zo 't Hoorntje Wol voor de a.s. (koude) lente Een Mode - Tasji ZIJN ONZE KINDEREN ZATERDAG 14 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 LEEUWEWELPJE HELPT ZICHZELF TUSSIPECT hoestsiroop: Het acht weken oude leeuwewelpje Wilma houdt bij het drinken zelf het flesje vast. Het dier is liefderijk opgenomen in het gezin van de familie Verschuuren in Arnhem, nadat het reeds de eerste dag na de geboorte door de moederleeuw in Burgers Dierenpark was verstoten. ER IS DE KLAD gekomen in onze winters. We kunnen ons de ge zonde ijsdagen niet meer heugen, dat wij de gladde, soms wat botte, ijzers onderbonden, tegen de straffe wind in een 50-wakkentocht ondernamen en de koek-en-zoopies frequenteerden. Waar is het heerlijk gevoel in onze •choenen gebleven, de felle pijn in onze voetenstompjes, de steken in onze -verkleumde handen, de ruwe, lippen, de paarse, bijkans afgevroren oren? We teren voort op onze herinnering, maar deze wordt steeds zwakker. Waar zijn de agenten, die in sommige onzer steden bij felle kou de bontmuts opzetten, op z'n Russisch, waaromheen dan de «neeuwprojestielen van dolblije lie verdjes suisden? De agenten zijn er I over het algemeen I nog wel, maar in hun mutsen woont I de mot en de lie- l verdjes gooien in I onze dagen ter- I nauwernood nog met sneeuwballen, doch assisteren de handhavers van het gezag als verkeersbrigadiertjes, lekkere diertjes. Geen baantje glij den meer en geen ijsvrij. Bloemen moeten we helemaal ontberen: de va derlandse flora is peperduur en moedertje natuur is bijzonder karig met haar kristallen boeketten op onze ruiten. Onze winters zijn surrogaat ge worden, de aroma is er van af. En met heimwee handhaven wij onze ijsclubs. Een winter in Holland gaat net zo'n onbevredigend beeld bieden als het Kerstfeest op het zuidelijk halfrond, waar de dagen van de kerstboom worden doorgebracht aan een snikheet strand: vanuit de be nauwde consumptietentjes klinkt er het Stille Nacht, maar zo weinig sfeervol, dat het net zo goed „goeie- dag" zou kunnen zijn. Maar we hebben onze ijs vereni gingen nog. We klampen ons er ste vig* aan vast. Een groot, vreugdevol bezit, maar ook evenzovele toonbeel den van schrijnend leed: onzekere voorzitters en nerveuze penningmees ters, gespekte kassen en jassende leden. LJsminnend Nederland sjoelt en jast om de bekende fraaie prijzen en stuurt zijn prominente rijders maar naar Scandinavië, waar het wèl koud is. Treurig is het, geachte lezers, en we gaan al weer zo hard op de zo mer aan; we moeten er gewoon niet aan denken. Misschien zijn er onder u nog enkelen, die een eksteroog kunnen raadplegen. Laat u ons dan even weten, of we nog iets kouds te verwachten hebben? De Bilt heeft bij ons afgedaan. Als ze zich daar geen raad meer weten gaan ze het gecom pliceerd maken. Dan heet het „een ingewikkelde storing". „Zoek het zelf maar uit", bedoelen ze daarmee. Eer lijk gezegd, ze hebben nog gelijk ookEEK. TUSSIPECT hoestsiroop: aangenaam, doeltreffend (Advertentie) MOEDER VAN NEGEN KINDEREN OVERLEDEN NA AANRIJDING Bij de oprit van de brug over het Julianakanaal in Klikhoven (L.) is de 50-jarige winkelierster mevr. H. Knubben-Hoofwijk uit Buchten (L.) vrijdagmiddag aangereden door een zware vrachtauto, die achteruit reed. De vrouw overleed ter plaatse. Ze was moeder van negen kinderen. Jeugdige arbeiders en de vijfdaagse werkweek De commissie arbeidwetgeving van de Sociaal Economische Raad heeft, met het oog op de vijfdaagse werk week, in haar advies aan de staats secretaris van sociale zaken en volks gezondheid over de dagelijkse ar- TUSSIPECT hoestsiroop: ook voor kinderen! (A-1 -tpntie) verdrijft die „keelkriebel" Advertentie beidstijd van jeugdigen een aantal maatregelen aanbevolen voor een overgangstermijn van de komende twee a drie jaar. Bij een vijfdaagse werkweek zal de dagelijkse werktijd tot maximaal negen uur kunnen worden verlengd. Deze verlenging ontmoet volgens de commissie in het algemeen bij vol wassenen geen bezwaren. Hoewel uit medisch oogpunt niet de zeker heid bestaat dat een werkdag van negen uur voor jeugdigen bezwaar lijk is, acht de commissie het voor jeugdigen in het algemeen toch be zwaarlijk dat een zo lange arbeids tijd zou gelden, vooral omdat zeer velen onder de jeugdigen nog één of meer avonden per week onder wijs volgen. De vrije z.v%rdag is dan, naar het oordeel der commissie, on voldoende compensatie. De commissie meent dat wanneer één dag onderwijs wordt genoten bij een arbeidstijdverkorting (met een vrije zaterdag) voor veertien- en vijftienjarigen een werkweek van vier maal negen uur wel aanvaard baar is. Indien nog geen dagonderwijs kan worden gevolgd en avondonderwijs de enige mogelijkheid is, moet, zo lang de arbeidswet niet is gewijzigd, de wekelijkse werktijd van veertien jarige jongens bestaan uit vijf werk dagen van ten hoogste achteneen- half uur. De werktijd van vijftien jarige jongens en meisjes dient in dat geval eveneens op vijf maal acht- eneen half uur te worden gesteld, tenzij de arbeidsinspectie van oordeel is dat de aard der werkzaamheden van deze jeugdigen geen bezwaren oplevert voor een wekelijkse werk tijd van vijf maal negen uur. De commissie acht voor de zes tien- en zeventienjarigen, die geen op hun beroep gericht of algemeen vormend onderwijs volgen, een werkweek van vijf keer negen uur in het algemeen aanvaardbaar. OPLOSSING PADDESTOELEN- ZOEKEN. Ze vindt drie paddestoelen: rechts, rechts boven en links in het midden. Wie deze drie langs de rechte weg opzoekt, komt vanzelf ook weer het bos uit. v.- mmm- fft. JijS - sj - mbt;. Het moet niet zó De moeder (tegen de babysitter),: „Ik heb Hansje be loofd, dat ik thuis zou blijven. Probeert u alstu blieft de aandacht een beetje van mij af te leiden als ik de deur uitga? Hij is op het ogenblik echt een moederskindje en ik heb geen zin in een hele scène vlak voor ik wegga." Een goede raad: Een „moederskindje" verlangt nog meer naar zijn moeder als het bemerkt, dat zijn moeder weggaat ofschoon ze beloofd had thuis te zullen blijven. Men bereikt bij het kind veel meer als men open lijk weggaat - als dit eens nodig is - en dan weer op de afgesproken tijd thuiskomt Deze wollen lente-japon is een ontwerp van de Engelse ontwerper Macusa. De jurk is effen zwart, waarbij de witte handschoenen sterk contrasteren. Opvallend zijn de „vleugels" die van de schouders afhangen. Maar zö Moeder: „Zo Hansje, huil maar niet Mama moet een paar uurtjes weg, maar juffrouw Jopie leest je wel een sprookje voor. Ik ben weer bij je als de grote wijzer op twaalf staat en de kleine op vier. Praktische wenken voor de huisvrouw „PUMPS" IN MODEL Een normale schoenenspanner past met de beste wil ter we reld niet in uw spitse schoentjes En het zou juist voor de neus van uw pumps zo goed zijn waar het leer zo gauw plooien vertoont. Zo'n schoenenspanner kunt u echter zelf gemakkelijk maken als u met zacht papier (tot een passende prop ge vormd) de schoenspits opvult. Bo vendien spant men het schoentje nog met een buigzaam bamboe stokje. VERVELENDE KARWEITJES Een moeizaam en tijdrovend werkje is vaak het vernieuwen van elastiek band in het ondergoed van onze kinderen. U maakt het voor jzelf gemakkelijker als u eerst ver scheidene gaatjes maakt in het oude band en trekt dan het nieuwe band gewoon door deze openingen. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK De vorige week hebben wij U aangeraden af en toe een warme pudding te maken. Ditmaal willen wij het eens over de „soufflé", die ook tot de warme, maar nog fijnere nagerechten behoort, hebben. Het uitgangspunt voor een zoete soufflé is altijd een of andere vla die met bloem en eidooier is gebon den en waar latere de stijfgeslagen eiwitten doorheen zijn geschept. Deze schuimige vla wordt in een be boterde souffléschotel of in gezel lige eenpersoonssoufflépotjes over gebracht en in de oven gezet, waar in de soufflé gaat rijzen, vaak zelfs zo hoog dat hij gedeeltelijk boven de rand van de schotel uit komt kijken. Als de soufflé gaar en goud bruin is wordt hij, bestrooid met poedersuiker, meteen opgediend, liefst met een warmgemaakte scho ne theedoek eroverheen om inzak ken te voorkomen. ZONDAG: koninginnesoep, hazepe- per, spruitjes, aardappelen, va- nillesoufflé. MAANDAG, aardappelkaasschotel, zuurkoolsla, krentenpannekoekjes. DINSDAG: rolpens met gebakken appelschijven, rode kool, aard appelen, macaronischotel met amandeltjes en schuimkop. WOENSDAG: leverbroodjes, bie ten, gebakken aardappelen, kar- nemelksepap. DONDERDAG: eierragout met champignons in rijstrand, Brus sels lof, sinaasappelvla. VRIJDAG: gebakken selderijknol met kaas, aardappelen, tomaten saus, caramelpudding met bana- nensaus. (bonen in de week zet ten). ZATERDAG: bruine bonen met spek, uien en aardappelpurée, yoghurt met geraspte appel. VANILLESOUFFLé 3dl melk, vanillestokje, V» dl koffieroom, iets zout, 60 g suiker, 25 g bloem, 3 eieren. De melk en room met het vanille stokje laten trekken en daarna lang zaam aan de kook brengen. 2 Ei dooiers met de suiker en de bloem (aardappelmeel of maizena geven niet voldoende stevigheid) glad roe ren. Met een gedeelte van de warme melk het dooiermengsel voorver warmen en daarna overbrengen in de pan met kokende melk. Onder voortdurend roeren 8 min. zacht jes tot een glad gebonden pap laten doorkoken. Het vanillestokje eruit halen en het mengsel laten bekoe len. De derde eidooier ongeklopt loor 't koude mengsel roeren en vervolgens het stijfgeslagen eiwit van alle 3 eieren er luchtig door scheppen. Een beboterde vuurvaste schotel voor met het mengsel vullen en ongeveer 20 min. in een matig war me oven plaatsen tot het deeg goed gerezen, gaar en lichtbruin is. (Om inzakken te voorkomen de ovendeur tijdens het bakken niet openen!). AARDAPPEL-KAASSCHOTEL 1 kg aardappelen in plakjes snij den en deze laag om laag met dun ne plakken belegen kaas (plm. >/t pond) in een beboterde vuurvaste schotel leggen. 2 eieren loskloppen en vermengen met yK 1 melk, zout, peper en nootmuskaat en dit meng sel over de lagen aardappelen en taas gieten. Een laag geraspte kaas erover strooien en het gerecht in plm. V» uur in een matig hete oven een goudbruin korstje geven. SELDERIJKNOL MET KAAS Een knolselderij schillen, wassen en niet te gaar koken. Er daarna 1 cm dikke plakken van snijden en tussen 2 schfjven een dikke plak belegen kaas leggen. Deze 3 lagen met een cocktailprikker aan elkaar prikken, door losgeklopt ei en pa neermeel halen en in de koekepan in wat boter mooi goudbruin bak ken. Aardappelpurée en tomaten saus smaken hier heerlijk bij. De wereld van de kleu ter vol verrukkingen en vol verschrikkingen Sleep uw kleuter zo weinig mo gelijk mee „op visite" en ga niet hele middagen met een kleuter uit winkelen. Zulke uitstapjes ver moeien lichaam en geest, maken de kinderen nodeloos kribbig en ze onthouden hen de mogelijkheid er varingen op te doen van een soort en in een hoeveelheid die geschikt voor hen zijn. Bij dit soort tijdpas sering doen ze veel indrukken op die ze niet kunnen verwerken. Bovendien worden kinderen op visite en in winkels geacht zich „netjes en „rustig" te gedragen, niet te zeuren en zich niet vuil te naken. Dit zijn voor een kleuter veel te zware eisen. Dit lukt allemaal niet en het ge volg is dat de moeders ook ge prikkeld raken en hun kleuters boze woorden gaan toevoegen, waar ze dan achteraf natuurlijk spijt van hebben. Boodschap in de buurt Waarom zou men het kind niet gelukkig en tevreden zichzelf be zig laten houden in zijn wereldje dat bestaat uit de eigen woning, het tuintje, desnoods de stoep voor het huis. Even meegaan om een boodschap in de buurt te doen is een gezellig en plezierig avontuur, maar grotere uitgangen worden al gauw te veel. Een dag doorbrengen aan zee of in het bos, als men de rest van de tijd met z'n allen opgesloten zit in de steenwoestijn van de grote stad, zonder een plekje vrije na tuur in de buurt, is eigenlijk ook al te veel. Maar helaas, de woontoestanden in ons land zijn veelal van dien aard dat niet alleen vele volwasse nen, maar vooral ontelbare aantal len kinderen alles te kort komen van wat zij zo hard nodig hebben voor ontspanning en gezondheid: rust, buitenlucht, zon, vrijheid. Zo is men dikwijls wel gedwon gen deze heerlijke dingen elders, soms zelfs ver weg, te gaan zoeken. Laten de volwassen daarbij toch in ieder geval proberen de kleuters die in hun gezinnen zijn, al te veel gesjouw en gezeul te besparen. Voorwerpen en mensen Zonder dat men iets bijzonders doet is de wereld van de kleuter meestal reeds groot genoeg: vol verrukkingen en vol verschrikkin gen. Die wereld omvat een groot aantal zeer verschillende dingen. Allereerst zijn daar de vele voor werpen die" bekeken, betast, belikt en gehanteerd moeten worden. Maar ook tal van mensen, grote en kleine, moeder, vader, broertjes, zusjes en buurkinderén vormen voor de kleuter stuk voor stuk in gewikkelde problemen. Zijn er nog meer kinderen in het gezin dan zullen verstandige ouders erop toezien dat hun zoons en dochters krijgen wat nodig is: niet alleen in materieel opzicht, maar ook in belangstelling en toe wijding. Niet in de verdrukking Afzonderlijke aandacht verdient de kleuter, die er een broertje of een zusje bij zal krijgen. Sommige ouders zeggen daar tevoren niets van; zij moeten dan niet verbaasd zijn als de pasgeborene met wan trouwen, of zelfs met afkeer wordt begroet. Het beste is het de kleuter kort voordat de nieuweling zal worden geboren, op dit feit voor te berei den; als het kleintje er eenmaal is, het oudere kind in de babyver zorging te betrekken en wat te laten meehelpen. Meestal verloopt alles dan in de beste harmonie, vooral als moeder niet vergeet haar kleuter elke dag even hartelijk te knuffelen als de „indringer". dr. Alfreda Briedé De heren der schepping beschikken in hun kleding over de nodige zakken, waarin zij al hun noodza kelijke attributen kunnen opbergen. Wij vrouwen moeten het zonder derge_ lijke zaken stellen en toch hebben wij ook het een en ander noodzakelijk met ons mee te dragen. Van oudsher is dit reeds een probleem geweest. Aanvankelijk droegen de dames hun spulletjes in een zak, die met een koordje werd dichtgebon den. Deze zak is de stam vader van onze tassen. Na tuurlijk werden deze bui dels steeds fraaier gemaakt om tenslotte te resulteren in onze moderne handtas jes. Uiteraard heeft ieder van ons zo'n tasje, ja meestal wel meer stuks, die in verband met hun kleur en hun vorm dienen te passen bij bepaalde kleding. De nieuwe tassenmode voor het winterseizoen 1960-1961 bergt weer een schat aan prachtige exemplaren in haar collectie. Onze illustratie toont er oen van Het is een modieuze tas vervaardigd uit suèdine met nikkelen beugelsluiting en met een nikkelen versiering op de stot. Deze versiering werd bevestigd op een matzwarte ondergrond en op de tas gestikt Deze tas behoort om zo te zeggen tot bet gulden midden, is niet zo klein en toch ook niet zo groot, dat hij niet bij een middagjapon gedragen zou kunnen worden. Er ia heerlijk veel ruimte in en velen zullen een derge lijke tas, die er zo leuk uitziet, ongetwijfeld op prijs stellen. Wel moeten we er aan denken, dat suèdine geen suède Is, dus geen leer en daarom niet zo lang mee zal gaan en spoedig vaal wordt. Om één seizoen de mode te volgen is het evenwel zeer geschikt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10