KENNEDY BEEDIGD ALS PRESIDENT DER V. S. Het was fel koud vóór het Kapitool Kennedy's inaugurele rede Sneeuwstormen in Amerika Kongolezen nemen wraak De dag begon in de kerk weer „Revue-Festival" K.R.O. Hoogwaterstanden Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDETS EN OMSTREKEN ZATERDAG 21 JANUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15226 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 i. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f 2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.Advertent. 17 ct p. m.m.. Telefoontjes f 1.50. gisteren in Washington beëdigd gevolgd door een optocht van de bur gerbevolking. Drie uur lang trokken praalwagens, folkloristische groepen en muziekkorpsen langs het podium. Mevrouw Kennedy trok zich na eni ge tijd terug om wat uit te rusten tien minuten durende toespraak zijn voor het bal, dat gezien het grote jas uit. Hij sprak in tegenstelling aantal genodigden in vijf verschil- tot zijn gewoonte weloverwogen en lende zalen in de stad werd gehou- President John Fitzgerald Kennedy als president van de Verenigde Staten. De eerste katholieke president van Amerika begon de dag met een ge bed om wijsheid en kracht in de kerk van de H. Drie-eenheid in Geor*»- - - town, een voorstad van Washington. Ongeveer 900 mensen hadden zich in langzaam, en er klonk vuur in zijn den. het kerkje verzameld om te bidden voor de nieuwe president en de leden stem toen hij de Amerikanen zei „Niet - van zijn regering. te vragen wat uw land voor u kan Enkele uren later verlieten Kennedy en zijn vrouw hun woning om doen maar te vragen wat u voor uw ^gp^en tot de vraagstukken die zich naar het Witte Huis te begeven in de met een kogelvrije plastic kap land kunt doen". hen verdeeld houden. afgedekte auto, die ook Eisenhower gedurende zijn ambtsperiode heeft Hij werd elf maal door applaus on gebruikt. Zij werden op de trappen begroet door Eisenhower en vice- derbroken en toen hij zijn gehoor president Nixon, Kennedy's rivaal in de verkiezingscampagne. Eisenhower vroeg of het hem wilde helpen om de was ondanks de koude blootshoofds, Kennedy droeg een hoge hoed, die gehele mensheid welvaart te bren- hij echter afzette toen hij Eisenhower de hand schudde. Daarna begaven beide mannen Eisenhower met 70 jaar de oudste Nieuwe rechtswereld. „Als er dan in het oerwoud van i.rotori achterdocht een bruggehoofd van gen gingen k n van „j op. samenwerking kan worden gevormd bewoner die het Witte Huis heeft gekend, Kennedy met 43 de jongste tGn lat,en dan bejde partijen zich met de zich naar het Kapitool. 4 6 het_ spe.len v;an^;hetv.olksliïed.volgende taak bezig houden: met het KOUDE EN SNEEUW. Een legertje werklieden was de ge hele nacht en ochtend in de weer geweest om de route sneeuwvrij te maken. Duizenden verdrongen zich voor de trappen van het Kapitool om een glimp op te vangen van de beëdigings plechtigheid. De belangstelling was echter minder dan aanvankelijk werd verwacht, waarschijnlijk tengevolge van de felle kou. Ernstig dankte de nieuwe president voor de toejuichingen van de me nigte. Hij ging op het podium zitten en begon onmiddellijk een gesprek met Eisenhower, aan zijn rechter hand. Beide mannen waren bloots hoofds. Richard kardinaal Cushing van Boston Kennedy's woonplaats Kennedy leeft in zijn installatie- rede verklaard, dat de V.S. „een lang gevecht in de schemering" zul len leveren tegen dictatuur, armoe de, ziekten en oorlog. Kennedy deed een beroep op het Amerikaanse volk om „krachtig en - opofferingsgezind" te zijn. Hij zei, riep de zegen voor de nieuwe pre - zyn de vrijheid in de dent en zyn regering af. Kennedy wereid tot elke rijs zal verdedigen, beantwoordde dit door een kruis te slaan en de kardinaal de hand te schudden. Het gebed werd gevolgd door het zingen van het volkslied, door de bekende (neger) zangeres Marion Anderson, waarop Lyndon Kennedy zong de woorden zachtjes scheppen van een nieuw machts- mee. evenwicht, maar de vorming van 'n In Washington was het zonnig, nieuwe rechtswereld, waar de ster- maar het vroor zeven graden. ken rechtvaardig zijn en de zwakke Na de officiële plechtigehid vertrok veilig en waar de vrede voor altijd v/enst door Lyndon Johnson, Nixon Eisenhower naar zijn boerderij in wordt bewaard", en Eisenhower. Direct daarna hield Gettysburgh. Men kan dit doel met in honderd hij zijn eerste rede als president.. De gebruikelijke parade van alle dagen bereiken en evenmin bmnen Kennedy trok voor deze, slechts onderdelen van de strijdkrachen werd de ambtsperiode van de nieuwe re gering en wellicht zelfs niet m het leven van de huidige generatie, maar men moest in elk geval een begin maken. De nieuwe president was van oor deel, dat het welslagen of mislukken van dit streven meer afhangt van zijn medeburgers dan vdn zijn rege ring, in die zin, dat de regering af hankelijk is van de steun van haar onderdanen. „En daarom, mijn mede-Amerika nen, vraagt niet wat uw land voor u zal doen, maar vraagt wat u voor uw land kunt doen. Mijn medewe reldburgers, vraagt niet wat Ame rika voor u zal doen, maar wat wij tezamen kunnen doen voor de vrij heid van de mens". Lang gevecht in de schemering' Johnson als vice-president werd be- Kennedy's toespraak was geheel gewijd aan buitenlandse politieke vraagstukken. De president nodigde de communistische staten uit deel te nemen aan een nieuwe krachtsin spanning ter bevordering van de vrede, waarbij hij wees op de wen- edigd door San Ray burn, de voorzit- seïljkheid van het onder internatio- ter van het Huis van Afgevaardig den. Tijdens de plechtigheid deed zich een incident voor, dat een grote naai toezicht brengen der kernwa pens. Doch hij waarschuwde de V.S. en hun bondgenoten als volgt: „Wij groep mannen van de geheime dienst m0gen de communistische landen in het geweer bracht. Tegen het em- niet uitlokken, door ons zwak te be de van het gebed van kardinaal tonen". Cushing kwam rook van onder het Kennedy riep op tot de vorming platform vandaan. Het bleek dat in van „een wereldbondgenootschap, eén van de kabels van de motor Noord, Zuid, Oost en West omvat- om het spreekgestoelte te laten zak ken of stijgen kortsluiting was ont staan. Een komische noot bracht de 86- jarige dichter Robert Frost, die een gedicht zou voorlezen en enkele woorden zou spreken. Frost zocht zenuwachtig naar het blaadje met de tekst van zijn toespraak, riep wan tend, dat een vruchtbaarder leven voor het gehele mensdom kan ver zekeren". ONTHALZING DER MENSELIJKE RECHTEN De nieuwe Amerikaanse president begon zijn toespraak met te verkla- slechts weinig bereiken", zei hy. De president zegde de staten, die in de laatste tijd onafhankelijkheid hebben verworven, toe, dat de V.S. erop zullen toezien, dat niet de ene vorm van koloniaal toezicht zal zijn weggenomen, om plaats te maken voor een veel verder gaande en met ijzeren hand gehandhaafde dwinge landij. De grote machtsblokken. Over het bestaan van twee grote machtsblokken zei de nieuwe presi dent, dat geen van de twee groepen staten gelukkig kan zijn over de huidige gang van zaken, nu zij beide gebukt gaan onder de hoge kosten van de moderne bewapening en te recht bezorgd zijn over de versprei ding van de dodelijke kernwapens, maar desalniettemin hun wedloop naar een onzeker evenwicht voort zetten. Daarom moest men opnieuw beginnen, er aan ..enkend, dat be leefdheid niet een teken van zwak heid is en oprechtheid altijd be proefd wordt. „Laten wij nooit uit vrees onderhandelen, maar laten wij ook nooit bang zijn om te onder handelen", aldus Kennedy. Hij vond dat de twee partijen eerst moesten nagaan, door welke problemen zij verbonden zijn in plat Is van zich te GUNSTIG ONTHAAL De inaugurele rede van Kennedy wordt in diplomatieke kring te Lon den uiterst verzoenend van toon ge noemd. Zij biedi goede vooruitzich ten voor onderhandelingen tussen Oost en West in 1961. Men merkt op, dat Kennedy zich heeft onthouden van kritiek op de Sowjet-Unie en het commi nistische blok. Integendeel, hij riep beide par tijen op, met frisse moed naar de vrede op zoek te gaan. Ook elders is Kennedys boodschap zeer gunstig ontvangen. Radio-Moskou zei gisteravond, dat de rede van Kennedy „naar inhoud, toon en bewoording afwijkt van de recente uitlatingen van Eisenhower en Nixon". Het Sowjetpersagentschap Tass heeft een zeer uitgebreid verslag ge geven van de beedigingsplechtigheid in Washington. De inaugurele rede van Kennedy werd veelvuldig geci teerd. hopig „ik zie het niet, ik kan het niet ren, dat de nieuwe Amerikaanse generatie, die thans het roer van de Amerikaanse staat in handen heeft genomen, „niet bereid is, de lang zame onthalzing der menselijke rechten gade te slaan of toe te staan, die thans plaats vindt, want dit land is altijd een voorvechter van deze rechten geweest". Hij vervolgde: „Laat elke natie, of r 7\j 1/7 ZÜ ons g°ed of kwaad is gezind, we- öll IMetV J. OVK ten, dat wij tot elke prijs, tot iedere J last en zonodig onder het verdragen Naar gemeld wordt, zijn twee Ne- van welke ontberingen ook elke vriend zullen steunen en elke vij and zullen bestrijden, teneinde deze vrijheid te waarborgen" vinden" en droeg tenslotte zijn ge dicht uit het hoofd voor, de toe spraak achterwege latend. Kennedy werd na het afleggen van de eed achtereenvolgens gelukge- Het vliegongeluk New York derlandse üizittenden van het Mexi caanse vliegtuig, dat vrijdagochtend bij het New Yorkse vliegveld Idle- wild is verongelukt, in een zieken huis opgenomen. Hun toestand wij niet kunnen wagen, om deze we- wordt bevredigend genoemd. Hun reld te verbeteren. Doch gescheiden namen zijn als volgt opgegeven: W. d. Heyden en R. Nye. kunnen wij, waar wij ons tegenover een machtige uitdaging zien gesteld, wie drie vrouwen, waren aangehou den en nog niet vrijgelaten. Over de wijze, waarop zij werden behandeld, is in Leopolds tad niets bekend. Gaande en komende man in het Witte Huis President Kennedy van de Verenigde Staten, gefotografeerd tijdens zijn inaugurele rede vanaf bet bordes van het Kapitool in Washington. mensen als gevolg van de sneeuw storm omgekomen. New Rochelle, in de staat New York, werd van de buitenwereld af gesloten. Volgens in New York ontvangen berichten, hebben de sneeuwstormen in het noordelijke deel van de Ver enigde Staten tot dusver aan zeven tien mensen het leven gekost. In Pough-Keepsie, in de staat New York, werd de noodtoestand afgekon digd. Tegen overbrenging diger in Kongo, Dajal, heeft een in krachtige bewoordingen gestelde nota van Loemoemba tegen de aanhouding van de Belgen geprotesteerd by de autoriteiten van de Oost-Provincie, waarvan Stanley- stad de hoofdstad is en waar de aan hangers van Loemoemba de macht in Het VN-hoofdkwartier in Leopold- stad heeft vrijdag bekendgemaakt, handen hebben? dat uit Stanleystad de eerste berich- ten over represailles tegen Europe- Loemoemba wel mishandeld anen zijn ontvangen naar aanleiding De vertegenw00rdi van de yN •ijheid te waarborgen". van d« overbrenging van Loemoemba in Elisabetgstad heJj de ^^aria- Verenigd is er slechts weinig dat generaal van de VN. Hammarskjoeld, Tijdens de inauguratieplechtigheid van de man op het Witte Huis president Kennedy werd deze foto gemaakt van de gaande en komen- Links president Kennedy, rechts: oud-president Eisenhower. generaal van de VN, Hammarskjoeld, meegedeeld, dat Katangese gendar mes Loemoemba, Mpolo en Okito he vig met geweerkolven hebben gesla gen en hebben geschopt, toen de drie gevangenen te Elisabethstad uit het vliegtuig waren gestapt. De Katangese regering had eerder meegedeeld, dat de drie gevangenen bij aankomst niet waren mishandeld. Het desbetreffende verslag van de VN-vertegenwoordiger is opgesteld aan de hand van inlichtingen van een Zweedse onderofficier en vijf Zweed se soldaten van de strijdmacht van de VN. Volgens het rapport vielen de gendarmes het drietal dadelijk aan, toen het geblinddoekt en met gebon den armen, uitstapte. Zij werden niet in het gezicht geslagen. De onderoffi cier deelde mee, dat de drie gevange nen na de mishandeling in een jeep zijn geworpen, die het vliegveld ver liet. Weer voor de Veiligheidsraad De Afrikaanse landen, die hebben deelgenomen aan de „topconferentie" van Casablanca, hebben de Veilig heidsraad formeel verzocht, zich op nieuw met de kwestie-Kongo bezig te houden. Deze landen zijn de repu bliek Mali, de Verenigde Arabische Republiek, Marokko, Ghana, Guinee en Tunesië. Het verzoek werd gedaan door Mali. Het voorzitterschap is deze maand in handen van de Verenigde Arabische Republiek. De voorzitter kan de vertegenwoordigers van de andere landen van de topconferentie utnodigen - zonder stemrecht - deel te nemen aan het debat. Vorige week zaterdag verwierp de raad een Russische klacht tegen Bel gië, dat zich van Roeandi-Oeroendi uit aan agressie zou hebben schuldig gemaakt. Vrijdag hebben in verschillende de len van de Verenigde Staten zware sneeuwstormen gewoed. In de stad New York werd het luchtverkeer op de vlieghavens stil gelegd, terwijl het openbare vervoer, dat reeds door een staking was ont wricht, verder werd verlamd. De door snijdende winden opgejaagde sneeuw lag op tal van plaatsen bijna dertig centimeter hoog. Autobestuurders lieten hun wagens in de steek en voetgangers schuifel den door de sneeuwjacht in de bij kans verlaten straten. In de buiten wijken van de stad stond het leven praktisch stil. Scholen en winkels waren gesloten, er werd geen melk en ook geen post bezorgd en de sneeuwploegen streden een zware strijd om de hoofdverleeerswegen open te houden. In Harrisburg, in de staat Pennsyl vania, bereikte de sneeuwlaag op sommige plaatsen een hoogte van een halve meter. Hier zijn minstens vier Af en toe motregen Tijdens het weekeinde blijft het weer in ons land onder invloed van lage drukstoringen met af en toe wat regen. Met zuidelijke winden wordt langzaam nog iets zachtere lucht aangevoerd. De storing, die zondag het weer zal bepalen, vorm de zich vanmorgen ten westen van Ierland. Het centrum verplaatste zich in oost-zuidoostelijke richting Het hogedrukgebied boven het vaste land is de afgelopen 24 uur verder afge nomen en nu bijna verdwenen. Er vormde zich echter een nieuwe uit loper naar het zeegebied tussen Noor wegen en Groenland. Di' hogedruk gebied dwingt de Oceaanstoringen een zuidelijke koers aan te houden. De overgangszone tussen de koude lucht boven Midden- en Noord-Euro pa en de zachtere boven West-Euro pa blijft dan ook aanvankelijk nog boven de Duitse Bocht en W.-Duits- land gelegen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) AF EN TOE WAT REGEN Overwegend zwaarbewolkt met af en toe wat regen en in het noordoosten van het land wel licht tijdelijk ook natte sneeuw. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuid-oost. Weinig verandering in tempera tuur. Woensdag 1 februari Houdt die avond vrij (Advertentie) Geen amateurvoetbal dit weekeinde De KNVB heeft besloten alle voor zondag (morgen) vastgestelde wed strijden van het amateurvoetbal in verband met de gesteldheid van de terreinen af te gelasten. Ook de wed strijden in alle afdelingen van de KNVB voor zondag 22 januari gaan niet door. Zod- en maanstanden 22 Jan.: zon op 08.35; onder 17.09; maan op 11.25; onder 23 Jan.: zon op 08.34; onder 17.11; maan op 11.51; onder 00.38. 22 Jan.: v.m. 7.22; n.m. 7.44. 23 Jan.: v.m. 8.09; n.m. 8.34. Intentie Bidiveek: ALGEMENE INTENTIE: De eenheid van alle christe nen, zoals Christus die heeft gewild. 22 jan. Mogen alle christenen der Reformatie steeds meer bid den en ijveren voor de een heid. 23 jan. Mogen alle geestelijke leiders steeds meer de noodzaak der eenheid beseffen, in ootmoed en liefde. KORRELTJE Poëzie schuilt overal, overal m'n vrinden, 't is de vraag maar wie het al, wie het niet kan vinden. (P. A. de Genestet)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1