KAROSI HELPT - HELPT KAROSI visie op televisie Dokter Claudia DE BRONZEN ADELAAR West-Duitsland grootste afnemer van siergewassen ZAimxUAG H JANUARI 1961 DE LE1DSE COi KANT PAv HET UUR VAN DE LEEK De laatste wereldoorlog heeft in Afrika en Aziëë de politieke ontwikkeling op volle gang gebracht. Vele volkeren verlangen naar zelfstandighèid en onafhankelijkheid. Daarbij hebben zij vaak door allerlei faktoren een antipatie tegen het Westen, waarvan ook onze missionarissen ernstige gevolgen ondervinden. An de toela ting van missionarissen worden grenzen gesteld. Het onderwijs en de gezondheidszorg worden vaak bemoeilijkt. Soms worden deze instellingen zonder meer door de staat overgenomen. SOCIAAL ECONOMISCHE MOEILIJKHEDEN Allereerst is er het vraagstuk ->an de armoede. Enkele verge-ijl kingen: het nationale inkomen bedraagt in Nederlanl 2000 gulden; In Egypte 400 gulden; in India 240 gulden; in Indonesië 100 gulden. Bij een nadere beschouwing komen we op het probleem van de landbouw: 80 van de bevolking van de onderontwikkelde gebie den vindt zijn bestaan in een landbouw, die nog zeer primitief is en in eeuwen niet is geëvolueerd. Modernisering van die landbouw stuit af op gebrek aan deskundigen, kapitaal en ontwikkeling. Daardoor is de opbrengst van die landbouw slechts 1/10 deel van die van ons. Aldus zijn honger en ondervoeding algei minder dan 60% van de mensheid lijdt honger. En hierbij komen we gelijk aan het probleem van de gezondheidszorg. In Nederland heeft de mens een gemiddelde levenskans van 70 jaar. In onze missiegebieden slechts 33 jaar. Niet minder dan 25 van het aantal levend geboren kinderen sterft in het eerste levensjaar, slechts de helft wordt 20 jaar oud. In Europa staat op elke 1000 inwoners een arts, in de missie gemiddeld,op 50.000 inwoners een arts. Ontstellend is het gebrek aan medicamenten, zikenehuizen en medisch personeel. ONDERWIJS Vaak is niet minder dan 90% van de bevolking analfabeet. Groot is dan ook het tekort aan onderwijs-instellingen en -personeel. Onvergelijkelijk zijn de verdiensten van de missie op het terrein van gezondheidszorg en enderwijs. In 1100 ziekenhuizen en 3000 medische posten worden niet minder dan 60 miljoen zieken ver pleegd. In 300 melaatseninrichtingen 55.000 melaatsen. In 1600 wees- en kindertehuizen worden meer dan 100.000 kinderen ver zorgd. In 50.000 scholen wordt aan 41/* miljoen kinderen onderwijs gegeven. In 5700 middelbare en hogere scholen aan ruim 1 miljoen leerlingen. In 1150 nijverheidsscholen worden 60.000 leerlingen op geleid. Het streven van de Kerk is: de Kerk in de missielanden zo snel en zoveel mogelijk inheems te maken. De vorming van een inheem se lekenelite is naast een inheemse clerus van zeer groot belang. Hierbij denken wij in het bijzonder aan: gezondheidszorg, onder wijs, vakscholing, pers, radio etc. die zo snel mogelijk in inheemse handen dienen over te gaan. HULP VAN LEEK ONONTBEERLIJK En hierbij is een efficiënte en doeltreffende hulp van de leek uit de gevestigde Kerk van Europa onontbeerlijk. Overal vanuit de missie ziet men steeds meer uit naar lekenmissionarissen en de huidige missieperiode zal zich in belangrijke mate kenmerken door de inzet van de leek. Op dit terrein ligt de taak van het Kardinaal van Rossum-insti- tuut, dat als internationaal centrum voor hulpverlening aan de minderontwikkelde gebieden de leek wil inschakelen in een groots opgezet plan voor sociaal en cultureel apostolaat Daartoe wil het in de eerste plaats zijn de centrale instantie voor uitzending van medisch personeel, technisch personeel, mensen uit de agrarische sector en allerlei vakmensen. Tot nu toe zijn er een kleine honderd uitgezonden. Vervolgens ligt het in haar bedoeling zogenaamde sleutelprojec ten te vestigen, om daardoor een beslissende invloed uit te oefenen in de strijd tegen de honger, armoede en tevens tegen communisme en Islam. Dergelijke projecten zijn: technische scholen, landbouwprojecten, ziekenhuizen, diverse vormen van onderwijs etc. Wij menen deze actie met instemming te mogen begroeten en spreken de hoop uit, dat deze actie door u allen naar vermogen ge steund zal worden. Jhr. Mr. Dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Burgemeester van Hillegom. Lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. Mr. Th. M. J. de Graaf, Burgemeester van Lisse. Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. P. M. M. van der Weijden, Burgemeester van Noordwijkerhout. Twee personeelsleden verduisterden een ton De Amsterdamse recherche heeft twee personeelsleden van een assu rantiekantoor in de hoofdstad aange houden wegens verduistering van gelden in dienstbetrekking tot een totaal bedrag van bijna f 100.000. Het zyn de 44-jarige boekhoudster mevr. C. van R.B. en de kantoor bediende C. C. W. De eerste is al 23 jaar en de ander reeds 15 jaar by de verzekerigsmaatschappij werk zaam. De vrouw heeft intussen bekend, dat zij 7 of 8 jaar geleden begonnen is met de verduistering door het ver richten van gefingeerde boekingen. De laatste vijf jaar deed zij dit met hulp van W. Met enige verbazing werd het plot selinge ontslag vernomen, dat de vrouw indiende nadat onlangs bij een controle een dubieuze boeking was geconstateerd. Zij bekende daarna vrij vlot haar verduisteringen tot een totaal bedrag van bijna een ton. De echtgenoot van mevr. Van R. heeft volgens de politie vermoedelijk niets geweten van de duistere praktij ken zijner echtgenote. Zij spiegelde hem een hoger inkomen voor dan zij in werkelijkheid genoot. De eveneens gearresteerd kantoor bediende W. hield er ondanks zijn niet te hoge salaris een autootje op na, waarvan de financiering veel geld vergde. Bij een kettingbotsing op de weg tussen Roosendaal en Etten zijn gisteravond twee personen ernstig gewond. Een vrachtwagen kwam bij het links-afslaan op het linkerweg gedeelte. Twee personenauto's reden met grote vaart op de vrachtwagen. Ee heer Juliën uit Eindhoven, de bestuurder van een der auto's, en zijn naast hem zittende dochter zyn met ernstige verwondingen in het ziekenhuis in Roosendaal opgeno men. Werninks Beton geeft weer aandelen uit Eén op drie Woensdag 25 januari a.s. stelt de Amsterdamsche Bank de inschrijving open op nominaal ƒ389.000 aandelen Wernink's Beton en Aanneming Maatschappij N.V. in Leiden, tot de koers van 100 procent. De stukken zijn groot nominaal 1000.Zij zijn ten volle gerechtigd tot het dividend over 1961 en volgende boekjaren. De inschrijving is uitsluitend voor hou ders van aandelen in de verhouding van één nieuw aandeel op drie oude aandelen. De claimhandel zal op dinsdag 17 januari a.s. aanvangen. Officiële notering zal worden aange vraagd. Storting woensdag 22 fe bruari a.s. De opbrengst van de emissie zal worden aangewend voornamelijk voor verdere investeringen in de be- tonwaren fabriek, ter verbetering en verhoging van de produktiecapaci- teit. De uitkomsten van 1960 zullen na de nodige reserveringen tenminste 9 procent over het tot f 1.211.000. verhoogde kapitaal toelaten. (Over 1959 werd 9 procent uitgekeerd over een kapitaal van 1.001 1). De verwachtingen vooi 1961 zijn als volgt: afdeling bouwwerken, on derhandelingen zijn gaande ovor en kele interessante projecten. Fa- brieksbedrijf, de bezetting voor het komende jaar is reeds voor een zeer bevredigend deel gewaarborgd. Na- tuursteenbedrijf V.O.N.K., door en kele grote orders zal de omzet van deze afdeling bevredigend zijn Wer nink's Industrie en Handelsonderne ming N.V.: gerekend mag worden op normale omzetten en uitkomsten in de kalkfabricage en bouwmaterialen, alsmede op een verdere ontplooiing van de afdeling tennisbanen en sportvelden. Over het tot f 1.600.000 verhoogde kapitaal meent de direc tie over 1961 een dividend van 9 pro cent te kunnen verwachten. Katholieke bedienden in de bollenstreek vragen vrije zaterdag en loonsverhoging De Katholieke Bond van admini stratief personeel „St. Franciscus van Assisië" (HKW) heeft zich in een schrijven gericht tot de werk geversorganisaties in de Bloembol lenstreek om hen te vrager hun le den te adviseren voor ne admini stratief personeel me* ingang van 1 maart 1961 te beginnen met de in voering van de 26 vrije zaterdagen en een salarisverhoging toe te ken nen. Dit verzoek is naar aanleiding van het op genoemde datum ingaan van de nieuwe cao voor de werkne mers in het bloembollenbedrijf. De KVOB heeft hierop reeds gunstig gereageerd en haar leden geadvi seerd de vrije zaterdagen in te voe ren en een salarisverhoging te ver lenen. STAATSLENING VAN 350 MILJOEN a 41/4 De minister van Financiën zal over gaan tot de uitgifte van een 41/4 pet. lengin, groot 350 miljoen, tegen 'n koers van 99V» pet. De inschrijving op deze nieuwe staatslening zal wor den opengesteld op 30 januari. Stor ting moet geschieden op 1 maart. Aflossing geschiedt in 30 jaarlijkse termijnen, afwisselend 3 pet, 4 pet. en 3 pet per jaar (dus telkens 10 pet. in drie opeenvolgende jaren). Ver vroegde aflossing is de eerste tien jaar niet toegestaan. BODEHUIS WAS DE „DIEF" Sinds februari van het vorig jaar werden in Haarlem drie schilderijen vermist van de kunstschilder A. v. d. Colk. Deze had de doeken ingezon den naar een voorjaarstentoonstel ling van de schildersvereniging St. Lucas in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Deze doeker zijn thans terecht. De politie heeft tevergeefs een onderzoek naar diefstal inge steld. De doeken werden gevonden in de kelder van een bodehuis, die met de verzending belast is geweest. Het bodebedrijf is intussen gereorga niseerd en de schilderijen zijn in 'n kelder terechtgekomen. Ver koudheidsbacillen zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Advertentie. NOODLANDING BELGISCH VLIEGTUIGJE In het Brabantse plaatsje Oosteind (gem. Oosterhout) heeft een Bel gische militaire Piper Cup vrijdag middag een noodlanding gemaakt. Het vliegtuigje was op weg van Duitsland naar Brasschaat (bij Ant werpen). De piloot heeft zich volgens de eerste berichten vergist in de koers, waardoor hij gedwongen was, zijn toestel neer te zetten in 'n wei land, ongeveer tweehonderd meter van een school verwijderd. De piloot werd naar het politiebureau in Oos terhout gebracht. De man was niet gewond. Madeira (met 2 kilo) de kleinste De Wrest-Duitse bondsrepubliek is in het afgelopen jaar de grootste af nemer geweest van Nederlandse bloembollen. Van de totale export groot 76H miljoen kilogram ter waarde van 253,5 miljoen gulden (vorig jaar 69,1 miljoen kg. en 219 miljoen gulden nam West-Duits land voor 58 miljoen gulden af te gen in 1959 48,1 miljoen gulden. Ma deira was de kleinste afnemer; daar heen ging 2 kg. ter waarde van ƒ25.Nederlandse bloembollen zijn in 1960 naar 129 landen en gebieden gegaan. Naast Duitsland waren de voor naamste afnemende landen van bloembollen (in afgeronde getallen, met tussen haakjes de bedragen van 1959): Engeland 50,3 miljoen gulden (39,4), Verenigde Staten 47.6 (45,0), Zweden 27,4 (24,8), Frankrijk 18.2 (16,2). De andere landen namen elk minder dan 10 miljoen gulden af. Snijbloemen. Aan snijbloemen werd uitgevoerd voor een waarde van 57,3 miljoen (50,9) en 5,3 miljoen kg. (4,9). Hiervan West-Duitsland bijna de helft af, nl. voor 28.9 miljoen gul den tegen 23.1 miljoen in 1959. Van de 12,3 miljoen bloemkwekerypro- dukten nam West-Duitsland voor circa 7 miljoen gulden af. Aan boomkwekerijprodukten werd geëxporteerd voor 40,6 miljoen gul den tegen 33,6 miljoen in 1959. Van dit kwantum was Engeland de grootste afnemer, nl. voor 11 mil joen gulden, doch West-Duitsland was hier met 9 miljoen goede twee de. Hij wil toch ergens voor vechten Een voormalige Indonesische op standelingenleider, Bahar Mattalioe, verklaarde gisteren op een perscon ferentie te Makassar, dai hi; bereid is zijn deel bij te dragen in de po gingen om Nederlands Nieuw Gui nea te veroveren. Bahar Nattalioe was een der aanvoerders van de Darul Islam en gaf zich verleden jaar met een groot aantal volgelin gen over aan de regeringstroepen. Hij verklaarde op de persconferen tie. dat hij en zijn mensen beschik ken over een voldoend»» gevechts ervaring en geen verdere militaire opleiding nodig hebben. Samenwerking bij ruimte-onderzoek De Britse minister van luchtvaart Peter Thorneycroft. die vrijdag in Kopenhagen met de Deense regering heeft overlegd over een project voor onderzoek van de ruimte, waaraan verschillende Europese landen zou den moeten deelnemen, heeft ver klaard, dat Europa in de komende paar maanden de kans voor dit ge meenschappelijke onderzoek moet grijpen daar het anders te laat is. Zoals bekend willen de Britten, dat de Europese landen gezamenlijk een satelliet lanceren met behulp van de Britse raket „Blue Streak Thorneycroft rei, cat de totale kos ten voor de uitvoering van het pro ject circa 700 miljoen gulden zullen bedragen. Hij verklaarde voorts, dat de Britten bij hun raketonderzoek profiteren van de technische erva ring van de Amerikanen. „Ik ben ervan overtuigd, dat de Europese landen, die zullen deelne men aan het ruimteproject in Euro pees verband ook van de technische ker.nis van de Amerikanen zullen kunnen profiteren bjj de uitvoering van dit project" aldui- Thorneycroft. De Deense regering heeft laten we ten, dat zij zeer geïnteresseerd is in de voorstellen van Thorneycroft. Thorneycroft is gisteravond in Oslo aangekomen. Hij zal o.m. be sprekingen voeren met de Noorse minister van handel en het minis terie van industrie. Russische ruimteproef Op het scherm van een Ameri kaans radarstation in Alaska is van ochtend (zaterda-vroeg een ob ject waargenomen da', zich, komen de van de Sowjet-Unie, in zuidoos telijke richting bewoog. Het was niet duidelijk of dit ob ject een ruimtevaartuig was of een rah et, die ui de Stille Zuidzee moest neerkomen, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht. Donderdag werder in de Stille Zuidzee drie Russische schepen waargenomen, die '*ennelijk op weg waren naar een doelgebied op ca. 1600 km. ten zuidwesten van Ha waii. Gezien de jnelheid waarmee zij voeren, konden zij vanochtend in het doelgeoied zijr aangekomen. De laatste Russische raketproeven dateren van juli vorig jaar, toen twee raketten een afstand van 12.800 km. aflegden. Naar het Amerikaanse ministe rie van arbeid heeft bekendgemaakt, is het aantal werklozen in dectmber in de Verenigde Staten met 'n half miljoen toegenomen tot meer dan 4,5 miljoen, het hoogste peil voor een decembermaand sedert twintig jaar. -— Onbekenden hebben vrijdag uit een Londense synagoge twee zilve ren vazen ter waarde van ca. 8000 gulden gestolen, tapijten en kunst voorwerpen vernield en flessen inkt tegen de muren kapot gegooid. Men meent met vandalisme, en iet net een uiting van anti-semitisme te doen te hebben. (Van onze tv-medewerker) Terugblik Er valt over de voorbije avonden niet veel te schrijven. Vrijdag bracht de Vara min of meer een routine programma met als blikvanger een aardige eenacter van Ed Hoomik, prettig van inhoud en van spel. Maar wat moeten we zeggen van het to neelstuk, dat de NCRV donderdag heeft gegeven? „De waaierpatiënce" is namelijk een nogal verouderd ge val dat heel vroeger reeds in de schouwburg werd opgevoerd, maar dat voor jonge spelers als Maxim Hamel en Winnifred Bosboom niet veel gelegenheid tot ontplooiing moet hebben gegeven. Elise Hoo- raans ontwikkelde een psychologisch gespeelde rol met grote kennis van zaken. Rest dan Magda Janssens, de 76-jarige actrice uit Vlaanderen, maar sinds haar jeugd in ons land. die in deze manifestatie eigenlijk haar zestigjarige toneelloopbaan heeft herdacht. Het is alles geruis loos verlopen; maar de kijkers zul len met bewondering haar spontaan en hartelijk spel hebben gezien. De regie van Henk Rigters was kenne lijk beïnvloed door het statische van het stuk. Het weekend Heden, zaterdagavond brengt de KRO de derde aflevering van de ac tualiteitenrubriek „Brandpunt" en zullen er uit Hillegom nieuwe zater- dagavondaccoorden opklinken. Het zondag-programma van de AVRO kondigt opnieuw een spel-show van Lou van Burg aan. In de middag vooraf is er een rechtstreekse euro visie-uitzending in verband met de internationale Lauberhorn-skiwed- stnjden. Later volgt een rechtstreek se reportage van de slotpartijen bandstoten biljarten te Roterdam. Nleuwsuitwisseling vla Eurovisienet Op 15 februari zal in Europa wor den begonnen met een georganiseer de uitwisseling van beeldnieuws voor de televisie. In principe ge schiedt deze uitwisseling tussen de vijf organisaties die de eerste expe rimenten op dit gebied hebben uit gevoerd, t.w. de BBC (Engeland), de BRT (België), de RAI (Italië), de RTF (Frankrijk) en de NTS, maar verder kunnen alle organisaties die aangesloten zijn bij de Europese Ra dio Unie deelnemen. De organisaties van deze nieuwsuitwisseling is er op gericht in gevallen van belangrijk nieuws het Eurovisienet voor het transport van dit gefilmde of direct uitgezonden nieuws binnen de kortst mogelijke tijd te kunnen inschake len. Dit geldt ook voor belangrijk nieuws van buiten Europa. bewerkt door J. A. DE HELDER-SCHERPENHUYSEN 31 Maar tegelijkertijd kwamen er twee infanterie-regimenten binnen uit Chaméry en generaal Marchand hoopte hierop te kunnen bouwen. De Comte Charles de la Bédoyère had het commando over het 7de regi ment en hoewel hij in Pruisen on der Napoleon gediend had, zwoer hij zijn eed van trouw aan Lodewijk XVIII bij de Restauratie. Hij was een beproefd en knap militair en Marchand vertrouwde op hem. De generaal liet beide regimenten in fanterie na hun aankomst optrekken naar de zuidelijke stadswallen, die de weg naar La Mure bestreken. De la Bédoyère liep zenuwachtig op de wallen heen en weer. De na bijheid van Napoleon, de man, die eens zijn wapenbroeder en later zijn aanvoerder geweest was, bracht hem helemaal in de war. Het gemor van de soldaten en het gefluister van het volk steeg op als bedwelmende wie rook. De trouw van de commandant wankelt. Opeens neemt hij een be sluit. Hij trekt zijn zwaard en roept: „Vive l'Empereur!" „Soldaten! Ik zal jullie de weg van de plicht wyzen. Volg mij! Vive lEmpereur!" roept hij. „Vive l'Empereur!" brullen de troepen. Met de la Bédoyère aan 't hoofd gaat het 7de regiment infanterie door de poort en marcheert naar la Mure. Generaal Marchand, die meteen van deze desertie op de hoogte wordt gebracht, stuurt kolonel Vi- liers in dolle vaart achter de la Bé doyère aan. Villiers haalt de troep twee kilometer buiten Grenoble in Hij praat, hij vermaant, hij scheldt: de la Bédoyère en zijn mannen zijn onwrikbaar. „Uw land en uw koning!" roept Villiers. „Ons land en onze keizer!" ant woorden de mannen. En zij gaan verder om zich bil de oude garde te voegen, terwijl Villiers in wanhoop naar Grenoble terugrijdt. In de stad heeft de desertie van het zevende regiment ernstige ge volgen. De half onderdrukte kreten van „Vive l'Empereur!" zijn nu ver anderd in een luid geschreeuw. Ge neraal Marchand is ten einde raad. Hij heeft de stadspoorten laten slui ten en toch weten de soldaten bij groepjes van tien of twintig met hun wapens uit de stad te ontsnap pen. De koningsgezinde partij vrouwen zowel als mannen bren gen de hele dag in de kazerne door om met de mannen te praten. Zij trachten de soldaten enige trouw aan de koning bij te brengen en proberen door het uitdelen van wijn en versnaperingen hun woorden in- gag te doen vinden. 's Middags komt de Vicomte de St. Genis terug. HU voelt zich ziek en doodop. HU vertelt het verhaal van het drama bij de pas van Laf- fray en schildert Napoleon's zege vierende opmars naar Grenoble. Marchand denkt er ernstig over, de stad te ontruimen en zo het garni zoen en de magazUnen te redden. Prefect Fourier wenst zichzelf ge luk met zUn verziende blik. De viïf en twintig millloen francs uit de kel ders van het raadhuis -Ml nu in vei lige bewaring bU monsieur le Comte de Cambray. Hij en generaal Mar chand verwachten dat de Corsikaan en zUn bende niet vóór de morgen bU de poorten van Grenoble kunnen staan en dat madame d'Agen dan al een heel eind op weg naar Parys zal zUn met het geld. Intussen heeft Marchand besloten zich met zijn troepen uit de sted te rug te trekken. Het is slechts een strategische maatregel zo redeneert hij. Bloedvergieten moet voorkomen worden en zijn legervoorraden moe ten gered, totdat de Comte d'Artois met zijn leger te Lyon aangekomen zal zUn. HU geeft bevel, dat 's nachts om twee uur de terugtocht zal be ginnen. Voldaan, dat hU gedaan heeft wat hy kan, gaat hU eindelUk terug naar zijn kamers in hotel du Dauphiné, dicht bU de wallen, waar de Comte de Cambray op hem wacht De twee mannen gebruiken een haastig maal en bespreken wat er de volgende paar dagen moet gebeuren. „Het is natuurlUk maar een kwes tie van tUd", zegt de Comte de Cam bray luchtig. De Comte d'Artois zal spoedig met veertigduizend man in Lyon zijn en hij zal gemakkelUk de plunderende benden kunnen ver pletteren. Maar deze keer moet het de Corsikaan na zUn nederlaag wat moeilijker gemaakt worden, zulke streken uit te halen. Ik persoonlUk had nooit veel op met het idee van Elba. „De Engelsen hebben een paar eilanden ergens in de Atlantische Oceaan, of in de Stille Zuidzee" ant woordt generaal Marchand kalm. „Het zou het veiligst zijn, de rover neer te schieten, maar als dat niet mag, laten de Engelsen hem dan naar één van die eilanden sturen en hem goed bewaken". „Laat ons op dat voorstel klinken, waarde Marchand", besloot de Cam bray tevreden. NauwelUks hadden zij hun glazen leeg, of er klonk een ontzettend la waai. Het kabaal kwam uit de voor stad Bonne. Het hotel ziet op de wal len uit. Marchand en de graaf sprin gen haastig op en stappen op het balkon. Het lawaai wordt oorverdovend; met een hand, die nu een beetje beeft. wUst generaal Marchand naar de stadspoort. Een grote menigte heeft zich verzameld. Boeren met zeisen en brandende toortsen, In fanteristen, kanonniers, een groot deel van de bevolking van Grenoble, met duizenden zUn zU samenge stroomd in de nauwe straten die op de wallen uitkomen en overal klinkt geestdriftig „Vive l'Empereur!" Temidden van de boerenbevolking die hem als een erewacht beschermt, staat Napoleon met zijn legertje, zo pas versterkt door het zevende regi ment infanterie. ZU houden halt en staan vol afwachting. Kapitein Raoul, de aide-de-camp van Napoleon, nadert, vergezeld van enige lansiers, de palissade, die de toegang tot de stad afsluit. Hij tracht met zijn jonge, krachti ge jonge stem het tumult te over stemmen. „Open de poort, in de naam des keizers!" Marchand ziet dit alles aan, hy hoort de bevelende oproep en het gejuich, dat op kapitein Raoul'a be>- vel tot overgave volgt HU en de Comte de Cambray staan nog op het balkon van het hotel en zU hebben begrepen, dat het noodlottig zou worden die vloedgolf van verzet te stuiten. De troepen binnen Grenoble zUn al even verlangend naar de ade laar over te lopen als het infanterie- regiment van kolonel de la Bédoy ère. De wallen worden door honderden fakkels verlicht Kolonel Rousille, die het bevel voert over de troepen binnen de poort, stuurt een spoed- boodschap naar generaal Marchand: (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3