DE WOLKENETERS DE BRONZEN ADELAAR Larsen versloeg Ivkov en bezet eerste plaats in Hoogoventoernooi 21 Januari start de Rallye Monte Carlo Docos kwam eoeH voor de dag op geslaagd DTTC-toernooi 38 WOENSDAG 18 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Onze fotograaf, die een kijkje nam bij het Hoogovenschaak toernooi, werd getroffen door de houding van de deelne mende dames, die allen in diepe concentratie achter de borden zaten: allen steunden zij het denkende hoofd - doch allen op verschillende wijze! Op deze foto-combinatie zien we v.l.n.r.: de dames Van Aalst Van Duynen-Montijn; Chaude de Silans; H. G. Tim mer; Brigitta Sinka en Kata- rina Jovanovic. Als grootmeesters als Olafsson en Donner met respectievelijk twee pun ten en anderhalve punt uit vijf partijen op de ranglijst prijken, kan men begrijpen hoe zwaar dit 23e Hoogoventoernooi is. Het staat, ondanks de tien deelnemers, dan ook niet voor niets genoteerd als een 1 b-toernooi, het op een na hoogste dat de Wereldschaakbond als kwalificatie kent. De ge weldige tijdnoodspanningen zijn het tweede bewijs. Deze ronde kon het weer beleefd worden aan vrijwel alle borden. Het sloeg minder hard de logica kapot dan bij vorige gelegenheden. Een rol speelde het echter wel. Donner stelt teleur Olafsson vermoeid Donner verloor van Larsen. Het was een Ben-Oni. met interessante manoeuvres van zwart op de konings vleugel De rochades kwamen niet vlot aan de orde Ons inz'ens verwierf zwart enig overzicht, doch het spel dat veel tijd vergde bleef moeilijk te door gronden. Toen het scheen, dat de verde- ging voor de deur stond, blunderde de Nederlandse kamnioen. Met een een voudig kwaliteitpoffer kon zwart een winststelling bereiken. Gereben versloeg Olafsson. Olafsson. winnaar van 1959. die toch wel erg vermoeid is geraakt tijdens de simultaantoernee. waarin hij achttien maal moest aantreden, schiep scherpe como'cat'es met het doel een mataan- val in te leiden Doch Gereben. die een der hardste schaakvechters is in de in ternationale arena, sloeg verbeten terug, zag kans materiaal te behouden en tot een teeenattaane te komen. Toen moest de IJslander erkennen te hoog te hebben gegrepen. Van den Berg-Grnenfeld. Van den Berg kwam tegen de Snaanse ooenine van erootmeester Griienfeld n'et tot overw'cht. Hoewel wit alle schema's on he bord bracht, wist de 67- Jar've niet van wüVpri HH sneelde Dre- cies teruv met hot invlechten van tac tische grannen .Tuist toen de zaal meen de. dat w't toch kansen had. bleek er een herhaling van zetten in te zitten: remise. ïvlrnv-dr ttarendrett. Pr Pnrend'-«gt moest in een Konlnffs- Indiër vsn Ivkov ?Mn meerdere erken nen Zwart sneeMo hier het bekende mei on de W"ln«»«v1eu*el wit op de da- mevieuvel. W't kwpm bet eerst en toen was een en ander snel beslist. Van firh»1tlnr*-TThlmann. Van ^cbettlnva had met Tr>,imflnn doen. d'e in«*e«u»eeld raekt Met wit kon hil in een Konin^s-Tnd'Sr geen voor deel bere'ken Integendeel, ondanks energieke oof'npen hWk zwart over- wVM to kunnen behalen dat bil scherD «n renh»<*-e®k« In een drukkende nltlS omrette Toen w't door een mneültk te voorkomen zwarte combinatie nog ma- VOETPAL Onnrc'iictiviteit in Russisch voetbal Het Russische voetbaltijdschrift ..Fut bol" heeft zijn ontevredenheid uitge sproken over de geringe produktiviteit van de Russische voetballers in de laat ste competitie. „Ons spel moet een agressiever karakter krijgen", zo schrijft het blad. daarbij doelende op het geringe aantal doelpunten, dat de topploegen op het scorebord brachten Het blad voert een pleidooi voor de invoering van een officiële lijst van topscorers, welke een stimulans voor de voorhoedespelers zal zijn om hun produktiviteit op te voeren. Minister bemoeit zich met Engelse voetballers De Britse minister van Arbeid, John Hare, is uit Noord-Engeland terugge keerd naar Londen om morgen deel te nemen aan de besprekingen tussen de vertegenwoordigers van de Football League en van de voetbalprofs, de laat ste in een lange reeks om de dreigende staking van de voetballers, die zaterdag a.s. staat te beginnen, te voorkomen. teriaal verloor, was de rest een kwes tie van techniek. Dinsdagmorgen zijn enkele partijen van het Hoogovenschaaktoernooi uitge speeld. De resultaten waren: UITSLAGEN Grootmeestergroep: Tweede ronde: Larsen (Denemarken)- Ivkov (Zuid Slavië) 1-0. Meestergroep: Derde ronde: Kottnauer (GB)-Bink (Ned.) 1-0. Vierde ronde: Langeweg (Ned.)-Perez (Soanje) 1-0. Door een overwinning van Larsen op Ivkov had de Deense grootmeester al de leiding in de grootmeestergroep overge nomen Hij bezette de eerste plaats met 3 punten en 1 afgebroken partij (tegen Van den Berg). Op de tweede plaats volgde Ivkov met 3 pnt. Later op de dag is het Hoogoven- schaaktoernooi gisteren voortgezet met de partyen uit de vijfde ronde. De uit slagen In de verschillende groepen luiden: UITSLAGEN Grootmeestergroep: Donner (Ned -Larsen (Den.) 0-1; Van Scheltinga (Ned.)-Uhlmann (O. Did.) 0-1: Gereben f 1st.) -Olafsson (IJsl.) 1-0; Ivkov (Z.-Sl.)-Barendregt (Ned.) 1-0: v. d. Berg (Ned.)-Gruenfeld (Oost.) «/!-«/.. Meestergroep: Kottnauer (GB-De Rooi (Ned.) 1-0: Tan (Iud )-Wade 'N Zeel.) Wf-1/,: Kra mer (Ned ).PInk (Ned 0-1: Perez (Sp.) -Bozic (Z. SI.) Vt-V»; Durao (Port.)- T,pnapweg (Ned.) 0-1. Damese-roep: mevr Meemskerk (Ned.)mej Muller (W. Did.) 1-0: mevr. Timmer (Ned.- mevr. Vreeken (Ned.) afgebroken: mevr. Van Aalst (Ned.)-meJ Sinca (Hong.) 0-1: mevr. v .d Veen (Ned.)-mel Broer, se (Ned) afgebr): mevr. Chaude de Silans (Fr.)-mej. Jovanovic (Z.-Sl.) 0-1. STANDEN Grootmeestergroep: 1. Larsen 4 Dnt en 1 afeebr.; 2 Ivkov 4 pnt.: 3 Uhlmnnn 3 Dnt.: 4. Gruenfeld 2", Dnt.; 5. v. d Berg 2 nnt. en 1 afgebr 6-7-8 Van Schelt'nga Gereben en Olaf sson allen 2 ont.: 9. Donner l«/i pnt.: 10. R->»-ond-eet i ont. M»*«tergroen: 1 Kottnauer 5 ont.: 2-3-4. Tan. De Rooi en L»««^»weg allen 3 nnt.: 5. Durao 21/» nnt.: 6-7 Kramer en Wade beiden 2 p.: r.q.10 Bfnk Perez en Bozic allen l«/« p. Damergroep: 1 mej. Jovanovic 4»/« pnt2. mevr. Heemskerk 4 Dnt.: 3 mej. Sinca S'ft p.: 4. mevr. Vreeken 3 ont. en 1 afgebr.: 5. mevr Chaude de Silans 3 pnt.; 6. mevr. Timmer IV» pnt. en 1 afgebr.; 7. mevr. Van Aalst IV» pnt.; 8. mevr v. d. Veen 1 pnt. en 1 afgebr.; 9 mei Broerse Vt rot. en 1 afgebr.; 10. mej. Muller V» pnt. Vtlnlg minder dan 'n wonder zo vele duizenden 'n ander mens werden met Krusohen Salts. Zo'n bloedzuiverende Kuur met Fxuschen kan ook U van uw Rheu- matiek bevrijden Dat doen de be roemde vijf minerale zouten voor IJ als U trouw tedere morgen lie kleine dosis neemt Onzuiverheden in het bloed worden daaruit losge maakt en afgevoerd langs natuurlij ke weg En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af. die U nu het leven vergallen. (Advertentie) (J) Startplaats Afzonderlijke route t=r=iGezamenlijke route 706 km TAFELTENNIS Het jaarlijkse DTTC-toernool, gehou den in de Buitensociëteit te Deventer, la ongetwijfeld een suceea geweest. Er werd gedurende de gehele dag enthou siast gespeeld en menig party werd slechts gewonnen met miniem verschil en door een uiterste krachtsinspanning. De Docos-spelers en speelsters hebben het er niet slecht afgebracht. Er was voor N. v. Cassel een eerste plaats in de 3e klas; voor het mixdubbel Rla Bakker -Ph. Grimbergen een mooie eerste plaats in de eerste klas. Men zal nu misschien zeggen: „Dat houdt nou echt niet over". Inderdaad zUn deze twee successen mooi, maar er speelden tenslotte 20 tafeltennissers van Docos. Het gaat ech ter niet zo zeer om deze twee resulta ten, het was vooral verheugend, dat bij allen een uitstekende vechtlust aan het licht kwam. Het dubbel Iterson-Grim- bergen moest pas in de derde ronde het DE NEDERLANDSE SKI-KAMPIOENSCHAPPEN De eerste Nederlandse ski-kampioenen 1961 zyn bekend. Onder een stralende hemel veroverden Barbara Burgerhout bij de dames en Peter Lukowski bU de heren de titel in de afdaling. De lengte van het parcours dat was uitgezet op de hellingen van de Kriegerhom bedroeg 2200 meter. Het hoogteverschil was 475 meter. De tUd van Barbara Burgerhout was 2 min 6.2 sec., die van Peter Lu kowski 1 min. 50.0 sec. Pleter Kerdel, die bU de heren m<et 1 53.7 als tweede geklasseerd werd. maakte 20 meter voor de finish een val, maar wist in het klas sement zUn naaste conocurrent Jan Boon toch nog voor te blijven. De officieuze uitslag luidt: Dames (4 deelneemsters): 1. Barbara Burgerhout 2 min. 6.2 sec.; 2. Nanny Strengholt 2 min 25.0 sec.; 3. Mille van Romondt 2 min. 34 7 sec. Heren (18 deelnemers): 1 Peter Lu kowski 1 min. 50.0 sec.; 2. Pieter Kerdel 1 min. 53.7 sec.; 3 Jan Boon 2 min. 4.0 sec.; 4. Frans van der Schaar 2 min. 19.9 sec.; 5. Frits Mlnke 2 min. 20.9 sec. Indien er tegen de officieuze uitslag geen protesten worden Ingediend, wor den deze resultaten officieel. hoofd buigen. Siem Iterson werd in de le klas vierde, maar viel hierdoor buiten de prijzen. Door een byzonder voorval in de late avonduren kwam Siem weer over deze teleurstelling heen. Eervolle nederlaag van Bakker. Bakker speelde een uitstekende party tegen Bert Onnes en de uitslag 21-17 en 21-19 in het voordeel van Onnes, die in een fantastische vorm verkeerde, wat zün overwinning in de finale op de Duitser Gomolla nog accentueerde, is werkeiyk geen vernedering voor Bakker. Ook de andere Docos-speelsters en spelers verdienen de hoogste lof. Velen moesten tegen veel sterkere tegenstan ders spelen en maakten ervan, wat er redeiyker wijze van te maken was. Dit toernooi was voor heel Docos wer kelijk een openbaring en men zegt dat men nu al weer een aanvrage voor for mulieren heeft gericht aan het bestuur van DTTC voor het toernooi in 1962. WIELRENNNEN Pfenniger Europees kampioen omnium De Zwitser Pfenninger is dinsdag avond in Kopenhagen in een omnium- wedstrijd officieus Europees kampioen op dit nummer geworden. Hy verza melde 43 punten, onze landgenoot Peter Post werd met 38 punten tweede. Rik van Looy (België), die de titel vorig Jaar veroverde, bracht het met 86 pun ten nu niet verder dan de derde plaats. Lykke (Denemarken) eindigde als vierde met 31 punten. ZAALHANDBAL OM DE EUROPESE BEKER VOOR DAMES De Russische club Jalglris Kaunas heelt zich gekwalificeerd voor de halve finales van het zaalhandbaltoernooi om de Europese beker voor dames. In de tweede wedstrijd tegen het Poolse Kra- kovla zegevierde de Moskouse ploeg met 8-6. De eerste ontmoeting tussen belde clubs was eveneens in een Russische overwinning (5-3) geëindigd. Uitnodiging voor GVAV voor trip naar Rusland De uitstekende wedstryd, die GVAV in maart van het vorig jaar tegen een vertegenwoordigend elftal van Moskou speelde, en waarin pas in de laatste mi nuut over de 4-3 nederlaag werd beslist ia voor de Russische voetbalbond van doorslaggevende betekenis geweest om GVAV in juni naar Moskou uit te no digen. Na Feyenoord is GVAV de tweede Nederlandse vereniging die door Rus land uitgenodigd is. De Groningers zullen in Rusland drie wedstryden gaan spelen tegen nog nader aan te wyzen clubs. VOLLEYBAL Nederlands team samengesteld Het Nederlandse volleybalteam, dat zaterdag a.s. te Sneek tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Van der Stoep (Sportcentrum), Van Wynen, Kooi (beiden SOS), Loedhals, Van Lith, Janren, Maas, Van der Ploeg (allen Reva), Van Eyck, Groenhuysen (beiden Libanon) en Hoogendoorn (Val- boval). Sinds 1911 kent Europa zyn grootste autorallye, in de vorm van de Rallye van Monte Carlo. Deze rallye is een be grip geworden en thns zijn wy toe aan de 30e Rallye van Monte Carlo. De ral lye start op 21 januari a.s.. In acht ste den, over acht afzonderlyke routes, ry- den de deelnemers dan naar het begin punt van de gezamenlijke route, Char- bonnières. Van deze plaats uit voert de gezamenlijke route dan alle deelnemers naar Monte Carlo. Hier moeten de deel nemers dan een paar klassementsproe ven afleggen en op 28 januari eindigt het sportfestyn met de prysuitreiking. totaal zijn er 20 geldprijzen en een groot aantal bekers en penningen. Het geheel wordt dan besloten met een feestdiner. De elf Nederlandse equipes die voor de 30e Rallye Monte Carlo hebben in geschreven zijn: Stockholm: Ru Dee-Rob Gorris (Saab), Lou Jurgens-Jan Butter (Porsche), Os car Rosenblatt-Tonio Hildebrand (Sim- ca), Rob Dooyes-Rob Slotemaker (Por sche), Joek Tak-Ann Vader (NSU) en Hans Blansjaar-J. Bakker (DAF). Warschau: Luc van den Bergh-Paul de Schutter (Auto Union), John Swaab- Hans Oei (Renault). Monte Carlo: R. Burgerhoff Mulder- J. den Hollander (Alfa Romea), Maus Gatsonides-Louis van Noordwijk (Facel Vega Facellia) en Hans Tak-Daan Pfann (Mercedes). BOKSEN Oproep tot samenwerking Tijdens het jaarlijkse diner van New- Yorkse boksjournalisten, waaraan tal van kampioenen, oud-kampioenen en boksautoritelten aanzaten, heeft Teddy Waltham, secretaris van de Britse boks- bond aangedrongen op internationale sa menwerking van de leidende lichamen In de bokssport opdat er een einde komt aan de huidige abnormale toestand, dat meer dan één bokser houder is van de zelfde z.g. wereldtitel. „Wy betwisten aan elk lichaam het recht zich als enige bewaarder van we reldtitels te beschouwen", zeide Wal tham, die verder verklaarde dat de NBA (de National Boxing Association, waarbij alle Amerikaanse staten op twee na zyn aangesloten) de pogingen om een com missie voor de wereldkampioenschappen te vormen, gesaboteerd had. Waltham meende dat alleen een dergelyke com missie zeggenschap over de wereldtitels behoorde te hebben. Dave Ott, president van de NBA, ging niet in op de oproep tot samenwerking, maar hij stelde wel vast dat de NBA Archie Moore niet langer erkent als we reldkampioen halfzwaargewicht en dus ook de beraamde wedstrijd tussen Moore en Schoeppner niet beschouwt als gel dende voor het "wereldkampioenschap. Ott voegde hieraan toe dat de Amerika nen Harold Johnson en Jesse Bowdry op 7 febr. a.s. te Miami Beach tegen elkaar zullen uitkomen en dat de NBA de winnaar als wereldkampioen zal er kennen. MOORE-SCHOEPPNER Generaal Meivin Krulewitch, presi dent vap de New Yorkse bokscommissie, heeft dinsdagavond bevestigd dat de we reldkampioen in het halfzwaargewicht Archie Moore op 20 of 21 maart a.s. zijn titel te New York zal verdedigen tegen de Duitser Erich Schoeppner. Moore krijgt 50 procent van de recette in het stadion, 67 procent van de radio- en t.v.-rechten en de totale opbrengst van de filmrechten met uitzondering van Duitsland. De beurs van Schoeppner is vastgesteld op 20 procent van de recette in het stadion, 15 procent van de radio- en t.v.-rechten en 90 procent van da filmrechten in Duitsland. bewerkt door J. A. DE HELDER—SCHERPENHUYSE1N 33 De Marmont lachte „Madame la Duchesse d'Agen lastig vallen? Waar zie je mij voor aan. Ik zal haar niets doen. Wij zullen madame met alle mogeiyke consideratie behandelen*, er moet alleen vijf en twintig mil- lioen gestolen geld uit haar rijtuig verwyderd worden, dat is alles". „Je kon je wel eens vergissen met dat geld, De Marmont. Het kan wel overal zUn, behalve bU madame la Duchesse". „Het kan inderdaad ook op het Chateau de Brestalou zijn, in han den van mUnheer de graaf en dat zal ik nu eerst uit gaan vinden. Maar ik moet hier niet langer mijn tyd staan te verpraten. Ik moet kolonel de la Bédoyère spreken en de man nen uitzoeken, die ik nodig heb. Wat zijn je plannen, Clyffurde?" „Dezelfde. Ik zal Grenoble zo spoe dig mogelijk verlaten". „Laat de keizer Je met een bijzon dere boodschap naar Lord Greville in Londen sturen, om Engeland te bewegen neutraal te blijven". „Denk Je?" vroeg Clyffurde ge ïnteresseerd. De Marmont wachtte niet langer, maar draaide op zijn hakken rond en vroiyk de Marseillaise fluitend, verliet hij haastig het hotel. De reiskoets van de Comte de Cambray stond 's morgens vroeg al klaar voor het bordes van het Cha teau de Brestalou. Nadat hij persoonlijk gezien had, hoe Grenoble zich overgaf, had mon sieur le Comte besloten, dat hij met zijn zuster en zUn dochter mee naar Parijs zou gaan om het geld naar ZUn Majesteit te brengen. Boven dien had hij ontdekt, dat, met uit zondering van Hector, een koetsier en een paar stalknechten, al het personeel naar Grenoble was ge gaan om getuige te zijn van de in tocht van de keizer. Ook zij hadden „Vive l'Empereur!" geroepen toen zij het Chateau verlieten, zodat er op hun trouw niet te rekenen viel. De koetsier en de twee stalknechts voerden zonder morren de orders uit. De reiskoets werd met vier paar den bespannen en stond om zeven uur voor. Het was erg koud, de koetsier en de postiljons rilden in hun kale li vreien. De koetsier had een wollen sjaal om zijn nek en zijn kin ge wikkeld en trok zijn vilten hoed diep over zyn voorhoofd, want de noordoosten wind was scherp en hij zou hem tot Lyon, waar de familie voor de nacht stil zou houden, de hele weg pal tegen hebben. Hij droeg warme, wollen hand schoenen en van zijn gezicht was niet veel meer te zien dan 't puntje van zijn neus. De postiljons, met de zweep in de hand, hadden zich niet zo lekker in gestopt: om zich warm te houden zwaaiden zij hun armen kruiselings tegen de borst Monsieur le Comte was met Hec tor bezig, leren zakken onder de kussens van het rijtuig te verber gen. De zakken bevatten het geld vijf en twintig millioen aan bank papier en wissels een uitkomst voor de koning, als de overweldiger erin zou slagen, hem uit de Tuile- rieën te verdryven. Al gauw kwa men de dames de trappen van het bordes af, de trouwe Jeanne achter hen aan, beladen met tassen en do zen. Beide dames droegen lange bontjassen. Madame la Duchesse d'Agen had een capuchon van bont op, maar Crystal stond blootshoofds in de koude vrieslucht. Haar gezicht stond ernstig, maar zij was niet ze nuwachtig. Dit zou haar trouwdag geweest zyn en straks zouden de klokken van de oude kerk van Bres talou hun eerste klanken hebben la ten horen om de grote gebeurtenis aan te kondigen. Al zo vaak in de laatste weken, vanaf het ogenblik, dat haar vader haar met Victor De Marmont in ken nis had gebracht, had zij deze mor gen in haar verbeelding voor zich gezien en zichzelf verhard om deze dag moedig onder de ogen te kunnen zien. ZU had zich neergelegd bij dit besluit van haar vader en zij ge hoorzaamde uit vrije wil, maar zij was niet blind. Zij wist, dat een hu- weiyk met een man, waarvan zij niet hield, een opoffering was en dat zy haar hoop op toekomstig ge luk daardoor wel af kon schrijven. Maar dit alles was nu anders ge worden. Weer was zij vrij. Zij dacht aan St. Genis, die haar voor het eerst zyn liefde had verklaard. Zij had gedroomd van geluk en liefde, zoals ieder jong meisje vooral als zij een beetje eenzaam is, maar zij had nooit geweten, of zij werkelijk van hem hield. Toen Crystal de Cambray op .het statige bordes van haar mooie kas teel stond, voelde zy, dat zij nauwe lijks de tyd had gehad er zich in dat éne jaar aan tc hechten. Het oude huisje in Engeland was haar wel zo lief. De kleine zitkamer met het boograam, het tuintje vol bloemen, leek haar veel vriendelijker, zelfs nu nog. Zij had een gevoel alsof het afgelopen jaar met zyn sombere pracht maar een droom was en dat zy nu op het punt stond te ontwa ken. Zij zou wakker worden in haar smalle Uzeren ledikant, waaraan ge bloemde gordynen vol stoppen zacht jes door de tocht bewogen? Maar zij riep zichzelf terug tot de werke lijkheid. Zij snoof de scherpe vries lucht op, net als een jong Arabisch veulen, dat de uitgestrektheid van de weilanden ruikt. De opwinding van het komende avontuur maakte haar haast blij. Zy keek met schit terende ogen naar de voorbereidin gen voor de reis, het verstoppen van het geld, dat koning Lodewijk zou helpen. Eigenlijk speet het haar, dat haar vader en haar tante ook meegingen. Zij zou het heerlijk gevonden heb ben, als de vertrouwde dienaresse van de koning alleen op reis te gaan. Toen het tijd was om te vertrekken, nam zij met een vrolijk gezicht in de grote reiswagen plaats. Zij was zo zeker van de rechtvaardigheid van deze zaak, zo overtuigd van Gods verbolgenheid op de overweldiger, dat er in haar gedachten gom plaats voor angst of verdriet was. De Comte de Cambray was echter ernstig en zwijgzaam. Hij had de vo rige avond te goed gezien, hoe de troepen tot openlijk verzet waren overgegaan en wat een geestdrift er oplaaide voor het Corsikaanse mon ster. St. Genis had hem een beschrij ving van de ontmoeting te Laffray gegeven en in zijn oren klonken nog de kreten van ..Vive l'Empereur!" die over de wallen van Grenoble hadden weergalmd, tot hij zelf terug was gevlucht naar zijn kasteel, ziek van alles wat hij gezien en gehoord had. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8