Drama van explosie bij RMM te Leiden herleefde voor Leidse Kantonrechter Ru^purol „Waarom geen bovengemeentelijk orgaan voor Leidse agglomeratie?" Avondvierin2 van 10-iarige L.T.J. Oegstgeest-Warmond-Sassenheim Burgerlijke Stand KORTE GOLF Begrotingen 1961 in half uur afgewerkt DONDERDAG 19 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 geweest van grove nalatigheid, om- Het drama van de ontploffing op het terrein van de Rijnlandse Metaal- dat er te veel vragen onbeantwoord beschermingsmaatschappij op 23 maart 1959, herleefde gisteren voor de zijn gebleven. Leidse kantonrechter. Er was hier sprake van een ongeluk met dodelijke afloop. Niet strafbaar. De verdachte in deze, een 46-jarige afdelingschef uit Leiden, was ten laste gelegd, dat hij op 23 maart 1959 bij het drogen van het dek van een Het was mischien verstandiger ge- ponton, gelegen nabij het terrein van de Rijnlandse Metaalbescheming Mij. weest om het onderhavige systeem aan de 5-Meilaan de veiligheid onvoldoende in acht had genomen. Teneinde niet toe te passen of anders niet al te het dek snel te doen drogen plaatste verdachte namelijk op het dek een veel op anderen te vertrouwen, doch fles met propaangas, dat via een slang naar het ponton-ruim werd gevoerd hierin zag hij geen strafbaar feit om een aldaar opgestelde brander te voeden. mede doordat art. 162 V.B. in deze bijzonder vaag was, dus vroeg hij explosie met alle gevolgen van dien vrijspraak c.q. ontslag van rechts- niet aangerekend is geworden, wel vervolging. Na enig ré- en dupliek echter de plaatsing van de brander wees de kantonrechter in tegenstel- etc., waarbij hij een eigen methode ling tot de algemene verwachting di- toepaste en onvoldoende voorzorgs- reet mondeling vonnis. Hierin bracht maatregelen nam c.q. geen duidelijke de kantonrechter tot uitdrukking, opdracht gaf tot naleving van de vei- dat verdachte z.i. wel degelijk schul- Bij het naar huis gaan, na de be- ligheid. dig was, omdat hij een situatie had j Wegens overtreding van art. 162 geschapen, waarin destijds van le- van het Veiligheidsbesluit zonder vensgevaar sprake was en na had ge- eiste hij in deze 150 boete laten afdoende maatregelen te ne- l~ - - een maand. In een uitvoerig men, die hij als verantwoordelijk toe ander te houden en daarna bij het pleidooi, waarin hij voorop stelde, zichthouder zeer zeker had moeten naar huis gaan t.w. 's avonds om 11 dat zijn cliënt zeer begaan was met nemen. Daar hij verdachte slechts ge- uur de kraan dich te draaien c.q. de de gevolgen van de ontploffing, be- noemde nalatigheid wilde aanreke- brander-vlam te doven. streed verdachtes raadsman het feit nen, achtte hij hem met ƒ40 boete Verdachte ging, aldus zijn verkla- dat een en ander het gevolg zou zijn subs. 8 dagen voldoende gestraft, ring, van de veronderstelling uit, dat j,.:A _:_Uïr m. uiT^n, In de keurig versierde zaal van het zenissen" gebracht, hoewel diverse volgende' morgen vroeg een aantal St- Willibrordusgebouw te Oegstgeesf spelers in rouwkleding waren gesto- arbeiders op het pontondek aan de waren zeer velen bijeen toen de ken was hun stemming daarmee niet arbeid zouden gaan, vonden zij de voorzitter van de jubilerende LTJ, in overeenstemming. Alles draaide brandervlam gedoofd en de propaan- Wim Vergeer, het welkom uitsprak, om „de erfenis" die zich in een oude (Advertentie) Hoe en wanneer werd vlam van brander gedoofd? eindiging van zijn dagtaak, verzuim- de verdachte echter aan de arbeider kraanmachinist uitdrukkelijk op te meer, dragen regelmatig toezicht op een en subs. deze man een en ander uit zich zelf wel zou doen, temeer daar hij met 't onderhavige drogings-proces op de hoogte was en dus zoals te doen ge bruikelijk bij het weggaan wel de nodige handelingen zou verrichten, hetgeen echter ditmaal zoals achter af bleek, niet geschiedde. Toen de gas-fles leeg. Na plaatsing van een Speciaal verwelkomde hy de vele kast bevond waarvan de sleutel zoek rrzvar was inbrekers, „detectives", e.a. kwamen eraan te pas. Ten slotte Hierna bleek er van „de poet" niets anders nieuwe fles werd de brander weer genodigden waaronder pastoor Looy- aangestoken en nadat deze even had aards van Oegstgeest en besturen Wim van diverse organisaties. fing Tn"hetruimhetëeen&to^gevolg kwam de LTJ en LTM met een zang- over te zijn dar snippers omdat de had, dat het pontondek de lucht in groepje voor het voetlicht om o.l.v. muizen de mensen waren voor- mevrouw v. d. Zalm uit Warmond, geweest. Hartelijk is er gelachen een gezellig openingslied te zingen vooral „de schele" en de „deftige" met een pittig refrein dat spontaan hadden de lachers op hun hand. gebrand, volgde een hevige ontplof- gmg. Hoe? Helaas werd hierbij een der wer- door de hele zaal werd meegezongen. Direct hierna traden Annie v. Moor- De oud-voorzitter, Toon van Moor- sel, bracht hulde en dank aan de en regisseur voor kers gedood en enkele anderen min ?el e" Nlc0 van Rijn naar voren om EpcIerSi Eoufleuse en regisseur vuur of meer ernstig gewond. Tal van vra- 111 schone woorden het wel en wee de prachtige avond waaraan zoveel gen, die na dit ongeval zijn gerezen, van de vereniging te declameren. zorg was beEteed. zijn onbeantwoord gebleven, ook na Deze declamatie werd b'sioten met een langdurig en minutieus deskun- ?en speciaal lied waarop de zaal in Als geschenk aan de jubilerende dig onderzoek. Hoe en wanneer werd feeststemming raakte en men op het vereniging bood hy een blijvende de brander-vlam gedoofd? Niet door meer vrolijke deel van de avond financiële steun door alle „oud brandstof gebrek, want dan zou zich overstapte. Het zangkoortje bracht gedienden Ook verzocht hy de aan- geen ontplofbaar mengsel meer in 't leutige liedjes die werden afgewis- wezigen om voor 2,50 donateur te ruim hebben bevonden Uitwaaien seld me* aangepaste declamatie van worden om zodoende mee te helpen Annie v. Moorsel en Henk Vergeer, de LTJ te blijven voorstuwen. Hier- alles speciaal voor dit jubileum ge- na werd er een verloting tot dekking maakt. Het geheel gaf een overzicht der kosten gehouden, waaronder met veel hilariteit ook een levende bok als prijs door „de schele" en „def tige" ten tonele werden gevoerd. werd eveneens practisch uitgesloten geacht. Waarom hebben de arbeiders geen gas geroken in het ruim? Ge- - - tulge-deskundige, hoofdinspecteur van de afgelopen tien jaren met een veel hilariteit ook een levende bok van de Arbeidsinspectie, gaf ter zit- belofte voor de toekomst. Alle re- "1- A freintjes vonden een gul onthaal bij de aanwezigen en het da-, rend ap- ting een viertal verklaringen voor een en ander, die echter slechts op Na dank te hebben gebracht aan een hypothetisch oordeel berustten, plaus bewees dat het gebodene ge- allen die het feest hebben doen sla- In een uitvoerig requisitoir wees de officier, mr. E. v. d. Schans, er o.m. met nadruk op, dat verdachte de waardeerd werd. gen gaf wim Vergeer het gezellig „Muizenissen" samenzijn over aan „The Sunstar Door de eigen toneelgroep werd die tot half twee de stem- .dor roei* van do hoor P G v d minÊ enn hield' Botsing Zijlsingel voor Kantonrechter te Leiden Onder degenen, die in het verkeer niet alleen zichzelf, doch ook ande ren in gevaar hadden gebracht, be vond zich gisteren in een extra-zit ting van de Leidse Kantonrechter een 64-jarige voetgangster uit Den Haag, die op 1 december onverwacht de Zijlsingel overstak terwijl een vrachtauto reeds dicht was gena derd. De chauffeur moest het stuur omgooien en kwam daardoor in bot sing met een tegemoetrijdende per sonenauto. Verdachte zag niet in waarom zij schuld had, want zij had voldoende uitgekeken, de vracht auto niet gezien en had bovendien aanmerkingen op het feit, dat de chauffeur geen signalen had gege ven. „Volgens getuigen keek u niet goed uit en stak u over ondanks het feit dat uw metgezel tijdig terug week en u nog waarschuwde voor het gevaar", merkte de kantonrech ter op. „Gelogen, anders niet", al dus verdachte. „U keek niet uit en da-t had uw leven kunnen kosten", voerde de officier aan en eiste een boete van 25.subs. 5 dagen. „Ben het er niet mee eens" repliceerde verdachte en weg was zij. Nadat zij was teruggeroepen vonniste de kan tonrechter conform waarna hij ver dachte er met nadruk op wees, dat zij van geluk mocht spreken nog in leven te zijn, dank zij de vrachtwa gen-chauffeur. „Ik zoek rechtspraak en ben on schuldig, dus ga ik in hoger beroep", riep een 53-jarige winkelier uit Lei den uit omdat hem ten laste was gelegd, dat hij op de hoek Kort Ra penburg-Noordeinde met zijn auto geen voorrang had gegeven aan een bakfiets, die rechtdoor ging terwijl verdachte rechtsaf sloeg. „Hij stond vóór het stoplicht achter mij en niet naast mij en de politie heeft er niets van gezien", aldus verdacht. De verbalisant had een en ander wel degelijk gezien. Ook het feit, dat verdachte, nadat hij even had ge stopt rustig was doorgereden. Nadat verdachte nog had beweerd, dat hij al 18 jaar chauffeerde en ter zitting bleek, dat hij van voorsorteren noch voorrang een duidelijk begrip had, kreeg hij van de kantonrechter de raad eens een boekje over de ver keersregels te kopen. De eis werd 15.subs. 3 dagen. „Te weinig", vond de kantonrechter, dus maak te hij er 25.subs. 5 dagen van. LEIDSE iINTVFRSITEIT Geslaagd voor het Cand. ex. Ne derlandse taal- en letterkunde mej. M. J. Schoorel te Voorburg. onder regie van de heer P. G. v.d. Kraan het gezellige kluchtspel „Mui- KATWIJKSE TREÏLER IN AANVARING Het 44 ton metende Deense vis sersvaartuig „Grethe Thygesen' uit Esbjerg is vandaag in de Noordzee gezonken na een aanvaring in de vroege ochtenduren met de 247 ton metende Katwijkse treiler KW-135 „Emma Wilhelmina". De vier bemanningsleden van de Deense kotter werden aan boord ge nomen van de „Emma Wilhelmina". De „Grethe Thygesen" lag met brandende lichten op een afstand van 180 mijl van Esbjerg en 100 myl van de Nederlandse kust voor anker toen de aanvaring geschiedde. De kotter bleef nog uren dryven maar zonk omstreeks half twaalf. De eigenaar van de treiler is de N.V. Rederij N. Parlevliet te Kat wijk. Schipper is de heer K. Zwaan uit Katwijk aan Zee. De „Emma Wilhelmina" was woensdagavond uit IJmuiden ver trokken om te gaan vissen in de noordelijke wateren. Geboren: Marcella dr van P. W. Brandt en M. C. Josée; Johannes Marinus zn van J. M. Labruijère en E. de Groot; Rudy Hendrik zn van H. N. T. v. d. Water en M. van Strien; Hendrika dr van H. Slijkhuis en M. J. Stolk; Linda dr van O. Dijkstra en C. J. Mooten; Hendricus Johannes Cornelis zn van N. W. van Schie en J. M. C. den Hollander. Getrouwd: H. Smit en D. S. van der Haven. Overleden: A. W. M. van der Geest 12 jaar dochter; H. Keevel 53 jr man; L. D. Meijer 41 jaar man; C. Dirkzwager 62 jaar man; T. Vale 85 jaar man. 40-JARIG JUBILEUM Gisteren herdacht zoals reeds gemeld de heer C. M. J. Verha gen het feit dat hij 40 jaar geleden bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit in dienst trad. In de directiekamer werd de jubilaris na mens de directeur, die verhinderd was, ontvangen door de hoofdinge nieur Ir. H. J. G. Klinkert De heer Verhagen werd dank gebracht voor de aan de Fabrieken bewezen dien sten en werd iamens de directie in het bijzonder gelukgewenst met zyn koninklijke onderscheiding, welke hij zojuist op het Stadhuis uit han den van de wethouder van financiën, de heer S. M. Stolp, had ontvangen. De chefs van de jubilaris en de voorzitter van de Personeelsvereni ging sloten zich gaarne bij deze ge lukwensen aan. In de kantine werd de heer Ver hagen vervolgens door zijn collega's van de meteropneemdienst gehul digd. Hier werden enkele cadeaus overhandigd terwijl mevr. Verhagen een boeket bloemen werd aangebo den. SASSENHEIM In 1960: 167 Verkeersongevallen in Sassenheim en Warmond In het jaar 1960 hebben in Sassen heim en Warmond 167 aanrijdingen plaats, waarvan 17 te Warmond. Door de rijkspolitie, groep Sassenheim, werden hiervan de volgende proces sen-verbaal opgemaakt: zuiver on geluk 17, tengevolge van verkeers overtreding 144 en tengevolge van gladheid der wegen 6. Met dodelijke afloop, drie mannen te Sassenheim en een meisjes te Warmond. Zwaar lichamelijk letsel, vijf mannen te Sassenheim en één te Warmond; vrouwen: twee te Sassenheim, als mede vier jongens te Sassenheim. Licht gewond werden te Sassenheim 53 personen en te Warmond 12. Wet het aantal misdrijven betreft, hiervan werden 57 processen-verbaal opgemaakt. Twee misdrijven hadden dood ten gevolge. Tafeltennis Wederom hebben de tafeltennisteams van TCS prachtige resultaten geboekt, waardoor 't eer ste zowel als het tweede team goede kampioenskansen hebben gekregen. Het eerste team versloeg na 'n prach tige strijd Steeds Vooruit 2 te War mond met P-l. Met dezelfde cijfers werd Reflex 2 eveneens aan de ze gekar van het tweede team gebon den. Het tweede team speelde ook tegen Baronie te Alphen aan den Rijn. Deze wedstrijd bracht winst. Met 7-1 keerde men naar Sassenheim terug. Schaken Voor het clubkampi oenschap van de schaakclub Sassen heim werden de volgende wedstrij den gespeeld: P. Ie Clercq-C. v. d. Lip 0-1, C. Kamer-J. v. d. Velde 0-1, E. v d. Zeeg-G. Bouwmeester 1-0, G. v.d. Lip-C. P. v. Nieuwkoop 0-1, A. Barnhoorn-G. Marinus Vi- Vol gende week speelt het tweede tien tal thuis tegen Katwijk II. Jaarvergadering KAB Op vrij dag 27 januari a.s. houdt de KAB, afdeling Sassenheim, haar jaarver gadering in het KSA-gebouw in zaal 4. De vergadering is zeer belangrijk in verband met bestuursverkiezing. Bevordering Met ingang van 1 januari jl. is de reserve-wachtmees ter der rijkspolitie J. Kroes, groep Sassenheim, bevorderd tot wacht meester le klas. Geboren: Henricus Jozef zn van H. L. A. J. Heuer en C. H. G. Lan- geveld; Maria Elisabeth dr van A. P. G. van Rijn en K. M. van der Vlugt. Ondertrouwd: Cornelis Gerardus Jacobus 24 jr en Johanna Adriana Clasina van Rijn 21 jr. Overleden: Jacoba Cornelia Roos, geb. Homan 63 jr. WASSENAAR LANDELIJKE RIJVERENIGING IIIELD RUITERAVOND. De Landelijke Rijvereniging „Ko ningin Emma" heeft woensdag in het Verengingsgebouw de eerste van een tweetal ruiteravonden gehouden: feestavonden waarop de leden er do nateurs en andere medewerkers van de vereniging in genoeglijke sfeer bijeen komen. Gisteravond waren er bovendien enkele officiële gasten: burgemeester De Kool en wethouder Schrama van Voorscholen, de waar nemend burgemeester van Wassenaar, mr. dr. Hazenberg, afgevaardigden van het streek verband Rijnmond en van zusterverenigingen uit de omge ving en bestuursleden van agrarische organisaties in Wassenaar. De heer G. v. d. Marei, ere-voor- zitter van de vereniging, trad deze avond weer als voorzitter op, omdat da heer J. E. A. van Vilsteren wegens wegens vertrek naar Den Haag het voorzitterschap heeft moeten neer leggen. De heer v. d. Marei bracht de scheidende voorzitter hartelijk dank voor het werk, dat hij ten dien ste van de landelijke ruitersport in Wassenaar en omgeving heeft ge daan. De Wassenaarse loco-burgemeester sprak waarderende woorden voer het streven van de vereniging, die een geheel eigen plaats inneemt in de plaatselijke gemeenschap. Een uit eigen leden gevormde to neelgroep onder leiding van de heer I. Romein kwam vervolgens op de planken met het toneelspel ..Een ge heim.... -tussen jou en mij". Getuigen gevraagd. Vorige week vrij dagavond omstreeks half 6 heeft zich bij het kruispunt Zijdeweg— LandscheidingswegWittenburger- weg een aanrijding voorgedaan tus sen een jeugdige wielrijder en een personenauto. De Commissaris van Politie verzoekt getuigen van deze aanrijding, die pas gisteren ter ken nis van de politie kwam, zich in ver binding te willen stellen met de Was- senaarse verkeerspolitie, tel. 3333. Een open zwaaiende autoportier raakte gisteren de 13-jarige jongen A. H. Vonk, uit de De La Reijstraat in Rotterdam, die met zijn fiets kwam te vallen. Op dat moment kwam er juist een vrachtwagen aan en de aanhangwagen daarvan overreed de jongen. Hij moet op slag gedood zijn. Op last van de Libanese regering is de grens met Israel sinds dinsdag voor alle verkeer gesloten. Tevoren konden diplomaten en personeel van de Verenigde Naties de grens over schrijden. De 73-jarige mevrouw J. C. Dekker-Stolk is vandaag in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam over leden. Enige dagen geleden heeft zij, vermoedelijk bij het ramen lappen, het evenwicht verloren en is toen vanuit een keukenraam op de twee de étage naar guiten gevallen. GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Beslissing in zaak-Hei Watertje In een voltallige vergadering heeft de raad van Zoeterwoude de agenda van 25 punten waaraan nog vele andere zaken werden toegevoegd en de behandeling van alle begrotingen voor 1961, met een onderbreking door een geheime zitting, in ruim twee uur tot het einde gebracht. Burgemeester J. A. Detmera hield by de aanvang een korte nieuwjaars rede, dankbaar memorerende de hartelijke ontvangst en plechtige in stallatie. De toegankelijkheid tot onze ge meente is in het afgelopen jaar door de voltooiing van de Lammebrug en de Nieuwerwegsbrug zeer vooruit gegaan. De Bakkersbrug nadert zijn voltooiing en door het genomen be sluit van het door onze eigen dienst gemaakte goede plan van de nieuwe Schoutenbrug en de omlegging van het Watertje zal nu spoedig het bruggenprobleem opgelost zijn. De bevolking heeft een geringe toename van bevolking van 50 zie len. De mogelijkheid van vestiging heeft het vertrek van vele inwoners door gebrek aan woningen niet kun nen overtreffen. Spr. schetst de woningbehoefte en de noodzakelijke opruiming van krotwoningen Door de bouw van 34 premiewoningen zullen 14 woning zoekenden door eigendom van de lijst van woningzoekenden afgevoerd kunnen worden. In dit verband wijst spr. op de noodzakelijke beschikbaarstelling van bouwgrond. De burgemeester doet een beroep op de grondeigena ren, ln het belang van hun mede mensen, als hun grond gevraagd wordt redelijke eisen te stellen. Het niet op de agenda voorkomen de voorstel van B. en W. om toe stemming tot net, l»y inschrijving, slopen van de loodsen op het ge kochte pand Miening 33 wordt zon der discussie goedgekeurd. Ged. Staten hebben goedkeuring onthouden voor de onbewoonbaar verklaarde woningen H. Ryndyk nos 91, 93 en 95 verlenging te verlenen zodat B. en W. genoodzaakt zijn tot ontruiming te komen. Voor de mechanisatie van het werk op de gemeentesecretarie wordt een crediet van 1600 verleend. Het Watertje in één richting open voor motorrijtuigen. Deze reeds zo vele malen bespro ken en in de laatste vergadering aangehouden, onbesliste zaak, kreeg een beslissing die wel niemand zal verwacht hebben. B. en W. handhaafden hun stand punt door voor te stellen het Water tje als B weg voor ?uto's open te stellen vanaf de Bakkersbrug tot aan de brug bij Roelevei. en het verdere gedeelte tot de Schouten- brug als zijnde totaal voor motorisch verkeer ongeschikt te verbieden voor autoverkeer. De heer Van der Geest, als steeds zich als ervaren leidsman opwerpend in deze kwestie, informeert naar zijn gedane suggestie om bij Van der loeven een keerplaats tot stand te brengen. De voorzitter zegt, dat B. en W. zich ernstig beraden hebben en af wijzend staan tegen het maken van de daaruit voortvloeiende kosten nu de algheele verbetering in uitzicht staat. De voorzitter wijst er op dat er een gegroeide situatie is die al 25 jaar lang bestaat. De heer Van der Geest blijft aan dringen op een keerplaats opdat de auto's die voor de bedrijven op het Watertje moeten komen niet ge noodzaakt zijn vanaf Roele^ en tot de Bakkersbrug achteruit rijdende te rug te keren. Wethouder Kraan noemt het be zwaar, dat Van der Hoeven waar borg vraagt voor schade aan zijn pand by het keren door zware auto's. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 8 stemmen verworpen. Nu komt, als oplossing?, een voor stel in behandeling om het gehele Watertje open te stellen met een stopverbod bij de Schoutenbrug met éénrichting verkeer van de Bakkers brug naar de Schoutenbrug. De heer Van Vliet zou, om het ge vaar van inrijden op de Dorpstraat de richting liever andersom kiezen. Aan de vele suggesties die gemaakt worden voor verkeersborden o.a. voor een bord aan de Nieuwegsbrug „geen doorgaand verkeer" voegt de heer Van der Geest een opschrift „Rotweg" toe. De voorzitter herhaalt zijn bezwa ren voor het smalle gedeelte en wijst vooral op de moeilijkheid van een stopverbod In de helling tegen de Schoutenbrug, daarin wat het laatste betreft bijgestaan door de heer Van Diemen. Het voorstel wordt aangenomen met 4 stemmen tegen en 9 voor. Te gen stemden wethouder Kraan en de heren Van Diemen, de Graaf en Van Mil. De volgende agendapunten waar van de prae-adviezen reeds zijn ge publiceerd, 16 in getal werden zon der discussies aangenomen. Alleen by het voorstel tot het ver hogen van het bedrag per leerling voor de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O. wet spreekt de heer Koek de vrees uit, dat voor oude scholen het bedrag niet toereikend zal zijn en pleit voor het op hoog peil houden van onze dorpsscholen. De voorzitter wil eerste voorstan der zijn van bevordering van goed onderwijs maar wil dan weten, op het einde van het jaar -velke scho len het wel of niet nodig hebben. Ook het voorstel tot het verhogen van de jaarwedden van de wethou der tot 2000 wordt zonder discussie aanvaard. Behandeling van de begrotingen De voorzitter stelt de behandeling aan de orde De voorzitter van de KVP-fractie de heer Van der Hoeg neemt alleen aan de algemene be schouwingen deel. De grenswijziging met Lelden. De heer Van der Ploeg wil enkele problemen, voor onze gemeente be langrijk, bespreken. Aanleiding daartoe vindt spr. in een bericht in de Leidse Courant van jl. zaterdag waar vermeld werd, dat Ged. Staten op zeer korte ter mijn hun advies aan de Minister van Binnenlandse Zaken zouden uitbren gen inzake grenswijziging in de Leidse agglomeratie. Een nieuw hoofdstuk aan deze voor ons zo be langrijke geschiedenis; onze volle aandacht waard. De gehele kwestie van deze grenswijziging is van alle kanten belicht en ons standpunt is in een duidelijk en uitvoerig be zwaarschrift aan G. S. kenbaar ge maakt. Het heeft geen zin hierop terug te komen, ook al door de weten schap, dat wij via de procedure con tact krijgen met de vaste Kamer commissie die de grenswijziging ook nog uitvoerig gaat bestuderen. Een zaak echter heeft de laatste maanden sterk onze aandacht ge trokken, nLs dat door de Haagse ag glomeratie druk gesproken wordt over een bovengemeentelijk orgaan. Wanneer wij vaststellen, dat én Den Haag én Leiden, beiden steden zijn die uit hun grenzen dreigen te barsten, dan is het vreèmd, dat dat voor Leiden niet ovei een bovenge meentelijk orgaan wordt gesproken en alleen maar over de grenswijzi ging ten gunste van de gemeente Leiden. De problemen mogelijk met een verschil in de orde liggen in we zen precies gelijk. Nu hopen wij maar, dat in het advies, dat door G. S. aan de Minis ter wordt uitgebracht, de mogelijk heid open blijft, dat ook hier door samenspel en samensi reken van betrokkenen een oplossing van de problemen wordt gevonden. Bouwplan Zuidbuurt in het defensief met G. S. Wij waren cteilig van mening, dat indien dit plan vóór inzending on officieel besproken was met de PPD mogelijk voorkomen had kunnen worden dat dit plan door G. S. werd afgekeurd. Nu zijn wy in het defensief ge drongen en moet een uitspraak van de Kroon de beslissing brengen. Het is daarom zoveel erger, omdat in dit gebied de mogelijkheden voor eigenbouwers aanwezig waren en een beroep op de Kroon veel tijd vraagt met het risico lang niet denkbeeldig dat wij ook daar in het ongelijk worden gesteld. De bezwaren van G. S. dat het plan te groot is en geen verbinding met de kom van de gemeente, haa 43ij een voorbespreking gemakkelijk weerlegd kupnen worden. Het plan is een stip op het plan in hoofdzaak. De intentie van de ontwerper van dit bouwplan, om het kerkdorp rond de dekenale kerk wat uit te breiden is alleen maar toe te juichen. In de vergadering van de commis sie van O.W. is nog de mogelijkheid aangegeven, dat, met een kleine af splitsing aan de oostelijke zijde, het plan kan doorgaan. Dit zou nader onderzocht worden; wy zouden gaarne vernemen wat de resultaten zyn van dit onderzoek. Spr. wyst op de daarbij betrokken broodnodige scholenbouw en ontslui ting van dit gebied waarin de kleu terschool-bouw reeds wordt aange vangen. Ook toont spr. zich niet tevreden over het instituut Stad en Landschap al is deze gemeente dan ook geen aantrekkelijk gebied als object. Het plan voor de gedeeltelijke ontsluiting van de Westeindse Pol der is bij S. en L. ook al weer maan den lang blijven liggen. Spr. heeft echter het volste vertrouwen dat de voorzitter de betrokken instanties geen rust zal laten. Tenslotte be spreekt de heer Van den Ploeg de slechte busverbindingen. Antwoord van de voorzitter. De voorzitter wil gaarne op al deze interessante zaken ingaan, maar moet tot zijn spijt bekennen onbe kend te zijn hoe deze zaken door het voormalig college bel andeld zijn. Betreffende de grenswijziging meent spr. dat ales afhangt hoe G. S. de zaak zal beoordelen. Een bovenge meentelijk orgaan te hebben houdt nog niet in, dat er geen grenswijzi gingen komen. Wij kennen de ver houding tussen Leiden en G. S. niet. Omtrent de Zuidbuurtplannen be treurt spr. ook ten zeerste de tegen stand. Spr. heeft een verwarrende opvatting beluisterd omtrent S. en L. en de PPD. Omtrent de Westeindse plannen kan de voorzitter mededelen op S. en L. geweest te zijr. en toezegging te hebben gekregen dat op de eerste comm. vergadering de plannen zul len worden overgelegd. Betreffende de busdienst zullen pogingen tot verbetering gedaan worden. In zijn repliek verwijt de heer Van der Ploeg dat na de indie ning van de grenswijziging Leiden het overleg leeft gestaakt. Daarom zal een bovengemeentelijk orgaan nodig zijn. De heer Paardekooper stelt voor aan de jeugdvereniging van de Kruisherenparochie omwille van in tensief werken een even hoge subsi edie te verlenen als c.e H. Rijndijk nl. op ƒ850,-; de raining was ƒ600,-. Na een debat komt het vcorstel in stemming en wordt aangenomen met 9 voor en 4 tegen. Tegen stem den de heren De Graaf, Van Vliet, Van Mil en Kraan. Op een verzoek van de heer Van Vliet om herziening van de subsidie voor de Westeindse weg deelt de voorzitter mede dat er een conferen tie is belegd met het polderbestuur. De begr >tingen worden o\erigens zonder wijziging aangenomen. Rondvraag. By de rondvraag dringt de heer De Graaf op verbetering aan van de toegangsweg H. Rijndijk tot Rijks weg 4A. Wethouder Van Hofwegen zegt, dat de Rijkswaterstaat nog geen kostenberekening heeft gegeven en ook geen oplevering van het werk. De heer Van der Geest bespreekt de ontsteking van vreugdevuur op Oudejaarsavond op de Schenkelweg en vraagt waarom daartegen door de politie geen maatregelen zijn ge nomen. De voorzitter zegt, alhoewel niet medeplichtig, toch wel getuide te z(jn geweest van deze vro ijkheid en pri mitieve natuurdrift bij jong zowel als bij oud. Van maatregelen ver wacht spr., dat het middel erger zal zijn dan de kwaal en alleen maar reactie zal opwekken. Op het verzoek van alle café-hou ders om latere sluitingstijd hebben B. en W. geen aanleiding kunnen vinden terug te komen op het be sluit. Op verzoek van de heer Van der Ploeg gaat de vergadering hier toe in geheime zitting. Na herope ning deelt ie voorzitter mede, dat deze zaak wordt aangehouden tot een volgende vergadering.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3