Bibberziekte in Voorthuizen wordt gezocht in insectenbestrijdingsmiddel Bloembollenverwerkingsbedrijf te Hapert failliet verklaard Veiligheid voor alles bij de spoorwegen, ook in de winter R.K. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid-Holland vergaderde in Leiden Vijf kilometer lange brug over de Oosterschelde DINSDAG 17 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Geen verband met trilziekte van varkens I Wat precies de oorzaak is geweest van de vreemde bibber- en slaapziek te in Voorthuizen is nog steeds niet bekend. De deskundigen, toxicologen, vergifkenners van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Utrecht hebben wel een bepaalde theorie, maar zij hoeden zich er tot nu toe wel voor, om die als de enig aanne melijke te poneren. Geen verband Zoals bekend begonnen enige maanden geleden volkomen gezonde kinderen van de Wirhelminaschool van het Veluwse dorp Voo rthuizen te bibberen. Het schrift werd volko men onleesbaar en de kinderen, die het ergste leden aan deze symptomen, verzonken in een diepe slaap. Men stond voor raadsels. In Barneveld dacht men met hetzelfde geval te doen hebben. Hier begonnen biggen te trillen. Nu is wel vast komen te staan, dat de trilziekte van de big gen geen verband houdt met de bib ber- en slaapziekte in Voorthuizen. In Barneveld heeft men duidelijk te maken gehad met de St. Vitusdans, een ziekte, die wel meer voor schijnt te komen bij varkens. In Voorthuizen heeft men van het Garantieverzekering op gebruikte auto's Vergoeding van kosten Met ingang van woensdag a.s. zal een garantieverzekering kunnen worden afgesloten bij de verkoop van een gebruikte auto. De sectie gebruikte automobielen van de bond van automobiel-, garage- en aan verwante bedrijven had deze moge lijkheden onderzocht, omdat zij meende daarmede de niet bonafide handel in tweedehands auto's te kun nen tegengaan en daarnaast de ver keersveiligheid te dienen, zo heeft de secretaris van deze sectie mede gedeeld. Twee verzekeringsmaat schappijen zullen deze verzeke- ringsvorm in ons land introduceren. Bij elke transactie, of deze nu ge schiedt tussen particulieren of tus sen handelaar en particulier, kan een dergelijke verzekering worden afgesloten. Voor verzekering komen echter alleen in aanmerking gebruikte per sonenauto's met een handelswaarde van tenminste f 2.500, en niet ouder dan vfjf jaar. De premie varieert van 50,- tot 95,- al naar gelang van de catalogusprijs van de auto. Voorwaarde is verder dat een keu ringsrapport wordt overgelegd, afge geven door bepaalde daartoe aange wezen „bovag"-bedrijven, de ANWB of de KNAC. De dekking betreft de vergoeding van kosten aan de auto als gevolg van het breken of defect raken van onderdelen, waardoor vervanging van deze onderdelen noodzakelijk wordt, alsmede tot vergoeding van kosten, als gevolg van het zich open baren van gebreken, een en ander voor zover niet in het rapport ver meld. De polis is drie maanden van kracht. begin af verdenking gekoesterd tegen een fles insecticide, die al die tijd bij de trap heeft gestaan. De deskundi gen menen goede reden te hebben, dat dit de oorzaak is geweest van de vreeipde ziekte bjj de kinderen. Proe ven hebben nl. uitgewezen, dat het verdelgingsmiddel niet geheel on schadelijk is, wanneer zijwordt inge ademd. Geen zekerheid Tot nu toe heeft men nog niet aan kunnen tonen, dat het verdelgings middel verspreid is. Het epidemiolo gisch karakter van de ziekte heeft men evenmin kunnen verklaren. De verklaringen, die tot op heden gege ven zijn, bevatten nog te veel de woord: „relatie" en „aanwijzing" om een afdoende antwoord te geven op het raadsel van Voorthuizen, dat ach teraf geen schadelijke gevolgen heeft gehad. (Advertentie) Moordzaak Lina Feenstra een week uitgesteld De behandeling van de moordzaak Engelina Feenstra door de Amster damse rechtbank is wegens ziekte van de officier van justitie mr. W. P. Bakhoven uitgesteld tot donderdag 26 januari a.s. Aanvankelijk zou de 28-jarige los-werkman J. J. T. uit Amsterdam zich woensdag a.s. hebben moeten verantwoorden wegens dood slag op de 17-jarige Lina Feenstra uit Leeuwarden. Garantieprijzen niet gedekt door verkoopprijzen Zoals wij reeds eerder hebben ge meld is het Eerste Zuid-Nederlandse Bloembollenverwerkingsbedrijf te Hapert, waarvan de heer C. Laan uit Venhuizen bij Hoorn directeur is, in moeilijkheden geraakt. Die moeilijkheden bleken zo groot te zijn dat de directie geen uitweg meer scheen te weten en besloot zelf het faillissement van de n.v. aan te vragen. Bij vonnis van de arrondissementsrechtbank te Den Bosch dd. 11 januari is de failliet verklaring uitgesproken, onder be noeming van mr. J. H. Blaauw te Eindhoven tot curator. De heer C. Laan heeft het bloem bollenverwerkingsbedrijf gesticht en voerde daarvan de directie, teza men met de heer A. Maandonks uit Hapert, die zich echter uit zijn func tie heeft teruggetrokken. Enige we ken geleden werd het bedrijf reeds stil gelegd en de arbeiders, ongeveer tien man wegens het stille seizoen, werden ontslagen. Ruim tweehonderd boeren zullen in de strop mee moeten delen. Zij hebben nl. bollen op contract geteeld tegen een garantieprijs van ongeveer tienduizend gulden per h.a., alles bij elkaar de belangrijke som van on geveer anderhalf miljoen gulden belopende. De prijs, die de heer Laan echter voor de bollen kon maken, lag niet '.oger dan zeven tot achtduizend gulden per h.a. en later zelfs nog minder. De betalingster mijn loopt in april af en het lijkt niet zeer waarschijnlijk dat de kwe kers aan hun trekken komen. Zij beraden zich thans over wat hun te doen staat. HET GING EERST GOED Ongeveer vijf jaar werkt de heer Laan met zijn systeem in Brabant. Na een aarzelend begin ging het steeds beter en enkele jaren ver dienden de Brabantse kwekers aan de bollen meer dan aan enige an dere teelt. De produktie werd zo groot, dat men er toe overging een eigen verwerkingsbedrijf te stichten, dat enige maanden geleden in bedrijf werd gesteld, na met veel schone woorden van overheid en directie officieel te zijn geopend. De cata strofe is echter wel spoedig geko men. Het schijnt dat men veel verder heeft willen springen dan de stok lang was. Er kwam overproduktie. Dit najaar stonden 130 h.a. in Bra bant te veld terwijl er slechts afzet mogelijkheid was voor hoogstens de helft. Men schijnt zich toen van een middel te hebben willen bedienen dat uiteindelijk erger dan de kwaal bleek. Door nl. steeds weer aan nieu we contractanten pootgoed te ver kopen, betaalde men de oude klan ten, doch daarmee werd het gat steeds groter. Langzamerhand werd het de Bra bantse kwekers duidelijk dat het zo niet langer meer kon en men ging zich meer en meer van het bedrijf distantiëren. Rond Kerstmis trok de heer Maandonks zich terug en thans heeft de heer Laan geen andere uit weg meer gezien dan een faillisse mentsaanvrage. Op 2 februari a.s. zal prins Bernhard in het nieue RAI- gebow in Amsterdam de eerste tentoonstelling - gewijd aan personenauto's - officieel openen. Deze foto geeft gebouw in Amsterdam Schatkistreserve, Excellentie De Nederlandse Spoorwegen zijn gereed voor de winter. Om de dien sten ook bij strenge vorst normaal te doen verlopen, is het aantal installa ties waarmee wissels vorstvrij wor den gehouden, aanzienlijk uitge breid. Meer dan een half miljoen gul den hebben de Nederlandse Spoorwe gen voor dit seizoen geïnvesteerd in nieuwe propaangastanks, die de wis sels zullen verwarmen en waardoor vastzetting door vorst wordt voor komen. Ruim 1200 wissels worden wanneer de vorst intreedt, met propaangas verwarmd. Hieronder bevinden zich belangrijke wissel-knooppunten op emplacementen. Vorig jaar werden tien emplacementen met deze instal laties uitgerust. Thans zijn hier Nij megen, Venlo, Rotterdam-noord en Rotterdam-zuid aan toegevoegd. De tanks worden gevuld door spe ciale tankwagens, waarvan nu de der de met een inhoud van 18.000 liter gereed is gekomen. Aanvankelijk bonden de Spoorwe gen de strijd tegen bevroren wissels aan met briketinstallaties, die later werden vervangen door handelsfles- sen met propagaan. Op belangrijke punten namen daarna speciale tanks weer de plaats in van de handels- flessen. Met het oog ap de gele vesten die de veiligheidsmensen van de dienst Weg- en Werken van de Spoorwegen binnenkort zullen gaan dragen, hebben de propaantanks en -flessen hun gele kleur moeten ver wisselen voor een grijze, waardoor elk misverstand voor de machinis ten der treinen wordt uitgesloten. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben Provinciale Staten nu volle dig op de hoogte gebracht van hun plannen voor de bouw van een vijf kilometer lange brug over de Oos terschelde. Zij delen mede, dat de totale kosten van de brug en de toe- leidende wegen geraamd kunnen worden op 60 miljoen gld. De bouw zal ongeveer drie jaar in beslag ne men. Een essentieel onderdeel van het plan is het heffen van tolgelden. Zeeland zal voor het project geen financiële bijdrage van het rijk vra gen. De gedachten van Gedeputeer de Staten gaan uit naar het stichten van een naamloze vennootschap. De wii* aandelen zuilen uitsluitend in han- voor het loket van de Nederlandse Bank in Den Haag heeft de minister den van de provincie komen, van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, maandagochtend een biljet van 25 gulden Het ontwerp voor de brug is ge- Ingewisseld tegen tien nieuwe zilveren rijksdaalders, waarmee deze nieuwe baseerd op een systeem van het munt officieel in omloop is gekomen. De foto laat zien hoe de minister de plaatsen van holle palen met een rinkelende rijksdaalders in zijn portemonnee liet glijden. diameter van 4,25 meter. Arti (Ter Aar) organiseert deze zomer concours Van vijfentwintig muziekvereni gingen waren afgevaardigden te Lei den in de Harmonie bijeen voor het houden van de jaarvergadering van de R.K. Bond van Muziekgezelschap pen in Zuid-Holland. De vergadering stond onder leiding van bondsvoor zitter C. A. Volgering. De voorzitter begon zijn inleiding met een welkomstwoord tot de gees telijk adviseur, pastoor C. P. de Wit, de leden van het bondsbestuur en de afgevaardigden van de aangesloten verenigingen. Omdat het nieuwe jaar nog maar pas begonnen was sprak de voorzitter goede wensen uit voor 1961. Vervolgens werden enkele hoogte punten uit het organisatieleven van de R.K. Federatie en de eigen Bond besproken. Wat de R.K. Federatie be trof werd een beschouwing gewijd aan de viering van het 25-iarig be staan te Utrecht op 6 november j.l. Ook de kampioenswedstrijd te De venter stond weer op zeer hoog peil. Het daar gepresteerde was van het beste wat amateurs konden bereiken. Het Fanfarecorps Pius X te Poeldijk vertegenwoordigde de R.K. Bond van Muz Gez. in Z.Holland op prachtige wijze. Met 331 punten werd een le prijs met lof der jury behaald, en kwam daarmede op eenzelfde hoogte als de corpsen uit de zuidelijke pro vincies. Van de hoogtepunten in de eigen Z.H. Bond werd genoemd het Federatieve bondsconcours te Stomp- wijk, dat had aangetoond, dat de muzikale prestaties zich in opgaande lijn gewegen. De muziekexamens ga ven zeer goede resultaten. Tenslotte werd het maandbad St. Caecilia nog eens met klem aanbevolen in de be langstelling, dit blad behoort te zijn het lijfblad van iedere muzikant. Het jaarverslag van de bondsse- cretaris, de heer J. van Dijk gaf een uitvoerig overzicht van hetgeen in het afgelopen jaar passeerde. Uit dit verslag bleek ook, dat er een nuttig contact was geweest met de aange sloten verenigingen. Het volgende verslag was van de bondspenningmeester, de heer J. L. Weijers, die een overzicht had samen gesteld van de financiële zaken van de bond tijdens het boekjaar 1961. Het was een gunstig verslag dat een Moeilijkheden bij E.H.B.0.-vvedstrijden Eerst thans is bekend geworden, dat de districtswedstrijden van de R.K. vereniging voor E.H.B.O. voor het district Gelderland, welke zondag te Apeldoorn werden gehouden, af gelast zijn. Enkele deelnemende groe pen waren eergistermiddag, toen de wedstrijden aan de gang waren voor tijdig in het bezit gekomen van de uit te voeren opdrachten, na welke ontdekking de jury besloot om de wedstrijden niet verder voort te zetten. Het gebeurde zal vermoedelijk het gevolg hebben, dat het district Gelderland volgende maand niet pre sent zal zijn bij de landelijke finale in Vlissingen waarnaar de districts kampioenschappen worden afgevaar digd. NIEUWE BRUG IN AFSLUITDIJK. De draaibrug in de Afsluitdijk bij Kornwerderzand zal door een nieu we brug worden vervangen. A.s. woensdag zal de oude brug met be hulp van twee drijvende bokken wor den verwijderd. Men begint direct met de onder bouw van de nieuwe brug, die veel zal gelijken op de brug in de Afsluit dijk bij Ten Oever. Op 13 april wil men deze nieuwe brug op zijn plaats brengen. Tot die datum zal het verkeer over een Baily-brug kunnen plaatsvinden. De oude brug wordt omgebouwd en zal daarna dienst doen als vaste oever verbinding over het Twenthekanaal bij Markelo. behoorlijk saldo vermeldde. De boeken werden gecontroleerd en goed bevonden door de verificatie commissie, die gevormd werd door de heren Hoogervorst, Crescendo Hille- gom, en Verkade, Excelsior Noord- wijk. De voorzitter deed een aantal me dedelingen van verschillende aard, o.a. werd medegedeeld dat de drum band MCC te Laren als nieuw lid was ingeschreven. De begroting voor 1961 werd zon der bespreking goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. A. Volgering en Th. R. van Dijk bij enkele candidaatstelling herkozen. Eerstgenoemde werd te vens bij acclamatie herkozen tot voorzitter. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer J. van Dijk kon niet worden voorzien. Deze vacature zal op een later tijdstip worden aangevuld. De voorzitter nam van de schei dende secretaris met enkele harte lijke woorden afscheid. Namens alle verenigingen dankte hij de heer Van Dijk voor het zeer vele werk, dat hij heeft gedaan voor de bond geduren de een reeks van ruim 27 jaren. De heer W. van Leeuwen2e voor zitter, sprak dankwoorden tot de voorzitter en sprak namens de aan gesloten verenigingen zijn vreugde erover uit, dat dit werk enige tijd ge leden was bekroond met een Konink lijke onderscheiding. Het bestuur verkreeg machtiging om ook voor 1961 weer examens te .organiseren. Uit de aangevraagde cursussen bleek, dat er ook nu weer zeer veel deelnemers te verwachten zijn. De data 16 en 23 april werden reeds voor de examens vastgelegd. Uit een aantal voorstellen betref fende de concoursen en vooral in zake de gewenste accommodatie kwam als resultaat uit de bus, dat er voortaan een overdekte ruimte met voldoende gelegenheid om aan diver se eisen te voldoen zal zijn voorge schreven. Deze eisen betreffen o.a. akoustiek, goede orkestruimte, plaat sing van jury en bondsfunctionaris- öen enz. De verificatiecommissie 1961 wordt gevormd ,door Excelsior Noordwijk en de R.K. Leidse Harmonie. Hierna kwam aan de orde bespre king en vaststellen van de bondswed strijden in 1961. Voor de organisatie van het federatieve bondsconcours en de drumbandwedstrijd waren twee gegadigden t.w. Excelsior te Noordwijk en Arti et Religioni te Langeraar. Beide verenigingen von den aanleiding om te verzoeken voor de organisatie van de concoursen in aanmerking te komen in het feit, dat zij hun 40-jarig bestaan vieren. De stemming die werd gehouden om te beslissen aan wie de organisatie zou worden opgedragen had tot resultaat, dat Arti et Religioni 17 stemmen ver wierf en Excelsior 8 stemmen. Zo zal dus in Ter Aar deze zomer de strijd tussen de corpsen worden ge streden om de erepalm te behalen. Er wordt gestreefd om de wed strijden te doen plaats vinden op 4 en 11 juni de concertwedstrijd en op 18 juni de drumbandwedstrijd. Alvorens over te gaan tot het slui ten van deze vlotte en zeer geani meerde vergadering werd de heer J. v. Schot, 2e secretaris van de bond. door de voorzitter toegesproken in verband met het feit, dat hij op 8 december jl. 25 jaar bestuurslid was van de bond. Een eenvoudige huldi ging ter gelegenheid van dit jubilé had reeds plaats gevonden te zijnen huize. De geestelijk adviseur sprak nog een opwekkend woord opdat men zich toch bewust zal zijn van de plaats die men inneemt in zijn orga nisatie. Met een korte aanmoediging tot de afgevaardigden om in 1961 met Ijver te streven naar verdere voor uitgang werd de vergadering geslo ten. Charmante assistentie Binnenkort zullen in Amsterdam de eerste meisjes van het Korps Ver- keersassistentes worden aangesteld. De vrouwelijke verkeersassistenten zullen ongeveer vier uur per dag op drukke verkeerspunten voetgangers vooral schoolkinderen, overbrengen. Op 18-jarige leeftijd kunnen de meis jes worden aangesteld. Op 21-jarige leeftijd wordt dan de mogelijkheid geschapen automatisch toe te treden tot het Korps Vrouwelijke Agenten. De verkeersassistenten krijgen een eigen uniform. Foto: Veilig oversteken met de verkeersassistente.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7