester wethouder J. van 't Hoff mede,, dat burgemees ter mr. N. Vernède weer in Zoeter meer is teruggekomen van zijn ziek teverlof en binnenkort weer zijn werkzaamheden zal hervatten. De huisvesting van de schooljeugd en de verkeersmoeilijkheden hebben de volle aandacht van b. en w. De sportvelden werden nog niet be speelbaar geacht door de subsidie- verlenende instanties, waartoe niet de K.N.V.B. behoorde. Het college is overtuigd van de grote noodzaak van een zwembad, het sportveldencom plex zal nader bezien worden. De subsidie voor jeugdverenigingen zal aan de orde komen bij de aanvrage van deze verenigingen. Het college zal ijveren voor de overplaatsing naar een hogere loonklasse. Bij de uitbreidingsplannen zal gesproken worden over hoog- en laagbouw. De zuiveringsinstallatie zal vermoedelijk in mei tot stand komen, waarna mas sale aansluiting komt eii daarmede de inwerkingtreding van de rioolbe lasting. Spr. had geen aanleiding ge vonden in te gaan op de woorden van Op 1 februari 1911 stapten de heer F. Cammenga en mej. D. Prins in Zaandam de trouwzaal binnen, waar de ambtenaar van de burgerlijke stand beiden in het huwelijk ver bond. De in Leiden geboren bruide gom werkte toen bij een der vele scheepsbouwwerven in de Zaanstreek, namelijk de houten scheepsbouw. Reeds op 12-jarige leeftijd werd hij te werk gesteld bij de firma Boot te Leiden, toen zijn ouders kort daar na naar Alphen vertrokken ging hij mee en kreeg werk aan de werf „De UNIEK IN DE WERELD AMSTERDAM (P P) - „Met het gereedkomen van het nieuwe R.A.I.-gebouw aan het Europaplein te Amsterdam worden Neder land en west-Europa een tentoonstellingscentrum van allure rijker" Dit vertelt ons de heer Lensink van de Ned. Vereniging de Rijwiel en Automobielindustrie, als wij een bezoek brengen aan dit gi gantisch bouwwerk, waar dag en nacht gewerkt wordt om het indrukwekkende gebouw klaar te krijgen voor de nieuwe expositie van personenauto's die 2 februari a.s. haar deuren voor het pu bliek zal openen. Wie ziet wat er nog gedaan moet worden, gelooft als leek niet, dat dit alles voor de gestelde datum klaar zal kunnen zijn, maar de bouwers zijn er van overtuigd dat alles tijdig be schikbaar zal zijn voor de exposanten. In ploegen wordt er gewerkt en zo zien we 's nachts de arbeiders even druk bezig als overdag, zij het dan dat zij wanneer het donker wordt, werken bij het licht van vele grote schijnwerpers. mt TENTOONSTH.ilNGS- EN CONGRESGEBOUW STAALTJE VAN MODERNE BOUWKUNST Grootste van Nederland Wanneer wij samen met onze gids een wandeling door het gebouw maken, staan wij verbaasd over wat we te zien krijgen. Het centrale deel van het gebouw wordt gevormd door de zogenaamde Europahal, een enorme ruimte van niet minder dan bijna 200 meter lang en bijna zeventig meter breed met een totale ruimte van ongeveer 20.000 m2. Hier zien we duidelijk de prachtige prestaties van de moderne bouwmethode, die het mogelijk maakt zo'n hal te bouwen zonder storende pilaren, of steunen. De hal le geheel vrij en het licht gebogen dak hangt er op wonderbaarlijke wijze boven. Dat dak is trouwens ook prachtig gemaakt. Het bestaat uit schuin te gen eikaar staande elementen, die het geheel een zaagtand vorm ge ven. Alleen de naar het oosten ge keerde opstaande randen zijn van glas dat het licht doorlaat. Hierdoor wordt een prettig Ucht gekregen en wordt hinderlijke zonstraling voor komen. Trouwens ook in de vele an_ dere hallen die rondom de grote Europahal liggen, heeft men in alle opzichten wat de verlichting betreft, de modernste methoden toegepast Zo zagen we luiken in harmonicavorm, die gekoppeld zijn. Door een enkele handbeweging kan een gehele glazen zijwand van een hal direct volkomen lichtdicht ge sloten worden. Ruimt» voor tribunes Het dwarsprofiel van de grote Europahal is zo gekozen, dat naast grote tentoonsteUingen ook goede mogelijkheden aanwezig zijn voor die evenementen, waarbij de bouw van tribunes of andere speciale Installa ties vereist rijn. We zien dus dat op alles is gerekend. De hal wordt aan beide langszij den omsloten door rijen gewapend be tonnen jukken, waarop de gebogen kap steunt en waarin op een hoog te van 4 meter balkons zijn aange bracht met een breedte van 11% me ter. Deze balkons zijn door middel van stalen loopbruggen aan de ge velzijden van de Europahal met el kaar verbonden, waardoor een to tale omloop is verkregen. Een kijkje in de grote Europa hal, waaruit blijkt op welke wijze het 67% m brede dak is ondersteund, zodat geen expo sitieruimte verloren gaat Onder de vloer houden onzicht bare trekstangen van 11 cm door snede de betonnen muren bijeen, zo dat men deze enorme hal in kleine delen kan splitsen. Hierdoor is het mogelijk in deze ene hal verschil lende evenementen gelijktijdig te doen plaats vinden. Naast de Europahal ligt links de Zuidhal met afmetingen van 45 x 90 en dus een oppervlakte van ruim 4000 m2. De afwerking van deze zaal en de aansluiting met het restaurant en de snelbuffetten maken deze hal tevens geschikt voor congressen, di ners voor zeer grote gezelschappen en andere omvangrijke bijeenkom sten. Rechts liggen de Noordhal met 3400 m2 en de Oosthal met 4000 m2. De Noordhal kan eventeel gebruikt worden als sporthal, hiervoor zijn speciale voorzieningen getroffen zo als garderobes, kleedkamers, douches en toiletten. Voor de inwendige mens Langs de Zuidhal ligt het Café- restaurant dat, evenals de Glazen zaal en een in de kelder gelegen bar door middel van een aparte Ingang is te bereiken. Het permanente hoofdrestaurant biedt plaats aan 150 personen. Het zaalrestaurant, dat slechts ln gebruik zal zijn bij tentoonstellingen, kan 500 mensen herbergen. Dan vinden we nog een zelfbedieningsrestaurant met snelbuffet voor 600 maaltijden per uur, waarin 300 personen een plaats kunnen vinden, een expresso- bar voor 60 gegadigden en over het hele gebouw verdeeld nog verschil lende kofflebuffetten, voorts ontdek ken we nog een bar met accomodatle voor 100 personen. De keukenruimten zijn hypermo dern Ingericht en voorzien van de nieuwste snufjes. Zo zagen wij er een spoelmachine met een capaciteit van niet minder dan 7200 borden per uur. Voorts vele fraaie appara ten om snel en goed de gasten van het nodige te kunnen voorzien. De keuken op zich is al een heel bedrijf. Boven het café-restaurant bevinden zich vergaderzalen met capaciteit vaa respectievelijk 4 zalen van personen en 1 zaal van 80 personen. Deze zalen .welke ook voor recepties en andere bijeenkomsten kunnen dienen, hebben aan de voorzijde een ruim, op het zuiden gelegen dak- Stroom en telefoon Interessante kleine snufjes zijn wel de mogelijkheid voor standhou ders om over electriciteit, gas en water te kunnen beschikken in hun stand, waarvoor in de hallen overal speciale aansluitingen zijn gemaakt en wel zo, dat iedere standhouder zijn aansluiting vindt op een afstand van slechts enkele meters. Er zijn niet minder dan 300 telefoonaansluitin gen en tevens verschillende telefoon. Voor de hoofdingang vinden we het R.A.I.-signaal. Een mast van 40 meter hoog waar aan lichtreclames worden ge plaatst alsmede een lichtkrant cellen in het gehele gebouw. Op het dak van de grote hal zijn voorzie ningen getroffen voor een centraal antennesysteem voor a.m. en f.m. geschikt voor radio en televisie met het oog op de Firato en dgl. expo sities. Uiteraard vormt de verwarming van zo'n enorm gebouw een waar pro bleem. De verwarming wordt ver zorgd door niet minder dan 92 ver warmingsunits. enorme apparaten die warme Jucht in de ruimte blazen. Alle interessante bijzonderheden die in dit gloednieuwe zijn ver werkt zouden moeilijk op te noemen zijn. Het is echter zeker, dat Am sterdam met dit nieuwe R.A.I.-ge bouw, waaraan bovendien nog een speciaal congresgebouw wordt ge bouwd, een uniek bouwwerk rijker is geworden. Ongetwijfeld zal dit nieuwe complex er ln de toekomst veel toe bijdragen om van Amster dam een congres- en tentoonstel- lingsstad bij uitstek te maken. Zij die de nieuwe R.A.I.-tentoon- stelling, die 2 februari a.s. geopend zal worden, gaan besweken, zullen zich persoonlijk kunnen overtuigen van de vele mogelijkheden van dit bouwwerk. (Nadruk verboden) de heer Duinisveld, na de duidelijke uitspraak in de vergadering van 30 september. Bij de in gebruikname van de nieuwe raadszaal zal de pu blieke tribune eveneens koffie krij gen. Voor het overige zal bij de be handeling van de begroting en in de volgende raadszitting gesproken worden over de begrotingsbeschou wingen. De behandeling van de begroting bracht weinig moeilijkheden met zich mede. De heer J. Lamens wist van b. en w. gedaan te krijgen, dat de pre sentiegelden van de raadsleden ver hoogd werden van 8.tot 12.50 per zitting. Eveneens werd de ver goeding van leden van een stembu reau verhoogd van f 20.tot 25. Op voorstel van wethouder J. van Doorne, tegemoetkomend aan de wensen van de raad werd voor re presentatie, waaronder koffie voor de raadsvergaderingen, meer gevoteerd een bedrag van ƒ400.Gehoor ge vend aan het verzoek van G.S. is rekening gehouden met de budge- taire gevolgen van te verwachten ka pitaalsuitgaven. Hiervoor werd 7200.uitgetrokken. Voor deze ka pitaalsuitgaven komen in aanmer king de omleidingsweg, ter ontlasting van het verkeer Vlamingstraat Dorpsstraat. Deze kosten, waarvan de aanloopkosten worden geraamd op 260.000 worden verkregen door ver koop van gronden in het nieuwe plan West. De bouw van scholen en gymnastieklokalen worden geraamd op een miljoen gulden. Het plan voor een nieuw raadhuis vergt 25.000. De aanschaffing van een nieuwe vuilniswagen, straatveegma chine en gereedschapswagen rond een ton. Het totaal aan inkomsten bij de gewone dienst bedraagt ƒ3.453.641.18 en de uitgaven 3.649.952,49 een na delig saldo dus van 196.310.94. Het tekort t.o.v. 1960 is dus afgenomen met ƒ109.172.23. Het totaal aan inkomsten en uit gaven op de kapitaalsdienst bedra gen respectieveleijk 11.189.324.29 en 14.707.620.81. De begroting werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. De eerste begrotingswijziging 1961 vraagt 286.250.voor de afwer king van het sportveldencomplex. De gelden zullen verkregen worden uit de reserven gekweekt door grond- verkoop. De uitvoering zal in twee etappen geschieden. De eerste etap pe vergt 159.250, waarvoor de gel den beschikbaar zijn. De rest zal op een later tijdstip plaats vinden. Een en ander hangt o.m. af van de rijks goedkeuring. KATWIJK AAN DEN RIJN Verbouwen kleute-schoel aanbe- besteed Door de dienst van ge meentewerken is onderhai.ds aan besteed: het verbouwen van de kleu terschool te Katwijk a. d. Rijn; voor dit werk werden 14 aannemers uit genodigd, welke van hoog naar laag als volgt hun prijzen opgaven. A. de Waard. Katwijk a. Zee 18.780; A. Haasnoot en Zn, idem 17.016; fa. L. de Best en Zn, idem 16.700; fa. C. Aanhaanen, Katwijk a. d. Rijn 16.600; H. N. van Leeu wen en Zn te Katwijk aan Zee 16.500; P. Bekker te Katwijk Rijn 16.485; Kr. Meijvogel, Katwijk- Zee 16.250; G. de Best Kzn en Zn, diem 16.062; fa. A. W. Kruger en Zn, Katwijk Rijn 16.000; Y/. Guyt, Katwijk-Zee 15.497; C. van Duyn te idem f 15.300; Gebr. Ouwehand, idem 15.300; fa. J. T. Remmerswaal, Katwijk-Rijn ƒ14.961; J. P. Bekker te Katwijk a. d. Rijn f 14.852. De gunning werd nog aangehouden. Bridgen De uitslagen van de door de bridgeclub „De Brug" in de Roskam gehouden onderlinge bridge drive waren als volgt: 1. Dr. J. C. Hage-P. Wamsteker 93 m.p.; 2. echtp. Industrie" aan de Wilhelminalaan. Zijn vader was daar destijds baas op de werf. Tot zijn 21ste jaar is hij daar gebleven waarna hij de Zaan streek ging opzoeken en al spoedig in Enkhuizen bedrijfsleider werd op een scheepsbouwwerf. Totaal 26 jaar is hij daar geweest. De crisisjaren waren de oorzaak van zijn verhuizing naar Alphen waar een goede kracht als de heer Cam menga nu eenmaal was spoedig werk vond bij het bedrijf van De Vries Lentsch. De bruidegom werd toen uitvoerder in de scheepsbouw, welke functie hij tot zijn 67ste jaar heeft waargenomen. Zijn zoon, de heer R. Cammenga, heeft hem toen opge volgd, het bouwen van schepen zit de Cammenga's dus wel in de fami lie. Uit het echtpaar zijn acht kinde ren geboren waarvan er nog zeven in leven zijn, drie zoons en vier dochters. Er zijn 17 kleinkinderen. Zowel de bruid, die 68 is en in Zaandam gebo ren, als de bruidegom (76 j.) genie ten een goede gezondheid. 1 Februari a.s. wordt met de gehele familie dit gouden huwelijksfeest gevierd in ge bouw „Rhenania". Des middags is er gelegenheid tot feliciteren. Bussevam 83; 3. mevr. van der Valk- L. van der Plas 81; 4. S. Visser-Dick Parlevliet 72; 5. M. Hermans-W. Klos 68; 6-7. P. Ravensbergen-J. van der Plas 67; 6-7. Jac. de Jong-D. van der Plas 67; 8. H. van der Marel-Jac. Pluimgraaff 60; 9. echtpaar J. Duin dam 57 m.p. Raadsvergadering De raad dezer gemeente komt vrijdag a.s. des avonds om half 8 in openbare verga dering bijeen. Punten van behande ling zijn o.a. aankoop grond met op stallen aan de Voorstraat-hoek Noordeinde. Verkoop grond aan de commissie van beheer der Geref. Kerk (Vrijgemaakt); aanvaarden van een bijdrage uit Rijks kas in de kos ten van instandhouding van „De Pan"; praeadvies op het voorstel van de heren J. Timmermans, A. C. Berk- heij, H. J. Grimergen, A. Wassenaar, N. J. v. Duyvenbode om de kolken- zuiger beschikbaar te stellen t.b.v. de percelen die niet op de riolering kun nen worden aangesloten; wijziging van de verordening op de gasprijs; beroep van M. van Buren tegen wei gering van een bouwvergunning; overdracht van grond aan de Katw. Bouwver. t.b.v. de bouw van 35 wo ningen; verlenen van crediet voor verbetering van de Valkenburgse weg; verlenen van crediet voor ver betering van de straatverlichting langs het Emmaplein en een gedeelte van de Voorstraat; idem voor de aankoop van een loods t.b.v. de be schutte werkplaats voor minder-va- lide arbeidskrachten: verhuur van de Speeltuin in het Molenblok aan de Ver. „De Molentuin" en wijziging van de subsidie aan deze vereniging; ver strekken van een geldlening aan de Stichting Schooltandverzorging K. en O. voor de aankoop van een ver plaatsbare behandelklmer; voorstel tot uitbreiding van het leerplan aan de Visserijschool. Opbrengst kinderzegelactie De verkoop van kinderzegels en -kaar ten door de dames, die zich hiervoor bereid verklaarden en hiervoor en kele weken zitting hadden in de post kantoren of enige bedrijven bezoch ten, bedraagt 4889.56. De opbrengst van de verkoop door de schoolkinde ren en de verkoop aan de postkan toorloketten is hierbij niet inbegre pen. WASSENAAR Geboren: Monica J. dr van J. H. Zweegman en S. Lammers; Jolanda E. dr van B. A. W. Snelderwaard en L. C. Nijp. Ondertrouwd: J. J. van der Peet en G .A. M. Wisse; J. C. van Dom melen en M. J. Beijersbergen. Getrouwd: L. W. van Gent en E. A. M. Noord; A. T. van Ewijk en A. J. van der Meer; F. T. Westgeest en M. G. Konings. Overleden: M. H. des Bouvriede Rooij, 76 jr; G. Straver 83 jr; P. Dirkse 82 jr; J. Ch. Hess 55 jr; C. LagerweijKamerbeek 57 jr; A. StempelsBeeling 69 jr; K. F. Pol man 73 jr.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10