Stille Omgang Weer 80.000 deelnemers verivacht Bloemen blijven toestromen op de Haarlemse keuring Vat met vergif aangespoeld Visacte bleek niet geldig als „trouwpapier" DINSDAG 17 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Nieuw proviucieschip liep in de Kaag van de helling MEMISA-COLLECTE Volendam overvleugelt Den Haag De parochie van O.L. Vrouw van Goede Raad te Den Haag heeft haar eerste plaats in de Memisa-collecte van zondag maandagmiddag reeds verloren. De pastoor van de St. Vin- centiusparochie in Volendam meld de een opbrengst van ƒ4023,ruim duizend gulden meer dan de Haagse parochie. Vorig jaar stond de Volen- damse parochie ook no. 1 op de lijst met 2250, Zondag is te Amsterdam de jaar vergadering gehouden van de Stille Omgang, waarin de voorzitter, de heer P. van Elzenburg, zijn vader, oud-voorzitter, heeft herdacht. Daar op heeft hij uiteengezet, hoe de Stille Omgang niet alleen blijft voortleven, maar zelfs van jaar tot jaar meer deelneming telt, nu ook vrouwen en jongens in steeds groteren getale meedoen. Voor het eerst in de geschiedenis van de Stille Omgang heeft de pauselijke nuntius mgr. G. Beltrami aan de tocht deelgenomen: de Paus zelf schonk een speciale be devaartskaars aan de kapdu nn 't Be gijnhof. Volgens de secretaris, de heer Ta kes, heeft de nieuwe verdeling van de bedevaartgangers over de Amster damse parochies een oplossing ge bracht voor de moeilijkheden, die uit de stijgende toeloop ontstaan wa ren. Volgens penningmeester Appelman was er een gering financieel tekort Iedere dag stijgt het aantal gere- ontstaan, dat echter gemakkelijk door gistreerde TV-toetellen met 1100. Op vrijwillige verhoging van de con- het ogenblik telt Nederland 816.604 tributie kon worden ingelopen, geregistreerde TV-ontvangapparaten. Een nadere toelichting kregen de Meer dan 200.000 toestellen werden aanwezigen van kapelaan Bakker uit puuu huk mei ÜCICIM. xviaanua5 ovmuvt, vjcuio. aanf?pepvpn dat Zaandam over de intentie van de Om- schotelden de Hybridateurs de be- Voorschoten, beten drie sports wt 12 „eer- dan it 1959, 'toen gang van dit jaar: de eenheid der zien. Qe geie nn" - - -t.r\« ajmm a Jubileum de heer C. M. J. Verhagen Gistermiddag, omstreeks vier uur is op de werf van Van Lent aan de Kaag een nieuw vaartuig voor de provincie Zuid-Holland te water gelaten door mevrouw Klaasesz, echtgenote van de commissaris der koning. Deze te waterlating droeg geen officieel karakter en geschiedde dan ook zonder bijzondere plechtigheid. De foto toont het ogenblik, dat het fraaie schip de helling verlaat en het water tegemoet glijdt. De tulpen- en narcissen stroom die Dominant die een zilverachtige rand enkele weken geleden begon aan te heeft. Mali, rood met gele rand. is zwellen, heeft kennelijk zijn hoogte- een opvallende tulp van Eugène v. punt nog niet bereikt. Maandag d. Schoot, Hillegom. Gebrs. Bggink, Aantal TV-toestellen blijft gestaag groeien zoekers een sortiment voor, vol- Krelages Triumph doende om iemand lichtelijk duize- vorm, de crèmeachtige cremeacntige Sulphre aan.was - --o- op - lig te maken. Tientallen verschillen- Triumph en de merkwaardige Apri- ^^ge^eg^ Men verwacht weer rond 80.000 deel de soorten van beide gewassen had cot Triumph, geel met rode tekening, f geregistreerde raaiotoestei t aantal trej_ men ten toon gesteld en vryWel al- De rode Trance en de witte Hiber- len Het aantal ontvangtoestellen van |^™rs en een evengroot aan'uuu"« les in een kwaliteit, die nauwelijks nia werden in prima kwaliteit naar de draadomroep bedroeg met ingang k t der extra-treinen gebracht door J._Uittenbo- van die datum 480.713 tegen 480.lo5 {J^a®aan de K0Slen der exlra lrelnen te verbeteren valt. voren 0I Bij de narcissen die werden ge- gaard Zn. Oegstgeest. Een groep op 1 december van het vorig jaar. etaleerd, sloeg de vrolijk getinte beste tulpen bracht ook Colijn Gold Flake van H. P. Zwetsloot Zn., Voorhout, naar voren: de diep Zn., Sassenheim, een prima figuur purperen Mary Pos de roserode en ook de mooie roodcup Birma van Anne Claire, de typische Joyce, de J. Rijkelijkhuizen, Hillegom, mocht stevige Cantor, de in deze rubriek al gezien worden. Pamir, een grootkro- meer genoemde Danseuse en niet te nige van Gebrs. Van Graven. De vergeten: de prachtige rode Ahoy. Zilk, zag er best uit evenals Grand De gele aanwinst Santiago van Style (Rijkelijkhuizen) en Yellow Warnaar Co., Sassenheim, maakt Sun, de kloeke grootkronige die we een prima indruk. Purple Marvel van verschillende inzenders noteer- van J. Schoorl, Lisse, trok ook nu den. Bijzonder de aandacht trok Red weer de aandacht. Charles is een Valley, geel dekblad met opmerke- rode aanwinst van de fa. M. Beelen, lijk grote, platte oranje cup, van C. Lisse, die er best bijstond. Mooie A. van Paridon uit Noordwijkerhout. kleur en goede bladstand. Andes is Imposant vonden we de enorm gele een goede witte tulp met crème rand trompet Willem de Zwijger van G. van C. J. Segers Zn. Lisse. P. Her- Enthoven Nieuw Vennep en J. A. v. mans, Voorhout, bracht de verdien- d. Zwet, Roelofarendsveen, bracht stelijke Golden Melody en J. Rijke een aardige grootkronige zaailing lijkhuizen, Hillegom sloot de tulpen- naar voren: wit dekblad met crème rij met de heerlijk geurende rode kroon. In het groepje van J. "W. A. Albin Hansen. Lefeber, Lisse, vonden we de groot- Bij de hyacinthen was men vrij kronige Shangrila, een Yellow Sun- gauw uitgekeken. De fa. M. Veld- type en de kortkronige Tamara, wit huyzen van Zanten Zn. N.V. te dekblad met oranje gekroesde cup, Lisse exposeerde machtig mooie de meest opvallende. Heel grappig kwaliteit van de vlekkeloos gebouw- was het witte trosnarcisje W. P. Mil- de blauwe Perfection en van de stoe- ner van Ruigroks Broeiproevenbe- re rose Eros. P. Dames, Lisse, was drjjf, Hillegom, waarnaast J. H. Mes- present met een multiflora van kers, Hillegom, de mooie gele trom- Delfts blauw, pet Rembrandt etaleerde. Een uit- stekend figuur sloeg ook de bicolor General Patton van Z. v. d. Burg, Conflict OVCr Diamanten bruidspaar te Noordwijk Lisse. Een fraaie aanwinst, die goed bloeit en mooi gevormde bloemen heeft. Het laboratorium voor Bloem bol lenonderzoek te Lisse liet zien dat men door aaltjeziek aangetaste Hplonin** vnnr auteur sen (82) hem echter wel eens trachtte af te remmen. °een bel0,Un" VOOr aUteUr De echtelieden, die 7 februari a,. de dag zuilen her, jubileumboek bele gele Monte Carlo. Konijnenburg ondermeer over de als streng geka- Mark, Noordwijk, voerden o m. de fris-rode Abbé Pierre ten tonele, een tulp die kennelijk Korneforosbloed in de aderen heeft, en de purperen rakteriseerde ipvoeding vat. wees kinderen in de voorbre eeuw en op merkingen van de vroegere regent en gemeenteraadslid, dr. Banning, aan het adres van de regenten, aan stoot genomen. Dr. Brinkhoff heeft echter ver renstand terecht en ging dienen bij een boer in Rijpwetering in de Poel, klaard geen wijzigingen in het boek waar zij haar man leerde kennen op te willen aanbrengen. De regenten een „Ripse" kermis. Het was voor weigeren het boek, dat zou verschij- Jan echter geen gemakkelijke opgaaf nen bij het 100-^arig bestaan van de om zijn meisje op te zoeken, want weeshuizen, te accepteren. alles moest te voet worden afgelegd De regenten betreuren het feit, en eens in de veertien dagen liep hij Bij strandpaal 15 op het strand bij dat de auteur de beloning voor zijn 4 uren om zijn doel te bereiken en Callantsoog is vrijdag een zwaar werkzaamheden van de hand heeft omgekeerd 4 uur om weer in Ha- ijzeren vat met vergif gevonden door gewezen, een wandelaar, de heer Jansma, die van deze vondst aangifte deed bij de rijkspolitie. Bij nader onderzoek bleek de laag beton aan dn binnenkant slechts vijf centimeter dik te zijn. Daaronder bevond zich een wit poeder, dat bij analyse in het reactor centrum in Petten men dacht aan vankelijk met radioactieve afval- De heer C. M. J. Verhagen was vandaag precies veertig jaar in dienst van de Stedelijke Lichtfabrie ken te Leiden. Het deed de wethou der S. M. Stolp bijzonder veel ge noegen de jubilaris in de koffieka mer van het stadhuis te kunnen ont vangen en toespreken. De heer Verhagen kwam als con troleur tweede klasse in dienst. Vier jaar later kreeg hij zijn vaste aan stelling. Dit vond de wethouder een bewijs van waardering in het werk van de gemeente ambtenaar. In 1938 werd de heer Verhagen benoemd tot meteropnemer-geldincasseerder. Naast zijn dagelijkse arbeid be kleedde hij ook diverse andere func ties. Zo is de heer Verhagen voor zitter van de afdeling van de Vara en districts-secretaris van Zuid-Hol land. Al deze verdiensten werden ge honoreerd met een koninklijke on derscheiding: de ere-medaille in brons in de Orde van Oranje Nas sau. .730 toestellen bedroeg, christenen. De drie zondagen zijn dit xZ.U c 12 en 19 maart. Het is toch nog altijd een bijzonderheid een bezoek te kunnen brengen bij een diamanten bruidspaar, maar deze bijzonderheid kreeg bovendien een extra gezellig tintje door de kwinkslagen die bij de bruidegom Johan nes Wortman (87) schering en inslag waren, waarbij zijn vrouw Dina Jan- herdenken dat zij zestig zonder dat dit de broeieigenschap- oen nadelig beinvloedt. Het gaat er In het geschil tussen de Nijmeeg- maar om dat men de juiste spelre- se geschiedkundige dr. J. M. G. M. gels in acht neemt. Brinkhoff, en de regenten van twee Tulpen waren er ook te kust en te rooms-katholieke weeshuizen in Nij- keur. Om te beginnen: de goede gele megen is nog steeds geen oplossing Yellow Top van Leo van Hensber gekomen. Zoals bekend heeft Brink gen, Noordwijkerhout, eri een gele. hoff in opdracht var- de regenten rood getekende en zeer aparte aan- een boek geschreven over de histo- vi^rlinnV17fSr a'nva 1 lZnd§vr^d^n" lóren^eeuw6 ^e^regenten hebben naar",'de boer" en toen hij iets"ouder deed, kwam hij in dienst van de Voorhout. Zeer opvallend vonden we lopen eeuw. ue regenten neouen u;; moiirfahrioie +g inoo^in. de statige rode Impala en de dub- aan enkele passages uit het boek, jaar geleden in het huwelijk traden, zijn nog helder van geest, wat je noemt „goed bij". De bruidegom is wel niet zo best meer ter been, maar dat lijkt ons voor een bijna 90-jarige, hoe vitaal ook, toch óók wel weer begrijpe lijk. werk. Nadien is hij 21 jaar melkrij- 4 UUR HEEN, 4 UUR TERUG der geweest en bracht hij dagelijks de melk uit de omgeving met paard De bruidegom, geboren te Rijpwe- en wagen naar Leiden, maar toen tering, ging reeds als kleine jongen het motorisch vervoer zijn intrede werd, trok hij er op uit om boeren- melkfabriek „Holland" te Vlaardin- daggelder te worden aan de Rijnkant gen en zorgde hij d ut de melk op Koudekerk-Hazerswoude. Ook het een centraal punt in Hazerswoude verdere gedeelte van zijn werkende kwam voor het verdere vervoer, leven is hij in deze omgeving geble- Op ruim 70-jarige leeftijd ging hij ven. De bruid, afkomstig uit Nieuw- het wat rustiger aandoen, hij was Vennep, kwam eveneens in de boe- een liefhebber van vissen, maar hij z.j z.ti w;; hield toch nog 200 roe tuinland aan om niet stil te hoeven zitten. Bezorger verloor ampullen met pokstof zerswoude te komen! Na dit enkele jaren trouw te heb- vulling gegaan. ben volgehouden, stapte hij op 7 fe- TT;4 u bruari 1901 in het huwelijksbootje, waarbij nog enige stagnatie ontstond, want toen zijn vader bij deze plech- Hij wilde molenaar worden Eén teleurstelling heeft Jan Wort man in zijn leven gehad, hij had gaarne molenaar willen worden, de nodige kennis had hij opgedaan bij zijn oom op de „Mopmolen" in de Rip, doch deze wens is nooit in ver- Uit het huwelijk werden 13 kin deren geboren, zodat men wel kan nagaan, dat Dina de nodige zorgen heeft gehad om deze groot te bren- tigheid het geboortebewijs van de gen, ondankt dat ziet zij er nog als bruidegom moest overhandigen bleek een „goudhaantje" uit en is zij er dat hij de „visakte" in zijn zak had trots op dat de 9 kinderen die nog gestoken! Haastje rep je moest toen in leven zijn, allen goed op hun be- het bewuste document van huis wor- stemming zijn gekomen. Thans kun- nen zij zich verheugen over 47 klein kinderen en 7 achterkleinkinderen. Vorig jaar januari zijn zij na een VBimc Een bezorger, op weg naar een den gehaald om het huwelijk te kun- stoffen te doen te hebben bleek te apotheek in Den Haag, heeft gister- bezegelen. Alles kwam echter goed bestaan uit een mengsel van arseni- ochtend een doosje verloren, waar- terecht en kon Jan zijn bruidjemee- cum en ammonia, een zwaar vergif, in zich tien buisjes met pokstof be- voeren naar Koudekerk, zijn eerste ernstige ziekte van de bruid inge- --• v t_ j. Mn nninn iz-TXfam<an trokken bij een der kinderen in de waarvan enkele miligrammen bü in- vinden. In de omgeving van de woonplaats. Na enige tijd kwamen wendig gebruik reeds dodelijk zijn. Hooftskade en de Van Ostadestraat, zij aan de andere kant van de Ryn Haarlemmenneer, doch een halfjaar De restónten van het poeder, dieop waar de man naar zijn zeggen het terecht, in Hazerswoude omdat hij geleden hebben zy zich voorgoed ge- nairio vorlnrpn moest hebben is de er ..beter" op kon worden; 7 gulden ■t TehTeVJeMevéiC^n pakje verloren moest "hebben is de er „beter" op kon worden; want vestigd bij hun zoon te Noordwijk in daarna grondig verwijderd. politie onmiddellijk met een geluids- verdiende hij eerst 7 guldi - - i- wagen rondgegaan om om te roepen, week, toen kreeg hij 9 per week. De burgemeester van Callantsoog, wagen rondgegaan om om te roepen, week, toen kreeg hij J y per week. de heer W L. Correljé heeft de in- dat deze stof verloren was en dat Meerdere jaren bleef hij boeren- S5 Serin^rb^^„S^H| "eg naam 4n len Engelse het pakje echter nog steeds niet te- verdiende «oenwemiets-ee£ doch de «£e wensen aan het diamanten per de Jan Kloosstraat 54, waar zij thans een genoeglijke levensavond genie ten. Het zal hen op 7 februari a.s. zeker niet aan belangstelling ont breken en ook wij brengen gaarne firma. recht Rode Kruis- bolbloemenactie Stormloop op telefoon In het najaar van 1960 zijn aan het publiek verkocht tien duizend bakjes met crocusbol- len, waarvan de opbrengst be stemd was voor het Neder- landsche Roode Kruis. Aan deze actie was voor het publiek een wedstrijd verbonden met 10.000.aan prijzen. De genen, die het eerst de kleur za gen bij één van hun bollen, kon den zich op 15 januari 1961 van 9-17 uur telefonisch .melden bij notaris Mr. F. A. de Gelder te Amsterdam, op een daarvoor speciaal door de PTT beschik baar gesteld telefoonnummer. De verwachting was, dat niet al te veel bolletjes op dat tijdstip zouden zijn uitgekomen. De na tuur, echter, is onberekenbaar, hetgeen bleek uit de ware stormloop, die het Nederlandse publiek ontketende op het be wuste telefoonnummer van de notaris. De gehele dag, van precies 9 uur tot 5 uur 's middags stond de telefoon roodgloeiend en ruim 800 mensen zagen kans de zo zeer begeerde verbinding tot stand te brengen. De eerste aan melding geschiedde precies om 9 uur en volgens het reglement konden ook die deelnemers een kans maken op de geldprijs, die zich binnen een half uur na de eerste aanmelding presenteer den. Tot precies half tien wer den ruim 60 aanmeldingen geno teerd, zodat de prijs van 10.000 onder hen verdeeld wordt, zodra hun inzendingen door de jury akkoord worden bevonden. Deze beoordeling heeft inmiddels plaatsgevonden. Bij de plaatselijke telefoon dienst werden extra voorzienin gen getroffen om te voorkomen, dat bepaalde zekeringen zouden doorslaan. Dank zij het feit, dat men op zijn hoede was, zijn sto ringen voorkomen en werden de 100 gesprekken per uur feil loos verwerkt. Een ton wachtgeld voor ambtenaar Voor de ontslagen ambtenaar van sportzaken, D. A. Huijsse, in Goes ligt voorlopig 100.000 wachtgeld klaar, mocht hij er niet in slagen een an dere functie te vinden. De raad van Goes oordeelde het niet nodig, dat er in de gemeente een ambtenaar v. sportzaken was aange steld. De op non-actief gesteld burge meester Michaelis had in 1959 de ambtenaar aangesteld. De heer H. heeft gezegd zjch niet bij dit ontslag neer te leggen. „Ik ben in 1959 wettelijk benoemd tot hoofd commies voor sportzaken door het toenmalige college van B. en W.". Op de Goese gemeentebegroting is een pro-memoriepost uitgetrokken van 100.000 voor het geval de amb tenaar geen andere werkkring vindt. Professor dr. ir. H. C. J. H. Ge- lissen te Maastricht is op 14 januari 1961 door de raad van commissaris sen van de N.V. Nederlandse Spoor wegen uit zijn midden benoemd tot voorzitter. Professor Gelissen volgt in deze functie de heer J. Gelderman op, die op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend door de vergadering van aandeelhouders. Ongeluk met Seahawk" ongelukkige samenloop van omstandigheden De minister van defensie heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Schou- wenaar (P. v. d. A.), nadere mede delingen gedaan omtrent het ongeluk aan boord van Hr. Ms. Karei Door man" met een vliegtuig van het type Seahawk. Omtrent de toedracht van jiet on geluk deelt de minister mede, dat deze Seahawk" met de overige vliegtuigen van het squadron aan dek geparkeerd stond. Tijdens het verrijden van de Sea hawk kreeg het schip, juist toen het vliegtuig dwarsscheeps stond, een onverwacht grote slagzij. Tot tweemaal toe werden wielblok- ken geplaatst, waar het vliegtuig ech ter beide malen overheen wipte. Er is hier geen sprake van gebrek aan discipline, doch van een ongelukkige samenloop van omstandigheden, al dus de minister. Voorts deelt de minister mede, dat de smaldeelcommandant dit en een ander ongeval opzettelijk niet heeft vermeld tijdens de in Rotterdam ge houden persconferentie, omdat de on gevallen toen zij gebeurden uit mili taire overwegingen niet zijn gepu bliceerd, zodat de smaldeelcomman dant in twijfel verkeerde of hij wel gerechtigd was om deze gegevens aan de pers te verstrekken. Neergestoken schilder (voorlopig) geen ziektegeld De schilder C. J. van Ee, die in de Oudejaarsnacht in de Jan de Baen- straat werd neergestoken, krijgt voorlopig geen ziekengeld. Het on derzoek is nog gaande naar deze steekpartij, net slachtoffer heeft be weerd te zijn neergestoken met een sabel van een Haagse agent van po litie. Het bedrijfschap heeft de schilder nu meegedeeld, dat eerst het onder zoek wordt afgewacht, voor er uitke ring volgens de ziektewet kan plaats vinden. Er wordt nl. niets uitgekeerd, wanneer blijkt dat het arbeidsonge schikt zijn het gevolg is van een mis drijf of door een opzettelijke deelne ming aan een vechtpartij. Radiokaart voortaan bij het toestel Bezitters van radiotoestellen zullen er voortaan voor moeten zorgen, dat de radiokaart, die op hun naam is ge registreerd, zich bij hun toestel be vindt, zodat de kaart ook aan de con trolerende ambtenaar kan worden getoond wanneer zij afwezig zijn, bv. door de echtgenote of een andere huisgenoot. Deze maatregel is een van de wij zigingen van de luistergeldbeschik king 1960, die in de praktijk nodig zijn gebleken. De beschikking van de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, en de minister van Ver keer en Waterstaat, waarin deze wij zigingen zijn opgenomen, treedt van daag in werking. De 59-jarige opzichter-incas seerder J. J. Haas van het Struweel in Roterdam is vanacht overleden aan de verwondingen die hij gister middag bij een verkeersongeluk had opgelopen. Hij was toen met zijn bromfiets tegen een autobus van de RET gebotst, op het kruispunt Groe ne Hilledijk-Sandelingplein.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6