f fümïP Belgische Kamer aanvaardt „eenheidswet" Castro t<w"(le Kerk De staking in België verloopt Gevechten in Katanga met V. N.-troepen Walen Willen ..Structurele hervornung staal- en metaalverwerkende indus- ste nog verschijnende katholieke pu- HOE wordt het weer? Hoogwaterstanden Het weer in Europa tyzQaidóeQoiVtcvnt Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT ZATERDAG 14 JANUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15220 Een verscheurd land wordt een arm land Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, 77.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8Advertent. 17 et p. mjn.. Telefoontjes f 1.50. O De Cubaanse volksmilitie heeft de drukkerij der Salesianen in Havana wer 1 *n ,,11 *99 Afgezien van de goed renderende bezet. Zij heeft daar tevens 't Iaat- O trieën in de gebieden van Luik en blicatiemiddel het 14-daagse tijd- FAMILIE KAUFMANN VERENIGD De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft vrijdagmiddag Waalse bedrijven, die nog in parti- met 115 tegen negentig stemmen, hij één onthouding, het ontwerp van de culiere handen zijn, verouderd en on zogenaamde „eenheidswet" aanvaard. economisch. Alle aanwezige rooms-katholieke afgevaardigden stemden op één na voor j)e Walen zijn van oordeel, dat er het ontwerp, evenals het merendeel van hun liberale coalitiegenoten. Te- om moderne fabrieken in Wallonië gen stemden de aanwezige socialisten, de twee communisten, zes liberalen te bouwen, kapitaalsinvesteringen en één Vlaamse nationalist. Degene die zich van stemming onthield was moeten worden aangemoedigd, zoals een lid van de r.k.-fractie. in Noord-Frankrijk. Volgens hen Het wetsontwerp gaat nu naar de senaat, die op 17 januari bijeenkomt. De weigert de onder Vlaamse invloed zetelverdeling is daar: 91 rooms-katholieken, 65 socialisten, achttien libera- staande regering-Eyskens econo- len en één communist. mische en financiële bijstand te ter- Premier Eyskens, die donderdag in de Kamer onwel was geworden en lenen, enige dagen rust moet houden, werd vervangen door zijn minister van binnenlandse zaken, de liberaal Lefebvre. Vóór de stemming was het tot een felle woordenwisseling tussen deze minister en de socialistische leiders Collard en Van Acker gekomen. Col- Koni Boudewijn zou Mterdup- lard, die partyvoorzitter is, deed een beroep op de meerderheid, een gebaar ochtend om half elj op het leis \n te maken dat het mogelijk zou maken dat alle mensen van goede wil zich Brussel een „fvaardiaina nntvanaen verenigen voor het oplossen van de bestaande vraagstukken. oaThet TolatZhe'cZ^TvaZc- tie voor Wallonië. Deze afvaardiging ADRES AAN DE KONING STRUCTURELE HERVORMINGEN DE KLACHT VAN WALLONIë Er waren structurele hervormin- Vandaag adres aan koning Boudeiviin 0 o onder-voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Zij zal de koning de tekst overhandigen van een adres aan de koning, dat vrijdag- De voornaamste klacht van Wallo- ochtend op een vergadering van gen nodig, zowel op politiek als op nië is, dat de regering te Brussel te Waalse socialisten te Saint Servais economisch gebied. „Het Waalse weinig zou doen om de economische werd goedgekeurd, vraagstuk is een sociaal probleem tegenslagen in het zuidelijke en oos- Wat er in het adres staat, zal pas geworden. Het is het drama van een telijke Franssprekende gebieden op worden gepubliceerd, nadat de koning land dat sterft", aldus Collard. De te vangen. De crisis doet zich spe- er kennis van genomen heeft. Ver- dood van Wallonië zou echter Vlaan- ciaal voor in de kolenindustrie, eens moedelijk bevat het adres de eis tot deren niet tot voordeel zijn. de voornaamste bron van inkomsten, zelfbeschikking van Wallonië. De voorzitter van de Christelijke (R.K.) Volkspartij, Lefèvre, ver- - klaarde bereid te zijn, het Waalse vraagstuk te bespreken teneinde de vroegere welvaart van het land te herstellen. Het bureau van de Belgische socia listische partij heeft zich vrijdag ach ter de verklaring geplaatst, die Col lard in de Kamer heeft afgelegd. In een communiqué van het bureau wordt gezegd, dat die verklaring po sitieve voorstellen behelst om de fi nanciële economische moeilijkheden uit de wereld te hel pen, waarin de regering het land heeft gebracht. Na de stemming, waarbij een der de van de parlementsleden van een regeringspartij hebben tegengestemd, beschikt de regering minder dan ooit over het vereiste gezag. Het bureau is van oordeel, dat ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezin gen het enige middel zijn om „een werkelijk democratische orde te her stellen". De eenheidswet en haar toe passing zal tot het uiterste worden bestreden. De reden van de inbeslagneming moet gezocht worden in het feit, dat dit blad het gewraakte herderlijke schrijven der bisschoppen contra het Castro-regiem heeft gepubliceerd. Tegelijk met de overval op de drukkerij heeft de volksmilitie ook de gebouwen van de katholieke le- ken-organisatie, de Ridders van Co lumbus, bezet en het secretariaat van de KAJ op Cuba gesloten. El ders in het land heeft de militie uit „veiligheidsoverwegingen" de semi naries van Calvario en Santiago de la Vegas bezet en vijf priesters ge arresteerd. Men vreest in katholie ke kringen van Cuba, dat het Cas tro-regiem zich zal wreken op de Kerk, nu het zich in het nauw ge dreven voelt tengevolge van het toe- In Vlaanderen maandag werkhervatting Politie en rijkswacht hebben vrij- ceerde mededeling, dat de toestand dagmiddag te Verviers een uur lang in de verschillende gewesten en sec- sociale strijd geleverd tegen een menigte toren van het Vlaamse land, waar stakers, die een inval wilde1, doen in nog op kleine schaal wordt gestaakt, een warenhuis. Twee personen wer- van dien aard is, dat er maandag van den gewond. De politie heeft een nog staking geen sprake meer zal zijn. ZaJ, °"dgr Riding ™n__Marte_lj nemend verzet in eigen land en het verbreken der diplomatieke betrek kingen door de Ver. Staten en vijf Zuid-Amerikaanse landen. MOBILISATIE OP CUBA GEëINDIGD Premier Fidel Castro heeft vrij dagavond in een vergadering van vakbondsleden meegedeeld, dat de mobilisatie van de Cubaanse strijd krachten na 20 januari de dag waarop Kennedy als president van de Ver. Staten wordt beëdigd zal worden beëindigd. President Dorticos verklaarde, dat de mobilisatie niet nutteloos is ge weest, hoewel de invasie niet is ge komen. „Wij hebben een bloedloze strijd gewonnen". Max Kaufmann, de volgens zijn beweringen uit het Duitse dorpje Koeppern vanwege anti-joodse ressentimenten weggeplaagde expediteur, is vrijdag ochtend in Oosterbeek aangekomen. De heer Kaufmann moest in Duitsland nog een straf van vier maanden uitzitten vanwege een verkeersdelict De familie Kaufmann woont thans in een grote woonwagen in Oosterbeek. Foto: De familie Kaufmann herenigd. onbekend bracht. aantal personen opge- Veiligheidsraad over Kongo De Fransman Pierre Millet heeft vrijdag bij het debat over Kongo in de Veiligheidsraad het standpunt van België verdedigd. De Belgen hebben, zoals bekend, Kongolese troepen van de regering in Leopold- stad op 30 december Roeanda- Oeroendi laten binnenkomen. Millet verklaarde, dat België toen niet in strijd heeft gehandeld met de beheerschapsovereenkomst over Roeanda-Oeroendi, gesloten tussen de VN en België. België heeft slechts gereageerd op een verzoek van president Kasa- voeboe van Kongo, toen het facili teiten verleende aan Kongolese troepen voor een operatie, die ge richt was op handhaving van de in tegriteit van het Kongolese grond gebied. De Belgen, aldus Millet, heb ben dus niet deelgenomen aan een internationaal con'liet, omdat een dergelijk conflict niet bestond. De Brit sir Patrick Dean noemde de beschuldiging van de Russen, dat de de VN de „inbreuk" van België op de mandaatsovereen komst over Roeanda-Oeroendi oog luikend hebben toegestaan, onbe grijpelijk De Amerikaan Barco zei, dat he laas geen verbetering is ingetreden in Kongo sedert december. Het is voornamelijk aan de Sowjet-Unie te wijten, dat het optreden van de Verenigde Naties in Kongo slechts ten dele geslaagd is. Afrikaans-Aziatische resolutie. De Afrikaanse, en Aziatische lan den, die lid zijn van de Veiligheids raad, dienden daarnó een ontwerp resolutie in. Hierin wordt de Alge mene Vergadering verzocht, de faci liteiten, die België in Roeanda- Oeroendi aan de Kongolese troepen heeft verleend, te beschouwen als een schending van de maridaatsover- eenkomst. Voorts wordt de Belgische rege ring in de ontwerpresolutie verzocht „alle acties tegen _e republiek Kon go te staken" en onmiddellijk maat regelen te nemen om te voorkomen dat Roeanda-Oeroendi gebruikt wordlt voor doeleinden, die in strijd zijn met de resoluties van de Veilig heidsraad en de Algemene Verga dering van de VN. Tenslotte woidt een beroep op de Belgische regering gedaan om al het Belgische militaire en semi-mili- taire personeel onverwijld uit Kon go terug te trekken. Een federaal Amerikaans ge rechtshof heeft vrijdag bepaald, dat de twee negers, die als student van de universiteit van Georgia zijn ge schorst, voor maandagochtend weer moeten worden toegelaten. In de streek van Bergen en in de Borinage blijft het tamelijk rustig. Er viel vrijdag echter nog een lichte activiteit van stakingsposten waar te nemen. Een veertigtal stakers, dat zich voor de spoorwegwerkplaats te Cuesmes bevond, werd door de rijks wacht voor een identiteitsonderzoek opgebracht. Vijf van hen zijn we gens verzet in hechtenis genomen. Bij een botsing tussen een stakings- post en rijkswachters te 's-Graven- brakel werden twee stakers aange houden. In de Borinage, waar zich vrijdag geen enkel ernstig incident voordeed, bestaat een neiging onder de arbei ders om het werk te hervatten. In het gebied van Charleroi is in som mige kolenmijnen het werk voor 25 tot 40 procent hervat. Verder zijn er vrijdag berichten binnengekomen over werkhervattingen en besluiten tot werkhervatting. De socialistische vakbond van over- heidsperoneel heeft besloten fce sta king bij de telegraaf en telefoon te Doornik te beëindigen. Te Doornik heeft een tamelijk groot aantal sta kers het werk hervat in de metaal industrie en de cementfabrieken. Twee stakers zijn daar gearresteerd, omdat zij arbeiders lastig vielen. Het Antwerpse tramwegpersoneel, aangesloten bij de federatie van transportarbeiders een onderdeel van het socialistische Algemene Bel- Voor het eerst sinds drie weken is vrijdag een sneltrein uit Brussel in Aken aangekomen. Tot dusverre konden dergelijke treinen Luik niet passeren. De vakbond van spoorwegperso neel, aangesloten bij het ABW, heeft Kennedy verkoopt aandelen De nieuwe Amerikaanse president Kennedy, heeft zijn bezit aan aan delen verkocht en in de plaats daar van Amerikaanse staatsobligaties en schatkistpapier gekocht. Volgens zijn perschef, Salinger, heeft hij dit ge daan om gedurende zijn president schap elke mogelijkheid van botsing vrijdagavond besloten de staking tussen eigen belangen en staatsbelan- voort te zetten totdat de „eenheids- gen uit te sluiten. wet" zal zijn ingetrokken. Voor het overige bestaan de be zittingen van Kennedy uit twee hui zen, respectievelijk in Washington en Hyannis Port, en het vruchtgebruik van door zijn vader voor hem in een onvervreemdbare beleggingstrust on dergebrachte effecten. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Von Brentano, lijdt aan longontsteking en heeft zijn voorgenomen reis naar het Oosten moeten afzeggen. In zijn plaats ver trekt thans de minister voor bonds- raads- en vluchtelingenzaken, Von Merkatz, op 22 januari voor een reis van veertien dagen naar Indonesië, Thailand, Birma, de federatie van Malaya, Singapore en Ceylon. ken. In verband hiermee zal er van nacht weinig bewolking zijn en zal de temperatuur in een groot deel van het land tot iets beneden het vries punt dalen. Waarschijnlijk ontstaat daarbij plaatselijk mist, die echter in de loop van de ochtend weer ver dwijnt. De zone met bewolking, die samenhangt met 't gepasseerde front, zal morgen weer langzaam naar het noorden gaan bewegen. Het wordt daarom niet meer zo zonnig als van daag,maar het blijft droog. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's Geruchten om bevrijding van Loemoemba Te Manono in Noord-Ka tanga is het tot gevechten gekomen tussen troepen van Ie VN en strijdkrach ten die vóór Loemoemba zijn, zo is vrijdagavond in Elisabethstad mee gedeeld. Een woordvoerder van de VN, die ties naar Kamina terug. Naar in Leopoldstad verluidt heb ben functionarisser van de centrale Kongolese regering vrijdagavond een loongeschil geregeld in Thys- stad. Het geschil, waarbij de politie rtw.u.v^u» «c Ti, van Thysstad was betrokken, had dit bekendmaakte, zei dat hij reen ee" ernstig karakter aangenomen. bijzonderheden kon geven over de strijd. Het is niet bekend of er doden ge vallen zijn. Wel hebben de troepen ovan de VN „enige verliezen" gele- gische Vakverbond heeft besloten den. zaterdag weer aan het werk te gaan. Ook in de Antwerpse haven neemt de activiteit toe. Vrijdag waren on- De plaatselijke politie vond, dat zij te weinig uitbetaald kreeg en was een demonstratie begonnen, die Vijf soldaten zouden gewond zijn. grensde aan muiterij. —4. -* in een legerkamp dicht bij het kamp van de politie zit Loemoemba gevangen. In Leopoldstad gonsde het vrijdagavond an geruchten, dat Loemoemba bevrijd was. De gevechten braken uit toen een Convair met Marokkaanse troepen, die het Nigeriaanse VN-garnizoen geveer 2.500 van de 13.000 havenar- van Manono zouden versterken, wil- beiders aan het werk. de landen. Na de aanval op het eer- Het Algemeen Christelijk Vakver- ste toestel keerden vier andere bond zegt in een vrijdag gepubli- vliegtuigen van de Verenigde Na- PRO-LOEMOEMBA-ACTIE Aanhanger*, van Loemoemba zijn van plan dit weekeinde in Leopold stad grote demonstraties te houden Het Waalse waterballet duurt voort vooi zijn vrijlating, aldus is in de Kongolese hoofdstad vernomen. Of ficieren en soldaten *uit Stanleystad, het centrum van de aannang van Loemoemba, zouden de afgelopen dagen in Leopoldstad zijn geinfil- treerd, en uniformen en wapens heb ben meegenomen. Van de rijde van de volgelingen van Loemoemba in Leopoldstad werd gezegd, dat de „onverzoenlij- ken" uit Stanleystad niet terug schrikken voor geweld, wanneer „psychologische actie" om Loemoem- ba's vrijlating te bewerkstelligen geen resultaat heeft. Een deel van het garnizoen van Leopoldstad zou eveneens op de hand van Loemoem ba zijn. BELGISCHE RELIGIEUZEN GEARRESTEERD Functionarissen van de VN pogen de vrijlating te verkrijgen van twee Belgische Katholieke religieuzen, die door Loemoembagezii.de mili tairen zijn gearresteerd. De zusters /ouden gelden „mis bruikt" hebben voor religieuze doe len in plaats van ze voor sociale doelen te gebruikt... De zusters waren in het Rode- Kruisziekenhuis te Boekavoe, in de provincie Kivoe, gearresteerd. AMERIKAANSE HULP VOOR KONGO De Verenigde Staten hebben be sloten de 'Oidsel-leveranties aan Kongot zowel middels particuliere instellingen als de Verenigde Na ties, te vergroten, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington meegedeeld. De Amerikaanse regering heeft de Volkerenorganisatie reeds in sep tember toestemming gegsven 1000 ton melkpoeder naar Kongo te zen den. Op 7 of 8 februari arriveert in Matadi de eerste scheepslading van een hoeveelheid van 6000 ton mais. Met de verscheping hiervan zijn on geveer vier naanden gemoeid. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK MIST Droog weer met veranderlijke bewolking. Vannacht en mor genochtend temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst en plaatselijk mist. Overdag dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Zon- en maanstanden 15 Jan.: zon op 08.42; onder 16.58; maan op 06.53; onder 15.46. 16 Jan.: zon op 08.41; onder 16.59; maan op 07.54; onder 16.55. 15 Jan.: v.m. 1.45; n.m. 2.04. 16 Jan.: v.m. 2.40; n.m. 2.59. Een beeld uit Charleroi, waar de botsingen tussen de stakers en de politie nog steeds voortgaan: Een menigte stakers wordt met behulp van een rijdend waterkanon uiteengedreven" Droog iveer De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KN MI deelt mede: In de afgelopen nacht passeerde een van de Noordzee komend front met regen ons land; de meeste regen viel in de noordelijke provincies. Leeuwarden meldde 8, Terschelling 7 en Eelde 6 mm. Achter het front klaarde het tamelijk snel op. Dit hangt samen met de nadering van een gebied van hoge druk, dat nog voortdurend in betekenis toeneemt. Het centrum ervan lag vanmorgen met een barometerstand van 1038 mb boven de Ierse Zee. Het verplaatst zich in ongeveer oostelijke richting en zal de eerstkomende 24 uur ten noorden van ons land voorbij trek- De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp, gisteren max, min. HELSINKI geh. bew. STOCKHOLM onbew. OSLO mist KOPENHAGEN onbew. ABERDEEN onbew. LONDEN zw. bew. AMSTERDAM motregen BRUSSEL regen LUXEMBURG geh. bew. PARIJS geh. bew. BORDEAUX onbew. GRENOBLE geh. bew. NICE regen BERLIJN regen FRANKFORT sneeuw MüNCHEN mist ZURICH geh. bew. GENèVE geh. bew. LOCARNO onbew. WENEN zw. bew. INNSBRUCK mist ATHENE zw. bew. ROME geh. bew. AJACCIO zw. bew. MADRID onbew. MALLORCA geh. bew. LISSABON onbew. KORRELTJE Wie in toorn handelt, gaat in storm onder zeil. 0 1 2 5 —2 —13 4 2 5 1 10 4 6 4 5 1 7 1 3 1 4 6 4 1 12 6 2 1 1 2 —3 7 —2 2 2 1 3 —10 1 9 3 —14 18 11 15 3 14 3 9 1 12 8 12 3

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1