SUMiL I ff] mm-:ju Tuinbouwomzetten in 1960 zevenhonderd miljoen SUNIL WAST STRALEND WIT Tegenstand in Eerste Kamer tegen het coupeerverbod Vakcentrales voorlopig accoord over de toekomstige loonvorming -| WOENSDAG 18 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Leerling-monteur in straalmotor gezogen Nabij de vliegbasis Woensdrecht is gistermiddag, even voor hall twee, een ongeval gebeurd, dat aan de uit Zevenbergen afkomstige 19-jarige leerling-monteur M. J. van Opstal het leven heeft gekost. De jongeman, die in dienst was van „Aviolanda" bij welk bedrijf een straaljager van de Kon. Luchtmacht een repa ratie onderging werd bij het proefdraaien van dc motor in de open motor gezogen. De jongen was, zo vernemen wij nader, als volontair werkzaam bij 't revisie- en reparatiebedrijf van de NV „Aviolanda"-vliegtuigfabrieken in Hogerheide-Woensdrecht Hij was nl. leerling van de UTS in Breda. Men was bezig een „Sabre" van de luchtmacht te laten proefdraaien, waarbij de gewone veiligheidsmaat regelen waren genomen. Volgens in lichtingen welke de politie verstrek te - het bedrijf weigerde over het ongeval iets mede te delen - heeft de jongeman zich waarschijnlijk binnen het ijzeren hek begeven, dat men rond de proefdraaiende straaljager had opgesteld. Verdwijning vermiste kantoorbediende een raadsel Per Federspiel spreekt voor Staten-Generaal blijft De Deense voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, de heer Per Federspiel heeft dinsdagmiddag in de Tweede Kamer een rede gehouden voor de verzamelde leden van de Staten Generaal met betrekking tot de Europese eenheid. De bijgaande foto toont de heer Federspiel tijdens zijn toespraak. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder I U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! Csh- WA) De 28-jarige kantoorbediende J. Greuter uit Monnikendam, van wie men aanneemt, dat hij op 23 decem ber 1959 bij een aanvaring op het Amsterdamse IJ om het leven is ge komen, is nog steeds niet gevonden. Enkele dagen geleden heeft een dui ker van een bergingsmaatschappij op verzoek van de familie Greuter de bodem van het IJ waar het onge luk gebeurde, intensief afgezocht, doch ook deze poging om licht te brengen in de mysterieuze verdwij ning van de kantoorbediende bleef zonder resultaat. De vermissing van de heer Greu ter, die in Amsterdam werkte en elke dag tegen zessen met een veer- bootje net IJ overstak, werd eerst enkele dagen na Kerstmis 1959 be kend. Men bracht zijn verdwijning POTTERS ..LINIA MINTMOLf FLlEfS TejJen hoest en Keelpijn Uitwerking frappant (Advertentie', waarschijnlijk, dat het anker van de tanker dat bij de aanvaring los schoot, op Greutei terecht is geko men, waardoor het lichaam diep in de bodem van het IJ is gedrukt. Globaal gezien heeft de Nederlandse tuinbouw een goed jaar achter de rug, zo deelde de voorzitter van het produktschap voor groenten en fruit, de heer D. J. A. M. van Arcken, vanmorgen in zijn nieuwjaarsrede mee. De veilingomzetten waren gezamenlijk op hetzelfde peil als in 1959, name lijk ongeveer 700 miljoen gulden. In 1959 was de afzetsituatie door de bij zondere omstandigheden zo goed, dat het bereiken van een gelijke omzet reeds tot dankbaarheid moet stemmen, zo meende de heer Van Arcken. Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld - - De schipper van het veerbootje, toen in verband met de aanvaring (jje jn verband met dit ongeluk en- tussen het veerbootje en een tank- keie maanden geleden voor de Am- boot. Bij deze aanvaring zijn enkele sterdamse rechtbank o.m. terecht van de tachtig passagiers over boord stond terzake van dood door schuld, gevallen. Men meende alle drenke- werd vrijgesproken wegens gebrek lmgen te hebben gered. aan bewijs, omdat de verdwenen Deskundigen achten het niet on- Greuter ambtelijk niet is overleden. Export steeg verse in groente waarde jr msrsmtu*c>ÊHr-.e»sMuri/i*'u**if#x*sr l Houdt toezicht vivisectie op (Advertentie) ook de Eerste Kamer ernstige be zwaren ontwikkeld tegen het cou peerverbod van paardestaarten. Het zal hoofdzakelijk afhangen van het antwoord van ie minister of de se natoren toch dit deel van de wet op de dierenbescherming zullen aan vaarden. In elke fractie waren ove rigens vóór- en tegenstanders te vin den. Jhr. dr. P. G. M. van Meeuwen (KVP) vond het coiipeerverbod een „nekslag" voor de fokkerij van koudbloedige paarden. Juist dank zij de mogelijkheid van couperen is de export van deze paarden aanzien lijk. Hij vond het bepaald overdreven Het overlegorgaan van de drie vak- ma definitief wordt goedgekeurd, zal dat paarden de staart nodig hebben mode. Straks is iedereen er aan ge wend. De weerstane, tegen de vivisectie wordt in de Kamer ook al steeds -B-groter. Dr. van Meeuwen vroeg van Evenals de Tweede Kamer heeft de regering dat zy de ontwikkeling streng in de gaten zal houden. Het zelfde gold voor de heer Van Brug gen (CH), die van de regering vroeg aantekening te houden van alle in stellingen, die zich met vivisectie be zighouden. Prof. Querido (PvdA) is van mening, dat de regering naar een duidelijke beperking van de vivisectie moet streven. Men kan Er werd een zelfde hoeveelheid verse groenten geëxporteerd als in 1959, maar de waarde ervan was on geveer 40 miljoen gulden hoger, na melijk 380 miljoen. De export van vers fruit was kleiner naar hoeveel heid en waarde, doch dit werd voor een deel veroorzaakt door de ge ringe voorraad aan het begin van 1960. Het totale exportpakket van de groenten- en fruitsector had een ■waarde van 570 miljoen gulden tegenover 540 miljoen in 1959. De importeurs zetten 255 miljoen om tegenover 230 miljoen in 1959. Vraag groente naar grove neemt af Ook in de tuinbouw bestaan niet- florerende bedrijven. Voor een deel van die bedrijven is de oorzaak daar van gelegen in een structurele wij ziging: de wijziging in de behoeften, van de politie niet verwachten, dat die een afnemende vraag naar grove haar toezicht op de vivisectie effect sorteert. Hij is van mening dat op sporingsambtenaren, die speciaal voor dit werk getraind zyn, zullen worden aangesteld. groenten tot gevolg eeft. Deze wij ziging, die al jaren werkzaam is doch in bepaaide jaren, zoals het droogtejaar 1959, versluierd werd, is in de tweede helft van 1960 onver- Sommige sprekers waren het niet sluierd tot uiting gekomen. Het ge- mnl UnI 11 J. t ,,.ln J. .7 centralen heeft in grote lijnen over- in de vakbeweging de eenheid van op- eenstemming bereikt over 'n nieuwe vattingen over de loonvorming zijn opzet van het systeem voor de toe- hersteld. Eerst daarna kan dit ont- komstige loonvorming, zoals de vak- werp als voorstel van CNV, KAB en om vliegen te verdrijven. Ir. M. de viel de KVP-er by. Hy vond boven di m, dat de hygiëne van het paard gediend is met het coupe- beweging dit graag zou willen zien. NVV worden voorgelegd aan de SER- JSJjJJJ11 iJjL t®"t* dat de Politie nimmer óp tyd'zai den en" de byzonder hoge opbrengst helpen, «monw At* „oor Ann,mi«iD Ai* r\r^ tvTiohmiHt mot scnieat aoor een veearts en onaer kunnen 2jjn om erger te voorkomen. eens met het artikel in de wet, waar- In slechts aan de politie de bevoegd heid wordt gegeven loslopende hon den en katten neer te schieten, die een direct gevaar opleveren voor schapen, kippen en andere dieren. Dr. van Meeuwen wees op het feit, volg was, dat de ondernemers, die grotendeels van de opbrengst van grove groenten afhankelijk zijn, in dat halfjaar ongunstige resultaten hebben geboekt Ook de in 1960 ge constateerde uitbreiding van de grove groententeelt in andere lan- per oppervlakte-eenh id moet bij de beoordeling van de afzetsituatie in acht worden genomen. Bij de fruitteelt is iets soortgelijks aan de hand. Ondanks een grote Westeuropese appeloogst is het prijs niveau van de goede soorten niet onbevredigend, terwijl de minder goede soorten een kleine vraag ont moeten, met als resultaat een zeer laag prijspeil. VERGELIJKENDE CIJFERS De heer Van Arcken gaf vervol gens een aantal vergelijkende cijfers over 1950 en 1960. De waarde van de geëxporteerde verse groenten steeg van 115 miljuen gulden in 1950 tot 380 miljoen in 1960. In deze sec tor steeg de export van tomaten van 40.000 tot 160.000 ton; sla 13.000 tot 41 000 ton; komkommers 25.000 tot 63.000 ton. De waarde van de invoer van alle produkten in de groenten- en fruit sector steeg van 116 miljoen tot 255 miljoen gulden. De waarde van de omzet van in heemse produkten op de veilingen steeg van 317 miljoen tot ca. 700 mil joen gulden. Bij de industrie steeg de verwerkte hoeveelheid groenten van ongeveer 100.000 ton in de ja ren rond 1950 tot ongeveer 190.000 ton (volgens voorlopige ramingen) in 1960. De hoeveelheid door de in dustrie verwerkt fruit steeg van 60.000 tot ca. 100.000 ton. Een vrouwelijke directeur en de kassier van een bank in Sioux City, Iowa, hebben ongeveer 2 miljoen dollar (circa 8 miljoen gulden) ver duisterd van de bank. waarvan haar vader president is. Zij stond in ge heel Sioux City en omstreken be kend als een bijzonder gul iemand altijd bereid om mensen in nood te Kort samengevat komt dit neer op commissie, die zich bezighoudt met yprdovine vrijheid van loononderhandelingen in de voorbereiding van een advies g" de bedrijfstakken, een slechts globaal over de toekomstige loonpolitiek, toezioht van de overheid, een krach- waar staatssecretaris Roolvink de Het AR-kamerlid, P. C. Elferich, luezioni van ae overneia, een Kxacxi- waar staausaecreuuris ivouivxius. uc jv „„„„-„..vaj s tig prijs- en kartelbeleid ter bevor- SER om heeft gevraagd- By de behan- dering van de concurrentie, een slag- deling van dit advies zal moeten blij- vaardig conjunctuur- en monetair ken of met de werkgeversorganisaties beleid en het loslaten van de pro- overeenstemming over deze opzet kan duktiviteit als maatstaf voor loons- worden bereikt, verhoging. Het is te verwachten, dat de be stuursorganen van de drie vakcen- tralen zich in het algemeen wel met deze opzet zullen kunnen verenigen. In deze bestuursinstanties is de zaak echter nog in bespreking, zodat nog niet kan worden gesproken van een volledig uitgewerkt plan, waar de gehele bona fide vakbeweging achter staat. Wanneer het thans ontworpen sche- stryd is met het rech'sbev ustzyn. De liberaal, mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk, was wel voor het coupeerverbod. Hi is van mening, dat er alleen maar sprake is van een Karnavalsprinses Arnoldine van Diiren Dodelijke sabelsteek in Den Haag gereconstrueerd Bijgestaan door de bewoners, die op de bewuste avond getuige waren van het drama, hebben leden van de Haagse gemeentepolitie vannacht op de Segbroeklaan te Den Haag een re constructie gegeven van het gebeur de op maandagavond 2 jan., toen de 16-jarige scholier Wim Scholte tij dens relletjes door de politie met een sabel in de rug werd gestoken, ten gevolge waarvan hij later is over leden. Omwonenden stonden voor hun ra men en vertelden opnieuw wat zij die avond hadden waargenomen. Htm waarnemingen werden door de po litie gereconstrueerd. Als communica tiemiddel tussen de woonkamers en de agenten op straat deden walkie- talkies dienst. Spoor van Zwijndrechts heertje gevonden De auto, waarmee de Zwijndrechtse meubelhandelaar J. B. K. bekend on der de naam van „Zwijndrechts heer tje", de vlucht heeft genomen, is in Quenast, enkele kilometers voorbij Brussel, gevonden. De wagen had een in elkaar gereden versnellingsbak. De Zwijndrechtse politie werd gewaar schuwd door de Nederlandse ambas sade. Men vermoedt, dat K. de wijk heeft genomen naar Frankrijk. Veertien dagen geleden had hij de wagen gehuurd bij een garagebedrijf in Zwijndrecht Toen hij niet op de afgesproken tijd was teruggekomen, waarschuwde de eigenaar de politie. Op last van de officier van justitie wordt er voortdurend gezocht naar de man, die enkele jaren geleden tot twee-en-half jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens manipulaties met geleend geld tot een bedrag van een half miljoen gulden. K- was voor. waardelijk op vrije voeten gesteld. Hij wordt er van verdacht zijn nieu we werkgever, een handelaar in mu ziekautomaten, te hebben opgelicht. De 25-jarige Spaanse matroos Manuel Rivas Pena uit Carreira is gistermiddag te Rotterdam aan boord van het Liberiaanse stoomschip „Cin derella", dat bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij ligt, bij het dichtleggen van luiken door ijsafzet- Arnoldine Seekirchner om wier benoeming tot karnavalsprinses van Doren ting uitgegleden en in een twaalf in het Rijnland zoveel te doen is geweest, is nu met feestelijk vertoon meter diep ruim gevallen. Met een gekroond. Wel is afgezien van het aanvankelijke plan Arnoldine in man- schedelbasisfractuur werd hy naar nekleren te steken; er is voor haar een fraaie karnavalsjurk gemaakt, het ziekenhuis Alle moeilijkheden deden aan de karnavalspret niets af. .rjï fi i 1 Kg? *3 „Dijkzigt" vervoerd, waar hij later is overleden. Bij Ritthem, ongeveer vijf minuten varen van de haven van Vlissingen is het 2902 ton metende Nederlandse vrachtschip „Iberia" aan de grond gelopen. Het schip heeft 'n diepe geul geslagen in de teen van de zeewering.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7