DE WOLKENETERS Minister antwoordt op vragen over tbe-infectie militaire kampen De opvolging van Adenauer Amerikanen mogen niet naar Cuba Algerijnen bereid tot overleg Ex-SS-generaal staat terecht Het was 'm in z'n bol geslagen DINSDAG 17 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Om je dood te schrikken Russische wapens voor Indonesië Rusland zal Indonesië, ingevolge de in Moskou gesloten overeenkomst, bommenwerpers, jachtvliegtuigen, enderzeeboten en motortorpedoboten leveren. Dit heeft de Indonesische mi nister van defensie, tevens staf-chef van het Indonesische leger, generaal Nasution na zijn terugkeer in Djakar ta verklaard. Hij zei, dat enkele onderdelen reeds onderweg naar Indonesië zijn. Er zul len Indonesiërs naar Rusland gaan om zich op de hoogte te stellen van de bediening van het te leveren mate rieel. Er zullen geen Russische tech nici naar Indonesië "komen. Generaal Nasution beschuldigde de Nederlanders van het leveren van voorraden aan Indonesische opstan delingen aan „wie zy een toevluchts oord in Nieuw-Guinea verleenden en die zij gebruiken om het Nederlandse koloniale leger in Nieuw-Guinea op te bouwen." De Nederlanders vestigen voorts een Nieuw-Guinea raad van mario netten en collaborateurs. Maar in West-Irian gaat de bevol king voort met verzet tegen de Ne derlanders, vooral nadat het Indone sische kabinet zijn vastbesloten poli tieke standpunt over de kwestie heeft bekendgemaakt. De Nederlanders zul len op de lange duur niet in staat zijn afgelegen gebieden en kustge bieden te beheersen. Weerstand tegen besmetting is aanzienlijk minder kortademig was geworden. Op 5 april 1960 werd bij röntgenologisch onder zoek een uitgebreide open longtuber- culose geconstateerd, waarna ter stond alle mogelijke maatregelen voor het contactonderzoek werden geno men en betrokkene werd opgenomen ter behandeling. In Lekkerkerk, In de Krimpenerwaard, hebben drie mannen zaterdag een Beverrat van negentig centimeter lang en zes kilo zwaar gevangen en gedood. Het door zijn afmetingen unieke dier is vermoedelijk afkomstig uit België, waar deze ratten om hun fraaie pels worden gekweekt. Het komt wel eens voor dat een paar exemplaren ontsnappen en via de Maas Nederland binnenkomen. Het ongevaarlijke dier is namelijk een uitstekend zwemmer. De foto toont een van de jagers met het gevangen „monstertje". Westduitse regeringskringen heb ben gisteren medegedeeld, dat dr. Adenauer erin heeft toegestemd, dat professor Erhard, de huidige minis ter van economische zaken, kandi daat wordt gesteld voor de opvol ging van Adenauer als bondskanse lier. Volgens leze kringen zou Ade nauer hebben toegegeven aan het advies van leidende figuren uit zyn partij, de christelijke C.D.U. In het najaar zullen in West- Duitsland algemene verkiezingen worden gehouden. De voorzitter van de Christelijk- Democratische Unie, dr. Heinrich Krone, had zaterdag gezegd, dat de christen-democraten dwaas zouden zijn, als zy niet de „politieke conse quenties" trokken uit Erhard's suc ces als minister van economische za ken. Hij voegde hieraan toe, dat dit niet alleen zijn persoonlijke opinie was, doch ook die van alle leidende figuren uit de partij en ook van de kanselier. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen zou dr. Adenauer „schoor voetend" aan het verlangen van zijn partij hebben toegegeven, deels om dat hij zich niet actief met de kwes tie van z'jn opvolging zou hebben beziggehouden en anderdeels omdat hy zijn vroegere bezwaren tegen Erhard als zijn opvolger niet heeft laten varen. De V.S. hebban de Amerikanen maandag verboden naar Cuba te gaan omdat hun daar, zo wordt ver klaard, niet langer bescherming kan worden verleend. Een uitzondering zal slechts wor den gemaakt voor journalisten, be paalde zakenlieden e.d. die tot na der order een door het ministerie van buitenlandse zaken goedgekeurd paspoort moeten aanvragen. Guerillastrijd in Cuba. Maandagavond is te Havanna van gezaghebbende zijde vernomen, dat Cubaanse troepen opnieuw een of fensief zijn begonnen tegen gueril- la-strijdkrachten in het bergachtige gebied van Escambray, in de provin cie Las Villas. De schattingen van het aantal guerillastrijders lopen uiteen van honderd tot vijfhonderd. Zij zijn in dit gebied sinds september 1960 waargenomen. De voorlopige Algerijnse regering heeft zich maandag bereid verklaard onderhandelingen met de Franse regering te beginnen over de voor waarden voor een „vrije raadpleging van het Algerijnse volk". Zij deed dit in een verklaring, die in Tunis werd uitgegeven na afloop van de besprekingen, welke de leiders van de verzetsbeweging gedurende zes dagen hebben gehouden. „Het Algerijnse vraagstuk is in een nieuwe fase gekomen, waarby men een glimp kan opvangen van de mogelijkheid van een vreedzame op lossing door middel van onderhan delingen", aldus de voorlopige Al gerijnse regering. Zij voegt hier ech ter aan toe, dat deze mogelijkheid gevaar loopt door de pogingen van de Fransen om Algerië een nieuwe status op te leggen. Het Franse plan om voorlopige Al gerijnse instellingen in het leven te roepen beschouwt de voorlopige re gering als een vooruitbeschikken over de toekomst van het land. Zij zegt, dat dit plan tot mislukking is gedoemd. Een loyale en oprechte toepassing van het zelfbeschikkingsrecht kan de vrede in Algerië herstellen. De V.N. zouden er toe kunnen bijdra gen, dat dit racht op een dergelijke wijze wordt toegepast. Hiertoe zou den ook onderhandelingen tussen de twee partijen kunnen leiden. In regeringskringen te Parijs werd vernomen, dat de verklaring uit Tunis wordt bestudeerd en dat voorshands geen commentaar te verwachten is. Volgens welingelichte kringen is de eerste indruk, dat de verklaring betrekkelijk gematigd is. Het stuk scheer, geen nieuwe ele menten te bevatten, maar ook geen nieuwe hinderpalen. In „zaal 600" van het gerechtshof te Neurenberg, waar ook de Nazi kopstukken terecht hebben gestaan, is maandag een proces begonnen te gen de 61-jarige Erich von dem Bach-Zelewski, een voormalige ge neraal van de Waffen-S.S. Von dem Bach-Zelewski wordt er van beschuldigd dat hy in 1934 be vel heeft gegeven tot executie van de Pruisische landjonker Anton von Hohberg und Buchwald, die betrok ken was bij de zaak-Roehm. Zoals bekend zijn - toen vele aanhangers van Roehm terechtgesteld. Von dem Bach-Zelewski heeft toegegeven dat hij een executiebcvel tegen de land jonker heeft titgevaardigd. Maar hij heeft verklaard dat hij toen handelde in opdracht van Reinhard Heydrich, die in die dagen chef van de Sicherheitsdienst was. Von dem Bach-Zelewski zal ook nog terechtstaan voer zijn aandeel bij het onderdrukken van de opstand in Warschau in 1944, voor zijn me dewerking aan de strijd tegen de partisanen tijdens de campagne in Rusland en voor zijn aandeel bij de executie van Poolse gijzelaars in Sosnowits-Jendzin. Hij zou voorts Goering het buisje cyaankali gege ven hebben, opdat deze een einde aan zijn leven kon maken. Poolse kunstschatten, die aan het begin van de tweede wereldoor log naar Canada werden gestuurd om ze uit de handen van de Duitsers te houden, zijn maa dag per schip in de Poolse haven Gdynia terugge keerd. De collectie kunstvoorwer pen, waarvan de waarde op 60 mil joen dlr wordt geschat, omvat o.a. 132 gobelins uit de vyftiende en de zestiende ^euw. Maandagavond is een handgra naat geworpen in een café in de wijk Mascara, van Oran, waardoor zes Fransen en een Algerijn wer den gewond. De toestand van vier der gewonden is ernstig. Dit is de vierde maal, dat een aanslag wordt gepleegd in dit onder Franse leiding staande café. Moskou waarschuwt de Ver. Staten De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten maandag gewaarschuwd tegen het gebruik van Amerikaanse mili taire vliegtuigen in Laos, aldus een bericht van het Russische persbureau Tass. De vorige week is uit Laos gemeld, dat de Ver. Staten aan de 'regering van dit land vier vliegtuigen hebben geleverd, die vervolgens met raketten werden uitgerust en tegen de pro- communistische troepen in het noor den van het land werden ingezet. De Sowjet-regering had vernomen, dat de Ver. Staten behalve de vier genoemde vliegtuigen, ook militaire vliegtuigen van het type F-84 (Thun der jets) aan de „opstandige" troepen in Laos zouden leveren. Zowel van de zijde van het Ame rikaanse State Department als van het ministerie van landsverdediging werd verklaard, dat niets bekend was van Amerikaanse plannen om F-84- straaljagers aan de Laotiaanse rege ring te leveren. Onderzoek besmetter niet grondig geweest In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Lamberts (P. v. d. A.) over het optreden van een t.b.c.-infectie in twee miltaire kampen, heeft minis ter Visser medegedeeld, dat inder daad 25 militairen, afkomstig uit het marinierskamp te Doorn, en 11 mili tairen uit het kamp „De Wittenberg" bij Garderen moesten worden opge nomen ten gevolge van een tbc-in- fectie. Dat deze infectie in het mariniers- kamp zodanig om zich heen heeft kunnen grijpen, vindt o.m. zijn oor zaak in het feit, dat 85 a 90 pet. van de opgekomen militairen te voren niet op zodanige wijza in contact is gekomen met een infectie door tu- bercelbacteriën, dat zij daartegen een zekere graad van immuniteit heb ben gekregen; ook kunnen als mede oorzaken worden genoemd verminde ring van het weerstandvermogen door het veelvuldig voorkomen van „griep" in de maanden februari en maart en de milieuverandering, ter wijl bovendien het intensief contact in een nauwe samenleving zijn in vloed heeft gehad. Een en ander heeft, in combinatie met de omstandigheid, dat gedurende enige tijd een marinier, die lijdende was aan een longtuberculose, in het kamp heeft verbleven, tot gevolg gehad, dat 't genoemde aantal mili- taren werd geïnfecteerd, aldus de minister. Het is juist, dat een marinier, bij wie begin april 1960 een open longtu berculose werd geconstateerd, reeds sedert 8 februari daaraan vooraf gaande klachten had o.m. over hoes ten, en dat eerst op 5 april een rönt genologisch onderzoek op tubercu lose werd verricht. De militair kwam 5 januari 1960 in dienst en werd op 6 januari volgens de bestaande richt lijnen voor de medische keuring on derworpen aan een tuberculine-reac- tie volgens Mantoux. Deze was po sitief. Op 8 februari werd hij naar aanleiding van klachten opgenomen in de ziekenboeg, met verschijnse len van een catarrale luchtweginfec tie, die als „griep" werd aangeduid. De temperatuur bedroeg 39 graden. Dit ziekteproces ging terug zonder „speciale" therapie. Bij routine-controle op 16 februari hoestte betrokkene nog wat, doch aan de longen werden geen afwijkin gen van betekenis gehoord en gecon stateerd. Op 30 maart 1960 heeft be- trokene zich wegens hoesten weer op het ziekenrapport gemeld en om dat hij de laatste dagen bovendien De militair, by wie in begin april 1960 in het marinierskamp te Doorn een open longtuberculose werd ge constateerd, kwam niet uit een tuber culeus milieu. Hetzelfde geld voor de KL-militair uit de legerplaats „De Wittenberg", bij wie eind rr.aart 1960 een open langtuberculose werd ge vonden. Uitvoerige besprekingen met ver scheidene specialisten op het gebied van longziekten, alsmede het advies van een hoogleraar-consulent hebben tot de volgende conclusie omtrent het in te nemen standpunt geleid. Bij de inkeuring van a.s. recruten ten behoeve van de drie krijgsmacht onderdelen zullen dienstplichtigen uit een gezin, waarin meer dan één geval van actieve tuberculose voor komt of is voorgekomen, door een militaire longarts worden beoordeeld. Tevens zullen inlichtingen worden gevraagd aan de betrokken consulta tiebureaus. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Uitstekend geslaagde première van „Kamer 27" Chauffeur na aanrijding doodgeslagen Op 10 januari werd te 17.45 uur nabij Biak op Nieuw Guinea door de burgerchauffeur K. P. A. Dries- sen, rijdende ir» een gesloten DAF- truck, een onverwacht de weg over stekend Papoea-meisje aangereden. De chauffeur, bedreigd door een met een dolkmes gewapende Papoea, sprong uit de cabine en vluchtte on geveer 200 meter weg, achtervolgd door zijn belagers. Drie inzittende marine-schepelingc volgden hen en wisten, toen Driessen struikelde, de Papoea vast te grijpen, die daarop door een toevallig ter plaatse zijnde politie-agent wera ontwapend. Zon der dat iemand er op bedacht was, kwam plotseling een tweede met een kapmes gewipende Papoea, va der van het aangereden kind, naar voren en sloeg de chauffeur met en kele houwen neer. De overige inzit tenden van de truck, die aandacht besteedden aan het aangereden kind, konden door de snelheid, waar mee zich het een' en ander afspeel de, niet meer tijdig ter plaatse zijn om deze tweede aanvaller, die vol komen onverwacht naar voren kwam, tegen te houden. Het meisje is later aan de gevolgen van de aan rijding overleden. Een Duitse jongen van 18 jaar, die een Nazi-uniform droeg en een hakenkruisarmb. nd, is zondagavond in een wachtlokaal van het Britse leger bij Müncnen Gladbach bin nengedrongen. waar hij een Britse militair in d scho 'der schoot, aldus heeft een woordvoerder van het Britse Rijnleger bekendgemaakt. De toestand van de militair, die geope reerd is, is bevredigend. De dader wist te ontkomen, maar heeft zich later Lij de Duitse politie in Düsseldorf gemeld. De officier van justitie te Düssel dorf heeft meegedeeld, dat de jon gen, Dietmar Kirchstein, „op het veld van eer wilde sterven". Hij is verstandelijk niet bijzonder ontwikkeld en heeft veel goedkope romannetjes over de oorlog gelezen. Dietmar behoort niet tot een poli tieke partij of een jeugdorganisatie. Men onderzoekt thans of hy zal worden vervolgd of dat hij in een psychiatrische inrichting zal wor den opgenomen. De burgemeester zat in de gevangenis In Amerika is het blijkbaar mo gelijk om burgemeesier te zijn ter wijl men in de gevangenis zit. De 49-jarige burgemeester Harri son van Warner Robins in Georgia was in november jl. voor een jaar naar de gevangenis gezonden na een veroordeling wegens fraude. Een week later werd hij voor een tweede .ambtstermijn van vier jaar herko zen. Enkele dagen geleden heeft een rechtbank beslist, dat Harrison bur gemeester kon blyven ook al zat hij in de gevangenis. De man vond het blijkbaar toch te gek en is gisteren als burgemeester afgetreden. Als reden gaf hij op, dat zijn gezond heidstoestand slechter werd. Tengevolge van een brand, die maandag een pier in de Amerikaan se marinebasis te Charleston, in de staat Zuid-Carolina, heeft bescha digd, worden zes mannen vermist, terwijl zes anderen zijn gewond. Twee kleine marine vaartuigen vlo gen in brand en zonken. ZOMERHUISJES MOETEN VERDWIJNEN. Een „dorp" met ruim 100 zomer huisjes, die eigendom zijn van leden van de Amsterdamse vereniging „Ons Buiten" zal vóór 1 mei bij de Zui- derpier te LJmuiden gesloopt moeten worden. Het dorpje, dat alleen in de zomer maanden wordt bewoond, maar waarvan de huisjes ook 's winters blyven staan, bevinden zich op grond van Rijkswaterstaat en de gemeente Velsen. Het terrein is dit jaar nodig voor de vergroting van de haven mond en verlenging van de pieren van IJmuiden. De LJmuidense WV heeft nog getracht een ander terrein voor de 100 huisjes in Velsen te vin den, maar hierin is zij tot nu toe niet Jongens vernielden in garage voor f 50.000.- Enkele jongelui zyn een Utrechtse garage binnengedrongen en hebben daar voor ongeveer 50.000 schade aangericht door met de wagens te gaan rijden en deze moedwillig op el kaar te laten botsen. Twee auto's werden zeer zwaar beschadigd en acht in mindere mate. De politie vermoedt, dat een stel opgeschoten jongens de vernielingen heeft gepleegd. Zij hebben zich toe gang verschaft tot de garage door een ruit in te slaan. In de kantoren haal den zij tevens uit een geldkistje 12.92 en dronken een paar limo nadeflesjes leeg. Ere-doctoraat voor kardinaal Alfrink De universiteit van Leuven heeft aan dr. B. J. kardinaal Alfrink het ere-doctoraat in de theologie aange boden. Op 2 februari a.s. - het patroons feest van de universiteit - zal tevens een ere-doctoraat worden uitgereikt aan prins Albert van België, aan kar dinaal Roberti uit Rome. Kardinaal dinaal Robreti uit Rome. Kardinaal Alfrink zal persoonlijk naar Leuven gaan om het ere-doctoraat in ont vangst te nemen. Toneelavond t.b.v. Oost-Priesterhulp Het zal wel niet dikwijls gebeuren, dat een toneelvereniging de premiè re heeft van een toneelstuk, geschre ven door een priesterzoon uit de pa rochie. Dit was gisteravond het ge val in „De Drie Eendjes" aan de Ho ge Rijndijk, waar „Liefde voor To neel" de primeur had van „Kamer 27", een toneelspel in drie bedrijven, dat pater Paschalis Bakker onder 't pseudoniem Johan van Rotterdam, heeft geschreven. Het moet pater Bakker wel een bijzondere voldoe ning hebben geschonken, dat deze eerste opvoering zo uitstekend is ge slaagd. En het uitbundig applaus van een geheel bezete zaal aan het einde, staande aan de spelers gebracht, mag men dan ook mede zien als een hulde aan de schrijver om dit stuk te brengen. Met de opvoering van dit stuk maakt men kennis met het le ven in een vluchtelingenkamp, want Kamer 27 is een der vele duizenden kamers die de talloze kampen bevat ten en waar miljoenen vluchtelingen hun lichtloos bestaan leiden, aldus pater Bakker in zijn overzicht daar bij uit eigen ervaring opgedaan tij dens zijn missie in deze kampen. Nadat de heer Goddijn de aanwe zigen had verwelkomd, onder wie rector De Groot en secr. Grijpink alsmede de ouders van pater Bakker, leidde de auteur zelf het stuk in ter verduidelijking van de bestaande toe standen in de kampen. Als men ge confronteerd wordt met de proble men van deze mensen moet men zich wel dubbel gelukkig achten niet in zo'n kamp verblijf te moeten hou den, want elk van hen neeft zijn pro blemen. Moedei Janitschek moet voor haar zes kinderen zorgen waar van de oudste dochter, Ilona, door de huismeester wordt belaagd. Karl Mine, een jong uitgeweken ex-lid van de Oost-Duitse Volkspolitie, moet kiezen tussen een goede betrekking met huisvesting buiten het kamp, waarvan hij ook zijn moeder, die naar hem toekomt, kan onderhouden en het verblijf in het kamp met slecht betaald werk maar waar hij Ilona kan beschermen tegen de huis meester zoals hij haar beloofd heeft. Dan is er Schöber, een oude mars kramer, die reeds jaren wacht op zijn vrouw en dochter dit echter niet meer zullen komen. Boer Tauber ten slotte zorgt voor een oplossing als hij er in slaagt een boerderij te vin den waar hij als vrije man aan het werk kan gaan. Vrouw Jamitschhek zal met haar kinderen bij hem een onderkomen vinden Hierdoor zijn zowel voor vrouw Jamitschek als voor Karl Mine de problemen opge lost De oude marskramer blijft al leen achtei hoewel ook hem 'n plaats je op de boerderij wordt aangeboden. Neen, zegt hij, ik blijf hier wachten en de nieuwe kampbewoners leren hoe zij hier moeten leven. Hoe er gespeeld is? Dit kon het beste opgemaakt worden uit de reac ties van de toeschouwers. Het was, vooral in de spannende momenten, opmerkelijk stil in de zaal, een be wijs dat het stuk boeide en het pu bliek pakte. Het hartelijk applaus aan het slot getuigde daar eveneens van. Pastoor Kouwenhoven zei na afloop zich als gewoonlijk de tolk van de zaal te v/eten, maar vond dit zelden zo van pas ais nu, na de spon tane ovatie. Wij hebben geleefd on der de druk van de bezetting maar dat was niets vergeleken bij dit uit zichtloos bestaan in de barakken. Laten we hier een les uii leren, de les van de liefde om elkaar te hel pen. Hartelijk dank bracht hij aan: „onze trots. Jan van Rotterdam, die het mogelijk heeft gpmaakt in onze parochie deze première op te voe ren". Het laatste woord was aan de voorzitter van .Liefde voor Toneel", d. heer P v. d. Geer, die pater Bak ker dankte voor de gelegenheid de ze première op te voeren en de aan wezigen voor hun komst waardoor 't hem mogelijk was pater Bakker een bedrag van 207,50 te overhandi gen voor de Oost-Priesterhulp. Opbrengst Collecte Meraisa De gisteren gehouden collecte voor de Memisa heeft opgebracht 825,- te gen het vorig iaar 450,-.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9