Aanleg haven voor Katwijk geen zaak voor de regering Cezonken wrak legt scheep vaart in A'dam-Rijnkanaal stil Minister voelt meer voor Scheveningen Strenge straf geëist onder invloed ernstig tegen aannemer die ongeluk veroorzaakte VRIIDAG 20 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Staphorst nog net op de scheugels Tweede Kamer nam begroting aan In zijn antwoord aan de Tweede Kamer heeft minister Korthals gis teravond meegedeeld, dat hij geen aanleiding ziet de afsluiting van de Lauwerszee te doen opnemen in de Deltawet. De afsluiting wordt cl. niet ter hand genomen uit veilig heidsoverwegingen alléén. Voorna melijk om de waterhuishoudkundige voordelen voor het noorden des lands. Deze voordelen zijn de ver betering van de afwatering, de land- aanwinst, de bestrijding van de ver- zilting en de structuurverbetering. De kosten zullen mede door de pro vinciale besturen en de waterschap pen betaald moeten worden. Het ontwerp-bij dragewet Delta plan zal nog dit jaar gereed komen. Met de belangen van de Zoutkamp- se vissers zal rekening worden ge houden. Op schadevergoeding aan Veere ,de Veerse vissers en de Veer- se middenstanders, die door de uit> voering van de Deltawet *»orden ge dupeerd, wordt nog gestudeerd. Het gaat de minister zeer ter harte. Min der ter harte gaat 'de bewindsman de aanleg van een haven voor Katwijk. De minister is van mening, dat de verbetering der Katwijkse positie mede een taak is van de provincie Zuid-Holland, die het beheer heeft over de Oude Rijn. Als hij zou moe ten kiezen tussen een haven voor Scheveningen en een voor Katwijk zou hij zeker Scheveningen kiezen. Scheveningen zal dit jaar nog geen verbeterde buitenhaven krijgen maar drs Korthals zegde wel toe, dat hij niet zou nalaten de kans te grijpen, als er een mogelijkheid bestaat bin nen zijn begroting. De buitenhaven van Scheveningen zou dan verbe terd worden .Dat er tol geheven moet worden om bepaalde vaste oeverbindingen tot stand te brengen vond de minister wel bezwaarlijk. Hij meende, dat het altijd nog beter was die oeverbeteringen te realise ren mét de tolheffing dan in geheel niets te doen (brug Oosterschelde- tunnel Vlaardingen). De plannen van de provincie Zeeland voor de Oosterschelde worden nog door de minister bestudeerd. Stichting Recreatie: Scholen moeten meewerken aan vakantiespreiding Het besluit van enkele scholen om dit jaar de vacanties, in verband met het opschuiven van de vacanties in het bouwvakbedrijf, die dit jaar op 24 juli zal beginnen, eveneens later te laten beginnen, heeft de Sichting Recreatie in Den Haag ertoe gebracht om zich in een circulaire tot de schoolbesturen te richten. Daar veel collectief sluitende be drijven gedwongen worden om hun vacanties te laten samenvallen met de schoolvacantie en de vacantie in de bouwnijverheid, dreigt het doel van de vacantispreiding teniet gedaan te worden. De Stichting heeft daarom de schoolbesturen geadviseerd de va canties te laten beginnen op 10 juli, daar de noodzaak tot vacantiesprei- ding met het jaar groter wordt. Prins Bernhard heeft als onder deel van zijn bezoek aan Gelderland vandaag een bezoek gebracht aan de Gazelle-rijwielfabriek te Dieren. De president-commissaris van de N.V., de heer A. P. Zwager, sprak 'n wel- komsttwoord, waarin hij een schets gaf van de groei van het bedrijf, waarvoor de grondslagen werden ge legd in 1892 door de heren Arentsen en Kölling. Y-tunnel Van een controverse tussen de Rijkswaterstaat en het gemeentebe stuur van Amsterdam is geen spra ke. De minister sprak over de IJ- tunnel. Indien er van zoiets als een conflict sprake was, zou dit zeker wel naar buiten blijken. De HEM- tunnel zal eerst kunnen worden uit gevoerd als de beide andere tunnels gereed zijn. Verkeer. Over de verkeersproblemen zal de minister onder meer spreken met minister Cals. Hij voelt nl. voor uit breiding van het verkeersonderwijs op de lagere scholen. Voorts zal hij met minister Beerman spreken over de uitoefening van controle door de Rijkspolitie. Bij het bepalen van zijn standpunt ten aanzien van de maximum snel heid beloofde de minister rekening te houden met de opmerking van de heer Bommer die gezegd had dat in de grote steden is aangetoond, dat bij vermindering van de maximum snelheid de ernst van de verkeers ongelukken relatief minder wordt. Bromfietsen. Voor de bromfietsers komt geen maximum-leeftijdsgrens. Indien er een bromfietsvergunning wordt in gesteld zal er wél op worden gelet, dat de bejaarde in staat ic nog be hoorlijk een bromfiets te besturen. Van het parkeerprobleem zal de mi nister een studie laten maken. Hij is met de verschillende Kamerleden van mening, dat op de duur aan be perking van het particuliere verkeer niet valt te ontkomen. Hier dient vooropgesteld te wor den, dat in de steden een vlot lopend openbaar vervoer een eerste vereis te is. De begroting van verkeer en waterstaat werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ONTSTORING GEEN SUCCES. Minister Korthals is zelf ook niet gelukkig met de voorschrif ten voor het ontstoren van moto ren. „De techniek heeft ons in ie steek gelaten", zo meent hij. ,,En thans is er geen hanteer baar controle-apparaat". Hoewel hij voor zijn deel in deze affaire het boetekleed wil aantrekken kon hij de Kamer toch niet mee delen hoe men verbeteringen zou kunnen aanbrengen. Briefkaarten „Verenigd verzet 40-45" beledigend? Briefkaarten, die Verenigd Ver zet 19401945" uitgeeft en door het publiek verzonden kunnen worden aan het bureau van bondskanselier Adenauer te Bonn, worden door de Nederlandse P.T.T. niet naar West- Duitsland doorgezonden, doch aan de afzenders geretourneerd. Van de zijde van de P.T.T. is me degedeeld, dat artikel 60 van het we reldpostverdrag verbiedt om dingen te versturen, die krachtens de inter ne wetgeving van het betrokken land, verboden zijn. Aangenomen wordt, dat naar Duitse normen de tekst van deze briefkaart beledigend is en de Kaarten daarom door de Westduitse P.T.T. worden geweigerd. PRIJS BACONVARKENS VERHOOGD. In verband met het gestegen prijs peil op de varkensmarkt heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de prijs voor baconvarkens met ingang van maan dag 28 januari a.s. met 7 cent per kg. te verhogen. Dientengevolge geldt met ingang van genoemde datum voor baconvar kens in de kwaliteitsklasse 1 t.m. 4 een prijs van respectievelijk ƒ2.41, 2.35, 2.32 en 2.29 per kg. koud gewicht. Nu de winter schijnbaar doorzette en overal in ons land de schaatsen ondergebonden werden, bleef Staphorst natuurlijk niet achter. In de stemmige klederdracht - welke men daar nog altijd trouw blijft - schoten de schaatsers over het ijs, zij het dan, dat men niet over schaatsen spreekt doch over „scheugels lopen" - hetgeen evenwel op hetzelfde neerkomt. JONGETJE DOOR IJS GEZAKT. Gistermiddag is het zevenjarig jon gentje J. H. Hollemans uit Boines on der Ridderkerk door het ijs gezakt en verdronken. Het jongetje wilde het ijs van een slootje proberen, maar het bleek niet sterk genoeg. MEPPEL WORDT GROTER. Meppel wordt aan de zuidkant 500 hectare groter ten koste van de ge meente Staphorst. Na enige discus sie is de Tweede Kamer gisteravond tot dit besluit gekomen. Meppel wil de uitbreiding van zijn woningbouw en industrie veilig stellen. De ge meente is practisch volgebouwd. Onderhoud van de provinciale wegen is duur De Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland heeft het onderhoud gedurende 1961 van een aantal pro vinciale wegen aanbesteed. Voor be stek 1, het onderhoud van de weg- vakken Oude Waalsdorperweg in 's-Gravenhage-Laan van Koot in Wassenaar, Wasenaar-Noordholland- se grens, Hillegom-De Zilk en rijks weg Oegstgeest/Haarlemmermeer- polder-Sassenheim-Noordwijkerhout, benevens de rijwielpaden Wassenaar- Noordwij k-Ruigenhoek, van de Duin- Verdediger acht bewijs niet geleverd De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft giste ren tegen de 47-jarige aannemer A. C. de J. uit Halfweg wegens roekeloos rijden tengevolge van drankmisbruik bevestiging gevraagd van het door de rechtbank in Haarlem in eerste in stantie tegen deze verdachte op 25 augustus j.l. uitgesproken vonnis an derhalf jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest sedert 9 mei en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Verdachte was van het rechtbank- vonnis in hoger beroep gegaan om dat hij zich niet schuldig achtte aan het hem ten laste gelegde rijden on der invloed van sterke drank. Luchtkussen-rail-Ford „Levacar,, op RAI Op 5 mei van het vorig jaar, de Be vrijdingsdag, was verdachte met zijn auto van de IJ weg in dé Haarlem mermeer de Schipholweg opgereden zonder de op die weg geldende voor rang te verlenen aan een juist pas serende personenauto. Tengevolge van de onvermijdelijke botsing kan telde deze wagen en kwam in het wa ter van de Spaarwoudertochtsloot te recht. De gevolgen waren verschrik kelijk. Een der inzittenden van de auto, de 67-jarige heer J. A. W. Gra- ziano, kwam door verdrinking om het leven. Zijn echtgenote en dochter en nog een vierde passagiere liepen ernstig lichamelijk letsel op. Verdachte verklaarde, dat hij vóór het ongeluk in een café vier glaasjes cognac had gedronken. Na de nood lottige botsing had hij, als reactie op de doorgestane emoties hij had meegeholpen de slachtoffers uit het water te halen thuis nog een aan tal borrels gedronken. De procureur-generaal leek het verweer van verdachte, dat hij thuis na het ongeval ook nog enige borrels had gedronken een bewering waar hij pas later mee voor de dag is ge komen onaanvaardbaar. Hü weet het ongeval dan ook aan drankmis bruik van verdachte. Een strenge straf, die hard aankomt en tevens aan het rechtvaardigheidsbesef van een normaal mens tegemoet komt, achtte de proc.-gen. hier op zijn plaats. De verdediger, die toegaf dat zijn cliënt hoogst onvoorzichtig en roeke loos had gereden, achtte het bewijs van rijden onder invloed van sterke drank niet geleverd, mede gezien de wisselende verklaringen van de ge tuigen. Uitspraak 2 febr. Op de auto-tentoonstelling, welke op 2 februari a^. in het nieuwe RAI- gebouw te Amsterdam begint, z^l Ford als primeur voor Europa een model tonen van het experimentele voertuig „Levacar", dat zich op een „kussen" van lucht langs rails kan voortbewegen zonder die rails aan te raken. De Levacar wordt van de rails afgehouden door de zogenaamde Levapads, die een sterke luchtstroom uitstoten om dit effect te bereiken. De foto toont het model van de Levacar, dat op de RAI te zien zal zijn. De Leva pads zijn duidelijk te onderscheiden. VERNIETIGING VAN MUSSEN De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft aan het hoofd van de afdeling fauna-be heer van het ministerie van Land bouw en Visserij, het volgende schrijven gericht: „Ons kwam ter ore, dat aan de landbou w-organisaties uwerzijds is verzocht, medewerking te willen verlenen bij het verdelgen van mus sen in de noord-oost-polder. Wij nemen aan, dat deze verdel ging alleen uit bittere noodzaak moet geschieden, maar wij mogen u wel dringend verzoeken die zorg vuldigheid te betrachten en toe te zien dat deze wordt betracht, dat geen andere dieren daarvan het slachtoffer worden". Schippersfamilie werd gered In de nacht van woensdag op don derdag is in het Amsterdam-Rijnka naal tussen Utrecht en Maarssen het 411 ton metende motorrijnschip „An- dré" gezonken. Het schip, dat gela den is met kalksteen is waarschijn lijk van de kade, waaraan het lag ge meerd losgeslagen door de deining, veroorzaakt door een passerende boot. De „André" raakte op drift ter wijl de schippersfamilie de 39-jari- ge M. Saman uit Papendrecht, zijn vrouw, zoon en twee dochtertjes sliep en werd in de vaargeul geramd door de „Nova Cura", een vracht scheepje van 254 ton. Het gezin kon zich tijdig in veiligheid stellen. Vrij wel alle bezittingen liggen onder water. Het gezonken schip vormde gisteren een geweldig okstakel voor het scheepsverkeer op het drukke De „André", die dwars over het kanaal ligt (foto onder) belemmert het scheepvaartverkeer nog steeds in ernstige mate. Vannacht om twee uur is men begonnen met de ber gingswerkzaamheden. Het zal van verschillende omstandigheden afhan gen hoe lang men nodig heeft om de „André" te lichten. Voorlopig houdt men in ieder geval rekening met de mogelijkheid, dat het nog een paar dagen zal duren, voordat de vaar route weer vrij is. Vanmorgen w-as het water in het Amsterdam-Rijnkanaal iets gezakt, zodat nu alleen nog schepen met 'n diepgang van minder dan 1.90 me ter en een breedte van minder dan 6 meter het wrak kunnen passeren. Enkele honderden vracht- en tank schepen liggen aan beide kanten van de „André" te wachten tot zij hun reis kunnen voortzetten (foto bo ven). weg in Noord wijk naar het strand en van dit laatste pad tot de Noord hollandse grens waren er tien in schrijvers van wie de laagsten wa ren: N.V. Westlandse Wegenbouw, Rijswijk 131.700; A. van Hal Co., Den Hoorn, 131.200; Aann.-bedrijf Gebr. Schouls N.V., Leiden 129.700; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn, 129.000 en fa. Gebr. J. en B. J. Schelvis, Heemstede, 124.700. Bestek 2 omvatte de wegvakken Zoetermeer-Leiden en Kruisweg Ho ge Rijndijk met zijtak naar Boskoop. Van de zeven inschrijvers waren hier de laagsten: Aannemers- en Transportbedrijf J. M. Samson uit Oegstgeest, 199.000; Aannemersbe drijf gebr. Schouls N.V., Leiden, 197.000; firma wed. H. van Driel, Koudekerk a. d. Rijn, 194.600; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn, 191.000 en firma S. van 't Verlaat Co., Hardinxveld-Giessendam, 188.950. Tenslotte bestek 3, de wegvakken Oude Wetering-Leiden met zijtak, verbindingsweg provinciale weg no. 5-provinciale weg no. 6, Leiderdorp, Aardam, Rijnbrug-Alphen-Rijnsater- woude-Leimuiden met zijtakken, Pa pen veer-Nieuwveen, weg Oostzijde Aarkanaal-Nieuwveen, V. d. Valk Boumanlaan onder Woerden en pro vinciale weg no. 5-Oud Ade, bene vens het rijwielpad Leiderdorp-Kou- dekerk-Woubrugge. Hiervoor kwa men 14 inschrijvingen binnen. De laagsten waren: D. de Rooy, Bad hoevedorp, 357.000; firma D. van der Steen, Nieuwerbrug a. d. Rijn, 355.000; N.V. Randstad Holland, Heemstede, ƒ352.700; H. Rienstra, Nieuwerkerk a. d. IJssel ƒ351.700 en en C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn, 349.545. Voor de wegen ten noorden van Rotterdam beliep de laagste inschrijvingssom een bedrag van 246.685 en voor de wegen in het Westland ƒ210.000. Deze onder houdswerken zijn nog geen van alle opgedragen. P.T.T.-besteller stal camera's en verkocht ze aan collega De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft van ochtend tegen de inmiddels ontsla gen 31-jarige chauffeur-besteller bij de PTT P. de J. uit de hoofdstad wegens verduistering van postpak ketten 12 maanden, waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest en toezicht van de re classering gedurende de proeftijd van drie jaar geëist. De verdachte, een amateurfoto graaf, bekende dat hij in de periode juli 1959-augustus 1960 postpakket ten met kleinbeeldcamera's, lenzen, belichtingsmeters e.d. had weggeno men uit zendingen, welke hij moest vervoeren. Er waren hem vijf ge vallen ten laste gelegd. Hij had deze artikelen verkocht en ingeruild bij een collega en zeide van deze totaal ongeveer 500 gld te hebben ontvan gen. Volgens de .aadsman was de directe aanleiding tot de moeilijk heden verdachtes mislukte huwelijk geweest. Als men zijn verleden zou nebben gekend, zou men zich toch wel bedacht hebben om hem in deze functie aan te stellen, zo merkte de advocaat nog op. Hij vroeg een zo kort mogelijke onvoorwaardelijke straf op te leggen. „Oom" smokkelde. Tegen de 42-jarige chef-vakman bij de PTT C. E. de G., die toestel len had gekocht en geruild, eiste de officier drie maanden gevange nisstraf. „Een uiterst merkwaardige toestand, de ene steelt aan de lopen de band en de andere PTT'er koopt", zo merkte de officier op. Verdachte zeide dat zijn collega het deed voor komen alsof de goederen afkomstig waren van zijn oom ir. Duitsland en naar Nederland gesmokkeld waren. De advocaat van de G. zeide dat zijn cliënt zich niet bewust is geweest zich aan heling schuldig te hebben gemaakt Hij had nog op een lijst van gestolen camera's gekeken, zo dat hem geen grove nalatigheid kan worden verweten. Pleiter conclu deerde primair tot vrijspraak en zo de rechtbank de G. schuldig acht vroeg hij een boete op te leggen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7