AUTO TE WATER DE LEIDSE BIOSCOPEN Sleutelgat SCHERP Pitmanschool MACHTIGE MISSA SOLEMNIS op repertoir Leids Toonkunstkoor Burgerlijke Stand Duet van VVD en KVP voor Leidse „St. Adelbert" '"binding De grenswijzigingen rond Leiden actieve kracht ZATERDAG M JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 - men rehene de hoge eisen - PLANTSOEN 65 TEL. 2655B Typen Steno in 4 talen Duits - Engels Frans - Spaans Inschrijving dagelijks Iskar Aribo, de dirigent van het Leids gemengd Toonkunst koor zoekt zUn werkzaamheden niet gaarne op platgetreden pa den. Integendeel. telkenmale doet hij de insiders verbaasd staan over de keuze van zijn re- rY/'+m I I 99 pertoir. En telkenmale is deze fJ ittS-SlllQClplCltl dirigent er met zijn amateurkoor in geslaagd aan de vocale eisen A ifertentie» van de gekozen muziekwerken, die immer hoger gingen, te vol doen. We behoeven slechts te denken aan die prachtige reeks uitvoeringen, waarvan de Hohe Messe van J. S. Bach en de Re quiem van Verdi de hoogtepun ten waren. B. en W. betreuren publicatie van de Leidse universiteit „Heeft het college van b. en w. kennis genomen van het bericht in de Leidse bladen van vrijdag 16 december j.l. over de gehouden persconferentie door de curator van de universiteit mr. A. F. Vis ser van IJzendoorn betreffende de uitbreiding van de universiteit en waarbij de gedachte werd uit gesproken om ten behoeve van de A-faculteit een deel van de Witte Singel tussen het Diaconessenhuis en het bureau van het Leids Dag blad daarvoor te bestemmen?" Aldus vroeg op 20 december J.l. de heer Piena (P.v.d.A.), lid van de Leidse raad, aan het college van b. en w. Hoe staat het college tegen aan zijn Mis gewerkt. Vier moeilijke over deze opzienbarende mededeling jaren vol zorg en ziekte. Beschouwt vroeg hij voorts, men de religieuze kracht van waar- Vandaag hebben b. en w. geant- uit Beethoven dit hemelbestormende woord als volgt: werk componeerde, dan kan men Ons college was te voren niet of- niet nalaten te d mken aan Jacob in ficieel van het denkbeeld met be- zijn gevecht met de Engel. trekking tot de Witte Singel op de Duidelijk kan men het oorlogsgeweld door horen klinken in de pauken en trompetten. Het geweld van de Na poleontische oorlogen en het verlan gen naar vrede is door Beethoven in dit Agnus Dei neergelegd. Pas als 't paukenrumoer verstild is komt de stille en innerlijke overgave aan de Verlosser. De liturgische eenheid van de Mis heeft Beethoven bereikt, door deze zonder onderbreking te compo neren. De solopartijen zijn zó in het geheel geplaatst dat zich hieruit een wisselzang tussen de voorzanger en de gemeente ontwikkelt, het zgn. antiphoneren. Ruim vier jaar heeft Beethoven Iskar Aribo zal 23 januari met het Leids Toonkunstkoor, het Utrechts Stedelijk Orkest, Marijke v. d. Lugt, sopraan, Mariette Dierckx. alt, Arjan Blanken, tenor en David Hollestelle, bas, de Missa Solemnis van Ludwig van Beethoven uitvoeren. Wie „thuis" is in de concertwereld zal weten, voor welk een geweldige opgaaf zich Iskar Aribo en het Toonkunstkoor gesteld hebben. Immers Beethoven was door zijn doofheid niet alleen het contact kwijtgeraakt met de instrumentale wereld, maar ook en hierin schuilt de zware opgaaf het contact met de techniek van de zangstem. Opge sloten in zijn kleine wereld, compo neerde Beethoven zijn inmens klank rijke meesterwerken. De stem was voor hem een instrument geworden. Zo is het mogelijk, dat bepaalde pas sages van zijn 9e Symphonie en de Missa Solemnis door veel critici bijna onuitvoerbaar worden geacht. Niet zelden zal men, bij het aanhoren van koorwerken van Beethoven de in druk krijgen, dat hij van de men selijke stem een instrument heeft willen maken, dat reageert op me chanische aandrijvingen. De Missa Solemnis is voor alle stemmen bijna een terts te hoog. Een enkele maal kan men tijdens de repetities de pas sages doornemen op de door de com ponist aangegeven toonhoogte. Deethoven begon in 1818 aan de Missa Solemnis ter gelegenheid van de benoeming van zijn leerling, aartshertog Rudolf, tot aartsbisschop. Beethoven werd echter door de tekst van de Mis zo gegrepen, dat hij het werk pas vier jaar later aartsher tog Rudolf was in 1819 al gewijd voltooide. Met nadruk noemen wij hier de tekst, omdat Beethoven zijn compositie bouwde rond de hoogte punten in die tekst en niet rond de Consecratie, als liturgisch hoogte punt. Het Dona Nobis Pacem uit het Agnus Dei b.v., in andere missen ge tuigend van een religieuze overgave of berusting na het offer, is bij Beet- Een voortreffelijke flVH hoven in de Missa Solemnis afge- het (vorig) Leids „St Adelbert"-be- ten van de Mens". 5. Ook ten aanzien stemd op het eigentijdse gebeuren, stuur, een V.V.D.-lid en een KlV.P.- van de andere dan de uitgesproken lid van de Tweede Kamer op één christelijke partijen, streeft de avond tot spreken uit te nodigen, K.V.P. naar saamhorigheid. Zü is een werd voortreffelijk beantwoord door midden-partij, die openstaat vooi sa- een zeer grote opkomst, en even voor- menwerking met alle cons.ructieve treffelijk door de beide Kamerleden, partijen. Als zodanig is zij een bron mr. W. J. Geertsema en mr. K. van van stabiliteit en kracht in het na- Rijckevorsel. tionale leven. Ook deze spr. ver- Uiterste Gracht 11/a, 3, 3a en 5, 5a De! inleiders, de een over li- luchtte zijn betoog met voorbeelden tezamen na afmiining in bod: 23.235 ^ra,le' ud« ander ?v<? P°" i"t de politieke practfck. pul Hen knnpr- T r Tivipnhrnpk tP btiek, hadden de behandeling van Deze inleidingen hebben wy sche- Leiden q q voor- 23 295 hun onderwerp ter dege voorbereid, matisch weergegeven overeenkomstig Huizen met bovenwoningen en er- Na een verwelkoming door de de bedoelingen van een dergelijke ven Langestraat 21 21a 23 23a 25 voorzitter, dr. M. A. van Dongen, gespreksavond. De inleiders, maar 25a, 25b, 25c tezamen na afmüning' van de vele gasten, in 't bijzonder de ook degenen die in het vervolg van inbod: 22.550.— koper: H. D. van vertegenwoordigers van de studen- de avond in debat traden, spraken in Weizen te Oegstgeest, q.q. voor: tenvereniging „Sanctus Augustinus", een enigermate besloten kring, waarin 23.550.gaf mr. Geertsema een beschouwing de vrije meningsuiting over een weer Huis en erf Oranjegracht 11 in bod: °ver liberale politiek. Hei liberalis- gehandhaafd dient te blijven. ƒ3.600.— koper: H. D. van Weizen té me is in diepste wezen een geestes- Het vas een politieke avond op Oevstgeest, q.q. voor: ƒ3.825.—. houding, die voor alle stromingen in hoog peil, waaruit veel lering viel Huis en erf Sint Pancrassteeg 3 in bet maatschappelijk leven vrijheid te trekken ter waardering van poli bod: ƒ2 400.— koper: E. van Star- van beweging wenst binnen de gren- tieke verdraagzaamheid. Dr. Van kenburg te Leiden, q.q. voor ƒ2.750. zen van de openbare orde. Deze vrij- Dongen heeft met juist beleid deze Huis en erf Waardgracht 131 in beid is echter een vrijheid in ge- bespreking geleid, bod: 4.050.— koper: F. Brands te bondenheid, een gebondenheid aan Leiden voor: ƒ4.050.— het gezag en een binding op Huis en erf Waardgracht 77 in bod: van een hoger beginsel. Deze 1 2.600.koper: H. D. van Weizen te hoe vrij van aard ook voor Oegstgeest, q.q. voor ƒ2.720.zonderlijke leden is de grondslag Huis en erf Waarstraat 6 in bod: voor een politiek van verdraag- 3.600.koper: C. J. L. Coster te zaamheid en naastenliefde en van het Wassenaar voor 3 600.wekken van het besef van eigen ver- Huis en erf Rijnstraat 28 in bod: antwoordelijkheid bij de burgerij. ƒ2.150.koper: H. D. van Weizen te De V.V.D. is daarbij niet dogma- Oeestgeest, q.q. voor ƒ2.270.—. tisch ingesteld, zoals spr. met enige Huizen en erven 2e Looierstraat voorbeelden van politieke gedragin- 70 en 72 tezamen in bod: 5.900.gen aantoonde. Meer in het bijzonder koper: J.^van Iterson te Leiden, q.q. ging hij op de liberale bezwaren te gen algemene kinderbijslag in. Van de hoogte gebracht. Dit is voor het eerst geschied toen vanwege de curatoren der rijksuniversiteit op 12 december 1960 aan de leden van de raden van Leiden en Oegstgeest mededeling is gedaan van de bij curatoren bestaan de plannen voor de ruimtelijke uit breiding der universiteit. Wij betreuren ten zeerste de pu- blikatie van dit plan, voordat wij ge legenheid hebben gehad een stand punt daaromtrent te bepalen. Over dergelijke voor onze stad ingrijpende plannen dient o.i., vóórdat er enige bekendheid aan wordt gegeven, be hoorlijk overleg met ons college te worden gepleegd. Wij hebben van dit standpunt aan curatoren blijk gegeven. Zoals duidelijk zal zijn, hebben wij nog geen - zelfs voorlopig - standpunt in deze kunnen bepalen. Uiteraard zijn wij bereid, zodra mo gelijk aan de raad onze zienswijze ter zake mede te delen. Geboren: Hendrin*» dr van H. Herbert en G. van Duijn; Willem Frederik ieinririi zn van J. M. de Graaff en A. H. A. Schroder; Willem zn van W. F. van Dam en A. van Iperen; Johannes zn van J. G. Za delaar en M. J. Flippo; Johanna G^ertruida Maria dr van J. Hanno en L. J. Brandt; Maria Margaretha dr van J. Q. de Graaf en J. C. van der Kwartel; Willem Hendrik Jan zn van C. Haasbroek en C. E. van dei Graaff. Ondertrouwd: W. Kokkedee en J. Verhoogt; A. Duindrm en D. J. L. Platteel; P. A. A. Fasel en D. H. Bon; J. A. van V.-iet en H. E. van Meij; J. P. Pluim Mentz en I. T. Bol J. C. Selier en G. van Houten; J. C. Ra\esloot en K. H. Bierling; W. H. de la Rie en P. C. Kalse; W. Hons- VIER PERSONEN VERDRONKEN Vier mensen zijn vanochtend verdronken, toen een personenauto in Utrecht in de Plompetorengracht stortte. De 36-jarige tandarts J. H. L. Beende, wonende aan de Tolsteegsingel in Utrecht, reed vanmorgen met zijn echtgenote, de 31-jarige mevr. J. Becude- van Beest en hun twee zoontjes, de 3-jarige Johan en de 1-jarige Jan bij de Asch van Wijckkade door de balie van de Plompetorengracht. De wagen kwam met de wielen naar boven in het water terecht. Het ongeval werd veroorzaakt door een ongelukkige manoeuvre bij het nemen van de bocht. De brandweer takelde de auto naar boven, maar toen men de slachtoffers uit de wagen haalde waren de levensgeesten reeds geweken. Hoewel aanvankelijk niemand van de toestromende omstanders een po ging deed om de inzittenden van de auto te redden, begaven zich later een burger en een politie-agent te water. Zij konden evenwel niets uit richten, omdat de wagen bijzonder ongelukkig in de gracht terecht was gekomen, de ruitjes klein waren en de portieren klemden. De brandweer had na alarmering 15 minuten nodig om de wagen op de kade te takelen. Men vermoedt dat de heer Becude de bocht met te grote snelheid heeft genomen en door de botsing met de balie over de kop is geslagen. Het gehele gezin Becude kwam door dit ongeval om het leven. WAPENSTILSTAND IN NOORD-KATANGA De strijdkrachten van de Verenig de Naties en de Loemoemba-gezinde troepen in Manono, Noord-Katanga, hebben vrijdagavond na een vuur gevecht, dat zes uur heeft geduurd, een wapenstilstand gesloten. Dit heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties in Elisabeth- stad meegedeeld. beek en A. H. Weideman; J. P. Ver- stetge en H. M. J. van1 der Weij- den; W. H. Waandcrt en G. Lepe laar. Overleden: H. F. Prins 85 jr man; C. J. Wurzer 79 jr echtgen. van N. de Water; J. C. Oostdam 30 jr echt- gen. van N. P. Kempen; H. Muil wijk 89 jr .nan; G. Groeneveld 81 jr wed. van G. van den Ent; M. W. Kroon 6 jr dochter; N. R. Maal 4 jr zoon. gedachte van juridisch grondvestte op de „Rech- NOORDWIJK VERGADERING VAN HORECA Loketten-informatiedienst over naar VVV GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden is heden geveild: Huizen met bovenwoningen en erven ciu aan >r de af- J c1 o Binnenkort advies Gcd. Staten van Omtrent de grenzen van de ge meenten in het gebied van de Leid se agglomeratie znllen G.S. zeer bin nenkort een advies aan de minister van binnenlandse zaken doen toeko men. Met betrekking tot de problemen voor ƒ6.550.—. Huis en erf 4e BinnenvestKracht êën opïetteUjke" „doorbraaï" 33 in bod: ƒ2.150.— koper: H D. van V.V.D. geen voorstandster, f/aan" 'e °®gstgeest' voor Het K.V.P.-lid van de Tweede Ka ƒ2.290. mer> Van Ryckevorsel, steld< ."k» iK7°VfK'7V0"inK SP o aai voor°P» dat de K.V.P. geen confessio- yiwvicuiw erlSSP i, u in n? i nele °f kerkelijke partij is, maar een van de Haagse agglomeratie delen en partij van katholieken, die zich ge- Ged Staten mede nog geen nader Oegstgeest, q.q voor ƒ3.700.—. bonden voelen door zedelijke be- standpunt te hebben bepaald. Een in*VfJjro"inv ÜnKnnA ginselen, ontleend aan het christen- voor-ontwerp van wet, strekkende Oranjegracht 107. 107a, in bod. 5.900 dom In de katholieke politiek zag tot de instelling van een openbaar guiaen is niet verKocnt. spr 5 punten uitspringen: 1. De evan- lichaam voor het gebied dier agglo- gelische verantwoordelijkhied voor L.6KIS6 rlCGnClrl de „minsten der Mijnen", voor de minst-draagkrachtigen in ons land en in de wereld. 2. Bescherming van de particuliere eigendom en onaerne- R.K. Instuif en Jongeren contact - mingsvorm, omdat deze berust op de Feestelijke bijeenkomst in het Sint menselijke natuur. 3. Het naar el- Antoniusclubhuis, 8 uur n.m. kaar toegroeien van de maatschap pelijke groepen. Spr. zag dit als een MAANDAG 16 JANUARI grote verdienste van een „volks"- „De Natuurvriend" Ledenverga- partij als de K.V.P. in dc ontwikke- dering, Steenschuur 6, 8 uur n.m. ling van de nationale gemeenschap. Leidse Bond van Volkstuinders- 4. Verdraagzaamheid ten opzichte verenigingen Propaganda-avond van anders gerichte geestelijke stro- „Den Burcht", 8 uur n.m. mingen, welke verdraagzaamheid spr. ,St. Antonius" Advieszitting en ZATERDAG 14 JANUARI meratie, is aan de gemeenteraden van Den Haag Leidschendam, Noot dorp, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar en Zoetermeer toegezonden, met ver zoek hun zienswijze daaromtrent kenbaar te maken. Onder voorzitterschap van de heer L. v. Sterkenburg vergaderde gister avond in „Seinpost" de vereniging van Werkgevers in de Horeca-bedrij- ven te Noordwijk. Deze bijeenkomst was eigenlijk de najaarsvergadering, die enigszins verlaat is, omdat het bestuur volledige gegevens wilde verstakken over het afgelopen sei zoen. Het rapport van de heer Vet, directeur van de V V.V. Arnhem en van de provincie Gelderland, over de „Stichting V.V.V. Noordwijk" was ingekomen. Dit rapport zal in behan deling worden genomen bij de pro vinciale V.V.V., de gemeenteraad en het bestuur van de Stichting, zodat hierover nog geen verdere medede lingen konden worden verstrekt. Spr. wilde er de nadruk op leg gen, dat dit rapport nog niet alles zegt ongetwijfeld zullen hierin zeer goede suggesties in voorkomen, doch waar de belangen van de V.V.V. in Noordwijk geheel anders liggen dan in andere plaatsen, moet men van dit rapport niet alles verwachten. Intussen gaat de Stichting rustig door met haar werkzaamheden en met vreugde kon spr. mededelen dat hiervoor enige goede krachten zijn aaneesteld. Het financiële versaag gaf aan een totaal bedrag van 24.966.36. met als batig saldo 1.199.64. Aan de Stich ting V.V.V. was afgedragen een be drag van ƒ10.000,en ƒ3 916.75 van de informatiedienst 1 jan.30 juni 1960, omdat per 1 juli 1960 deze dienst als proef voor één jaar was overgedragen aan de Stichting V.V.V. Nnordwiik In het jaarverslag werd melding gemaakt dat het Verkeersbureau in het afeelopen iaar beeon met de z.g. gescheiden loketten dienst, als een continuering van de gang van .zaken in 1959. Werd de werkwijze van de gescheiden loketten van de Logies- Tnformatie-Uienst uit het oogount van het Vreem del in ff en-verkeerswe zen door meerdere personen met de nodiee reserve beoordeeld, in de be ginmaanden van 1QR0 werd het dui- deliik dat een coördinatie van de?e dienst wensehik werd geacht. Op initiatief van het Horecahestuur werd een vereaderinff beleed met het be stuur van de Stichting, waarbij be sloten werd de Logies-Tnformatie- Dienst per 1 juli. met terugwerkende kracht vanaf 1 jan. 1960 in handen te stellen van de Stichting, met de restrictie dat 1960 als een proef jaar zou worden beschouwd. Dat het L.I.D. goed heeft gewerkt boge blij ken uit het feit, dat 25000 zaken aan de balie zijn verwerkt, 15000 brieven z\jn verzonden en 16000 telefoonge sprekken zijn gevoerd, terwijl 70.000 overnachtingen in hotels en 25.000 in particuliere huizen werden gere gistreerd. Mededeling werd gedaan dat voorlopig de L.I.D. in handen is gesteld van mej. M. L. A. E. Alke made uit Noordwijk. Na een korte bespreking kon de vergadering accoord gaan met een definitieve overdracht van de L.I.D. aan de Stichting V.V.V. Noordwijk. In het bestuur werden herkozen de heren L. v. Sterkenburg en A. Wijn tjes, terwijl in de vacature Kelin werd gekozen de heer A. Wagenaar. Door de heer v. Wijk werd gewezen op de noodzaak dat aan de L.I.D. steeds de juiste gegevens moeten worden verstrekt over de bezetting van de hotels dit in het belang van de leden zelf. KATW1"{ Bridgeclub „De Brug". De uit slag van de in hotel De Roskam ge speelde onderlinge drive van de bridgeclub „De Brug" luidt als volgt: 1 de heer en mevrouw Duindam 141 m.p; 2 J. v.d. Plas-P. Ravensbergen 132 m.p. 3 en 4 M. D. Hage-H. Wam- steeker en Jac de Jong-D. v.d. Plas 122 m.p; 5 de heer en mevr. F. van der V%lk 120 m.p; 6 S. Visser-D Par- levliet 109 m.p; 7 H. de Boojj-M. Hermans 98 m.p.; 8 L. v.d. Plas-Jac Pluimgraaff 91 m.p.; 9 de heer en mevrouw P. van Paridon 87 m.p.; 10 de heer en mevrouw J. Bussel man 68 m.p. VOORSCHOTEN Voor de wijk Veurseweg vragen wij voor direct een voor de bezorging van De Leidse Courant. Aanbiedingen aan de N V De Leid- sche Courant, Papengracht 32, Lei den. (Advertentie) WARMOND Woningbouw. Namens het be stuur van de woningbouwvereniging „Warmunda" heeft het architecten bureau Th. N. J. A. Geels en G. Kamsteeg te Oegstgeest het bouwen van 10 premiewoningen en 9 wo ningwetwoningen in plan Oost op gedragen aan het bouwbedrijf Joh. Noorlander Zonen te Leiden. LEIDERDORP SPOEDZITTING VAN LEIDERDORPSE RAAD Over ondergordijntjes De raad van Leiderorp komt dins dag 17 januari a.s. des avonds half acht voor een spoedzitting bijeen in verband met aanwijzing van a) een gemachtigde ter vertegenwoordiging van de raad in de openbare ver gadering van het college van Ged. Staten op 2 februari a.s. teneinde het standpunt van de raad toe te lichten inzake het beroep van de heren C. de Graaf en J. W. Boot te gen het feit dat de raad op 9 sep tember wordt geacht medewerking te hebben verleend aan de Stichting Parochiële Scholen Meerburg tot aanschaffing van markiezen ten be hoeve van- de school aan de Erica laan en b) voorstel tot aanwijzing van 'n gemachtigde ter vertegenwoordiging van de raad in de openbare verga dering van het college van G. S. op 2 februari a.s. teneinde 't standpunt van de raad toe te lichten inzake het beroep van het bestuur van de Stichting Parochiële Scholen Meer burg tegen het raadsbesluit van 30 september 1960 tot weigering van medewerking voor de aanschaf van ondergordiintjes voor de leslokalen van de school aan de Ericalaan. De achtergrond van deze zaak be rust op het feit dat in de raadszit ting van 9 september 1960 op een verzoek van het schoolbestuur van de Engelendaelschool om medewer king voor de aanschaf van een zon wering door B. en W. afwijzend werd geadviseerd. Toen echter over het voorstel gestemd werd, staakten de stemmen door afwezigheid van de heer Boot. In dit bijzondere ge val moesten B. en W. binnen drie maanden met een nieuw voorstel ko men want als binnen drie maanden geen beslissing zou zijn gevallen moet aan het verzoek worden vol daan en zou de medewerking dus toch worden verleend. Het uitblij ven van dit nieuwe voorstel van B. en W. is voor de heren De Graaf en Boot blijkbaar aanleiding geweest om tegen deze door hen niet ge wenste medewerking in beroep te gaan. In deze zelfde zitting van het col lege van gedeputeerde staten echter waarin bovenstaand beroep zal wor den behandeld, zal eveneens uit spraak worden gedaan over een be roep van he schoolbestuur van de Engelendaelschool tegen het raads besluit van 30 september 1960 tot weigering van medewerking voor de aanschaf van ondergordijntjes voor de lokalen van de school aan de Eri calaan. Dit tweede verzoek van het schoolbestuur was ingediend nadat het eerste verzoek geen resultaat had opgeleverd. bijeenkomst, „In den Vergulden Kruik", 8.30 uur n.m. Kath. Kruideniersbond kring Leiden. Jaarvergadering in „Het Gulden Vlies",8 uur n.m. DINSDAG 17 JANUARI Ned. R. K. Werkmeestersbond Jaarvergadering in „De Harmonie", 8 uur n.m. Casino De film Orfeu-Negro is voor Leiden geen onbekende film. Reeds velen zagen deze film. Toch heeft de directie van het Casino- theaten er goed aan gedaan om Or- feu-Negro weer naar Leiden te ha len. De oude Griekse sage van Or- feus en Eurydice is door Marcel Ca mus enigszins gewijzigd in een mo derne versie gebracht. Zonder op het verkeer te letten Het geheel speelt in Zuid-Amerika. rende het vijfjarig jongetje Jacobus Een tere en serene liefde tussen de Heijmans gistermiddag omstreeks gitaarspeler Orfeu en Eurydice wordt kwart voor vier de rijbaan van de wreed en ontijdig door de dood van Koninginnelaan op. Hij werd tijdens het spel door andere kinderen ach terna gezeten. De bestuurder van 'n personenauto, die het kind plotse ling voor zijn wielen kreeg kon een aanrijding niet meer vermijden. Het Eurydice verstoord. De diep bedroef de Orfeu denkt wanhopig zijn ge liefde terug te vinden. Alleen door de dood kan hij zich weer met Eury dice verenigen. De film is een ontroerend meester- POTTOOD EN GEEST Oplossing no. 525. Horizontaal: 1. manoeuvre, 8. are, 9. ren, 10. Ti, 11. men, 13. eg, 14. genoc, 16. raar, 17. baal, 18. Terek, 20. at. 22. lel, 23. dm, 24. arm, 26. Lea. 27. Langeveen. Verticaal: 1. materiaal, 2. Ari, 3. Ne, 4. eden, 5. Vr 6. ree, 7. Engels man, 11. merel, 12. Nobel, 14. gat, 15. tak, 19. rede, 21. tra, 23. Dee, 25. Mn, 26. Ie. kind werd geschept en vrij ernstig werk. Het pure, ongekunstelde spel gewond bleef het liggen. De EHD van de hoofdrolspelers, Breno Mello vervoerde het jongetje, dat beide en Marpessa Dawn geven aan deze bovenbenen had gebroken en een film een bijzondere glans, hersenschudding had opgelopen naar De KFC-keuring heeft deze film toelaatbaar gesteld boven de 18 jaar. voor personen Lido De film „Conspiracy of het ziekenhuis. Maandagavond, aanvang 8 uur, is er weer Schaapjesavond in de - - Stadsgehoorzaal onder auspiciën van hearts (Nonnen voor het vuurpele- Verbum Dei. Toneelgroep DPW (De ton) is - en laten we dat voorop stel- Professorenwijk) onder regie (tevens len - een heel aannemelijke film, schrijver van het stuk) van de heer vooral ook een film met sfeer èn in- F. Kok, zal de comedie in 3 bedrij- houd. ven „Er woei een frisse wind" op de Zoals overal in Europa, werden ook planken brengen. in Italië tydens de laatste wereld oorlog de Joden weggesleept naar de gaskamers in Duitsland. Het meest tragische is wel, dat in vele gevallen kinderen als wezen overbleven, die door de Nazi's in concentratiekam pen werden ondergebracht in afwach ting van hun lot. Ergens in Italië - in deze film - staat zo'n kamp in de buurt van een nonnenklooster. De nonnen voelen zich aangetrokken tot het vreselijke lot van deze Joodse kinderen en wagen hun leven om ze te redden. De Italiaanse commandant van het kamp ziet nog wel iets door de vingers, maar zijn opvolger - een Duitser - kent geen enkel pardon. Wanneer hij ontdekt, dat de nonnen de hand hebben in het verdwijnen van vele kinderen, dringt hij met bruut geweld de beslotenheid van 't klooster binnen. Van dit gegeven is een goede uit beelding gegeven en vooral de ellen de en de ve latenheid van de Joodse wezen is hier bijzonder goed getrof fen. Minder geslaagd vinden wij ech ter in sommige scènes het gedrag van deze (film)nonnen. Soms is de vroom heid van deze kloosterzusters te ge wild, een andermaal ligt de vlotheid (wanneer wen dit woord voor reli gieuzen mogen gebruiken) er weer te dik op. Ondanks deze kritiek - en onze per soonlijke aversie tegen oorlogsfilms - kunnen wij „Nonnen voor het vuur peloton" toch wel een aanbeveling meegeven. Alleen al om de zo tref fende uitbeelding van het tragische van de Jodenvervolging vinden wij het een geslaagde film. Toegang bo ven 14 jaar. Luxor „Let's make love" is een gezellige showfilm met in de hoofd rollen Yves Montand en Marilyn Monroe. Laatstgenoemde draagt uiteraard meer materiële dan geeste lijke zaken bij in het succes van de film. Daarentegen is het de Franse charmeur Yves Montand, die 't ver haal van deze rolprent boven 't ni veau van de gebruikelijke show film tilt. Hij speelt de rol van een miljardair die voo" de eerste teer in zijn leven verliefd wordt, hoewel hij vele vrouwen met attenties ach tervolgde. Hij raakt zijn hart kwijt aan een showmeisje, dat hij op geen andere wijze kan imponeren, dan door perstonlijke kwaliteiten in iet vlak der kunst met een kleine k. Aangezien hij een miljardair is spaart hij kosten nog moeite cm zich een plaats in de kleinkunst te verove ren. Hij koopt dure moppen en neemt Gene Kelly en Bing Crosby als leermeesters aan. Hij blijft op 't gladde pad der showbusiness een mislukking maar verovert niettemin het hart van zijn geliefde en dat zonder de schittering van zijn mil joenen. Ietwat gepeperde taferelen maken voorbehoud voor volwasse nen noodzakelijk. Trianon heeft de Griekse film „Nooit op zondag" wederom gepro longeerd. Gereserveerd voor volwas senen. Studio Velen zullen zich „Brief encounter" (Het laatste rendez-vous) nog wel herinneren. Het is een wel haast klassieke film over de inner lijke strijd, welke een jonge getrouw de vrouw te voeren heeft als haar hart en haar plichtsgevoel met el kaar in conflict komen. Het begint Vo gewoon, een toevallige ontmoeting in de wachtkamer van een buurt spoorweg tussen haar en een dokter, die in de naburige stad zijn praktijk uitoefent. Hoewel zij oprecht veel houdt van haar man en haar twee kinderen, vindt zij toch niet de moed om de kennismaking met de dokter te verbreken. Totdat zij haar verant woordelijkheid beseft. Het verhaal is een greep uit het leven, een alledaags geval, doch de uitwerking van het scenario is buitengewoon goed en 't is daarom, dat deze film nog altijd re pertoire houdt. Toegang 18 jaar. Rex heeft deze week een kleurrijke en fantastische avonturenfilm in „De zwarte ridder". Vanzelfsprekend speelt het verhaal zich af in de rid dertijd, toen er nog met het zwaard gevochten werd aan de bevrijding van schone jonkvrouwen. Wie van de ro mantiek houdt kan by deze film zyn hart ophalen. Toegang 14 jaar.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2